PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο;



Xarry
25-04-11, 15:03
Στον υπολογιστη μου εχω 3 σκληρους. Εναν με τα λειτουργικα και αλλους 2 για αποθηκευση. Εδω και μηνες δεν μου εβλεπε τους 2 με αποτελεσμα να τους αποσυνδεσω και να δουλευω μονο με τον εναν. Εκανα μερικες φορες αποπειρα να τους ξαναβαλω αλλα οτι και να εκανα δεν τους εβλεπε. Τωρα λοιπον μου ηρθε φλασια και συνδεσα τον εναν με εξωτερικη τροφοδοσια και τον ειδε με τη μια. Τον ξαναεβαλα πανω στο τροφοδοτικο και παρατηρησα οτι ακουγεται σα να ξεκιναει και να σβηνει αμεσως και παλι απ την αρχη. Υποπτευομαι οτι το τροφοδοτικο δεν σηκωνει και τους 3 ουτε καν τους 2. Eιναι ενα trust 370W που το εχω τουλαχιστον 3,5 χρονια. Ο υπολογιστης εχει 2GB RAM, intel core duo, nVidia 8400.

spirakos
25-04-11, 15:23
Αν υποθεσουμε οτι το τροφοδοτικο ειναι κινεζομπιφτεκο απο τα 370 τα 300 σκαρτα να ειναι διαθεσιμα να μη πω 250
χοντρικα 100 βαττ επεξαργαστης αλλα 50 γραφικα απο 20 συσκευες αναγνωσης/εγγραφης και καμια 50ρια σε περιφερειακα usb κλπ κλπ
Μαλλον εισαι στα ορια

Xarry
25-04-11, 15:26
Στα ορια ημουν οταν δουλευαν οι σκληροι τωρα μαλλον θα επεσε κ αλλο το τροφοδοτικο. Για την παραπανω συνθεση, 4 σκληρους και σχετικο φορτιο στις usb απο εξωτερικους σκληρους τι τροφοδοτικο να κοιταω;

spirakos
25-04-11, 15:38
450 και ανω για ανεση

nuclear__
25-04-11, 15:38
Προφανός έχεις θέμα με το τροφοδοτικό, πάντως τα pc δεν είναι τόσο ενεργοβόρα.
Εγώ έχω i7 με 4 δίσκους + + +... τροφοδοτικό 650w και στο βατόμετρο η κατανάλωση είναι από 100w μέχρι maximum 240w όταν είναι ξύπνιοι όλοι οι δίσκοι και δουλεύει και η cpu (ziparisma είχα βάλει για τη μέτρηση).
Αν στο ταμπελάκι του psu σου διαβάσεις πόσα amper λέει στα 5v και στα 12v και τα αθροίσεις μάλλον δεν θα βγάλεις πάνω από 200w.
Το είχα κάνει όταν αγόρασα τροφοδοτικό. Άλλα λέγαν 800 και το άθροισμα ήταν 600 άλλα 400 και ήταν 250.
Για να λέει ότι είναι , εμπειρικά είχα δει ότι πρέπει να έχουν διπλάσια -τριπλάσια τιμή από το φθηνότερο.

Xarry
25-04-11, 15:48
Και γω που το εχω μετρησει γυρω στα 80-120W ειναι. Βασικα θελω το τροφοδοτικο που θα παρω πανω απ' ολα να ειναι οσο πιο αθορυβο γινεται γιατι αυτο που εχω τωρα κανει σα αεροπλανο.

spirakos
25-04-11, 15:51
Εχω παρατηρησει οτι αυτα με το μεγαλο ανεμιστητακι και τα μικρα πτερυγια απο την κατω πλευρα κανουν λιγοτερο θορυβο συγκριτικα με τα κλασσικα που εχουν το πιο μικρο στο πισω μερος

Xarry
25-04-11, 15:55
8αρι ανεμιστηρα λιγα εχουν πια μην πω κανενα. Λοιπον αθροισα τασεις και ρευματα και βγαινει 440+ W οταν οπως ειπα ονομαστικα δινει 370. Αρα λογικα τα ρευματα που δινει ειναι peak.
Για αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650647 τι λετε;

nuclear__
25-04-11, 16:18
σε αυτά τα λεφτά θα έπερνα http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16936&cat=17

ή πήγαινε στα 80euro για 600w active pfc.

Xarry
25-04-11, 16:21
Active pfc;;

nuclear__
25-04-11, 16:39
Όσα είναι το λένε.
Έχουν καλύτερη απόδοση στο Power Factor Correction. Φυσικά για αυτή τη δουλειά τα active έχουν πιο σύνθετο κύκλωμα από τα passive. Μπορούν να πετύχουν 2-3% καλύτερη απόδοση. Υποθέτω ότι διαφοροποίηση σε σχέση με τα passive υφίσταται όταν υπάρχουν εξαρτήματα με κινητά μέρη όπως δίσκοι (δική μου υπόθεση) .
Από την άλλη ένα σύνθετο κύκλωμα για να είναι πιο αξιόπιστο θα πρέπει να κοστίζει και παραπάνω από ότι ένα απλούστερο. Οπότε αυτό με τα 45 ευρώ με προβληματίζει. Δεν πας σε υψηλότερη τιμή?

Xarry
25-04-11, 16:47
Θελω να κινηθω γυρω στο 50αρι πιστευω οτι δεν χρειαζομαι κατι παραπανω. Οταν λες 2-3% καλυτερη αποδοση εννοεις ως προς την ισχυ εξοδου σε σχεση με την αναγραφομενη; Για τους δισκους που αναφερεις εχουν μεσα τους ενα συστημα soft start για αυτο ακριβως το λογο, για να μην ζοριζουν πολυ τα τροφοδοτικα.

nuclear__
25-04-11, 16:59
καλύτερη απόδοση = μικρότερη θερμοκρασία.
2% σημαίνει γύρω στα 4 watt (νορμαλ λειτουργία) θερμοκρασίας λιγότερη άρα σχεδιασμένα με πιο αθόρυβο ανεμιστήρα ίσως.
Πάρε και μια δεύτερη γνώμη

BESTCHRISS
25-04-11, 21:39
αν θελεις πεσ μας τι μητρικη εχεις ακριβως τον τυπο οι δισκοι ειναι eide η sata
γιατι αν εναι eide εχουν master και slave και τους αλλαζεις με jumber που εχει πισω ο δισκος διπλα στην τροφοδοσια του

Xarry
26-04-11, 02:35
Sata ειναι.

BESTCHRISS
26-04-11, 12:12
τοτε πρεπει να προσεξεις τα sata εχουν δυο χρωματα συνηθως μαυρο η κοκκινο
σημαινει οτι π.χ στα κοκκινα ειναι που βλεπει μεσω windows ενω τα μαυρα ειναι για αλλες λειτουργειες δεν τα βλεπει μεσω windows
στις παλλιες μητρικες εβλεπε τις συσκευες μεσω windows μονο τα δυο πρωτα sata στις νεοτερες εχουν τεσσερα πρωτα
στις παλλιες sata 0,sata1 Η sata 1,sata 2 ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ SATA OXI
στις νεοτερες sata 0,sata1,sata 2,sata3 Η sata 1,sata2,sata 3,sata4 ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ SATA OXI

πεσ μου τι μητρικη εχεις να σου πω τι υποστηριζει

aris285
26-04-11, 12:56
Μηπως δεν εχεις ωρησει το ονομα? π.χ ( F: )

BESTCHRISS
26-04-11, 13:16
σου εχω ενα παραδειγμα αυτης της μητρικης 6 sata
στα κοκκινα μπορεις να συνδεσεις σκληρους και dvd-rom
στα μαυρα οχι δεν τα αναγνωριζει μεσω windows
19842

BESTCHRISS
26-04-11, 13:31
να θελεις μπορεις να κανεις δοκιμη βγαζοντας τα dvd-rw απο το sata
και βαλε εκει τους δισκους σου να δεις οτι θα τους αναγνωρισει

Xarry
26-04-11, 14:05
Αλλο προβλημα λεω οτι εχω. Κανονικα δουλευουν ολες οι συσκευες σε ολες τις sata υποδοχες καρατσεκαρισμενο εδω και χρονια αυτο και σε 10αδες pc. Οπως λεω στο αρχικο ποστ το τροφοδοτικο δεν σηκωνει 2ο ποσο μαλλον 3ο σκληρο με αποτελεσμα να μην ξεκιναει ο σκληρος και κατα συνεπεια να μην τον βλεπει ουτε στο bios αλλα ουτε και στα win.

Αρη γραμμα δεν οριζεις εσυ, οριζεται απο το καθε λειτουργικο αναλογα τη θυρα που το εχεις συνδεσει. Αν δεν τον βλεπει στο bios γραμμα δεν μπορεις να δωσεις γιατι απλα δεν υπαρχει ο δισκος στο συστημα.

Η ερωτηση μου αφορα ΜΟΝΟ το τροφοδοτικο τι να ψαξω, εδω εχουμε 2 ερωτηματα: λιγοτερα βαττ και επωνυμο η περισσοτερα βαττ και οχι τοσο επωνυμο; Οι μη ηλεκρονικοι κομπιουτεραδες προτιμουν τη δευτερη επιλογη και μαλλον και γω κατι τετοια θα επιλεξω.

BESTCHRISS
26-04-11, 14:25
παρε ενα απο τα φθηνα που εχει 12 ανεμιστηρα αυτα ειναι καλυτερα
οσο για την ισχυ που γραφουν δεν και πραγματικη!!!!!!!!!!!
τωρα αν δεν τα βλεπει στο bios δεν εχει καμια σχεση το τροφοδοτικο αλλα τα sata
η τα καλωδια αν ειναι χαλασμενα εμμενα μου εχει τυχει
παντως αν ηταν απο το τροφοδοτικο θα εκανε επανεκινησεις η θα εμπενε σε προστασια
εγω πιστευω οτι δεν ειναι απο το τροφοδοτικο αλλα απο τα sata

πιστευω τους εχεις κανει δισκους φορματ σε ntfs
μεσα απο τα εργαλεια διαχειρισης

Xarry
26-04-11, 14:40
Αντιγραφω απο το αρχικο μου ποστ: Εδω και μηνες δεν μου εβλεπε τους 2 με αποτελεσμα να τους αποσυνδεσω και να δουλευω μονο με τον εναν. Εκανα μερικες φορες αποπειρα να τους ξαναβαλω αλλα οτι και να εκανα δεν τους εβλεπε. Τωρα λοιπον μου ηρθε φλασια και συνδεσα τον εναν με εξωτερικη τροφοδοσια και τον ειδε με τη μια. Τον ξαναεβαλα πανω στο τροφοδοτικο και παρατηρησα οτι ακουγεται σα να ξεκιναει και να σβηνει αμεσως και παλι απ την αρχη. Υποπτευομαι οτι το τροφοδοτικο δεν σηκωνει και τους 3 ουτε καν τους 2.

aris285
26-04-11, 15:37
Αμα δεν τους βλεπει ουτε το BIOS τωτε παω πασο.

