PDA

Επιστροφή στο Forum : VHF και UHF CB



GR_VHF&UHF_CB
27-03-11, 21:16
Παιδιά ρίξτε μιά ματιά εδώ
http://greekcb.blogspot.com/
Θέλουμε CB στα UHF και VHF όπως έχουν και άλλα κράτη.

Ξεκίνησα μια προσπάθεια στο διαδίκτυο προκειμένου να επιτραπούν και στην Ελλάδα τα VHF και UHF CB, όπως επιτρέπονται και σε άλλα κράτη. Να επιτραπεί δηλαδή στα PMR να εκπέμπουν με 5watts και να παίρνουν εξωτερική κεραία αυτοκινήτου ή σπιτιού. Είπα λοιπόν να φτιάξω έναν σύλλογο για την νομιμοποίηση των VHF και UHF CB στην Ελλάδα.



Αλλά αφού ήδη υπάρχουν Ελληνικοί σύλλογοι Citizens Bands, ποιος ο λόγος να φτιαχτεί κι άλλος ένας ;


Σας καλώ λοιπόν να ξεκινήσετε όλοι οι σύλλογοι μαζί μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.
Κοιτάξτε το blog μου …
http://greekcb.blogspot.com (http://greekcb.blogspot.com/)

19392

UHF-CB αυτοκινήτου.
Στην Ελλάδα απαγορεύεται:
Γιατί;

leosedf
27-03-11, 23:34
Απ' ότι βλέπω αναφέρεσαι μόνο σε Αυστραλία και Αμερική που είναι εκτός Ευρωπαικής ένωσης.
Τα 27άρια υπάρχουν και Ελλάδα.
Έχει κάποια Ευρωπαική χώρα ελεύθερα V/U?
Μάλλον ξέχασες τους Ευρωπαικούς νόμους και την εναρμόνιση.
Επίσης μιας και βλέπω οτι μπαίνουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν παράνομα VHF στο κυνήγι να σου υπενθυμίσω οτι οι ασυρμάτοι απαγορεύονται κατα τη διάρκεια του κυνηγιού.

GR_VHF&UHF_CB
28-03-11, 10:01
Στην Ευρώπη είναι ελεύθερα τα UHF στην ζώνη των PMR. Ζητάμε η ζώνη αυτή να διευρυνθεί σε μερικά κανάλια ακόμα, εκ των οποίων να επιτραπεί η εκπομπή με 5w και η εξωτερική κεραία. ;Όπως δηλαδή γίνεται και στα FRS/GMRS radio USA. (http://greekcb.blogspot.com/2011/03/frsgmrs-radio-usa.html)
Επίσης το ίδιο να συμβεί και σε κάποια ζώνη πολιτών στα vhf. Όπως δηλαδή γίνεται και στα MURS radios USA (http://greekcb.blogspot.com/2011/03/murs-radios-usa.html)
Δεν βλέπω κάποια λογική αιτία να μην επιτραπούν.

Εσύ βλέπεις;

Οι κανονισμοί και οι εναρμονίσεις αναβαθμίζονται όταν οι πολίτες το ζητήσουν. Όταν οι πολίτες κοιμόνται ή προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους παράνομα και στην ζούλα , τότε φτάνουμε στο σημερινό σημείο που "όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται".
Παλαιότερα ο κανονισμός απαγόρευε να πει κάποιος ότι η γή είναι στρογγυλή και γυρνά γύρω από τον ήλιο….

Πριν από μερικά χρόνια απαγορεύονταν τα αγροτικά αυτοκίνητα να έχουν 4 πόρτες. Σήμερα επιτρέπονται.

Παλαιοτέρα απαγορευόταν να έχεις φωτοβολταϊκές γεννήτριες στο σπίτι σου. Σήμερα επιδοτούνται !


Στο κυνήγι οι ασύρματοι (όπως αναφέρει ο κανονισμός) απαγορεύονται για συντονισμό της ομάδας. Δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύεται η χρήση τους για την ασφάλεια των κυνηγών.
Και παρόλο που απαγορεύονται οι ασύρματοι, επιτρέπονται τα κινητά. Όταν πληρώνεις και κάποιος εισπράττει, τότε είσαι νόμιμος. Φοβεροί νόμοι!

Μου κάνει όμως εντύπωση … δεν θέλεις να επιτραπούν ζώνες πολιτών στα UHF και VHF;

Γιατί είσαι αρνητικός;

GeorgeVita
28-03-11, 10:09
Στην Ευρώπη είναι ελεύθερα τα UHF στην ζώνη των PMR.
Και εδώ Ευρώπη είναι από καταβολής κόσμου! Εντός Ευρωπαϊκής Ενωσης η νομοθεσία είναι παρόμοια λ.χ. PMR αλλά ίσως να μην έχουν εναρμονιστεί όλες οι διατάξεις.
Αν κατάλαβα εννοείς να "ωθήσουμε" την Ε.Ε. να ακολουθήσει τη νομοθεσία των ΗΠΑ; Δηλαδή να βάλουμε ευρωβουλευτή να κάνει επερώτηση;
G

aeonios
28-03-11, 11:30
Παναγιώτη καλά κάνεις και τα ζητάς. Ομως πρέπει να γνωρίζεις πως η κατανομή συχνοτήτων ανά υπηρεσία είναι πολύ διαφορετική ανά περιοχή του κόσμου κρίνοντας και από τα αντίστοιχα bandplans για την υπηρεσία ραδιοερασιτεχνών και επειδή ειδικά στην Ελλάδα το ραδιοφάσμα έχει χρήμα (και ίσως και βρώμικο χρήμα) είναι δύσκολο το απολυταρχικό καθεστώς που έχουμε να αποδώσει στους πολίτες κάτι που καλώς εννοείς πως στις ΗΠΑ/Αυστραλία τους ανήκει. Οπως και να έχει στείλε τα παράπονα σου εδώ : http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/ και αν θες πες μας τι σου απάντησαν επίσημα.

Γιώργος 231
28-03-11, 12:43
Αν και ψιλοασχετο, εγω θα ελεγα να εναρμονιστουμε νομοθετικα με τον ΚΑΝΑΔΑ - Για τους γνωστους λογους (LPFM)
Αν κι ετσι οπως παει η κατασταση ..... για εκει μας βλεπω.

Παναγιωτη, καλα κανεις φιλε μου, Να διεκδικεις οσο και οτι μπορεις περισσοτερο.

Απ την αλλη και λογω του οτι, στην ελλαδα για να σε ακουσουν, πρεπει να εισαι μεταναστης καταληψιας
(προσοχη δεν εγραψα λαθρομεταναστης),
και αφου το γουσταρεις πολυ,
δωσε εξετασεις και παρε αδεια amateur και εχε και V & U & HF .....

MAKHS
28-03-11, 17:47
Καλησπερα.
Ο Παναγιωτης υποθετω οτι διεκδικει το αυτονοητο.Τη νομιμοτητα στη χρηση που θελει σε καποιο φασμα συχνοτητων.Δεν θελει να βγαινει στα παρανομα πανω η κατω απο τους 144-146 ΜΗΖ.Επιδιωκει τη νομιμοτητα στα πλασια της παγκοσμιοποιησης.Αλλωστε και σαν ραδιοερασιτεχνης δεν μπορει να χρησιμοποιησει το vhf σε οποιδηποτε αλλο χομπυ.
Συμφωνα με αυτα που αναφερουν φιλοι ραδιοερασιτεχνες απο την Ευρωπη στην επομενη παγκοσμια συνεδριαση της IARU κλπ για την κατανομη και χρηση των συχνοτητων αναμενονται μεγαλες ανατροπες προς οφελος αναπτυξης της ασυρματης επικοινωνιας των πολιτων αφου τα αλλα ομοια ασυρματα συστηματα επικοινωνιων οπως πχ τα κινητα κλπ σε εκτακτες περιπτωσεις δεν απεδωσαν τα αναμενομενα αλλα αντιθετως δημιουργησαν μεγαλυτερα προβληματα εως και τη καταρρευση τους.
Παντως αυτο που προσπαθει ειναι καλυτερο απο το να καθετε στο καναπε του.

GR_VHF&UHF_CB
28-03-11, 19:18
Παναγιωτη, καλα κανεις φιλε μου, Να διεκδικεις οσο και οτι μπορεις περισσοτερο.

Απ την αλλη και λογω του οτι, στην ελλαδα για να σε ακουσουν, πρεπει να εισαι μεταναστης καταληψιας
(προσοχη δεν εγραψα λαθρομεταναστης),


:lool:





και αφου το γουσταρεις πολυ,
δωσε εξετασεις και παρε αδεια amateur και εχε και V & U & HF .....

Εξετάσεις θα δώσω ούτως ή άλλως γιατί έχω πάθει πλάκα με τον ραδιοερασιτεχνισμό. Παλαιότερα νόμιζα ότι οι ραδιοερασιτέχνες ήταν κάποιοι περίεργοι CBδες που εξαντλούσαν την κοινωνικότητα τους στο μικρόφωνο.

Μετά κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν.

Και όσο ασχολούμαι τόσο πορώνομαι.

Αλλά άλλο πράγμα ο ραδιοερασιτεχνισμός με τις κατασκευές και τα DX και άλλο πράγμα μια παρεούλα που το καλαμπουρίζει στον ασύρματο, ή να μιλάς με την οικογένεια σου είτε για πλάκα είτε για κάποιο λόγο.
Εκτός κι αν εννοείς πως πρέπει να πάρω το χαρτί για να μην έχω προβλήματα με τον νόμο, και μετά να βγώ κι εγώ έξω από τις μπάντες …
Αλλά έστω κι έτσι, η γυναίκα μου και η κόρη μου δεν θα θέλουν να είναι παράνομες. Και καλά κάνουν!

Εγώ για παράδειγμα που ασχολούμαι με την μελισσοκομία και το κυνήγι, πολλές φορές βρίσκομαι χωμένος στα βουνά, σε μέρη που τα κινητά δεν πιάνουν παντού. Μέσα στα φαράγγια των Βαρδουσίων και της Οίτης τα κινητά δεν πιάνουν, και όμως μπορώ άνετα με 5w και εξωτερική κεραία αυτοκινήτου να ανοίξω τον R5 του Πηλίου ή το R0 της Λαμίας.
Γιατί λοιπόν να μην έχω έναν ασύρματο για ασφάλεια;

Οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες δόθηκαν σε εκείνους που έχουν χόμπι την κατασκευή ραδιομηχανημάτων, για να δοκιμάζουν τις κατασκευές τους, και μόνον για αυτό. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που έχουν χόμπι απλά να μιλάνε στον ασύρματο. Αυτοί γιατί δεν έχουν μερικά κανάλια να κάνουν το χόμπι τους, αλλά είναι αναγκασμένοι να ξεπέφτουν στην παρανομία; :confused1:

Να τους δώσει λοιπόν μερικά κανάλια να μαζευτούν εκεί, κι αν ξεφύγουν από αυτά να τους "σκίσει". Λογικά δεν μιλάω;

GR_VHF&UHF_CB
28-03-11, 19:26
Αν κατάλαβα εννοείς να "ωθήσουμε" την Ε.Ε. να ακολουθήσει τη νομοθεσία των ΗΠΑ; Δηλαδή να βάλουμε ευρωβουλευτή να κάνει επερώτηση;
G

Πρώτα πρέπει όλοι οι Ελληνικοί σύλλογοι CB να συνεννοηθούν μεταξί τους, και μετά με τους υπόλοιπους Ευρωπαϊκούς (μεγάλο εργαλείο το Internet) και να ζητήσουν όλοι μαζί ταυτόχρονα το ίδιο πράγμα από τις κρατικές υπηρεσίες τους. Να μαζέψουμε μερικές υπογραφές (όπου νάναι θα το σηκώσω στο Internet κι αυτό) και μετά το θέμα θα "πέσει" σαν ώριμο φρούτο.
Αφού δεν ζητάμε γιατί να μας δώσουν;

Εδώ δεν δίνουν όταν ζητάμε, θα μας δώσουν δίχως να ζητάμε;



Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε και να ενεργούμε ως συλλογικό όν, και όχι ο καθένας μόνος του εγωιστικά και φοβισμένα.

