PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια σε εργασια ψηφιακων



mpoufovic
16-04-11, 18:20
Ξέρει κάποιος να λύνει την παρακάτω άσκηση????

Ένα σύγχρονο ακολουθιακό κύκλωμα έχει μία είσοδο x και μία έξοδο z. Στην είσοδο δέχεται διαδοχικά μία ακολουθία από bits. Στην έξοδο παράγει ‘1’ κάθε φορά που το πλήθος των ‘1’ που έχουν εισέλθει μέχρι στιγμής στην είσοδο είναι πολλαπλάσιο του 3 δηλ. 3,6,9,κλπ. Ζητούνται:
Α. Ο πίνακας ή το διάγραμμα καταστάσεων της μηχανής. Η αρχική κατάσταση να παρασταθεί με Α.
Β. Να κωδικοποιηθούν οι καταστάσεις και να γίνει ο πίνακας διεγέρσεων για μνημονικά στοιχεία JK flip-flop (j= k =0-> Qn+1=Qn , j=k=1->Qn+1=Q'n)
Γ. Να παραχθούν αναλυτικά οι απλοποιημένες συναρτήσεις εξόδου και διεγέρσεως.
Δ. Να σχεδιασθεί το κύκλωμα με JK flip-flop και πύλες AND,OR,NOT.

gcreator
16-04-11, 20:44
Φίλε μου η άσκηση είναι τόσο απλή ,όσο αν καθίσεις και διαβάσεις.

leosedf
16-04-11, 20:53
Υπάρχουν αρκετοί που ξέρουν να τη λύνουν εδω.

mpoufovic
17-04-11, 16:51
Ωραία δηλαδη μπορεις να με βοηθήσεις??? gcreator ή leosedf

leosedf
17-04-11, 17:02
Nope... Ο μόνος που μπορεί να το κάνει προφανώς είσαι εσύ ο ίδιος.
Βιβλία δεν σας δώσαν στη σχολη?

mpoufovic
17-04-11, 17:12
Η αληθεια ειναι οτι την ασκηση αυτη την ειδα σε ενα αλλο forum συζητησης και επειδη ο καθηγητης μου βαζει μια σχεδον παρομοια ασκηση θα ηθελα να δω την λυση του ...δεν ξερω παρα πολλα απο ψηφιακα και βιβλια δεν ειχαμε παρα μονο σημειωσεις ...ειναι ενα μαθημα το οποιο δεν θα μου χριαστει για το πτυχιο μου...

lastid
17-04-11, 17:43
Είναι προτιμότερο να κάνουμε ερωτήσεις για να κερδίζουμε γνώσεις, από το να ζητάμε απαντήσεις σε εκπαιδευτικές ασκήσεις. Η εκπαίδευση προκύπτει από αυτό που λέει η λέξη: Εκ της παιδεύσεως. Άρα, πρέπει να παιδευτούμε.
Θα κουραστούμε για να μάθουμε. Θα κουραστούμε για να δουλέψουμε. Θα κουραστούμε για να κάνουμε τέλειο σώμα. Θα κουραστούμε για να αποκτήσουμε το κορίτσι που θέλουμε. Η ζωή πρέπει να μας κουράζει ευχάριστα.

Να ξέρεις ότι όποιος μπορεί να σε βοηθήσει εδώ μέσα θα έχει περισσότερες απορίες από σένα. Π.χ.:
- Γιατί δεν κατέχεις τη θεωρία? Δεν πατούσες στις παραδόσεις ή ο καθηγητής δεν εξηγούσε ή τι άλλο?
- Ξέρεις τί είναι ακολουθιακό κύκλωμα?
- Μπορείς να κάνεις μία γραφική παράσταση των σημάτων x και z στο χρόνο, μήκους π.χ. 10 bits?
- Γνωρίζεις πως να κάνεις μόνο με flip-flop ένα διαιρέτη δια του 2 ?
- Γνωρίζεις πως να κάνεις μόνο με flip-flop ένα διαιρέτη δια του 3 ?
- ....
- Έχεις τελικά όρεξη να βοηθηθείς?

