PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με acer aspire 5530



Leonardo
20-03-11, 13:19
γεια σας. Εχω ενα λαπτοπ acer (aspire 5530) στον οποιο θελω να κανω format και θελω να του περασω xp απο vista. Καθως ξεκιναει να κανει την εγκατασταση των windows xπ κολλαει και μου εμφανιζει μια μπλε οθονη με κατι κινεζικα γραμματα. Προσπαθησα να ενσωματωσω τους drivers με το nlite αλλα και παλι το ιδιο κανει. μηπως γνωριζει κανενας αν υπαρχει καποια ενναλακτικη λυση? ειναι επειγον.
Καθε γνωμη δεκτη!!!

gregleon
20-03-11, 14:10
το δισκακι ειναι σε καλη κατασταση? ακουγεται χαζο αλλα το εχω παθει...:001_rolleyes:

Leonardo
20-03-11, 14:12
Ναι μια χαρα ειναι. Με το ιδιο δισκακι εχω κανει φορματ και αλλα πσ. Δοκιμασα και SP2 αλλα παλι τα ιδια...

BESTCHRISS
20-03-11, 15:39
λογικα πρεπει στο bios της μητρικης να εχεις βαλει στο boot menu πρωτα το 1)dvd-rom,2)hd

μετα ερωτηση βλεπει τον δισκο στο format;
εχεις ενωσεις πρωτα τα δυο partitions του δισκου σε ενα;

BESTCHRISS
20-03-11, 15:44
και εδω οι drivers
http://support.acer.com/us/en/product/default.aspx?modelId=59

BESTCHRISS
20-03-11, 15:52
δες εδω για bios
19240

MacGyver
20-03-11, 16:14
Άν βλέπει τον δίσκο σου, να επιλέξεις διαγραφή του partition και μετά format (όλα από το μηδέν).
Άν δεν τον βλέπεις, τότε δεν ενσωμάτωσες σωστά τους AHCI SATA με το nlite.
Στο I386/winnt.sif πρέπει να είναι το Autopartition=0 για να ελέγχεις εσύ τα ανωτέρω.!!
** Στη θέση σου πριν από όλα αυτά, θα είχα κάνει ήδη και ένα Ghost του Hidden και ίσως και του Vista partition (Εκτός αν έχει εργοστασιακό recovery Dvd).

MacGyver
20-03-11, 16:22
Εννοείται στα vista δούλευε κανονικά (Hardware οκ) !!
Άν στο Bios (SATA MODE) σου δίνει δυνατότητα να αλλάξεις τον controller, ανάμεσα σε IDE και AHCI δοκίμασε IDE .

JOUN
20-03-11, 17:20
Συμπτωματικα αυτες τις μερες ασχολουμαι με ενα Acer 7530G που κανει ακριβως τα ιδια..
Λοιπον: Με το που πας να περασεις τα ΧΡ η μπαρα απο κατω φορτωνει μια η δυο φορες και μετα σου βγαζει τα κινεζικα και σβυνει ετσι δεν ειναι;
Δυστυχώς τα επαιξε η καρτα γραφικων σου και χρειαζεται αλλαγμα η επιδιορθωση..Tην στιγμη που φορτωνει τον driver της καρτας,τα παιζει και σβυνει..
Ριξε μια ματια εδω http://forum.notebookreview.com/acer/396320-acer-mxm-models-cards.html που εχω καταλαβει οτι ειναι το "ευαγγελιο" για καρτες λαπτοπ (ολοι σ'αυτο αναφερονται) Δεν παει να πει οτι μονο αυτες οι καρτες δουλευουν αλλα εχουν δοκιμασει αρκετες.
Παντως αν θελεις να ψαξεις να ξερεις οτι το λαπτοπ σου παιρνει καρτες vga τυπου MXM II
Το δικο μου εχει δυο καρτες μια ενσωματωμενη και μια MXM II οποτε και χωρις καθολου καρτα δειχνει τα αρχικα μυνηματα ,μπαινει στο bios κλπ.Δεν ξερω αν ισχυει και με το δικο σου (μαλλον οχι) αλλα δοκιμασε να βγαλεις τελειως την καρτα και να μπουταρεις για να βγουμε απο την απορια..

xampos
20-03-11, 17:44
Νομίζω ότι δεν μπορείς για να βάλεις Xp σε αυτο χριάζεται εξωτερικό USB Floppy Driver και πιό συγκεκριμένα δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=189413).

a75
20-03-11, 18:52
Aν εχεις αλλαξει θεση τις μνημες απο κατω ισως αυτο φταιει κανε αλλαγη και επανεκκινηση κια βλεπουμε

gregleon
20-03-11, 21:30
συνηθως τα πιο απλα συμβαινουν επιμενω οτι εχει προβλημα το δισκακι...:001_smile: ελπιζω να εχω δικιο γιατι αν εχουν τα παιδια πιο πανω αστα να πανε...
ΑΑΑ!! αν εχεις δυο μνημες ισως η μια απο τις δυο να μην δουλευει σωστα ή αν εχεις μια να εχει προβλημα. παιξε λιγο το εχω παθει με ενα φουτζιτσου

GSR600
20-03-11, 22:40
Λοιπον επειδη την εχω πατησει με το acer ενος φιλου και δοκιμασα αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=hba5Ad879cI
Υποψιν δεν θα χρησιμοποιησεις το μπαζουκα(πιστολι) που χρησιμοποιει ο τυπος στο video αλλα το κανονικο airgun για τα smd που ολοι ξερουμε.
Εχω το δοκιμασα αφου το λαπτοπ εσβηνε μονο του πανω στην εγκατασταση των windows και δουλεψε!!:blink:Απιστευτο και ομως αληθινο.Μαλλον ειναι κατασκευαστικο λαθος και με την θερμοκρασια δεν παταει καλα το chip γραφικων.Εμενα με ενα καλο ζεσταμα δεν ξανασβησε ουτε μπλε οθονες εβγαλε ποτε ξανα.:001_cool:
καλη τυχη

gregleon
20-03-11, 23:12
Λοιπον επειδη την εχω πατησει με το acer ενος φιλου και δοκιμασα αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=hba5Ad879cI
Υποψιν δεν θα χρησιμοποιησεις το μπαζουκα(πιστολι) που χρησιμοποιει ο τυπος στο video αλλα το κανονικο airgun για τα smd που ολοι ξερουμε.
Εχω το δοκιμασα αφου το λαπτοπ εσβηνε μονο του πανω στην εγκατασταση των windows και δουλεψε!!:blink:Απιστευτο και ομως αληθινο.Μαλλον ειναι κατασκευαστικο λαθος και με την θερμοκρασια δεν παταει καλα το chip γραφικων.Εμενα με ενα καλο ζεσταμα δεν ξανασβησε ουτε μπλε οθονες εβγαλε ποτε ξανα.:001_cool:
καλη τυχη


το εχω κανει σε καμια δεκαρια μηχανακια και εχει πιασει στα 9. Η διαφορα ειναι οτι δεν ανοιγαν καθολου πριν τα πυρωσω. Οπως και να εχει αχιλεα πρεπει να εξαντλησεις ολες τις πιθανοτητες πριν καταληξεις να ψηνεις το τσιπακι. Αν αποφασισεις να το ψησεις φροντισε να προστατεψεις την μητρικη με αλουμινοχαρτο ετσι ωστε να φενεται μονο το τσιπακι ξεκινα απο μακρια να ζεσταινεις με ενα καμινετο στυλο 12 sec και ξανα 3 φορες συνολο προσεξε μην αρπαξει φωτια μην το παρακανεις αστο να ξεπυρωση και μετα συναρμολογησε. Δεν στο συνιστω παντως.... αν χρειστεις βοηθεια στειλε μηνυμα

