PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμαινομενο τζαμι



epistimon
05-04-11, 23:37
Θελω να κολλησω εναν ακροδεκτη πανω στο πισω θερμενομενο παρμπριζ του αυτοκινητου μου που ξεκολλησε. Το καλαι δεν πιανει με τιποτα! Καμια λυση? Οι ηλεκτρολογοι λενε δεν κολλαει και να αλλαξω ολο το τζαμι! Εχω βρει μια wire glue αλλα δεν κολλησε.

johnnkast
06-04-11, 01:43
Αν εριξες αρκετο καλαϊ και σε μεγαλη διαρκεια τοτε εχεις καταστρεψει την νησιδα που εχει επιστρωση χρωμιονικελινης...Δυστυχως φιλε για αλλαγη πας...ειναι πολυ ντελικατο...Θελει κολληση με περισσοτερο κασσιτερο για χαμηλοτερη θερμοκρασια τηξης(...και ταχυτατα...)

epistimon
06-04-11, 03:03
Δεν εκατσε καθολου καλαι πανω. Επεσε κατευθειαν κατω απο το κολλητηρι. Δεν νομιζω να εχω προκαλεσει ζημια, γιατι δεν επεμενα μολις ειδα οτι δεν καθεται πανω σταματησα.. Μια κολλα καλη αγωγιμη ψαχνω οπως αυτη http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=29848 και θα γινει δουλεια πιστευω. Αλλα δυστηχως δεν την βρισκω...και αυτη που δειχνω στο λινκ δεν ειναι διαθεσιμη.

anger
06-04-11, 12:46
Loctite είχα δει παλαιότερα στο praktiker όπου ήθελα μια για σπειρώματα ,δές μήπως έχει και αγώγιμη.Θυμάμαι ειχε μία σειρά της loctite με κόλλες.

Κοπρίτης
15-04-11, 20:53
Καλά σου λένε πάει για αλλαγή.
Δοκίμασε κάτι πριν, σήκωσε στο σημείο του καψίματος τις δύο κομένες λωρίδες περίπου 1 εκατοστό από κάθε πλευρά, κάν'τες βυρίνα και πρέσαρε γερά μέσα τους ένα λεπτό ατσαλόσυρμα ώστε να κάνεις γέφυρα με αυτό, πάτησέ τα μετά όλα μαζί ώστε να μικρύνει το ύψος. ΑΝ σου πετύχει στερέωσε τη γέφυρα με λίγη σιλικόνη ή ακρυλική κόλα.
Μην δοκιμάζεις ότι υλικά νάναι, ελάχιστα αντέχουν πάνω από 150 βαθμούς. Για να σου φύγει η περιέργεια, υπάρχουν δύο κόλες που υπάρχουν παντού και είναι αγώγιμες, μια διπλή σύριγγα με ασημένιο χρώμα που είναι κόλα 2 συστατικών και ένα μπαστούνι-κόλα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί, κόβουν ένα κομάτι, το ζυμώνουν και μετά τυλίγουν τη σωλήνα, αυτό γίνεται σαν σίδερο μετά.
Νομίζω υπάρχει ένα μαγαζί ακόμα στην πλατεία Καρύτση με κάθε είδους κόλα, ρίξε μια βόλτα μπας και επέζησε της κρίσης

anamprox
15-04-11, 21:41
η κολλα των υδραυλικων που λεει ο φιλος λεγεται εποξικος στοκος. δεν κανει για τετοιες κολλισεις. αστο καλυτερα. προσπαθεισε να ξεκολλισεις αγωγο απο το τζαμι και κανε συνδεση στον αερα...οχι πανω στο γυαλι. και ξεχνα τις κολλισεις. οταν ζεσταθει θα λιωσει παλι. γλυστραει η κολλισει απο το συγκεκριμενο υλικο. καλυτερα τεχνικη συσφιξης. η φυσα που παει στο θερμενομενο την μασας με την πενσα και πιανεις τον αγωγο...

taxideytis
15-04-11, 21:57
δοκίμασε με tabing wire. Υλικό σύνδεσης φωτοβολταικών κυψελών. Το πιο μαλακό που έιναι για Φ/Β για λίγα watt.

Neuraxia
15-04-11, 22:14
Νομίζω υπάρχει ένα μαγαζί ακόμα στην πλατεία Καρύτση με κάθε είδους κόλα, ρίξε μια βόλτα μπας και επέζησε της κρίσης
Υπάρχει ακόμα μέσα στην στοά ,είσοδος απο Καρύτση ή Ανθιμου Γαζή.

teo_GR
28-04-11, 20:45
Για πάρε τηλ στο 2106911733 είχε μια τις loctite και αν την έχει ακόμα αν μπορεί να στη στείλει.
μακαρι να κανεις δουλεια

thelegr
28-04-11, 20:59
Με αγωγιμη μπογια δοκιμασες; Ειναι ενα μικρο (λεω μικρο γιατι αυτο το μια σταλιτσα κανει πανω απο 10 ευρω!) μπουκαλακι με ασιμενια μπογια. Ο Πατερας μου ειχε το ιδιο προβλημα και ετσι λυθηκε!

-nikos-
28-04-11, 21:10
Με αγωγιμη μπογια δοκιμασες; Ειναι ενα μικρο (λεω μικρο γιατι αυτο το μια σταλιτσα κανει πανω απο 10 ευρω!) μπουκαλακι με ασιμενια μπογια. Ο Πατερας μου ειχε το ιδιο προβλημα και ετσι λυθηκε!

