PDA

Επιστροφή στο Forum : ladder κανεις?



mpiritsas3
21-03-11, 23:18
καλησπερα!
θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα...λπν παιδευομαι αρκετο καιρο με ενα αρκετα μεγαλο κυκλωμα αυτοματισμου εχω κολισει σε ενα συγκεκριμενο σημειο!
Θελω να δοσω μια εντολη!να κανει μια κινιση με CTU (πανω η κατω θα τ κρινω εγω)...απλα θελω να θυμαται την κατασταση μετα τ CTU...δλδ που βρισκεται!ωστε να μπορεσει να κανει αναλογες πραξεις κ μετα...δλδ να ανεβει πιο ψηλα η να κατεβει ξανα πισω....

καθε ιδεα καλοδεχουμενη!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
23-03-11, 15:41
Καλησπερα! Πολυ ευχαριστωσ να σε βοηθησω αν μπορω!Δεν καταλαβα ομως τι ακριβως θελεις να κανεις..Συγχωρα με επισης δεν ξερω τι ακριβως ειναι το CTU. Δωσε μου ομως καποιες εξτρα πληροφοριες γιατι απο ladder κατι σκαμπαζω!! Παντως απο τα λιγα που καταλαβα θα μπορουσες να βαλεις αισθητηρες ειτε πανω ειτε κατω (αναλογα που θα πηγαινει..) ετσι ωστε οι αισθητηρες μεσω ενος βοηθητικου ρελε να δινει τις υπολοιπες εντολες..Δεν ξερω αν σε βοηθησα αρκετα αλλα ισως μπορεσω ακομα περισσοτερο αν μου δωσεις καποιες περαιτερω πληροφοριεςς.
Και παλι ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!:001_smile::001_smile:

mpiritsas3
23-03-11, 15:57
καλησπερα Γιαννη!
κοιταξε CTU ειναι τ Counter στην ladder...
αυτο π θελω ειναι να αποθηκευω τις μετρισεις ετσι ωστε με διαφορα συνολα μετρησεων να βγαζω εξοδους...
δλδ στις 2 μετρισεις να βγαζει εξοδο q0.5
στις 4 το q0.0...
κλπ...
δλδ θελω να αποηκευεται η κατασταση των μετρησεων ωστε να μπορω να δημιουργησω συνθηκες...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
23-03-11, 16:39
Απο οσο θυμαμαι αυτα καθοριζονται απο τον καουντερ! Με λιγα λογια ο καουντερ οταν λαβει συγκεκριμενο αριθμο(το set ) απο εσενα μπορει να δωσει το καταλληλο σημα εξοδου οταν συμπληρωθει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-03-11, 17:06
Αυτό επιτυγχάνεται εάν βάλεις έναν δίσκο ζελατίνας μαύρο με τρύπες για να περνά το φως ένα led και έναν Φώτο διακόπτη από την άλλη έτσι όσες κινήσεις κάνει το μοτέρ καταγράφονται σε ένα ολοκληρωμένο και ξαναχρησιμοποιούνται μετά . δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο ολοκληρωμένο όμως έτσι είναι η βασική λειτουργιά . υπάρχουν και έτοιμα μοτέρ με δίσκο .file:///C:/Users/80FF%7E1/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png19326 http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/pencil.png

nveli
23-03-11, 17:46
χρησιμοποίησε όσες εντολές ισότητας θες και σύγκρινε την τρέχουσα τιμή του μετρητή με τις επιθυμητές τιμές που θες. Η έξοδος της κάθε ισότητας θα εντέλει τις εξόδους σου.