BESTCHRISS
26-04-11, 17:01
Αντιγραφω απο το αρχικο μου ποστ: Εδω και μηνες δεν μου εβλεπε τους 2 με αποτελεσμα να τους αποσυνδεσω και να δουλευω μονο με τον εναν. Εκανα μερικες φορες αποπειρα να τους ξαναβαλω αλλα οτι και να εκανα δεν τους εβλεπε. Τωρα λοιπον μου ηρθε φλασια και συνδεσα τον εναν με εξωτερικη τροφοδοσια και τον ειδε με τη μια. Τον ξαναεβαλα πανω στο τροφοδοτικο και παρατηρησα οτι ακουγεται σα να ξεκιναει και να σβηνει αμεσως και παλι απ την αρχη. Υποπτευομαι οτι το τροφοδοτικο δεν σηκωνει και τους 3 ουτε καν τους 2.

και τους τρεις μαζι με εξωτερικη τροφοδοσια τους βλεπει ολους μαζι στα windows ;
αλλαξε τους αμοιβαια και τροφοδοσια μηπως φθαιει κανενα βυσμα μετρα και με πολυμετρο τις τασεις στα βυσματα αν ειναι ενταξει +12 και +5

Xarry
26-04-11, 17:04
Οι τασεις ειναι ΟΚ. Και τους 3 με εξωτερικη δεν μπορω να τους βαλω μονο εναν εναν και παιζει.

BESTCHRISS
26-04-11, 17:04
σου επαλαμβανω παλι γραψε τον τυπο της μητρικης για να σου πω για τα sata
αλλιως ακριβως δεν μπορω να σε βοηθησω

BESTCHRISS
26-04-11, 17:12
επεισης σου επαλαμβανω δοκιμασε sata1 σκληρος δισκος με windows,sata2 σκληρος δισκος,sata3 σκληρος δισκος
H αλλιως sata0 σκληρος δισκος με windows,sata1 σκληρος δισκος,sata2 σκληρος δισκος (αναλογα την μητρικη)

και δες αν τους βλεπει μεσα απο τα windows φυσικα θα βγαλεις τα dvd-RW

Xarry
26-04-11, 17:23
Ειναι μια GIGABYTE GA-G31MX-S2 και οι θυρες καλουνται SATAII0, SATAII1, SATAII2, SATAII3 αλλα θα ξαναπω οτι εχω δοκιμασει ολες τις θυρες αλλα το προβλημα φαινεται να ειναι στην τροφοδοσια.

BESTCHRISS
26-04-11, 17:26
σου επαλαμβανω παλι γραψε τον τυπο της μητρικης για να σου πω για τα sata
αλλιως ακριβως δεν μπορω να σε βοηθησω

σου λεω για την μητρικη γιατι αν εχεις 6sata
τοτε τους σκληρους δισκους και dvd-RW μπορεις να συνδεσεις μονο στα πρωτα 4sata στα αλλα 2sata ΟΧΙ

BESTCHRISS
26-04-11, 18:29
ωραια δοκιμασε SATAII0 σκληρος δισκος με windows, SATAII1 σκληρος δισκος, SATAII2 σκληρος δισκος
και δες αν τους βλεπει μεσα απο τα windows

BESTCHRISS
26-04-11, 18:41
και επισης πιστευω να εχεις βαλει το τελευταιο bios της μητρικης F5i
http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31mx-s2/download/bios

BESTCHRISS
26-04-11, 18:47
γιατι αναφερει δισκους 1ΤΒ δεν υποστηριζει
αλλα μονο απο την εκδοση F4 και πανω

Xarry
26-04-11, 19:50
ωραια δοκιμασε SATAII0 σκληρος δισκος με windows, SATAII1 σκληρος δισκος, SATAII2 σκληρος δισκος
και δες αν τους βλεπει μεσα απο τα windows
Ε δεν τους βλεπει λεω αν βαλω πανω απο εναν γιατι ΔΕΝ ξεκινανε οι αλλοι.
Bios δεν εχωβαλει κανενα.

kostasde
26-04-11, 20:39
Xarry η διαγνωση σου σωστη .Επισης η σκεψη σου σωστη για τροφοδοτικο γυρω στα 50ε .Δεν θελω να προτεινω καποιο συγκεκριμενο αλλα εαν κανεις μια βολτα στα καταστηματα παρε το βαρυτερο .Γιατι συνηθως εχει μεγαλυτερη ψυκτρα μεγαλυτερο μ/στη και καλυτερο φιλτρο εισοδου .Και επισης ολα τα νετ καφε που ειναι ανοιχτα 24/7 χρησημοποιουν τροφοδοτικα και χαμηλοτερης τιμης απο αυτη .Και συνηθως σημερα ολα, ειναι ονομαστικα τουλαχιστον απο 400βατ και πανω, πρεπει να ζητησεις μικροτερο για να σου δωσουν και συνηθως ειναι ποιο ακριβο γιατι τα κινησιμα μοντελα ειναι 400-500βατ

Xarry
26-04-11, 20:47
Ακριβως ετσι το σκεφτομαι και γω. Αυτο με το βαρος μετραει γιατι φαινεται η ποιοτητα κατασκευης. Μαρκες οπως DEER και ΤHERMALTAKE νομιζω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστες τι λες;

kostasde
26-04-11, 21:01
Deer για τα χρηματα τους ναι 20-30ε THERMAL ASUS XILENCE και οποιοδηποτε αλλο επωνυμο

Xarry
26-04-11, 21:06
Τα XILENCE ειναι αρκετα ακριβα περιπου 70ευρω στα 450W ASUS δεν εχω δει στην πιατσα. Ειμαι μεταξυ THERMALTAKE και DEER η πρωτη λυση ποιοτητας και η δευτερη πιο οικονομικη.

kostasde
26-04-11, 21:16
Ναι εχεις δικιο Asus δεν βρισκω πλεον οποτε διαλεγεις απο τα 2 και παιρνεις

BESTCHRISS
26-04-11, 22:18
Ε δεν τους βλεπει λεω αν βαλω πανω απο εναν γιατι ΔΕΝ ξεκινανε οι αλλοι.
Bios δεν εχωβαλει κανενα.

αποψη δικη μου κανε πρωτα update bios
ειναι πολυ ευκολο απλως χρειαζεται δισκετα

τωρα μεσα απο bios τους βλεπει τους δισκους εστω τους δυο
δεν γινεται να βλεπει 1 σκληρο και 1 dvd και να μην βλεπει 2 σκληρους
στο sataII 0 και sataII 1
εγω με 400watt κινεζικο ονομαστικη ισχυς τροφοδοτικο εχω 4πυρινο amd,2 σκληρους,5 ανεμιστηρες,καρτα γραφικων,2dvd και 12 usb συσκευες συνδεμενες και nomal τραβαει 160watt και max 250watt
εχω wattometro
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
26-04-11, 22:23
Deer για τα χρηματα τους ναι 20-30ε THERMAL ASUS XILENCE και οποιοδηποτε αλλο επωνυμο

THERMAL ASUS XILENCE κορυφαια τροφοδοτικα με πραγματικη ισχυ
για thermaltake αστο καλυτερα οι τασεις εξοδου εχουν μεγαλη αποκλιση

Xarry
26-04-11, 23:07
δεν γινεται να βλεπει 1 σκληρο και 1 dvd και να μην βλεπει 2 σκληρους

Απο το πρωτο ποστ αυτο λεω οτι γινεται. Τωρα γιατι δεν ξεκιναει ο δευτερος και ο τριτος σκληρος και ξεκιναει μονο ο πρωτος με το λειτουργικο δεν ξερω.

edit. Τελικα THERMALTAKE κορυφαιο η με μεγαλες αποκλισεις;

BESTCHRISS
27-04-11, 12:52
εγω αγορασα δυο thermaltake που εβαλα για pc παιχνιδιων ειχαν μεγαλη αποκληση οι τασεις εξοδου και επαθα πλακα που την πενευουν
μαλιστα το ενα στα 12 μετρησα 13,5 επαθα πλακα γιατι πληρωθηκε γι αυτο το τροφοδοτικο 90Ε
και δηλωσα στον αγοραστη οτι αν παθει τιποτα το pc δεν αναλαμβανω ευθυνη αν δεν θελεις να το αλλαξεις με αλλο αντιστοιχο γιατι αυτος επεμενε να παρει αυτο
και εχω παρει 3 κινεζικα των 25Ε εδω και 5 χρονια και οι τασεις ηταν ακριβως
τωρα δεν ξερω αν ετυχε σε εμενα αλλα εγω αυτη την μαρκα απο τις επωνυμες δεν προκειται να την ξαναπαρω
και μην κοιτας την ισχυ που λενε ειναι ονομαστικη οχι πραγματικη και οχι προτιμω τροφοδοτικο οσο ποιο απλο γινεται χωρις πολλα καλαμπαλικια (πολλες πραστασιες εννοω)
γιατι κλεινουν με το παραμικρο εγω για να καταλαβεις ακομη εχω τροφοδικα inovator του eshop και τα εβαλα σε 3 υπολογιστες που εφτοιξα και δεν χαλασε κανενα
και εχω απο αυτα σε 2 δικους μου υπολογιστες
αν θελεις πραγματικη ισχυ σε τροφοδοτικο τοτε πρεπει να αγορασεις απο 150Ε και πανω για να βγαζει την ισχυ που αναγραφει
αν θελεις καλο ειναι αυτο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808860
και απο τα φθηναρικα αυτο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663436

παντως ολα κατασκευαζονται στην κινα,ταιβαν κ.λ.π

BESTCHRISS
27-04-11, 13:04
τωρα να θελεις να μαθεις για τα παλμοτροφοτικα και πως μετριεται η πραγματικη ισχυ εδω
http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=31902
παντος ο υπολογιστη σου εαν δεν εχεις καρτα γραφικων που παιρνει extra τροφοδοσια πανω απο 200-220watt αποκλειεται να τραβηξει

τωρα τα καλα τροφοδοτικα εχουν βαθμο αποδωσης 80% που σημαινει την ισχυ που αναγραφουν βγαζουν πραγματικη περιπου στο 80% αυτης
καταλεβεις λοιπον ποση ισχυ πραγματικη βγαζει αν ειναι παραδειγμα 60% περιπου την μιση

tasosmos
27-04-11, 13:23
Αν και εχει μερικα σωστα πραγματα σε γενικες γραμμες ειναι οτι να ναι αυτο το αρθρο, με μια ματια που εριξα εχει λαθη που δειχνουν οτι ο συγγραφεας του ειναι ασχετος με ηλεκτρονικα!
πχ ο τυπος εχει δει πολλα τροφοδοτικα με πλακετες πολυαμιδιου (=flexible !!!), το PFC συμφωνα με εκεινον εχει σχεση με το πως ρυθμιζεται η ταχυτητα των ανεμιστηρων κτλ... μαλλον δεν ειναι τυχαιο που ειναι banned.


Οσον αφορα τον βαθμο αποδοσης (efficiency) δεν εχει σχεση με την μεγιστη ισχυ εξοδου που μπορεις να παρεις.
Ειναι ο λογος της ισχυος εξοδου προς την ισχυ που απορροφα απο το δικτυο.
πχ αν εχεις ενα τροφοδοτικο 500W με αποδοση 80% (μιλωντας παντα για αξιολογα τροφοδοτικα) μπορει να δωσει μεχρι 500W αλλα θα τραβηξει 625W απο το δικτυο.

