PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΙΩΣΗ ,σε ξενο σπιτι πως θα καταλαβω αν εχει ???



radiomario
02-04-11, 01:03
το πασχα ειμαστε καλεσμενοι σε ενα χωριο ,και στο σπιτι που θα μας φιλοξενησουν ,το οποιο ειναι πολλυ παλιο ,υπαρχει τροπος ΑΠΛΟΣ και ΕΥΚΟΛΟΣ να δω αν υπαρχει ΓΕΙΩΣΗ στο σπιτι ,και στις πριζες ,αν δεν γνωριζει ο ιδιοκτητης να μου πει ??? π.χ. με πολλυμετρο μπορει να φανει ?? :confused1: :confused1:

_ab
02-04-11, 01:16
παρε το πολυμετρο σου βαλτο να μετρα ταση 220ν AC και βαλε το ενα ακρο στην φαση και το αλλο στο συρματακι της γειωσης..Εαν σου δειξει τοτε εισαι οκ!.

radiomario
02-04-11, 02:05
ευχαριστω ab ,που απαντησες αμεσως , το πολυμετρο τι και ποσο πρεπει να δειξει ?? γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο :confused1:

XALOULIS90
02-04-11, 03:00
το βολτομετρο πρεπε να σου δειξει 230 γιατι η γειωση ειναι κατι σαν ουδετερος ...:wiink:
αν σου δειξει 0 τοτε εχεις προβλημα .....!!

radiomario
02-04-11, 03:22
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,χαλουλη μετρησα απο περιεργεια τωρα στο σπιτι μου στην αθηνα,και μου εδειξε 170 volt την φαση με την γειωση ,ενω φαση με ουδετερο εδειξε 225 volt . :confused1:

antonis_p
02-04-11, 09:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,χαλουλη μετρησα απο περιεργεια τωρα στο σπιτι μου στην αθηνα, και μου εδειξε 170 volt την φαση με την γειωση ,ενω φαση με ουδετερο εδειξε 225 volt . :confused1:

Σε μένα δείχνει μόλις 0,5 volts διαφορά, οπότε καλό είναι να ξεκινήσεις με τη δική σου γείωση!!! Μετά φτιάχνεις και του φίλου το Πάσχα ...

radiomario
02-04-11, 11:04
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αντωνη τωρα μολις ξαναμετρησα φαση-ουδετερο 226 volt ,γειωση-φαση 166 volt , ουδετερο-γειωση 50 volt . αντωνη ποσο πρεπει να ειναι κανονικα .please :confused1:

Λυκιδευς
02-04-11, 11:27
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αντωνη τωρα μολις ξαναμετρησα φαση-ουδετερο 226 volt ,γειωση-φαση 166 volt , ουδετερο-γειωση 50 volt . αντωνη ποσο πρεπει να ειναι κανονικα .please :confused1:

ο ουδετερος και η γειωση πρεπει να ειναι μεχρι 4-5V τα 50 ειναι πολλα!

_ab
02-04-11, 12:24
εμενα δειχνει 225 φαση γειωση 225 φαση ουδετερος και ουδετερος γειωση 0.2ν.Φωναξε κσποιον ηλεκτρολογο να δτο δει προφανως δεν ειχε γινει σωστα πο τα θεμελια του σπιτιου σου η μηπως αλλαξες κανενα πινακα και εγινε εκει καμια χαζομαρα???

thegodhimself
02-04-11, 13:25
Κανονικά, η αντίσταση της γείωσης θα πρέπει να είναι μικρότερη από 2Ω.
Αν έχει μεγαλύτερη τιμή τότε θεωρείται επικίνδυνο, ιδιαίτερα αν η εγκατάσταση δεν διαθέτει αντιηλεκτροπληξιακό.
Η διαδικασία μέτρησης και ελέγχου της γείωσης εξηγείται αναλυτικά στο βιβλίο των εγκαταστάσεων του λυκείου.
http://pi-schools.sch.gr/download/lessons/tee/electrical/2a/Ergasthrio_hlektrikwn_egatastasewn_123-194.zip (δες το κεφάλαιο 15)
Θα σου πρότεινα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο για να κάνει τον έλεγχο γιατί είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο.

Αν επιμένεις πάντως, μπορείς να κάνεις το εξής για να υπολογίσεις την αντίσταση γείωσης σε μία εγκατάσταση χωρίς αντιηλεκτροπληξιακό αν διαθέτεις ένα ηλεκτρικό σίδερο:
(1) Μέτρα την τάση μεταξύ της φάσης και της γείωσης σε μια πρίζα (Uo).
(2) Κατέβασε τον γενικό.
(3) Άνοιξε την πρίζα, αποσύνδεσε τον ουδέτερο και στη θέση του βάλε την γείωση.
(4) Ανέβασε τον γενικό.
(5) Σύνδεσε ένα σίδερο στην πρίζα και μέτρα την τάση (Uσ) και την ένταση (Iσ).
(6) Κατέβασε τον γενικό.
(7) Επανασύνδεσε τον ουδέτερο στην πρίζα.
Η αντίσταση γείωσης δίνεται από τον τύπο:
Rγ=(Uo-Uσ) / Ισ

kostas2121
02-04-11, 14:37
καλησπερα παιδια..ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας και εχω μια απορεια..γιατι υπαρχει διαφορα δυναμικου αναμεσα σε ουδετερο και γειωση εστω 2-5V αφου θεωριτικα και τα δυο ειναι η γη??