ενοεις την ασιμι μπογια που βαφουν τις σομπες η το ψυχρο γαλβανι με ψευδαργυρο ??
-
μπορουν να επισκευαστουν και οι
γραμμες η να φτιαξουμε θερμενομενο τζαμι -καθρεπτες απο την αρχη ??
θα ηταν πολυ ενδιαφερον μια τετεια εφαρμογη.

thelegr
28-04-11, 21:25
Με αυτο επισκευαζονται οι γραμμες.... αυριο θα το βρω να το βγαλω φωτο καταλαβετε τι εννοω

thelegr
28-04-11, 22:01
ΙΔΟΥ!

1988019879

vagelisda
02-05-11, 15:22
καποτε υπηρχε ενα υλικο καφε,υγρο,σε παρομοιο μπουκαλακι,που το βαζανε να κανει αυτη τη δουλεια που θες ακριβως,μερικοι το χρησιμοποιουσαν κα στα τηλεκοντρολ της εποχης για ενα ρετους σε κατεστραμμενες επαφες,με αμφιβολα αποτελεσματα.
σε καταστηματα λεκτρονικων το εβρισκες,δεν ξερω αν ακομη υπαρχει.

Γιώργος Ανώνυμος
02-05-11, 16:00
Δεν μπορείς να αποκαταστήσεις ηλεκτρική επαφή (π.χ. λεπτή μεταλλική ράβδος όπως συνδετήρας χαρτιών) με μηχανική στήριξη π.χ. σιλικόνης (1 εκατοστό μέσα από το σημείο επαφής λόγω θέρμανσης της λωρίδας χαλκού)? Μεσοβέζικο όπως και να έχει το εν λόγω εγχείρημα vs. αντικατάσταση τζαμιού...

haris_216
08-06-16, 10:59
Για να μην ανοίγω νέο θέμα αλλά και για να είναι τα ομοειδή θέματα μαζί (διευκολύνοντας ίσως μελλοντικά κάποιον) είπα να αναβιώσω το παρόν νήμα.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής:
Το θερμαινόμενό μου τζάμι έχει ένα θεματάκι σε κάποιες "γραμμές". Στην περίπτωση που αντικατασταθεί (και επειδή λόγω παλαιότητας μάλλον θα ψάχνομαι στα μεταχειρισμένα για τζάμι ή τζαμόπορτα, ότι βρεθεί), υπάρχει τρόπος να τσεκάρω το αν και κατά πόσο το καινουργιο-παλιό θα είναι πλήρως λειτουργικό; Ίσως κάποια μέτρηση με πολύμετρο; Και αν ναι, πως και τί νούμερα πρέπει να βρω;

p270
08-06-16, 12:30
αν έχεις κάλυψη για θραύση υαλων τότε δεν έχεις προβλημα σπάσε και φώναξε την ασφάλεια βάζεις νέο και όλα καλά αν δεν σε νοιάζει που θα έχεις αλλαγμένο τζάμι

haris_216
08-06-16, 13:18
Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Δυστυχώς έχω δύο θεματάκια.

Πρώτον ότι δεν μου "βγαίνει" η, ας την πούμε, απατεωνιά. Δεν θέλω να το παίξω άγιος ή οτιδήποτε άλλο, αλλά δεν έχω συνηθίσει να φορτώνω αλλού κάτι για να γλυτώσω φράγκα. Ακόμα και αν αυτό αφορά τις αιμορουφήχτρες ασφαλιστικές. Πες το απλά "παραξενιά" μου.

Δεύτερον, αν είδες στο post μου, ανέφερα το θέμα παλαιότητας του αυτοκινήτου. Πιο συγκεκριμένα μιλάμε για 30ετία. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο είπα ότι θα ψάχνομαι στα μεταχειρισμένα. Αν υπήρχε καινούργιο (και άρα 100% λειτουργικό) εννοείται ότι θα το προτιμούσα (για αγορά πάντα). Επειδή όμως δεν, ψάχνω τρόπο για να τσεκάρω την πιθανή αγορά, πριν την αγορά. Μην το πάρω, το περάσω και μετά περιμένω το χειμώνα να δω αν θολώνει και ξεθολώνει

Gaou
08-06-16, 15:29
νομιζω ότι υπάρχουν στο νετ λύσεις σε αγορά . ετσι θυμάμαι πριν ερευνα που είχα κάνει πριν χρόνια

haris_216
09-06-16, 09:03
Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι (σε καινούργιο) μέχρι τώρα, ιντερνετικά ή μη, ακόμα και από εξωτερικό (βέβαια και να εύρισκα απ' έξω ίσως να είχα θέμα με τα μεταφορικά, βαρύ γαρ:001_smile:).
Γι' αυτό και ψάχνομαι στα μεταχειρισμένα. Εκεί βρίσκω, όχι σκέτο κρύσταλλο συνήθως αλλά ολόκληρη τζαμόπορτα, αλλά το θέμα είναι να μπορώ να το τσεκάρω και όχι να το πάρω άδικα.

Gaou
09-06-16, 09:28
Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι (

παλια εγώ ειχα βρει για το 2cv αλλα δεν εχω κρατήσει τα λινκ. πάρε όμως αυτο που βρήκα τώρα....! (http://www.frostfighter.com/ask-doctor-defroster.htm)

haris_216
09-06-16, 10:04
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Άκρως ενημερωτικό και ενδιαφέρον. Μάλλον δεν ήξερα πως να το ψάξω (ορολογία) :saad: