PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξεσουάρ κινητών και εγγύηση αγοράς.



zevage
17-04-11, 09:21
Ανοίγω αυτό το θέμα μετά απο περιστατικό που μου συνέβη με ένα bluetooth hands free ακουστικό μάρκας i-tech που αγόρασα απο κατάστημα της Vodafone στη Λαμία.
Αγόρασα πριν απο οκτώ-εννιά μήνες την παραπάνω συσκευή και οταν τους ανέφερα για εγγύηση μου είπαν το κλασσικό "καλύπτεστε με την διατήρηση του παραστατικού αγοράς" και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο.
Δυστυχώς για εμένα ενα πρωί η παραπάνω συσκευή δεν ξαναλειτούργησε!!!
Πήγα στο κατάστημα που αγόρασα και αφού το έστειλαν στα "κεντρικά" τους, μου απάντησαν, μετά απο καμια δεκαριά ημέρες, οτι η εγγύηση είχε διάρκεια 6 μήνες και ως εκ τούτου είχε τελειώσει. Δεν ειχα λόγο να μην τους πιστέψω και δεν έδωσα άλλη σημασία. Μερικές ημέρες μετά μαζεψα τη συσκευασία και τη συσκευή για να τα πετάξω στην ανακύκλωση. Εξ αιτίας μιάς συνήθειας που έχω να συλλέγω manuals ανάκάλυψα στα χαρτιά της συσκευής μιά καρτούλα η οποία ανάφερε οτι η εταιρία κατασκευής δίνει εγγύηση 2 χρόνια για τη συγκεκριμένη συσκευή. Εκεί άρχισαν τα "όργανα". Η εταιρία κατασκευής θέτει σαν προϋπόθεση αναγνώρισης εγγύησης την αποστολή της καρτούλας σε αυτούς, μετά την αγορά. Η Vodafone λέει οτι στο συγκεκριμένο προϊόν δίνει έξη μήνες εγγύηση και μου πρότεινε να γίνω συνδρομητής Vodafone για να αφαιρέσει το ποσόν αγοράς απο τους λογαριασμούς που θα κάνω. Εγώ έχω ακούσει οτι όλες οι συσκευές που διακινούνται στη Ευρωπαϊκή Ενωση έχουν υποχρεωτικά 2 χρόνια εγγύση.
Τι ακριβώς ισχύει βρε παιδιά?

rep
17-04-11, 09:42
ΜΠΑΧΑΛΟ.Οτι κανει μια νεα εταιρια για να μπει στο χωρο της και να κανει ονομα εκανε και η tech4u που ειναι και ο εισαγωγεας του i-tech.στην αρχη εδινε
lifetime me το κουτι και την αποδειξη μετα 2 χρονια, στην αρχη πηγενες σε καταστημα και επερνες αμεσως ενα καινουργιο και τωρα πρεπει να παει στο service gia na eisai
σιγουρος οτι θα στο αλλαξουνε χωρις να βρουνε χτυπημα υγρασια κλπ.μπορεις να πας και σε αλλο καταστημα που εμπορευεται το προιον και να ζητησεις εγγυηση.
6 μημες ξερω οτι εχουν μονο τα νοκια. μπορεις να τους παρεις τηλ και να σε στειλουν σε καποιον συνεργατη τους να το δει...θα σου την διαδηκασια μολις δω το τελευταιο mail που μου στειλανε.ανεμενε....

GeorgeVita
17-04-11, 09:44
Νομίζω ότι χρειάζεται υπομονή και ευγένεια, ξεκινώντας με ένα τηλέφωνο στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή:

τηλέφωνο: 1520 internet: http://www.efpolis.gr/

μετά να ακολουθήσει μια καταγγελία, ίσως κατόπιν ενημέρωσης του καταστήματος που σε διαβεβαίωσε ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο παρά η απόδειξη της ημερομηνίας αγοράς της συσκευής.

Μη προσπαθείς να διαβάσεις νόμους και ψιλά γράμματα. Εφόσον στις οδηγίες αναγράφει 2 χρόνια και η "συνήθης πρακτική" είναι "με την απόδειξη αγοράς", έκανες ότι κάνουν όλοι οι καταναλωτές.

