PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή Wi-Fi router σε αναμεταδώτη



billtsig
25-04-11, 12:38
Καλησπέρα παΐδια ζητώ την βοήθεια σας για μια ακόμη φορά. Όπως φαίνεται στο θέμα θέλω να μετατρέψω ένα wi-fi router (netgear WGR614 v7) σε αναμεταδότη.

Η ιστορία έχει ως εξής: είμαι σε ένα χωριό το όποιο έχει wi-fi hotspot αλλά δεν ήταν αρκετή η κεραία του netbook και έτσι τού τοποθέτησα μια εξωτερική και κατάφερα να πιάνω 2/5 σταθερά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να συνδέσω το router στο ethernet του pc και να έχω ίντερνετ σε όλο το σπίτι. Αυτό που θέλω να κάνω με λίγα λόγια, είναι να συνδέσω το router στο netbook και να κάνω ένα νέο access point με το οποίο να μπορώ να μπαίνω σε όλο το σπίτι. Δυστυχώς, όταν συνδέω το router στο netbook ως κανονικό PC το netbook προσπαθεί να μπει μέσω τού router, με αποτέλεσμα να μην μπαίνει. Όταν πάλι, το συνδέω ως source δουλεύουν όλα κανονικά στο netbooαν αλλά αν προσπαθήσω να μπω μέσω του access point του router με wi-fi με το κινητό πχ, μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο μεν, αλλά δεν φορτώνει καμία ιστοσελίδα!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

her
25-04-11, 15:33
Δεν κάνει αυτή η συσκευή. Δεν θέλεις router. Θέλεις μηχάνημα που να του ρυθμίζεις λειτουργίες. Στην δικαία σου περίπτωση θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο που να έχει την δυνατότητα να δουλέψει ως repeater. Κοίτα και εδώ :
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55554&pagenumber=

billtsig
06-01-12, 14:26
ευχάριστο φιλε τώρα είδα το post

street
07-01-12, 03:25
μπορεί και να γίνετε , πριν εγκαταλείψεις τς προσπάθειες δοκίμασε ( αν δεν το έχεις κάνει ) ένα firmware update απ την μάνα και δες τ νέο προστέθηκε στο menu , αν οχι προχωράς και ρίχνεις και μια ματιά εδω (http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices), το συγκεκριμένο και εγω δεν νομίζω να γίνεται αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις και να του κάνεις κάνα πείραμα πριν το πετάξεις και που ξέρεις ... :001_smile: σε αρκετά ρουτερ παλαιά γίνεται μετατροπή σε γέφυρα , εγώ μετέτρεψα ενα sagem του οτε , χρόνος να υπάρχει ...

κάτι δεν κάνεις σωστά στο παρακάτω


Δυστυχώς, όταν συνδέω το router στο netbook ως κανονικό PC το netbook προσπαθεί να μπει μέσω τού router, με αποτέλεσμα να μην μπαίνει. Όταν πάλι, το συνδέω ως source δουλεύουν όλα κανονικά στο netbooαν αλλά αν προσπαθήσω να μπω μέσω του access point του router με wi-fi με το κινητό πχ, μου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο μεν, αλλά δεν φορτώνει καμία ιστοσελίδα!


gateway ??

billtsig
07-01-12, 12:32
ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω όταν πάω χωριό γιατί αφίσα εκεί το ρούτερ :lool: