PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση/Μέτρηση κεραίας τηλεόρασης



DrBrain
22-03-11, 07:27
Γεια χαρά σε όλους,

υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum που να ασχολείται με εγκαταστάσεις κεραιών τηλεόρασης; Στο σπίτι μου (μονοκατοικία) υπάρχει ήδη εγκατάσταση αλλά η λήψη των περισσοτέρων καναλιών είναι ιδιαίτερα κακή. Αυτό που ψάχνω είναι κάποιον τεχνικό με την ανάλογη εμπειρία και τεχνικό εξοπλισμό ώστε:
α) Να μετρηθεί το σήμα στην ταράτσα του σπιτιού (μη μπαίνουμε σε τσάμπα κόπο και έξοδα αν απλά λόγω περιοχής/τοποθεσίας έχω κακή λήψη).
β) Να μετρηθεί το σήμα στις πρίζες του σπιτιού (πριν).
γ) Να αλλαγχθεί ό,τι χρειάζεται (κεραία, ενισχυτής, κτλ.).
δ) Να μετρηθεί το σήμα στις πρίζες του σπιτιού (μετά).

Καταλαβαίνω ότι ιδιαίτερη σημασία έχει και η υπάρχουσα καλωδίωση (η οποία προφανώς δε μπορεί να αλλάξει) αλλά τουλάχιστον να γίνουν κάποιες μετρήσεις να δούμε αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή όχι.

Thanks!

tzem
22-03-11, 14:32
Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή ρίχνοντας ένα καλώδια πρόχειρα , αφού είναι μονοκατοικία.
Έτσι θα μπορέσεις να δείς αν έχεις καλύτερο σήμα απο τις πρίζες.

sakisoik
22-03-11, 15:35
ποσων χρονων ειναι η εσωτερικη καλωδιωση περιπου ? τι μπριζες εχεις ? ειναι tv-radio η απλες ? μαρκα ? αν αλλαξεις τις μπριζες με απλες το σημα σου θα ερθει τουλαχιστον 30-40 % καλυτερα απο οτι τωρα. τι περιοχη εισαι ?

DrBrain
22-03-11, 15:59
Hello,

απαντάω με τη σειρά που τα έθεσες:
α) περίπου 10 ετών
β) Tv πρίζες μόνο
γ) LeGrand
δ) Διόνυσος

Επίσης σε κάποια σημεία υπάρχουν (νέες) διακλαδώσεις, ουσιαστικά αυξάνοντας τις αρχικές πρίζες του σπιτιού, επομένως φαντάζομαι ότι ο αρχικός ενισχυτής που είχε εγκατασταθεί θα πρέπει να αλλάξει; Μιας και υπάρχουν διάφορες παράμετροι, θα ήθελα ό,τι δοκιμές να γίνουν από κάποιον επαγγελματία ώστε να υπάρχει ένα συνολικό και μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Thanks!

DrBrain
22-03-11, 16:02
Tzem, ακόμα και αν έχω καλύτερο σήμα (που φαντάζομαι θα έχω...) θα ήθελα να ξέρω πράγματα όπως είναι σωστός ο προσανατολισμός της κεραίας; μπορώ να βάλω κάποια "καλύτερη" κεραία; κάνει ο ενισχυτής που έχω (μιας και έχουν αυξηθεί οι αρχικές πρίζες) κτλ. Οπότε χρειάζομαι κάποιον που μπορεί να τα μετρήσει όλα αυτά και όχι απλά να βασιστώ στο "Ναι Βαγγέλη, όπως την κούνησες τώρα πιάνει καλύτερα" :)

lepouras
22-03-11, 18:07
γ) LeGrand

αυτο είναι το πρώτο αρνητικό για αρχη . έχουν τρομερές απώλειες.

sakisoik
22-03-11, 18:47
να σε ρωτησω και κατι αλλο
εχεις μονο μια κεραια UHF ?
τι μηκος ειναι περιπου ?
στην αρχη της εγκαταστασης ειχες αρκετα καλο σημα ?
απο την εξοδο του ενισχυτη ποσες γραμμες (καλωδια) φευγουν μεσα στον τοιχο ? εχεις διακλαδωση στην εξοδο ?

crown
22-03-11, 18:48
oι παραπανω πριζεs που ανεφερεs εχουν φοβερεs απωλειεs...........

sakisoik
22-03-11, 18:51
να σε ρωτησω και κατι αλλο
εχεις μονο μια κεραια UHF ?
τι μηκος ειναι περιπου ?
στην αρχη της εγκαταστασης ειχες αρκετα καλο σημα ?
απο την εξοδο του ενισχυτη ποσες γραμμες (καλωδια) φευγουν μεσα στον τοιχο ? εχεις διακλαδωση στην εξοδο ?

DrBrain
22-03-11, 19:29
lepouras, crown: σοβαρά; περίμενα ότι η πρίζα από μόνη της δε θα έχει και τόσο μεγάλη σημασία... Τι μάρκα/τύπο προτείνετε; Επίσης, έχει σημασία να αλλάξω και τις πρίζες που αυτή τη στιγμή δε χρησιμοποιώ;

DrBrain
22-03-11, 19:37
Sakisoik, δυστυχώς δε γνωρίζω γιατί για να ανέβει κάποιος στην σκεπή του σπιτιού χρειάζεται σκάλα εξωτερική από το μπαλκόνι και εκτός του ότι δεν τα πολυ-έχω τα ακροβατικά :) δεν έχω καν τόσο μεγάλη σκάλα :(

Το σπίτι το αγόρασα από άλλον που έμενε ήδη, οπότε δε ξέρω πως ήταν αρχικά η ποιότητα του σήματος. Για τον ενισχυτή μπορώ να κοιτάξω απόψε και να σου πω. Πάντως μια "πλαστικούρα" της πλάκας φαίνεται... Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.


Thanks!

lepouras
22-03-11, 19:43
καταρχήν πρέπει να απαντήσεις και στα άλλα ερωτήματα των παιδειών πριν καταλήξεις σε αυτό. πότε τις έβαλες τις πρίζες αυτές? δηλαδή πόσο παλιές είναι? πως είναι η εγκατάσταση της κεραίας? ακτινωτά ? δηλαδή από κάθε πρίζα φεύγει ένα καλώδιο και πηγαίνει εκεί που έχεις τον ενισχυτή? η είναι σε σειρά ? δηλαδή από την μια πρίζα στην επόμενη και καταλήγει στην τελευταία? η μικτά κάπου ανάμεσα από την σειρά ήθελες και άλλες πρίζες και έβαλες ένα ταφ ή διακλαδωτήρα και έδωσες και σε άλλες μια δυο δέκα? προσπάθησε να μας κατατοπίσεις για να σε βοηθήσουν και τα παιδεία που έχουν παραπάνω γνώσεις εδώ.

BESTCHRISS
22-03-11, 20:41
Γεια χαρά σε όλους,

υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum που να ασχολείται με εγκαταστάσεις κεραιών τηλεόρασης; Στο σπίτι μου (μονοκατοικία) υπάρχει ήδη εγκατάσταση αλλά η λήψη των περισσοτέρων καναλιών είναι ιδιαίτερα κακή. Αυτό που ψάχνω είναι κάποιον τεχνικό με την ανάλογη εμπειρία και τεχνικό εξοπλισμό ώστε:
α) Να μετρηθεί το σήμα στην ταράτσα του σπιτιού (μη μπαίνουμε σε τσάμπα κόπο και έξοδα αν απλά λόγω περιοχής/τοποθεσίας έχω κακή λήψη).
β) Να μετρηθεί το σήμα στις πρίζες του σπιτιού (πριν).
γ) Να αλλαγχθεί ό,τι χρειάζεται (κεραία, ενισχυτής, κτλ.).
δ) Να μετρηθεί το σήμα στις πρίζες του σπιτιού (μετά).

Καταλαβαίνω ότι ιδιαίτερη σημασία έχει και η υπάρχουσα καλωδίωση (η οποία προφανώς δε μπορεί να αλλάξει) αλλά τουλάχιστον να γίνουν κάποιες μετρήσεις να δούμε αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή όχι.

Thanks!