GR_VHF&UHF_CB
28-03-11, 19:30
Καλησπερα.
Ο Παναγιωτης υποθετω οτι διεκδικει το αυτονοητο.Τη νομιμοτητα στη χρηση που θελει σε καποιο φασμα συχνοτητων.Δεν θελει να βγαινει στα παρανομα πανω η κατω απο τους 144-146 ΜΗΖ.Επιδιωκει τη νομιμοτητα
Ακριβώς!
Και χωρίς παγκοσμιοποίηση. Αυτή μου κάθισε στο στομάχι.




Παντως αυτο που προσπαθει ειναι καλυτερο απο το να καθετε στο καναπε του.

Κι όμως όλα αυτά τα κάνω από τον καναπέ μου. Έχω ασύρματο πληκτρολόγιο ... :lool::lool::hahahha:

jimnaf
28-03-11, 19:34
Παιδιά ρίξτε μιά ματιά εδώ
http://greekcb.blogspot.com/
Θέλουμε CB στα UHF και VHF όπως έχουν και άλλα κράτη.

Ξεκίνησα μια προσπάθεια στο διαδίκτυο προκειμένου να επιτραπούν και στην Ελλάδα τα VHF και UHF CB, όπως επιτρέπονται και σε άλλα κράτη. Να επιτραπεί δηλαδή στα PMR να εκπέμπουν με 5watts και να παίρνουν εξωτερική κεραία αυτοκινήτου ή σπιτιού. Είπα λοιπόν να φτιάξω έναν σύλλογο για την νομιμοποίηση των VHF και UHF CB στην Ελλάδα.



Αλλά αφού ήδη υπάρχουν Ελληνικοί σύλλογοι Citizens Bands, ποιος ο λόγος να φτιαχτεί κι άλλος ένας ;


Σας καλώ λοιπόν να ξεκινήσετε όλοι οι σύλλογοι μαζί μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.
Κοιτάξτε το blog μου …
http://greekcb.blogspot.com (http://greekcb.blogspot.com/)

19392

UHF-CB αυτοκινήτου.
Στην Ελλάδα απαγορεύεται:
Γιατί;

Συμφωνώ με την ιδέα σου και σαν πρώτη γνώμη για να βρεις μια άκρη είναι να ψάξεις να βρεις αν έχει παραδάκι η δουλειά .
Αν έχει να δεις πόσοι θα ενδιαφερθούν ……..κολοτούμπες θα κάνουν ….ξέρεις τώρα …..λαδάκι από δω ξυδάκι από εκεί κάποιος εισαγωγέας με κονε κλπ.
Όσο για τους κανόνες και τα λοιπά άστα ο ΕΛΛΗΝΑΣ είναι αυτοταλάντωτος και αυτοσυντονιζόμενος ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!!
Εξ άλλου το κράτος νοιάζεται για την ευτυχία και ευημερία των πολιτών ….η κάνω λάθος.

GR_VHF&UHF_CB
28-03-11, 19:49
Συμφωνώ με την ιδέα σου και σαν πρώτη γνώμη για να βρεις μια άκρη είναι να ψάξεις να βρεις αν έχει παραδάκι η δουλειά .
Αν έχει να δεις πόσοι θα ενδιαφερθούν ……..κολοτούμπες θα κάνουν ….ξέρεις τώρα …..λαδάκι από δω ξυδάκι από εκεί κάποιος εισαγωγέας με κονε κλπ.


Εννοείται οτι οι εμπόροι θα ξεσκιστούν να πουλάνε οταν θα επιτραπούν τα μηχανήματα. Στην αρχή θα πάρει και η κουστή Μαρία ... μετά όμως θα μείνουν λίγοι, όπως και με τα CB. Έτσι γίνεται πάντα.





[FONT=Calibri][SIZE=3]Εξ άλλου το κράτος νοιάζεται για την ευτυχία και ευημερία των πολιτών ….η κάνω λάθος.
Γιατί αμφιβάλεις; :biggrin:

Πρέπει όμως να καταλάβουμε οτι εμείς είμαστε το κράτος μας.

Γιώργος 231
28-03-11, 23:45
Σχετικα με το Ελλαδισταν, οπως το εχω ξαναγραψει, εχω βγαλει αδεια για CB με SSB !!!!
Ειπαμε, η διαμορφωση ssb βαση του ελληνικου νομου δεν αφορα την CB, Αλλά βαση της εοκικης οδηγιας
H CB, πρεπει να ειναι προδιαγραφων CEPT, οπου σε αυτες τις προδιαγραφες υπαρχει και η διαμορφωση SSB !!!!!

Ετσι λοιπον, αγορασα ssbικο CEPT και μου εβγαλαν αδεια για ΑΜ & FM. THN SSB δεν την ειδαν ! :biggrin:

vaggos59
28-03-11, 23:48
Φίλε ορθή η σκέψη σου, αν και κάποιοι σίγουρα θα αντιδράσουν για πολλούς και ευνόητους λόγους. Και επειδή εγώ είχα το μικρόβιο από 12 χρόνων, και έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά μηχανήματα, σε όποια μπάντα και να φανταστείς, συνεχίζω ακόμα και τώρα, απλά στην "κουρτίνα", αλλά και pmr στα 5 w. Kαι με εξωτερική κεραία. Και επειδή μου αρέσει η φύση, ίσως κάποτε το χρειαστώ αν κολλήσω κάπου. Εξάλλου, σε πολλές περιοχές δεν υπάρχει κάλυψη κινητής τηλεφωνίας. Και ίσως κάποτε σωθεί μια ανθρώπινη ζωή από έγκαιρη ενημέρωση. Αλλωστε έχει γίνει και άλλες φορές στο παρελθόν, από φίλους ερασιτέχνες, που έχουν προσφέρει αναμφισβήτητα πολλά. Και σε σεισμούς και σε καιρικά φαινόμενα. Ακόμα και σε τροχαία. Βέβαια στις εποχές που αναφέρομαι, δεν υπήρχε η κινητή τηλεφωνία. Οπως, σε πολλές περιπτώσεις, το σύστημα καταρρέει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και όχι να παρεξηγηθώ. Αλλωστε ένα μεράκι είναι και αυτό. Και ένα χόμπυ άριστο...

leosedf
28-03-11, 23:59
Βασικά τα μόνα μέρη που μπορεί να μην έχεις σήμα πλέον είναι σε μέρη που ούτε καν για βόλτα θα πάς όχι για κυνήγι, στο κάτω κάτω αν δεν πιάνει τόσο καλά λίγο να μετακινηθείς σίγουρα θα έχεις σήμα.
Για κατάρευση χλωμό το κόβω, γίνεται μόνο σε πόλεις και σε περιόδους εορτών και αυτό για σύντομο διάστημα, τελευταία μάλιστα έχει βελτιωθεί αρκετά ωστε να αντέχει.

Δεν είναι δικαιολογία οτι δεν πιάνουν τα κινητά.
Πιό πιθανό είναι να μην έχεις μπαταρία ή να σου σπάσει ή να μην έχεις κάρτα πχ.

Τελικά συχνότητες κινδύνου υπάρχουν για έναν που έχει ασύρματο? Αν φωνάξεις πουθενά θα σε ακούσει κανείς? πχ στη συχνότητα του ΕΟΔ.

jimnaf
29-03-11, 00:13
Βασικά τα μόνα μέρη που μπορεί να μην έχεις σήμα πλέον είναι σε μέρη που ούτε καν για βόλτα θα πάς όχι για κυνήγι, στο κάτω κάτω αν δεν πιάνει τόσο καλά λίγο να μετακινηθείς σίγουρα θα έχεις σήμα.
Για κατάρευση χλωμό το κόβω, γίνεται μόνο σε πόλεις και σε περιόδους εορτών και αυτό για σύντομο διάστημα, τελευταία μάλιστα έχει βελτιωθεί αρκετά ωστε να αντέχει.

Δεν είναι δικαιολογία οτι δεν πιάνουν τα κινητά.
Πιό πιθανό είναι να μην έχεις μπαταρία ή να σου σπάσει ή να μην έχεις κάρτα πχ.

Τελικά συχνότητες κινδύνου υπάρχουν για έναν που έχει ασύρματο? Αν φωνάξεις πουθενά θα σε ακούσει κανείς? πχ στη συχνότητα του ΕΟΔ.


Κι όμως βρέθηκα με κλειδωμένο immobilizer (?) και το κινητό δεν είχε ούτε γραμμή .
Συγκεκριμένα σε ένα βουνό πάνω από την σήραγγα του Αρτεμισίου …..θα με έτρωγαν οι λύκοι αν δεν είχα το φορητό μαζί μου.

leosedf
29-03-11, 00:17
Κι όμως βρέθηκα με κλειδωμένο immobilizer (?) και το κινητό δεν είχε ούτε γραμμή .
Συγκεκριμένα σε ένα βουνό πάνω από την σήραγγα του Αρτεμισίου …..θα με έτρωγαν οι λύκοι αν δεν είχα το φορητό μαζί μου.

Immobilizer? Βουνό?

Εξαρτάται απ' το τί θεωρεί κάποιος κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

jimnaf
29-03-11, 00:21
Immobilizer? Βουνό?

Εξαρτάται απ' το τί θεωρεί κάποιος κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Τι δεν κατάλαβες …..έμεινα με το αυτοκίνητο από Immobilizer ……το κοντινότερο σπίτι ήταν 30 χιλιόμετρα τι άλλο να έκανα σήματα με καπνό……!!!!!

lepouras
29-03-11, 00:23
Βασικά τα μόνα μέρη που μπορεί να μην έχεις σήμα πλέον είναι σε μέρη που ούτε καν για βόλτα θα πάς όχι για κυνήγι, στο κάτω κάτω αν δεν πιάνει τόσο καλά λίγο να μετακινηθείς σίγουρα θα έχεις σήμα.
Για κατάρευση χλωμό το κόβω, γίνεται μόνο σε πόλεις και σε περιόδους εορτών και αυτό για σύντομο διάστημα, τελευταία μάλιστα έχει βελτιωθεί αρκετά ωστε να αντέχει.

Δεν είναι δικαιολογία οτι δεν πιάνουν τα κινητά.
Πιό πιθανό είναι να μην έχεις μπαταρία ή να σου σπάσει ή να μην έχεις κάρτα πχ.

Τελικά συχνότητες κινδύνου υπάρχουν για έναν που έχει ασύρματο? Αν φωνάξεις πουθενά θα σε ακούσει κανείς? πχ στη συχνότητα του ΕΟΔ.

ναι υπάρχει συχνότητα που έχει αρκετά λινκ σε όλη την Ελλάδα και η ΕΟΔ έχει τέτοια συχνότητα και αν σε πραγματική ανάγκη ζητήσεις βοήθεια και ας μην είσαι ρ/τ θα σου απαντήσουν . την συχνότητα θα σε γελάσω νομίζω είναι 144.500 η 145.500 αλλά δεν είμαι σίγουρος , μια ματιά στα σαιτ τον συλλόγων μπορείς να την βρεις.

nikknikk4
29-03-11, 00:27
ολα τα προηγουμενα post μηπως δεν εχουν σχεση με ραδιοερασιοτεχνικα ...?
λεω μηπως...!
κατι σε off topic ισως ...?

