PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρα μπαταριας



dant3
06-04-11, 20:14
Μου ειχαν τελειωσει τα υγρα της μπαταριας απο το παπακι(η μπαταρια ειναι ενος χρονου και κατι).ρωτησα εναν μηχανικο της κακιας ωρας και μου ειπε οτι εφοσον δεν ειναι καινουργια να βαλω νερο βρυσης.εβαλα μεν,δεν βελτιωθηκε η κατασταση αλλα φοβαμαι μην καταστραφηκε η μπαταρια.τωρα της εβαλα απιονισμενο νερο γιατι δεν βρηκα υγρα μπαταριας.εχει καταστραφει η με το απιονισμενο θα βελτιωθει η κατασταση?

-nikos-
06-04-11, 20:23
αδιασε ολο το νερο και βρες ηλεκτρολυτη
αν δεν βραχικυκλοσε θα δουλεψει.

dant3
06-04-11, 20:42
η μπαταρια δουλευε και με το νερο βρυσης παντως...ηλεκτρολυτη απο που να παρω?γιατι εψαξα και δεν βρηκα...

vaio
06-04-11, 20:50
υλεκτρολυτη θα βρεις παρα πολυ ευκολα σε ενα ηλεκτρολογιο αυτοκινητων.τις παλιες μπαταριες ετσι τους "εδιναν" λιγη ζωη παραπανω.

antonisc
06-04-11, 22:31
Χααχααχαα άκου νερό βρύσης τουλάχιστον να σου έλεγε απιονισμενο νερό κάτι είναι πες αντίο στην μπαταρία

Ηλιας Α
06-04-11, 22:48
Μου ειχαν τελειωσει τα υγρα της μπαταριας απο το παπακι(η μπαταρια ειναι ενος χρονου και κατι).ρωτησα εναν μηχανικο της κακιας ωρας και μου ειπε οτι εφοσον δεν ειναι καινουργια να βαλω νερο βρυσης.εβαλα μεν,δεν βελτιωθηκε η κατασταση αλλα φοβαμαι μην καταστραφηκε η μπαταρια.τωρα της εβαλα απιονισμενο νερο γιατι δεν βρηκα υγρα μπαταριας.εχει καταστραφει η με το απιονισμενο θα βελτιωθει η κατασταση?
<< Μου ειχαν τελειωσει τα υγρα της μπαταριας απο το παπακι >>

Πως τελείωσαν, τα άδειασες; η μετά από κάποιο χρονικό διάστημα εξατμίστηκε το νερό του μίγματος;

dant3
07-04-11, 00:21
εξατμιστηκε...και μου φανηκε εξαρχης περιεργο γιατι ηταν ενος χρονου η μπαταρια

dalai
07-04-11, 00:54
αδειασε τα υπαρχοντα υγρα. Εντελως ομως .Μπορεις να "ξεπληνεις" με απιονισμενο νερο 1-2 φορες (γεμισμα αδειασμα). Μετα πρεπει να βαλεις ηλεκτρολυτη. Ειναι απιονισμενο νερο με οξυ.
Παντως εκανες μ@@@α ... Ισως ειναι καλυτερα να την ανακυκλωσεις και να παρεις μια καινουργια....το κοστος ειναι μικρο

dant3
07-04-11, 01:20
Καινουργια εχει απο 30 και πανω για αυτο μπαινω στη διαδικασια.αμα ειχε κανα 10αρι δεν θα το εκανα υποθεση...θα το κανω αυριο αυτο.

BESTCHRISS
07-04-11, 01:53
απιονισμενο νερο η ηλεκτρολυτη πουλαν ολα τα βεντζιναδικα η ηλεκτρολογοι,συνεργεια αυτοκινητων
οταν την φορτιζεις να εχεις βγαλμενα τα καπακια γιατι θα κοχλαζει αν φορτιζει αλλιως δεν θα κανει τιποτα
νερο βρυσης ουτε για πλακα αλλιως θα οξυδοθει η μπαταρια και θα γεμισει αλατα
παντως φαινεται οτι βλεπει τα ραδικια αναποδα η μπαταρια κινεζικια ειναι;
παρε μια yuasa