ILI
02-04-11, 15:22
Κώστα έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο η άεργη που επιστρέφει.
Πιστεύω ότι η άεργη επιστρέφει από τον ουδέτερο γι' αυτό και η διαφορά τάσης μεταξύ Ουδέτερου και γης.
Άν υπάρχει κάποια ιδέα από κάποιον παρακαλώ ας βοηθήσει.

kostas2121
02-04-11, 15:34
αρα θεωρητικα παντα αν φτιαξουμε μια ημιελεγχομενη γεφυρα ανορθωσης με διοδο ελευθερας ροης θα μηδενιστει αυτη η ταση και θα μπορει ισως να χρησιμοποιηθει?

radiomario
02-04-11, 17:37
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,ολα τα παιδια για τις ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ,το ρευμα δεν ειναι για παιχνιδια ,το σπιτι που μενω ειναι τουλαχιστον 40 ετων οποτε στα χρονια εκεινα ισως δεν ηξεραν ?? τι να κανουν η η γειωση που ειχαν βαλει χαλασε ?? και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :cursing:

antonis_p
02-04-11, 18:28
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,ολα τα παιδια για τις ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ,το ρευμα δεν ειναι για παιχνιδια ,το σπιτι που μενω ειναι τουλαχιστον 40 ετων οποτε στα χρονια εκεινα ισως δεν ηξεραν ?? τι να κανουν η η γειωση που ειχαν βαλει χαλασε ?? και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :cursing:

Η γείωση φθίνει με τον καιρό. Το καιρό εκείνο χρησιμοποιούσαν για γείωση μόνο μία μεταλλική ραβδο, αν θυμάμαι καλά περίπου ενάμισι μέτρο, που έπρεπε να μπει όλη στο χώμα. Αν έβρισκε πέτρα καταλαβαίνεις τί έκανε ο ηλεκτρολόγος ..... Η ΔΕΗ αν έμπαινε στον κόπο να κάνει κάποιο έλεγχο αυτός ήταν οπτικός και ήσουν εντάξει μόνο αν ο υπάλληλος έβλεπε την άκρη της ράβδου έξω από το χώμα!

Αυτή η ράβδος ζει μέχρι 10 περίπου χρόνια. Μετά δεν έχεις γείωση ή έχεις γείωση που δεν είναι αποτελεσματική.

xrhstosmp
02-04-11, 18:53
τον καιρο εκεινο η γειωση γινοταν στο δικτυο υδρευσης με πολυ καλα αποτελεσματα ~0,5Ωμ. με τον καιρο το δικτυο υδρευσης αλλαξε ειτε απο την πλευρα του παροχου (ευδαπ) ειτε απο την πλευρα του καταναλωτη και εγινε πλαστικο με αποτελεσμα η αντισταση γειωσης να ανεβει δραματικα.πρεπει καποιος να εχει μεγαλη αισιοδοξια για να πιστευει πως με ενα ,τρια ή δεκατρια ηλεκτροδια γειωσης μπορει να αποκτισει μια καλη γειωσης της ταξης κατω του 1Ωμ που ειναι το νομιμο.
η γειωση μπορει να μετρηθει αξιοπιστα μονο απο καταληλο οργανο μετρισης αντιστασης γειωσης (γειωσομετρο) . τα πολυμετρα,λαμπες ,σιδερα και ολα τα συναφη ειναι απομειναρια της παλιας εποχης που καλο ειναι να την ξεχασουμε.αν καποιοι ηλεκτρολογοι της σημερινης εποχης δεν εχουν γειωσομετρο καλο θα ειναι να αλλαξουν επαγγελμα για να μην μας περνει και μας τους υπολοιπους η μπαλα :001_rolleyes:.
τωρα στο θεμα μας. με τετοιες μετρισεις εστω και απλου πολυμετρου 224 L-N και 165 L-PE , ειναι οφθαλμοφανες πως η γειωση εχει παρει αδεια και απουσιαζει. το μονο που μπορει να προτεινει καποιος λογικος τεχνικος ειναι ο φιλος μας να κατεβασει το γενικο του μεχρι να φτιαχτει γειωση συμφωνα με τους κανονισμους.

antonis_p
02-04-11, 19:04
η γειωση μπορει να μετρηθει αξιοπιστα μονο απο καταληλο οργανο μετρισης αντιστασης γειωσης (γειωσομετρο) .