BESTCHRISS
27-04-11, 13:53
παντως καθε σκληρος δισκος 3,5" χρειαζεται περιπου 10watt για να λειτουργησει σωστα

BESTCHRISS
27-04-11, 14:06
Αν και εχει μερικα σωστα πραγματα σε γενικες γραμμες ειναι οτι να ναι αυτο το αρθρο, με μια ματια που εριξα εχει λαθη που δειχνουν οτι ο συγγραφεας του ειναι ασχετος με ηλεκτρονικα!
πχ ο τυπος εχει δει πολλα τροφοδοτικα με πλακετες πολυαμιδιου (=flexible !!!), το PFC συμφωνα με εκεινον εχει σχεση με το πως ρυθμιζεται η ταχυτητα των ανεμιστηρων κτλ... μαλλον δεν ειναι τυχαιο που ειναι banned.


Οσον αφορα τον βαθμο αποδοσης (efficiency) δεν εχει σχεση με την μεγιστη ισχυ εξοδου που μπορεις να παρεις.
Ειναι ο λογος της ισχυος εξοδου προς την ισχυ που απορροφα απο το δικτυο.
πχ αν εχεις ενα τροφοδοτικο 500W με αποδοση 80% (μιλωντας παντα για αξιολογα τροφοδοτικα) μπορει να δωσει μεχρι 500W αλλα θα τραβηξει 625W απο το δικτυο.

Ένας υπολογιστής ο οποίος έχει onboard κάρτα γραφικών, τον επεξεργαστή, καναδυό τσιπάκια μνήμης, ένα δίσκο και ένα DVD μπορεί να δουλέψει άνετα με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό των 400 Watt. Η λέξη-κλειδί στην προηγούμενη πρόταση είναι "ποιοτικό". Και ποιοτικό θεωρείται ένα τροφοδοτικό το οποίο έχει απόδοση πάνω απο 80%. Αλλά θέλει προσοχή γιατί πολλά μπορεί να γράφουν στη συσκευασία τους οτι πληρούν την παραπάνω προδιαγραφή αλλά τελικά να μην το κάνουν. Τί σημαίνει 80% απόδοση σε ένα τροφοδοτικό 400 Watt; Σε γενικές γραμμές οτι "τραβάει" 400 Watt ρεύμα απο την πρίζα και δίνει 320 στον υπολογιστή για να λειτουργήσουν τα υποσυστήματά του. Τί γίνονται τα υπόλοιπα είπατε; Μα... θερμότητα.

http://olagiatopc.blogspot.com/2011/02/pc-power-supply.html

tasosmos
27-04-11, 14:39
Επειδη το γραφουν 2 τυποι ανωνυμα στο νετ χωρις να ξερουν τι γραφουν δεν παει να πει οτι ισχυει, αν το ψαξεις περαιτερω και σε πιο γνωστα και αξιολογα site θα δεις οτι παροτι ειναι μια συχνη παρεξηγηση οι "ειδικοι" συμφωνουν πως δεν καθοριζεται η μεγιστη ισχυς εξοδου απο το efficiency οπως εγραψα και παραπανω.
Και χωρις καθολου ψαξιμο, με απλη λογικη αν το παρεις δεν υπαρχει λογος να γινεται αυτο... Τι δλδ επειδη εχει χαμηλοτερη ή μεγαλυτερη αποδοση σε εμποδιζει να βαλεις μεγαλυτερο Μ/Σ, ψυκτρες, συρματα, διοδους κτλ και να αυξησεις την μεγιστη ισχυ εξοδου?

BESTCHRISS
27-04-11, 17:52
σωστα αλλα μην ξεχνας και τα mosfet ποσο ρευμα id μπορουν να δωσουν χωρις να καουν
π.χ SPP24N60C3 μπορει να δωσει ρευμα στους 25C 24,4A ενω στους 100C δινει ρευμα 15,4Α
http://www.infineon.com/dgdl/SPP24N60C3_Rev.2.4.pdf?folderId=db3a304412b4079501 12b408e8c90004&fileId=db3a304412b407950112b42e323b4975
επισης παιζουν ρολο και ολα τα υπολοιπα υλικα πυκνωτες,γεφυρες κ.λ.π
βεβαια αν αλλαξεις αυτα που λες ανεβαζεις την ονομαστικη ισχυ του τροφοδοτικου βεβαια αν κανεις ολες τις επεμβασεις θα ανεβασεις την ισχυ
εμεις συζητουμε οπως το αγοραζεις

tasosmos
27-04-11, 18:02
Μα δεν εννοω να αλλαξεις εσυ τιποτα! Απο την μερια του κατασκευαστη αναφερομαι.
Τα μοσφετ, πυκνωτες κ.α. συμπεριλαμβανονταν στο κτλ...



Απλα λεω οτι δεν επηρρεαζει αμεσα σχεση η αποδοση την ισχυ εξοδου.
ΔΕΝ πολλαπλασιαζεις την αναγραφομενη ισχυ με την αποδοση για να βρεις τι ισχυ εξοδου μπορει να δωσει αλλα μπορεις να διαιρεσεις την αναγραφομενη ισχυ με την αποδοση για να βρεις τι ισχυ θα τραβηξει απο το δικτυο για να βγαλει την αναγραφομενη.

Μπορεις πχ να εχεις ενα τροφοδοτικο 500W με αποδοση 70% το οποιο θα τραβαγε απο την πριζα 714W, μπορεις να εχεις κι ενα 500W με αποδοση 85% το οποιο θα ηθελε 588W.
Προφανως το 1ο θα ζεσταινεται περισσοτερο και θα εχεις μεγαλυτερο λογαριασμο αλλα θα εβγαζε παλι την αναγραφομενη ισχυ στην εξοδο αν ειναι "καλο" τροφοδοτικο...

kostasde
27-04-11, 18:50
tasosmos +1000
Οσο για την ταση που ειναι ποιο πανω απο το κανονικο κανενα τροφοδοτικο δεν πρεπει να εχει ακριβως την ονομαστικη ταση στον ακροδεκτη.Πρεπει να την εχει με πληρες φορτιο ονομαστικο
Και καποια επωνυμα επιτηδες εχουν τα 12βολτ ειδικα ψηλα γιατι τροφοδοτουν καρτες γραφικων με υψηλα Αμπερ και καποια μαλιστα εχουν και 2 12βολτες τροφοδοσιες ξεχωριστες.Τα σωστα τροφοδοτικα που πληρουν τις προδιαγραφες εχουν αν προσεξετε στο εξτρα τετραπινο για την στεκα της πλακετας στο ενα πορτοκαλι που ειναι 3,3βολτ και ενα 2τερο συνηθως λεπτοτερο ειναι η
αναφορα tου συγκριτη για να δινει πανω στην πλακετα 3,3 και οχι μεσα στο τροφοδοτικο .Οσο για τα πολυ φθηνα τροφοδοτικα που αναφερθηκαν εχω και λειτουργω αρκετες ντουζινες απλα ειναι για μια συγκεκριμενη δουλεια χωρις πολλα πολλα και λειτουργουν και χρονια

Olagiatopc Blogspot
29-04-11, 13:52
Επειδη το γραφουν 2 τυποι ανωνυμα στο νετ χωρις να ξερουν τι γραφουν δεν παει να πει οτι ισχυει, αν το ψαξεις περαιτερω και σε πιο γνωστα και αξιολογα site θα δεις οτι παροτι ειναι μια συχνη παρεξηγηση οι "ειδικοι" συμφωνουν πως δεν καθοριζεται η μεγιστη ισχυς εξοδου απο το efficiency οπως εγραψα και παραπανω.
Και χωρις καθολου ψαξιμο, με απλη λογικη αν το παρεις δεν υπαρχει λογος να γινεται αυτο... Τι δλδ επειδη εχει χαμηλοτερη ή μεγαλυτερη αποδοση σε εμποδιζει να βαλεις μεγαλυτερο Μ/Σ, ψυκτρες, συρματα, διοδους κτλ και να αυξησεις την μεγιστη ισχυ εξοδου?

Καλησπέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά.

Μόλις χθες έκανα εγγραφή στο site σας και αυτή είναι η πρώτη ανάρτηση που κάνω. Ο λόγος για την εγγραφή είναι οτι είδα στο blog μας είσοδο απο το site σας και ενδιαφέρθηκα να δω ποιοί είστε και με τί ασχολείστε. Δυστυχώς η ανάρτηση του tasosmos μου φάνηκε τουλάχιστον άδικη και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Αρχικά στο φίλο που ψάχνει τροφοδοτικό θα πρότεινα να κοιτάξει κάτι οπωσδήποτε επώνυμο και άνω των 500 Watt για να καλύψει και την πιθανότητα μελλοντικής αναβάθμισης. Ίσως και κάτι σε modular. Απο θέμα μάρκας καλές και αξιόπιστες είναι οι Coolermaster, Chieftec, Zalman, Xilence χωρίς να αποκλείω κάποιες άλλες και χωρίς να είναι όλα τα μοντέλα τους εξίσου καλά. Ψάξε καλά όμως γιατί είναι πολύ σημαντικό κομμάτι hardware. Επίσης, μην διστάσεις να δώσεις 5 - 10 ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο. Στην τελική, αν καεί το τροφοδοτικό σου και όχι οι συσκευές μέσα στον υπολογιστή σου, τότε θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του (ένας απο τους λόγους που το αγοράζουμε).

Στη συνέχεια θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη απο τους υπόλοιπους γιατί ό,τι γράψω θα είναι απάντηση προς τον tasosmos. Φιλικά πάντα, θα σου πω οτι είμαστε τόσο ανώνυμοι στο νετ όσο είσαι και εσύ εδώ πέρα. Το οτι βρίσκεσαι καιρό σε αυτό το φόρουμ δεν σε κάνει πιό έγκυρο και επώνυμο απο εμάς. Το ίδιο ισχύει και για τις περίπου 1900 αναρτήσεις που έχεις κάνει εδώ.

Το αν ξέρουμε τί γράφουμε ή όχι δεν μπορείς να το κρίνεις διαβάζοντας μία ανάρτηση στο blog μας αλλά παρακολουθώντας το πιό σχολαστικά. Θα είναι μεγάλη μας χαρά να μας δείξεις τα λάθη μας και να μας πεις ποιό είναι το σωστό για να βελτιωθούμε και εμείς. Αν προσέξεις το όλο στήσιμο του blog, θα δεις οτι είναι για ανθρώπους οι οποίοι δεν ξέρουν πολλά πράγματα και προσπαθούμε να τους περάσουμε έναν τρόπο σκέψης. Γι'αυτό είναι λίγες οι προτάσεις συγκεκριμένων προϊόντων που κάνουμε και πολλές οι κατευθυντήριες γραμμές που δίνουμε. Όποτε κάνουμε πρόταση προϊόντος, αυτή έρχεται με σχετική παρουσίαση απο κάποιο "έγκυρο" site. Μακάρι να είχαμε τα μέσα και τη δυνατότητα να έχουμε δικό μας εργαστήριο για δοκιμές και συμφωνίες με εταιρίες για να κάνουμε δικές μας παρουσιάσεις.

Ειδικοί δεν είμαστε αλλά σίγουρα δεν είμαστε και άσχετοι. Πιστεύω οτι 20 χρόνια ενασχόλησης με τα θέματα των υπολογιστών μας δίνει τουλάχιστον το δικαίωμα να κάνουμε κάποιες προτάσεις και να έχουμε μία άποψη. Όπως έγραψα και παραπάνω, είμαστε ανοιχτοί σε επισημάνσεις που αφορούν λάθη μας. Στο κάτω - κάτω, δεν μπορούμε να ξέρουμε τα πάντα και σίγουρα θέλουμε να διορθωνόμαστε για να ενημερώνουμε σωστά τον κόσμο.

