PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με windows 7 - Δεν μπορω να εκτελεσω τιποτα ως διαχειρηστης



thelegr
26-04-11, 17:55
Καλησπερα σας.

Εχω ενα προβλημα στο pc μου... πριν την εγκατασταση του sp1 ολα ηταν μια χαρα, μετα ομως αρχισαν τα παρατραγουδα... αρχισε να μου βγαζει προβληματα με το Visual C++ Runtime κατα την εκκινηση. οταν εκανα repair σταματουσε να μου βγαζει προβλημα αλλα για 2-3 εκκινησεις.... εχθες εγκατεστησα το protel 99 SE και απο τοτε δεν μπορω ουτε να το απεγκαταστησω, ουτε να τρεξω οτιδιποτε ως διαχειρηστης

εκανα scan σε safemode με AVG Internet security 2011, Malwarebytes καθως και με το ποιο προσφατο AVG Rescue Disk.... Ολα κι ολα βρεθηκαν 5 μολυνσμενα αρχεια εκ των οποιων το 1 ηταν runtime packed fsg και τα 4 trojan horse SHeur3.AVBU.... αυτα διαγραφτηκαν απο το rescue disk αλλα λυση δεν βρεθηκε.... τι μπορει να φταιει;;;


Ευχαριστω εκ των προτερων

thelegr
26-04-11, 18:43
κανεις;;;;;;

sacracer
26-04-11, 19:26
σβησε τα σημεια επαναφορας των windows και αλλαξε αντιβαιρους.βαλε το microsoft.αν δεν φτιαξει και παλι ισως πρεπει να εκτελεσεις το sfc/.

thelegr
26-04-11, 19:42
Σε ευχαριστω για την απαντηση


sfc/ εστι;

thelegr
26-04-11, 19:46
επισης οταν λες microsoft μιλας για το Microsoft Security Essentials;

αν ναι, το κατεβασα αλλα δεν μπορω να το τρεξω γιατι θελει αδεια διαχειρηστη... θα κανω επανεκκινηση να μπω με safemode γιατι ετσι μονο μπορει να τρεξει αρχεια ως διαχειρηστης

thelegr
26-04-11, 19:56
δεν επιτρεπεται αυτη η εγκατασταση σε safemode :(

aeonios
26-04-11, 20:34
Φίλε thelegr τι ακριβώς μηνύματα σου έβγαζε σχετικά με το Visual C++ Runtime ?
Επίσης όταν λες ότι δεν σε αφήνει να τρέξεις κάτι σαν διαχειριστής σου βγάζει κάποιο μήνυμα?

thelegr
26-04-11, 20:49
Για το Visual C++ Runtime μου βγαζει αυτο 19844

Για το αλλο απλως μου βγαζει οτι δεν μπορει να βρει το αρχειο19845

thelegr
26-04-11, 20:55
απ οτι παρατηρησα τωρα, δειχνει να μην λειτουργει ο driver του ηχου αν και τα κουμπια του πληκτρολογιου λειτουργουν κανονικα.... αν και λειτουργει ο ηχος

andrewsweet4
26-04-11, 21:07
Format...! :lool:

thelegr
26-04-11, 21:08
αν δεν ειχα πανω απο 100gb μουσικης , καμια 20αρια gb φωτογραφιες και ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εγγραφα (ηλεκτρονικων, προγραματισμου) θα το ειχα κανει

SV1JRT
26-04-11, 21:56
Φίλε Ανδρέα, αυτό που περιγράφεις, μειάζει περισσότερο με ιό, παρά με πρόβλημα των windows. Εγώ θα συνιστούσα κατ' αρχήν να κάνεις ένα system restore σε περασμένη ημερομηνία που ΔΕΝ είχες πρόβλημα ώστε να αποκτήσεις έλενχο του υπολογιστή σου και μετά να κατεβάσεις το "malware bytes" που είναι δωρεάν και να ψάξεις όλο τον σκληρό σου για ιούς, trojan και spyware.
Μετά, ΑΓΟΡΑΣΕ ένα ΣΟΒΑΡΟ αντιβιοτικό όπως το McAfee ή το Norton και Ξανα-σκανάρισε το PC σου. (προσωπικά προτιμώ το McAfee. Αν και λένε ότι η τελευταία εκδοση του Norton είναι ελαφριά, δεν το έχω δει να ισχύει).
Αντιβιωτικά τύπου free antiviruw και avast και AVG και Stalone και Μακαρόνε είναι Γ.Τ.Π.
(Για Την Πλάκα. Μην παρεξηγηθούμε.. ετσι ??)