Κάποια εποχή, πρόσφατα, έψαχνα ηλεκτρολόγο που να έχει γειωσόμετρο. Κάποιοι ρωτούσαν "τί θέλω να κάνω με αυτό"!!!! Σε 1-2 τους ξέφυγε και ρώτησαν "τί είναι αυτό"!!!

xrhstosmp
02-04-11, 19:44
στο "συναφι" μου, με ολους τους γνωστους μου συναδελφους παλιοτερα κοντραριζομασταν για το ποιος εχει το καλυτερο "KYORITSU" τωρα κοντραριζομαστε για το ποιος εχει το καλυτερο "fluke" .μαλλον φιλε αντωνη δεν εψαχνες σωστα.. σωληνοθαφτηδες ρωταγες οχι ηλεκτρολογους....:001_rolleyes:

her
02-04-11, 20:01
πρεπει καποιος να εχει μεγαλη αισιοδοξια για να πιστευει πως με ενα ,τρια ή δεκατρια ηλεκτροδια γειωσης μπορει να αποκτισει μια καλη γειωσης της ταξης κατω του 1Ωμ που ειναι το νομιμο.

Και τι πρέπει να κάνουμε σε τέτοια περίπτωση ; υπάρχει κάτι άλλο; Δεν μιλάω φυσικά για καινούργιες οικοδομές που χρησιμοποιούν θεμελιακή γείωση.
Για τα παλιά σπίτια δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ;

xrhstosmp
02-04-11, 20:07
για να κανεις μια γειωση με ηλεκτροδια ισως να χρειαστει να βαλεις και 43 (χωρις υπερβολες)μεχρι να την κατεβασεις στο 1Ωμ. και φυσικα θα ειναι 1Ωμ τη στιγμη της μερτησης, μετα απο 1,2η 5 χρονια κανεις δε βαζει το χερι του στη φωτια. προσωπικα πιστευω πως ο μονος τροπος να κανεις μια οικονομικη και συναμα σωστη γειωση (εκτοσ της θεμελιακης)ειναι μονο με πλακες ή Ε χαλκου θαμενες 1,5-2μ στο χωμα. με 1-2 κομματια στο 90% των περιπτωσεων εισαι καλυμμενος.

JOUN
02-04-11, 21:51
Χρηστο παντως η τιμη του 1Ω που αναφερεις την βρισκω αρκετα δυσκολο να επιτευχθει ακομη και με θεμελιακη..Συνηθως τιμες κατω απο 5Ω ειναι καλες για ολες τις(συνηθισμενες) εφαρμογες.Με Ε χαλκου η πλακες το βλεπω λιγο εως πολυ δυσκολο και αν τυχον γινει μονο για καναδυο μηνες το χρονο.

antonis_p
02-04-11, 22:15
Με Ε χαλκου oi πλακες το βλεπω λιγο εως πολυ δυσκολο και αν τυχον γινει μονο για καναδυο μηνες το χρονο.

δηλαδή; τί σημαίνει;

JOUN
02-04-11, 22:37
Τους πολυ βροχερους(Οκτοβριο-Νοεμβριο) που μεγαλωνει η αγωγιμοτητα του εδαφους.Εκτος ολων των αλλων η τιμη της γειωσης εξαρταται ΚΑΙ απο την εποχη του χρονου ΚΑΙ απο την ωρα της μερας.

antonis_p
02-04-11, 22:45
Τους πολυ βροχερους(Οκτοβριο-Νοεμβριο) που μεγαλωνει η αγωγιμοτητα του εδαφους.Εκτος ολων των αλλων η τιμη της γειωσης εξαρταται ΚΑΙ απο την εποχη του χρονου ΚΑΙ απο την ωρα της μερας.

Οι πλάκες Ε που ανέφερε ο φίλος "θάβονται" ιδιαίτερα βαθιά, νομίζω σε βάθος 1 ή 1,20 μέτρα. Σαφέστατα και η υγρασία επηρεάζει την αγωγιμότητα αλλά δεν θα είναι και άχρηστη τους 10 μήνες του χρόνου!

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ την ... γεώτρηση!!! 30-40 πόντοι διάμετρος και 40-45 μέτρα βάθος!!!

JOUN
02-04-11, 23:20
Ποτε δεν ειπα οτι θα ειναι αχρηστη τους 10 μηνες του χρονου.Ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο να πιασει το 1Ω και αν τυχον και συμβει θα ειναι οταν το εδαφος θα ειναι μουσκεμα..

antonis_p
02-04-11, 23:54
Ποτε δεν ειπα οτι θα ειναι αχρηστη τους 10 μηνες του χρονου.Ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο να πιασει το 1Ω και αν τυχον και συμβει θα ειναι οταν το εδαφος θα ειναι μουσκεμα..

ok τότε!