Δημήτρηςκα
23-03-11, 18:43
Με ladder δεν έχω ασχοληθεί αλλά γνωρίζω stl απο ότι κατάλαβα θες να θυμάσε που ήταν πριν κάποια χρονική στιγμή ο counter σου,
αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να αποθηκεύεις σε ένα byte (Memory Byte σε STL) που θα είναι ίσο με τον counter σου και μετά θα αλλάζεις τον counter σου και η τιμή θα έχει αποθηκευτεί.

mpiritsas3
24-03-11, 07:12
κοιταξτε για να δειτε τι προσπαθω να κανω....
δινω μια Εντολη!θελω να κανει 2 μετρισεις και μετα να σταματησει!
εχω και ενα μαγνητικο Διακοπτη που καθε φορα που ενεργοποιειται δινει 1 μετριση!(Αρα 2 φορες να διαβασει ο μαγνητικος διακοπτης.)
τωρα θελω να πω οτι εγω δινω την εντολη εισοδο-δινω την εισοδο της Μετρισης αλλα μολις ολοκληρωθουν οι μετρισεις δεν ενεργοποιουνται σωστα οι εξοδοι που θετω...??:confused1:

auto_mitch
24-03-11, 08:56
Χρησιμοποίησε εντολή σύγκρισης(CTU>=2) ή ισότητας (CTU==2) μολις ισχύσει κατι απο αυτα κάνε set την έξοδο που θέλεις και κανε reset τον counter ώστε να ξεκινήσει καινουργια μέτρηση.

mpiritsas3
24-03-11, 17:45
πως μπορω να εισαγω το προγραμμα π εχω γραψει ωστε να μ πειτε αν εχει καποιο λαθος?
γτ τ PLC δεν το τρεχει συμφωνα με τις εντολες μου...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
24-03-11, 20:53
διπλα απο καθε εντολη που εχεισ στον κομπαιλερ σου βγαζει πρασινο ,κιτρινο η κοκκινο αναλογα με το αν ειναι σωστο,λογικα λαθος η λαθοσ!το ειδες απο εκει??αλλιωσ ανεβασε το να το δουμε κ αν μπορουμε να βοηθησουμε.

mpiritsas3
28-03-11, 21:06
καλησπερα παιδια!ηταν δελεαστικο το 3ημερο και δεν ειχα χρονο να μπω και να απαντησω!συγνωμη λπν για την καθυστεριση!
κοιταξτε δουλευεω τ
plc SIEMENS S7-200 με cpu 214
δεν ξερω λπν αν γνωρίζεται αλλα τ καθε PLC αντιλαμβανεται τις εντολες με διαφορετικη ΣΕΙΡΑ και Προτεραιότητα!
οποτε το καθε PLC εχει δικο του "σκεπτικο" που σημαινει οτι εχει και διαφορετικο λογισμικο απο αλλα αντιστοιχα....
Ξεπερασα τ προβλημα τ αρχικο...αποφασισα να χτισω λιγο λιγο...δλδ εφτιαξα σχεδων ολο τ προγραμμα αλλα μ βγαζει ενα λαθος...το παλευω προς τ παρων αλλα χαρηκα Ιδιετερως για την αμεση αποαντιση οσων θελανε να βοηθησουν!
Μολις τελειοσω θα σας ενημεροσω ολους για το αποτελεσμα!

ευχαριστω και παλι!

robotakias
12-06-11, 12:17
Για να χρησιμοποιήσεις τα αποτελέσματα που θες, θα τα αποθηκεύσεις στη μνήμη του PLC. Θα χρησιμοποιήσεις δηλ. κάποια βοηθητικά byte/bit ανάλογα με το τι θες να αποθηκεύσεις.
Αν θες να αποθηκεύσεις ολόκληρο αιρθμό π.χ. 100, θα χρησιμοποιήσεις byte π.χ. το M100
Αν θες να αποθηκεύσεις λογική κατάσταση, θα χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο bit π.χ. Μ100.1 ή Μ100.5

Διάβασε στο manual του PLC που έχεις στο σημείο που λέει για τις μνήμες. Εξηγεί όλα τα ήδη μνήμης που έχει και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται η κάθε μια.