Όσον αφορά το "efficiency" των τροφοδοτικών θα σου πω οτι αυτό που έχω διαβάσει στα "έγκυρα", όπως λες, sites είναι το ποσοστό της ενέργειας που εκμεταλλεύεται το τροφοδοτικό απο το σύνολο που τραβάει απο το δίκτυο. Αν, λοιπόν, ένα 500άρι τροφοδοτικό έχει 83% efficiency (απόδοση ελληνιστί) τότε θα παρέχει στον υπολογιστή 415 watt. Γιαυτό το λένε απόδοση. Μπορεί να υπερβεί εαυτόν και να δώσει περισσότερα αλλά ίσως όχι τόσο σταθερά όσο υπό νορμάλ συνθήκες.

Δύο αναρτήσεις έχεις κάνει στο συγκεκριμένο θέμα και στην πρώτη χαρακτηρίζεις άσχετο το συγγραφέα του άρθρου που διάβασες και στο δεύτερο λες οτι εμείς δεν ξέρουμε τί γράφουμε. Δηλαδή εμείς τί να πούμε για σένα; Οτι ξέρεις τα πάντα και είσαι ο σωστότερος όλων; Δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί δεν σε ξέρω, δεν σε έχω παρακολουθήσει και δεν ξέρω το επίπεδο των γνώσεών σου. Άρα δεν έχω το δικαίωμα και να σε χαρακτηρίσω.

Υπενθυμίζω οτι η εδώ ανάρτησή μου γίνεται με φιλικό τόνο και διαθέσεις. Δεν επιθυμώ ούτε να μαλώσω μαζί σου ούτε να γεμίσω το θέμα με διαπληκτισμούς και αντιπαραθέσεις. Θα σε παρακαλούσα όμως αν έχεις να κάνεις κάποια εποικοδομητική κριτική και διορθώσεις τότε να το κάνεις άφοβα προς εμάς τους ίδιους. Όχι να μπαίνεις εκ του ασφαλούς σε ένα φόρουμ και να μας βγάζεις άσχετους. Όπως και να το κάνεις, θιχτήκαμε...

Και πάλι συγνώμη για το μέγεθος της ανάρτησης. Και πάλι να θυμίσω οτι η ανάρτηση έγινε φιλικά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

GeorgeVita
29-04-11, 14:15
...Στην τελική, αν καεί το τροφοδοτικό σου και όχι οι συσκευές μέσα στον υπολογιστή σου, τότε θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του (ένας απο τους λόγους που το αγοράζουμε).

... Όσον αφορά το "efficiency" των τροφοδοτικών θα σου πω οτι αυτό που έχω διαβάσει στα "έγκυρα", όπως λες, sites είναι το ποσοστό της ενέργειας που εκμεταλλεύεται το τροφοδοτικό απο το σύνολο που τραβάει απο το δίκτυο. Αν, λοιπόν, ένα 500άρι τροφοδοτικό έχει 83% efficiency (απόδοση ελληνιστί) τότε θα παρέχει στον υπολογιστή 415 watt. Γιαυτό το λένε απόδοση.

...Υπενθυμίζω οτι η εδώ ανάρτησή μου γίνεται με φιλικό τόνο και διαθέσεις...

Ενας από τους λόγους που αγοράζουμε το τροφοδοτικό του PC είναι "για να καεί αλλά να προστατευτούν τα υπόλοιπα περιφερειακά";
Δηλαδή ένας λόγος αγοράς σκληρού δίσκου θα μπορούσε να είναι "να χάσει τα data χωρίς να κάψει το τροφοδοτικό";

Ενα τροφοδοτικό χαρακτηρίζεται σε ισχύ για το τι μπορεί να παρέχει, δηλαδή ένα τροφοδοτικό 500W πρέπει να μπορεί να δώσει 500W συνεχώς (ή για χρόνο που θα οριστεί στο τεχνικό εγχειρίδιο). Ο βαθμός απόδοσης θα υπολογιστεί σε σχέση με την επιπλέον ισχύ που θα καταναλώσει, δηλαδή ένα τροφοδοτικό 500W με βαθμό απόδοσης 0.83 θα καταναλώσει 602W.

Κατά τη γνώμη μου, η εδώ ανάρτησή σου έγινε στο όνομα του blog για να αυξήσει την επισκεψιμότητα εκεί. Φαντάσου τι πρέπει να κάνει η NOKIA αν γράψω ότι "το E5 είναι για πέταμα"...

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. μη μετρήσεις και τις δικές μου καταχωρήσεις γιατί είναι σταθερά αυξανόμενες!

BESTCHRISS
29-04-11, 14:39
για να δουμε αυτα που γραφετε ολοι ειναι σωστα
εχουμε αυτο το τροφοδοτικο A.C. 230X5A=1150WATT λεει 600watt ποση αποδοση εχει
και το δευτερο A.C. 240Χ10Α=2400watt λεει 620watt ποση αποδοση εχει
1989019891

Olagiatopc Blogspot
29-04-11, 14:40
Ενας από τους λόγους που αγοράζουμε το τροφοδοτικό του PC είναι "για να καεί αλλά να προστατευτούν τα υπόλοιπα περιφερειακά";
Δηλαδή ένας λόγος αγοράς σκληρού δίσκου θα μπορούσε να είναι "να χάσει τα data χωρίς να κάψει το τροφοδοτικό";

Ενα τροφοδοτικό χαρακτηρίζεται σε ισχύ για το τι μπορεί να παρέχει, δηλαδή ένα τροφοδοτικό 500W πρέπει να μπορεί να δώσει 500W συνεχώς (ή για χρόνο που θα οριστεί στο τεχνικό εγχειρίδιο). Ο βαθμός απόδοσης θα υπολογιστεί σε σχέση με την επιπλέον ισχύ που θα καταναλώσει, δηλαδή ένα τροφοδοτικό 500W με βαθμό απόδοσης 0.83 θα καταναλώσει 602W.

Κατά τη γνώμη μου, η εδώ ανάρτησή σου έγινε στο όνομα του blog για να αυξήσει την επισκεψιμότητα εκεί. Φαντάσου τι πρέπει να κάνει η NOKIA αν γράψω ότι "το E5 είναι για πέταμα"...

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. μη μετρήσεις και τις δικές μου καταχωρήσεις γιατί είναι σταθερά αυξανόμενες!


Χαχαχα... Όχι, όχι δε θα μετρήσω τις αναρτήσεις σου. Όπως έγραψα και παραπάνω η ανάρτηση έγινε γιατί δεν μας άρεσε ο χαρακτηρισμός του tasosmos (και δεν θέλω να το προσωποποιήσω). Δεν μας ενδιαφέρει να αυξηθεί η επισκεψιμότητα του blog με τέτοιο τρόπο σε καμία περίπτωση.

Επίσης έγραψα "αν καεί". Δηλαδή αν κάτι πάει στραβά να προστατέψει τον υπόλοιπο υπολογιστή. Θα σε παρακαλούσα να μην παραφράζεις όσα γράφω. Να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα : το αυτοκίνητο το αγοράζεις για να τρακάρεις; Φυσικά όχι. Αλλά αν τρακάρεις θέλεις να είναι ασφαλές για να μην χτυπήσεις.

Για τη NOKIA δεν ξέρω, πραγματικά... Αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις για το efficiency. Στο κάτω - κάτω μήπως μπερδευόμαστε με τις λέξεις. Εγώ λογαριάζω την αναγραφόμενη στο τροφοδοτικό ισχύ και υπολογίζω με βάση το efficiency την πραγματική του απόδοση. Εσείς, αν κατάλαβα σωστά, λογαριάζετε την αναγραφόμενη ισχύ σαν πραγματική και με βάση το efficiency υπολογίζετε την κατανάλωση. Αλλά αν τραβήξει παραπάνω απο την ονομαστική δεν θα καεί; Οι προδιαγραφές του δεν είναι για την αναγραφόμενη;

βοηθήστε με να καταλάβω για να ξέρω και τί γίνεται ρε παιδιά. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Να μάθω θέλω.

Και πάλι ευχαριστώ.

GeorgeVita
29-04-11, 15:07
... αυτό το τροφοδοτικό A.C. 230X5A=1150WATT λέει 600watt πόση απόδοση έχει;
και το δεύτερο A.C. 240Χ10Α=2400watt λέει 620watt πόση απόδοση έχει;

Ο βαθμός απόδοσης είναι ισχύς εξόδου διά ισχύ εισόδου.
Στο παράδειγμά σου βλέπεις το "AC INPUT" και το θεωρείς κατανάλωση κάτι που δεν είναι σωστό. Εκεί αναφέρουν τα όρια της παροχής ρεύματος και τάσης στην είσοδο του τροφοδοτικού. Στο δεύτερο παράδειγμα αναφέρθηκες στο 10Α και στο 240V. Γιατί δεν χρησιμοποίησες το 100V; Το δίκτυο για να δώσεις 240V που θα το βρεις; Η πραγματική κατανάλωση αναφέρεται στο τεχνικό εγχειρίδιο του τροφοδοτικού και μπορεί να μετρηθεί.
Αν παρόλα αυτά θέλουμε να υπολογίσουμε πρόχειρα το βαθμό απόδοσης θα μπορούσαμε να πούμε:
Βαθμός απόδοσης καλύτερος από: 600W/1150W=0.52

G

Xarry
29-04-11, 15:33
Αρχικά στο φίλο που ψάχνει τροφοδοτικό θα πρότεινα να κοιτάξει κάτι οπωσδήποτε επώνυμο και άνω των 500 Watt για να καλύψει και την πιθανότητα μελλοντικής αναβάθμισης. Ίσως και κάτι σε modular. Απο θέμα μάρκας καλές και αξιόπιστες είναι οι Coolermaster, Chieftec, Zalman, Xilence χωρίς να αποκλείω κάποιες άλλες και χωρίς να είναι όλα τα μοντέλα τους εξίσου καλά. Ψάξε καλά όμως γιατί είναι πολύ σημαντικό κομμάτι hardware. Επίσης, μην διστάσεις να δώσεις 5 - 10 ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο.
Καταρχας καλωσοριες. Σωστα αυτα που λες αλλα δεν ειναι θεμα 5-10 ευρω. Βλεπω οτι τα επωνυμα ξεφευγουν κατα πολυ στην τιμη πχ στα 500W παει 60+ ευρω ποσο που δεν μου παει να το δωσω για τροφοδοτικο. Δεν ξερω γιατι αλλα ενω σε αλλα περιφεριακα πχ σκληρους, μνημες δεν θα ειχα προβλημα να δωσω και 20 και 30 ευρω παραπανω για να παρω κατι καλυτερο στο τροφοδοτικο δε μου παει.

Olagiatopc Blogspot
29-04-11, 15:54
Καταρχας καλωσοριες. Σωστα αυτα που λες αλλα δεν ειναι θεμα 5-10 ευρω. Βλεπω οτι τα επωνυμα ξεφευγουν κατα πολυ στην τιμη πχ στα 500W παει 60+ ευρω ποσο που δεν μου παει να το δωσω για τροφοδοτικο. Δεν ξερω γιατι αλλα ενω σε αλλα περιφεριακα πχ σκληρους, μνημες δεν θα ειχα προβλημα να δωσω και 20 και 30 ευρω παραπανω για να παρω κατι καλυτερο στο τροφοδοτικο δε μου παει.