φιλικα

Ηλιας Α
07-04-11, 03:40
εξατμιστηκε...και μου φανηκε εξαρχης περιεργο γιατι ηταν ενος χρονου η μπαταρια
Με την εξάτμιση φεύγει μόνο το νερό (απιονισμένο ), άρα η συμπλήρωση πρέπει να γίνεται μόνο με νερό.
Μέσα σε ένα χρόνο, απώλεια νερού 10-20 cm³, ίσως είναι φυσιολογική, μεγαλύτερη απώλεια σημαίνει κακή φόρτιση ή χάλια μπαταρία.
Το νερό της βρύσης δεν είναι ότι το καλύτερο, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό.

dant3
07-04-11, 15:05
yuasa ειναι η μπαταρια.παντως οταν εβγαλα το νερο της βρυσης εκανε τον χαρακτηριστικο θορυβο σαν οξυ.

Ηλιας Α
07-04-11, 15:35
.. ....παντως οταν εβγαλα το νερο της βρυσης εκανε τον χαρακτηριστικο θορυβο σαν οξυ.
Χονδρικά αυτή τη στιγμή μπορώ να πω πως η αιτία του << θορύβου >> δεν ήταν το νερό της βρύσης, θα το ψάξω το θέμα και θα επανέλθω.

dant3
07-04-11, 15:58
Παντως δεν εχω δει να βελτιωνεται καθολου η κατασταση οποτε μαλλον πρεπει να τα εχουν φτυσει τα στοιχεια της...

Ηλιας Α
08-04-11, 16:16
Χονδρικά αυτή τη στιγμή μπορώ να πω πως η αιτία του << θορύβου >> δεν ήταν το νερό της βρύσης, θα το ψάξω το θέμα και θα επανέλθω.

Επανέρχομαι με νεότερες. πληροφορίες: όταν αναμιγνύομε οξύ με νερό – που αυτό έγινε στην προκειμένη περίπτωση – ρίχνομε λίγο – λίγο το οξύ στο νερό και ουδέποτε αντίστροφα, γιατί στην αντίστροφη περίπτωση έχομε πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα, όπως υπερθέρμανση του μίγματος, θραύση του δοχείου, εγκαύματα, θόρυβο, κα

Ηλιας Α
08-04-11, 16:23
Παντως δεν εχω δει να βελτιωνεται καθολου η κατασταση οποτε μαλλον πρεπει να τα εχουν φτυσει τα στοιχεια της...
Όταν γίνει αποκάλυψη των πλακών της μπαταρίας είναι σχεδόν βέβαιο πως η κατάστασής της είναι μη αναστρέψιμος – έπρεπε να στο είχα επισημάνει-

dant3
08-04-11, 20:19
Θα παρω μαλλον καινουργια μπαταρια μιας και βρηκα σε καλη τιμη.παντως χθες που το αφησα ανοιχτο το μηχανακι πρεπει να φορτισε γιατι την ειδα λιγο ανεβασμενη την μπαταρια.

Tomari
08-04-11, 20:32
όταν λες ανεβασμένη τι εννοείς; την έριχνε τη ζεμπεκιά της ; χεχεχε

genaris
08-04-11, 22:14
Θα συμφωνησω με τον Ηλια Α. δηλαδη ελεος, το τι εχω διαβασει. ηλεκτρολυτη στην μπαταρια βαζουμε ΜΟΝΟ στην παρθενικη φορτηση. Δεν θα σου δωσει κανεις ηλεκτρολυτη γτ πολυ απλα δεν σου χρειαζεται. Κανεις δεν πουλαει ηλεκτρολυτη. Αυτο που λενε οτι πουλανε στα βενζιναδικα και στα ηλεκτρολογια ειναι καθαρο νερακι (απιονισμενο.) και για να στο αποδειξω ριξε πανω σε ενα πανι απο αυτο και σε ενα αλλο πανι υγρο μεσα απο τη μπαταρια και θα δεις τη διαφορα. Αυτο που λενε πολοι οτι οταν αδιασει την συμπληρωνουν με ηλεκτρολυτη ειναι μπαρουφα γτ της βαζουν απιονισμενο κ πολυ απλα δεν το ξερουν. Οι πλακες εχουν συγγεκριμενο αριθμο διασπασεων οσο ηλεκτρολυτη κ να βαλεις, το χειροτερο που μπορεις να της κανεις ειναι να την αδειασεις κ να την ξεπλεινεις κιολας. Απλα λιγο νερακι βαλε της (φυσικα οχι της βρυσης αλλα απιονισμενο) αλλα αν "πεσει" η μπαταρια σπανια επανερχετε, ιδιως των μηχανακιων εχουν περιορισμενο αριθμο κυκλων ζωης οποτε.......