xrhstosmp
03-04-11, 00:04
φυσικα φιλε γιωργο ειναι δυσκολα τα 1Ωμ αλλα οχι ακατορθωτα ειδικα σε μερη με καλο χωμα. δε νομιζω βεβαια να διαφωνεις στο οτι τα ηλεκτροδια ειναι μονο για να "τα βλεπει η πεθερα"? για μενα ειναι απλως απαραδεκτα. με λιγη καλη (και πληρωμενη) προσπαθεια το 1Ωμ ειναι πραγματικοτητα παντως.:001_smile:

navar
04-04-11, 02:22
στις καρφωτές στο έδαφος γειώσεις η λύση είναι να πάρεις μία ακόμα ράβδο , να την βιδώσεις στην υπάρχουσα και να την χτυπήσεις να πάει ακόμα πιο βαθιά , χρήσιμο είναι να είναι αρκετά καλά βρεγμένο το έδαφος σε εκείνο το σημείο για να διευκολύνει την κατάσταση !

επίσης μιας και πιάνει άλλατα η ράβδος προσωρινή και έυκολη λύση ειναι το " πότισμα" της γείωσεις και χτύπημα ελαφρά για να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση !

αλλα σίγουρα με την γείωση ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ !!!!

JOUN
04-04-11, 08:20
φυσικα φιλε γιωργο ειναι δυσκολα τα 1Ωμ αλλα οχι ακατορθωτα ειδικα σε μερη με καλο χωμα. δε νομιζω βεβαια να διαφωνεις στο οτι τα ηλεκτροδια ειναι μονο για να "τα βλεπει η πεθερα"? για μενα ειναι απλως απαραδεκτα. με λιγη καλη (και πληρωμενη) προσπαθεια το 1Ωμ ειναι πραγματικοτητα παντως.:001_smile:

Ε ναι τα ηλεκτροδια ειναι για τα "ματια του κοσμου"(δηλ. για την ΔΕΗ). Η πλακα ειναι οτι αν εχεις διαταξη η ΔΕΗ σου ζηταει και δευτερο ηλεκτροδιο και καλα για πιο σωστη γειωση..
Παντως αν δεν ειχαμε ουδετερωση(στην περιοχη μου τουλαχιστον) θα μιλουσαμε για αντισταση γειωσης καμια 100Ω ανετα.

thespyros
04-04-11, 10:15
ΟΚ σας ευχαριστω για τις πληροφοριες..

lepouras
04-04-11, 11:26
μην το υποτιμάτε τόσο το Ε χαλκού και αν οι απαιτήσεις είναι μεγάλες, υπάρχει και ενισχυτικό γείωσης. με 2 Ε χαλκού σε εταιρία που από (εξυπνάδα ) μηχανικού αχρήστευσε όλη την θεμελιακή και θα έμπαινε και υποσταθμός, μετρήθηκε από την ΔΕΗ 0,2Ω ( εντάξει ρίξαμε και 200 κιλά ενισχυτικό ). πάντως με σωστή τοποθέτηση έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

FILMAN
04-04-11, 13:42
Να διευκρινίσουμε μερικά πραγματάκια...

Η διαφορά δυναμικού μεταξύ ουδετέρου και γείωσης καμιά σχέση δεν έχει με την άεργο ισχύ. Δημιουργείται λόγω του γεγονότος ότι ο ουδέτερος διαρρέεται από ρεύμα, ενώ η γείωση όχι. Δηλαδή στην ουσία πρόκειται για την τάση που αναπτύσσεται στα άκρα του ουδέτερου αγωγού (από το σημείο που αυτός είναι γειωμένος, μέχρι το σημείο που μετράμε).

Βλέπω έναν "αγώνα δρόμου" για το πώς θα γίνει να πετύχουμε αντίσταση γείωσης 2Ω, 1Ω, 0.5Ω, με το τάδε ηλεκτρόδιο, την τάδε πλάκα, σε βάθος 0.5m, 1m, 5m, 1km, κ.τ.λ. Εντάξει, καλό είναι να έχουμε μικρή αντίσταση γείωσης, αλλά θα πρέπει να είμαστε και λογικοί, και να καταλάβουμε ότι αν έχουμε ρ/δ στον πίνακά μας (που είναι πια υποχρεωτικό) λίγη σημασία έχει αν η γείωση είναι 1Ω, 10Ω ή 100Ω. Τώρα το τι γίνεται αν χαλάσει το ρ/δ, είναι μια άλλη ιστορία...

lepouras
07-04-11, 18:22
Τώρα το τι γίνεται αν χαλάσει το ρ/δ, είναι μια άλλη ιστορία...

θα πέφτει συνέχεια κι χωρίς λόγο. και έτσι πρέπει να κάνουν όταν χαλάνε.

FILMAN
08-04-11, 10:01
Υπάρχει και μια άλλη συχνά εμφανιζόμενη περίπτωση: Να μην πέφτουν καθόλου από μόνα τους...

sv4lqcnik
13-04-11, 23:58
Αγαπητοί φίλοι συνφορουμίτες και συνάδελφοι

είδα φώς και μπήκα γιατι ειδα την πονεμενη αυτη συζητηση περι γειωσεων και λεω πονεμενη γιατι εχω φαει κομμενες γειωσεις απο κηπουρους και οχι μονο αμετρητες . αλλα το θεμα ειναι οτι απο την ωρα που δουλευει βροχη η ουδετερογειωση δυστυχως τα ρ/δ η θα πευτουν σαν τρελα σαν χαλασμενα η και σε περιπτωσεις καθολου μενουν αταραχα σαν να μην ειναι καν συνδεμενα τα πιανει αμοκ ενα πραμα . Ενα ειναι το σιγουρο οτι πριν απο καμποσα χρονια που η ΔΕΗ εκανε σοβαρο ελεγχο πριν την τελικη ευθεια και οι γειωσεις δουλευαν τελεια και λιγοτερα προβληματα υπηρχαν . θα μου πει κανενας : (απο ποια σχολη βγηκες ρε φιλε και ειδες την ΔΕΗ να κανει ελεγχους ) Απο δημοσια του τοτε ΟΑΕΔ που εβγαζε μαθητες τεχνιτες και τα πραγματα ηταν στριμοκωλα . Τοτε για να παρουμε πτυχιο επρεπε να δουλευουμε σε βιομηχανια και οικοδομη για πρακτικη κατευθειαν η εγκατασταση και οι επισκευες σε αυτοματισμους εκεινης της εποχης πηγαινε συνεφο (τοτε υπηρχαν δουλειες ) σημερα θα παραμεινει ερωτηματικο (;) και τοτε για να παρει ρευμα η οικοδομη ο ελεγχος με το μεγκερ ηταν απαραιτητος και οι γειωσεις ηταν γειωσεις και οχι σαν μερικες που ηταν δεν ηταν ο χαλκος καν μετρο στο χωμα , τωρα δε η θεμελιακη ειναι καλη αρκει να τηρηται κατα γραμμα και να μπαινει κανονικα και οχι εργολαβικα .
Καλο θα ειναι (δικη μου γνωμη ) σε οσα σπιτια δεν εχουν γη στα θεμελεια να την ποτιζουν ποτε-ποτε δεν ειναι κακο . Αυτα τα λιγα φιλοι μου καλοι δεκτα σχολια και κριτικες ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΗ VS ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΗΣ

FILMAN
14-04-11, 09:50
Τι σχέση έχει βρε Νίκο η ουδετερογείωση ή οτιδήποτε άλλο πριν το ρ/δ, σε σχέση με το αν αυτό πέφτει συνέχεια; Εντάξει, αν η αντίσταση γείωσης είναι πολύ μεγάλη δεν θα πέφτει, αλλά τίποτα περισσότερο!

lepouras
14-04-11, 10:27
Σε μια διαρροή απευθείας ως προς τον άνθρωπο ( απ τις κλασικές που σκαλίζουν τα χεράκια χωρίς να γνωρίζουν) επειδή η διαρροή είναι από τον άνθρωπο απευθείας στην γη δεν μετρά η γείωση που έχουμε. Αλλά σε συσκευές που συνδέονται με την γείωση όπως θερμοσίφωνες κουζίνες και γενικά όσες συνδέονται με την γείωση τότε έχει σημασία. Διότι όσο μεγαλύτερη η αντίσταση της γείωση τόσο πιο δύσκολο να πέσει το ρ/δ προτού έρθουμε εμείς σε επαφή . Για τον παλιό τρόπο που λέει ο Νίκος τον έχω ακούσει από παλιούς μαστορους που γνώριζα και μάλιστα πηγαίναν από νύχτα και πλάκωναν το πότισμα για να μην έρθει η ΔΕΗ και μετρήσει και δεν την βρει καλή. Τώρα το θέμα να μην πέφτει το ρ/δ δεν μου έχει τύχη ποτέ. Το αντίθετο ναι. Δεν ορκίζομαι για τα πιο παλιά αλλά ακομα και σε παλαιολιθικά που έχω ελέγξει δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

her
16-07-11, 12:13
για να κανεις μια γειωση με ηλεκτροδια ισως να χρειαστει να βαλεις και 43 (χωρις υπερβολες)μεχρι να την κατεβασεις στο 1Ωμ. και φυσικα θα ειναι 1Ωμ τη στιγμη της μερτησης, μετα απο 1,2η 5 χρονια κανεις δε βαζει το χερι του στη φωτια. προσωπικα πιστευω πως ο μονος τροπος να κανεις μια οικονομικη και συναμα σωστη γειωση (εκτοσ της θεμελιακης)ειναι μονο με πλακες ή Ε χαλκου θαμενες 1,5-2μ στο χωμα. με 1-2 κομματια στο 90% των περιπτωσεων εισαι καλυμμενος.

