PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχος σε 7



Leonardo
27-03-11, 14:53
Καλημερα παιδια! Ειπα και εγω μετα απο καμποσο καιρο χρησημοποιωντας χπ στο υπολογιστη μου να τα αλλαξω σε 7. Εγκατεστησα τα 7 ωραια και καλα αλλα οταν ακουω μουσικη σε μεγαλες εντασεις ο ηχος θολωνει. Μηπως χρειαζεται ανανεωμενους drivers για την καρτα ?

briko
27-03-11, 15:52
δες αυτό αν σε καλύπτει
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54294&p=408223&viewfull=1#post408223

popeye68
28-03-11, 04:34
Καλημερα παιδια! Ειπα και εγω μετα απο καμποσο καιρο χρησημοποιωντας χπ στο υπολογιστη μου να τα αλλαξω σε 7. Εγκατεστησα τα 7 ωραια και καλα αλλα οταν ακουω μουσικη σε μεγαλες εντασεις ο ηχος θολωνει. Μηπως χρειαζεται ανανεωμενους drivers για την καρτα ?
Αν έχεις ξεχωριστή κάρτα ήχου πήγαινε στην σελίδα του κατασκευαστή και κατέβασε τον τελευταίο driver για την κάρτα σου.
Αν έχεις ενσωματωμένη στην μητρική τότε πήγαινε στην σελίδα της μητρικής και κάνε το ίδιο.
Δυστυχώς δεν μας λες ποιά κάρτα ήχου και ποιά μητρική έχεις.

navar
28-03-11, 13:37
μήπως δεν φταίει ο υπολογιστής αλλα το ηχαοσύστημα/ηχεία ή τέλοσπάντων εκεί που πάει ο ήχος μετά τον υπολογιστή ?

Hary Dee
28-03-11, 14:35
Μήπως το έχεις πολύ δυνατά την ένταση από το pc; Δηλαδή δοκίμασε να είναι στο pc η ένταση μεταξύ μέσης και τέρμα (όχι τέρμα όμως) και παίξε μετά με την ένταση των ηχείων.

Leonardo
31-03-11, 15:33
Ναι χαραλαμπε εχεις δικιο . Αυτο εκανα και τωρα πεζει κανονικα σε ολες τις σταθμεις-εντασεις
Μαλλον τα 7 δινουν μεγαλυτερη ενταση σε σχεση με αυτη των xp με αποτελεσμα στα μεγαλα επιπεδα να θολωνει !

Hary Dee
31-03-11, 16:28
Ναι χαραλαμπε εχεις δικιο . Αυτο εκανα και τωρα πεζει κανονικα σε ολες τις σταθμεις-εντασεις
Μαλλον τα 7 δινουν μεγαλυτερη ενταση σε σχεση με αυτη των xp με αποτελεσμα στα μεγαλα επιπεδα να θολωνει !Δεν ξέρω τι κάνουν τα 7 αλλά αυτή είναι πρακτική που εφαρμόζεται γενικά νομίζω. Δηλαδή αρκετά δυνατά η πηγή (χωρίς να την τερματίσουμε) και μετά παιχνίδι με τη 2η ενίσχυση. Άμα μάθεις τα βασικά περί ενισχυτών θα το καταλάβεις και μόνο σου. ;)