Mr.B.Dr
09-04-11, 01:08
Παιδια, ειλικρινα. Μην μασατε. Οι μπαταριες σας φτιαχνωντε! Προσφατα ειχα μηνει εθνικη οδο με το αμαξι και δεν ειχα μπαταρια για να βαλω μπρος. Μου ειχαν αναφερει για μια εταιρεια ενονοματη Battery Doctors! Πειρα τηλ κ μου φτιαξανε την μπαταρια με 15 ευρο! Πιστευω σας συμφερει!:wiink: εαν θελετε μπορειτε να τους βρειτε στο ιντερνετ! Μην ακουτε βλακειες του στιλ δεν φτιαχνετε η μπαταρια σου φιλε...ολα ειναι μουφες!:wiink:

PCMan
09-04-11, 01:47
Το site σου δεν σου φτάνει?? Ήρθες κι εδώ να κάνεις διαφήμιση?

Tomari
09-04-11, 11:02
Παιδια, ειλικρινα. Μην μασατε. Οι μπαταριες σας φτιαχνωντε! Προσφατα ειχα μηνει εθνικη οδο με το αμαξι και δεν ειχα μπαταρια για να βαλω μπρος. Μου ειχαν αναφερει για μια εταιρεια ενονοματη Battery Doctors! Πειρα τηλ κ μου φτιαξανε την μπαταρια με 15 ευρο! Πιστευω σας συμφερει!:wiink: εαν θελετε μπορειτε να τους βρειτε στο ιντερνετ! Μην ακουτε βλακειες του στιλ δεν φτιαχνετε η μπαταρια σου φιλε...ολα ειναι μουφες!:wiink:

θα μπορούσες να διαφημίσεις το μαγαζί σου με πιο ευθύ και όμορφο τρόπο όπως κάνουν και άλλοι στα ίσα.
τέτοια φούστικα τα βλέπουμε και ενώ υπήρχε περίπτωση να πάμε τώρα λέμε "αυτός είναι ύπουλος και ψεύτης, μπαίνει στα φόρουμ και το παίζει ικανοποιημένος πελάτης σίγουρα δεν πάω"!!

-nikos-
09-04-11, 12:52
Όταν γίνει αποκάλυψη των πλακών της μπαταρίας είναι σχεδόν βέβαιο πως η κατάστασής της είναι μη αναστρέψιμος – έπρεπε να στο είχα επισημάνει-

οι μπαταριες μολυβδου εχουν την εξις λειτουργια=
το οξυ[ηλεκτρολυτης]τρωγοντας τα στιχεια του μολυβδου παραγει ηλεκτρισμο .
ο ηλεκτρολυτης ειναι οξυ αρεωμενο σε τοση ποσωτητα ωστε να μην φαει τα στιχεια μεσα σε
3 μηνες αλλα σε περιπου 24μηνες.
αυτο που εξατμιζεται ειναι το απιονισμενο νερο που εχει το οξυ για να αρεωνεται.
αν τα στιχεια βγουν στον αερα δεν ειναι πυρινηκος αντιδραστηρας για να χαλασει, απλα
απο υπερφορτηση[προβλημα δυναμο συνηθως]βραζει περισοτερο και εξατμιζεται και περισωτερο
απλα συμληρονουμε απιωνισμενο νερο και συνεχιζουμε.
οι μπαταριες χαλανε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΟΜΑ μεταξι των στιχειων απο τα
υπολυματα-παραγωγα φθωρας του μολυβδου που πευτουν χαμιλα στην μπαταρια και
κανουν σωμα μεταξι των στιχειων.
οι μπαταριες οντος φτιαχνωνται με την εξις επεξεργασια με ποσοστο επιτιχειας 80%
πρωτα ξεπλενωνται προσεκτικα με πιεση νερου[απλου]μετα με πιεση αερα στεγνωνουν και
βαζουμε μεσα καθαρο οξυ 30%-40%με την ελπιδα οτι θα φαγωθουν τα βραχικυκλομενα στιχεια
απελευθερωνοντας τα απο το σωμα.
συμπληρωνοντας απιωνισμενο νερο στο υπολυπο 65%εχουμε μια μπαταρια ετημη ΚΑΙ αυτοφωρτισμενη