Ψάχνοντας να βρω γείωση τύπου E (Π ή Γ ή πλάκες) δεν μπόρεσα να βρω και οι περισσότεροι δεν την ήξεραν. Όσο το έψαξα είναι κατόπιν παραγγελίας και γενικά πάρα πολύ ακριβά. Όλα τα καταστήματα πρότειναν τριγωνική γείωση με ράβδους που υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα. Ποια είναι η άποψη σας για γείωση σε σχήμα τριγώνου ; αξίζει ή να παραγγείλω Ε χαλκού;

Ηλιας Α
16-07-11, 12:32
[QUOTE=Λυκιδευς;424334]ο..........................

Ηλιας Α
16-07-11, 12:36
..........................................Δεύτερο λάθος στην ανάρτηση

lepouras
16-07-11, 14:00
Ψάχνοντας να βρω γείωση τύπου E (Π ή Γ ή πλάκες) δεν μπόρεσα να βρω και οι περισσότεροι δεν την ήξεραν. Όσο το έψαξα είναι κατόπιν παραγγελίας και γενικά πάρα πολύ ακριβά. Όλα τα καταστήματα πρότειναν τριγωνική γείωση με ράβδους που υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα. Ποια είναι η άποψη σας για γείωση σε σχήμα τριγώνου ; αξίζει ή να παραγγείλω Ε χαλκού;

λογικό να είναι πιο ακριβή αν σκεφτείς ότι οι ράβδοι είναι ατσάλι γαλβανισμένο με χαλκό ενώ οι πλάκες είναι100% χαλκός. το ότι δεν το γνωρίζουν δεν μου φαίνεται παράξενο γιατί ελάχιστοι τις τοποθετούν . αρκετές φορές ακομα και σε πολυκατοικίες βάζουν τρίγωνο και σφραγίζουν για θεμελιακή. τι να πούμε.

στο θέμα σου εξαρτάτε και το είδος του εδάφους που θα μπει η γείωση. αν έχεις μαλακό χώμα και μπορούν να μπουν ράβδοι και είναι και σε μέρος που βρέχονται, ποτίζονται και δεν πρόκειται να τις ξηλώσει κανείς. μπορείς να βάλεις.
φυσικά μετά πρέπει να μετρηθούν για να σιγουρέψεις το αποτέλεσμα.φυσικά αν δεν βγάλεις το επιθυμητό αποτέλεσμα θα μπεις στην διαδικασία να προσθέτεις ράβδους μέχρι να τα καταφέρεις. οπότε μπορεί να πας μια η άλλη στο τέλος.
αν το έδαφος είναι πιο πετρώδες, σκληρό κτλ τότε το Ε είναι για έμενα μονόδρομος, και μπορεί να χρειαστεί να βάλεις και ενισχυτικό για να σου δουλέψει καλά.
και ένα λινκ με πολλά υλικά γειώσεων. http://www.elemko.gr/catpage.asp?langid=1&pageid=10

picdev
16-07-11, 14:07
εχω δει σε καινουρια πολυκατοικία στο αιγάλαιο να έχουν βάλει 3 ράβδους στο πεζοδρόμιο και να τις έχουν τσιμεντάρει,
αλλά νομίζω συνδεόταν με τους σωλήνες του φυσικού αερίου, μήπως αυτοί έχουν ξεχωριστεί γείωση?

lepouras
16-07-11, 14:26
κανονικά πρέπει να γειώνονται με της πολυκατοικίας, που πρέπει να είναι και θεμελιακή. ακόμα και να βάλουν πρόσθετη γειώσει πρέπει να ενωθεί με την υπάρχουσα γειώσει . πολλές φορές το κάνουν αυτό γιατί ξεχάσαν ή δεν πρόβλεψαν να αφήσουν αναμονή για το αέριο . βέβαια έχεις και το πρόβλημα ότι και στο φυσικό αέριο αλλάζουν συνέχεια τους κανονισμούς. άλλοτε ζητάνε χώρια γειώσει δικιά τους. άλλοτε να είναι με της πολυκατοικίας. βγάλε άκρη.

Πανάγος
16-07-11, 14:30
εχω δει σε καινουρια πολυκατοικία στο αιγάλαιο να έχουν βάλει 3 ράβδους στο πεζοδρόμιο και να τις έχουν τσιμεντάρει,
αλλά νομίζω συνδεόταν με τους σωλήνες του φυσικού αερίου, μήπως αυτοί έχουν ξεχωριστεί γείωση?
Το αέριο απαιτεί ξεχωριστή γείωση, αλλά ειδή είμαστε Ελλάδα διάφορα συμβαίνουν.

mrelectro
16-07-11, 19:24
Κανονικά, η αντίσταση της γείωσης θα πρέπει να είναι μικρότερη από 2Ω.
Αν έχει μεγαλύτερη τιμή τότε θεωρείται επικίνδυνο, ιδιαίτερα αν η εγκατάσταση δεν διαθέτει αντιηλεκτροπληξιακό.
Η διαδικασία μέτρησης και ελέγχου της γείωσης εξηγείται αναλυτικά στο βιβλίο των εγκαταστάσεων του λυκείου.
http://pi-schools.sch.gr/download/lessons/tee/electrical/2a/Ergasthrio_hlektrikwn_egatastasewn_123-194.zip (δες το κεφάλαιο 15)
Θα σου πρότεινα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο για να κάνει τον έλεγχο γιατί είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο.