απο οτι καταλαβα κατεβαινει ενα καλωδιο μετα απο το μεικτη σου στην συνεχεια χρησιμοποιεις μπριζες διελευσεως και η τελευταια τερματικη αυτο βεβαια σημαινει η τελευταια τηλεοραση στην γραμμη εχει φοβερες απωλειες
το καλωδιο το ομοαξωνικο που ερχεται απο τον μεικτη το αλλαξες 10 χρονων θα εχει ξεραθει που ειναι με αλλο καλυτερη ποιοτητας μαυρο οχι λευκο με μικροτερες απωλειες
εβαλες και καινουργιο μεικτη αυτος θα ειναι σκουργιασμενος προτεινω televes αδιαβροχος αυτος που ειναι σε μαυρο κουτακι
και κεραιες βεβαια televes γιατι δεν σκουργιαζουν γιατι μαλλον σε αυτες που εχεις θα εχουν σκουργιασει και οι επαφες στο διπολο που συνδεεται το καλωδιο
και βεβαια σωστη κατευθυνση της κεραιας ακι βεβαια να μην εχει ψηλα εμποδια μπροστα
σε μια εγκασταση τηλεορασης μετρουν τα παντα και οχι μονο οι κεραιες φιλε

εγω παντωσ φιλε εβαλα διακλαδοτη απο τον μεικτη και κατεβασα σε καθε δωματιο καλωδιο ετσι εχω μικροτερες απωλεις απο τις μπριζες διελευσεως
αν παλι δεν γινει τιποτα αγοραζεις ενισχυτη κεντρικης που ειναι πολυ καλοι για αδυνατα σηματα

αν θελεις να κανεις ευκολο τεστ του σηματος συνδεσε στην εξοδο του μηκτη μια τηλεοραση για να δεις αν εχει καλο σημα

sakisoik
24-03-11, 16:23
Hello,

απαντάω με τη σειρά που τα έθεσες:
α) περίπου 10 ετών
β) Tv πρίζες μόνο
γ) LeGrand
δ) Διόνυσος

Επίσης σε κάποια σημεία υπάρχουν (νέες) διακλαδώσεις, ουσιαστικά αυξάνοντας τις αρχικές πρίζες του σπιτιού, επομένως φαντάζομαι ότι ο αρχικός ενισχυτής που είχε εγκατασταθεί θα πρέπει να αλλάξει; Μιας και υπάρχουν διάφορες παράμετροι, θα ήθελα ό,τι δοκιμές να γίνουν από κάποιον επαγγελματία ώστε να υπάρχει ένα συνολικό και μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Thanks!

οι κινησεις που πρεπει να κανεις με την σειρα ειναι

1) αλλαξε ολες τις μπριζες οπωσδηποτε. θα βαλεις τις ποιο απλες της αγορας αυτες που απο πισω οπως της κοιτας δεν εχουν τιποτα σε κυκλωμα .
βαλε τις ολες διελευσεως
2) κοιταξε να μην εχουν εξοδο για TV-RADIO . να ειναι με μια υποδοχη μονο !
βγαλε τυχον 2η κεραια VHF απο τον ιστο
3) βγαλε επισης και πιθανο μικτη που εχεις πανω
4) θα αφησεις μονο μια κεραια UHF πανω και θα τραβηξεις ενα καλωδιο σε κεντρικο ενισχυτη.
5) απο την εξοδο του ενισχυτη θα βαλεις διακλαδωση αναλογα τις γραμμες που εχεις.
6) αλλαγη κεραιας μεγαλου μηκους (περιπου 1,80 μ )
μετα απο αυτα θα δεις κανονικα
σε περιπτωση που μετα απο ολα αυτα εχεις προβλημα ειδωλων θα πρεπει να αντικαταστησεις οποσδηποτε τα εσωτερικα καλωδια .

ενας ενισχυτης δεν διορθωνει προβληματα ληψης ισα ισα τα επιδινωνει.