Phatt
29-03-11, 00:29
Εγω για το θεμα του συνονοματου, εχω να πω τα εξης.Καποτε, ως πιτσιρικας, ηθελα να βγαλω την αδεια μου, και να εχω ενα VHF μηχανημα.Εμαθα, οτι οι εξετασεις ηταν σχετικα δυσκολες, οτι σαν πιτσιρικα δεν θα μου εδιναν και πολυ μεγαλη σημασια, και οτι γενικα το θεμα "εξετασεις-αδειες" στην περιοχη ηταν κατι σαν γκετο, μπιζ μπιζε, μεταξυ μας.Πατησα τα 19 και εφυγα απο την πολη για δουλεια αλλου, γυρισα μετα απο χρονια.Ειπα να ασχοληθω ξανα με το θεμα, μπηκα στο τοπικο site και επεσα επανω στις φωτογραφιες μελων με τα συνθηματικα τους.Τοτε ειδα το εξης τραγικο για τα ματια μου!Πολλα ατομα που γνωριζα, ατομα που δεν ειχαν ΙΔΕΑ απο την "αισθηση" του ραδιοερασιτεχνισμου, δηλαδη που δεν "ενιωθαν" το hobby, κυνηγοι, λατρεις των 4x4 οχηματων και απλοι "μερακληδες" που ηθελαν να εχουν ενα μηχανημα στο αυτοκινητο, ατομα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι η ground plane και το 73, ατομα που πρακτικα δεν ξερουν καν να βγουν σωστα στον αερα κατα τα ραδιοερασιτεχνικα προτυπα, ειχαν ολοι εφοδιαστει με αδειες και συνθηματικα.Εγινε κατι σαν να ανοιξε η κανουλα των αδειων στην πολη, και να πηρε αδεια οποιοσδηποτε ηθελε χωρις κανεναν περιορισμο...Απο εκει και μετα σιχαθηκα και δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο με την αδεια.Εγινα πειρατης εκ πεποιθησεως.

Εαν λοιπον, ισχυαν οσα εδω μας λεει ο φιλος Παναγιωτης, ολοι αυτοι οι κυριοι θα ειχαν τα μηχανηματα τους ομορφα και νομιμα και θα εκαναν την δουλεια τους χωρις αν θελετε να μπαινουν σε "χωραφια" που ουσιαστικα, δεν τους ενδιαφερουν, εφ'οσον το μονο τους ενδιαφερον ειναι η επικοινωνια και τιποτε αλλο!

Ευχομαι η προσπαθεια αυτη να προχωρησει και να εχει αποτελεσματα.

leosedf
29-03-11, 00:38
ναι υπάρχει συχνότητα που έχει αρκετά λινκ σε όλη την Ελλάδα και η ΕΟΔ έχει τέτοια συχνότητα και αν σε πραγματική ανάγκη ζητήσεις βοήθεια και ας μην είσαι ρ/τ θα σου απαντήσουν . την συχνότητα θα σε γελάσω νομίζω είναι 144.500 η 145.500 αλλά δεν είμαι σίγουρος , μια ματιά στα σαιτ τον συλλόγων μπορείς να την βρεις.
146.500 είναι η συχνότητα του ΕΟΔ αλλα έχει shift. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να επικοινωνήσει μαζί τους για να μάθει.

Τώρα αν ξέμεινες κάπου δεν μου φένεται έκτακτη ανάγκη.
Απ' την άλλη αν έχεις σπάσει χέρι πόδι κεφάλι και δεν μπορείς να κουνηθείς, σε τσίμπησε οχιά κλπ κλπ τότε ναι.
Γι αυτό λέω εξαρτάται απ το τί θεωρεί ο καθένας έκτακτη ανάγκη.
Κι εμένα μου έσπασε ένα νύχι τις προάλλες και δεν είχα λίμα μαζί μου και βαριόμουν να περπατήσω.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να προμηθευτείς ένα τέτοιο. (http://bear.gerberuk.com/knives/ultimate-knife/)

GeorgeVita
29-03-11, 00:55
[off topic]
Αυτό είναι τρολ;

...Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να προμηθευτείς ένα τέτοιο. (http://bear.gerberuk.com/knives/ultimate-knife/)
Η κάτι τέτοιο (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Eurocopter_Cougar.jpg/220px-Eurocopter_Cougar.jpg) για να προσφέρεις και στο κοινωνικό σύνολο.
[/offtopic]

Νομίζω ότι υπερβάλλουμε! Υπάρχουν αρκετές διαδικασίες αδειοδοτήσεων όπως τα ραδιοερασιτεχνικά "SW" που είναι απλό για όποιον το χρειάζεται να είναι νόμιμος.
G

lepouras
29-03-11, 00:56
για την ρ/τ μπάντα έλεγα εγώ αλλά ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος. τις ΕΟΔ έχει σιφτ αλλά η άλλη δεν έχει . όσο για την ανάγκη άμα βγεις και φωνάζεις mayday ή emrgency για το νύχι σου, εγώ θα ερχόμουν με τροχό:lool:

aeonios
29-03-11, 06:44
ολα τα προηγουμενα post μηπως δεν εχουν σχεση με ραδιοερασιοτεχνικα ...?
λεω μηπως...!
κατι σε off topic ισως ...?

Αγαπητέ φίλε έχεις δίκιο...μετακινήθηκε το θέμα σε άλλη κατηγορία.

vaggos59
29-03-11, 08:26
Αγαπητέ φίλε έχεις δίκιο...μετακινήθηκε το θέμα σε άλλη κατηγορία.

Αν δεν είναι ραδιοερασιτεχνισμός με την ευρύτερη ένοια, τότε τι είναι; Μάλλον οι "προύχοντες", φοβούνται μη χάσουν κεκτημένα δικαιώματα και την πρωτοκαθεδρία. Αλλωστε εγώ πρώτος επεσήμανα την σημαντική προσφορά τους.
Οσο για τον προλαλήσαντα σχετικά με την κάλυψη της κινητής τηλεφωνίας, ας μη το ανοίξουμε το θέμα, γιατί πράγματι είναι τεράστιο. Και ας πει έστω και ένας, ότι ουδέποτε δεν βρέθηκε στην δύσκολη θέση να ψάχνει σήμα, όχι παραδίπλα, αλλά στην κορυφή του βουνού. Και ναι, είναι εκτακτη ανάγκη να μείνει κάποιος από ιμομπιλάιζερ και να χρειάζεται βοήθεια.
Και φυσικά είναι έκτακτη ανάγκη αν χαθείς σε κάποιο βουνό - όπως πάμπολες φορές έχει γίνει, όχι πολύ μακρυά, στην μονή Κλειστών - και τους ψάχνουν με τι ώρες οι της ΕΜΑΚ, επειδή δεν πιάνει το κινητό.
Οσο αφορά στο ατύχημα με το νύχι σου, συμπαραστέκομαι, αλλά δεν εξήγησες αν πρόκειται για νύχι χεριού ή ποδιού...

aeonios
29-03-11, 10:10
Δεν υπάρχει αγαπητέ ούτε ευρύτερη έννοια ούτε στενότερη....το τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός το έχουμε χιλιοαναλύσει σε παλιότερα άρθρα και δεν υπάρχει λόγος να το ζαλίσουμε άλλο.

'Οσο για το αν είμαι στους "φοβούμενους προύχοντες" ή στους έχοντες "πρωτοκαθεδρίες" μάλλον σε άλλη κατηγορία θα με τοποθετούσα "ραδιοερασιτεχνικά" μια και έκανες τον κόπο να επιτεθείς άκομψα σε moderator με το καλημέρα σου στο φόρουμ. Θέλει λίγο προσοχή ο γραπτός λόγος για να μη γίνονται παρεξηγήσεις !

Για όσους μένουν από οτιδήποτε στο δρόμο και δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη υπάρχει και το cb και το pmr. Αν όμως κάποιος προκαλεί την τύχη του και πάει χωρίς προφυλάξεις (πχ να έχει ειδοποιήσει φιλικά πρόσωπα για το που θα είναι κτλ) μάλλον τα θέλει ο οργανισμός του τα προβλήματα. Γιαυτό και τέτοιες δραστηριότητες καλό είναι να γίνονται σχεδιασμένα και ομαδικά ώστε να καλύπτει ο ένας τον άλλον και να έχουμε καλή γνώση του που πάμε και του τι θα βρούμε.

Στην κατηγορία στο φόρουμ του ραδιοερασιτεχνισμού βάζουμε μόνο θέματα που αφορούν το χόμπυ και τίποτε άλλο.

vaggos59
29-03-11, 17:38
'Οσο για το αν είμαι στους "φοβούμενους προύχοντες" ή στους έχοντες "πρωτοκαθεδρίες" μάλλον σε άλλη κατηγορία θα με τοποθετούσα "ραδιοερασιτεχνικά" μια και έκανες τον κόπο να επιτεθείς άκομψα σε moderator με το καλημέρα σου στο φόρουμ. Θέλει λίγο προσοχή ο γραπτός λόγος για να μη γίνονται παρεξηγήσεις !

Ουδεμία επίθεση έκανα. Αν το εξέλαβες έτσι, πρέπει να το κοιτάξεις (το κείμενο ξανά)... Όσο για το άκομψα, δείχνει πως σε ενοχλεί αν κάποιος εκφράσει αντίθετη άποψε από σένα. Οσο αφορά στον γραπτό λόγο, πίστεψε με ξέρω να τον χειρίζομαι σε ιδιαίτερα ικανοποιητικό επίπεδο. Θα μπορούσα όμως να πω, ότι αδίκως επιτίθεσαι σε νέο μέλος του forum επειδή εξέφρασε την άποψή του.
Οσο για το να "ειδοποιήσει συγγενείς για το που βρίσκεται και τα θέλει ο οργανισμός του", μάλλον είσαι αρκούντως υπερβολικός.
Καλή η θεωρία, αλλά μάλλον στην πράξη, τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Σε ευχαριστώ για την υποδοχή σου...

aeonios
29-03-11, 19:45
Το κοίταξα το κείμενο και όχι μόνος και το ίδιο ακριβώς πόρισμα εξέλαβα τόσο και εγώ όσο και άλλοι αφού κάνεις "quote" το κείμενο μου και χώνεις. Καμιά φορά ο εγωισμός μας μας κάνει να κλείνουμε τα αυτιά μας ή ότι άλλο έχουμε από τη φύση μας στα όσα μας λένε. Αν δεν βλέπεις ότι είναι προσβλητικό το κείμενο σου προς το άτομο μου θα μείνω στο ότι κρίνεις πως δεν έκανες επίθεση και σταματάω εκεί! Το αν εκφράζεις διαφορετική άποψη για το τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός από κάποιον άλλο που πρεσβεύει τα αυτονόητα φυσικά και είναι δικαίωμα σου καθώς και το να πιστεύεις ότι θέλεις σχετικά απλά...ζούμε σε ένα κόσμο που είναι απλά τεκμηριωμένος σαν έννοια και νομικά και στο πετσί όσων ασχολούνται μαζί του. Δεν με ενοχλεί η άποψη σου όσο δεν χαλάς την εικόνα του χόμπυ που κάνω ή που δεν με παρενοχλείς στον αέρα. Αν δεν σου αρέσει πάλι έτσι που είναι ο ραδιοερασιτεχνισμός σέβομαι την θέση σου να θες να τον αλλάξεις αλλά ως εκεί σε περίπτωση που αυτό που θεωρείς ραδιοερασιτεχνισμό και γράφεις στο πρώτο του post είναι κάτι άλλο διαφορετικό.

Φυσικά και δεν είμαι υπερβολικός μια και ασχολούμαι με θέματα ασφάλειας τόσο στη δουλειά μου όσο και σε κάποια χόμπυ που περιλαμβάνουν κορυφές χωρίς ποτέ να είχα το παραμικρό "ατύχημα" είτε εγώ είτε όσοι ήταν μαζί μου και αυτό νομίζω τα λέει όλα. Οσο για τη θεωρία χαίρομαι που την εφαρμόζω στην πράξη. Φαίνεσαι θετικός άνθρωπος και ορθολογιστής και πιστεύω πως δεν θα διαφωνήσεις πως η καλή οργάνωση δεν αφήνει πράγματα "διαφορετικά στην πράξη" ή στην "τύχη" σε ότι κάνουμε. Οποιος έχει περάσει κάποια σχετικά "σχολεία" καταλαβαίνει τι εννοώ μια και θίχτηκαν και κάποιες ομάδες διάσωσης.