thelegr
26-04-11, 22:05
αν διαβασες το 1ο μου ποστ, εκανα σκαναρισμα και με mwbytes αλλα ενω αυτο δεν βρηκε τιποτα, το AVG (πληρως ενημερωμενο) βρηκε 4 τροτζαν και ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι....

ως αναφορα για τα αντιβαϊρους το AVG το εχω αγορασει και αυτο οπως και οτιδιποτε πανω στον υπολογιση (πλην του hardware) απο την "γνωστη αγορα" και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ok....

ως αναφορα το Γ.Τ.Π. διαφωνω... ειναι Για Τα Παιδακια :P

thelegr
26-04-11, 22:07
ως αναφορα το system restore το ποιο παλιο (και αυτο με παραξενεψε παρα πολυ) ηταν μολις χθες το βραδυ!

ΕΝΤΙΤ: Ηταν το 1ο που σκευτηκα να κανω

billtech
26-04-11, 22:10
Και για ολα αυτα...φταιει το protell99SE. και εγω το ειχα παθει αυτο. με ειχε τρελλανει. ουτε να εγκαταστησεις κατι σε αφηνει. ουτε να παιξεις με τον ηχο ουτε τπτ. ετσι εβαλα το altium πανω. και το protell99SE το εχω σε εικονικα winXP.
μονο format σε σωζει τωρα.
οσο για το sp1 και με την visualC δεν κατεω...

SV1JRT
26-04-11, 22:13
Ανδρέα, έχω δεί τρελά πράγματα με τα "φτηνα - free" αντιβιωτικά. Γι' αυτό συνηστώ McAfee Αγορασμένο. Εξάλου το κόστος είναι μόνο 25 - 30 ευρώ. Δέν είναι τραγικό για να προστατέψεις τα πολύτιμα αρχεία σου.
Τέλος πάντων, ξεκίνα με το system restore και συνέχισε με το malware. (που είπα κατεβασέ το, για να είναι ενημερωμένο. Είδα ότι το είχες ;) )
Καλή επιτυχία. και εδώ είμαστε..

Edit: Χμμμμ... την ώρα που σου έγραφα, μου έγραφες και εσύ. Τώρα είδα για το system restore...
Μπορείς να τρέξεις κανένα CCLeaner PORTABLE (απο το γνωστο μαγαζάκι) έστω σε safe mode και να δείς τί φορτώνει στο ξεκίνημα ?? Αν γίνετε και να απενεργοποιήσεις οτι υποπτο βλέπεις, ακόμα καλύτερα.
Μήν ανχόνεσαι. Εχουμε ΠΟΛΛΑ κόλπα μέχρι το format.. ;) ;)

billtech
26-04-11, 22:17
δεν ειναι ιος παιδια...το προτελλ ειναι....το ειχα παθει και εγω..και μαλιστα αμεσως μετα απο φορματ που δεν ειχα μπει ακομα στο νετ....δεν σε αφηνει να κανεις εγκατασταση τπτ. ουτε να παιξεις με τον ηχο.δεν μιλαω με υποθεσεις..αλλα επειδη το επαθα και εγω...το ιδιο.και μεχρι να βρω τι εφταιγε ειχα σκασει.