Μπορείς να συζητήσεις και πιθανότητα δεύτερη καταγγελίας με "εκμετάλλευση του προβλήματος" για υπογραφή νέου συμβολαίου... (παραπλάνηση γιατί έτσι κι αλλιώς "δώρα" θα σου κάνουν με το νέο συμβόλαιο)

G

leosedf
17-04-11, 13:15
Γενικός κανόνας είναι οτι τα αξεσουάρ όλα και απο οποιαδήποτε μάρκα έχουν εγγύηση 6 μηνών. Π.χ. μπαταρίες laptop, κινητών, hands free, φορτιστές κλπ κλπ.
Η εταιρία κατασκευής θεωρεί οτι πουλάει συσκευή άρα 2 χρόνια η κάθε voda υποθέτει οτι εφ' όσον είναι αξεσουάρ (ακουστικό) άρα έχει 6 μήνες.
Κατα τη γνώμη μου είναι λάθος διοτι δεν αγόρασες κομμάτι της συσκευής.
Αυτό που αγόρασες δηλαδή δεν είναι κομμάτι κάποιας συσκευής που αγόρασες και σου χάλασε με αποτέλεσμα να θέλεις να το αντικαταστήσεις, αντιθέτως είναι συσκευή που πωλείται στο εμπόριο, άρα είχε δίκιο ο κατασκευαστής με τα 2 χρόνια εγγύηση που σου πρόσφερε.
Γνώμη μου είναι να αρχίσεις τις καταγγελίες (ΙΝΚΑ κλπ).

takisegio
17-04-11, 13:30
tech 4u ΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ 17 ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2109831555.ΑΝ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΕΙ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΤΕΜΑΧΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ).

leosedf
17-04-11, 13:41
Χμμμμμ Εφ' όσον δεν έχουμε πλέον αντιπροσωπείες ποιός ο λόγος να έχουμε ακόμα παραεισαγωγές?

takisegio
17-04-11, 13:58
οσο αφορα τα αξεσουαρ κινητων γινεται χαμος.ο καθενας εισαγει οτι θελει απο ΚΙΝΑ.δεν ελεγχεται κανενας και απο πουθενα.συμβαινει και στις συσκευες κινητων.(εισαγωγη απο Ινδια σε τιμη σκοτωμα και φυσικα χωρις εγγυηση)

leosedf
17-04-11, 14:26
Άρα δε μιλάμε για παραεισαγωγή αλλα για μαιμούδες.

takisegio
17-04-11, 14:46
δεν ειναι μαιμουδες αλλα κανονικα τηλεφωνα.δεν καλυπτονται απο την ευρωπαικη εγγυηση των εταιρειων

leosedf
17-04-11, 15:29
Ναι μιλάς όμως για συσκευές διαφορετικού region EMEA, APAC, US κλπ. Όχι για ένα προιόν που βγαίνει παντού ανεξαρτήτως region.

takisegio
17-04-11, 15:44
καπως ετσι περιπου αλλα δεν διαφερει η συσκευη απο αυτη της χωρας μας το μονο προβλημα ειναι η εγγυηση κατα τα αλλα ειναι ολοιδια.οσοσ αφορα region η emea αυτο αλλαζει πλεον ευκολα

plouf
17-04-11, 18:22
6 μήνες έχουν τα αναλώσιμα μπαταρίες κτλ

τα αξεροσυαρ 2 ετή, ειδικά τα itech εχουν 2ετη ..με την απόδειξη αγορας καλύπτεσαι δεν χρειάζεσαι καρτελάκι.. απλά πήγαινε σε κάνα σωστό σερβις

takisegio
17-04-11, 18:26
εισαι λιγο πισω πλεον τα itech εχουν 1 χρονο εγγυηση
!!!!!

leosedf
17-04-11, 22:05
Κυκλοφορούν στην Ευρώπη και έχουν ένα χρόνο? Δεν παίζει, με το ζόρι θα το αντικαταστήσουν/επισκευάσουν.

plouf
18-04-11, 02:05
εχεις δίκιο τραγικό...

παρόλα αυτά οφείλουν να έχουν 2ετή.. αλλα αντε κυνήγα τους για ένα bluetooth >.δεν αξίζει..

zevage
18-04-11, 18:42
tech 4u ΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ 17 ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2109831555.ΑΝ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΕΙ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΤΕΜΑΧΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ).

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους είπαν (οχι και με τόσο σίγουρο υφος) οτι: ισχύει ότι εγγύηση δίνει ο πωλητής.
Κι αν ο πωλητής δίνει 1 μήνα εγγύηση? Κι αν δεν δίνει καθόλου?
Απίστευτη κατάσταση. Τι απατεώνες!!!!!

plouf
18-04-11, 20:12
αυτό ακούγεται σαν παρερμηνεία

δηλαδη, πιστευώ οτι ενοόυν οτι λόγω του ότι αλλάξανε την ισχύ της εγγύηση πολλές φορές, έχουν διάφορα καταστηματα στοκ με διαφορετικές εγγυησεις και ισχύει ότι εγγυηση δώσανε όταν τα δωσανε στο συγκεκριμένο κατάστημα

zevage
18-04-11, 22:19
αυτό ακούγεται σαν παρερμηνεία

δηλαδη, πιστευώ οτι ενοόυν οτι λόγω του ότι αλλάξανε την ισχύ της εγγύηση πολλές φορές, έχουν διάφορα καταστηματα στοκ με διαφορετικές εγγυησεις και ισχύει ότι εγγυηση δώσανε όταν τα δωσανε στο συγκεκριμένο κατάστημα

Απ' οτι ξέρω δεν είχε ποτέ 6 μήνες εγγύηση.
Η VODAFONE δίνει 6 μήνες γιατί θεωρεί το i.Tech mini clip II αξεσουάρ.
Ομως δεν είναι διότι δεν το αγόρασα με κατι άλλο μαζί αλλά σαν ανεξάρτητη συσκευή.

rep
18-04-11, 23:20
την εγγυηση την δινει η tech4you και οχι η vodafone παιδια.καποια στιγμη πριν λιγους μηνες πελατης που ειχε παρει απο Σαμο ενα i-tech πηρε τηλεφωνο στην tech4you
να τους πει οτι εχει προβλημα των ρωτησαν που ειναι και τον παρεπεμψαν σε μενα να του δωσω αλλο που ειχα παρακαταθηκη.ηρθε με το κουτι και την αποδειξη πηρε αλλο, εστειλα το χαλασμενο μου εστειλαν και μενα το δικο μου και τελος.στην αρχη η tech4you εδινε lifetime εγγυηση και μαλιστα αμεσα στο καταστημα αγορας,λογικα ως γνησιοι Ελληναρες που ειμαστε με το παραμικρο και χωρις να φτεει παντα η συσκευη πηγεναμε και ζητουσαμε αλλαγη, περναν αλλο ειχε το ιδιο προβλημα και παει λεγοντας ,αλλοι τους επεφτε κοβανε καλωδια και ζητουσαν αλλο.ε αυτο δεν μπορουσε να γινονταν lifetime οποτε το αλλαξαν και το κανανε 2χρονια και αμεσως μετα απο δυο μηνες το εκαναν 1 χρονο.Κανενας δεν λεει δυστιχος οτι η αλλαγη στην εγγυηση οφειλεται εν μερη και σε εμας.

