PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση και καταγραφή ρεύματος στον H/Y



master3763
03-04-11, 00:53
Γεια σας παιδιά ! θέλω να κάνω το εξής…
Nα μετρήσω ρεύμα που καταναλώνει μία ωμική συσκευή και να το καταγράψω στον υπολογιστή μέσω παράλληλης θύρας LPT. Ώστε να έχω όλη την εικόνα του ρεύματος σε σχέση με τον χρόνο.
Θα χρειαστώ επομένως μία αντίσταση 1 Ohm περίπου.. ώστε να παίρνω το σήμα παράλληλα από κει και να το εισάγω σε έναν analog to digital converter.
Και τους εξόδους του μετατροπέα θα οδηγήσω στον υπολογιστή ..
Το πρόβλημα είναι να γίνει σωστά η κατασκευή χωρίς να κάψω τη θύρα.
Η ερώτηση μου είναι πώς υπολογίζω και ασφαλίζω την κατασκευή ώστε να παίρνω τα δεδομένα στον υπολογιστή ? (γνωρίζω ότι η συσκευή δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα 10 αμπέρ ρεύματος )
Υπάρχει κάποιο analog to digital converter ολοκληρωμένο με εξόδους τα volt που μπορεί να δεχτεί η παράλληλη ;

stom
03-04-11, 09:53
Ξεχνα την την παραλληλη... Η χρηση της σαν πορτα I/O δεν προβλεπεται, οποτε πρεπει να ξεπερασεις διαφορα, σε επιπεδο λειτουργικου, και δεν ειναι και τοσο ευκολο/ standard..
Φτιαξτο οπως το λες, και βαλε ενα μικροεπεξεγαστη με ενσωματομενη a/d πορτα.
Μετα, μεσω σειριακης/ή και usb μπορεις πολυ ευκολοτερα να τα στειλεις στον υπολογιστη.
Για να εισαι εξασφαλισμενος 100% πρεπει να περασεις τα παντα μεσω optoisolator, ωστε τροφοδοτικο και υπολογιστης να εχουν ξεχωριστο ground.

master3763
03-04-11, 11:31
Γιάτή να μην προβλέπεται … ? Αφού έχει εισόδους για να δέχεται το σήμα ..
Δείτε λύγο αυτό εδώ :
http://linuxgazette.net/118/TWDT.html#Interfacing1.1

Κάπως έτσι μάλλον θα γίνει
http://linuxgazette.net/118/misc/chong/simple_ADC.jpg

Κ απΆ τη παράλληλη θα διαβάζω από ένα λογισμικό που θα φτιάξω σε γλώσσα C.

stom
03-04-11, 11:51
Απο το 2005 εχουν περασει 6 χρονια.
Υπαρχουν ευκολοτεροι, και μαλλον φτηνοτεροι τροποι να το κανεις αυτο σημερα...
Και συνεχιζει να ειναι αντισυμβατικη η χρηση της παραλληλης πορτας.
Αυτο σημαινει οτι σε αυτους μπορει να δουλεψε, στο δικο σου hardware μπορει και οχι...
Δεν πιστευω να θες να βαλεις κανενα usb σε παραλληλο...
Αν νιωθεις ετοιμος να υλοποιησεις spi σε c και linux, κανενα προβλημα.
Μονο που αυτα, δεν ειναι ακριβως απλα χωρις τον καταλληλο εξοπλισμο , οταν θα ερθει η ωρα του debug.
Και απομονωση δεν υπαρχει σε αυτο το κυκλωμα επισης.

KarlBarks
03-04-11, 11:56
γιατι δεν παίρνεις ενα πολύμετρο ?

master3763
03-04-11, 12:04
Ποίος άλλος τρόπος είναι ποιο εύκολος από τη παράλληλη ;
Ας είναι και μέσω usb .. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με μικροελεγκές σε τέτοιο επίπεδο για να μπορώ να διαβάζω η να εισάγω δεδομένα από και σε usb ..
Την σειριακή την αποκλείω διότι δεν έχω σειριακή έξοδο στο pc.

soulhealer
10-04-11, 18:34
Ποίος άλλος τρόπος είναι ποιο εύκολος από τη παράλληλη ;
Ας είναι και μέσω usb .. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με μικροελεγκές σε τέτοιο επίπεδο για να μπορώ να διαβάζω η να εισάγω δεδομένα από και σε usb ..
Την σειριακή την αποκλείω διότι δεν έχω σειριακή έξοδο στο pc.

παλαιότερα που είχα ασχοληθεί με excel και vba κινούσα μοτεράκια μέσω παράλληλης.. επειδή χρειαζόμουν και ανατροφοδότηση, το σκεπτικό ήταν το εξής:
θα μετρούσα την τάση με κλίμακα 0-10v και ανά 2 volts θα άλλαζα είσοδο σε κελί.. όταν όμως το επιχείρησα έκαψα απλά την lpt1 και δεν το ξαναέκανα..
Το λέω αυτό ώστε να το ψάξεις λίγο καλύτερα και να προσέχεις γιατί ακόμα και μικρές τάσεις μπορεί να σου προκαλέσουν ζημιά..!!
καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

briko
10-04-11, 18:42
γιατι δεν παίρνεις ενα πολύμετρο ?

η ποιο σωστη λυση με USB και ελεγχο απο PC

master3763
13-04-11, 02:51
Πως μπορώ να διαβάσω και να γράφω δεδομένα από usb σε ένα πρόγραμμα αν το σήμα μου απο αισθητήρα είναι αναλογικό ;

briko
13-04-11, 08:21
παίρνεις το πολυμετρο USB μαζει με το πρόγραμμα που εγκαταστεις στο pc και μετά κάνει τα υπολυπα το πρόγραμμα