dant3
09-04-11, 13:13
Ε καλα 16Ε εχει μια καινουργια οποτε δεν εχει νοημα να μπαινω σε διαδικασια.οταν λεω ανεβασμενη εννοω οτι την ειδα καπως πιο φορτισμενη μετα απο καμια ωρα φορτισης ,επειδη ειχα ανοιχτο το μηχανακι.οποτε πιστευω οτι αν δεν χρησιμοποιω μιζα κτλ για λιγο καιρο και την αφηνω να φορτιζει,μπορει κατι να γινει και να την γλιτωσω την καινουργια.εξαλλου μονο για την μιζα την χρειαζομαι.το μηχανακι παει και χωρις καθολου μπαταρια.παντως την ξεπλυνα πριν βαλω απιονισμενο μεσα.

lepouras
09-04-11, 16:06
με τη την ξέπλυνες ? με νερό βρύσης ή απιονισμενο?

dant3
09-04-11, 17:24
με απιονισμενο.την γεμισα και την αδειασα 2 φορες..

Nemmesis
09-04-11, 18:32
Παιδια, ειλικρινα. Μην μασατε. Οι μπαταριες σας φτιαχνωντε! Προσφατα ειχα μηνει εθνικη οδο με το αμαξι και δεν ειχα μπαταρια για να βαλω μπρος. Μου ειχαν αναφερει για μια εταιρεια ενονοματη Battery Doctors! Πειρα τηλ κ μου φτιαξανε την μπαταρια με 15 ευρο! Πιστευω σας συμφερει!:wiink: εαν θελετε μπορειτε να τους βρειτε στο ιντερνετ! Μην ακουτε βλακειες του στιλ δεν φτιαχνετε η μπαταρια σου φιλε...ολα ειναι μουφες!:wiink:


χαχαχαχαχ.... τουλαχιστον βαλε αλλο nickname να μην καταλαβουμε οτι διαφημιζεις τον εαυτο σου... χαχα...

taxideytis
09-04-11, 19:52
παλιά στρατιωτικά μυστικά....αν η μπαταρία δεν έχει κάψει στοιχείο...την αδειάζουμε, την ξεπλένουμε...αναποδα με λάστιχο με νερό της βρύσης, βάζουμε πάλι ηλεκτρολύτη και πάμε πάλι....Ηλεκτρολύτη βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα πουλάει μπαταρίες...εεε οχι απιονισμένο νερό..αλλά ηλεκτρολύτη...Ο ηλεκτρολύτης στη μπαταρία είναι διάλυμα θειικού οξέος σε αναλογία 39% και αποσταγμένου νερού 61%. ε μετά προσθέτουμε και απεσταγμένο νερό για να προλάβουμε την εξάτμιση. Αλλά και νεράκι βρύσης να βάλουμε δεν υπάρχει πρόβλημα...απλά θάχει λίγα παραπάνω άλατα...ανάλογα με το νερό.
Πως φαίνεται αν έχει κάψει στοιχείο; Μετράμε ένα ένα στοιχείο με το πυκνόμετρο...τέτοιο...http://akritidis.com/phocadownload/batarias.pdf

taxideytis
09-04-11, 19:57
τέλος πάντων ένα καλό χμ κείμενο έιναι εδώ...
http://www.naspor.gr/old/useful/battery.htm


...αλλά οι μπαταρίες αν δεν την χρησιμοποιούμε και έιναι υγρού καταλύτη, αρα ανοικτού τύπου, την τουμπαρουμε, αδειάζουμε τα υγρά, την ξεπλένουμε, την αφήνουμε να στεγνώσει και όταν την χρειαστούμε πάλι, βάζουμε ηλεκτρολύτη ίσα ίσα να καλύψει τις μολύβδινες πλάκες, προσθέτουμε απιονισμένο νερό της ρίχνουμε και ένα καλό φόρτισμα, και έιναι έτοιμη πάλι....

BESTCHRISS
09-04-11, 20:50
χαχαχαχαχ.... τουλαχιστον βαλε αλλο nickname να μην καταλαβουμε οτι διαφημιζεις τον εαυτο σου... χαχα...