Αν επιμένεις πάντως, μπορείς να κάνεις το εξής για να υπολογίσεις την αντίσταση γείωσης σε μία εγκατάσταση χωρίς αντιηλεκτροπληξιακό αν διαθέτεις ένα ηλεκτρικό σίδερο:
(1) Μέτρα την τάση μεταξύ της φάσης και της γείωσης σε μια πρίζα (Uo).
(2) Κατέβασε τον γενικό.
(3) Άνοιξε την πρίζα, αποσύνδεσε τον ουδέτερο και στη θέση του βάλε την γείωση.
(4) Ανέβασε τον γενικό.
(5) Σύνδεσε ένα σίδερο στην πρίζα και μέτρα την τάση (Uσ) και την ένταση (Iσ).
(6) Κατέβασε τον γενικό.
(7) Επανασύνδεσε τον ουδέτερο στην πρίζα.
Η αντίσταση γείωσης δίνεται από τον τύπο:
Rγ=(Uo-Uσ) / Ισ

:wiink: Τα είπε όλα !

Ηλιας Α
16-07-11, 20:33
:wiink: Τα είπε όλα !
Καλός και έξυπνος τρόπος - μετά το γειωσήμετρο – συμπληρωματικά θ΄έλεγα κατά την ώρα που δουλεύει το σίδερο –συσκευή – ( μ΄αυτή τη μετατροπή ) να μην πλησιάζει κανένας τα μεταλλικά μέρη των ηλ συσκευών, επίσης να μη γίνεται ποτέ αυτό το τεστ όταν η γείωση εξυπηρετεί και άλλα διαμερίσματα.

picdev
16-07-11, 22:27
απο περιέργια μέτρησα τη τάση μεταξύ φασης και γείωσης ,και είναι ακριβώς ίδια με τη ταση με το ουδετερο,229V.Ολα τα παραπάνω για να γίνουν πρέπει να βγάλεις το ρελέ διαφυγείς,μεγάλο μειονέκτημα

JOUN
16-07-11, 22:30
................

Ηλιας Α
16-07-11, 22:35
απο περιέργια μέτρησα τη τάση μεταξύ φασης και γείωσης ,και είναι ακριβώς ίδια με τη ταση με το ουδετερο,229V.
Εκ πρώτης όψης καλό, αλλά δεν είναι σίγουρο αν είναι όσο πρέπει καλό.

picdev
16-07-11, 22:37
γιατί ρε παιδία? μήπως φαίνεται να είναι πολύ μικρή η αντίσταση? έως ανύπαρκτη?

Ηλιας Α
16-07-11, 23:24
γιατί ρε παιδία? μήπως φαίνεται να είναι πολύ μικρή η αντίσταση? έως ανύπαρκτη?
Και μεγάλη αντίσταση να έχει η γείωση αφού το Ι του οργάνου είναι μηδαμινό, δεν δημιουργεί αξιόλογη πτώση τάσης .

button
17-07-11, 01:52
Κάποια εποχή, πρόσφατα, έψαχνα ηλεκτρολόγο που να έχει γειωσόμετρο. Κάποιοι ρωτούσαν "τί θέλω να κάνω με αυτό"!!!! Σε 1-2 τους ξέφυγε και ρώτησαν "τί είναι αυτό"!!!

αχαχαχαχα ε κλασικός Έλληνας μην σου στο ΕΠΑΛ το 99% ηλεκτρολόγων δεν ξέρουν την τύφλα τους αλλά έχουν 17 στην ειδικότητα :lool:

Τι γίνεται αν δεν έχει καθόλου γείωση ?? βασικά χτυπάει το καλώδιο κεραίας και το PC α και κινητό είναι απο αλουμίνιο την ώρα φόρτισης . Πρόσφατα έβαλα μια πρίζα και ήθελα να συνδεθώ σε εναν αγωγό και προς έκπληξη μου η γείωση ήταν φάση αλλά και φάση ήταν φάση και αυτός ηλεκτρολόγος ειναι ηλεκτρονικώς εχει κάνει το σπίτι του τίγκα στα όργανα έχει ένα πινάκα 4τ.μ. γεμάτο διακόπτες περισσότερους και απο ΔΕΗ ..

picdev
17-07-11, 08:13
Και μεγάλη αντίσταση να έχει η γείωση αφού το Ι του οργάνου είναι μηδαμινό, δεν δημιουργεί αξιόλογη πτώση τάσης .
όντως τελείως χαζό αφού δεν περνάει ρεύμα πως θα μετρήσεις τη πτώση τάσης

safetec
19-07-11, 13:37
Κανονικά, η αντίσταση της γείωσης θα πρέπει να είναι μικρότερη από 2Ω.
Αν έχει μεγαλύτερη τιμή τότε θεωρείται επικίνδυνο, ιδιαίτερα αν η εγκατάσταση δεν διαθέτει αντιηλεκτροπληξιακό.
Η διαδικασία μέτρησης και ελέγχου της γείωσης εξηγείται αναλυτικά στο βιβλίο των εγκαταστάσεων του λυκείου.
http://pi-schools.sch.gr/download/lessons/tee/electrical/2a/Ergasthrio_hlektrikwn_egatastasewn_123-194.zip (δες το κεφάλαιο 15)
Θα σου πρότεινα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο για να κάνει τον έλεγχο γιατί είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο.

