PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ BYPASS



nopos
30-04-11, 12:38
θΑ ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα για την άποψη σας σχετικά με την νέα μόδα των ηλεκτρολόγων να βάζουν παράλληλα με τον διαρροής ένα 2πολικο διακόπτη σε σύνδεση bypass.To βλέπετε σωστό η ΕΓΚΛΗΜΑ???

Pxelectric
30-04-11, 13:28
Να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει κανένα έγκλημα την στιγμή που είναι μέσα στα πλαίσια της νομοθεσίας των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. Ο Bypass διακόπτης τοποθετείται συνήθως σε χώρους που είναι αναγκαίο να μην μείνουν πολύ ώρα με διακοπή ηλεκτροδότησης όπως γραφεία καταστήματα εστιατόρια κλπ. Μπορεί να τοποθετηθεί και σε οικία μετά από απαίτηση του ιδιοκτήτη. Ο διακόπτης Bypass τοποθετείτε σε περίπτωση διαρροής και μόνο να βγάζει εκτός λειτουργίας τον ρελέ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ μέχρι να επισκευαστή η βλάβη. Τώρα αν το αμελήσει κάποιος η το παρατήσει στην τύχη του αυτός διαπράττει έγκλημα και κανένας άλλος. Πρέπει να μάθουμε ότι είμαστε και εμείς υπεύθυνη για τις εγκατάστασης μας και όχι να τα αφήνουμε όλα στους επαγγελματίες η και μη επαγγελματίες και να λέμε οχ ρε αδερφέ σε εμένα θα συμβεί; ?

Ηλιας Α
30-04-11, 14:04
Μια προσεγμένη εγκατάσταση σπάνια ενεργοποιεί τον διαρροής, οι συσκευές ενεργοποιούν τον διαρροής, μ΄ αυτό το σκεπτικό αν ενεργοποιηθεί ο διαρροής αφαιρούμε την συσκευή που παρουσιάζει το πρόβλημα από την εγκατάσταση και όλα καλά .
Αν πάλι θέλομε να αποφύγομε και την σπάνια περίπτωση της διαρροής της εγκατάστασης, ελέγχομε τα κυκλώματα της εγκατάστασης από 2, 3, 4……….διαρροής 30 -40 € είναι το κόστος του κάθε ενός.
Με τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνεται παράκαμψη του διαρροής

Googlis
30-04-11, 14:20
Κύριοι δεν ξέρω τι λένε οι νομοθεσίες αλλά εγώ ακόμα και εάν το επέτρεπε η νομοθεσία δεν θα το έκανα αυτό σε κανέναν.Αυτά τα ονομάζω κουτοπονηριές και δεν πρόκριτε για νέα μόδα αλλά για κλασσική απερισκεψία και εξυπνάδα διάφορων ασυνείδητων. Όταν έρθει η ώρα (μακάρι να μην έρθει) πληρώνονται πανάκριβα.Βάλε σε κάθε γραμμή ασφάλειες, στις συσκευές τράβα ξεχωριστή γραμμούλα και ασφάλειες,όταν έχεις γραμμή με πολύ κατανάλωση ασφαλειοδιακόπτες και όλα μαζί στο ρελέ,και παντού γειώσεις ακόμα και σε μεταλλικά φωτιστικά, ότι και αν συμβεί κλείνεις την αντίστοιχη ασφάλεια και είσαι κομπλέ. Πρέπει όλοι μας να αποκτήσουμε νοοτροπία τέτοια που καν να μην διανοούμαστε για κάτι τέτοιο να ρωτήσουμε ή να υποθέσουμε πως ίσως να μην είναι επικίνδυνο.Απλά απαράδεκτα,επικίνδυνα και καταδικαστέα.

makis.civ
30-04-11, 17:13
προσωπικά δεν το θεωρώ έγκλημα, απλά τελείως λάθος. ποιό το νόημα του ρελέ τότε? τη στιγμή του μπλακ άουτ ποιο θα σηκώσει, και ποιο θα παραμείνει πάνω?

lepouras
30-04-11, 17:29
Σε όσα σπίτια έχω πάει και είχαν μπαι πασ ήταν όλα σηκωμένα. και αυτό γιατί όταν ο κάθε ιδιοκτήτης ξαφνικά έμενε από ρεύμα πλάκωνε και σήκωνε ότι έβρισκε πεσμένο. Αποτέλεσμα μέσα στην άγνοια τους νόμιζαν ότι είχαν ρελε και προστατευόντουσαν.
Η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπε ο Ηλίας. Βάλε παραπάνω ρελε άμα δεν θέλεις να ξεμείνει όλο το σπίτι από ρεύμα, αλλιώς βάλε όλες τις ασφάλειες L+N για να κόβεις και ουδέτερο.
Διότι αν η διαρροή είναι από φάση άντε και την εντοπίζεις κλίνοντας όλες τις ασφάλειες και ανοίγοντας μια μια και την βρίσκεις την γραμμή.
Αν είναι από ουδέτερο άντε ψάξε μέσα στην νύχτα.

xsterg
30-04-11, 18:39
μπα? ξαναηρθαν αυτες οι συνδεσμολογιες στο προσκηνιο? και εγω που νομιζα οτι δεν θα τις ξαναδω... παντως ειναι αντιθετο με τους ηλεκτρολογικους κανονισμους. το ρελλε διαφυγης πρεπει να τοποθετειται χωρις καμμια αλλη διαταξη που να απενεργοποιοει η παρακαμπτει τον ρολο του. σε περιπτωση βλαβης απενεργοποιεις η αφαιρεις την προβληματικη συσκευη. αν η εγκατασταση σου και οι συσκευες σου ειναι σε καλη κατασταση τοτε ουτε το ρελλε πεφτει ουτε τιποτα.

stom
01-05-11, 00:43
Θα επρεπε να επερναν τις αδειες απο οσους εγκαταστουν τετοια πραγματα.
Ενας διακοπτης bypass πρεπει να επισημαινεται ως τετοιος, και πρεπει να ειναι ειδικα φτιαγμενος για αυτη τη δουλεια.
Οχι περνουμε ενα διακοπτη και τον βαζουμε παραλληλα.
Αυτο λεγεται εγκλημα και διωκεται ποινικα.

Εαν συμβει η στραβη, ο ηλεκτρολογος μπορει να κατηγορηθει και να καταδικαστει για ανθρωποκτονία από αμέλεια (για να μην πω απο πρόθεση).

FILMAN
03-05-11, 12:57
Σε όσα σπίτια έχω πάει και είχαν μπαι πασ ήταν όλα σηκωμένα. και αυτό γιατί όταν ο κάθε ιδιοκτήτης ξαφνικά έμενε από ρεύμα πλάκωνε και σήκωνε ότι έβρισκε πεσμένο. Αποτέλεσμα μέσα στην άγνοια τους νόμιζαν ότι είχαν ρελε και προστατευόντουσαν.
Η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπε ο Ηλίας. Βάλε παραπάνω ρελε άμα δεν θέλεις να ξεμείνει όλο το σπίτι από ρεύμα, αλλιώς βάλε όλες τις ασφάλειες L+N για να κόβεις και ουδέτερο.
Αν είναι από ουδέτερο άντε ψάξε μέσα στην νύχτα.
Πραγματικά +1000000000000!

Πάντως εγώ έχω βάλει bypass στον πίνακά μου. Χρειάστηκε μερικές φορές. Ποτέ δεν το ξέχασα πάνω.

Gant
03-05-11, 13:45
Πολλές απαντήσεις και ούτε μία συγκεκριμένη αναφορά σε κανονισμό, νόμο κτλ. για το τί επιτρέπεται και τί όχι.

FILMAN
03-05-11, 14:01
Αυτά είναι για τους δικηγόρους. Εμάς δεν μας ενδιαφέρουν οι κανονισμοί, αλλά το τί μπορεί να είναι χρήσιμο ή ασφαλές.