φιλε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ οταν χαλαει η μπαταρια δεν την πηγαινεις σε ηλεκτρολογο αυτοκινητων αλλα στον γιατρο
και ριχνει μεσα sinecod για το βηχα αμα κοχλαζει και αν εχει παθει ψηξη δηλαδη εχει παγωσει ριχνεις μεσα δυο χαπακια zinadol και ειναι ετοιμη
σιγα τωρα μην παρεις μπαταρια yusa,bosh,varta κ.λ.π σιγα τις μπαταριες
παιρνεις μια baterry doctors και σωθηκες

Ηλιας Α
09-04-11, 21:00
Παιδια, ειλικρινα. Μην μασατε. Οι μπαταριες σας φτιαχνωντε! Προσφατα ειχα μηνει εθνικη οδο με το αμαξι και δεν ειχα μπαταρια για να βαλω μπρος. Μου ειχαν αναφερει για μια εταιρεια ενονοματη Battery Doctors! Πειρα τηλ κ μου φτιαξανε την μπαταρια με 15 ευρο! Πιστευω σας συμφερει!:wiink: εαν θελετε μπορειτε να τους βρειτε στο ιντερνετ! Μην ακουτε βλακειες του στιλ δεν φτιαχνετε η μπαταρια σου φιλε...ολα ειναι μουφες!:wiink:


Δεν μπήκα στην διαδικασία να διασταυρώσω τα αναφερθέντα από τους PCMan (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31884) και Tomari (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34213) αν όμως αληθεύουν αυτά, είσαι γελασμένος αν νομίζεις μέσα από αυτό (*) το forum θα μπορέσεις να πουλήσεις τις υπηρεσίες σου, και ειδικότερα με αυτόν τον άκομψο τρόπο.
(*) Υπάρχουν άλλα forum που θα μπορούσες να γίνεις πιστευτός π.χ αυτό.http://www.pets.gr/forum/forumdisplay.php?f=81

Αποστόλης1
09-04-11, 21:09
Επανέρχομαι με νεότερες. πληροφορίες: όταν αναμιγνύομε οξύ με νερό – που αυτό έγινε στην προκειμένη περίπτωση – ρίχνομε λίγο – λίγο το οξύ στο νερό και ουδέποτε αντίστροφα, γιατί στην αντίστροφη περίπτωση έχομε πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα, όπως υπερθέρμανση του μίγματος, θραύση του δοχείου, εγκαύματα, θόρυβο, κα

Υποθέτω το αντίθετο θα εννοείς.

Ηλιας Α
09-04-11, 23:36
Υποθέτω το αντίθετο θα εννοείς.

Αυτά που έγραψα τα ρώτησα, αλλά και τώρα βρήκα αυτά στο διαδίκτυο.
<< Το θειικό οξύ διαλύεται στο νερό υπό οιανδήποτε αναλογία. Κατά την ανάμιξη με το νερό εκλύεται θερμότητα, προκαλείται εξώθερμη αντίδραση η οποία είναι έντονη όταν ρίχνουμε νερό στο οξύ πράγμα το οποίο θα πρέπει να αποφεύγεται. >>.
Έχω δε ακούσει, πως πανεπιστημιακή δασκάλα τη στιγμή επισήμαινε αυτό, έκανε το λάθος και έχασε την όρασή της.

Ηλιας Α
10-04-11, 00:26
παλιά στρατιωτικά μυστικά....αν η μπαταρία δεν έχει κάψει στοιχείο...την αδειάζουμε, την ξεπλένουμε...αναποδα με λάστιχο με νερό της βρύσης, βάζουμε πάλι ηλεκτρολύτη και πάμε πάλι....Ηλεκτρολύτη βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα πουλάει μπαταρίες...εεε οχι απιονισμένο νερό..αλλά ηλεκτρολύτη...Ο ηλεκτρολύτης στη μπαταρία είναι διάλυμα θειικού οξέος σε αναλογία 39% και αποσταγμένου νερού 61%. ε μετά προσθέτουμε και απεσταγμένο νερό για να προλάβουμε την εξάτμιση. Αλλά και νεράκι βρύσης να βάλουμε δεν υπάρχει πρόβλημα...απλά θάχει λίγα παραπάνω άλατα...ανάλογα με το νερό.
Πως φαίνεται αν έχει κάψει στοιχείο; Μετράμε ένα ένα στοιχείο με το πυκνόμετρο...τέτοιο...http://akritidis.com/phocadownload/batarias.pdf
Αν δεν είναι απόρρητα στρατιωτικά μυστικά, απάντησέ μου σ΄αυτά:.
Α) Τι εννοείς κάψιμο στοιχείου.
Β) Αφού όπως γράφεις << Ο ηλεκτρολύτης στη μπαταρία είναι διάλυμα θειικού οξέος σε αναλογία 39% και αποσταγμένου νερού 61%.>> και κατά τη στιγμή που
<< ε μετά προσθέτουμε και απεσταγμένο νερό >> τι αναλογία έχει αυτός ο νέος ηλεκτρολύτης;.
Γ) << για να προλάβουμε την εξάτμιση >> Πως προλαβαίνομε την εξάτμιση;

