PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαμνοκοπτικό-Πρόβλημα με την μηχανή!!



liferange
19-04-11, 14:58
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία.Πάντως αυτήν μου ταίριαζε.

Έχω ένα πρόβλημα με το θαμνοκοπτικό!!!

Η μάρκα είναι Ιkra (βενζινοκίνητο) όσο για το μοντέλο δεν ξέρω ακόμα...(υπάρχει και μια απόσταση,σύντομα θα μάθω)

Το πρόβλημα που έχω είναι όταν τραβάω το σκοινί για να πάρει μπροστά η μηχανή δεν παίρνει στροφές,(κάπως σκληρό) βγαίνει βενζίνη από το μπουζί(πολύ βενζίνη) ,την εξάτμιση και φυσικά δεν δουλεύει.

Αυτά γίνονται όταν τραβήξω το σκοινί!!!

Υπαρχή καμιά λύση να φτιαχτή?

Αποστόλης1
19-04-11, 15:31
Βγάλε το μπουζί, γύρνα το μηχάνημα να κοιτά η τρύπα του κυλίνδρου στο έδαφος και τράβα το σχοινί(Πρέπει να γυρνα ελεύθερα) 10 φορές, με ανοιχτό τσοκ. Άλλαξε το μπουζί και δοκίμασε.

liferange
19-04-11, 16:11
Μόλις βγάλω το μπουζί δουλεύει κανονικά,άλλα μόλις μπει ξανά τα ίδια.

PCMan
19-04-11, 16:21
Μόλις βγάλω το μπουζί δουλεύει κανονικά,άλλα μόλις μπει ξανά τα ίδια.
Μήπως κόλλησε η βαλβίδα της εξαγωγής?

liferange
19-04-11, 17:20
Είναι δίχρονο.

Αποστόλης1
19-04-11, 18:57
Τον κύλινδρο τον καθάρισες όπως σου είπα ??
βγάλε και καθάρισε το φίλτρο αέρα, δοκίμασε και χωρίς φίλτρο.

leosedf
19-04-11, 20:12
Πεταλούδα στην εισαγωγή έχουν αυτα? Πώς το έπαθε αυτό? Τι καύσιμο χρησιμοποιείς?

liferange
19-04-11, 20:53
Πεταλούδα στην εισαγωγή έχουν αυτα? Πώς το έπαθε αυτό? Τι καύσιμο χρησιμοποιείς?

Ναι έχουν.Αυτό το έπαθε επειδή ήταν παρατημένο από πέρυσι το καλοκαίρι.Χρησιμοποιώ Super αμόλυβδη με λάδι.

liferange
19-04-11, 20:58
Τον κύλινδρο τον καθάρισες όπως σου είπα ??
βγάλε και καθάρισε το φίλτρο αέρα, δοκίμασε και χωρίς φίλτρο.

Όπως είπα στην αρχή υπαρχή και μια απόσταση.Θα δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα.Μόλις το δοκιμάσω θα απαντήσω!!!

PCMan
20-04-11, 03:01
Είναι δίχρονο.
Α θαμνοκοπτικό λες...
Νόμιζα χορτοκοπτικό, γιαυτό υπέθεσα ότι είναι τετράχρονο(δεν νομίζω να υπάρχουν δίχρονα).

Κοπρίτης
20-04-11, 10:17
Μάλλον δεν έχεις σπινθήρα στο μπουζί και το μπουκώνεις.
Δες το κύκλωμα ανάφλεξης

liferange
20-04-11, 11:47
Α θαμνοκοπτικό λες...
Νόμιζα χορτοκοπτικό, γιαυτό υπέθεσα ότι είναι τετράχρονο(δεν νομίζω να υπάρχουν δίχρονα).


Ένα από αυτά είναι: http://www.toolspro.gr/catalog/images/STARK%202500%20T.jpg

liferange
20-04-11, 12:57
Μάλλον δεν έχεις σπινθήρα στο μπουζί και το μπουκώνεις.
Δες το κύκλωμα ανάφλεξης

Τα έχω κάνει ήδη.

