PDA

Επιστροφή στο Forum : RADIO AUTOMATION SOFTWARE



FOTIS 1525
04-05-11, 11:50
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ SOFTWARE ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΟ
INTERNET ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΕΙΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ,SPOT....κτλ???
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ,
ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΤΩΝΩ ΣΤΟ LABTOP
OTI NANAI

aeonios
04-05-11, 11:56
Καλέ μου άνθρωπε μη γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ!!!Είναι σαν να φωνάζεις !!

http://img.flamingeeks.com/2011/03/no_caps_lock.jpg

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα...το θέμα είναι ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες. Αρκετός κόσμος παίζει με το winamp αν σε ενδιαφέρει να παίζεις μουσική από playlists.

FOTIS 1525
04-05-11, 12:47
Μονο για μουσικη και για spots φτιαγμενα απο εμενα.
Αυτο ομωs που θα με βολευε αφανταστα ειναι το software
εκτοs του mixing να μπορει να ελεγχει και την σταθμη του σηματοs
στο επομενο αρχειο τηs λισταs του ωστε η ενταση του audio να
ειναι γενικα σταθερη.

chris 201
04-05-11, 13:16
Δοκίμασε το ZaraRadio 1.6.2 Free Edition Download (http://www.zarastudio.es/en/descargargratuita.php)

FOTIS 1525
04-05-11, 13:46
To εχειs δοκιμασει το zara??Ρωταω γιατι αυτοι θελουν να κανειs registration οποτε ζητουν στοιχεια.
Αν οντωs ειναι καλο να γραφτω.
Για το ΕΤΕRNITY ξερειs κανειs κατι ??
Eιναι Ελληνικο.

aeonios
04-05-11, 19:07
Δες και αυτά:

http://www.soundsoft.com/

http://www.djsoft.net/enu/description_radioboss.htm

http://www.jazler.com/

http://www.drs2006.com/

http://www.radiocube.com/

Το SAM http://www.spacialaudio.com/?page=downloads

και τσάμπα

http://www.radiodj.ro/

aeonios
04-05-11, 19:15
Μονο για μουσικη και για spots φτιαγμενα απο εμενα.
Αυτο ομωs που θα με βολευε αφανταστα ειναι το software
εκτοs του mixing να μπορει να ελεγχει και την σταθμη του σηματοs
στο επομενο αρχειο τηs λισταs του ωστε η ενταση του audio να
ειναι γενικα σταθερη.

Εχεις δίκιο Φώτη να το ζητάς αυτό αλλά ευτυχώς και αυτό γίνεται με το plugin που λέγεται sqr soft limiter http://www.winamp.com/plugin/sqrsoft-limiter/102777 . Είναι normalizer και compressor οπότε...καλές εκπομπές !!

dj kostas
04-05-11, 20:17
τα πιο πολλα ραδιοφωνα πεζουν με megamix

spiroscfu
04-05-11, 20:24
τα πιο πολλα ραδιοφωνα πεζουν με megamix

megamix - virtualdj - bpmstudio

kostas_par
05-05-11, 02:18
Καλησπέρα/Καλημέρα.
Να σας αναφέρω ότι σχεδόν όλα τα ραδιόφωνα της Ελλάδος χρησιμοποιούν τον Jazler είναι πάρα μα πάρα πολύ αξιόπιστο και για όσους δεν το γνωρίζουν το έχει κάνει Έλληνας και συγκεκριμένα ο Χρήστος Βαλασέλλης από την Μυτιλήνη. Το πρόγραμμα σύμφωνα με στατιστικές βρίσκετε μέσα τα Top 5 όλου του κόσμου.


Να αναφέρω επίσης ότι ποιο παλιά έπαιζαν τα ραδιόφωνα με το Raduga και το Megamix τα οποία δεν τα συνιστώ γιατί έχουν πολλά προβλήματα.


Τέλος αν θέλεις μια επαγγελματική λύση που θα σου κοστίσει 15 χιλιάδες Euro είναι το Dalet το νούμερο 1 στο κόσμο αλλά εκτός ότι είναι τόσο ακριβό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί χρειάζεσαι και το PowerGold το οποίο στοιχίζει και αυτό ένα κάρο λεφτά.

FOTIS 1525
05-05-11, 10:18
Με καλυψατε με τιs απαντησειs σαs.
Σαs ευχαριστω ολουs
απο καρδιαs

spot
11-10-11, 15:12
Αν και πέρασαν αρκετοί μήνες, εγώ θα σου προτείνω το zararadio 1.6.2 το οποίο είναι δωρεάν (σίγουρα ζητάει τα στοιχεία σου για να το κατεβάσεις? μπορείς να το βρεις παντού στο ίντερνετ και να το κατεβάσεις δωρεάν).

Το χρησιμοποιώ 3 χρόνια, είναι ελαφρύ (το τρέχω σε λαπτοπ P3 - 1.2M, 512 Ram, WinXP, 3 χρόνια ασταμάτητα μέρα νύχτα, με 5-10 επανεκινήσεις του λαπτοπ όλες κι όλες).

