PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή αντίστασης θερμοσίφωνα



antonis
10-04-11, 10:50
Μπορώ να αλλάξω την απλή μονής ενέργειας αντίσταση του θερμοσίφωνα με αυτή τριπλής ενέργειας όπως στην φωτογραφία παρακάτω και να συνδεθεί με καλοριφέρ ή άλλη πηγή. Επίσης γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να πουλάει τέτοιου είδους αντιστάσεις?

-nikos-
11-04-11, 08:55
σαν πατεντα μου φενεται και δεν εχω ξαναδει κατι τετειο.
συνηθως για αυτες τις δουλειες χρεισιμοποιηται μποιλερ 2πλης η 3πλης ενεργειας
δησκολα θα το βρεις.
-
-
[γιατι δεν το εβαζες στα ηλεκτρολογικα θεματα ?]

ΑΘΑΝΟΣ
17-04-11, 17:34
Μπορείς. Συνήθως αυτές οι σερπαντίνες-αντιστάσεις τοποθετούνται στους ηλιακούς θερμοσίφωνες διπλής ενέργειας ώστε να συνδέονται με το καλοριφέρ και να γίνονται έτσι τριπλής. Τώρα εάν θέλεις να μετατρέψεις τον θερμοσίφωνά σου ώστε να γίνει ένα είδος μπόϊλερ, θα πρέπει το μήκος του θερμοσίφωνά σου να είναι μεγαλύτερο από την σερπαντίνα που θα τοποθετήσεις εντός. Τέτοιου είδους σερπαντίνες βρίσκεις πλέον στα περισσότερα καταστήματα υδραυλικών ειδών που πουλούν ηλιακούς θερμοσίφωνες. Δεν ξέρω όμως εάν αξίζει τον κόπο από το να αγοράσεις ένα έτοιμο μπόϊλερ.

info@kalarakis.com
17-04-11, 20:50
Για το Ηράκλειο κρητης Βιομηχανηκή περιοχη ΣΕΥΦΑΝΗ, για σερπαντίνα μέσα στο θερμοσίφωνο δύσκολο όχι ότι δεν χωράει το θέμα είναι πως θα τη βάλεις μέσα.

ΑΘΑΝΟΣ
18-04-11, 09:06
Μιχάλη, αφαιρείς την κλασσική αντίσταση και τοποθετείς στη θέση της την αντίσταση-σερπαντίνα, αφού βέβαια αδειάσεις το νερό εάν ο θερμοσίφωνας είναι χρησιμοποιημένος. Απαραίτητη επίσης προϋπόθεση, η βάση της σερπαντίνας να είναι ίδια ακριβώς με την βάση της αντίστασης του θερμοσίφωνα που θα αφαιρέσεις.