Καλώς σας βρήκα,

Αυτό που λες το συναντάω πολύ συχνά. Δυστυχώς η δουλειά που κάνει το τροφοδοτικό είναι "σιωπηλή". Δεν φαίνεται. Αλλά ένα μη επαρκές τροφοδοτικό (είτε λόγω ισχύος είτε λόγω ποιότητας) μπορεί να προκαλέσει υπολειτουργία στον υπολογιστή και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και καταστροφή κάποιων συσκευών. Αν και δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου καταστήματος σου δίνω ένα σύνδεσμο με ένα καλό τροφοδοτικό :
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Chieftec-750W-CFT-750-14C.htm

Είναι πολύ παραπάνω όμως απο αυτό που ενδεχομένως χρειάζεσαι. Έχει πολύ καλή τιμή και γιαυτό στο δείχνω. Επίσης, πρέπει να πας εσύ ο ίδιος να το πάρεις απο εκεί αποκλειστικά.

Xarry
29-04-11, 15:59
Υπερβολη θεωρω τα 750 ακομα και με αυτη την τιμη.

Olagiatopc Blogspot
29-04-11, 16:14
Υπερβολη θεωρω τα 750 ακομα και με αυτη την τιμη.

Σε ποιά τιμή θες να κινηθείς;

Xarry
29-04-11, 19:29
Γυρω στα 50 σκεφτομαι.

Olagiatopc Blogspot
29-04-11, 19:40
Γυρω στα 50 σκεφτομαι.

Δώσε μου λίγο χρόνο να το κοιτάξω και θα σου πω μερικές προτάσεις.

Xarry
29-04-11, 20:18
Σ ευχαριστω αν και εχω κανει ερευνα αγορας ( τουλαχιστον στα "μεγαλα" μαγαζια) και δεν μπορω να πω οτι βρηκα κατι αξιολογο για αυτο σκεφτομαι να παω σε κατι φθηνοτερο και αμφιβολου ποιοτητας.

kostasde
29-04-11, 21:17
Ωραια λοιπον συμφωνα με αυτη τη λογικη ενα αυτοκινητο 100 ιππων με βαθμο αποδοσης 40% αποδοδει 40 ιππους Λαθος καταναλωνει βενζινη ενεργειας 250 ιππων
Ενας ηλεκτροκινητηρας ειναι 1000βατ εχει αποδοση 90% αρα εξοδος 900βατ Λαθος καταναλωνει 1110βατ και παει λεγοντας Την ισχυ που δηλωνουν ειναι η ισχυς εξοδου
εκτος και αν δηλωνεται διαφορετικα οπως για παραδειγμα τα ηχεια που γραφουν ισχυς εισοδου χ Τα 20 χρονια ενασχολησης νεαρε μου δεν κανουν τετοια λαθη Και να μας πεις και σε ποιο μαγαζι εισαι φαν
Φιλικα παντα

BESTCHRISS
29-04-11, 22:23
λοιπον
GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806)

λoιπον το τροφοδοτικο εχει αποδοση 82% στα 600watt
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=39
τι εχεις να πεις
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
29-04-11, 22:25
Χαχαχα... Όχι, όχι δε θα μετρήσω τις αναρτήσεις σου. Όπως έγραψα και παραπάνω η ανάρτηση έγινε γιατί δεν μας άρεσε ο χαρακτηρισμός του tasosmos (και δεν θέλω να το προσωποποιήσω). Δεν μας ενδιαφέρει να αυξηθεί η επισκεψιμότητα του blog με τέτοιο τρόπο σε καμία περίπτωση.

Επίσης έγραψα "αν καεί". Δηλαδή αν κάτι πάει στραβά να προστατέψει τον υπόλοιπο υπολογιστή. Θα σε παρακαλούσα να μην παραφράζεις όσα γράφω. Να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα : το αυτοκίνητο το αγοράζεις για να τρακάρεις; Φυσικά όχι. Αλλά αν τρακάρεις θέλεις να είναι ασφαλές για να μην χτυπήσεις.

Για τη NOKIA δεν ξέρω, πραγματικά... Αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις για το efficiency. Στο κάτω - κάτω μήπως μπερδευόμαστε με τις λέξεις. Εγώ λογαριάζω την αναγραφόμενη στο τροφοδοτικό ισχύ και υπολογίζω με βάση το efficiency την πραγματική του απόδοση. Εσείς, αν κατάλαβα σωστά, λογαριάζετε την αναγραφόμενη ισχύ σαν πραγματική και με βάση το efficiency υπολογίζετε την κατανάλωση. Αλλά αν τραβήξει παραπάνω απο την ονομαστική δεν θα καεί; Οι προδιαγραφές του δεν είναι για την αναγραφόμενη;

βοηθήστε με να καταλάβω για να ξέρω και τί γίνεται ρε παιδιά. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Να μάθω θέλω.

Και πάλι ευχαριστώ.

συμφωνω απολυτα μαζι σου το εγραψα σε προηγουμενα Post

GeorgeVita
29-04-11, 22:34
το τροφοδοτικό έχει απόδοση 82% στα 600watt, τι εχεις να πεις;
Οτι το τροφοδοτικό σύμφωνα με τον κατασκευαστή έχει απόδοση 82% στα 600W.

Efficiency 82% (120W) / 85% (300W) / 82% (600W)

Δηλαδή:

Βαθμός απόδοσης καλύτερος από: 600W/1150W=0.52

Και αν ισχύει ότι λέει στο datasheet θα "τραβάει" 3.18Arms στα 230VAC (κατανάλωση 730W)

G

Υ.Γ. βρήκα και ένα καλό "Power Supply Technical Guide (http://www.xppower.com/pdfs/techguide.pdf)" από την XP POWER (www.xppower.com)

BESTCHRISS
29-04-11, 22:51
δες παλι τα χαρακτηριστικα 5Α στα 230AC καταναλωση
Model39TypeATX Form Factor 12V V2.2 / SSI standard EPS 12V V2.91Dimension (W / H / D)Standard ATX 150 x 140 x 86 (mm)Input Voltage90 ~ 264V (Auto Range)Input Current10A @ 115Vac / 5A @ 230VacInput Frequency Range47 ~ 63 HzPFCActive PFC (0.99)Power Good Signal100 ~ 500 msHold Up Time> 17 msEfficiency82% (120W) / 85% (300W) / 82% (600W)MTBF>400,000 hrsProtectionOVP / UVP / OTP / OCP / OLP / OPP / SCPOutput Capacity600 Watts ContinuousMax. Output Capacity700 WattsOperation Temperature5~50??Nominal Input Voltage?SafetyNemko / TUV / cUL / CE / BSMI / FCC / CCCFan120mm two-ball fan

BESTCHRISS
29-04-11, 23:15
ο υπολογισμος εχει ως εξεις max out power 700w x 0,82=574watt nοmimal (φθανει μεχρι 0,85)

αλλο τροφοδοτικο
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2874
840watt max out 840wX0,85=714W nomimal

BESTCHRISS
29-04-11, 23:18
επισης η ισχυς των τροφοδοτικων αναφερεται μεχρι 50C

tasosmos
30-04-11, 04:43
Ω ρε κολλημα... ρε παιδες ψαξτε το παραπανω, δεν ειναι ετσι τα πραγματα! Δειτε ολες τις παραπανω εξηγησεις προσεκτικα και το αναλογο που αναφερθηκε με τις μηχανες καυσεως για να το καταλαβετε καλυτερα, η ιδια βασικη λογικη ισχυει.

Οποιος αμφιβαλλει οτι στα πισι ισχυουν οι ιδιες αρχες με οποιαδηποτε αλλο τομεα των ηλεκτρονικων και θελει σωνει και καλα να το δει απο την μερια των πισι ας ανατρεξει σε αρθρα και review στα μεγαλυτερα και εγκυροτερα σχετικα site οπως johnnyguru, tom's hardware, hardware secrets.
Θα δει οτι γραφουν ακριβως αυτο κι εκεινοι, τα "καλα" τροφοδοτικα πισι δινουν στην εξοδο τουλαχιστον την αναγραφομενη ισχυ. Ουτε διαιρεμενη με το efficiency ουτε με τιποτα αλλο.


Οσον αφορα τον χαρακτηρισμο που απεδωσα σε προηγουμενο ποστ προς το blog Olagiatopc αυτος προφανως και αναφερεται στο συγκεκριμενο αρθρο που περιειχε τα περι efficiency και διαιρεσεων και ΔΕΝ αναφερεται στο συνολο του περιεχομενου του blog.
Δεν εχω κοιταξει καν καποιο αλλο αρθρο και επι του παροντος ουτε με ενδιαφερει ουτε εχω χρονο ουτε εχω λογο και ισως δεν εχω πλεον και τις γνωσεις για να αξιολογησω συνολικα το περιεχομενο του blog. Εχουν περασει εδω και χρονια οι εποχες που εσκαγα €€€ για πισι και παρακολουθουσα συνεπως τις εξελιξεις.

Ομως για το συγκεκριμενο αρθρο δεν θεωρω οτι ειναι αδικος ο χαρακτηρισμος που δωθηκε, δλδ οτι ο γραφων δεν γνωριζει επαρκως βασικες αρχες ηλεκτρονικης και θεωριας τροφοδοτικων. Αυτο προκυπτει αμεσα απο τα γραφομενα του.


Να το παμε κι αλλιως: Επειδη τα τροφοδοτικα του κιλου δινουν παντα λιγοτερη ισχυ στην εξοδο απο την αναγραφομενη αυτο δεν παει να πει οτι προκειται για εναν καθολικο και απαραβατο κανονα. Ισως ετσι εχει εξαπλωθει μια τετοια θεωρηση αλλα ειναι λανθασμενη!
Αντιθετως τα επωνυμα και αξιολογα τροφοδοτικα εχουν σχεδον παντα τους περιορισμους ρευματος σε μεγαλυτερες τιμες απο τις αναγραφομενες, ειτε για να καλυψουν την μελλοντικη γηρανση των εξαρτηματων ειτε λογω του σχεδιασμου που ακολουθειται απο τον εκαστοτε ΟΕΜ κατασκευαστη ειτε για διαφορους αλλους λογους.

Σε παλιοτερες δοκιμες που ειχα κανει ο ιδιος με ενα PCP&C turbo-cool 510 (οποιος εχει πειρα με πισι δεν χρειαζεται περαιτερω συστασεις για το συγκεκριμενο μοντελο, ειναι ενα απο τα πιο "σοβαρα" και δημοφιλη μοντελα της εταιριας αν οχι το δημοφιλεστερο, ακομα και μεταχειρισμενο τοτε ηταν πανακριβο θυμαμαι...), με μπολικα χρονια και πανω απο 50000 ωρες λειτουργιας (υπο οχι και τοσο ευνοικες συνθηκες) τοτε αντεξε ~550W σε μοιρασμενα ωμικα φορτια για 12ωρο χωρις κανενα προβλημα.

Παρομοια συμπερασματα βγαζει και μπορει να βγαλει ο οποιοσδηποτε reviewer οποτε και πρακτικα καταρριπτεται αυτο το... αξιωμα περι διαιρεσεων και ελαφρυνσεων.


Οσον αφορα το τελευταιο περι θερμοκρασιακου rating προφανως και μειωνεται η διαθεσιμη ισχυς για ενα δεδομενο τροφοδοτικο οσο αυξανεται η θερμοκρασια περιβαλλοντος, απο ηλεκτρονικη φυσικη 1ου εξαμηνου προκυπτει...

kostasde
30-04-11, 11:11
tasosmos ++++++10000

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=39Οσο για αυτο η εταιρια λεει στα χαρακτηριστικα του οτι
Model 39 Type ATX Form Factor 12V V2.2 / SSI standard EPS 12V V2.91 Dimension (W / H / D) Standard ATX 150 x 140 x 86 (mm) Input Voltage 90 ~ 264V (Auto Range) Input Current 10A @ 115Vac / 5A @ 230Vac Input Frequency Range 47 ~ 63 Hz PFC Active PFC (0.99) Power Good Signal 100 ~ 500 ms Hold Up Time > 17 ms Efficiency 82% (120W) / 85% (300W) / 82% (600W) MTBF >400,000 hrs Protection OVP / UVP / OTP / OCP / OLP / OPP / SCP Output Capacity 600 Watts Continuous Max. Output Capacity 700 Watts Operation Temperature 5~50??Nominal Input Voltage? Safety Nemko / TUV / cUL / CE / BSMI / FCC / CCC Fan 120mm two-ball fanΑρα εχει συνεχομενη ισχυ εξοδου 600βατ
Και μεγιστη 700βατ Αυτα ειναι εξοδου το γραφει Αρα τα εισοδου ειναι αυτα συν τις απωλειες τοσο δυσκολο ειναι Και η μεγιστη καταναλωση του ειναι 5Α επι 230Βολτ 1150Βατ

BESTCHRISS
30-04-11, 13:45
λοιπον το τροφοδοτικο αυτο τραβαει 1150 watt για να αποδωσει 600watt συνεχωμενα αυτη ειναι η αληθεια (στοιχεια κατασκευαστη δεν τα γραφω εγω)
αμα θελεται ενοιξε το να δειτε τι ασφαλεια εχει
επεισης καμια σχεση δεν εχουν οι μηχανες με τα τροφοδοτικα
εκτος αν μιλατε για ενεργιακη αποδοση
παμε τωρα σε αυτο που εχει 93% δηλαδη τραβαει 1290watt για να αποδωσει 1200watt μιλαμε για τελειότητα εχω πειστει πραγματικα
παντως βαλτε και ενα βατομετρο στην εισοδο γιατι εγω εχω και μετρηστε και μετα παλι το συζητουμε
http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1245&ID=2043#Tab1

kostasde
30-04-11, 16:56
(επεισης καμια σχεση δεν εχουν οι μηχανες με τα τροφοδοτικα
εκτος αν μιλατε για ενεργιακη αποδοση)


Ειναι τουλαχιστον φαιδρο να μη γνωριζουμε τι μοναδες ειναι το βατ και ο ιππος και να συζηταμε για αποδοση. Και να μη καταλαβαινουμε η δεν θελουμε να καταλαβαινουμε ενα μανουαλ οταν το διαβαζουμε
Φιλικα παντα

BESTCHRISS
30-04-11, 19:37
τωρα να μην μιλησουμε για φαινομενη,αεργη,πραγματικη ισχυ γιατι θα μπλεξουμε με τυπους
παντως πιστευει ο καθενας οτι θελει
φιλικα

Xarry
02-05-11, 11:41
Oριστε και οι τιμες των τασεων. Μεγαλες αποκλισεις παρατηρω μονο στις αρνητικες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι σε idle οι 2 πυρηνες εχουν τετοια διαφορα στην ταση.
19957

GeorgeVita
02-05-11, 12:31
Γειά σου Χάρη,
το συνημμένο δείχνει και μια τάση 6.85V αντί +5V (δεξιά στήλη). Αυτό τι είναι;

Οσον αφορά τους σκληρούς δίσκους, αυτό που πρέπει να ελέγχουμε/ξέρουμε είναι η ανάγκη τους σε ρεύμα κορυφής.
Αυτή η παράμετρος υπάρχει μόνο στο datasheet του δίσκου (http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-701277.pdf) και αναφέρεται ως "+12VDC peak"
Στην περίπτωση ενός WD3200AAJS αυτό το ρεύμα είναι 1.77Ap ±10% άρα έως 1.95Ap στα +12V που σημαίνει στιγμιαία κατανάλωση έως 23W:

19958

Αντίστοιχα "ρεύματα κορυφής" υπάρχουν σε όλα τα τμήματα του υπολογιστή.
Για παράδειγμα η κάρτα γραφικών nVidia 8400 θέλει έως 71W:

Q: What are the power requirements for the GeForce 8400 GS GPU?
A: GeForce 8400 GS cards have a maximum power draw of 71 watts.

Οι μνήμες καταναλώνουν 1-2W ανά GB, κλπ.

Αν κάνεις πλήρη λίστα των υλικών μπορείς να βρεις με αρκετά καλή προσέγγιση την πραγματική ανάγκη σε παροχή από το τροφοδοτικό.

Φιλικά,
Γιώργος

BESTCHRISS
02-05-11, 12:52
Oριστε και οι τιμες των τασεων. Μεγαλες αποκλισεις παρατηρω μονο στις αρνητικες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι σε idle οι 2 πυρηνες εχουν τετοια διαφορα στην ταση.
19957

η αρνητικη ταση ειναι τελειως λαθος πρεπει να εχει -12volt κια εχει 16,97 μπλε καλωδιο με γειωση
και τα +5volt εχει 6,85volt
οπωσδηποτε πρεπει να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου ειναι τελειωμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
φιλικα

Xarry
02-05-11, 13:21
η αρνητικη ταση ειναι τελειως λαθος πρεπει να εχει -12volt κια εχει 16,97 μπλε καλωδιο με γειωση
και τα +5volt εχει 6,85volt
οπωσδηποτε πρεπει να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου ειναι τελειωμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
φιλικα
Ειναι -16,97, -6,85 κοιταξε το.

Γειά σου Χάρη,
το συνημμένο δείχνει και μια τάση 6.85V αντί +5V (δεξιά στήλη). Αυτό τι είναι;


Ειναι τα +5VSB αυτα που δινει στις usb ακομα και οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης. Αυτο ας πουμε οτι ειναι εντος οριων γιατι δεν εχει κανενα φορτιο οταν δουλευει ο υπολογιστης.

BESTCHRISS
02-05-11, 14:00
οχι γραφει +5V: 6,85V δες το παλι
-5V : -5,51V
-12V : -16,97V
αν θελεις βαλε και πολυμετρο και μετρα να δεις
το τροφοδοτικο ειναι πολυ επικινδυνο αποψη μου αλλαξε το γρηγορα για να μην παθεις ζημια
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
02-05-11, 14:05
αποκλειση τασεων πο επιτρεπεται
+12 και -12 πανω-κατω 0,5volt
στα +3,3V πανω 0,3volt
στα +5 και -5 εως πανω-κατω 0,5volt

Xarry
02-05-11, 14:09
Το -5,51 που το βλεπεις;

BESTCHRISS
02-05-11, 14:12
αν θελεις βαλε το everest που ειναι καλυτερο προγραμμα

ΦΙΛΙΚΑ

Xarry
02-05-11, 14:13
Θα το βαλω, και πολυμετρο θα βαλω αλλα το -5,51 που το ειδες; Επισης αλλα εγραφες στο πρωτο ποστ μετα τις τασεις που εβαλα αλλα τωρα και με μπερδεψες. Μηπως ξερεις κατι που δεν ξερω;:lool:

BESTCHRISS
02-05-11, 14:14
19959
ΔΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ

Xarry
02-05-11, 14:15
-5.56 βλεπω και νομιζω φαινεται καθαρα

BESTCHRISS
02-05-11, 14:26
ενταξει εκανα λαθος στα δεκαδικα αλλα τα -12 και +5 ειναι λαθος
παρε ενα πολυμετρο και μετρα τις τροφοδοσιες σε λειτουργια ο υπολογιστης
για να εισαι σιγουρος

http://pinouts.ru/Power/atxpower_pinout.shtml

Olagiatopc Blogspot
02-05-11, 14:41
Σ ευχαριστω αν και εχω κανει ερευνα αγορας ( τουλαχιστον στα "μεγαλα" μαγαζια) και δεν μπορω να πω οτι βρηκα κατι αξιολογο για αυτο σκεφτομαι να παω σε κατι φθηνοτερο και αμφιβολου ποιοτητας.

Και πάλι καλησπέρα σε όλους σας, καλό μήνα να έχουμε.

Δες αυτό το τροφοδοτικό αν σε ενδιαφέρει :

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-Builder-Series-CX430-430W-PSU-CMPSU-430CXEU-CMPSU-430CXEU.htm

Και το σχετικό review που βρήκα :

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=214

Επίσης, και το GX 450 της Coolermaster είναι αξιοπρεπές αλλά δεν το βρήκα στην Ελλάδα. Πάντως η παρουσίασή του είναι εδώ :

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=231

Δεν είναι τέλεια αλλά κοντά στα 50,00 ευρώ είναι τίμιες προτάσεις.

Τώρα, όσον αφορά τα υπόλοιπα και για να μην γίνω κουραστικός να απαντήσω εν τάχει στον tasosmos οτι θα ήθελα να με διορθώσεις έστω και με ένα μικρό σχόλιο όταν είδες το άρθρο μου. Αφού το ξέρεις καλύτερα αφιέρωσε λίγο χρόνο να με διορθώσεις για να μην αναπαράγω λάθος γνώση. Θα γλιτώναμε και τόση ψηφιακή μελάνη εδώ μέσα :wiink: . Θέλω να πω δε θα σου έτρωγε τόσο χρόνο αλλά θα μας βοηθούσες να μάθουμε κάτι παραπάνω και να το διαδώσουμε σε όσους μας διαβάζουν.

Τέλος, στον kostasde, να πω οτι 20 χρόνια ενασχόλησης με τα PCs σημαίνει οτι αποσυναρμολογώ, συναρμολογώ, στήνω software, λύνω προβλήματα software και hardware και ενημερώνομαι διαρκώς για τις τεχνολογίες τους. Θα παραδεχτώ οτι οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι στην καλύτερη περίπτωση ελλιπείς. Αλλά όσα ξέρω, γράφω και προτείνω είναι αποτέλεσμα των όσων διαβάζω. Η αλήθεια είναι οτι ισχύει αυτό που έγραψε ο tasosmos : έχει επικρατήσει η οπτική γωνία των όσων έγραψα στο άρθρο μου. Και αυτό είναι αποτέλεσμα των όσων πέρασαν οι εταιρίες μέσω μάρκετινγκ (Αναγραφόμενη ισχύς στο κουτί = θεωρητική. Βάζουν δίπλα και το efficiency και μας "οδηγούν" στον υπολογισμό της πραγματικής). Δεν μπορώ να πω οτι είχα βρει κάποια εξειδικευμένη πηγή για να ενημερωθώ αρτιότερα αλλά μιας και "έπεσα" πάνω σας θα το κάνω. Όσον αφορά το σε ποιό μαγαζί είμαι φαν, θα σου πω οτι δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο. Πιστεύω οτι για τον καθένα έχει να κάνει με το τί συνάντησε. Εγώ π.χ. απο το Πλαίσιο, ό,τι έχω πάρει το έχω επιστρέψει σαν ελαττωματικό (εξαιρείται το κουτί του υπολογιστή μου και μία κάρτα γραφικών). Βέβαια, μου τα αντικαθιστούν αλλά είναι εκνευριστικό... Κοιτάζω πολύ στο ebay.co.uk και στο amazon.co.uk (και τα .com αντίστοιχά τους) για hardware. Παιχνίδια απο το play.com και πρόσφατα "ανακάλυψα" και το game.co.uk.

Και πάλι με συγχωρείτε αν ξέφυγα λιγάκι. Θα σας "παρακολουθώ" όμως.

Ευχαριστώ για την υποδοχή και όσα μου είπατε και καλή συνέχεια.

Xarry
02-05-11, 14:51
Σ ευχαριστω για την προταση. Λοιπον BESTCHRISS το πολυμετρο λεει στα +5 4,84 και στα +12 12,22.

edit
βλεπω στα χαρακτηριστικα του corsair


1 X ATX-20πινο;
1 X EPS-δεν ξερω τι ειναι.
1 X PCIe-για καρτα γραφικων;δεχεται μετατροπεα σε sata;
3X 4 Pin Molex-ειναι για την επικουρικη παροχη στην μητρικη;
4 X Sata-Δεν μου φτανουν... 3 σκληροι και 2 οπτικα.
2 X FDD-ΟΚ

ξανα edit 3X4 Pin Molex ειναι τα κλασσικα που γινονται σιγουρα sata ετσι;
Και το ΕΡS ειναι η εποκουρικη της μητρικης σωστα;

Olagiatopc Blogspot
02-05-11, 15:19
Σ ευχαριστω για την προταση. Λοιπον BESTCHRISS το πολυμετρο λεει στα +5 4,84 και στα +12 12,22.

edit
βλεπω στα χαρακτηριστικα του corsair


1 X ATX-20πινο;
1 X EPS-δεν ξερω τι ειναι.
1 X PCIe-για καρτα γραφικων;δεχεται μετατροπεα σε sata;
3X 4 Pin Molex-ειναι για την επικουρικη παροχη στην μητρικη;
4 X Sata-Δεν μου φτανουν... 3 σκληροι και 2 οπτικα.
2 X FDD-ΟΚ

ξανα edit 3X4 Pin Molex ειναι τα κλασσικα που γινονται σιγουρα sata ετσι;
Και το ΕΡS ειναι η εποκουρικη της μητρικης σωστα;

Για to EPS θα σε γελάσω αλλά έχει 24πινο για τη μητρική και τα molex είναι αυτά που γίνονται SATA. Πρόσεξε κ την κάρτα γραφικών σου αν θέλει πάνω απο 6πινο εξτρά καλώδιο τροφοδοσίας γιατί το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν δίνει.

gcreator
02-05-11, 15:24
Tο eps είναι για την τροφοδοσία του επεξεργαστή.Κουμπώνει πάνω στη μητρική.... είναι αυτό: http://www.motherboards.org/images/articles/guides/EPS_conn.jpg

Xarry
02-05-11, 15:59
4πινο ομως η 8πινο οπως στο λινκ;

Olagiatopc Blogspot
02-05-11, 16:29
4πινο ομως η 8πινο οπως στο λινκ;

Είναι "σπαστό" 4+4 pins για να διαλέξεις ανάλογα. Ό,τι συμβαίνει και με το 24πινο : είναι 20 + 4. Το κάνουν πολλά τροφοδοτικά και για την κάρτα γραφικών (6 + 2).

BESTCHRISS
02-05-11, 17:32
ΧΑΡΗ δεν μετρησες ολες τις τασεις γιατι;
επίσης όλα να νεα τροφοδοτικα δεν εχουν ταση -5volt (ασπρο καλωδιο εχει καταργηθει)
ακομη αν εχεις καρτα γραφικων που παιρνει εξωτερικη θερμοκρασια ναι να αγορασεις επωνυμο τροφοδοτικο
αλλα αν δεν παιρνει και με ενα deer κανεις την δουλεια σου

οσο για το τροφοδοτικο η εταιρια λεει στους 30C 430WATT συνεχωμενη ισχυ
ενω στο αλλο site λεει μεγιστη ισχυ 430 watt πια ειναι η αληθεια
http://www.corsair.com/builder-series-cx430.html
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=214
στους 50C ποση ισχυ αποδιδει;

ΓΙΑΤΙ
Μετρήσεις μέγιστου έργου σε μη ρεαλιστικές θερμοκρασίες. Τα τροφοδοτικά τύπου switch πέφτουν σε απόδοση όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία εσωτερικά. Η απόδοση του έργου πρέπει να μετριέται σε θερμοκρασία που αντικατοπτρίζει τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας και όχι πλασματικές. Δηλαδή σε θερμοκρασία 50с και όχι παρακάτω. Από την στιγμή που ένας κατασκευαστής δίνει μετρήσεις σε χαμηλότερες (π.χ. σε 40с ή ακόμα χειρότερα σε 25с), είναι μια πρώτη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Για κάθε 1 βαθμό Κελσίου παραπάνω από την τιμή που έχει μετρήσει ο κατασκευαστής αντιστοιχεί σε περίπου 1% απώλεια επί του τελικού ονομαστικού έργου. Αν δηλαδη έχει μετρηθεί ένα 500 στους 40с αντί για τους 50с που είναι σύνηθης εσωτερική θερμοκρασία, τότε χάνουμε 10% δηλαδή 50 ολόκληρα watt έργου
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
02-05-11, 17:34
ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ
εξωτερικη θερμοκρασια->εξωτερικη τροφοδοσια 6+2

BESTCHRISS
02-05-11, 18:22
μια εταιρια θα σας πω,επεσε καταλαθος στα χερια μου ενα τετοιο τροφοδοτικο πραγματικη βαρυ αλλη και πολλης καλης ποιοτητας και γραφει 420watt
αλλα τα πηνια του χοντρα και οι ψυχτρες ειναι μεγαλες
το οποιο εχει δυο ανεξαρτητες γραμμες στα +12volt αλλα δεν πεφτει η ισχυ του ουτε στους 50C
βεβαια δεν υπαρχει το μοντελο αυτο η εταιρια εχει βγαλει νεοτερα μοντελα
http://www.highpowersupply.com/hpc420302df.html
http://www.chieftec.com/products.html

gcreator
02-05-11, 18:28
Πράγματι τα chieftec είναι πολύ καλά.¨Εχω ένα 420αρι 10 χρόνια πραγματικό σκυλί! Και όντως έχει ψυκτράρες για αυτό είναι κ βαρύ.¨οχι σαν τις σημερινές <τοστιέρες> που έχουν κάτι ψύκτρες 2x3cm και κοτσάρουν έναν τεράστιο 12αρι ανεμιστήρα από πάνω...

¨οσο για τις μετρήσεις που έκανε ο φίλος πιο πάνω ήταν με φορτίο σε κάποιο βύσμα του τροφοδοτικού ή χωρίς?-αν δεν είχε φορτίο λογικό να έχει μια μικρή πτώση τάσης...

edit: τώρα είδα ότι ήταν από πρόγραμμα οι μετρήσεις!!! οπώτε η παραπάνω πρόταση άκυρη!!!

BESTCHRISS
02-05-11, 19:03
τελικα φιλε μηπως να πουλανε μουσι
δηλαδη μας πουλανε χρυσο ενω ειναι τενεκες
δεν ξερω τα πιο αγνωστα τροφοδοτικα εχουν καλυτερη πιοτητα κατασκευης απο τα φθηνα επωνυμα στην ιδια τιμη
πωσ βλεπεις τις μετρησεις το μπλε καλωδιο των -12v εχει -16,97
ενω το μωβ +5VSB εχει 6,85volt δεν εχει προβλημα το τροφοδοτικο;
ΦΙΛΙΚΑ

gcreator
02-05-11, 19:54
ΠΩ ΠΩ!!! Μεγάλες αποκλίσεις απο τις κανονικές τιμές!!!
Και πολύ πιθανόν να είναι έτσι από κατασκευής του και να μην το παρουσίασε τώρα!

Πάντως όσο για το άλλο -ότι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός!Το ότι είναι κάτι επώνυμο δεν σημαίνει ότι έιναι κ όντως καλό.
Βέβαια μην ξεχνάμε και ότι καμιά φορά τυχαίνουν και ελαττωματικά ,αστοχίες υλικού κλπ....

Εγώ πάντως για μικρά συστήματα εξακολουθώ να αγοράζω φθηνά τροφοδοτικά. Πολύ καλά έχω βρει τα chieftec, corsair,antec αλλά και τα deer που πλέον τα φέρνει το eshop.(όλα κάτω του 50ευρου για μέχρι 450W-500W).

Επίσης καλά για τα λεφτά τους είναι κ κάποια Fp. Eχω το FP-650W το οποίο το αγορασα μόλις 40Ε και εδώ και 3 χρόνια δουλεύει άψογα κ καθημερινά σχεδόν 12ωρο . και με αρκετά ενεργοβόρο pc(3 sata,amd phenom 8750,4ram και κάρτα γραφικων με εξωτερική τροφοδοσία).
Είναι αυτό αλλά το πηρα από Λαμία σε ένα κατάστημα: http://www.axiontechnology.gr/p.InterTech-Power-Supply-FP-650W.2890.html

gcreator
02-05-11, 19:57
Eπίσης στην σελίδα της asus μπορείς να δεις τις απαιτήσεις του συστήματος για ρεύμα (είναι το πιο αξιόπιστο από όσα άλλα κυκλοφορούν στο νετ): http://support.asus.com/PowerSupply.aspx?SLanguage=en

Xarry
02-05-11, 20:27
ΧΑΡΗ δεν μετρησες ολες τις τασεις γιατι;


Γιατι τις μετρησεις την εκανα με τον υπολογιστη σε λειτουργια. Για να μετρησω τις αλλες πρεπει να βγαλω το μολεξ της μητρικης και να μετρησω χωρις φορτιο αρα δεν εχει νοημα γιατι χωρις φορτιο ετσι κι αλλιως οι τασεις παιζουν.

BESTCHRISS
02-05-11, 20:43
οχι δεν θα το βγαλεις θα το μετρησεις με φορτιο βαζεις τουσ ακροδεκτες απο επανω και βλεπεις δεν υπαρχει προβλημα βαζεις πλαγια τον υπολογιστη

Xarry
02-05-11, 20:50
Ειναι λιγακι δυσκολο γιατι ειναι στεναχωρο το κουτι μου ασε που βαριεμαι ασε που δεν βρισκω και το λογο ετσι κι αλλιως ειπαμε παει για αλλαγμα το τροφοδοτικο.

BESTCHRISS
02-05-11, 22:40
επεισης διαβασα και κατι αλλο
active PFC τροφοδοτικό από το απλό PFC;
Μερικά τροφοδοτικά μπορούν σε καταστάσεις αυξημένου φόρτου να χάσουν έως και 50% της παρεχόμενης ισχύος τους. Το active PFC εγγυάται, λόγω και των επιπλέων πυκνωτών που τοποθετούνται, ότι η παρεχόμενη προς το pc ισχύς θα βρίσκεται αδιάλειπτα στο 90-95% των προδιαγραφών του τροφοδοτικού. αρα πρακτικά χρησιμοποιώντας ένα active PFC τροφοδοτικό μπορούμε να συνδέσουμε περισσότερες συσκευές και σε ‘χειρότερο’ ποιοτικα motherboard απ’ ότι άν χρησιμοποιούσαμε ένα άλλο απλό ίδιας ονομαστικής ισχύος.