-nikos-
20-04-11, 13:13
Μόλις βγάλω το μπουζί δουλεύει κανονικά,άλλα μόλις μπει ξανά τα ίδια.

μηπως προσπαθει να το βαλει εμπρος η γυναικα σου ?
με το μπουζι φυσικα εχει συμπιεση και θελει ταχυτητα τραβιγματος
η μηχανη εχει τρεις αρχες 1 συμπιεση 2καυσιμο 3ηλεκτρισμο αποτι φενεται τα δυο πρωτα τα εχει
το τελευτεο ξερεις φανταζομαι πως να το τσεκαρεις ,α ξεχασα και οξυγονο,αν ειναι
τραβυγμενο το τσοκ ποτε δεν θα παρει.

liferange
21-04-11, 23:25
μηπως προσπαθει να το βαλει εμπρος η γυναικα σου ?
με το μπουζι φυσικα εχει συμπιεση και θελει ταχυτητα τραβιγματος
η μηχανη εχει τρεις αρχες 1 συμπιεση 2καυσιμο 3ηλεκτρισμο αποτι φενεται τα δυο πρωτα τα εχει
το τελευτεο ξερεις φανταζομαι πως να το τσεκαρεις ,α ξεχασα και οξυγονο,αν ειναι
τραβυγμενο το τσοκ ποτε δεν θα παρει.

Όχι δεν προσπαθεί ;)

Ξέρω ότι θέλει ταχύτητα τραβήγματος αλλά αυτό δεν τραβιέται καν!!!
Το τσοκ όπως και να είναι τίποτα δεν κάνει.

Αποστόλης1
21-04-11, 23:34
... η βενζίνη δεν συμπιέζεται..

manolis ts
21-04-11, 23:51
φιλε δυο περιπτωσεις υπαρχουν η περνει κοντολεμο μπουζι κιεσυ εβαλες μακρυλεμο οποτε βρισκει στο εμβολο Η επιασε καρβουνα επανω στο εμβολο και κοντραρει στο κεφαλαρι αυτο μου ετυχε προσφατα

Αποστόλης1
21-04-11, 23:56
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία.Πάντως αυτήν μου ταίριαζε.

Έχω ένα πρόβλημα με το θαμνοκοπτικό!!!

Η μάρκα είναι Ιkra (βενζινοκίνητο) όσο για το μοντέλο δεν ξέρω ακόμα...(υπάρχει και μια απόσταση,σύντομα θα μάθω)

Το πρόβλημα που έχω είναι όταν τραβάω το σκοινί για να πάρει μπροστά η μηχανή δεν παίρνει στροφές,(κάπως σκληρό) βγαίνει βενζίνη από το μπουζί(πολύ βενζίνη) ,την εξάτμιση και φυσικά δεν δουλεύει.

Αυτά γίνονται όταν τραβήξω το σκοινί!!!

Υπαρχή καμιά λύση να φτιαχτή?





Μόλις βγάλω το μπουζί δουλεύει κανονικά,άλλα μόλις μπει ξανά τα ίδια.

......
.................. .

leosedf
22-04-11, 00:07
Βασικά θα μπορούσες να χαμηλώσεις το μίγμα στο καρμπυρατέρ αρχικά και να ξανατραβήξεις να δούμε τι έγινε. Μείωσε σχεδόν τέρμα τα πάντα απο εκεί (ρελαντί, μίγμα κλπ) ωστε να δούμε αν φταίει και αυτό.

liferange
22-04-11, 00:49
φιλε δυο περιπτωσεις υπαρχουν η περνει κοντολεμο μπουζι κιεσυ εβαλες μακρυλεμο οποτε βρισκει στο εμβολο Η επιασε καρβουνα επανω στο εμβολο και κοντραρει στο κεφαλαρι αυτο μου ετυχε προσφατα

Την πρώτη περίπτωση την αποκλείω.

mikekyrou
22-04-11, 01:22
Την πρώτη περίπτωση την αποκλείω.

οταν βγαζεις το μπουζι γυρναει ελευθερα και οταν το βαζεις δεν γυρναει καθολου το μοτερ ή γυρναει αλλα με δυσκολια?

