PDA

Επιστροφή στο Forum : Lm318 τι λειτουργεία έχει αυτή η διαταξη; Απορία



xmaze
23-03-11, 18:36
Σας παραθέτω την παρακάτω εικόνα για να μου εξηγήσει κάποιος γνώστης ποια είναι η λειτουργία αυτής της συνδεσμολογίας γιατί δεν υπάρχει στο datasheet!
19327

JIMKAF
23-03-11, 20:01
Ίσως υπο αυτή τη διάταξη παίζει τον ρολο του comparator και μάλιστα ενος variable comparator. Αλλά δεν ειμαι σίγουρος...

xmaze
23-03-11, 20:18
Και για πες αν ξέρεις λεπτομέρειες για τους comparator!

JIMKAF
23-03-11, 20:31
αναλογα με τον διαιρέτη τάσεως που εχει το op amp πριν την εισοδο αφήνει να περασει σήμα από ενα V threshold και πάνω απλά στην συγκεριμενη περιπτωση βλεπω πως υπαρχει και διαταξη inverting amplifier (R10 και R14) ενω βλέπω διαταξη για comparator με τις R8, R7 και VR1. Δεν εχω δουλέψει ποτε με καποιο κυκλωμα σαν κι αυτό... αλλά ξεχωριστά με amplifiers και διατάξεις για comparators... (compare σημαίνει συγκρίνω... συγγνωμη που χρησιμοποιώ ξενη ορολογία απλα αυτη μου ερχεται πρώτη στο μυαλό μου...) Που το βρήκες αυτο το κύκλωμα? εχεις καποιο συγκεκριμενο πρόβλημα ή απλά για λόγους γνώσης και μόνο?

xmaze
23-03-11, 20:54
Προσπαθώ να κατανοήσω την λειτουργία του για να το χρησιμοποιήσω σε έναν ανιχνευτή.
Και στην περιπτωση που αναφερεις οτι εχει και comparator και inverting τότε εκτελεί και τις δύο λειτουργίες?
Τι γινεται?
Γιατί έχει 2 τροφοδοσίες?

JIMKAF
23-03-11, 21:00
είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο κύκλωμα? τι ακριβως θες να κανεις? τι ειδους ανιχνευτής ειναι αυτος και ποια ειναι η αρχη λειτουργίας του? ρωταω μηπως μπορω και σε βοηθήσω... (μια απλη ιδεα να εχω μη δωσεις κυκλώματα κτλ... δεν ειναι ανάγκη... ειδικα αν προκείται για επαγγελματικη δουλεια ή εργασια πανεπιστημίου...)

xmaze
23-03-11, 21:07
To κύκλωμα το εχω βρει στο internet, είναι εδώ-->http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18990&d=1299428435

JIMKAF
23-03-11, 21:19
για δες εδώ... http://home.global.co.za/~trh/

JIMKAF
23-03-11, 21:23
να σου κανω αναλυση ολοκληρου του κυκλωματος τωρα λίγο δυσκολο... αλλα βασικα κανει αυτο που ειπα επιτρεπει να περασει από ενα Vthreshold και πάνω σήμα... τέλος παντων μιας και τον ΙC5 μπορεις να τον εχεις pre programmed όπως θα δεις και σε αυτ ο που σου εδωσα μεσα σε ενα pdf που θα βρεις εκεί η κατασκευή δεν θα ειναι και τοσο δυσκολη... τωρα αν θες να φτιαξεις κατι αντιστοιχο δικο σου θες πολυ πειραματισμο και διαβασμα... αλλα απο οτι καταλαβαίνω βασίζετια πανω στην σύγκριση του σήματος στην εισοδό του...

xmaze
23-03-11, 22:01
να σου κανω αναλυση ολοκληρου του κυκλωματος τωρα λίγο δυσκολο... αλλα βασικα κανει αυτο που ειπα επιτρεπει να περασει από ενα Vthreshold και πάνω σήμα... τέλος παντων μιας και τον ΙC5 μπορεις να τον εχεις pre programmed όπως θα δεις και σε αυτ ο που σου εδωσα μεσα σε ενα pdf που θα βρεις εκεί η κατασκευή δεν θα ειναι και τοσο δυσκολη... τωρα αν θες να φτιαξεις κατι αντιστοιχο δικο σου θες πολυ πειραματισμο και διαβασμα... αλλα απο οτι καταλαβαίνω βασίζετια πανω στην σύγκριση του σήματος στην εισοδό του...

