PDA

Επιστροφή στο Forum : βερνίκι πηνίων



makis.civ
28-04-11, 16:41
ξέρει κανείς το μονωτικό βερνίκι των πηνίων των μ/σ μέχρι τι θερμοκρασία αντέχει??

FILMAN
28-04-11, 16:46
Ανάλογα το βερνίκι... Κάποια αντέχουν στην θερμοκρασία του κολλητηριού, άλλα πάλι όχι...

makis.civ
28-04-11, 16:55
δεν ξέρω τι ακριβώς υλικό είναι. το χρώμα του πάντως είναι πολύ σκούρο μπορντό. πάνω απο 200 βαθμούς??

johnnyb
28-04-11, 16:56
Καλή ερώτηση και με την ευκαιρία να ρωτήσω τι μηχανική καταπόνηση αντέχει αυτό το βερνίκι? Βγάζοντας το πηνίο από ένα Μ/Σ τρώει ήδη μια καταπόνηση , χρησιμοποιώντας το σε άλλη εφαρμογή έχει τύχει σε κανέναν να ξεφλουδιστεί σχετικά έυκολα ή παραμένει αξιόπιστη η μονωσή του?

-nikos-
28-04-11, 17:16
το βερνικι σε σπρει που το εχω δοκιμασει οσο το καις τοσο σκληρενει
καμια σχεση με το βερνικι που εχουν απο την μανα τους πολλα πηνια που με
τον αναπτηρα τα ''ξεβρακονεις''ευκολα.
εκει βασικα διαφερει η ακριβη περιελιξη απο την φθινη,στο βερνικι.

makis.civ
28-04-11, 17:34
στην δική μου περίπτωση το σύρμα είναι πολύ μεγάλης διατομής και με χωντρή στρώση βερνίκι (έτοιμο). ακόμα περιμένω απάντηση για την θερμοκρασία!!:shock::shock:

sv4lqcnik
28-04-11, 17:46
:001_smile: ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ειναι αναλογα με την ποιοτητα του χαλκου και της μονοσης του, σε μερικους μετασχηματιστες που χρειαστηκε να κανω εγχειριση να προσθεσω η να αφαιρεσω σπειρες , η παρατηρηση μου ηταν η εξης , σε λιγα αμπερ με/τη = μικρες διατομες (χωρις εξτρα βερνικομα )χαλκου μεχρι και 1,5 mm δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ,αντιθετα με τους μεγαλους σε αμπερ με πανω απο 1,5 mm πηνιοσυρμα με καλη θερμοκρασια χωρου για να ειναι ευπλαστος ο χαλκος και να μην σπαει το βερνικη και με θρησκευτικη ευλαβεια στις κηνησεις μου καθοτι λιγο ατσουμπαλος το πετυχα αλλα μερικες φορες μολις εβγαζα τη σπειρα απο τον σιδηροπηρινα , θες απο κακκη ποιοτητα βερνικωματος βρηκα μερικα μπαστουνια αλλα για αφαιρεση σπειρων δεν κολησα ποτε αφου ετσι κιαλιος θα το εκοβα αλλα μεχρι τωρα σε οσες τετοιες μαμουνιες που εκανα τις πετυχα χωρις προβλημα . αλα γιατι επιμενεισ για την θερμοκρασια τοσο πολυ ;; τοσο πολα αμπερια θα φορτωσεις;; μονο αν τραβηξει ζορια θα σου ανεβασει θερμοκρασια , Στο κατω κατω παρε ενα μετρο χαλκο και τραβατου ενα βραχυκυκλωμα σε μια μπαταρια αυτοκινητου για να το διαπιστωσεις αμα πιια..

makis.civ
28-04-11, 18:23
φίλε Νίκο, επιμένω για τη θερμοκρασία διότι έχω τυλίξει το δευτερεύον από φούρνο μικροκυμάτων, με πολύ χοντρό σύρμα και προορίζεται για ηλεκτρόποντα. αποτέλεσμα να "βράζει" μέσα σε λίγα sec. η ένταση (μετρημένη με αμπεροτσιμπίδα) φτάνει τα 300 Α!!!!

-nikos-
28-04-11, 18:28
φίλε Νίκο, επιμένω για τη θερμοκρασία διότι έχω τυλίξει το δευτερεύον από φούρνο μικροκυμάτων, με πολύ χοντρό σύρμα και προορίζεται για ηλεκτρόποντα. αποτέλεσμα να "βράζει" μέσα σε λίγα sec. η ένταση (μετρημένη με αμπεροτσιμπίδα) φτάνει τα 300 Α!!!!

μηπως εβαλες λιγες σπειρες στο προτευον πηνιο ?

makis.civ
28-04-11, 18:42
16, όσες χωρούσε με αυτό το σύρμα. ο χρόνος που θα δουλεύει ο μ/σ θα είναι πολύ μικρός, αλλά δεν θέλω και να τον κάψω για λίγα sec παραπάνω.

leosedf
28-04-11, 21:51
16? Καράμπα, μήπως είναι πολλές? Πόσα βόλτ σου βγάζει?
Υποθέτω οτι κοίταξες το θέμα με τις ηλεκτροπόντες που γράφουμε μέσα. Οι περισσότεροι με 3-4-5 σπείρες είναι ΟΚ.
Καλό καλώδιο είναι το καλώδιο με μόνωση σιλικόνης που αντέχει υψηλές θερμοκρασίες, αν και δεν έχω παρατηρήσει αύξηση θερμοκρασίας με λίγες σπείρες.

Nemmesis
28-04-11, 22:40
για να σου χωρεσαν 16σπειρες σε μετασχηματηστη φουρνου μικροκυμματων εχεις ψυλο συρμα... 4-5 σπειρες απο ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΛΛΩΔΙΟ (δες για καλλωδια απο τις τροφοδοσιες σε μεγαλους ενισχυτες αυτοκινητων...) ειναι ειδικα ετσι οστε να εχουν πολυ χαμηλη αντισταση αρα θα ζεστενονται και λιγοτερο...
οσο για 300Α ενταξη μην το λες και ετσι... στα 2 βολτ 600W ειναι ολα και ολα...

makis.civ
29-04-11, 23:33
το σύρμα είναι 6mm^2, και η τάση χωρίς φορτίο στο δευτερεύον είναι 9,4V.
Παναγιώτη εγώ εντυπωσιάστηκα με τα 300Α, γιατί δεν το περίμενα. (δεν το έγραψα για να εντυπωσιάσω)