PCMan
22-04-11, 04:53
οταν βγαζεις το μπουζι γυρναει ελευθερα και οταν το βαζεις δεν γυρναει καθολου το μοτερ ή γυρναει αλλα με δυσκολια?

Μόλις βγάλω το μπουζί δουλεύει κανονικά,άλλα μόλις μπει ξανά τα ίδια.
Κάτι πρέπει να γίνεται με την εξάτμιση ρε παιδιά... Δεν εξηγείται αλλιώς...

leosedf
22-04-11, 05:11
Δεν είναι απαραίιτητο να είναι η εξάτμιση αλλα πρέπει να πάρει τα πράματα με τη σειρά, να ξεκινήσει απο το καρμπυρατέρ που είναι βασικό και μετά να ακολουθήσει. Δεν είναι κάτι περίπλοκο απλά θέλει σειρά. Αυτό με την αυξημένη συμπίεση εκτός απο κάρβουνο στο πιστόνι είναι και λάθος ρύθμιση, το έχω συναντήσει σε κάνα δυό κινητήρες και μόλις ρυθμίστηκε όλα γύρισαν στο φυσιολογικό. Αν πέρνει αρκετό αέρα η πάρα πολύ καύσιμο συμβαίνει.

liferange
09-05-11, 00:58
Έπειτα από καιρό δουλεύει!!!Το πρόβλημα παραμένει άγνωστο.

Τώρα θέλω να λύσω ένα πιο παλιό πρόβλημα το οποίο εμφανίζετε όταν δουλέψει (για περίπου 15λεπτα) μετά σβήνει!!!και δεν παίρνει μπροστά με τίποτα ώσπου να κρυώσει.

Υπάρχει καμία λύση?

leosedf
09-05-11, 01:04
Ωραία ήταν απλά μπουκωμένο.
Έχεις λάθος ρυθμισμένο καρμπυρατέρ και το καύσιμο δεν είναι αρκετό ωστε να ψύχει τον κινητήρα (σε αυτούς τους κινητήρες εκτός απο τον αέρα παίζει ρόλο και το καύσιμο για την ψύξη) Το μίγμα σου πρέπει να είναι φτωχό και υπερ θερμαίνεται.
Αφαίρεσε το μπουζί σου και σύγκρινε το με τις παρακάτω εικόνες.
20093

Αν έχεις καινούριο μπουζί καλό θα ήταν να το βάλεις και να ανοίξεις τι βίδα του μίγματος λίγο, να το δουλέψεις και να το ξανασυγκρίνεις, πρέπει να το κάνεις όσες φορές χρειαστεί μέχρι να μοιάζει με το normal μπουζί στη φωτογραφία. Θα πρέπει να έχει ανοιχτό γκρί η καφέ χρώμα χωρίς μαυρίλες επάνω. Εγώ έτσι ρυθμίζω και οι κινητήρες λειτουργούν άψογα. Αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφία το καρμπυρατέρ για να σου πώ ποιές βίδες θα χρειαστεί να ρυθμίσεις κλπ.

Αποστόλης1
09-05-11, 20:49
Εκτός από το μείγμα καυσίμου/αέρα και βενζίνης/λαδιού, παίζει ρόλο και το μπουζί κρύο-ζεστό, πριν πειράξει καρμπυρατέρ έλεγξε το.

weather1967
09-05-11, 23:22
Ιάσωνα το καρμπυρατέρ έχει 2 βίδες ,μία για το ρελαντί ,και μιά για τις στροφες του κινητήρα,τσεκαρε να αυξησεις λιγο περισσοτερες στροφες στο ρελαντί .
Αλλαξε ενα καινουργιο μπουζί .
Τσεκαρε και αν το μιγμα ειναι σωστο ,αν ειναι η βενζινη μπαγιατικη που λεμε φτιαξε νεο μιγμα.Με σωστη αναλογια βενζινης - λαδι συνηθως αυτα ειναι 1 : 5
Τσεκαρε το φιλτρο αέρα ,αν ειναι τυπου σφουγγαρι πλυντο με κανα fery για τα πιατα στίψε το και αφησε το να στεγνωση.Αν ειναι αλλου τυπου φυσηξε το σε καποιο βενζιναδικο με πεπιεσμενο αερα.
Κανε ελεγχο στο φιλτρο βενζινης η αντικατεστησε το αν ειναι πολυ βρωμικο.