Μήπως μπορείς να καταλάβεις την λειτουργία του Q2 και των γύρω αντιστάσεων , επειδή το IC4 αν δεν κάνω λάθος είναι διακόπτης στην ουσία και η έξοδος είναι το 3 πιν. Εκεί έχει μία ανάστροφα πολωμένη διόδο την D5 , γιατί είναι ανάστροφα?

JIMKAF
23-03-11, 22:14
κοιτα στο 4066 το pin3 ειναι ειτε εξοδος ειτε εισοδος αναλογα με το πως ειναι πολωμένο το pin 5 δες το datasheet του... (εξ) κατεβασε το δευτερο της toshiba...

** το Q2 ελεγχει την εισοδο Vin του ADC , το Q2 το ελεγχει το pin 3 του 4066 και το pin 3 το ελεγχει το status του pin 5 το οποίο ελεγχεται απο το Q4 το οποίο ελεγεχεται απο το pin11 RB5 του PIC το οποιο το ελεγχει το λογισμικο του PIC το οποιο δεν το εχουμε... Αρα το κυκλωμα κατα βαση ελεγχεται απο το τι εξοδο εχει το pin 11 του PIC δλδ ελεγχεται απο το λογισμικο του PIC

***o λόγος προφανώς για το γιατι ειναι αναστροφα πολωμένη η δίοδος θα έχει να κανει εν τελει με το λογισμικό... ίσως ο διακόπτης ειναι μονίμος κλειστός και αν ξεπεραστεί το breakdown voltage threshold της διόδου ο διακόπτης να ανοίγει... Πρεπει να ξερω τι δινει στο pin 11 το pic... αλλιως δεν γίνεται...

xmaze
24-03-11, 00:40
κοιτα στο 4066 το pin3 ειναι ειτε εξοδος ειτε εισοδος αναλογα με το πως ειναι πολωμένο το pin 5 δες το datasheet του... (εξ) κατεβασε το δευτερο της toshiba...

** το Q2 ελεγχει την εισοδο Vin του ADC , το Q2 το ελεγχει το pin 3 του 4066 και το pin 3 το ελεγχει το status του pin 5 το οποίο ελεγχεται απο το Q4 το οποίο ελεγεχεται απο το pin11 RB5 του PIC το οποιο το ελεγχει το λογισμικο του PIC το οποιο δεν το εχουμε... Αρα το κυκλωμα κατα βαση ελεγχεται απο το τι εξοδο εχει το pin 11 του PIC δλδ ελεγχεται απο το λογισμικο του PIC

***o λόγος προφανώς για το γιατι ειναι αναστροφα πολωμένη η δίοδος θα έχει να κανει εν τελει με το λογισμικό... ίσως ο διακόπτης ειναι μονίμος κλειστός και αν ξεπεραστεί το breakdown voltage threshold της διόδου ο διακόπτης να ανοίγει... Πρεπει να ξερω τι δινει στο pin 11 το pic... αλλιως δεν γίνεται...

Το πιν 12 που ελέγχει το Q3 το οποίο συνδέεται με την 10κ και το πιν5 του 4066 δεν μπορεί να έχει αντιστοιχο ρόλο με αυτό που λές?

JIMKAF
24-03-11, 00:41
με ποιο απο ολα αυτα που λεω?

θα μπορουσε να εχει τον ιδιο ρολο που εχει και το 11... αλλα προσεξε και πως ειναι συνδεδεμενο το mosfet...

xmaze
24-03-11, 00:49
με ποιο απο ολα αυτα που λεω?

θα μπορουσε να εχει τον ιδιο ρολο που εχει και το 11... αλλα προσεξε και πως ειναι συνδεδεμενο το mosfet...

Αυτό εννοώ οτι μήπως έχει τον ίδιο ρόλο με το 11 και το 12, δηλαδή έχουν την ίδια επίπτωση στο κύκλωμα.
Για το μοσφετ τί να προσέξω? Αυτό που βλέπω είναι οτι κλείνει μέσο του πιν 11.
Δεν προκαλείτε βραχυκύκλωμα μέσο του μοσφετ?