Και εγώ όμοια σε ευχαριστώ για τη δική σου, θεωρώ πως έγινε μια ατυχής παρεξήγηση και σου εύχομαι να περνάς καλά! Συγνώμη για το offtopic!

vaggos59
29-03-11, 20:16
Αφού κάνεις "quote" το κείμενο μου και χώνεις.

Αν θεωρείς την οποιαδήποτε αντίθετη με την δική σου άποψη χώσιμο, θεωρώ ότι και άδικο έχεις και κάνεις λάθος εκτιμήσεις. Τόσο εσύ όσο και οι λοιποί αναγνώστες που επικαλείσαι. Ούτε θέμα εγωισμού είναι, ούτε τίποτα. Βέβαια το απρόσωπο οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Κάτι που το δέχομαι αναμφισβήτητα.
Οσο αφορά στην ένοια "ραδιοερασιτεχνισμός" δεν διαφωνώ με όσα λες. Γιατί όμως να μην υποστηριχτεί μια πρωτοβουλία που ανέλαβε κάποιος από το forum. Την είδα θετική και απάντησα θετικά.

Για το θέμα το ιδιαίτερα σοβαρό των ατυχημάτων, η λαϊκή ρήση "ο διάλος έχει πολλά πόδια", ισχύει δυστυχώς. Και μακάρι να μη σου τύχει ποτέ. Να λάβεις όμως υπόψη σου, ότι υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες. Και δεν σου μιλάω για τα παραδείγματα που ανέφερες, αλλά άλλα, πολύ σοβαρότερα. Δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
Και δυστυχώς θα διαφωνήσω στο ότι "η καλή οργάνωση δεν αφήνει πράγματα "διαφορετικά στην πράξη" ή στην "τύχη" σε ότι κάνουμε". Ακόμα και αυτοί που έχουν περάσει από σχολεία, και έχουν ώρες στο ενεργητικό τους, ήρθε η στιγμή που εμφανίσθηκε απροσδόκητα μπροστά τους, η υπερεκτίμηση, ο απρόβλεπτος παράγοντας, η κόπωση, ο λάθος υπολογισμός και κυρίως η συνήθεια. Αν χρειαζόταν να αναφερθώ με παραδείγματα, λόγω της φύσης της εργασίας μου - και από το 1978 - σίγουρα θα γέμιζα πολλές σελίδες.
Εν κατακλείδι, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και θα συμφωνήσω πως έγινε μια ατυχής παρεξήγηση.
Και σου εύχομαι να περνάς καλά.
Θα συμφωνήσεις και εσυ, πως μέσα από έναν εποικοδομητικό - και έστω - απρόσωπο διάλογο, βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα.

aeonios
29-03-11, 20:44
Ενα πραγματάκι μόνο να προσθέσω Βαγγέλη γιατί ίσως δεν φάνηκε καθαρά στα όσα είπα. Δεν είπα πως δεν έχει ο διάολος πολλά ποδάρια. 'Ολα αυτά που γράφεις ισχύουν, αλλά ανάγονται σε λάθος σχεδιασμό. Οταν έχεις προβλέψει σε ποια σημεία μπορεί να πάει στραβά το όποιο σχέδιο σου , έχεις εναλλακτικές λύσεις και θα έχεις τις απόλυτα ελάχιστες επιπτώσεις ή καμιά που είναι ο στόχος τόσο σε υλικό όσο και σε ανθρώπινο δυναμικό. Και πίστεψε με, δουλεύει! Θα χαρώ σε κάποια συνάντηση να σου πω σχετικά με τα δικά μου επιχειρήματα και να ακούσω τα δικά σου!

vaggos59
29-03-11, 20:57
Εν μέρει, έχεις δίκιο. Πάντα όμως υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες. Και όχι απαραίτητα ο παράγων άνθρωπος. Σίγουρα αν βρεθούμε από κοντά θα διαπιστώσουμε, ότι και οι δύο έχουμε ... δίκιο.
Ας μην απασχολούμε άλλο το topic.
Kαλά να περνάς.

jimnaf
29-03-11, 21:33
146.500 είναι η συχνότητα του ΕΟΔ αλλα έχει shift. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να επικοινωνήσει μαζί τους για να μάθει.

Τώρα αν ξέμεινες κάπου δεν μου φένεται έκτακτη ανάγκη.
Απ' την άλλη αν έχεις σπάσει χέρι πόδι κεφάλι και δεν μπορείς να κουνηθείς, σε τσίμπησε οχιά κλπ κλπ τότε ναι.
Γι αυτό λέω εξαρτάται απ το τί θεωρεί ο καθένας έκτακτη ανάγκη.
Κι εμένα μου έσπασε ένα νύχι τις προάλλες και δεν είχα λίμα μαζί μου και βαριόμουν να περπατήσω.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να προμηθευτείς ένα τέτοιο. (http://bear.gerberuk.com/knives/ultimate-knife/)


Τώρα ρε leosedf αν στα χώσω όπως λέει πιο πάνω ο aeonios θα φταίω …..οχι πες μου….. δηλαδή αν σου πουν οι γέροι γονείς σου να τους πας σε ένα μοναστήρι έτσι γιατί γουστάρουν θα τους πεις όχι δεν μπορώ γιατί δεν έχω προετοιμαστεί κατάλληλα …….
θα πρέπει πρώτα να πάρω μαζί μου
ένα μαχαίρι
ένα μπιστόλι
δυο κουτιά σφαίρες
ένα αλεξικέραυνο
δυο ρεζέρβες
δυο μπιτόνια βενζίνη
4 φαρμακεία
φαί για τρεις μέρες
τρία sleeping bag
τρεις κάρτες γραφικών cosmote Vodafone wind
και και και και και ααααα μη ξεχάσω να πάρω και ένα immobilizer ………
ρε είσαστε καλά η έχουμε τρελαθεί τελείως.
Mήπως ζείτε στο Κολωνάκι :-k
Όσο για το νύχι σου άλλη φοράς μη φοράς ψηλοτάκουνα όταν πας στα γρασίδια !!! :lool:

leosedf
29-03-11, 21:52
Τί να σου πώ, εγώ κάθε μέρα δουλεύω σε βουνά και μάλλον σε τέτοια που δεν πρόκειτε να πατήσεις ποτέ, δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο, απλά είμαι κατάλληλα προετιμασμένος. Δεν έχω γονείς οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στο άλλο.
Εσύ που πάς μιά στο τόσο και φοβάσαι μή σου χαλάσει το immobilizer βεβαίως να πάρεις όλα αυτά. Η εναν ασύρματο.
Είπαμε πώς το βλέπει ο καθένας.

aeonios
29-03-11, 23:05
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα της ασφάλειας του σε δύσκολα σημεία ας ψάξει τις συσκευές που λέγονται (http://en.wikipedia.org/wiki/Distress_radiobeacon)Personal Locator Beacons (PLBs (http://en.wikipedia.org/wiki/Distress_radiobeacon)). Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχουν διαθέσιμα προς αγορά αλλά στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται κατά κόρον. Ενδεικτικά ένα τέτοιο στο ebay (http://cgi.ebay.co.uk/ACR-AquaFix-153-406-Personal-Locator-Beacon-w-Onboard-/310301934889?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483f6fc529). Πέρυσι θυμάμαι σε ένα ατύχημα κοντά στην Σαντορίνη τους είχαν βρει σφαίρα όταν ενεργοποίησαν τη συσκευή τρεις τύποι που βρέθηκαν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Πιστεύω πως αυτές οι συσκευές κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους από τον ασύρματο σε ακραίες συνθήκες.

jimnaf
29-03-11, 23:10
Τί να σου πώ, εγώ κάθε μέρα δουλεύω σε βουνά και μάλλον σε τέτοια που δεν πρόκειτε να πατήσεις ποτέ, δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο, απλά είμαι κατάλληλα προετιμασμένος. Δεν έχω γονείς οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στο άλλο.
Εσύ που πάς μιά στο τόσο και φοβάσαι μή σου χαλάσει το immobilizer βεβαίως να πάρεις όλα αυτά. Η εναν ασύρματο.
Είπαμε πώς το βλέπει ο καθένας.


Κώστα πας να με τρελάνεις ……δηλαδή εσύ τι θα έκανες σε περίπτωση που για Α λόγους κλείδωνε το immobilizer (δηλαδή το αυτοκίνητο δεν ξεκινά) …….προσπαθείς να τηλεφ. 100 μέτρα πιο δω 100 πιο εκεί ανεβαίνεις σε ένα λοφίσκο καμιά 60 μέτρα αλλά δεν…...... και είσαι και καμιά 30 χιλιόμετρα από το πιο κοντινό χωριό………(δεν είπαμε να πας στην έρημο)…..και είσαι και ραδιοερασιτέχνης …….τι στο καλό δεν θα χρησιμοποιήσεις το ρημάδι το φορητό να ειδοποιήσεις κάποιο φίλο …….;

Τι να πω, απλά δεν σου έτυχε και εύχομαι να μην σου τύχη.

Παρεμπιπτόντως ούτε εγώ έχω τους γονείς μου αλλά ήταν ένα παράδειγμα που μπορεί να (α) τύχη στον κάθε ένα.

Υγ. Πάντως δεν έθιξα κάποια εταιρεία κινητής τηλεδολοφονίας;[-X

leosedf
29-03-11, 23:21
Δημήτρη δεν είμαι αντίθετος στο να χρησιμοποιήσει κάποιος αυτή την τεχνολογία για να σωθεί, μάλιστα όπως λές παίζει να είμαι και απο τους πρώτους που θα το κάνει.
Το πρόβλημα είναι οτι είναι τόσοι λίγοι αυτοί που θα τους συμβεί που δεν θα ασχοληθεί το κράτος με αυτό το θέμα. Θυμήσου το θέμα άρχισε με ελεύθερες συχνότητες προς χρήση για όλους ωστε να παίζουν κλπ. Όχι για το οτι δεν υπάρχουν συχνότητες έκτακτης ανάγκης.
Στην έκτακτη ανάγκη που λέει ο λόγος ούτε που θα σε νοιάζει αν είναι νόμιμο η όχι, αν πάς να μιλήσεις δηλαδή σε αυτά τα κανάλια που σου παραχωρηθούν ελεύθερα και είναι μέσα ο μπιλάρας ο νταλικέρης που μιλάει με τους φίλους του και αντί να σε βοηθήσουν σε κοροιδεύουν? Αν υπάρχουν στη συχνότητα ανεγκέφαλοι που παίζουν μουσική η δημιουργούν παράσιτα?
Δεν είμαι καθόλου αντίθετος αλλα το να το χρησιμοποιήσω σε μια τέτοια συχνότητα είναι σαν να μην το έχω καθόλου, πάρε παράδειγμα απο τα PMR αν ανοίξω εντός πόλης γίνεται πανικός ακόμα και απο παιδάκια που παίζουν, φαντάζεσαι τι έχει να γίνει με 5W?

Phatt
30-03-11, 00:16
Επιτρεψτε μου, αλλο "αναγκη" και αλλο "εκτακτη αναγκη".

Χωρις να παιρνω το μερος κανενος, να πω οτι εαν ειχα ενα vhf μηχανακι στο αμαξι και ηξερα οτι υπαρχει καποιος που θα ειχε την ορεξη να βοηθησει σε καποια προσωπικη αναγκη για να με βγαλει απο μια δυσκολη θεση που ευτυχως δεν θα κινδυνευε η υγεια μου και εφ'οσον πρωτα προσπαθησα(ανεπιτυχως) με το πιο ευχρηστο-οπωσδηποτε- κινητο τηλεφωνο, προφανως θα εκανα προσπαθειες και με το vhf, πριν αφησω το αυτοκινητο μου στην ερημια και παρω τον ποδαροδρομο μεχρι τον πολιτισμο.

Για ενα τετοιο προβλημα, εννοειται οτι δεν καλεις καμια κρατικη υπηρεσια, οποτε δεν υπαρχει λογος αναφορας σε αυτες.