zevage
18-04-11, 23:57
την εγγυηση την δινει η tech4you και οχι η vodafone παιδια.καποια στιγμη πριν λιγους μηνες πελατης που ειχε παρει απο Σαμο ενα i-tech πηρε τηλεφωνο στην tech4you
να τους πει οτι εχει προβλημα των ρωτησαν που ειναι και τον παρεπεμψαν σε μενα να του δωσω αλλο που ειχα παρακαταθηκη.ηρθε με το κουτι και την αποδειξη πηρε αλλο, εστειλα το χαλασμενο μου εστειλαν και μενα το δικο μου και τελος.στην αρχη η tech4you εδινε lifetime εγγυηση και μαλιστα αμεσα στο καταστημα αγορας,λογικα ως γνησιοι Ελληναρες που ειμαστε με το παραμικρο και χωρις να φτεει παντα η συσκευη πηγεναμε και ζητουσαμε αλλαγη, περναν αλλο ειχε το ιδιο προβλημα και παει λεγοντας ,αλλοι τους επεφτε κοβανε καλωδια και ζητουσαν αλλο.ε αυτο δεν μπορουσε να γινονταν lifetime οποτε το αλλαξαν και το κανανε 2χρονια και αμεσως μετα απο δυο μηνες το εκαναν 1 χρονο.Κανενας δεν λεει δυστιχος οτι η αλλαγη στην εγγυηση οφειλεται εν μερη και σε εμας.

Ανέφερα παραπάνω την απάντηση της Tech4u. Θα ήταν πιό τίμιο να εκαναν τη διαδικασία της εγγύησης και να μου έλεγαν οτι έφταιγα εγώ για το οτι δε λειτουργεί η συσκευή. Πάντως επειδή είμαι Ελληνας (αυτά τα Ελληνάρες που μας υπέβαλαν Αμερικάνοι, Γερμανοί, Αγγλοι, Αυστραλοί και λοιποί Χολιγουντιανοί εγώ δεν τα συμμερίζομαι αλλά αυτά ειναι άλλη συζήτηση) δηλώνω οτι δεν έκανα κάτι ανορθόδοξο στη συσκευή. Ενα πρωί απλά δεν ξαναενεργοποιήθηκε.

takisegio
19-04-11, 00:02
φιλε μου κατι δεν κανεις καλα -συμφωνω απολυτα με τον rep -εξαλλου συνεργαζομαι 2 χρονιαμε την εταιρεια -ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

rep
19-04-11, 00:30
θα σας πω μια ιστορια περι εγγυησης.....πριν πολλα χρονια ειχα παρει ενα philips ginie κιτρινο.μετα απο 6 μηνες εβγαλε ενα προβληματακι οχι σημαντικο παιρνω στη Αθηνα στην philips τους λεω το προβλημα και μου στελνουν με DHL ενα καινουργιο ιδιου χρωματος.μετα απο λιγες μερες μου λεει ο υποληλος της DHL που μου το εφερε γιατι πηρα το ιδιο χρωμα οι πιο πολλοι που κανουν αυτο ζητανε αλλο χρωμα. μου μπηκαν ιδεες.....μετα απο ενα μηνα και χωρις να εχει καποιο ιδιετερο προβλημα ξαναπαιρνω στην philips το παιζω λιγο θεατρο και μου στελνουν ενα κοκκινο ολοκαινουργιο.να μην τα πολυλογω εκανα το ιδιο εγω και 3 φιλοι μου που ειχαν το ιδιο
κινητο αλλες τρεις φορες μεχρι να ληξει η εγγυηση.Αυτο γινονταν σε ολη την ευρωπη με την εγγυηση και μονο στην Ελλαδα μετα απο 3 χρονια σταματησε..........

takisegio
19-04-11, 00:33
ΑΧ MOY θυμιζεις παλιες καλες εποχες!!!!

zevage
19-04-11, 18:34
φιλε μου κατι δεν κανεις καλα -συμφωνω απολυτα με τον rep -εξαλλου συνεργαζομαι 2 χρονιαμε την εταιρεια -ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Τι δεν κάνω καλά?
Τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα τι έγινε με τη VODAFONE. Μου απάντησαν κατηγορηματικά οτι ισχύει οτι λέει η VODAFONE. Τι άλλο να κάνω?
Οπως είπα παραπάνω ήμουν έτοιμος να το πετάξω, οταν βρήκα το καρτελάκι που έγραφε για δύο χρόνια εγγύηση. Το ποσό δεν είναι τόσο σημαντικό ώστε να στήσω ολόκληρο σκηνικό. Η κοροϊδία είναι που δεν ανέχομαι.