JIMKAF
24-03-11, 01:00
το συγκεκριμένο mosfet ειναι enhancement mode n-channel και οταν η gate του εχει high ανοιγει δεν κλεινει... Σου λεω και παλι οτι ναι εν δυναμει θα μπορουσε να εχει και τον ιδιο ρολο... αλλα αυτο εξαρταται απο τον κωδικα που τρεχει το pic... αν ξερεις απο προγραμματισμό το κανεις οτι θέλεις... το συγκεκριμένο κύκλωμα εχει φτιαχτει για συγκεκριμενο κωδικα...

xmaze
24-03-11, 01:07
Απο προγραμματισμό γνωρίζω πολύ περρισότερα απο ότι απο ηλεκτρονικά, αλλά αν δεν ξέρω τί κάνει το ηλεκτρονικό κομμάτι πώς θα ξέρω πώς να προγραμματίσω κατάλληλα των μΕ;

1) Αυτό που νομίζω είναι περιτό είναι το ADC καθώς ενας Ατμελ με αναλογική είσοδο δεν το έχει ανάγκη. (Σωστός; )
2)Εχω κάνει κάποιες προσομοιώσεις στο Multisim, αν ανεβάσω αποτελέσματα θα μπορούσες να με βοηθήσεις;

JIMKAF
24-03-11, 01:34
ναι αμε... κοιτα και εγω ασχολουμαι με avr... συγκεκριμενα με τον atmega328... επομενως ναι μια μετατροπη σε επεξεργαστη της atmel δεν θα ηταν κακη ιδέα... ανεβασε αποτελεσματα να το δουλεψουμε λιγο να δουμε τι γινεται... δυστυχώς τωρα είμαι σε linux και δεν εχω εδω το multisim... κανω μια εργασια στο matlab παραλληλα και δεν μπορω να το αφησω... αλλιως θα δοκιμαζα και εγω καποιο simulation να δω τι γινεται... αλλα ανεβασε αποτελεσματα να το δουμε...

xmaze
24-03-11, 02:05
Ανεβάζω εικόνα σχεδίου, εικόνα παρμογράφου και αρχειο.
Το σχέδιο είναι το μισό σχεδόν, και αυτό που θέλω είναι να δώ πως λειτουργεί. Ειναι αδύνατον να το φτιάξω όλο καθώς δεν ξέρω πως λειτουργεί ο μΕ
1ον. Μοσφετ έβαλα άλλο γιατί δεν είχε το πρόγραμμα το συγκεκριμενο.
2ον. το 4066 δεν υπάρχει στο πρόγραμμα και δεν το έβαλα καθόλου. Αλλά αν δεν κάνω λάθος συμπεριφέρεται σαν ρελέ στην ουσία οπότε ίσως να αντικατασταθεί με κάτι ισοδύναμο.
3ον. To πηνίο με 27 στροφές , 24 SWG και 190mm Diameter το υπολόγισα όσο είναι στο MultiSim
19333

19334
http://rapidshare.com/files/454067541/PI_metal_det.ms11

JIMKAF
24-03-11, 02:27
ναι... κοβει 4V περιπου... οκ... για δες τι σημα παιρνεις στο - του op amp...

xmaze
24-03-11, 02:40
19335
Αυτό το περίεργο βγάζει...περισσότερα αυριο..:001_rolleyes:

JIMKAF
24-03-11, 02:52
ναι φυσιολογικο μου φαινεται με βαση το κυκλωμα... τελος παντων... βασικα επειδη απο οτι καταλαβα θες να προσαρμωσεις πανω δικο σου μΕ κοιτα μονο τις συνδεσεις που γινονται εκει εγω δεν θα αλλαζα κατι στο κυκλωμα... στο RB5 πρεπει να δίνει HIGH και στο RB6 δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι παιζει μαλλον εχει να κανει με το coil που ειναι και ο αισθητηρας...

SRF
24-03-11, 11:14
2ον. το 4066 δεν υπάρχει στο πρόγραμμα και δεν το έβαλα καθόλου. Αλλά αν δεν κάνω λάθος συμπεριφέρεται σαν ρελέ στην ουσία οπότε ίσως να αντικατασταθεί με κάτι ισοδύναμο.