Πιστευω οτι το θεμα του Δημητρη εμπιπτει στην κατηγορια των ελευθερων συχνοτητων για κοινη χρηση/συζητηση, ακριβως για οτι μιλαει ο Παναγιωτης στο πρωτο ποστ.

Ας μην συγχεουμε τα προσωπικα προβληματα μικρης σχετικα σημασιας με τα μεγαλυτερα που εμπλεκουν αμεσα κινδυνο σωματικης ακαιρεοτητας.

jimnaf
30-03-11, 00:19
Δημήτρη δεν είμαι αντίθετος στο να χρησιμοποιήσει κάποιος αυτή την τεχνολογία για να σωθεί, μάλιστα όπως λές παίζει να είμαι και απο τους πρώτους που θα το κάνει.
Το πρόβλημα είναι οτι είναι τόσοι λίγοι αυτοί που θα τους συμβεί που δεν θα ασχοληθεί το κράτος με αυτό το θέμα. Θυμήσου το θέμα άρχισε με ελεύθερες συχνότητες προς χρήση για όλους ωστε να παίζουν κλπ. Όχι για το οτι δεν υπάρχουν συχνότητες έκτακτης ανάγκης.
Στην έκτακτη ανάγκη που λέει ο λόγος ούτε που θα σε νοιάζει αν είναι νόμιμο η όχι, αν πάς να μιλήσεις δηλαδή σε αυτά τα κανάλια που σου παραχωρηθούν ελεύθερα και είναι μέσα ο μπιλάρας ο νταλικέρης που μιλάει με τους φίλους του και αντί να σε βοηθήσουν σε κοροιδεύουν? Αν υπάρχουν στη συχνότητα ανεγκέφαλοι που παίζουν μουσική η δημιουργούν παράσιτα?
Δεν είμαι καθόλου αντίθετος αλλα το να το χρησιμοποιήσω σε μια τέτοια συχνότητα είναι σαν να μην το έχω καθόλου, πάρε παράδειγμα απο τα PMR αν ανοίξω εντός πόλης γίνεται πανικός ακόμα και απο παιδάκια που παίζουν, φαντάζεσαι τι έχει να γίνει με 5W?


Έχεις δίκιο… παρασύρθηκα….. συμφωνώ 100%
5W ναι είναι υπερβολή για να κάνεις την πλάκα σου νομίζω ότι το 0,5W είναι καλά.
Τώρα για όποιον έχει μεράκι υπάρχουν και οι εξετάσεις ….

lepouras
30-03-11, 02:34
συμφωνώ με τον leosedf για τον μπιλαρα τον νταλικέρη και σίγουρα κάποιος που θα μπει στην διαδικασία να δώσει εξετάσεις θα σεβαστεί το μαρκούτσι που κρατά στα χέρια του και θα μάθει και σωστή συμπεριφορά για όταν είναι στον αέρα. αλλά μην ξεχνάμε ότι και δυστυχώς και πριν την εποχή τον SW πχ σε κάποια κανάλια πχ λέμε πάλι ρ5 που υπήρχαν τύποι που δεν είχαν πρες στον ασύρματο αλλά διακόπτη και τον πάταγαν και έπρεπε να κλήση από θερμικό το μηχάνημα για να πάρει άλλως σηρα.
και ούτε θα ξεχάσω που τρέχαμε 2 μέρες σε φωτιά συντονίζοντας 3 ντουζίνες υδροφόρες και έπρεπε να είμαστε σε έναν ρ αναμεταδότη και βγήκε ο SV-νταλικέρης που του χαλάσαμε το δωρεάν τηλέφωνοκαφενείο που μίλαγε με τους φίλους του να μας βάλει χέρι που απασχολούμε τον αναμεταδότη και θελαν και αυτοί να πουν τα δικά τους. αλλά αυτοί υπάρχουν παντού. ευτυχώς εντός, είναι λίγοι.

antonis_p
30-03-11, 18:09
Αλλά αφού ήδη υπάρχουν Ελληνικοί σύλλογοι Citizens Bands, ποιος ο λόγος να φτιαχτεί κι άλλος ένας ;


Σας καλώ λοιπόν να ξεκινήσετε όλοι οι σύλλογοι μαζί μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.
Κοιτάξτε το blog μου …
http://greekcb.blogspot.com (http://greekcb.blogspot.com/)



Αν νομίζεις πως οι υπάρχοντες σύλλογοι έχουν αδρανήσει ή είναι για διάφορους λόγους βουτηγμένοι στα σκ@τ@
και μπορείς να συσπειρώσεις τα αναγκαία πρόσωπα,
τότε μπορείς να δημιουργήσεις ένα ακόμα σύλλογο.

Αρκεί να μην γίνει για τις συνδρομούλες και τις επιδοτησούλες.

antonis_p
30-03-11, 18:12
και ούτε θα ξεχάσω που τρέχαμε 2 μέρες σε φωτιά συντονίζοντας 3 ντουζίνες υδροφόρες και έπρεπε να είμαστε σε έναν ρ αναμεταδότη και βγήκε ο SV-νταλικέρης που του χαλάσαμε το δωρεάν τηλέφωνοκαφενείο που μίλαγε με τους φίλους του να μας βάλει χέρι που απασχολούμε τον αναμεταδότη και θελαν και αυτοί να πουν τα δικά τους. αλλά αυτοί υπάρχουν παντού. ευτυχώς εντός, είναι λίγοι.

Για αυτό υπάρχει η ΕΕΡ, για να "αποδεσμεύει" ορισμένους από τις άδεις που δεν πρέπει να έχουν στα χέρια τους, διότι δυσφημούν κάποιους άλλους που δίκαια χρησιμοποιούν το prefix που ανέφερες.

GR_VHF&UHF_CB
30-03-11, 18:53
[QUOTE=aeonios;423581]
Για όσους μένουν από οτιδήποτε στο δρόμο και δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη υπάρχει και το cb και το pmr. Αν όμως κάποιος προκαλεί την τύχη του και πάει χωρίς προφυλάξεις (πχ να έχει ειδοποιήσει φιλικά πρόσωπα για το που θα είναι κτλ) μάλλον τα θέλει ο οργανισμός του τα προβλήματα. Γιαυτό και τέτοιες δραστηριότητες καλό είναι να γίνονται σχεδιασμένα και ομαδικά ώστε να καλύπτει ο ένας τον άλλον και να έχουμε καλή γνώση του που πάμε και του τι θα βρούμε.
QUOTE]

Ακριβώς aeonios, αυτή την αντίδραση περίμενα από ορισμένους …
Τελικά κατέληξες οτι αν κινδυνεύεις, τότε μπορείς να κάνεις αυτό, εκείνο ή το άλλο,
αρκεί να ΜΗΝ σου επιτραπεί κι εσένα να έχεις V/UHF και τα απαιτούμενα 5w αξιοπρέπειας.

Βλέπω οτι ΔΕΝ θέλεις να έχουν και οι Έλληνες πολίτες το δικαίωμα να μιλάνε στα V/U ! Αυτό με κάνει να κάνω κάποιους πικρές σκέψεις:

Όταν μέσα σε πολύ κόσμο είσαι από τους ελάχιστους που έχουν δικαίωμα να έχουν ασύρματο, και μπορείς να μιλάς σαν τον τροχονόμο στην Ομόνοια, τότε στα μάτια μερικών είσαι ΚΑΠΟΙΟΣ. Τουλάχιστον εσύ αυτό αισθάνεσαι.

Όταν όμως ασύρματο μπορεί να έχει ο καθένας, τότε και εσύ δεν θα είσαι ΚΑΠΟΙΟΣ αλλά θα είσαι ο ΚΑΘΕΝΑΣ! Ή τουλάχιστον έτσι θα αισθάνεσαι.
Αυτό συμβαίνει μήπως και με εσένα;

Γιατί άνθρωπέ μου δεν θέλεις να έχουν και οι Έλληνες πολίτες το δικαίωμα να μιλάνε στα V/U !
Τι φοβάσαι ότι θα χάσεις;

Όταν οι Έλληνες πολίτες με την ψυχολογία του aeonios γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι και πολιτικοί, τότε φτάνουμε να ζούμε στο κράτος της Απαγορευτικής Δημοκρατίας. Το κράτος του "απαγορεύεται".Το κράτος των aeonion

GR_VHF&UHF_CB
30-03-11, 19:12
Φυσικά και δεν είμαι υπερβολικός μια και ασχολούμαι με θέματα ασφάλειας τόσο στη δουλειά μου όσο και σε κάποια χόμπυ που περιλαμβάνουν κορυφές χωρίς ποτέ να είχα το παραμικρό "ατύχημα" είτε εγώ είτε όσοι ήταν μαζί μου και αυτό νομίζω τα λέει όλα.


Εντάξει βρε aeonios καταλάβαμε! Ήσουν σαφέστατος!
Δεν θέλεις οι πολίτες της Ελλάδος και Ευρώπης να έχουν CB στα V/U.

Για να ξεκαθαρίσω το τοπίο, σου λέω και πάλι κάτι το οποίο έκανες οτι δεν κατάλαβες:
Οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες δεν δίδονται σε κάποιους για να κάνουν αεροκαφενείο, αλλά για να δοκιμάζουν τις συσκευές που υποτίθεται οτι έχουν χόμπι να κατασκευάζουν.
Για αυτό και απαιτούνται εξετάσεις στα ηλεκτρονικά κλπ ... για να διαπιστώσουν αν όντως έχεις τέτοιο χόμπι.

Άλλοι άνθρωποι δεν έχουν χόμπι τις κατασκευές αλλά την "κουβεντούλα" σαν αυτή που καταχρηστικά κάνετε διαρκώς. Δεν κατασκευάζεται τίποτε αλλά αγοράζετε έτοιμα μηχανήματα και πιάνετε πλέον κουβέντα σαν CBδες.

Εμείς γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό;


Τι με ενδιαφέρει πως φτιάχνεται μιά τηλεόραση;
Εγώ θέλω απλά να την χρησιμοποιώ.

Τι με ενδιαφέρει πως λειτουργεί η ηλεκτρονική ανάφλεξη;
Εγώ απλά θέλω να πάω βόλτα με το αυτοκίνητο.

Τι με ενδιαφέρει εμένα η ραδιοθεωρία;
Εγώ απλά θέλω να μιλάω στον ασύρματο, και επιπλέον να μπορώ να καλέσω και βοήθεια.
Εσένα τι σε πειράζει και δεν θέλεις;

leosedf
30-03-11, 19:33
Προχώρα με αυτή την συμπεριφορά και ιδέες να δημιουργήσεις σύλλογο ή να καταφέρεις να πάρεις συχνότητες και θα καταφέρεις πολλά.

Μιάς και έχεις blog δεν βάζετε κανένα skype όλοι μαζί να μιλάτε αφου θέλετε μόνο να μιλάτε? Τρέχει και σε κινητά πλέον. Και δεν χρειάζεται να ξέρεις πώς δουλεύει.

GR_VHF&UHF_CB
30-03-11, 21:02
Έχεις απόλυτο δίκιο. Να, κάτι τέτοια με τρελαίνουν και ξεφεύγω ](*,)

aeonios
30-03-11, 21:55
Εντάξει βρε aeonios καταλάβαμε! Ήσουν σαφέστατος!
Δεν θέλεις οι πολίτες της Ελλάδος και Ευρώπης να έχουν CB στα V/U.

Για να ξεκαθαρίσω το τοπίο, σου λέω και πάλι κάτι το οποίο έκανες οτι δεν κατάλαβες:
Οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες δεν δίδονται σε κάποιους για να κάνουν αεροκαφενείο, αλλά για να δοκιμάζουν τις συσκευές που υποτίθεται οτι έχουν χόμπι να κατασκευάζουν.
Για αυτό και απαιτούνται εξετάσεις στα ηλεκτρονικά κλπ ... για να διαπιστώσουν αν όντως έχεις τέτοιο χόμπι.