SV1JRT
26-04-11, 22:30
Το protel βάζει ένα "driver" που είναι το κλείδωμά του στην ουσία. Ψάχνει να βρεί ένα hardware lock στην USB του μηχανήματος.
Διάφορες "εκδόσεις" απο το γνωστό μαγαζάκι ΔΕΝ έχουν πετυχημένα αντικλείδια και σε... κλειδώνουν απ' εξω..
Συνήθως με system restore όλα είναι ΟΚ. (αν δεν τα έχεις σβήσει).
Με το CCleaner μπορεί να δεί τι φορτώνει και να "απενεργοποιήσει" τον "driver".
(Ισως να γίνετε και από τα "services" στον πίνακα ελένχου. Δεν είμαι σίγουρος).

kostasde
26-04-11, 22:37
Μερικες φορες καποια προγραμματα φτιαχνουν τα αρχεια τους μονο για ενα χρηστη αυτον που κανει την εγκατασταση.Οποτε εαν μπορεις να φτιαξεις νεο χρηστη μπορει να μπορεσεις να μπεις στο pc σου και να δουλευεις απο αυτον τον νεο χρηστη

thelegr
26-04-11, 22:39
κανω επανεκκηνηση να μπω σε safemode να εγκαταστησω το CCleaner να κανω δουλεια...


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

thelegr
26-04-11, 22:50
Καταφερα να διαγραψω το προτελ απο τον CCleaner με safemode αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ να διαγραψει 1 αρχειο στον φακελο του συστηματος ισχυριζομενο οτι δεν επιτρεπεται η προσβαση... Να δουμε τι θα γινει τωρα....

thelegr
26-04-11, 22:55
Και τα 2 προβλήματα παραμένουν καθως και αυτο με τον ηχο

thelegr
26-04-11, 22:58
:thinking:

Σωτηρη μιπως εχεις Teamviewer ,χρόνο και διαθεση να με βοηθησεις; Θα σου ειμουν υποχρεος![-<

aeonios
26-04-11, 23:24
Μήπως έχεις εγκαταστήσει πρόσφατα το Adobe suite cs4?

picdev
26-04-11, 23:35
τα δωρεάν antivirus δεν έχουν κανένα πρόβλημα...
όσο για το νορτον, σε καμία περίπτωση δεν είναι σοβαρό antivirus.
Για να καθαρίσεις το pc απο κάποιο ΙΟ σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνεις ενώ τρέχουν τα windows , κατέβασε το Hirens boot cd που στην ουσία είναι ενα μικρό λειτουργικό με διάφορα προγραμματα, μέσα σε αυτά έχει και antivirus antimalwre ktl, αφου λες οτι σου βρίσκει trojan δοκίμασε να τα καθαρίσεις με τον τρόπο που σου είπα και μετά βλέπουμε και τα άλλα.
Επίσης μέσα απο αυτό το λειτουργικό μπορείς να σβήσεις ότι αρχείο θες χωρίς προβλημα

Οταν λες οτι δεν ασε αφήνει να εκτελέσεις ενεργειες ως admin τι εννοεις? σου βγάζει κάποιο μνμ? μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα
γιατι τα προηγούμενα μνμ που ποσταρες έχουν να κάνουν με προγραμμάτα

Μπαίνεις με λογαριασμό administrator? Μπορείς να πας στο πίνακα ελέγχου στους χρήστες, και να αλλάξεις τον τύπο του λογαριασμού σου σε διαχειρηστή απο τυπικό χρήστη

thelegr
26-04-11, 23:44
Μήπως έχεις εγκαταστήσει πρόσφατα το Adobe suite cs4?