Πάντως αν φτιάξεις το κύκλωμα ως έχει πρόσεξε το 4066! Έχει μιά "σχεδιαστική πατάτα" που θα το καις... και δεν θα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει!

xmaze
24-03-11, 12:54
Πάντως αν φτιάξεις το κύκλωμα ως έχει πρόσεξε το 4066! Έχει μιά "σχεδιαστική πατάτα" που θα το καις... και δεν θα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει!

To είχα προσέξει οτι του δίνει μεγαλύτερη ταση τροφοδοσίας.

JIMKAF
24-03-11, 15:51
πολύ σωστή η παρατήρηση του SRF δεν το είχα προσέξει στο datasheet...

xmaze
24-03-11, 18:49
Τελικά βρήκα οτι υπάρχει το 4066 στο multisim και το έβαλα στο σχεδιο που είχα και παίρνω αυτην την έξοδο στον παλμογράφο....
Επισης εβαλα και το Q4 με ένα ρολόι οπως στο σχεδιο....
Δημήτρη μήπως βλέπεις τιποτα εσύ? Εγω βλέπω οτι η περιοδος των δύο σημάτων είναι ίδια, αλλάζει μόνο η μορφή τους..τεραγωνικό-τριγωνικό σήμα.
Ακούω παρατηρήσεις!

Το 4066 το εδωσα 15 βολτ αλλά δεν ειμαι σίγουρος αν το προτότυπο σχέδιο έχει τα ίδια πιν με τα πιν του multisim.!
19341

Y.Γ. Η ταση στην εξοδο είναι λίγα mV περίπου 400!

JIMKAF
24-03-11, 19:37
αυτον τον τριγωνικο που τον λαμβανεις στο 3 pin του 4066? το οτι εχει 400 mV προφανως σημαίνει οτι ο διακόπτης είναι ανοιχτος δεν εχει κλείσει... αρα μαλλον κατι θα παιζει με το pin layout...

xmaze
24-03-11, 20:11
αυτον τον τριγωνικο που τον λαμβανεις στο 3 pin του 4066? το οτι εχει 400 mV προφανως σημαίνει οτι ο διακόπτης είναι ανοιχτος δεν εχει κλείσει... αρα μαλλον κατι θα παιζει με το pin layout...


To τριγωνικό το λαμβάνω στην έξοδο του κυκλώματος πριν οδηγηθεί στο ADC στο πιν 2, στo emiter του Q2

JIMKAF
24-03-11, 20:26
αμα βαλεις ορθα πολωμένη την δίοδο για δες τι γίνεται... αυτο το τριγωνικό σημα πρεπει να το προκαλεί λογικά η αναστροφα πολωμένη δίοδος...

στο pin 5 του 4066 εχεις βαλει μια DC τάση?

xmaze
24-03-11, 20:34
19342

αυτή είναι η σύνδεση και εκανα αντιγραφή του κυκλώματος δεν εκανα καμία αλλάγή..

Αν την πολώσω ορθά την δίοδο τότε έχω ένα απόλυτο μηδέν στην έξοδο...

JIMKAF
24-03-11, 20:48
ναι λογικό είναι εφόσον είναι pnp το Q2, κακώς έκανα την ερώτηση... φυσιολογικα ειναι τα πραγματα... δεν μου φαίνεται κατι περίεργο... δοκίμασε κατι αλλο... να δουμε κατι ακομα... βαλε στη θέση της διόδου εναν πυκνωτή... και δες τι παιρνεις στην εξοδο που παει στο ADC...

xmaze
24-03-11, 21:00
Με τον πυκνωτή έχω ακριβώς το ίδιο τριγωνικό σήμα ελαφρώς ποιο χαμηλού δυναμικού, λιγα mv πιο κάτω!

JIMKAF
24-03-11, 21:26
μια χαρά... φυσιολογικά μου φαίνονται τα αποτελέσματα... τωρα η συμπεριφορά του συγκεκριμένου σημείου εξαρτάται και από την έξοδο RB5 του PIC...

xmaze
24-03-11, 22:05
το rb5 το έχω συμπεριλάβει στο κυκλωμα και το εχω αντικαταστήσει με ένα ρολοι στην ιδια συχνοτητα με το ρολόι που ελεγχει το μοσφετ..