mpoufovic
17-04-11, 17:50
-Γιατι το εχω σαν μαθημα προαιρετικο,εσυ σε ποσα προαιρετικα θεωρίας πηγαινες???
-Ναι ξέρω...
-Οχι δεν ξέρω να κάνω γραφική παράσταση χ και z
-Οχι δεν το γνωριζω...
-Οχι δεν το γνωριζω...
-.....
Για να ρωταω ,λεσ να μην εχω???
κ τελικα θα βοηθήσεις???????

lastid
17-04-11, 19:24
Λοιπόν,
Από ότι φαίνεται, θεωρείς δεδομένο ότι δηλώνουμε μαθήματα αλλά δεν ασχολούμαστε με αυτά. Δεν είναι έτσι. Ας δήλωνες άλλο. Και μή μου πεις "Ρε φίλε, εδώ είναι Ελλάδα ". Η Ελλάδα χρεωκόπησε από κάτι τέτοια. Ξυπνάτε. Μη θεωρείτε τίποτα δεδομένο.
Γιατί σε ρώτησα όλα αυτά στο προηγούμενο post? Για να ξέρω αν θα πρέπει (εγώ ή όποιος σε βοηθήσει) να σου αφιερώσει δέκα λεπτά, μια ώρα ή μια εβδομάδα. Από ότι φαίνεται, σίγουρα δέκα λεπτά δεν θα είναι, ούτε και μία ώρα. Εγώ όρεξη έχω, χρόνο δυστυχώς δεν έχω. Αν τώρα βρεθεί κάποιος που έχει όρεξη και χρόνο, θα πρέπει να αφιερώσεις και συ χρόνο για να μάθεις πάνω κάτω αυτά που θα έπρεπε να έχεις μάθει στο μάθημα. Αυτό εννοούσα με την τελευταία ερώτηση.

gcreator
17-04-11, 20:19
φιλε μου ξεκίνα εσύ να διαβάσεις , και μετά πάρε να τη λύσεις.
Και όπου κολλήσεις εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε!

Να σε βοηθήσουμε όχι να στη λύσουμε. κ Εγώ σπουδάζω πληροφορική και έχω πάρει από το τμήμα της Ηλεκτρονικής πολλές φορές μαθήματα επίλογης (ρομποτική,σαέ,αισθητήρες κλπ) αυτό όμως δε σημαίνει ότι περίμενα από κάποιον να μου λύσει ασκήσεις.Πήρα διάβασα και μου έμειναν κ 5 πράγματα.

Thanos10
17-04-11, 21:01
Αγαπητε απο τι καταλαβα δεν εχεις διαβασει καθολου τα ψηφιακα ειναι δυσκολα αλλα θελουν και διαβασμα οσο για τα τα ακολουθιακα κυκλωματα αυτα αποτελουνται από FFs των οποιων η λειτουργια
συγχρονιζεται απο τους παλμους ενος και μονον ρολογιου,τα υπολοιπα διαβασε και κατι.
Γεια σου Δημητρη.

mpoufovic
17-04-11, 22:39
Δεν ειπα οτι ειμαι τελειως ανοιδαιος αντιθέτως ξερω αρκετα απλως χρειάζομαι βοήθεια...αν ειχα το διάγραμμα καταστασεων πιστευω οτι θα την εβγαζα την ασκηση τετοια βοηθεια χρειάζομαι δηλ. την γωνια εναυσης οπως λενε κ οι φιλοι μου οι ηλεκτρονικοί...
αλλα και ν ακουω τα σχολιανα μου για μια ασκηση που ειναι παρομοια με αυτην που βαζει συνηθως ο καθηγητης μου και σε προαιρετικο μαθημα παει πολυ...αντε γεια!!!!