Τέλος, έχει και AGC (Automatic Gain Control - θα το βρεις στο μενού Options), που κάνει αυτό που ζητάς - εξισοροπεί την ένταση ώστε να ακούγονται με ίδια ένταση τα τραγούδια).
Αν χρειαστείς βοήθεια, στείλε μου ένα μήνυμα.

Δημήτρης

FOTIS 1525
30-11-11, 15:06
Δημητρη....οσο κι αν εψαξα [αφου τελικα κατεβασα το zara 1.6.2 free]
AGC δεν βρισκω.Κατα τ αλλα φαινεται συμπαθεστατο software, αν σκεφτεις
οτι ολο το καλοκαιρι επαιζα με το BPM, το οποιο εχει παρα πολυ καλο agc,
αλλα ειναι προγραμμα κυριως για DJs.
Περαιτερω βοηθεια δεκτη

sakhs75
08-03-12, 10:13
Φιλε Φωτη εγω 8α σου προτεινα το raduga το οποιο χρησιμοποιω εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα το καλητερο ειναι να κατεβασεις τιν ποιο καινουργια εκδοσει τωρα οσον για το agc μπορεις να εγκαταστισεις το breakaway broadcast procesor το οποιο συνεργαζετε αψογα με το raduga .Τα προγραματα αν και δεν ειναι δωρεαν μπορεις να τα βρεις παντα με τον πλαγιο τροπο.

FOTIS 1525
09-03-12, 01:26
Εχει κατι το ξεχωριστο αυτο το raduga?

FOTIS 1525
09-03-12, 01:38
Εχω κατεβασει και εγκαταστησει bpm,zara ακομα και το jazler.Το πρωτο ειναι πολυ εφετζιδικο αλλα και "σκυλι",
το δευτερο ειναι απλο,απεριτο και πολυ λειτουργικο, ενω στο jazler πελαγωσα με τον τροπο που λειτουργει.
Τωρα τελευταια την ψαχνω με το breakaway v0.9.0.49 [αυτο βρηκα μονο 100% "σωστο"] και με το airomate2
αλλα δεν ξερω τι θα κανω με το θεμα μικροφωνου.
Καμια ιδεα?
Παντα ολα σε 1 laptop

sakhs75
09-03-12, 05:40
To ξεχωριστο που εχει το raduga ειναι οτι ειναι πολυ απλο στη χρηση και στον προγραματισμο του επισης μπορει και αναπαραγαγει σχεδον ολες τις μορφες ηχου και εικονας αρκει να υπαρχουν οι καταληλοι codecs στο pc . Ειναι πραγματι ενα πολυ καλο και ευκολο στην λειτουργια του προγραμμα.Για το bpm απο οτι θυμαμαι ειναι για dj και δεν εχει λειτουργιες προγραματισμου.Για το zara δεν ξερω δεν μπορεσα καν να το εγκαταστησω.Το jazler ενα απο τα καλυτερα προγραματα που χρησιμοποιουν πολλοι σταθμοι στην ελλαδα εχει την ιδιαιτεροτητα οτι πρεπει να προφορτοσεις τα τραγουδια και τα σποτ γιατι δημιουργει βασεις για την αναπαραγωγη.Αν το jazler που βρηκες ειναι σπασμενο το πιο πιθανο ειναι οτι μολις κανεις ολη τιν δουλεια με τον προγραματισμο του θα σταματισει να λειτουργει και θα σου βγαζει μυνηματα λαθους.Για το breakaway μπορεις να βρεις και τιν εκδοση 0.9.0.69 λειτουργει και αυτη αψογα.Το airomate ειναι demo δεν μεταδιδει πανω απο 2 η 3 λεξης και το στερεο που βγαζει ειναι ψευτικο.Αν το κατεβασες για τον δευτερο λογο δεν το χρειαζεσαι το breakaway εχει δικο του stereo coder και μαλιστα πολυ καλο, αν παλι το θελεις για το rds μπορεις να βαλεις το stereo tool που θα κανει τελεια την δουλεια σου.ΒΑΣΙΚΗ προυποθεση για να λειτουργισουν ολα αυτα ειναι μια καλη ram πανω απο 2g.Ειπες οτι εχεις laptop αν ειναι σχετικα καινουργιο δεν θα εχεις προβλημα.Τωρα οσον αφορα το μικροφωνο το μονο προγραμα που εχω δει να εχει κουμπι για mic (εχει και εκο) ειναι το radioboss ,ειναι σαν το raduga και εχουν σχεδον τον ιδιο τροπο λειτουργειας.Αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια για την εγκαταστασει η ρυθμισει raduga-radioboss γραψε θα χαρω να σε βοηθησω.Επισης εχω και ελλινηκα pach και για τα δυο προγραμματα μιας και ειναι στα αγγλικα.