καλες ληψεις !!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-03-11, 17:29
Ο άνθρωπος από την αρχή ζήτησε συγκεκριμένα πράγματα δεν είναι γνώστης όλων αυτών που ρωτάτε ζητά τεχνικό και εμείς του λέμε τη να κάνει .εάν δεν πάει τεχνικός να ελέγξει την εγκατάσταση μέχρι του χρόνου θα το συζητάμε

BESTCHRISS
24-03-11, 17:58
φιλε δεν συμφωνω μαζι σου γιατι μια τηλεοραση πρεπει να δεχετε σημα στο tuner απο 65db εως 85db
εννοειται κατω απο 65db θα εχει χιονια αν προκειται για αναλογικο σημα και απο 85db και πανω θα εχουμε μπουκωμα δηλαδη πολλα ειδωλα
για αυτο οι μπριζες διελευσεως υπολογιζονται συμφωνα με το σημα που εχουμε και οχι τυχαια γιαυτο υπαρχουν μπριζες απο -1,5db εως και 12db
και πρεπει να εχει σωστη προσαρμογη με την συνθετη αντισαταση του καλωδιου 75ohm δεν γινεται να μην εχει αντιστασεις πηνια πως θα κανουν προσαρμογη
http://www.ergo-sat.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=95
και μεικτη γιατι να μην βαλει ολοι σχεδον δεν υπαρχει προβλημα αφου τοποθετειται στο ιστο κοντα στις κεραιες και δεν εχει απωλειες και συνηθως χρειαζονται δυο κεραιες uhf
την VHF τι να την κανει μονο ειναι ετ1 υπαρχει ειναι παντελως αχρηστη και στα UHF υπαρχει συχνοτητα
1,80 κεραια ειναι ακρως κατευθυντικη και χρειαζεται αν ο πομπος ειναι πολυ μακρια ναι
αν ειναι κοντα τοτε μπορει να δημιουργησει ειδωλα κυριως στην ετ2 αναλογικη αλλα και στα ψηφιακα που δεν χρειαζονται πολυ δυνατο σημα με αποτελεσμα σπασιματα εικονας αλλα και να χανεται το σημα
βασικο θεμα με την κεραια ειναι να εχει οπτικο πεδιο χωρις εμποδια και να μην δεχεται ανακλωμενο σημα απο καπου αλλου

γι αυτο το πρωτο που εχει να κανει ειναι να συνδεσει στην εξοδο του μεικτη μια τηλεοραση για να δει το σημα αν ειναι καλο για να αλλαξει αν χρειαστει τισ μπριζες διελευσεως με λιγοτερα db
μπορει να ειναι και κανενα καλωδιο βραχυκλωμενο σε καποια μπριζα εμμενα μου εχει συμβει να ειναι βραχυκυκλωμενο το μπλενταζ με το εσωτερικο αγωγο στις μπριζες αλλα και στον μεικτη

BESTCHRISS
24-03-11, 18:01
Ο άνθρωπος από την αρχή ζήτησε συγκεκριμένα πράγματα δεν είναι γνώστης όλων αυτών που ρωτάτε ζητά τεχνικό και εμείς του λέμε τη να κάνει .εάν δεν πάει τεχνικός να ελέγξει την εγκατάσταση μέχρι του χρόνου θα το συζητάμε

συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι τοσο δυσκολο να συνδεσει μια τη tv μετα τον μεικτη για να δει αν εχει καλο σημα απο τις κεραιες;

Κοπρίτης
24-03-11, 21:32
Να θυμάμαι καλά. από το Διόνυσο δεν πρέπει να βλεπεις καμια κορυφη εκτός από εκείνες της Εύβοιας ! Προς τι ή μετρηση??? Βαζεις Νοβα και ησυχάζεις !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
24-03-11, 21:58
Ο άνθρωπος λέει ότι δεν έχει σκάλα και φοβάται να ανέβη δεν έχει πρόσβαση . Τώρα για κάποιον που ξέρει δεν είναι δύσκολο βέβαια .Επίσης ο Διόνυσος βλέπει μόνο Πάρνηθα με τα γνωστά λίγα κανάλια εάν θέλει περισσότερα δορυφορική και αυτά με ελέγχω και αλλαγή τρόπου εγκατάστασης από αυτά που λέει ( επέμβαση σε γραμμή πρίζας και βάζοντας δεύτερο διακλαδωτή ) .