BESTCHRISS
10-04-11, 03:24
εδω τα λεει ολα
http://www.naspor.gr/journalism/gr-captain-secrets/oti-tha-thelate-na-gnorizete-gia-tis-mpataries.html
http://autosynergio24.ucoz.com/publ/syst_mata_aytokin_toy/electrical_car_systems/car_batteries/41-1-0-35
http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073g.htm

Ηλιας Α
10-04-11, 11:24
οι μπαταριες μολυβδου εχουν την εξις λειτουργια=
το οξυ[ηλεκτρολυτης]τρωγοντας τα στιχεια του μολυβδου παραγει ηλεκτρισμο .
ο ηλεκτρολυτης ειναι οξυ αρεωμενο σε τοση ποσωτητα ωστε να μην φαει τα στιχεια μεσα σε
3 μηνες αλλα σε περιπου 24μηνες.
αυτο που εξατμιζεται ειναι το απιονισμενο νερο που εχει το οξυ για να αρεωνεται.
αν τα στιχεια βγουν στον αερα δεν ειναι πυρινηκος αντιδραστηρας για να χαλασει, απλα
απο υπερφορτηση[προβλημα δυναμο συνηθως]βραζει περισοτερο και εξατμιζεται και περισωτερο
απλα συμληρονουμε απιωνισμενο νερο και συνεχιζουμε.
οι μπαταριες χαλανε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΟΜΑ μεταξι των στιχειων απο τα
υπολυματα-παραγωγα φθωρας του μολυβδου που πευτουν χαμιλα στην μπαταρια και
κανουν σωμα μεταξι των στιχειων.
οι μπαταριες οντος φτιαχνωνται με την εξις επεξεργασια με ποσοστο επιτιχειας 80%
πρωτα ξεπλενωνται προσεκτικα με πιεση νερου[απλου]μετα με πιεση αερα στεγνωνουν και
βαζουμε μεσα καθαρο οξυ 30%-40%με την ελπιδα οτι θα φαγωθουν τα βραχικυκλομενα στιχεια
απελευθερωνοντας τα απο το σωμα.
συμπληρωνοντας απιωνισμενο νερο στο υπολυπο 65%εχουμε μια μπαταρια ετημη ΚΑΙ αυτοφωρτισμενη
Καλημέρα.
Φίλε Νίκο.
Σ΄αυτά που έγραψες εδώ εντοπίζω πολλά λάθη, προκειμένου να σου επισημάνω τα λάθη, θα ήθελα να μου απαντήσεις σ΄αυτά:
1)<< τρωγοντας τα στιχεια του μολυβδου >> τα στοιχεία του μόλυβδου είναι ένα ενιαίο υλικό ή διάφορα υλικά σε επιστρώσεις, και αν είναι διάφορα υλικά ποια απ΄αυτά τρώει;
2)<<ο ηλεκτρολυτης ειναι οξυ αρεωμενο σε τοση ποσωτητα ωστε να μην φαει τα στιχεια >> Αν αραιώσομε περισσότερο ή λιγότερο τον ηλεκτρολύτη εκτός από την μεταβολή της διάρκειας ζωής της μπαταρίας τι επιπτώσεις θα έχομε;
3)<< αν τα στιχεια βγουν στον αερα δεν ειναι πυρινηκος αντιδραστηρας για να χαλασει,>> σ΄αυτή τη περίπτωση δεν έχουν καθόλου φθορά το τμήμα των στοιχείων που βγήκε στον αέρα;
4)<< απο υπερφορτηση[προβλημα δυναμο συνηθως]βραζει περισοτερο >> Με δυναμό χωρίς πρόβλημα δεν θα έχομε σίγουρη υπερφόρτηση;
5)<< μεταξι των στιχειων απο τα
υπολυματα-παραγωγα φθωρας του μολυβδου που πευτουν χαμιλα στην μπαταρια και
κανουν σωμα μεταξι των στιχειων.>> .. είσαι σίγουρος ότι είναι ..<< παραγωγα φθωρας του μολυβδου >>
6)<<βαζουμε μεσα καθαρο οξυ 30%-40%με την ελπιδα οτι θα φαγωθουν τα βραχικυκλομενα στιχεια>>σ΄αυτή την περίπτωση διοχετεύομε και ρεύμα; Αν ναι τι τάση έχει η τροφοδοτική πηγή; (για μία π.χ μπαταρία 12V

