PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΜΑΛΗ ΕΝΑΡΞΗ ΛΑΜΠΤΗΡΩΝ ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ



anmits2008
20-03-11, 14:59
Καλησπερα στους φιλους του φορουμ.
θα ηθελα να ρωτησω σε οποιον γνωριζει να μου δωσει μια ιδεα στο πως μπορω να κατασκευασω ενα κυκλωμα ομαλης εκκινησης λαμπτηρων πυρακτωσης 220 v.
εχω βρει κατι κυκλωματα αλλα στην πλειοψηφια τους πολυπλοκα και με πολλα υλικα με αποτελεσμα να ειναι αδυνατη η τοποθετιση τους μεσα στο φωτιστικο σωμα.
ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω τις απαντησεις και τις ιδεες σας.

klik
20-03-11, 17:41
άλλαξε τους διακόπτες on/off σε dimmer.

GeorgeVita
20-03-11, 17:47
Αν το θέλεις για παράταση ζωής των λαμπτήρων, ένα θερμίστορ σε σειρά ίσως κάνει.
(όπως είχαν οι παλιές τηλεοράσεις και τώρα τα τροφοδοτικά switching)
G

radioamateur
20-03-11, 19:17
Το σχέδιο που ζητάς έχει δημοσιευθεί στην Τεχνική Εκλογή.Δεν θυμάμαι τεύχος...

anmits2008
20-03-11, 23:48
οι διακοπτες dimer μπελαλιδικοι και θελουν γυρισμα.ασε που τα αλλα μελη τις οικογενειας το εχουν γυρισμενο στο μεγιστο και απλα το κλεινουν και το ανοιγουν. οσο για το θερμιστορ δεν εχω καταλαβει τη μπορει να κανει στην παρουσα φαση??
τελος για την τεχνικη εκλογη ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει αλλα δεν εχω το τευχος.
εχω βρει κατι για λαμπες αλογονου με 5-6 υλικα αλλα ειναι για τα 12v και οχι για τα 220v που εγω θελω.

GeorgeVita
20-03-11, 23:55
... όσο για το θερμίστορ δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να κάνει ...
Ισως είμαι "εκτός θέματος"!
Ομαλή έναρξη κατάλαβα "soft start" και όχι "fade up", δηλαδή το άναμμα του διακόπτη να μην "ζορίζει" το παγωμένο νήμα με σκοπό την αύξηση της ζωής της λάμπας. Διάρκεια του "soft start" λίγα δέκατα του δευτερολέπτου. Εσύ μάλλον θέλεις να ανάβει σιγά σιγά (εφέ) εντός μερικών δευτερολέπτων.
G

anmits2008
21-03-11, 00:42
καλα το καταλαβες φιλε γιωργο. δεν ξερω αν ειναι μερικα δεκατα ...αλλα ξερω οτι ειναι το πολυ ενα δευτερολεπτο. αρκει για να ζεσταθει το νημα οπως και συ ειπες.

anmits2008
24-03-11, 10:24
το θεμα ειναι με τα θερμιστορ γινετε κατι τετοιο??? και αν ναι...με πιο τροπο???

GeorgeVita
24-03-11, 11:04
το θέμα είναι με τα θερμίστορ γίνεται κάτι τέτοιο;
Για τα NTC θερμίστορ διάβασε τις σημειώσεις εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55636).
Δεν έχω καταλάβει αν θέλεις απλά να μειώσεις τα "τσαφ" στο άναμμα της λάμπας ή το εφέ του αργού ανάμματος όπως όταν περιστρέφεις το κουμπί ενός dimmer.
Με το θερμίστορ θα μειώσεις το απότομο υψηλό ρεύμα στο άναμμα της λάμπας.
G