οχι.... παλια (πανω απο 5 μηνες νομιζω) το CS5 και επαιζε μια χαρα


τα δωρεάν antivirus δεν έχουν κανένα πρόβλημα...
όσο για το νορτον, σε καμία περίπτωση δεν είναι σοβαρό antivirus.
Για να καθαρίσεις το pc απο κάποιο ΙΟ σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνεις ενώ τρέχουν τα windows , κατέβασε το Hirens boot cd που στην ουσία είναι ενα μικρό λειτουργικό με διάφορα προγραμματα, μέσα σε αυτά έχει και antivirus antimalwre ktl, αφου λες οτι σου βρίσκει trojan δοκίμασε να τα καθαρίσεις με τον τρόπο που σου είπα και μετά βλέπουμε και τα άλλα.
Επίσης μέσα απο αυτό το λειτουργικό μπορείς να σβήσεις ότι αρχείο θες χωρίς προβλημα

Οταν λες οτι δεν ασε αφήνει να εκτελέσεις ενεργειες ως admin τι εννοεις? σου βγάζει κάποιο μνμ? μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα
γιατι τα προηγούμενα μνμ που ποσταρες έχουν να κάνουν με προγραμμάτα

οπως ειπα και στο 1ο ποστ, τα τροτζαν τα βρικα με το RESCUE CD του AVG... ουσιαστικα παρεμφερη με αυτο που μου ειπες

picdev
26-04-11, 23:48
έχει διάφορα τέτοια προγράμματα που βοηθούν στο καθαρισμό, δεν θα κάνει μέ ενα μονο δουλειά.
Κοίταξε αυτό που σου εγραψα για το λογαριασμό σου
υπάρχει και avast boot cd,

thelegr
27-04-11, 10:42
Το εβαλα να κατεβαινει.... Σε αλλον υπολογιστη φυσικα.... περιμενω να δω τωρα τι βιολι βαραει και αυτο... φορματ μαλλον θα κανω οπως παει η κατασταση :cursing:....

SV1JRT
27-04-11, 10:56
τα δωρεάν antivirus δεν έχουν κανένα πρόβλημα...
όσο για το νορτον, σε καμία περίπτωση δεν είναι σοβαρό antivirus.
Για να καθαρίσεις το pc απο κάποιο ΙΟ σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνεις ενώ τρέχουν τα windows , κατέβασε το Hirens boot cd που στην ουσία είναι ενα μικρό λειτουργικό με διάφορα προγραμματα, μέσα σε αυτά έχει και antivirus antimalwre ktl, αφου λες οτι σου βρίσκει trojan δοκίμασε να τα καθαρίσεις με τον τρόπο που σου είπα και μετά βλέπουμε και τα άλλα.
Επίσης μέσα απο αυτό το λειτουργικό μπορείς να σβήσεις ότι αρχείο θες χωρίς προβλημα

Οταν λες οτι δεν ασε αφήνει να εκτελέσεις ενεργειες ως admin τι εννοεις? σου βγάζει κάποιο μνμ? μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα
γιατι τα προηγούμενα μνμ που ποσταρες έχουν να κάνουν με προγραμμάτα

Μπαίνεις με λογαριασμό administrator? Μπορείς να πας στο πίνακα ελέγχου στους χρήστες, και να αλλάξεις τον τύπο του λογαριασμού σου σε διαχειρηστή απο τυπικό χρήστη

Φίλε μου δεν θα μπώ σε αντιπαράθεση για το πίο αντιβιωτικό είναι το καλύτερο. Απλά να αναφέρω οτι το zastava και η laborgini έχουν και τα δύο ρόδες και οδηγούνται στον δρόμο, αλλα σε καμία περίπτωση δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Επίσης η McAfee (για παράδειγμα) έχει πίσω της 25+ χρόνια εμπειρίας στην κατασκευή αντιβιωτικών. Οι άλλοι είναι χτεσινή γέννα. Τέλος πάντων, περι ορέξεως.....

Το θέμα είναι να βοηθήσουμε τον φίλο μας Αντρέα, να σώσει τα ερχεία του και το PC του.

Λοιπόν, Αντρέα TeamViewer υπάρχει. Στον χρόνο τα χαλάμε λίγο. Το απόγευμα μετά τις 6:00 ίσως να τα καταφέρω να μπώ.
Από ότι καταλαβαίνω, έχεις πρόσβαση και σε δευτερο PC. (Καλό για να κατεβάζεις διάφορα)

Μπορείς να κάνεις ΑΛΛΟ user από safe mode και να μπείς να δείς πως παίζει ? Πιστεύω ότι και με νέο user θα έχεις τα ίδια προβλήματα, γιατι ο "driver" του protel μπαίνει σαν service στα windows, που σημαίνει οτι επηρεάζει όλους τους χρήστες. Απλά κάνε το για επιβεβαίωση.