-nikos-
10-04-11, 11:35
αφου τα ξερεις γιατι ρωτας ???
πες μας αυτα που θεωρεις λαθος η αλλιως γραμμη για τον myster baterry docktor.

taxideytis
10-04-11, 12:15
Αν δεν είναι απόρρητα στρατιωτικά μυστικά, απάντησέ μου σ΄αυτά:.
Α) Τι εννοείς κάψιμο στοιχείου.
Β) Αφού όπως γράφεις << Ο ηλεκτρολύτης στη μπαταρία είναι διάλυμα θειικού οξέος σε αναλογία 39% και αποσταγμένου νερού 61%.>> και κατά τη στιγμή που
<< ε μετά προσθέτουμε και απεσταγμένο νερό >> τι αναλογία έχει αυτός ο νέος ηλεκτρολύτης;.
Γ) << για να προλάβουμε την εξάτμιση >> Πως προλαβαίνομε την εξάτμιση;


σιγά τα στρατιωτικά μυστικά...απλά, όταν ένα αυτοκίνητο έμενε πολύ καιρό χωρίς να χρησιμοποιηθεί, άρα και η μπαταρία ήταν ξεφόρτιστη υπήρχαν δύο επιλογές...η φόρτισμα με μια άλλη η βγάλσιμο την ίδια, τούμπα άδειασμα προσθήκη νέου ηλεκτρολύτη και ξαναφόρτισμα.

τώρα μια και δεν είμαι ειδικός στις μπαταρίες αδυνατώ να σου απαντήσω πως γίνονται όλα αυτά...απλά γίνονται...τωρα γι'αυτό που γράφω για τον ηλεκρολύτη...ε βρήκα 2-3 μπαταρίες σε ξεπούλημα καταστήματος γνωστής μάρκας 40 ευρώ, πήρα δύο νάχω, και ρώτησα ηλεκρολόγο αυτοκινήτων για ηλεκτρολύτη.

τώρα για την θεωρία...ε τα πόστ παραπάνω έιναι αρκετά κατατοπιστικά...αυτά τα λίγα επίσης μου αρκούν για να συντηρώ τις 4 τετρακοσάρες μπαταρίες των φωτοβολταικών μου...και φυσικά διαβάζω να μάθω περισσότερα...

taxideytis
10-04-11, 12:18
κάψιμο στοιχείου; χμ βάζω το πυκνόμετρο και δείχνει νάδα...τωρα τι ακριβώς συμβαίνει μέσα υποθέτω οτι κάποια πλάκα μολύβδου έχει απλά διατρηθεί...

θα έλεγα να μας διαφωτίσει επι της πράξεως ο μιστερ doctor battery...:001_rolleyes:

Ηλιας Α
10-04-11, 17:04
αφου τα ξερεις γιατι ρωτας ???
πες μας αυτα που θεωρεις λαθος η αλλιως γραμμη για τον myster baterry docktor.
Ρωτώ μήπως και καταλάβω τι θα ήθελες να γράψεις, και όχι τι έγραψες, και γιατί αυτά που έγραψες, είναι στην πλειοψηφία τους – αν όχι όλα – μπαρούφες.
Ο αναφερόμενος από σένα << myster baterry docktor.>> πιστεύω να έλαβε το χτεσινό μου μήνυμα με το 31 post.

Ηλιας Α
10-04-11, 17:13
σιγά....... .....<< .και φυσικά διαβάζω να μάθω περισσότερα.>>..
Και εγώ κατά καιρούς το ίδιο κάνω.

dant3
14-04-11, 17:47
Παντως η μπαταρια αρχισε να επανερχεται...παιρνει ανετα τωρα με την μιζα και κρυο να ειναι.οποτε θα το αφησω ετσι και οταν τα φτυσει τελειως θα παρω αλλην.