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-03-11, 22:01
¨
Oi απαντήσεις των παιδιών στη συζήτηση ήταν κατατοπιστικές. Να σου πώ κι' εγώ επιγραμματικά μερικά πράγματα

1. Που περίπου στο Διόνυσο μένεις ?
2. Τί γράφει πάνω ο ενισχυτής πόσα dbmv γράφει?
3. Πόσες πρίζες έχεις σύνολο?

Αν κάνεις λήψη απο πάρνηθα επειδή τα κανάλια είναι υψίσυχνα θέλεις πολυ καλό δίκτυο διανομής δηλ΄ καλό καλώδιο και κατάλληλες πρίζες οι LEGRAND που λές ότι έχεις έχουν πολύ μεγάλη απώλεια και καθόλου διαβαθμιση δηλ. οι διελεύσεως είναι 15 db απόσβεση πρός την τηλ. και 1.5 διέλευση και δεν μπορόυμε να κάνουμε σωστο δίκτυο διανομής ειδικά αν εχουμε πολλές σε σειρά. Γράψε λεπτομέρειες να σου πω πιο συγκεκριμένα.

DrBrain
24-03-11, 23:59
Κατ'αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις πολλές απαντήσεις. Το θέμα είναι όμως λίγο-πολύ όπως το έθιξε ο Δημήτρης: Θέλω κάποιον που να γνωρίζει το αντικείμενο να έρθει να τα κάνει όλα αυτά που μου προτείνετε :) Εγώ, ούτε το σήμα έχω όργανα να μετρήσω, ούτε να αποφασίσω τα db των πριζών, ούτε να φάω μια 'βδομάδα με την ατσαλίνα να περνάω καλώδια :). Δε με ενδιαφέρει να γίνει μια εμπειρική δουλειά (κάτι που προφανώς είναι αυτό που έχω ήδη ή αυτό που θα κάνω μόνος μου) αλλά μια σωστή δουλειά με μετρήσεις κτλ. Από την άλλη, μπορεί ο τεχνικός που θα έρθει με τις μετρήσεις που θα πάρει στη σκεπή, να μου πει ότι δεν υπάρχει καν λόγος να μπω σε όλον αυτό τον κόπο γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχω καλή οπτική επαφή με τους αναμεταδότες...

Από απαντήσεις ανθρώπων εδώ μέσα, βλέπω ότι υπάρχουν όντως τεχνικοί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο. ΚΑΝΕΙΣ σας δε θέλει να με αναλάβει; :) Ας μου στείλει κάποιος pm αν ενδιαφέρεται.

etsii
13-10-11, 22:13
Για να μην ανοίξω νέο θέμα θα συνεχίσω εδώ.

Σε σπίτι με 3 ορόφους το δίκτυο κεραίας ήταν όπως φαίνεται στην φωτό 1 με πρίζες Legrand Valena κεραία Alcad MX-045 http://www.alcad.net/en/products/search.php + στρογγυλή FM και κεντρικό ενισχυτή έναν παλιό Televes. Το σπίτι βρίσκεται στο Μαρκόπουλο Ωρωπού και η κεραία βλέπει Πάρνηθα σε απόσταση περίπου 18χλμ (αν το βρήκα σωστά μέσω GoogleEarth). Το σήμα στον πάνω πάνω όροφο ήταν εξαιρετικό και η τηλεόραση εδείχνε καμπάνα. Στον κάτω όροφο τώρα το χιόνι ήταν απίστευτο, σε σημείο να αναρωτιέσαι αν υπάρχει κεραία στον ιστό!

Τροποποίησα την εγκατάσταση και έγινε όπως στη φωτό 2. Στους πάνω ορόφους δεν υπάρχουν τηλεοράσεις οπότε κατάργησα τις πρίζες και πλέον βλέπουμε τηλεόραση κάτω με αρκετά καλό σήμα χωρίς χιόνια στα δυνατά κανάλια. Το μείον βέβαια είναι πως ακόμα και τώρα δεν έρχεται σήμα ραδιοφώνου. Μου φαίνεται περίεργο ενώ βλέπω τηλεοπτικό σήμα, που σημαίνει ''βλέπω'' τις κεραίες στην Πάρνηθα, να μην μπορώ να ακούσω ραδιόφωνο. Υπάρχει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία, χρειάζεται κάποιο φίλτρο στην έξοδο για ραδιόφωνο από το splitter; ή απλά δεν έρχεται το ραδιοφωνικό σήμα στην κεραία. Στο αυτοκίνητο παρκαρισμένο από κάτω πάντως πιάνω Αθηναικούς σταθμούς καλύτερα από ότι στο σπίτι.