Στείλε μου PM να κανονίσουμε "σύνδεση"....

thelegr
27-04-11, 13:39
Ο Μονος τροπος που καταφερα να δημιουργισω χρηστη, αν και διχως αποτελεσμα, ηταν μεσο safemode αλλα μονο απο cmd -> net user .......... /add και net localgroup Administrators ................. /add

BESTCHRISS
27-04-11, 14:19
Καλησπερα σας.

Εχω ενα προβλημα στο pc μου... πριν την εγκατασταση του sp1 ολα ηταν μια χαρα, μετα ομως αρχισαν τα παρατραγουδα... αρχισε να μου βγαζει προβληματα με το Visual C++ Runtime κατα την εκκινηση. οταν εκανα repair σταματουσε να μου βγαζει προβλημα αλλα για 2-3 εκκινησεις.... εχθες εγκατεστησα το protel 99 SE και απο τοτε δεν μπορω ουτε να το απεγκαταστησω, ουτε να τρεξω οτιδιποτε ως διαχειρηστης

εκανα scan σε safemode με AVG Internet security 2011, Malwarebytes καθως και με το ποιο προσφατο AVG Rescue Disk.... Ολα κι ολα βρεθηκαν 5 μολυνσμενα αρχεια εκ των οποιων το 1 ηταν runtime packed fsg και τα 4 trojan horse SHeur3.AVBU.... αυτα διαγραφτηκαν απο το rescue disk αλλα λυση δεν βρεθηκε.... τι μπορει να φταιει;;;


Ευχαριστω εκ των προτερων

οπως ειπε ο φιλος ο ΣΩΤΗΡΗΣ επαναφορα συστηματος και εγκατασταση sp3 οχι sp1
http://thepiratebay.org/torrent/4329127/windows_xp_professional_sp3_gr_corporate

thelegr
27-04-11, 14:20
υπαρχει sp3 στα 7;;;

sacracer
27-04-11, 14:23
χμμμ.δοκιμασε να εγκαταστησεις το spy bot search and destroy και να ψαξεις για spyware,σιγουρα θα σου βρει πολλα.το επομενο βημα αν το προβλημα ειναι απο ιο ειναι να βγαλεις το δισκο και να το ψαξεις σαν εξωτερικο απο εναν αλλο υπολογιστη.εννοειτε δεν θα επιτρεψεις αυτοματη εκτελεση!!!!!

picdev
27-04-11, 15:57
αφου το προβλημα ειναι οι χρηστες γιατι δεν κοιτας αυτο που σου ειπα απο το πινακα ελεγχου, αν το προβλημα ειναι το service του protel πολυ ευκολα το απενεργοποιεις
με την εντολη msconfig αν και νομιζω οτι δεν μπορει ενα τετοιο προγραμμα να βαλει χερι στον admin των windows

thelegr
27-04-11, 16:43
ΑΝΑΛΑΜΠΉ!!!

μήπως, αν τώρα που τρέχω τα mini xp από το hirens CD καταφέρω να αντιγράψω τα απαραίτητα αρχεία μου χωρίς πρόβλημα???

thelegr
27-04-11, 17:11
Έχω βάλει να σκανάρει από τα Mini ΧΡ με το SuperAndiSpyware και μου έχει βρει 336 Adware!