-nikos-
14-04-11, 18:46
Ρωτώ μήπως και καταλάβω τι θα ήθελες να γράψεις, και όχι τι έγραψες, και γιατί αυτά που έγραψες, είναι στην πλειοψηφία τους – αν όχι όλα – μπαρούφες.
Ο αναφερόμενος από σένα << myster baterry docktor.>> πιστεύω να έλαβε το χτεσινό μου μήνυμα με το 31 post.

τελικα δεν μας ειπες την δικη σου σωστη εκδοχη.

taxideytis
14-04-11, 19:40
οι μπαταριες μολυβδου εχουν την εξις λειτουργια=
το οξυ[ηλεκτρολυτης]τρωγοντας τα στιχεια του μολυβδου παραγει ηλεκτρισμο .
ο ηλεκτρολυτης ειναι οξυ αρεωμενο σε τοση ποσωτητα ωστε να μην φαει τα στιχεια μεσα σε
3 μηνες αλλα σε περιπου 24μηνες.
αυτο που εξατμιζεται ειναι το απιονισμενο νερο που εχει το οξυ για να αρεωνεται.
αν τα στιχεια βγουν στον αερα δεν ειναι πυρινηκος αντιδραστηρας για να χαλασει, απλα
απο υπερφορτηση[προβλημα δυναμο συνηθως]βραζει περισοτερο και εξατμιζεται και περισωτερο
απλα συμληρονουμε απιωνισμενο νερο και συνεχιζουμε.
οι μπαταριες χαλανε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΟΜΑ μεταξι των στιχειων απο τα
υπολυματα-παραγωγα φθωρας του μολυβδου που πευτουν χαμιλα στην μπαταρια και
κανουν σωμα μεταξι των στιχειων.
οι μπαταριες οντος φτιαχνωνται με την εξις επεξεργασια με ποσοστο επιτιχειας 80%
πρωτα ξεπλενωνται προσεκτικα με πιεση νερου[απλου]μετα με πιεση αερα στεγνωνουν και
βαζουμε μεσα καθαρο οξυ 30%-40%με την ελπιδα οτι θα φαγωθουν τα βραχικυκλομενα στιχεια
απελευθερωνοντας τα απο το σωμα.
συμπληρωνοντας απιωνισμενο νερο στο υπολυπο 65%εχουμε μια μπαταρια ετημη ΚΑΙ αυτοφωρτισμενη

νίκο,
οι μπαταρίες κατά την λειτουργία τους (ανοικτού τύπου, με υγρά) εκλύουν υδρογόνο. Αν έχεις μπαταρίες σε κλειστό χώρο και λειτουργούν, με κάποιο τυχαίο σπινθήρα μπορεί να προκληθεί έκρηξη. Το αραιωμένο οξύ ερχόμενο σε επαφή με το μέταλλο διασπά το νερό και εκλύει οξυγόνο και υδρογόνο. Ε το υδρογόνο μπορέι να σου κάνει την ζημιά...
Η διάρκεια ζωής των μπαταριών βασικά εξαρτάται απο το πάχος των μολυβδίνων πλακών...έτσι έχουμε μπαταρίες εκκίνησης, ..και παέι λέγοντας μέχρι που φτάνουμε στις μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης....

βασικά βαριέμαι να επαναλαμβάνω πράγματα που μπορείς να τα βρείς παντού...Αλλά σε γενικές γραμμές το παραπάνω κείμενό σου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος

-nikos-
14-04-11, 21:00
δεν βλεπω σε πιο συμειο εχουμε διαφωρετικη αποψη
πρεπει να μου υποδηξεις τις λανθασμενες αποψεις μου.

taxideytis
14-04-11, 21:17
οκ..αν νομίζεις οτι λέμε τα ίδια πράγματα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα απο μένα.
Κάνω πάσα στον Ηλία.

-nikos-
14-04-11, 21:35
οκ..αν νομίζεις οτι λέμε τα ίδια πράγματα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα απο μένα.
Κάνω πάσα στον Ηλία.

και αυτος το ιδιο πρεπει να κανει,οταν θες αντιπαραθεση πρεπει να εχεις επιχειρηματα,
με τον χλευασμο ριχνουμε το επιπεδο και δεν προσφερουμε τιποτα στην συζητηση.