Άλλοι άνθρωποι δεν έχουν χόμπι τις κατασκευές αλλά την "κουβεντούλα" σαν αυτή που καταχρηστικά κάνετε διαρκώς. Δεν κατασκευάζεται τίποτε αλλά αγοράζετε έτοιμα μηχανήματα και πιάνετε πλέον κουβέντα σαν CBδες.

Εμείς γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό;


Τι με ενδιαφέρει πως φτιάχνεται μιά τηλεόραση;
Εγώ θέλω απλά να την χρησιμοποιώ.

Τι με ενδιαφέρει πως λειτουργεί η ηλεκτρονική ανάφλεξη;
Εγώ απλά θέλω να πάω βόλτα με το αυτοκίνητο.

Τι με ενδιαφέρει εμένα η ραδιοθεωρία;
Εγώ απλά θέλω να μιλάω στον ασύρματο, και επιπλέον να μπορώ να καλέσω και βοήθεια.
Εσένα τι σε πειράζει και δεν θέλεις;

Aγαπητέ φίλε. Εχεις μπλέξει τον ραδιοερασιτεχνισμό με την ραδιοτεχνία .Εχεις καταλάβει ποια η διαφορά στις δύο έννοιες; Εχεις μήπως σκεφτεί πως ο λόγος που έχουμε τις ραδιοσυχνότητες είναι η προσφορά μας στην κοινωνία μέσω των ομάδων εκτάκτου ανάγκης πρώτα από όλα; Συμμετείχες ποτέ σε κάποια; Σου εξήγησα πως και βέβαια θέλω να πετύχεις στο στόχο σου. Διάβασες το αρχικό μου μήνυμα που στηρίζω όσα λες; Και βέβαια θέλω όλοι οι πολίτες να έχουν CB στα vhf/uhf και όσοι θέλουν να γίνουν ραδιοερασιτέχνες να γίνουν. Αλλες οι ανάγκες που καλύπτει η μια κατηγορία και άλλες οι άλλη. Από που έκρινες πως δεν το θέλω;

Επίσης από που και ως που λές πως κάνω "κουβεντούλα"; Με έχεις ακούσει ποτέ στον αέρα ή έχουμε μιλήσει; Ξέρεις αν μιλάω μέσω ραδιοτηλεφωνίας ή δουλεύω σε άλλα modes ; Mε έχεις δει ποτέ αν έχω κάνει κάποια κατασκευή και λες πως δεν έχω κάνει; Προς τι η λάσπη;

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις άμεσα.

GR_VHF&UHF_CB
30-03-11, 22:55
Εχεις μπλέξει τον ραδιοερασιτεχνισμό με την ραδιοτεχνία .Εχεις καταλάβει ποια η διαφορά στις δύο έννοιες;

Κάποιος που ασχολείται με την ραδιοτεχνία όχι επαγγελματικά αλλά ερασιτεχνικά, λέγεται ραδιοερασιτέχνης. Και επαναλαμβάνω ότι για αυτό το λόγο είναι αναγκαίες οι εξετάσεις, για να αποδείξεις ότι ασχολείσαι με την ραδιοτεχνία. Αν όχι, τότε τι σκοπό έχουν οι εξετάσεις με κυκλώματα, απολαβές κεραιών κλπ … κλπ;

Γαιτί να μην πάρεις ένα super duper π/δ του εμπορίου, να σου τοποθετήσει μια κεραία (ή πολλές) ένας τεχνικός και τέρμα, όπως γίνεται και με το CB;


Εχεις μήπως σκεφτεί πως ο λόγος που έχουμε τις ραδιοσυχνότητες είναι η προσφορά μας στην κοινωνία μέσω των ομάδων εκτάκτου ανάγκης πρώτα από όλα;

Οι ομάδες εκτάκτου ανάγκης θα μπορούσαν να έχουν τις δικές τους συχνότητες ( ή και τις ίδιες με εσάς προκειμένου να χρησιμοποιούν τους επαναλήπτες αφού σας ανήκουν, και οι ΟΕΑ δεν έχουν δικούς τους !!! ) και με ειδική εκπαίδευση στην χρήση ασυρμάτου.
Μου φαίνεται περίεργο που σε περιπτώσεις κρατικού χαμού η πολιτεία περιμένει να σωθεί η κατάσταση από ερασιτέχνες. Ξέρεις τι φοβερές επικοινωνίες έχει ο στρατός;

Εγώ πάντως σαν πολίτης αισθάνομαι ανασφάλεια αν η πολιτεία μου στηρίζεται σε ερασιτέχνες και δεν έχει κάνει το κουμάντο της. :blink:

Φυσικά κάθε προσφορά στο κοινωνικό σύνολο είναι ευπρόσδεκτη και επικροτείται, αλλά κανένας δεν έγινε ραδιοερασιτέχνης μόνον και μόνον για να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο. Μην κοροϊδευόμαστε!



Σου εξήγησα πως και βέβαια θέλω να πετύχεις στο στόχο σου. Διάβασες το αρχικό μου μήνυμα που στηρίζω όσα λες; Και βέβαια θέλω όλοι οι πολίτες να έχουν CB στα vhf/uhf και όσοι θέλουν να γίνουν ραδιοερασιτέχνες να γίνουν. Αλλες οι ανάγκες που καλύπτει η μια κατηγορία και άλλες οι άλλη. Από που έκρινες πως δεν το θέλω;


Από όσα είπες παρακάτω:

Για όσους μένουν από οτιδήποτε στο δρόμο και δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη υπάρχει και το cb και το pmr.



Δηλαδή δεν χρειάζονται V/UHF. Αυτό δεν εννοείς; Αν όχι, τότε τι;
Ότι θα ανοίξουν επαναλήπτη με το CB ή με το PMR;
Το CB και το PMR κάνουν μόνον για να μιλάς στην γειτονιά σου και να παίζουν τα πιτσιρίκια, και αυτό το γνωρίζεις πολύ καλά.

Φυσικά και δεν είμαι υπερβολικός μια και ασχολούμαι με θέματα ασφάλειας τόσο στη δουλειά μου όσο και σε κάποια χόμπυ που περιλαμβάνουν κορυφές χωρίς ποτέ να είχα το παραμικρό "ατύχημα" είτε εγώ είτε όσοι ήταν μαζί μου και αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Τι λέει δηλαδή; Ότι οι πολίτες δεν χρειάζεται να έχουν έναν αξιοπρεπή ασύρματο. Αυτό δεν λέει;



Επίσης από που και ως που λές πως κάνω "κουβεντούλα"; Με έχεις ακούσει ποτέ στον αέρα ή έχουμε μιλήσει; Ξέρεις αν μιλάω μέσω ραδιοτηλεφωνίας ή δουλεύω σε άλλα modes ; Mε έχεις δει ποτέ αν έχω κάνει κάποια κατασκευή και λες πως δεν έχω κάνει;

Δεν εννοούσα ότι κάνεις κουβεντούλα εσύ ή δεν κάνεις κατασκευές μηχανημάτων εσύ, αλλά οι ραδιοερασιτέχνες, τουλάχιστον αυτοί που ακούω στους επαναλήπτες της Αττικής αλλά και του πανελλαδικού στο R3b. :w00t:


Προφανώς το διατύπωσα λάθος.


Από τα προηγούμενα είχα ανεβάσει θερμοκρασία και έγραψα "κάνετε" αντί για "κάνουν" γατί στο πρόσωπό σου είδα αυτούς που δεν θέλουν να δούν τους πολίτες με αξιοπρεπείς ασυρμάτους, μόνον και μόνον για να αισθάνονται ανώτεροι και διαφορετικοί.



Προς τι η λάσπη;

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις άμεσα.

Να προσέχεις τι εντυπώσεις δίνουν αυτά που γράφεις.

GR_VHF&UHF_CB
30-03-11, 23:10
Αν νομίζεις πως οι υπάρχοντες σύλλογοι έχουν αδρανήσει ή είναι για διάφορους λόγους βουτηγμένοι στα σκ@τ@
και μπορείς να συσπειρώσεις τα αναγκαία πρόσωπα,
τότε μπορείς να δημιουργήσεις ένα ακόμα σύλλογο.

Αρκεί να μην γίνει για τις συνδρομούλες και τις επιδοτησούλες.

Χμ, ακόμα να πάρω απάντηση στα email που έστειλα....

Αν κάνω σύλλογο, θα είναι δωρεάν και δεν θα χρειαστώ καμία επιδότηση.
Υπογραφές θα χρειαστώ, και άτομα και ποστάρουν στο διαδίκτυο.
Θα γίνεις μέλος; :psonio:

aeonios
30-03-11, 23:48
Κάποιος που ασχολείται με την ραδιοτεχνία όχι επαγγελματικά αλλά ερασιτεχνικά, λέγεται ραδιοερασιτέχνης. Και επαναλαμβάνω ότι για αυτό το λόγο είναι αναγκαίες οι εξετάσεις, για να αποδείξεις ότι ασχολείσαι με την ραδιοτεχνία. Αν όχι, τότε τι σκοπό έχουν οι εξετάσεις με κυκλώματα, απολαβές κεραιών κλπ … κλπ;

Εχεις στρεβλή εικόνα για τον ραδιοερασιτεχνισμό και εύχομαι να είναι αποτέλεσμα άγνοιας.
Αντιγράφω από την ΕΕΡ για το τι είναι ραδιοερασιτέχνης: "Ατομο, που έχει αποδείξει με εξετάσεις τις γνώσεις και την ικανότητά του στον χειρισμό συσκευών ασυρμάτου και έχει επίσημη άδεια της πολιτείας για κατοχή και λειτουργία αυτών των σταθμών."


Γαιτί να μην πάρεις ένα super duper π/δ του εμπορίου, να σου τοποθετήσει μια κεραία (ή πολλές) ένας τεχνικός και τέρμα, όπως γίνεται και με το CB;

Δεν ξέρω πως γίνεται στο cb !!Τις κεραίες μου προσπαθώ πλέον να τις κατασκευάζω μόνος !


Οι ομάδες εκτάκτου ανάγκης θα μπορούσαν να έχουν τις δικές τους συχνότητες ( ή και τις ίδιες με εσάς προκειμένου να χρησιμοποιούν τους επαναλήπτες αφού σας ανήκουν, και οι ΟΕΑ δεν έχουν δικούς τους !!! ) και με ειδική εκπαίδευση στην χρήση ασυρμάτου.



Μου φαίνεται περίεργο που σε περιπτώσεις κρατικού χαμού η πολιτεία περιμένει να σωθεί η κατάσταση από ερασιτέχνες. Ξέρεις τι φοβερές επικοινωνίες έχει ο στρατός;
Εγώ πάντως σαν πολίτης αισθάνομαι ανασφάλεια αν η πολιτεία μου στηρίζεται σε ερασιτέχνες και δεν έχει κάνει το κουμάντο της. :blink:

Δυστυχώς όταν πέφτει το ρεύμα μόνο οι ασύρματοι δουλεύουν ούτε τα κινητά ούτε τα τέτρα ούτε τίποτε άλλο. Δεν στηρίζεται η πολιτεία στους ερασιτέχνες αλλά συνεπικουρείται. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά στις σελίδες των ΟΕΑ κάθε συλλόγου. Αν νοιώθεις ανασφάλεια κάνε κάτι για αυτό, ενημερώσου και αν μπορείς δώσε ένα χέρι βοήθειας.

Για το στρατό θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω από εδώ.


Για όσους μένουν από οτιδήποτε στο δρόμο και δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη υπάρχει και το cb και το pmr.


Φυσικά και δεν είμαι υπερβολικός μια και ασχολούμαι με θέματα ασφάλειας τόσο στη δουλειά μου όσο και σε κάποια χόμπυ που περιλαμβάνουν κορυφές χωρίς ποτέ να είχα το παραμικρό "ατύχημα" είτε εγώ είτε όσοι ήταν μαζί μου και αυτό νομίζω τα λέει όλα.