SV1JRT
28-04-11, 08:28
Ανδρέα τελικά τί έγινε ??
336 adware ??? WOW !!!!
Ποιός είπε ότι τα "free" αντιβιωτικά είναι το ίδιο καλά με τίς παλιοσειρές ??? χαχαχαχαχαχαχα
Λίγο ακόμα και θα άνοιγες ζωολογικό κήπο στο PC σου...

thelegr
28-04-11, 11:15
Σωζω τα αρχεια μου σε 1 απο τα 2 partitions για να κανω φορματ..... βρηκα και explorer.exe αλλα οντος δεν εφταιγε αυτο... μακαρι να έβρισκα ενα "Factory" registry backup μπας και βγαζαμε ακρη για τι τι φταιει...

SV1JRT
28-04-11, 12:22
Το κόλπακι με τα EXE assosiation το δοκίμασες τελικά ??
Εχω απορία αν τελικά έκανε καμία διαφορά....

Αν τελικά κάνεις format, οταν τελειώσεις τις εγκαταστάσεις προγραμμάτων, αγόρασε ;) το HDClone 3.8 PRO και πάρε image ολο τον σκληρό σε αρχείο. Ενεργοποίησε και τήν συμπίεση απο το μενου του και το image που θα σου βγάλει, γράφτο σε ένα DVD (λογικά θα είναι κάτω απο 4Gb συμπιεσμένο) να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο..

thelegr
28-04-11, 12:28
Το εκανα αλλα τιποτα...Πριν την εγκατασταση θελω να αποθηκευσω τα απαραιτητα αρχεια μου στον εξωτερικο σκληρο... Ο λογος ειναι οτι θελω να κάνω φορμάτ σε ΟΟΟΟΛΟ τον δισκο, μετα θα κανω 1 παρτισιον ισα ισα για τα τραγουδια και ολλο το υπολοιπο για τα windows. Ενα πραγμα που θα κανω κατα το φορματ ειναι να ΜΗΝ περασω παλι τα Ultimate...τρωνε πολυ μνημη σε σχεση με τα home premium πχ...

SV1JRT
28-04-11, 12:38
Δυσκολη περίπτωση φίλε μου.
Θυμάμαι πρίν από αρκετά χρόνια, είχα ΣΧΕΔΟΝ το ίδιο προβλημα σε windows XP. Οταν στράβωσε η εγκατέστηση κάποιου αντιβιοτικού (νομίζω caspersky ήταν) δέν με άφηνε να ανοίξω κανένα ΕΧΕ ή COM αρχείο, γιατί όλα αυτά τα αρχεία τα πέρναγε από το real time scanner του αντιβιοτικού, που τα είχε παίξει και μου έβγαζε το μήνυμα ότι δέν βρέθηκε το αρχείο που ήθελα να τρέξω...
Δεν κάνεις μία κίνηση να ΒΓΑΛΕΙΣ το AVAST και οτιδήποτε άλλο αντιβιοτικά έχεις και να δείς τί θα γίνει ?? Αφου για format το πάς, δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

picdev
28-04-11, 12:48
Το εκανα αλλα τιποτα...Πριν την εγκατασταση θελω να αποθηκευσω τα απαραιτητα αρχεια μου στον εξωτερικο σκληρο... Ο λογος ειναι οτι θελω να κάνω φορμάτ σε ΟΟΟΟΛΟ τον δισκο, μετα θα κανω 1 παρτισιον ισα ισα για τα τραγουδια και ολλο το υπολοιπο για τα windows. Ενα πραγμα που θα κανω κατα το φορματ ειναι να ΜΗΝ περασω παλι τα Ultimate...τρωνε πολυ μνημη σε σχεση με τα home premium πχ...
αν λες για τη ram, δεν έχει διαφορά ultimate kai premium
αλλα δοκίμασε πρώτα να δείς τι γίνεται με τους χρήστες απο το πίνακα ελέγχου, να δεις τι δικαιωματα έχεις , μην κανεις τσαμπα format
δοκίμασε να ξεκινήσεις με repair mode με το cd των windows και να δημιουργισεις με cmd εκεί
χρηστη

picdev
28-04-11, 12:50
Το κόλπακι με τα EXE assosiation το δοκίμασες τελικά ??
Εχω απορία αν τελικά έκανε καμία διαφορά....

