PDA

Επιστροφή στο Forum : μπορώ να ελέγξω μπαλαστ αν είναι καλό ή όχι?



soulhealer
01-05-11, 12:53
υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν ένα μπάλαστ είναι καλό ή όχι???? και πως?
γιατί έχω 2 κυκλώματα με προβολείς 400W και το ένα μετά από αρκετή ώρα μου ρίχνει ασφάλειες... Να σιγουρέψω ότι είναι μπάλαστ θέλω και όχι λάμπα η οποία όταν τρεμοπαίζει από αέρα δεν
βραχυκυκλώνει τπτ... οι λάμπες είναι από προβολέα και είναι 30 μέτρα ψηλά.. το κύκλωμα έναυσης είναι στο έδαφος

soulhealer
01-05-11, 20:47
έτσι για το record που λένε, το άλλαξα και τελικά το φως ανάφτει...
έκανα μέτρηση με το κλασσικό μπάζερ με 9volt μπαταρία και μου χτυπούσε η κλέμμα με την φάση και του ουδετέρου του.. σε καινούργια μπάλαστ δεν χτυπάει.. άρα ΟΚ!!
τώαρα ωμομέτρηση δεν την εμπιστέυομαι με τα κλασσικά πολύμετρα οπότε θα στέκομαι σε αυτήν την μέτρηση... και βλέπουμε

xrhstosmp
01-05-11, 20:53
αυτο που αλλαξες-μετρησες μαλλον δεν ηταν μπαλαστ. εκκινητης ηταν.πια ωμομετριση δεν εμπιστευεσαι και πια ειναι τα κλασικα πολυμετρα?:confused1::confused1::confused1:

soulhealer
01-05-11, 20:58
υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν ένα μπάλαστ είναι καλό ή όχι???? και πως?
..μετά από αρκετή ώρα μου ρίχνει ασφάλειες... Να σιγουρέψω ότι είναι μπάλαστ θέλω και όχι λάμπα η οποία όταν τρεμοπαίζει από αέρα δεν
βραχυκυκλώνει τπτ...

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από το πρώτο μου ποστ??? Εννοώ πολύμετρα που μετρούν Volt, Ampere, Ohm..!! και ωμομέτρηση μεταξύ κλεμμών "φάσης-ουδετέρου-σταρτερ"

FILMAN
03-05-11, 12:48
Τον εκκινητή εννοείς. Το μπάλαστ έχει δυο άκρα: είσοδο και έξοδο. Και οι τρεις κλέμες που λες είναι μπάλαστ - ουδέτερος - λάμπα. Στον εκκινητή δεν πάει απευθείας φάση.