Σκεπτόμουν μήπως βελτίωνα περαιτέρω την εγκατάσταση-καλωδίωση μήπως καταφέρουμε και έχουμε σήμα σε όλο το σπίτι για μελλοντική χρήση. Σκεπτόμουν: ένας κλάδος ανά όροφο. Στο τελευταίο δωμάτιο του πάνω ορόφου σταματώ το καλώδιο με τερματική πρίζα και τραβώ εξωτερικά καλώδια, ένα για τη μονή πρίζα του μεσαίου ορόφου και ένα για τις 2 πρίζες του κάτω. Όλα θα ξεκινούν από πάνω δίπλα στον ιστό εκεί όπου τώρα φεύγει ένα καλώδιο για όλο το σπίτι. Λογικά θα χρειαστώ λοιπόν έναν κεντρικό ενισχυτή εκεί με 3 εξόδους ή με κάποιο splitter. Μπορώ να αξιοποιήσω τον υπάρχοντα Televes 5351; Δηλαδή να ανεβάσω το τροφοδοτικό του πάνω (υπάρχει στεγανός χώρος με πρίζα δίπλα στον ιστό) και από τις 2 του εξόδους (και με ένα splitter 1 σε 2) να φύγει σήμα για τους ορόφους. Γίνεται αυτό ή πρέπει να πάω σε κεντρικό ενισχυτή που φαντάζομαι είναι και το σωστό. Από ιστό για κάτω όροφο υπολογίζω περίπου 18-19 μέτρα καλώδιο να χρειαστεί (για τις 2 τηλεοράσεις εκεί εκτός από πρίζες μπορώ να έχω και splitter όπως είναι τώρα δηλαδή για λιγότερες απώλειες), από ιστό μέχρι μεσαίο 15-16 μέτρα απευθείας σε πρίζα εκεί και πάνω όροφος 3 πρίζες σε σειρά (αναγκαστικά πρίζες για λόγους αισθητικής εδώ).

2448624487

jimk
13-10-11, 22:20
ok η φωτο που ειναι?

etsii
13-10-11, 22:21
Διορθώθηκε

Gordona
16-10-11, 08:58
Λίγο μπερδεύτηκα αλλά κατάλαβα.
Σε πολυκατοικία 3 ορόφων να κατεβάσεις ξεχωριστά καλώδια για κάθε όροφο είναι υπερβολή. Αλλά παρόλα αυτά αν έχεις το μεράκι και την διάθεση καλό είναι. Θέλει κεντρικό ενισχυτή (χωρίς συζήτηση) με σπλίτερ (όχι ταφ) επάνω.. Προσπάθησε όμως τα καλώδια να τα περάσεις εσωτερικά, αλλιώς κάθε 2-3 χρόνια θα πρέπει να τα αλλάζεις όλα. Φρόντισε επίσης να βάλεις σωστά πρίζες διελεύσεως και τερματικές (όχι πολλά σπλίτερ ή ταφ).
Πάντως όπως περιέγραψες αρχικά το πρόβλημα φάνηκε να έχει πρόβλημα η πρίζα του τρίτου...

etsii
16-10-11, 11:51
Σε ευχαριστώ. Πρόκειται για μονοκατοικία (πατρικό δικό μου), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το πέρασμα καλωδίων. Αναγκαστικά θα περάσουν εξωτερικά μέσα σε σπιράλ ή κανάλια, θα δω τι βολεύει.

Υπάρχει κάποια πρόταση για πρίζες; televes, spaun..

