PDA

Επιστροφή στο Forum : κλωνοποιηση δισκου



takisegio
26-03-11, 23:55
εχω 2 ιδια λαπτοπ,πωσ μπορω να παρω ολα τα περιεχομενα του ενος και να τα περασω στο αλλο,συμπεριλαμβανομενου και του λειτουργικου συστηματος,δηλαδη image η ghost.μπορει το αντιγραφο να αποθηκευτει σε φλασακι ;;

xrhstos1978
27-03-11, 00:00
κανε clone με το Acronis

takisegio
27-03-11, 00:04
θα μου το αποθηκευσει σε φλασακι και βαζοντας το στον αλλο θα εχω περασει και το λειτουργικο;;

xrhstos1978
27-03-11, 00:16
Όχι. Θα πρέπει να ενώσεις τον ένα δίσκο σαν εξωτερικό και να κάνεις κλωνοποίηση

takisegio
27-03-11, 00:18
υπαρχει κατι αλλο που να το κανει;;γιατι το ενα λαπτοπ ειναι ελλαδα και το αλλο κυπρο

xrhstos1978
27-03-11, 00:24
τι windows εχει?

takisegio
27-03-11, 00:27
xp ..............!!!!!!!!!!!!!!!!!

xrhstos1978
27-03-11, 00:32
Δοκίμασε να κάνεις backup σε dvd με το acronis η με το ghost

leosedf
27-03-11, 00:51
To Acronis φένεται πιό εύκολο.
Με αυτά τα λογισμικά μπορείς να κάνεις μεταφορά την εικόνα και σε μεγαλύτερο δίσκο και μετά να την κάνεις stretch χωρίς να πειραχτούν τα δεδομένα. Πολύ χρήσιμο αν ο δίσκος που θέλεις να βάλεις είναι μεγαλύτερος.
Απο δίσκο σε δίσκο είναι η καλύτερη μέθοδος αλλα και σε DVD δεν έχει πρόβλημα.

JIMKAF
27-03-11, 06:13
Παιδιά μη το συζητάτε... clonezilla σε live CD ευκολα και γρηγορα και οτι επιλογη θέλεις... εγω το χω και εγκατεστημενο σε ξεχωριστο δικο του partition στον δισκο μου και οτι θελω το κανω απο εκει όποτε θέλω... και ειναι και open source... http://clonezilla.org/

takisegio
27-03-11, 12:40
οκ ευχαριστω θα τα δοκιμασω.

kostasde
27-03-11, 13:12
Μπορεις να κανεις ghost με οποιο προγραμμα διαλεξεις σε εναν αλλον δισκο ασχετο και μετα απο αυτον να ξανακανεις ghost σε οποιο δισκο χρειαζεσαι. Δεν υπαρχει δηλαδη
λογος να κανεις ghost αμεσα στον αλλο δισκο που θες να μεταφερεις τα αρχεια Φυσικα ο δισκος που θα χρησιμοποιηθει σαν ενδιαμεσος δεν μπορει να εχει χωρητικοτητα μικροτερη
απο του πρωτοτυπου δισκου και το ghost και στις 2 περιπτωσεις θα πρεπει να γινει
με την ιδια βερσιον του προγραματος

klik
27-03-11, 15:28
Παιδιά μη το συζητάτε... clonezilla σε live CD ευκολα και γρηγορα και οτι επιλογη θέλεις... εγω το χω και εγκατεστημενο σε ξεχωριστο δικο του partition στον δισκο μου και οτι θελω το κανω απο εκει όποτε θέλω... και ειναι και open source... http://clonezilla.org/
πολύ καλή επιλογή!:thumbup1:

navar
28-03-11, 13:20
για XP λειτουργικά , το Norton Ghost είναι οτι καλύτερο κυκλοφόρησε ποτέ !
αν πάμε σε Vista/7 τότε τα πράγματα ζορίζουν λίγο , αλλα και εκεί υπάρχουν λύσεις όπως το Acronis που προαναφέρθηκε ή πιό καινούργιες λύσεις του Ghost !!!
για το clonezilla δεν ξέρω επιφυλάσσομαι να το δοκιμάσω και να επιστρέψω με εντυπώσεις !

kostasde
28-03-11, 14:00
Klik το clonezilla υποστηριζει τελευταιους SATA drivers η μονο τους ανοιχτους της Intel; Σε παλαιωτερη εκδοση που το ειχα δοκιμασει ειχα προβλημα

klik
28-03-11, 15:35
Το clonezilla απλά είναι ένα script για αντιγραφές. Η λειτουργία να φτιάχνεις images υπήρχε στα linux και χωρίς το clonezilla, απλά το linux δεν είναι φιλικό σε αρχάριους χρήστες για κάποιες λειτουργίες. Αυτό το κενό καλύπτει το clonezilla με το να το κάνει εύκολα χωρίς πολλά πάρε-δώσε με το χρήστη.

Χρησιμοποιεί τον πυρήνα του linux (αυτός έχει driver για sata κλπ). Ο πυρήνας (kernel) ενημερώνεται πολύ γρήγορα, μόλις υπάρξει νέος controller δίσκου. Οπότε ίσως πρέπει να βάλεις κάποια debian/ubuntu φρέσκια διανομή και πάνω να περάσεις το clonezilla για υποστήριξη των τελευταίων controllers (αν δεν τους υποστηρίζει ακόμα το clonezilla live cd).

kostasde
28-03-11, 16:26
Ευχαριστω για την απαντηση
Με το ubuntu δεν τα παω καλα εαν ειναι να χρησοιμοποιησω GNOME προτιμω Debian αν και να σου πω εστησα το Super OS τελευταια και μου αρεσε Παντως τα παιδια σε ολη την κοινοτητα του ubuntu κανουν φοβερη δουλια

PCMan
31-03-11, 16:33
Παιδιά μόλις κλωνοποίησα έναν 40άρη σε έναν 500άρη. Όλα έγιναν σε 15 λεπτά και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Βέβαια χρειάστηκε και το Partition magic για να ενώσω τα δύο διαμερίσματα, επειδή τον 500άρη μου τον χώρισε σε 40 και 460.

Δεν εχω δοκιμάσει άλλα προγράμματα..

navar
01-04-11, 01:07
Παιδιά μόλις κλωνοποίησα έναν 40άρη σε έναν 500άρη. Όλα έγιναν σε 15 λεπτά και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Βέβαια χρειάστηκε και το Partition magic για να ενώσω τα δύο διαμερίσματα, επειδή τον 500άρη μου τον χώρισε σε 40 και 460.

Δεν εχω δοκιμάσει άλλα προγράμματα..
με ποιό πρόγραμμα το έκανες ?
τα περισσότερα κάνουν κατυθείαν με λίγες ρυθμίσεις και το resize του δίσκου !

PCMan
01-04-11, 01:11
Ααα δεν είπα??? Ότι να ναι!!!
Με το clonezilla. Το έκανα βιαστικά και δεν πρόσεξα αν υπήρχε επιλογή.

navar
01-04-11, 01:23
Ααα δεν είπα??? Ότι να ναι!!!
Με το clonezilla. Το έκανα βιαστικά και δεν πρόσεξα αν υπήρχε επιλογή.
δεν το δοκίμασα ακόμα το συγκεκριμένο και δεν ξέρω,
αλλα το ghost και το acronis έχουν επιλογή για να αλλάξεις μέγεθος , ειδικά το acronis έχει και πολύ φιλικό περιβάλον και φτιάχνεις και ότι άλλο θέλεις , διαμερίσματα κλπ κλπ