popeye68
21-03-11, 06:00
γεια σας. Εχω ενα λαπτοπ acer (aspire 5530) στον οποιο θελω να κανω format και θελω να του περασω xp απο vista. Καθως ξεκιναει να κανει την εγκατασταση των windows xπ κολλαει και μου εμφανιζει μια μπλε οθονη με κατι κινεζικα γραμματα. Προσπαθησα να ενσωματωσω τους drivers με το nlite αλλα και παλι το ιδιο κανει. μηπως γνωριζει κανενας αν υπαρχει καποια ενναλακτικη λυση? ειναι επειγον.
Καθε γνωμη δεκτη!!!
Αρχισε τα πάντα από την αρχή.
Στα vista μπορείς να μπεις; Αν ναι πήγαινε στην διαχ. δίσκων και κάνε τον δίσκο μια διαμόρφωση σε NTFS. Μετά ονόμασε με ένα γράμμα (π.χ. G,E,H) τον δίσκο.
Τώρα άρχισε να κάνεις την εγκατάσταση τών xp.

Σημαντικό: Τα xp χρειάζονται SATA drivers για να λειτουργήσουν. (Γι' αυτό σου βγάζει την μπλε οθόνη). Αν δεν έχεις το cd με τους SATA drivers ας μας πει κάποιος που θα τους βρεις γιατί δεν είχα ποτέ xp και δεν ξέρω.

ice25
21-03-11, 08:24
Καλημέρα!!

ρε παιδιά σας λέει στα vista έπαιζε κανωνικα

τη πρόβλημα με κάρτες γραφικών airgoun και χαζά γράφετε??

ακολούθα τις οδηγίες αυτών που σου λένε για drivers και άσε τα πιστόλια και το hardware ήσυχο.

popeye68
21-03-11, 12:55
Καλημέρα!!

ρε παιδιά σας λέει στα vista έπαιζε κανωνικα

τη πρόβλημα με κάρτες γραφικών airgoun και χαζά γράφετε??

ακολούθα τις οδηγίες αυτών που σου λένε για drivers και άσε τα πιστόλια και το hardware ήσυχο.
Έλα ντε. Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Τι σχέση έχει το hardware;

JOUN
21-03-11, 13:29
Ετσι ειναι..Αν δεν διαβαζεις καλα το θεμα γραφεις οτι ναναι..( Σε μενα παει αυτο..)

Leonardo
21-03-11, 13:53
Κατεβασα το raid της ATI . μαλλον αυτο επρεπε να ειχα ενσωματωσει. Ελπιζω τωρα ο σκληρος να το αναγνωρισει και να με αφησει να μπουταρω.

Leonardo
21-03-11, 15:53
Παιδια τελικα περασα τα 7 . Τα χπ δε μπορεσα να τα εγκαταστησω επειδη μου εμφανιζε οτι το αρχειο (που ενσωματωσα) ειναι καταστραμμενο.
Δε βγαζω ακρη!

popeye68
21-03-11, 16:02
Παιδια τελικα περασα τα 7 . Τα χπ δε μπορεσα να τα εγκαταστησω επειδη μου εμφανιζε οτι το αρχειο (που ενσωματωσα) ειναι καταστραμμενο.
Δε βγαζω ακρη!
Στο 1ο post κάνεις λόγο μεταξύ xp και vista. Tα Win7 από που ξεφύτρωσαν;
Τέλος πάντων τώρα είσαι ΟΚ; Έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα και ποιό;

thegodhimself
21-03-11, 16:43
Εγώ έχω το 5520 και του έχω Linux και Win xp (παλία είχε Vista).
Δεν θα έπρεπε να σου το κάνει αυτό.
Για να σιγουρέψεις ότι ο Η/Υ δεν έχει πρόβλημα γιατί δεν δοκιμάζεις να τρέξεις ένα linux (πχ ubuntu) από CD. Αν εμφανίσει πρόβλημα και το linux τότε προφανώς πρόκειται για πρόβλημα στο hardware.
Επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα με τον bootloader (αλλά αφου λες ότι ξεκινάνε τα Xp, μάλλον δεν είναι αυτό)