Αν τελικά κάνεις format, οταν τελειώσεις τις εγκαταστάσεις προγραμμάτων, αγόρασε ;) το HDClone 3.8 PRO και πάρε image ολο τον σκληρό σε αρχείο. Ενεργοποίησε και τήν συμπίεση απο το μενου του και το image που θα σου βγάλει, γράφτο σε ένα DVD (λογικά θα είναι κάτω απο 4Gb συμπιεσμένο) να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο..

φιλε μου όλος ο δίσκος να γίνει 4gb δεν γίνεται

thelegr
28-04-11, 13:06
Φιλε μου, 1ον ο χρηστης μου ΕΙΝΑΙ ο Διαχειρηστης και 2ον οπως ειπα εφτιαξα χρειστη-διαχειρηστη μεσω cmd απο το safemode...

Παντως η RAM ΕΧΕΙ αισθητη διαφορα και αυτο το βλεπω απο αλλο λαπτοπ που εχει windows 7 - απο το ιδιο μαγαζακι και τα 2, το αλλο εχει Home premium και καταναλωνει γυρο στα 600~800mb και αυτο ειναι Ultimate και εχει σταθερα καταναλωση απο 1.04GB και πανω... Θα δοκημασω φιλε Σωτηρη να δω τι παιζει...

SV1JRT
28-04-11, 13:08
φιλε μου όλος ο δίσκος να γίνει 4gb δεν γίνεται

Πόσο χώρο θα σου πιάσουν τα windows + τα βασικα προγράμματα (office και τα σχετικά) ??
Πάνω από 4 Gb συμπιεσμένα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να σου πάρουν. Δέν λέω να πάρεις Image τα πάντα.
Απλά, αν χρειαστεί στο μέλον, να μπορείς να κάνεις επαναφορά του (SYSTEM) δίσκου στα γρήγορα.

thelegr
28-04-11, 13:10
με λιγα λογια, backup του συστηματος - Επαναφορα Συστηματος.... ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ!

SV1JRT
28-04-11, 13:43
με λιγα λογια, backup του συστηματος - Επαναφορα Συστηματος.... ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ!

Ετσι, ετσι....
Με μία κίνηση να φέρνεις το pc σου στην κατάσταση που ήταν φρεσκο-φορμαρισμένο, χωρίς να χάνεις ολη την μέρα σου με φορματ, εγκατάσταση windows, drivers, software και ρυθμίσεις που σου αρέσουν... Επίσεις βρές κάποιο πρόγραμμα να παίρνει backup το registry σε τακτά χρονικά διαστήματα ή κάποιο που να κάνει δικό του system restore, εκτος των windows.
Είναι ΠΟΛΥ χρήσιμα τελικά...

picdev
28-04-11, 14:39
Φιλε μου, 1ον ο χρηστης μου ΕΙΝΑΙ ο Διαχειρηστης και 2ον οπως ειπα εφτιαξα χρειστη-διαχειρηστη μεσω cmd απο το safemode...

Παντως η RAM ΕΧΕΙ αισθητη διαφορα και αυτο το βλεπω απο αλλο λαπτοπ που εχει windows 7 - απο το ιδιο μαγαζακι και τα 2, το αλλο εχει Home premium και καταναλωνει γυρο στα 600~800mb και αυτο ειναι Ultimate και εχει σταθερα καταναλωση απο 1.04GB και πανω... Θα δοκημασω φιλε Σωτηρη να δω τι παιζει...
στο λέω γιατι τρέχω ultimate σε netbook με 1gb ram και atom N270
αλλο τo safe mode και αλλο να κανεις boot απο το cd των windows,

thelegr
28-04-11, 14:48
στο λέω γιατι τρέχω ultimate σε netbook με 1gb ram και atom N270
αλλο τo safe mode και αλλο να κανεις boot απο το cd των windows,

Μαλιστα... θα το δοκιμασω αν και δεν νομιζω να εχει αποτελεσμα... ετσι μπας και λυθει να ξερουμε για τον επομενο που θα την παθει :)