lastid
18-04-11, 19:23
Αγαπητέ Μπάμπη, αν αυτό ρωτούσες εξ' αρχής, η συζήτηση θα ήταν πολύ διαφορετική.
Το να κάνεις βασικές ερωτήσεις όπως "Τί είναι το διάγραμμα καταστάσεων?" είναι καλό. Ακόμη και αν η απάντηση είναι απλά "Κάνε google στη φράση ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ".
Το να κάνεις όμως ερωτήσεις του τύπου "Ξέρει κάποιος να λύνει την άσκηση?", είναι σαν να κουνάς κόκκινο πανί σε ταύρο. Μην κατηγορείς όποιους δεν ξέρουν ν' απαντούν σε όσους δεν ξέρουν να ρωτούν...

mpoufovic
18-04-11, 21:08
Ναι ρε συ Μητσο σ αυτο εχεις δικιο...
Η σωστα διατυπωμενη ερωτηση θα επρεπε να ειναι "Ξέρει καποιος το διαγραμμα καταστασεως ή τον πινακα αληθειας της παρακάτω ασκήσεως"

GeorgeVita
18-04-11, 21:17
[off topic]
Μπάμπη μια "προσωπική ερώτηση": Το όνομα που διάλεξες για το forum σου/μας πως προφέρεται και τι σημαίνει;
Φιλικά,
Γιώργος
[/off topic]

mpoufovic
18-04-11, 21:30
Γιώργο καλα κάνεις και ρωτας...
Οπως καθε υγιεις (πνευματικα) ανθρωπος θα καταλαβαινε οτι ειναι το χαζο-πουλι ο μπουφος με σερβικη καταληξη,μονο που η αληθεια ειναι οτι προερχεται απο το mpou(μπουζουκια=mpouzoukia) και (φοβικος=fovicos) απλως παραλειψα να βαλω κατι ενδοιαμεσα τους.Οπως ορθως καταλαβες δεν ειμαι κ πολυ ανθρωπος των μπουζουκιών

lastid
18-04-11, 21:48
Χοντρικά, θέλεις έναν μετρητή με clock που να παράγει στην έξοδο Υ την παλμοσειρά 0,0,1,0,0,1,0,0,1,0,0,1,..., του οποίου όμως το clock θα έχει γίνει AND με την είσοδο Χ.
Αν οι σημειώσεις σου δεν σε καλύπτουν, δες και αυτές εδώ τις σημειώσεις (http://www.ceid.upatras.gr/faculty/alexiou/dig_design/notes/6_Sygxrova_AkolouQiaka.pdf), ειδικά εκεί που λέει για σχεδίαση και για σχεδίαση μετρητών.

mpoufovic
18-04-11, 21:53
Οκ θα τις διαβασω και θα σου πω αν χρειαστω κατι. Ευχαριστω!

mpoufovic
30-04-11, 16:26
Ok διαβασα τις σημειωσεις σου...
1.Ο μετρητης θα ειναι 3 η 4bit??(μάλλον 3bit)
2."clock θα έχει γίνει AND με την είσοδο Χ" τι εννοεις???
3.ο μετρητης θα κανει την ακολουθια 3-6-...

lastid
04-05-11, 18:46
1. Γιατί πιστεύεις ότι πρέπει να είναι 3 ή 4 bit? Κάνε ένα διάγραμμα καταστάσεων να το συζητήσουμε αν θέλεις και να δούμε πόσα bit πρέπει να είναι τελικά.

2. Μας ενδιαφέρουν τα 1 στην είσοδο Χ. Όταν έρχονται 0, θέλουμε να αγνοούμε το clock, να μην προχωρά δηλαδή το κύκλωμα στην επόμενη κατάσταση. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να "ελέγχουμε" το σήμα clock με μία AND. Οι είσοδοι της AND είναι το clock που μας δίνεται και η είσοδος Χ. Η έξοδος της AND είναι το "ελεγχόμενο" σήμα clock με το οποίο θα χρονίσουμε τελικά τα flip-flop του κυκλώματός μας και το οποίο θα καταλήγει εκεί μόνο όταν το επιτρέπει (μέσω της AND) η Χ, δηλαδή μόνο όταν παράλληλα έχουμε 1 στην Χ.

3. Ο μετρητής θα βγάζει 0,0,1,0,0,1,0,0,1,0,0,1,... που σημαίνει ότι θα έχει σαν έξοδο 1 bit.