PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ



aze
19-03-11, 12:26
Φίλοι γειά σας,
Θέλω να φτιάξω ένα μικρό σπορείο για την πρώιμη παραγωγή φυτών.
Για καλλίτερη και γρήγορη απόδοση το υπόστρωμα (βάση) θέλω να θερμαινεται.Μου έχουν πει για θερμαινόμενα καλωδια.
Επειδή είμαι τελείως άσχετος περιμένω τις γνώσεις σας και τυχόν εμπειρίες σχετικά με την θέρμανση.-

spyropap
19-03-11, 15:57
Δεν ξέρω που πήγε η απάντηση που έδωσα αλλά χάθηκε και δεν την βλέπω.
Περίεργο που σε κάποιον δεν άρεσε η πλήρης και σωστή απάντηση που έδωσα στον Σταύρο.
Μήπως δεν γνωρίζετε από κηπουρική;
Όσα έγραψα είναι σωστά αλλά διαγράφησαν δίχως ευκαιρία για κριτική.
Κάτι μου βρομάει εδώ.

Ηλιας Α
20-03-11, 00:15
Και βεβαίως υπάρχουν.
Α) Ειδικά καλώδια – ορισμένου μήκους- κατάλληλα ακόμη και για τάση 400 v, συνδεόμενα μέσω ενός θερμοστάτη μπορείς να πετύχεις την θερμοκρασία που επιθυμείς ή.
Β) Ειδικά καλώδια αυτοριθμιζόμενα στη θερμοκρασία που επιθυμείς, ( δεν χρειάζονται θερμοστάτη ).
Υ/Γ δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και ανθυγρά, της Α ή Β περίπτωσης

george1
20-03-11, 14:07
Εγω θα σου απαντησω απο γεωπονικης αποψης και οχι απο ηλεκτρολογικης. Με τα καλωδια θα πετυχεις τοπικα μεγαλη αυξηση της θερμοκρασιας που δεν συνισταται για θερμανση χωματος. καλυτερα κανε κατι σαν επιδαπεδια θερμανση και να κυκλοφορει ζεστο νερο. Για την μεγεθος σπορειο μιλαμε?

aze
22-03-11, 13:48
Ευχαριστώ για τις απαντησεις

AKIS
23-03-11, 13:50
Καλημερα,εχω στν κατοχη μου τετοια καλωδια,220v.Χωρις θερμοσταση,πραγματα που με λιγη γνωση γινεται να μπει.Τα δοκιμασα φετος με θετικα αποτελεσματα..Ομως,κανουν δουλεια τοπικα,κοντα στο καλωδιο.Μετα απο 5 εκατοστα το χωμα ηταν κρυο...Απο γεωπονικη αποψη αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο!

k_palios
24-03-11, 01:53
Ακου να δεις φιλε τι θα κανεις, ο μπαμπας μου καλιεργει ντοματες και τα φυτα τα φτιαχνουμε μονοι μας εχουμε θερμοκηπια και σποριο οπως θες εσυ. Φυτευουμε γυρω στα 150000 φυτα ετησιως. Το σποριο το φτιαξαμε μονοι μας ως εξης: Μια ανοξειδωτη (κατα προτιμηση) δεξαμενη νερου χωρητικοτητα γυρω στα 70λιτρα μονωμενη, με μια αντισταση 4KW απο θερμοσιφωνα μεσα, εναν κυκλοφορητη wilo απο αυτους που βαζουν στα καλοριφερ, ενα παταρι υψος 1μ με πατωμα απο φελιζολ, και το νερο θα κυκλοφορει μεσα σε σωληνες φ20 η φ16 μαυρες πλαστικες ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΠΟΡΙΑ. Το δικο μου σποριο ειναι 2μετρα φαρδος και 25 μετρα μηκος, χωραει γυρω στα 45000 φυτα μεσα (εννοω φυτα μικρα, μεχρι 15μερες ηλικια μετα τα μεταφυτευω). εννοειται οτι η κατασκευη μου αυτη ειναι μεσα σε θερμοκηπιο, και επισης ειναι κλεισμενη με ναυλον για τη ρυθμιση της υγρασιας. Βαζεις ενα θερμοστατη στο νερο (γυρω στους 40) και μια καλη γειωση ναμη χτυπαει το ρευμα και εισαι κομπλε, το συστημα αυτο το εχουμε 5 χρονια και δουλευει ρολοι, βαζεις τις καρτελες με τα σπορακια μεσα, τα ποτιζεις καλα, τα κλεινεις με το ναυλον να κρατησουν την υγρασια και τη θερμοκρασια τους και σε 3 μερες εχουν βγει ολα πανω, σου μιλαω για ποσοστο φυτρωματος 95%. Ελπιζω να βοηθησα

Κώστας__
26-03-11, 00:55
Αν κατάλαβα καλά η δεξαμενή με το νερό θα μπορούσε να ήταν κι ένας θερμοσίφωνας;

aze
26-03-11, 21:04
Καλησπέρα,
Πολύ ωραία η πατέντα σας Κυριάκο.Εγώ ερασιτέχνης είμαι.θέλω 200-300 φυτά το χρόνο.
Να είστε όλοι καλα!

briko
26-03-11, 22:16
αφού καταλήξαμε στον τρόπο θέρμανσης μπορούμε να βάλουμε ένα μικρο θερμοσίφωνο με χαμηλή θερμοκρασία περίπου 40C για να σε καλύψει και στο μικρο σπορείο που θες