PDA

Επιστροφή στο Forum : s7-200 214cpu



mpiritsas3
09-04-11, 15:21
παιδια μπορει κανεις να μου πει γτ το συγκεκριμενο PLC μπερδευει τις εξοδους οταν υπαρχουν 2 η 3 ταυτοχρονες μετα απο μια εντολη?
η αν ξερει κανεις ας μ πει τι κανω λαθος γτ δεν το αντικριζει σαν λαθος στο προγραμμα αλλα βαζοντας το προγραμμα στο PLC δεν εκτελει σωστα τις εντολες βγαζοντας μονο μια εξοδο...

STALKER IX
09-04-11, 15:50
η πρωτη καρτα εξοδων μηπως εχει μπαιτ 4?

electron
09-04-11, 20:06
η πρωτη καρτα εξοδων μηπως εχει μπαιτ 4?

Μιχάλη αν είχε λάθος κάρτα εξόδων δεν θα είχε γενικότερο πρόβλημα και με το hardware configuration; Εκτός κι αν το πρόγραμμα που προσπαθεί να φορτώσει ο Λουκάς, το ρίχνει σε plc που το hardware δεν συμβαδίζει με το project.

robotakias
18-04-11, 22:13
παιδια μπορει κανεις να μου πει γτ το συγκεκριμενο PLC μπερδευει τις εξοδους οταν υπαρχουν 2 η 3 ταυτοχρονες μετα απο μια εντολη?
η αν ξερει κανεις ας μ πει τι κανω λαθος γτ δεν το αντικριζει σαν λαθος στο προγραμμα αλλα βαζοντας το προγραμμα στο PLC δεν εκτελει σωστα τις εντολες βγαζοντας μονο μια εξοδο...

Λοιπόν φίλε μου, το πρόβλημά σου πιστεύω οτι έχει να κάνει σχέση με το πως διαχειρίζεται το PLC τη μνήμη του. Εννοώ, πως το PLC σε κάθε κύκλο προγράμματος βγάζει προς τα έξω την έξοδο που αλλάζει τελευταία, γι'αυτό μπερδεύεται όταν του βάζεις πάνω απο μια εξόδους. Θα βοήθαγε αν μας έδινες το πρόγραμμα με το οποίο έχεις πρόβλημα. Σε ladder το έχεις προγραμματίσει?