Αυτα τα διχρονα θελουν προσοχη για να μην μπουκωσουν στην εκινηση,και σου λαδωσουν και το μπουζι.
Αν εχει φουσκα στο καρμπυρατέρ πρεσαρεις 3-4 φορες να φερει καυσιμο στο καρμπυρατερ ,ανοιγεις τον διακοπτη στο on ,ανοιγεις το τσοκ και τραβας το κορδονι μια δυο τρεις η τεσσερεις φορες θα ακουσεις ενα σκασιμο που κανει που νομιζεις οτι θα παρει μπρος αλλα αυτο θα σταματησει ,τοτε κλεινεις το τσοκ και ξανατραβας το κορδονι και παιρνει μπροστα και παραλληλα μαρσαρεις με το γκαζι,αν το κλεισεις για κανα δεκαλεπτο και θες να το βαλεις μπροστα γρηγορα δεν ανοιγεις το τσοκ ,αν σου κρυωσει μετα απο μιση-μία ωρα τοτε παλι την διαδικασια με το τσοκ ,αλλα χωρις πρεσαρισμα στην φουσκα (αν εχει) γιατι εχει φερει ηδη καυσιμο.

-nikos-
10-05-11, 11:40
εχω ενα STILL αλυσοπριονο και οποτε παω για ξυλα εχω μαζι μου και το κατσαβιδι
για πιο λογο ?? θα σας πω αμεσως
σχεδων ολοι ειμαστε τσαπατσουλιδες στο θεμα μιξης λαδιου-βενζινης και
πολλες φωρες συμπληρωνουμε βενζινη και προσθετουμε λαδι λιγο περισωτερο
απο το συνηθες και στο τελος καταλιγει το δοχειο να εχει μεγαλητερη περιεκτικοτιτα
σε λαδι απο οτι πρεπει με αποτελεσμα να θελει αλλη ριθμηση συν οταν το
αφυνουμε στην αποθηκη εξατμιζετε η βενζινη απο το καρμπιρατερ και μενει
λαδι [αντε να παρει μπροστα μετα]
και το μπουζι πεζει ρολο οπως ανεφερε ο φιλος πιο πανω αν ειναι θερμο η ψυχρο
στα αεροψυκτα πρεπει να προτυμαμε το θερμο,,και μια τελευτεα λεπτομερια
το λαδι καιγεται σε διαφωρετικη θερμοκρασια απο την βενζινη γιαυτο και
εχουμε ρετερισματα οταν πολυζεσταθει το μηχανημα.

leosedf
10-05-11, 11:53
Το λάδι ΔΕΝ πρέπει να καίγεται αλλα να λιπαίνει. Προτιμότερο είναι να έχει ξεχωριστό ρεζερβουάρ για να γίνεται σωστή ρύθμιση λαδιού. Πάντα πρέπει να είναι ρυθμισμένο σωστά (χειμώνα-καλοκαίρι).

-nikos-
10-05-11, 12:12
Το λάδι ΔΕΝ πρέπει να καίγεται αλλα να λιπαίνει. Προτιμότερο είναι να έχει ξεχωριστό ρεζερβουάρ για να γίνεται σωστή ρύθμιση λαδιού. Πάντα πρέπει να είναι ρυθμισμένο σωστά (χειμώνα-καλοκαίρι).

πρωτα λιπαινει και μετα καιγεται,,συνηθως τα χορτοκοπτικα και τα αλυσοπριωνα δεν
εχουν διαφωρετικο ρεζερβουαρ για το λαδι μιξης.
η σωστη αναλογια ειναι το καλυτερο αλλα συνηθως δεν του δινουμε την δεουσα συμασια.

liferange
11-05-11, 13:39
Θα τα δοκιμάσω μόλις μπορέσω.