Τι λέει δηλαδή; Ότι οι πολίτες δεν χρειάζεται να έχουν έναν αξιοπρεπή ασύρματο. Αυτό δεν λέει;
Γράφω πουθενά πως ΔΕΝ χρειάζεται να έχουν ασύρματο; Βρε Παναγιώτη τι σε έπιασε και βάζεις να λέω πράγματα που δεν έγραψα ; Εγώ μιλάω για ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!! Δεν είναι επιχείρημα για να μην έχουμε ασύρματους είναι επιχείρημα για να μην πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα και ότι κάτσει σε μέρη που δεν γνωρίζουμε, ανοργάνωτα και απερίσκεπτα!





Δηλαδή δεν χρειάζονται V/UHF. Αυτό δεν εννοείς; Αν όχι, τότε τι;
Ότι θα ανοίξουν επαναλήπτη με το CB ή με το PMR;
Το CB και το PMR κάνουν μόνον για να μιλάς στην γειτονιά σου και να παίζουν τα πιτσιρίκια, και αυτό το γνωρίζεις πολύ καλά.

Λάθος φίλε μου. Εχω μιλήσει σε pmr (με μισό βατ πάντα...ένα GE της πλάκας) σε απόσταση περίπου 170 χλμ από το Παναχαικό όρος στο Ελληνικό και αλλού.Και καλοκαίρι και χειμώνα. Δεν σου φτάνουν τόσα όταν είσαι σε βουνό; Το έχω επαναλάβει και σε άλλα βουνά σε μικρότερες αποστάσεις αλλά πάνω από 100 χλμ πάντα. Οσο για την τοποθέτηση μου άν διάβαζες προσεκτικά το τι είπα, μίλησα πρώτον για οργάνωση, δεύτερο για ομαδική πρόσβαση σε δύσβατα σημεία αν είναι εφικτό και για να μην προκαλούμε τη ρημάδα την τύχη μας πηγαίνοντας όπου μας βγάλει η άκρη.

Αν όλη η ομάδα έχει είτε cb είτε pmr είτε ότι την φωτίσει ο πανάγαθος όλο και κάποιος θα μας βοηθήσει όταν παραστεί ανάγκη. Αυτό είπα. Είναι πιο κατανοητό; Δεν χρειάζεται αναμεταδότης !! Και με ένα hf θα μπορούσαν να παίξουν τα πιτσιρίκια...τι επιχείρημα είναι αυτό; Το κάθε πράγμα καλό είναι να γνωρίζουμε τι δυνατότητες έχει. Ομως για να ξεκαθαρίσουμε περισσότερο πιστεύω πως όποιος ασχολείται με extreme sports καλύτερα θα είναι να έχει τη συσκευή προσωπικού εντοπισμού που ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμα περισσότερο παρά έναν ασύρματο. Το λόγο τον φαντάζομαστε όλοι. Αυτό δεν σημαίνει πως ΔΕΝ ΘΕΛΩ να έχει όλος ο κόσμος που επιθυμεί CB στα VHF/UHF. Αν δεν ήθελα γιατί επιδοκίμασα ΑΠΟΛΥΤΑ από τους πρώτους την ιδέα σου; Δεν σου φάνηκε περίεργο αυτό;


Να προσέχεις τι εντυπώσεις δίνουν αυτά που γράφεις.

Διάβασε όσα έγραψες στον εκνευρισμό σου εναντίον μου και σκέψου τι εντύπωση έδωσες! Αντί να με κατηγορείς για κάτι που δεν είπα ή πιστεύω μπορούσες απλά να ζητήσεις διευκρινήσεις όπως και έκανες πλέον.


Όταν οι Έλληνες πολίτες με την ψυχολογία του aeonios γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι και πολιτικοί, τότε φτάνουμε να ζούμε στο κράτος της Απαγορευτικής Δημοκρατίας. Το κράτος του "απαγορεύεται".Το κράτος των aeonion
Παναγιώτη θα μας τρελάνεις ! Εδωσα εντύπωση πως είμαι ....πολιτικός :lool:;
Τουλάχιστον πες μου πως δεν είχες στο μυαλό σου τον Πάγκαλο όταν έγραφες τα παραπάνω για μένα !
Κλείνοντας ένα σύλλογο σαν αυτό που θες να κάνεις θα τον στήριζα!

GeorgeVita
30-03-11, 23:48
... αλλά οι ραδιοερασιτέχνες, τουλάχιστον αυτοί που ακούω στους επαναλήπτες της Αττικής αλλά και του πανελλαδικού στο R3b

Μια σημείωση: για να κάνεις ακρόαση σε συχνότητα που δεν προορίζεται για το ευρύ κοινό χρειάζεσαι άδεια! Εκπομπές για το ευρύ κοινό είναι της ραδιοφωνίας και της τηλεόρασης.

Σύμφωνα με το νόμο 3431/2006 (www.et.gr):


19. Απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού με δυνατότητα:
α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων ή
β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας ή
γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ
κοινό.
Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης καθορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία χορήγησης της άδειας.

Ο ορισμός για την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη είναι:


«Υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη»: υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας, που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία και τις τεχνικές διερευνήσεις, που διεξάγονται από ερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα νομίμως εξουσιοδοτημένα, που ενδιαφέρονται για τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό και χωρίς οικονομικό ενδιαφέρον.


Πρόσφατα υπήρξε "Δημόσια Διαβούλευση επί του Σχεδίου του Νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών Σταθμών Ασυρμάτου". Ας περιμένουμε και τους νέους κανονισμούς.

Φιλικά,
Γιώργος

antonis_p
31-03-11, 09:50
Εντάξει βρε aeonios καταλάβαμε! Ήσουν σαφέστατος!
Δεν θέλεις οι πολίτες της Ελλάδος και Ευρώπης να έχουν CB στα V/U. [/B]
Δεν είπε αυτό ο Νικηφόρος και το ξέρεις.
Σαφώς και θέλει να έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες και CB και VHF και ότι άλλο θέλουν αρκεί να αποδειξουν σύμφωνα με το νόμο πως είναι σε θέση να τα χρησιμοποιούν. Κάτσε και διάβασε λιγάκι, δώσε τις εξετάσεις και πάρε καμια 80ριά VHF.


Για να ξεκαθαρίσω το τοπίο, σου λέω και πάλι κάτι το οποίο έκανες οτι δεν κατάλαβες:
Οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες δεν δίδονται σε κάποιους για να κάνουν αεροκαφενείο, αλλά για να δοκιμάζουν τις συσκευές που υποτίθεται οτι έχουν χόμπι να κατασκευάζουν. [/B][/B]
Πόση δοκιμή χρειάζεται ένας πομποδέκτης; Τον δοκιμάζεις μια φορά, τον δοκιμάζεις δεύτερη, τί θέλεις; Να περάσει η ζωή σου δοκιμάζοντας τον πομποδέκτη που έφτιαξες;

antonis_p
31-03-11, 10:00
Κάποιος που ασχολείται με την ραδιοτεχνία όχι επαγγελματικά αλλά ερασιτεχνικά, λέγεται ραδιοερασιτέχνης. Και επαναλαμβάνω ότι για αυτό το λόγο είναι αναγκαίες οι εξετάσεις, για να αποδείξεις ότι ασχολείσαι με την ραδιοτεχνία. Αν όχι, τότε τι σκοπό έχουν οι εξετάσεις με κυκλώματα, απολαβές κεραιών κλπ … κλπ;
Το τί είναι ο ραδιοερασιτέχνης αναφέρεται στην Ελληνική νομοθεσία και δεν χρειάζεται ο καθένας να προσθέτει στην γλώσσα την δική του εκδοχή για κάθε τί. Αυτός που λες ονομάζεται ερασιτέχνης ραδιοτεχνίτης.

Οι ομάδες εκτάκτου ανάγκης θα μπορούσαν να έχουν τις δικές τους συχνότητες ( ή και τις ίδιες με εσάς προκειμένου να χρησιμοποιούν τους επαναλήπτες αφού σας ανήκουν, και οι ΟΕΑ δεν έχουν δικούς τους !!! ) και με ειδική εκπαίδευση στην χρήση ασυρμάτου. [/QUOTE]Οι ΟΕΑ είναι ομάδες ραδιοερασιτεχνών οπότε δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούν άλλες συχνότητες. Υπάρχουν και cbers που φυλάνε τα δάση από φωτιές και αυτοί χρησιμοποιούν τη δική τους συχνότητα.


Μου φαίνεται περίεργο που σε περιπτώσεις κρατικού χαμού η πολιτεία περιμένει να σωθεί η κατάσταση από ερασιτέχνες. Ξέρεις τι φοβερές επικοινωνίες έχει ο στρατός; Ξέρω εγώ τί επικοινωνίες έχει ο στρατός αλλά αυτό που κουβεντιάζεις έχει να κάνει με "εθελοντισμό", κάποιοι θέλουν εθελοντικά να προσφέρουν μία υπηρεσία και καλά κάνει το κράτος και δέχεται την προσφορά τους.


Φυσικά κάθε προσφορά στο κοινωνικό σύνολο είναι ευπρόσδεκτη και επικροτείται, αλλά κανένας δεν έγινε ραδιοερασιτέχνης μόνον και μόνον για να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο. Μην κοροϊδευόμαστε! Υπάρχουν ορισμένοι που είναι ραδιοερασιτέχνες μόνο και μόνο για αυτό.




Από όσα είπες παρακάτω:

Για όσους μένουν από οτιδήποτε στο δρόμο και δεν έχουν άδεια ραδιοερασιτέχνη υπάρχει και το cb και το pmr.



Δηλαδή δεν χρειάζονται V/UHF. Αυτό δεν εννοείς; Αν όχι, τότε τι;
Ότι θα ανοίξουν επαναλήπτη με το CB ή με το PMR; Έχουν και κινητά που τα παίρνουν και με επιδότηση.

antonis_p
31-03-11, 10:03
Χμ, ακόμα να πάρω απάντηση στα email που έστειλα....

Αν κάνω σύλλογο, θα είναι δωρεάν και δεν θα χρειαστώ καμία επιδότηση.
Υπογραφές θα χρειαστώ, και άτομα και ποστάρουν στο διαδίκτυο.
Θα γίνεις μέλος; :psonio:

Όχι γιατί διαφωνώ τελείως με το σκεπτικό σου.

Αυτά τα "όλα χωρίς προϋποθέσεις σε όλους" με βρίσκουν αντίθετο. Όποιος θέλει να διαβάσει και να γίνει και ραδιοερασιτέχνης και αστροναύτης και οδηγός και μάγειρας.

HFProject
31-03-11, 10:56
Ξέρεις τι φοβερές επικοινωνίες έχει ο στρατός;

Μα ακριβώς λόγω των τηλεπικοινωνιών θα χάσουμε την όποια σύρραξη στο μέλλον ακόμα και αν είχαμε να αντιμετωπίσουμε την Ουγκάντα.

Σημ: Η Ουγκάντα χρησιμοποιήθηκε τυχαία. Μου είναι συμπαθέστατοι οι κάτοικοί της.

GR_VHF&UHF_CB
31-03-11, 13:40
ok παιδιά, κατάλαβα!

taxideytis
31-03-11, 15:04
Μου φαίνεται περίεργο που σε περιπτώσεις κρατικού χαμού η πολιτεία περιμένει να σωθεί η κατάσταση από ερασιτέχνες. Ξέρεις τι φοβερές επικοινωνίες έχει ο στρατός;

εεε...τι έχει;:001_rolleyes:
http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.ico (http://www.google.com/search?q=%CE%9C%CE%BF%CF%85%20%CF%86%CE%B1%CE%AF%C E%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%20%CF%80%CE%B5%CF%81% CE%AF%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%20%CF%80%CE%BF%CF%85 %20%CF%83%CE%B5%20%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%C F%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%BA%CF%81% CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%20%CF%87%CE%B1 %CE%BC%CE%BF%CF%8D%20%CE%B7%20%CF%80%CE%BF%CE%BB%C E%B9%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20%CF%80%CE%B5%CF%81% CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%20%CE%BD%CE%B1 %20%CF%83%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF%20%CE%B7%20%CE%B A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7% 20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE %B9%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82.%20%CE%9E% CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CF%84%CE%B9%20%CF %86%CE%BF%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%AD%CF%82%20%CE%B5%C F%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE% AF%CE%B5%CF%82%20%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CE%BF %20%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%82;%20) http://www.qtl.co.il/img/trans.png

nikknikk4
01-04-11, 00:36
κάποιοι εχουν κόψει ερπύστρια ....