Αν επιμένεις πάντως, μπορείς να κάνεις το εξής για να υπολογίσεις την αντίσταση γείωσης σε μία εγκατάσταση χωρίς αντιηλεκτροπληξιακό αν διαθέτεις ένα ηλεκτρικό σίδερο:
(1) Μέτρα την τάση μεταξύ της φάσης και της γείωσης σε μια πρίζα (Uo).
(2) Κατέβασε τον γενικό.
(3) Άνοιξε την πρίζα, αποσύνδεσε τον ουδέτερο και στη θέση του βάλε την γείωση.
(4) Ανέβασε τον γενικό.
(5) Σύνδεσε ένα σίδερο στην πρίζα και μέτρα την τάση (Uσ) και την ένταση (Iσ).
(6) Κατέβασε τον γενικό.
(7) Επανασύνδεσε τον ουδέτερο στην πρίζα.
Η αντίσταση γείωσης δίνεται από τον τύπο:
Rγ=(Uo-Uσ) / Ισ

ayto den eine safe to pio sosto gia mena eine

1/ pare apo kapoio filo soy ena geiosometro exoyn oloi oi oilektrologoi

2/me bash ta nea poistopiitika kai ta apla geiosometra pleon den kanoyn giati uelei ekos apo metrish geioseis kai polla alla pragmata
anagkastika ka8e texnikos prepei na dosei 750-900 eyro gia na agorasei mixanima kai 100 se seminaria gia na mauei kapoios na to doyleyei sosta !!!! ego sto somatio ta esksa kai exo seminario apo eydomada anagkastika .... alios pistopiitiko den mporei na ekdosei .... axristes oi adies ....oyte reyma mporo na doso xoris ayto oyte pistopiitiko gia alagi onomatos

kai pano sto pistopiitiko prepei na anagrafete to siriako toy organoy opote oi metriseis prepei na ginoyn !!!!!

opote aneta geiosometro mono mporeis na breis kai tsampa sxedon giati pleon oloi ta petane eine apla axrista kai ta xarizoyn !!! kai aytoi poy ta exoyn opos ego 8a ta exoyme petamena se kamoia apo8iki ......

to diko moy to eixa parei 300 eyro to idio tora me 100 eyro to agorazeis kai an perimeneis kanena mhna 8a sto xarizoyn giati apo tis 16 aygoystoy 8a efarmostoyn oi neoi kanonismoi

an 8es molis paro to neo mixanima basi ton kanonismon pes moy an eine na sto kano doro moy eine axristo pleon ta pontikia 8a to fane eine krima

button
19-07-11, 21:34
wolf greeklish ...

mrelectro
19-07-11, 22:48
ayto den eine safe to pio sosto gia mena eine

1/ pare apo kapoio filo soy ena geiosometro exoyn oloi oi oilektrologoi

2/me bash ta nea poistopiitika kai ta apla geiosometra pleon den kanoyn giati uelei ekos apo metrish geioseis kai polla alla pragmata
anagkastika ka8e texnikos prepei na dosei 750-900 eyro gia na agorasei mixanima kai 100 se seminaria gia na mauei kapoios na to doyleyei sosta !!!! ego sto somatio ta esksa kai exo seminario apo eydomada anagkastika .... alios pistopiitiko den mporei na ekdosei .... axristes oi adies ....oyte reyma mporo na doso xoris ayto oyte pistopiitiko gia alagi onomatos

kai pano sto pistopiitiko prepei na anagrafete to siriako toy organoy opote oi metriseis prepei na ginoyn !!!!!

opote aneta geiosometro mono mporeis na breis kai tsampa sxedon giati pleon oloi ta petane eine apla axrista kai ta xarizoyn !!! kai aytoi poy ta exoyn opos ego 8a ta exoyme petamena se kamoia apo8iki ......

to diko moy to eixa parei 300 eyro to idio tora me 100 eyro to agorazeis kai an perimeneis kanena mhna 8a sto xarizoyn giati apo tis 16 aygoystoy 8a efarmostoyn oi neoi kanonismoi

an 8es molis paro to neo mixanima basi ton kanonismon pes moy an eine na sto kano doro moy eine axristo pleon ta pontikia 8a to fane eine krima

ΒΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;

ΕΔΩ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ...