PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση συνημιτόνου



giorgos
03-05-11, 13:41
Γειά σας έχω 2 απορίες.
Σε ένα μαγαζί πως μπορώ να ξέρω εαν η δεη χρεώνει και την άεργο ισχύ?
Γιατί αν δεν κάνω λάθος ο κλασικός μετρητής δεν μετράει την άεργο σωστά?
Το σίγουρο είναι οτι δεν έχει ψηφιακό μετρητή το έχω κοιτάξει έχει εναν μετρητή που έχει 2 ενδείξεις μια έχει ενα K kai η άλλη ενα M. Η πρώτη είναι η κλασική νομίζω και η δεύτερη ίσως για το νυχτερινό?
τελος πάντων εγω θέλω να μάθω αρχικά εαν μπορώ να δώ εαν χρεώνεται και η άεργος κάπως ώστε να προχωρήσω σε διόρθωση συνημιτόνου.
Το μαγαζί έχει ενα ψυγείο 2.5hp ενα δεύτερο 1 hp kai μια μονάδα κλιματισμού 45000 btu. Εαν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει ευχαριστώ.

PCMan
03-05-11, 14:52
Νομίζω το γράφει πάνω στον μετρητή ή στον λογαριασμό. Μπορεί και στα δύο, δεν θυμάμαι.
cosφ = 1 γράφει? κάτι τέτοιο.

spiroscfu
03-05-11, 15:14
Νομίζω το γράφει πάνω στον μετρητή ή στον λογαριασμό. Μπορεί και στα δύο, δεν θυμάμαι.
cosφ = 1 γράφει? κάτι τέτοιο.

Νομίζω πως η δεή θεωρεί την γωνία τάσης ρεύματος = με μονάδα, για τα σπίτια,
αλλά όπως γνωρίζουμε αυτό ισχύει μόνο σε ωμικά φορτία και όχι επαγωγικά.
Ο γίωργος όπως γράφει έχει τρία μοτέρ.

BESTCHRISS
03-05-11, 15:46
http://www.ellicom.gr/product.php?productid=16604&cat=469&page=1
Πυκνωτες

electron
03-05-11, 15:55
Καταρχήν από τον τύπο του λογαριασμού της ΔΕΗ για το μαγαζί που αναφέρεσαι, θα διαπιστώσεις αν συνυπολογίζεται και η άεργος ισχύς. Αν αυτή δεν συμπεριλαμβάνεται στο τιμολόγιο, τότε δεν έχει νόημα από πλευράς κόστους να κάνεις κάποια διόρθωση του συνΦ.
Από πρακτικής σημασίας η διόρθωση του συνΦ, σε μια τέτοια περίπτωση, θα είχε μόνο για την αποφόρτιση της ηλεκτρικής εγκατάστασης, ωστόσο αν τα επαγωγικά φορτία δεν είναι πολλά ακόμα και αυτό θα μπορούσε να αγνοηθεί.

giorgos
03-05-11, 23:49
Καταρχήν από τον τύπο του λογαριασμού της ΔΕΗ για το μαγαζί που αναφέρεσαι, θα διαπιστώσεις αν συνυπολογίζεται και η άεργος ισχύς. Αν αυτή δεν συμπεριλαμβάνεται στο τιμολόγιο, τότε δεν έχει νόημα από πλευράς κόστους να κάνεις κάποια διόρθωση του συνΦ.
Από πρακτικής σημασίας η διόρθωση του συνΦ, σε μια τέτοια περίπτωση, θα είχε μόνο για την αποφόρτιση της ηλεκτρικής εγκατάστασης, ωστόσο αν τα επαγωγικά φορτία δεν είναι πολλά ακόμα και αυτό θα μπορούσε να αγνοηθεί.
Ακριβώς επειδή το γνωρίζω πως δεν έχει νόημα τουλάχιστον απο άποψη οικονομίας γιαυτό θέλω να δω πως μπορώ να καταλάβω αν την χρεώνει η δεη η όχι.
Οπότε θα κοιτάξω να ζητήσω το λογαριασμό του πελάτη να δω εαν γράφει κάτι σχετικό. Ευχαριστώ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ
07-05-11, 22:41
Γατί να μην σε χρεώνει αφού δεν εφθήνυνε η ΔΕΗ και η οποία ΔΕΗ είναι η εγκατάσταση σου που χεριάζετε διόρθωση, κάντο και θα δις και το λογαριασμό να μειώνετε .