PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύμετρο και κολλητήρι



rch
20-04-11, 23:21
Ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο πολύμετρο και κάποιο κολλητήρι στυλό (γτ έχω το διπλό με τη μεγάλη μύτη και με δυσκολεύει πολύ στις κολλήσεις) και θέλω να μου προτείνετε κάτι οικονομικό μιας και το μπάτζετ μου είναι περιορισμένο, ένεκα εορτών. Επίσης κάπου διάβασα ότι το τελευταίο τρέντ στις κολλήσεις είναι οι λίιντ φρί, όπου και αν κατάλαβα καλά χρειάζεται προθέρμανση. Δλδ πρέπει να πάρω σταθμό ;

georgz
21-04-11, 00:42
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Η lead free κόλληση δεν περιέχει το στοιχείο lead, που είναι τοξικό. Πόσο είναι το περιορισμένο budget τελικά??

rch
21-04-11, 01:13
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Η lead free κόλληση δεν περιέχει το στοιχείο lead, που είναι τοξικό. Πόσο είναι το περιορισμένο budget τελικά??

Ναι ντάξει δν είμαι και τόσο στόκος να μην το καταλάβω αυτό με το Pb. Απλά νομίζω ότι κάπου αναφέρθηκε κάτι παρόμοιο, ότι για να ξεκολλήσεις δλδ ένα εξάρτημα με λίιντ φρί κόλληση χρειάζεται να προθερμάνεις τις κολλήσεις του πρωτίστως - μπορεί να κάνω και λάθος. Το μπάτζετ μου δεν είναι τόσο συγκεκριμένο, αλλά θα προτιμούσα να πάρω κάτι φτηνό (όχι και τόσο ακριβές) μιας και ασχολούμαι τελείως ερασιτεχνικά.

paul333
21-04-11, 04:23
lead in κολληση αλλα μιας συγκεκριμενης εταιριας ειναι αψογη

αλλα δεν θα την βρεις ελλαδα γιατι δεν την φερνουν.

και για αυτο δεν λεω την εταιρια την κραταω για παρτη μου :D

-nikos-
21-04-11, 08:57
lead in κολληση αλλα μιας συγκεκριμενης εταιριας ειναι αψογη

αλλα δεν θα την βρεις ελλαδα γιατι δεν την φερνουν.

και για αυτο δεν λεω την εταιρια την κραταω για παρτη μου :D

μας υποχρεωσες,να σε κερασουμε κατι για το καλο.

Panoss
21-04-11, 10:04
lead in
Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Nemmesis
21-04-11, 10:33
lead in κολληση αλλα μιας συγκεκριμενης εταιριας ειναι αψογη

αλλα δεν θα την βρεις ελλαδα γιατι δεν την φερνουν.

και για αυτο δεν λεω την εταιρια την κραταω για παρτη μου :D


κρατα την lead in για παρτυ σου... εμεις θα κολλαμε ακομα με 60/40 απο τις κοκκινες που ειναι μια χαρα... και τις βρισκουμε και παντου :P

-nikos-
21-04-11, 11:28
μιας και μιλαμε για κολιτιρια αυτο ειναι το καινουριο μου,
πολυ τρελο εργαλειο,δουλευει μονιμα στα 30βατ και οταν πατισεις το κουμπι
παει στα 70βατ [για ολες τις δουλιες]19781και μονο 7.00ευρο

paul333
21-04-11, 11:35
οταν λες 60/40 το 40 τι ειναι μπας και ειναι lead

-nikos-
21-04-11, 11:41
οταν λες 60/40 το 40 τι ειναι μπας και ειναι lead

στα καταστιματα που εχουν υδραυλικα βρισκεις ανετα και 100%κασιτερο χωρις lead [μολυβδο]
που μαυριζει μετα απο καιρο[ο μολυβδος].και αυτη η κολιση ειναι και πιο υγειηνη για
αυτους που την δουλευουν[μολυβδιαση=χρονια ασθενια με συμπτοματα ασχετα που
καταλιγει στο θανατο]

sv4lqcnik
21-04-11, 13:15
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ ΜΗΧΑΗΛ Η ΓΑΒΡΗΗΛ .
ΒΑΛΕ ΤΑ ΕΥΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΓΟΡΑ ΔΕΣ ΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΛΕΥΤΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ , 1 / ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΜΕΤΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΜΕ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MUSTECH ΠΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΘΑΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ 2/ ΓΙΑ ΚΟΛΛΗΤΙΡΗ ΔΕΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ . ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ Η ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΑΝΤΙΑ .
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΟΥΛΙΑ 60/40 ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΜΕ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΔΕΝ ΣΠΑΤΑΛΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΤΕ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΟΛΗΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΤΣΙ;;;