Κοπρίτης
24-03-11, 21:48
Μια απλή λύση
Αντι για ομαλή έναρξη με θερμίστορ, μερικοί προτιμούν να βραχυκυκλώνουν το διακόπτη με ένα πυκνωτή, έτσι ώστε όταν κλείνει να περνάει μέσω του πυκνωτή μια μικρή τάση ισα να κρατάει τα νήματα της λάμπας ζεστά. Το έχω κάνει πολλές φορές και η τιμή του πυκνωτή θέλει καποιο υπολογισμό, R=1/(2πνC), ν=50Ηz, π=3,14. Η δεδομένη R ίσα να πετυχαίνει να περνάει τάση και τα νήματα της λάμπας ίσα-ίσα να κοκινίζουν. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να παραταθεί η διάρκεια ζωής σε κάθε είδους λάμπα με νήμα πυράκτωσης. Ενας Γάλλος ισχυριζόταν στο ιντερνετ πως έτσι έκανε μια λάμπα να κρατήσει 35 χρόνια !

her
24-03-11, 22:00
Ναι αλλά η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη. Καλύτερα να αλλάξεις 10 λάμπες παρά να έχει μια λάμπα μέρα νύχτα με κάποια κατανάλωση.

Κοπρίτης
24-03-11, 23:00
Οχι ! ..ίσως και ναι !
Εξαρταται από την κατανάλωση που κάνεις. Αν μία λάμπα ανάβει κάθε μέρα 8 ώρες συμφέρει. Αν ανάβει περισσότερες ώρες, συμφέρει περισσότερο, αν υποθέσεις πως κρατανε κάπου 1000 ώρες.
Δες τις λάμπες στα φαναρια της τροχαίας, έτσι δουλεύουν, ειναι με απλό νήμα και κρατάνε 5-6 χρόνια συνεχές άναψε σβησε. Υπολόγισε πως η αναγκαία ταση σε μια 12βολτη πχ είναι κάπου 1 βολτ, ίσα το νήμα να είναι ζεστό, ούτε καν να κοκινίζει.

makis.civ
26-03-11, 00:02
Οχι ! ..ίσως και ναι !
Εξαρταται από την κατανάλωση που κάνεις. Αν μία λάμπα ανάβει κάθε μέρα 8 ώρες συμφέρει. Αν ανάβει περισσότερες ώρες, συμφέρει περισσότερο, αν υποθέσεις πως κρατανε κάπου 1000 ώρες.
Δες τις λάμπες στα φαναρια της τροχαίας, έτσι δουλεύουν, ειναι με απλό νήμα και κρατάνε 5-6 χρόνια συνεχές άναψε σβησε. Υπολόγισε πως η αναγκαία ταση σε μια 12βολτη πχ είναι κάπου 1 βολτ, ίσα το νήμα να είναι ζεστό, ούτε καν να κοκινίζει.
φίλε Κώστα, το ζητούμενο (τουλάχιστον για τους περισσότερους) είναι να μήν υπάρχει έστω και η παραμικρή κατανάλωση τις ώρες που η λάμπα ΔΕΝ χρησιμοποιήται (και άρα δεν προσφέρει). άρα η πρότασή σου μπορεί πρακτικά να δουλεύει, αλλά είναι τουλάχιστον αντι-οικολογική:001_smile:

anmits2008
27-03-11, 16:18
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. βασικα ψαχνοντας στο διαδικτυο για το θεμα αυτο βρηκα καπου ενα σχεδιακι και το παραθετω παρακατω για να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτο.19387

makis.civ
28-03-11, 21:24
αν χρησιμοποιήσεις αυτό το κύκλωμα σε κάθε φωτιστικό, τότε είναι ασύμφορο.
αν προορίζεται για πολλά φωτιστικά που θα ανάβουν απο την έξοδο του κυκλώματος τότε ΜΠΟΡΕΊ να συμφέρει.

jooe008
29-03-11, 10:54
19405
Δοκίμασε το δεύτερο σχέδιο. Κάνει δουλειά. Τα τρανζίστορ μπορείς να βάλεις BC547-BC557 2Η5551-2Η5401, το triac είναι στα 600 volt και τα αμπέρ ανάλογος την ισχύ. Εγώ έβαλα θυρίστορ TIC216 (έχω καμια 30-a).

anmits2008
30-03-11, 00:21
να σε καλα. ευχαριστω πολυ.