Σύνολο θα έχουμε 6 πρίζες (3 διελεύσεως κ' 3 τερματικές) και ένα splitter. Μήπως είναι υπερβολή ο κεντρικός ενισχυτής; Στην πολυκατοικία που μένω εγώ στο Χαλάνδρι με καθαρή οπτική επαφή Υμηττό με 4 ορόφους και σύνολο 16 πρίζες σε 3 κλάδους ο κεντρικός Televes Minicom που έβαλα μπούκωνε υπερβολικά το σήμα και τον έχω στο min για να βλέπουμε σωστά.

billtech
16-10-11, 12:12
παιδια μιας και ανοιξε το παιδι το θεμα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση. τι μπορουμε να κανουμε αν ο πλησιεατερος αναμεταδοτης τηλεορασης ειναι παρα πολυ μακρια απο μια κεραια με αποτελεσμα να πιανει σπανια με το ψηφιακο και με το αναλογικο επισης σπανια και αμα επιανε επιανε με το λευκο χιονι μες την εικονα. τι μπορω να κανω για αυτο? δλδ καποιος καλος ενισχυτης? καποια κεραια με καποια χαρακτηριστικα? τι μπορω να κανω για αυτο?

BESTCHRISS
16-10-11, 22:56
χρειαζεσαι ενισχυτη ρυθμιζομενο οχι απλο απο 28-30db και κεραια κατευθυντικη προτιμηση τελεβε τριπλη
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=143_277_565_432&products_id=20342
βεβαια ολα αυτα εξαρταται να εχεις οπτικο μπεδιο με τον αναμεταδοτη αλλιως δεν θα κανεις τιποτα
ΦΙΛΙΚΑ

billtech
23-10-11, 15:57
η αντενα που εχω και χρησιμοποιησα ειναι αυτη....λεει 28db. θελει ενισχυτη?
24801

jimk
23-10-11, 16:47
15db ειναι το gain θα βαλεις και ενα μεγαλο ενυσχητη και οτι πιασεις,δωσε και λιγο υψος αμα δεν εχει.

billtech
23-10-11, 16:52
οταν λες μεγαλο ενισχυτη?

jimk
23-10-11, 16:54
για ιστο περιπου 35 db

billtech
24-10-11, 17:17
στα 38db ειναι καλος ενισχυτης?

BESTCHRISS
26-10-11, 12:28
οποιοδηποτε ενισχυτη και να αγορασεις πρεπει να εχει ρυθμιση απολαβης
δηλαδη να εχει τριμμερ στην εισοδο για να ρυθμιζεις εκει που θελεις
γιατι αν κανει μεγαλυτερη ενισχυση απο οτι χρειαζεται θα εχεις ειδωλα στην αναλογικη
και στην ψηφιακη σπασιματα εικονας ακομη και να χανεται το σημα
και μη ξεχασεις στην περιπτωση που εχεις πολλα μετρα καλωδιο χρειαζεσαι καλης ποιοτητας
συστηνω το μαυρο καλωδιο που ειναι καλυτερο απο οτι το λευκο σε απωλειες ανα μετρο
ΦΙΛΙΚΑ

jimk
26-10-11, 14:17
38db καλος ειναι αλλα να ειναι ρυθιζομενος οπως λενε και τα αλλα παιδια και το καλωδιο παιζει ρολο αμα ειναι πανω απο 40 μετρα και αμα ειναι παλιο, αμα δεν εχει αυτα τα 2 που σου γραφω μην το αλαζεις δεν θα δεις διαφορα..

billtech
26-10-11, 14:24
το καλωδιο δεν ειναι μακρυ..καμια 10αρια μετρα ειναι. αλλα το ποσο παλιο ειναι δεν θυμαμαι.
με τον ενισχυτη το καταλαβα.
απλα λογω της αποστασης που ειναι πολυ μεγαλη και της μη καλης ορατοτηας με τον πομπο καθιστα δυσκολη την καλη ληψη στην τηλεοραση. για να δουμε τι θα κανουμε.

Manthosvf
26-10-11, 16:06
ΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ΠΕΣ ΤΟ... επιδη και εγω ασχολουμε πολυ με κεραιες ας πω την γνωμη μου κατα 80% εχεις προβλημμα με της μπριζες... και 20% με τον ενυσχητη λογο διαβρωση του μικτη αν υπαρχει... επισεις υπαρχι και περιπτοση στις επαφες τις κεραιας να εχουν σκουριαση
αυτο είναι το πρώτο αρνητικό για αρχη . έχουν τρομερές απώλειες.