PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για megger test



frozen843
29-04-11, 18:53
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να μετρήσω μόνωση σε ένα τριφασικό μοτέρ στη δουλειά και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Μου έφεραν ένα καινούργιο megger με μανιατό το οποίο δεν έχει καθόλου οδηγίες και τα ταμπέλακια που έχει πάνω είναι στα κινέζικα. Το μόνο που καταλαβαίνω από αυτά είναι ο,τι βγάζει 1000V και μετράει ως 1000 ΜΩ. Το θέμα είναι ο,τι, ενώ αν ενώσεις τους 2 ακροδέκτες και γυρίσεις το μανιατό δείχνει σωστά 0 ΜΩ , σε όλες τις μετρήσεις δείχνει άπειρο για όσο δίνεις κίνηση και μετά πέφτει σιγά σιγά η ένδειξη και σταθεροποιείται στα 30 με 50 ΜΩ. Δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους megger και δεν μπορώ να καταλάβω αν εγώ κάνω κάτι λάθος ή αν το όργανο είναι αντίστοιχης ποιότητας με την καταγωγή του.
:confused1::confused1::confused1:

ipso
29-04-11, 19:01
Στα ψηφιακά 5ΜΩ είναι το όριο για τους κινητήρες. Τωρα 30 με 50 ΜΩ λένε ότι είναι κάλος.
Μέτρηση θα παίρνεις όσο γυρνάς τη μανιβέλα.

frozen843
29-04-11, 19:10
Στα ψηφιακά 5ΜΩ είναι το όριο για τους κινητήρες. Τωρα 30 με 50 ΜΩ λένε ότι είναι κάλος.
Μέτρηση θα παίρνεις όσο γυρνάς τη μανιβέλα.

Το πρόβλημα είναι οτι και σε δοκιμαστικές μετρήσεις κάνει ακριβώς το ίδιο άρα είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά. Κάτω από 100 ΜΩ τουλάχιστον στις εφαρμογές που δουλέυω εγώ (επισκευές πλοίων) δεν τα δεχόμαστε. Μετά την επισκευή τουλάχιστον 150

spiroscfu
29-04-11, 19:14
Μιχάλη τα megger είναι απλά μεγκόμετρα (ΜΩ) άλλα με τάση όχι 9v αλλά πολύ μεγαλύτερη 500 , 1000 τώρα για να μετρήσεις τη μόνωση ενός τριφασικού μοτέρ, Βάζεις τον μαύρο ακροδέκτη στην γη και το κόκκινο εναλλάξ στα τρία τυλίγματα αν πάρεις ένδειξη από 2 με 3 ΜΩ και πάνω είσαι οκ αν όχι έχεις προβληματική μόνωση.

spiroscfu
29-04-11, 19:20
150 ΜΩ wow δεν το ήξερα, δοκιμή αν σου δουλεύει σωστά μπορείς να κάνεις με μια αντίσταση κάποιας τιμής ΜΩ και 2watt το ρέυμα που βγάζουν τα megger είναι πολύ μικρό.

frozen843
29-04-11, 19:28
Μιχάλη τα megger είναι απλά μεγκόμετρα (ΜΩ) άλλα με τάση όχι 9v αλλά πολύ μεγαλύτερη 500 , 1000 τώρα για να μετρήσεις τη μόνωση ενός τριφασικού μοτέρ, Βάζεις τον μαύρο ακροδέκτη στην γη και το κόκκινο εναλλάξ στα τρία τυλίγματα αν πάρεις ένδειξη από 2 με 3 ΜΩ και πάνω είσαι οκ αν όχι έχεις προβληματική μόνωση.

Έχω κάνει αρκετές φορές megger test απλά όχι με μεγκόμετρο με μανιάτο αλλά με μπαταρία. Αν διαβάσεις το αρχικό μου post θα δείς ότι αναφέρω πως το συγκεκριμένο megger είναι 1000V. Το πρόβλημα μου έγκειται στο τρόπο χρήσης το μεγκόμετρου με μανιατό. Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον που δείχνεται

frozen843
29-04-11, 19:31
150 ΜΩ wow δεν το ήξερα, δοκιμή αν σου δουλεύει σωστά μπορείς να κάνεις με μια αντίσταση κάποιας τιμής ΜΩ και 2watt το ρέυμα που βγάζουν τα megger είναι πολύ μικρό.

Πολύ καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω αύριο γιατί έχω μεγάλες αμφιβολίες για το όργανο

spiroscfu
29-04-11, 19:35
Έχω κάνει αρκετές φορές megger test απλά όχι με μεγκόμετρο με μανιάτο αλλά με μπαταρία. Αν διαβάσεις το αρχικό μου post θα δείς ότι αναφέρω πως το συγκεκριμένο megger είναι 1000V. Το πρόβλημα μου έγκειται στο τρόπο χρήσης το μεγκόμετρου με μανιατό. Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον που δείχνεται

Μιχάλη το μανιάτο το χρησιμοποιή σαν γεννήτρια τάσης.

frozen843
29-04-11, 20:15
Έχεις δίκιο Σπύρο αλλά αυτό μετά από 5-6 στροφές δείχνει άπειρο. Δοκίμασα να δώσω πολλές στροφές μήπως και δεν ανεβάζει τάση γρήγορα όμως τίποτα. Και δυστυχώς έχω κολλήσει γιατί περιμένω αλλά 5 μοτέρ και επειδή είναι μέρη ζωτικού συστήματος (IGS) και θα τοποθετηθούν σε εξωτερικό σημείο δεν είναι να παίζει κανείς με τέτοια πράγματα.

spiroscfu
29-04-11, 20:22
το όργανο είναι αντίστοιχης ποιότητας με την καταγωγή του.
:confused1::confused1::confused1:

Το λες μόνος σου.

frozen843
29-04-11, 20:45
Το κακό είναι ότι σε ένα γρήγορο search που έκανα δεν βρήκα τίποτα για άμεση αγορά εδώ στην Ελλάδα εκτός από ένα ένα UNI-T και μάντεψε που είναι φτιαγμένο...
Αν εσύ ή κάποιος ξέρετε κάπου που θα μπορούσα να αγοράσω ένα θα το εκτιμούσα πολύ

spiroscfu
29-04-11, 20:53
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=124_425_483

Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση

Ηλιας Α
29-04-11, 23:52
150 ΜΩ wow δεν το ήξερα, δοκιμή αν σου δουλεύει σωστά μπορείς να κάνεις με μια αντίσταση κάποιας τιμής ΜΩ και 2watt το ρέυμα που βγάζουν τα megger είναι πολύ μικρό.

Και με ένα κινέζικο ωμώμετρο που διαθέτει αυτή την κλίμακα αν κάνεις τη μέτρηση σωστή θα τη βγάλει την αντίσταση, αλλά σίγουρα το ωμώμετρο δεν κάνει για μεγγερομετρήσεις (μονωσομετρήσεις ) κατ΄άλλους.
Για μένα με δεδομένο ότι: η τάση του μέγγερ πρέπει να είναι 2 * τάση λειτουργίας των τυλιγμάτων – αν μιλάμε για κινητήρα -, και ελάχιστη αποδεκτή μόνωση
1000 Ω / V ( όπου V ονομαστ τάση τιλύγματος ) , το μέγγερ είναι τάσης 500 V , και το προς μέτρηση τύλιγμα είναι U ον 230 V. Προκειμένου να διαπιστωθεί η καταλληλότητα του μέγγερ πρέπει να γίνουν τα παρακάτω:
α) Σε τύλιγμα μόνωσης γύρο στα 230 ΚΩ (μετρημένο με άλλο μέγρερ –πρότυπο- ),
να μεγγερομετρήσομε με το υπό δοκιμή μέγγερ, η τάση στους πόλους του μέγγερ να μην πέση κάτω από 2 * 230 V = 460 V (κατά τη μέτρηση ).
β)Σε υγειές τύλιγμα μόνωσης γύρο στο 80 % της μέγιστης κλίμακας ΚΩ του μέγρερ και αυτό (μετρημένο με άλλο μέγρερ –πρότυπο- ), να κάνομε 1 μέτρηση 1 min με έστω Χ αποτέλεσμα, και 1 μέτρηση 10 min με έστω Ψ αποτέλεσμα , αν Χ / Ψ = 2 - 4 είναι και αυτό μια ένδειξη καλής λειτουργίαςτου μέγγερ

xrhstosmp
30-04-11, 17:12
φιλε ηλια καλα τα λες για τις μετρισεις του 1 και 10 λεπτων αλλα φανταζεσαι το φιλο μας να βαραει μανιβελα 10 λεπτα στον κινεζο?

soulhealer
30-04-11, 17:19
εμείς στην δουλειά για μέτρηση αντλιών και άλλων μηχανημάτων χρησιμοποιούμαι metriso c.. αλλά και από αθήνα για πιο γρήγορη παραγγελία είχαμε βρει το benning it101...
τιμές γύρω στο 300άρι