SW6IER
04-04-11, 01:45
Φίλοι μου γεια σας. Αφού πρώτα συγχαρώ τον GR_VHF&UHF_CB για την πρωτοβουλία του να παλέψει για την εκχώρηση νόμιμης ζώνης ραδιοσυχνοτήτων για πολίτες στα VHF & UHF να σημειώσω και εγώ ότι το Ελληνικό Κράτος μας θέλει δέσμιους της χάρης του και για τον λόγω αυτό πιστεύω και μακάρι να έχω άδικο ότι δεν θα κατορθώσει τίποτα από όσα ονειρεύεται και αυτό γιατί αν φανταστείτε πόσο παίζονται για την πολύτιμη Άδεια Ραδιοερασιτέχνη που εκτός αυτών που αξιοκρατικά την απόκτησαν ένα τσούρμο λοιπόν ταλαίπωρων παλεύει με το γνωστό πλέον Ελληνικό Παραδοσιακό Τρόπο το κοινώς λεγόμενο ΛΑΔΩΜΑ να πάρει το πολυπόθητο χαρτί και δεν είναι λίγοι αυτοί Δυστυχώς, τώρα αφού αποκτήσουν το Χαρτί! αρνούνται πεισματικά να είναι εντός μπάντας και παραμένουν εκτός ενώ παράλληλα διδάσκουν με κήρυγμα και ηθική στους υπολοίπους μη Αδειούχους ότι πρέπει να βγάλουν άδεια ενώ οι ίδιοι υπερηφανεύονται για το απόκτημα που δεν κόπιασαν να αποκτήσουν και παραμένουν αμόρφωτοι Ραδιοερασιτεχνικά γιατί ως γνωστό το ράσο δεν κάνει τον παπά. Το Κράτος μας όμως είναι ευχαριστημένο γιατί εισέπραξε μερικά € από τα παράβολα κατάθεσης δικαιολογητικών κλπ και ίσως να παίχτηκαν και μερικά € ακόμα για να αγοραστεί το ΛΑΔΙ! οπότε κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος και από τις δυο πλευρές. Αυτή είναι κύριοι η κατάντια μας. Γι' αυτό θα ήταν καλύτερα φίλε Παναγιώτη μιας και το προσπαθείς να καταθέσεις την γνώμη και τα παράπονά σου ως ιδέα να μην απευθυνθείς στο ΥΜΕ και την ΕΕΤΤ αλλά στον κ. Υπουργό Οικονομικών μήπως και αν το καλοσκεφτούν Νομοθετήσουν κάποιο παράβολο που με αυτό θα εκδίδεις μια σχετική άδεια άνευ εξετάσεων για χρήση free συχνοτήτων στα VHF και UHF και που οπωσδήποτε θα ανανεώνετε κάθε 2ετία τουλάχιστον για να εισπράττετε και το εκ νέου παράβολο κάποιων €. Μόνο με την λογική της €φαγίας θα προσπαθήσουν να σκεφτούν κάτι τέτοιο οι αρμόδιοι Κρατικοί Φορείς... Αλλά ακόμα και αν αυτό προκύψει μετά άλλα προβλήματα πιθανός να δημιουργηθούν από Ραδιοερασιτέχνες SV, SW κλπ ειδικά αυτούς του ΛΑΔΙΟΥ που δεν θα αντέξουν να μην είναι κάτι ξεχωριστό και ανώτερο έτσι που το αβάσταχτο βάρος των free συχνοτήτων θα τους γονατίσει και θα χαθεί η υπόληψή τους, δεν θα γίνουμε δα όλοι ίσα και όμοια!!! Με αυτή την άσχημη και παράξενη γλώσσα θέλω να δείξω ότι ούτε το Κράτος θέλει να πάει μπροστά το συγκεκριμένο θέμα άλλα ίσως ούτε και μια μερίδα Ραδιοερσιτεχνών που πρώτη θα έπρεπε να κάνει την κίνηση που τολμάει ο Παναγιώτης GR_VHF&UHF_CB μιας και οι Free Συχνότητες πιστεύω ότι αποτελούν το σχολείο και πάνω απ' όλα το ερέθισμα για να προχωρήσεις στην Άδεια Ραδιοερασιτέχνη και να μπεις έτσι σε ειδικές έννοιες και εφαρμογές. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην παρεξηγήθηκα. SW6IER - ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ

GR_VHF&UHF_CB
11-04-11, 13:24
Πίστευα οτι ο κόσμος θα ενδιαφερόταν για τα V/U CB. Είχα όμως γελαστεί ...
Σε όσους μίλησα για το θέμα, ελάχιστοι ήταν εκείνοι που ενθουσιάστηκαν και θέλησαν να συμμετέχουν.
Οι περισσότεροι θεωρούν τους ασύρματους παρωχημένη τεχνολογία και δεν ενδιαφέρονται για αυτούς.
Ενδιαφέρονται να επεκταθεί το 3G παντού, ώστε να μπορούν από το iPAd του αυτοκινήτου τους
να μιλάνε παντού αλλά και να βλέπουν τον συνομιλητή τους.

"Μέχρι να καταφέρεις εσύ να επιτραπούν τα V/U CB,
θα έχει επεκταθεί το 3G παντού
και ο ασύρματος θα είναι μόνον για γραφικούς και χομπίστες" είναι η απάντησή τους.
"CB ? και V/U ? Καλά που βρίσκεσαι; "

Ακόμα και οι σύλλογοι CB δεν έδωσαν καμία σημασία ... !!!
Ίσως μάλιστα να έχουν καταντήσει σύλλογοι μιάς ιστοσελίδας και 10 υπογραφών.
Οι εποχές αλλάζουν ... !!!

Από την άλλη ζητάω τα PMR446 να επιτραπεί να εκπέμπουν με 5w και αποσπώμενη κεραία,
και μου λένε όλοι ότι ούτως ή άλλως τα ακριβά μοντέλα ξεκλειδώνουν και εκπέμπουν με 5w,
έχουν shift, εκπέμπουν σε όλο το φάσμα των V/U ακόμα και στους 66-88,
παίρνουν εξωτερική κεραία,
και επάνω γράφουν PMR446 - νόμιμα!
Γιατί παιδεύεσαι Παναγιώτη;
Κάνε ότι κάνουν όλοι ... στην Ελλάδα βρίσκεσαι!

Αυτά λοιπόν φίλε SW6IER

antonis_p
11-04-11, 14:06
Θα ήταν ρεαλιστικό να ζητούσες να επιτραπεί η χρήση cb από σταθερούς σταθμούς, κάτι που ούτως ή άλλως υπάρχει αλλά όχι νόμιμα και που δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται. Και θα μπορούσες να επικαλεστείς πως υπάρχουν πολλές περιοχές απομακρυσμένες που δεν έχουν τηλέφωνο ή που αυτό δεν λειτουργεί πάντα.

Το να ζητάς να υπάρχει κάποια υπηρεσία επειδή αυτή υπάρχει στην Αυστραλία ή τη Νέα Ζηλανδία (αλλά ξεχνας να αναφέρεις πως δεν υπάρχει στην ΕΕ) είναι μη εφικτό.

Ίσως οι σύλλογοι που ανέφερες να έχουν δίκιο και εσύ άδικο, πέρασε αυτό από τη σκέψη σου;

leosedf
11-04-11, 17:10
Παναγιώτη να σου πώ και το άλλο. Παλιότερα πχ για να παίξει αυτή η επικοινωνία υπήρχε κόσμος άσχετος με ραδιοερασιτεχνισμό κλπ που δεν θα τον ενδιέφερε το τεχνικό κομμάτι, απλά θα έμπενε να μιλήσει να βρεί καμια γκόμενα να ουμ.
Ξέχασες όμως οτι πλέον το internet αναπτύχθηκε τόσο πολύ που όλοι αυτοί βρήκαν θέση στη νέα και εύκολη τεχνολογία. Και με την ανάπτυξη ασύρματων γρήγορων συνδέσεων και τις ολοένα και χαμηλότερες τιμές, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που παίζει κάθε απόγευμα με τον υπολογιστή στο facebook πχ να ασχοληθεί με κεραίες κλπ. Ακόμα και αν βρίσκεται στο βουνό προτιμά να παίζει με το netbook klp.
Και η vodafone που έχει καραμπίνα συστήματα το πήρε χαμπάρι και έβαλε chat με χαμηλές τιμές κλπ (παίζουν διαφημίσεις αυτό τον καιρό), οπότε καταλαβαίνεις.
Ακόμα και αυτοί στους συλλόγους πιό πολύ μιλάνε με υπολογιστή παρά με CB.

GR_VHF&UHF_CB
11-04-11, 17:18
Θα ήταν ρεαλιστικό να ζητούσες να επιτραπεί η χρήση cb από σταθερούς σταθμούς, κάτι που ούτως ή άλλως υπάρχει αλλά όχι νόμιμα και που δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται.
Μήπως βλέπεις δηλαδή γιατί να μήν εκπέμπουν τα PMR446 με 5W και εξωτερική κεραία, κάτι που ούτως ή άλλως γίνεται;


Και θα μπορούσες να επικαλεστείς πως υπάρχουν πολλές περιοχές απομακρυσμένες που δεν έχουν τηλέφωνο ή που αυτό δεν λειτουργεί πάντα.
Εκεί ούτως ή άλλως επιτρέπεται το CB βάσεως. Το γράφει και ο κανονισμός.




Το να ζητάς να υπάρχει κάποια υπηρεσία επειδή αυτή υπάρχει στην Αυστραλία ή τη Νέα Ζηλανδία (αλλά ξεχνας να αναφέρεις πως δεν υπάρχει στην ΕΕ) είναι μη εφικτό.
Υπάρχει και στην USA και στον Καναδά και σε άλλες Ασιατικές χώρες. Στην ΕΕ θα υπάρξει όταν και αν το απαιτήσουμε. Κάποτε ο Περικλής είχε πεί πως η Ελλάδα (Αθήνα) αποτελούσε παράδειγμα πρός μίμηση για τις άλλες πολιτείες. Σήμερα εμείς οι Έλληνες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουμε κάτι αν αυτό πρώτα δεν έχει εφαρμοστεί από όλους τους άλλους λαούς. Μετά εμείς το εφαρμόζουμε τελευταίοι και καταϊδρωμένοι. Εξερείται ο ωςαδελφισμός και η ρεμούλα... εκεί είμαστε ΠΡΩΤΟΙ.



Ίσως οι σύλλογοι που ανέφερες να έχουν δίκιο και εσύ άδικο, πέρασε αυτό από τη σκέψη σου;
Ναι πέρασε, και είδα οτι έχουν δίκιο! Γιατί να κοπιάσουν να νομιμοποιηθεί κάτι όταν ούτως ή άλλως το έχουν; Καλύτερα να κοπιάσουν για κάτι που δεν έχουν. Ή καλύτερα να μήν κοπιάσουν για τίποτα, που τώρα τελευταία στην Ελλάδα είναι και της μόδας.

GR_VHF&UHF_CB
11-04-11, 17:23
Ακόμα και αυτοί στους συλλόγους πιό πολύ μιλάνε με υπολογιστή παρά με CB.

Ακριβώς! Αφού σου λέω οτι όταν τους μιλούσα για ασύρματο εκείνοι μου μιλούσαν για iPad και με κορόιδευαν ... "Πού βρίσκεσαι, στη δεκαετία του 70" μου είπε ένας δήθεν φανατικός του CB.

Τέλος πάντων, θα συνεχίσω κάποιες προσπάθειες ... ποτέ δεν ξέρεις ...