ενω Passive PFC ότι η παρεχόμενη ισχύς θα βρίσκεται αδιάλειπτα στο 70-75% του power factor

Xarry
02-05-11, 22:58
Πολυ χρησιμο αυτο.
Υπαρχει περιπτωση οταν σε ενα τροφοδοτικο η ηλεκτρολογικη γειωση ειναι στον αερα αυτο να μην ξεκιναει;

BESTCHRISS
02-05-11, 23:15
γειωση της μπριζας στο σασι του τροφοδοτικο δεν εχει σημασια αυτο ειναι καθαρα ειναι θεμα προστασιας (ηλεκτροπληξια)
οταν δεν ξεκιναει εφοσον δεν εχει προβλημα η μητρικη μπορεις να το δοκιμασεις βραχυκυκλωνοντας το πρασινο με ενα μαυρο χωρις να συνδεθει στην μητρικη και βλεπεις αν ξεκιναει
αλλιως ελενχεις σε πρωτη φαση του πυκνωτες στο τροφοδοτικο και κυριως αυτοι που ειναι 6,3volt στην εξοδο για τα υπολοιπα χρειαζεται φωτογραφια για να σου απαντησω εσωτερικα
κυριωσ θα πρεπει να ελενξεις τα υλικα που βρισκονται διπλα στο πρασινο καλωδιο αλλα και την τροφοδοσια +5vsb που ειναι το μωβ καλωδιο η οποια πρεπει να υπαρχει παντα ταση
ειτε ειναι το τροφοδοτικο σε λειτουργια δουλευει ο υπολογιστης ,
ειτε ειναι σε stand-bye κλειστος ο υπολογιστης

Xarry
02-05-11, 23:17
Για αλλο τροφοδοτικο μιλαω εκτος υπολογιστη και εκτος του κουτιου του. Την πλακετα εχω μονο και δεν ξεκιναει. Τα +5sb δεν ειδα μονο αν δινει αλλα λογικα ουτα αυτα θα δινει. Τους πυκνωτες τους κοιταξα φαινονται οκ και λειτουργουσε πριν λιγο καιρο.

BESTCHRISS
02-05-11, 23:26
ΠΩ ΠΩ!!! Μεγάλες αποκλίσεις απο τις κανονικές τιμές!!!
Και πολύ πιθανόν να είναι έτσι από κατασκευής του και να μην το παρουσίασε τώρα!

Πάντως όσο για το άλλο -ότι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός!Το ότι είναι κάτι επώνυμο δεν σημαίνει ότι έιναι κ όντως καλό.
Βέβαια μην ξεχνάμε και ότι καμιά φορά τυχαίνουν και ελαττωματικά ,αστοχίες υλικού κλπ....

Εγώ πάντως για μικρά συστήματα εξακολουθώ να αγοράζω φθηνά τροφοδοτικά. Πολύ καλά έχω βρει τα chieftec, corsair,antec αλλά και τα deer που πλέον τα φέρνει το eshop.(όλα κάτω του 50ευρου για μέχρι 450W-500W).

Επίσης καλά για τα λεφτά τους είναι κ κάποια Fp. Eχω το FP-650W το οποίο το αγορασα μόλις 40Ε και εδώ και 3 χρόνια δουλεύει άψογα κ καθημερινά σχεδόν 12ωρο . και με αρκετά ενεργοβόρο pc(3 sata,amd phenom 8750,4ram και κάρτα γραφικων με εξωτερική τροφοδοσία).
Είναι αυτό αλλά το πηρα από Λαμία σε ένα κατάστημα: http://www.axiontechnology.gr/p.InterTech-Power-Supply-FP-650W.2890.html

συμφωνω μαζι σου ιδιως για την antec πολυ καλα τροφοδοτικα
οσο για το υπολογισμο ισχυως τα βγαζει υπερβολικα τα νουμερα η asus
εδω υπολογιζει σκληρο δισκο 50watt τον καθενα ενω ενας δισκος τραβαει στην εκκινηση 3,5 22watt και νορμαλ 10 watt
και οι green δισκοι πολυ λιγοτερο
εβαλα το συστημα μου και μου εβγαλε 700watt και εγω εχω τροφοδοτικο 500watt ονομαστικη ισχυ
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
02-05-11, 23:35
Για αλλο τροφοδοτικο μιλαω εκτος υπολογιστη και εκτος του κουτιου του. Την πλακετα εχω μονο και δεν ξεκιναει. Τα +5sb δεν ειδα μονο αν δινει αλλα λογικα ουτα αυτα θα δινει. Τους πυκνωτες τους κοιταξα φαινονται οκ και λειτουργουσε πριν λιγο καιρο.

δοκιμασεις βραχυκυκλωνοντας το πρασινο με ενα μαυρο ξεκιναει η οχι
μετρηση και την ταση στο μωβ για να δουμε αν παει ταση στο δευτερεον κυκλωμα ταση
αν δεν εχει προβλημα το mosfet και τα πηνια διορθωνεται φθηνα
(κυριως αναφερωμαι αν δεν εχει βραχυκλωμενο το μεγαλυτερο μετασχηματιστακι που βγαινει συνηθως και ενα χονδρο πηνιοσυρμα απο αυτο)

gcreator
02-05-11, 23:48
συμφωνω μαζι σου ιδιως για την antec πολυ καλα τροφοδοτικα
οσο για το υπολογισμο ισχυως τα βγαζει υπερβολικα τα νουμερα η asus
εδω υπολογιζει σκληρο δισκο 50watt τον καθενα ενω ενας δισκος τραβαει στην εκκινηση 3,5 22watt και νορμαλ 10 watt
και οι green δισκοι πολυ λιγοτερο
εβαλα το συστημα μου και μου εβγαλε 700watt και εγω εχω τροφοδοτικο 500watt ονομαστικη ισχυ
ΦΙΛΙΚΑ

Δεν έχεις άδικο αλλά αναφέρει recommended watt...

Οπως κ να χει πάντως μου κάνει εντύπωση πως στο fp τροφοδοτικό που έχω, έχει πυκνωτές στους 105C ενώ στο επώνυμο coolermaster σε άλλον υπολογιστή μου στους 85C!Ακόμη και στην πρώτη βαθμίδα -στον πυκνωτή 400volt.
Αυτό λέει πολλά αλλά ίσως και όχι.Πάντως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

gcreator
02-05-11, 23:57
Φυσικά επίσης τις συμφέρει τις κατασκευάστριες εταιρίες τροφοδοτικών να κατασκευάζουν τέτοια τροφοδοτικά(active pfc) λόγω του εύρους λειτουργίας τους 100~230V.

BESTCHRISS
03-05-11, 11:55
Δεν έχεις άδικο αλλά αναφέρει recommended watt...

Οπως κ να χει πάντως μου κάνει εντύπωση πως στο fp τροφοδοτικό που έχω, έχει πυκνωτές στους 105C ενώ στο επώνυμο coolermaster σε άλλον υπολογιστή μου στους 85C!Ακόμη και στην πρώτη βαθμίδα -στον πυκνωτή 400volt.
Αυτό λέει πολλά αλλά ίσως και όχι.Πάντως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

πραγματικα σε πολλα hardware υπολογιστη μητρικες,οθονες,παλμοτροφοδοτικα βλεπω τους πυκνωτες στο οριο
παραδειγμα σε ενα παλμοτροφοδοτικο βλεπω στην εξοδο π.χ. στα 5volt πυκνωτη με ταση στα 6,3V στο οριο
τωρα αν βαζουν στους 85c αντι στους 105c (υπαρχουν και στους 125C) για να γλιτωσουν καπια χρηματα τι να πω σπηλωνουν την εταιρια
λενε οτι 85c αντεχουν 3 χρονια και οι 105c 5 χρονια βεβαια εξαρταται αν ειναι κινεζικοι οι γιαπονεζικοι SANYO οι αλλων εταιριων επωνυμων
απλως οταν βλεπεις καπια ασταθεια στις τασεις εξοδου η αποκλειση απο την αρχικη τιμη της τασεως ,τους αλλαζεις
στις παλιες μητρικες τους πυκνωτες που ειχαν διπλα στα mosfet και κοντα στον επεργαστη ολοι στην 5εταια ειχαν διαροες η φουσκοναν παρα που ηταν 105c
αλλα ηταν ολοι στους 6,3V τους αλλαζα βεβαια με ιδια χωριτικοτητα αλλα με μεγαλυτερη ταση και ξεκινουσε παλι η μητρικη
τωρα το προβλημα το διορθωσαν βαζοντας solid capacitor
ton 400volt πρεπει να ειναι ποιοτικος γιατι αν σκασει αστο καλυτερα

(εύρους λειτουργίας τους 100~230V.)
παλια το ειχαν με ενα διακοπτη 110-230 τωρα το εχουν αυτοματο

η πηγη που πηρα το θεμα active PFC
http://www.checkmate.gr/faq.php?id=14

klik
04-05-11, 01:06
...η πηγη που πηρα το θεμα active PFC
http://www.checkmate.gr/faq.php?id=14
ε δεν είναι και έτσι ακριβώς... ο πυκνωτής στα 400V του APFC θα πρέπει και αυτός να αντέχει μέχρι τον επόμενο παλμό των 100Hz για να ξαναφορτιστεί. Ότι και να κάνουν τα APFC με 100HZ τροφοδοτούνται.
Και χωρίς APFC να είχαμε τροφοδοτικό, πάλι οι πυκνωτές θα έπρεπε να αντέξουν τον επόμενο παλμό δικτύου για να φορτιστούν.

(Σε τροφοδοσία 110V έχουμε καλύτερη απόκριση των APFC σε σχέση με τα απλά λόγου διπλασιασμού τάσης των δεύτερων με χρήση μισής συχνότητας).

Ο σκοπός των APFC δεν είναι να έχουν "άπλετη" ισχύ αλλά βελτιωμένο συνημίτονο.

BESTCHRISS
04-05-11, 12:21
σωστα αυτα που γραφεις αλλα σε απλο pfc και παθητικο pfc(passitive pfc) η ταση ειναι 310V ενω στο active pfc(ενεργο pfc) ειναι 400V
μειονεκτημα ειναι η αυξηση της θερμοκρασιας γι αυτο χρειαζεται καλυτερη ψυξη
19989

Xarry
22-06-11, 13:31
Εβαλε το e-shop σε προσφορα αυτο :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663435&sid=1 τι λετε αξιζει;

BESTCHRISS
25-06-11, 13:10
για τα λεφτα μου ειναι μια χαρα αφου εχει 80% Efficiency εχει παθητικο pfc(passitive pfc) αλλα εχει ερωτηματικο δηλαδη δεν ειναι σιγουροι
σημαινει οτι βγαζει περιπου 480watt πραγματικα στο συνολο αλλα μεχρι 40c σε full loand δηλαδη συνδεμενες ολες οι τροφοδοσιες (σε μεγαλυτερη θερμοκρασια πεφτει η ισχυς του)
και οχι ισχυς 480watt σε μια ταση ταση εξοδου
και αντεχει 50.000 ώρες σε 80% φόρτο και 25C θερμοκρασία περιβάλλοντος