PDA

Επιστροφή στο Forum : 8 ΦΩΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ



koumlis
20-04-11, 13:09
Καλησπέρα σας, έχω ένα πρόβλημα. Κάνω μια δουλεία σε ένα σπίτι και μου ζητήθηκε το εξής: από ένα μεγάλο χώρο τον οποίο έχει 8 φωτιστικά σημεία και στο καθένα αντιστοιχεί ένας διακόπτης. O ιδιοκτήτης θέλει να ανοίγει και να σβήνει όλα τα φώτα από έναν άλλον διακόπτη κεντρικό (ή μπουτον), αλλά να μπορεί όταν είναι π.χ κλειστός ο κεντρικός διακόπτης να μην επηρεάζεται η λειτουργία των υπολοίπων μεμονωμένα, δηλαδή να μπορώ να ανοίξω ή να κλείσω οποιονδήποτε διακόπτη ανεξάρτητα από τον κεντρικό. Μήπως έχετε κάποια ιδέα η πρόταση για το πώς μπορεί να γίνει αυτό που μου ζητήθηκε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FILMAN
20-04-11, 14:16
8 καστάνιες + 8 μπουτόν για τον ανεξάρτητο έλεγχο, και 2 μπουτόν (ένα για "όλα ON", και άλλο ένα για "όλα OFF") με διόδους γαι τον ομαδικό έλεγχο. Η κάθε καστάνια θα πρέπει εκτός της κύριας επαφής να έχει και μια βοηθητική μεταγωγική.

lepouras
21-04-11, 02:44
η ΑΒΒ έχει ρελε καστάνιας με ενδιάμεσα εξαρτήματα για ακριβός αυτή την δουλειά. επειδή δεν προλαβαίνω να τα εντοπίσω στην σελίδα τους ( μας τα είχαν κάνει παρουσίαση ) παρ τους τηλέφωνο και ζητά κάποιον τεχνικό η πωλητή να έρθει να σε ενημερώσει με βιβλία και καταλόγους .http://www.abb.gr/cawp/grabb101/40bc90805945e344c2256b680038a752.aspx?v=942&leftdb=global/GRABB/GRABB101.NSF&e=gr&leftmi=2301a364c638f34bc125765f0040314c

djsadim
21-04-11, 08:44
8 καστάνιες + 8 μπουτόν για τον ανεξάρτητο έλεγχο, και 2 μπουτόν (ένα για "όλα ON", και άλλο ένα για "όλα OFF") με διόδους γαι τον ομαδικό έλεγχο. Η κάθε καστάνια θα πρέπει εκτός της κύριας επαφής να έχει και μια βοηθητική μεταγωγική.
Και τι γίνεται όταν ένα φωτιστικό ή περισσότερα είναι ανοικτά και θέλει από τον κεντρικό διακόπτη να ανάψει και τα υπόλοιπα; Και το αντίστροφο;
Αυτό γίνεται εύκολα με το ByMe της vimar αλλά έχει μεγάλο κόστος .

-nikos-
21-04-11, 08:54
Και τι γίνεται όταν ένα φωτιστικό ή περισσότερα είναι ανοικτά και θέλει από τον κεντρικό διακόπτη να ανάψει και τα υπόλοιπα; Και το αντίστροφο;
Αυτό γίνεται εύκολα με το ByMe της vimar αλλά έχει μεγάλο κόστος .

τα γουστα πληρωνονται

FILMAN
21-04-11, 09:16
Και τι γίνεται όταν ένα φωτιστικό ή περισσότερα είναι ανοικτά και θέλει από τον κεντρικό διακόπτη να ανάψει και τα υπόλοιπα; Και το αντίστροφο;
Αυτό γίνεται εύκολα με το ByMe της vimar αλλά έχει μεγάλο κόστος .
Μα φυσικά θα πατήσει το κεντρικό "ΟΝ" ή το κεντρικό "OFF" αντίστοιχα...
Σε λίγο ένα πρόχειρο σχεδιάκι...

FILMAN
21-04-11, 09:41
Να τι εννοώ. Μπλοκ με διόδους για τέτοιες δουλειές διατίθεται από τις εταιρείες που βγάζουν και καστάνιες, αλλά είναι πανάκριβα. Συμφέρει πολύ περισσότερο να βάλεις 1Ν4007. Εδώ σου έχω το σχήμα για 2 λάμπες. Εσύ προφανώς θα πρέπει να το φτιάξεις με 8 μπλοκ αντί για 2 που βλέπεις. Τις διόδους στη θέση των D3, D7, κ.λ.π. αρχικά μην τις βάλεις. Μόνο αν δεις πρόβλημα στη λειτουργία των καστάνεων πρόσθεσέ τις.

koumlis
21-04-11, 11:00
Να τι εννοώ. Μπλοκ με διόδους για τέτοιες δουλειές διατίθεται από τις εταιρείες που βγάζουν και καστάνιες, αλλά είναι πανάκριβα. Συμφέρει πολύ περισσότερο να βάλεις 1Ν4007. Εδώ σου έχω το σχήμα για 2 λάμπες. Εσύ προφανώς θα πρέπει να το φτιάξεις με 8 μπλοκ αντί για 2 που βλέπεις. Τις διόδους στη θέση των D3, D7, κ.λ.π. αρχικά μην τις βάλεις. Μόνο αν δεις πρόβλημα στη λειτουργία των καστάνεων πρόσθεσέ τις.

FIlMAN σε ευχαριστώ για όλα με βοήθησες αρκετά και ιδιαίτερα με το σχέδιο..περιμένω τις βοηθητικές επαφές απο τα ρελέ καστάνιας γιατί έχουν έλειψη και θα το εφαρμόσω για να σε πω και συμπεράσματα. Σε ευχαριστώ και παλι...

FILMAN
21-04-11, 12:51
Α, και κάτι άλλο που ξέχασα... Αν τελικά δεν χρειαστεί να βάλεις τις D3, D7, κ.λ.π., μπορείς επίσης να μην βάλεις ούτε τις D1, D6, κ.λ.π.

sv4lqcnik
21-04-11, 12:54
Να τι εννοώ. Μπλοκ με διόδους για τέτοιες δουλειές διατίθεται από τις εταιρείες που βγάζουν και καστάνιες, αλλά είναι πανάκριβα. Συμφέρει πολύ περισσότερο να βάλεις 1Ν4007. Εδώ σου έχω το σχήμα για 2 λάμπες. Εσύ προφανώς θα πρέπει να το φτιάξεις με 8 μπλοκ αντί για 2 που βλέπεις. Τις διόδους στη θέση των D3, D7, κ.λ.π. αρχικά μην τις βάλεις. Μόνο αν δεις πρόβλημα στη λειτουργία των καστάνεων πρόσθεσέ τις.

ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ με ενα εξοδο για τις καστανιες και τα blocks . Πριν καμποσα χρονια που δεν ηταν γνωστες στην Ελληνικη τα ρελε καστανιας , επεφτε γαιδουρινη δουλεια με απλα ρελε και οχι μονο..

FILMAN
21-04-11, 13:02
Ναι, και με απλά ρελέ είναι δυνατόν να γίνει! Μη σου πω ότι θα βγει και πολύ φτηνότερο αφού μπορείς να βάλεις φτηνά ρελέ τύπου όκταλ! Ενώ για καστάνιες αναγκαστικά πας σε ραγοϋλικό, που είναι πιο ακριβό... Φαντάσου ότι τα μπλοκ των βοηθ. επαφών κοστίζουν όσο και οι καστάνιες! Απλώς με ρελέ το κύκλωμα θα βγει λίγο πιο πολύπλοκο.