giannhsb
09-03-12, 06:30
Ενα παλιο αλλα εξισου καλο προγραμμα, το RADUGA!...

electron
09-03-12, 06:31
Σχετικά με το otsav τι γνώμη έχετε; Το έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς;

JOUN
09-03-12, 08:26
Τωρα τελευταια την ψαχνω με το breakaway v0.9.0.49 [αυτο βρηκα μονο 100% "σωστο"] και με το airomate2
αλλα δεν ξερω τι θα κανω με το θεμα μικροφωνου.
Καμια ιδεα?
Παντα ολα σε 1 laptop
Καθυστερει ο ηχος και μπερδευεσαι ετσι;
Μονο με την ASIO εκδοση θα το αποφυγεις αυτο αλλα ειναι ποιο ακριβη και θελει καλη καρτα που λογικα στο λαπτοπ δεν εχεις.
Δες εδω: http://www.claessonedwards.com/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=55

FOTIS 1525
11-03-12, 21:28
Κατ αρχην και τα 2 laptop [των παιδιων μου] ειναι super-dooper wooaou με πανω απο 3 gb ram και πολυ γρηγορους επεξεργαστες.Δεν θελω ομως να τα χρησιμοποιω και τα 2.... ας γινει η δουλεια με 1.
Γιωργο Joun γνωριζω οτι εχω delay σχεδον 1 sec αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.
Θεοδωση, εσενα σε βρισκω λιγο περισσοτερο διαβασμενο απ οτι αρχικα ειχα καταλαβει
πραγμα που σημαινει οτι την πατησες γιατι εχω για σενα τα εξης:
1. Που βρηκες το 0.9.0.69? Μην μου πεις απ τον chat chitto [και το pirate bay] γιατι αυτο ειναι full virussed και δεν δουλευει κιολας.
2. Το airomate το βρηκα απ το demonoid, φυσικα το θελω μονο για το rds.Ειναι demo?Are you sure?
3. Για το stereo tool των win amp δεν ξεκινησα καν διαδικασια ενασχολησης γιατι διαβασα μεσα στο forum αυτο οτι ειναι τρομερα πολυπλοκο αλλα και οτι κλεινει μονο του αν κλεισει ο ηχος και διαφορα αλλα.
4. Οντως το bpm ειναι ετσι οπως τα λες.Το jazler το βρηκα στο demonoid, ειναι με crack αλλα φαινεται να δουλευει.Απλα εχασα μια νυχτα υπνου για να καταλαβω την φιλοσοφια του οταν κατα λαθος στο τελος βρηκα στο internet, video που τα εξηγουσε ολα αυτα.Το μουτζωσα το εκανα unistall και καποια στιγμη οταν μου φυγει το γινατι θα το ξαναδω.ΟΜΩΣ το θεμα mic mixing παραλληλα με την μουσικη δεν μου το λυνουν τα προηγουμενα.Το λυνει το radioboss?Κι αν ναι σε ποιο "μαγαζι" θα το βρω, καθαρο και αψογο?

FOTIS 1525
12-03-12, 17:12
Λοιπον,βρηκα το radioboss.Ειναι παρομοιο με το zara με μικρες διαφοροποιησεις και λιιιιιγο υποδιαιστερο.Οσον αφορα το κουμπι του mic, κανει οτι και στο zara,δηλ. ριχνει πολυ την σταθμη της εντασης για να "μιλησεις".Οταν ομως μετα υπαρχει το breakaway με το πολυ δυνατο agc το αποτελεσμα ειναι τζιφος.Παμε γι αλλα.....

sakhs75
14-03-12, 11:03
Φωτη γεια σου και παλι.Πραγματι το 0.9.0.69 ειναι απο το chat chitto.Το θεμα ειναι οτι δεν εχει virus, τα περισοτερα antivirus αναγνωριζουν τα patch exe.και τα crack σαν virus για ευνοητους λογους. Το συγκεκριμενο δουλεβει στο λεω με σηγουργια το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο περιπου. Αν δεν μπορεσες να το εγκαταστησεις σωστα κοιταξε το how to use εκει εχει και σειριακο αριθμο.Για το airomate στο demonoid που αναφερθηκες βρηκα μονο την v1.30 που ειναι μονο stereo coder και ειναι free.Οποια αλλη εκδοση και αν δοκιμασα ακομη κι αν ειχε σειριακο αριθμο ηταν demo και αν και δεχεται οσες λεξεις βαζεις στο rds δεν μεταδηδει πανω απο 2.Τo stereo tool ειναι πραγματι λιγο πολυπλοκο, το οτι κλεινει ειναι θεμα ρυθμισεις για χαμηλοτερη χρηση cpu.To jazler που βρηκες αν ειναι το radio star 1 θα δουλευει, αν ειναι καποια νεωτερη εκδοση σηγουρα θα εχεις προβληματα.Την σταθμη στο radioboss μπορεις να την ρυθμισεις απο settings/prefeneces/microfone.line in/music level,κατα ποσο θα χαμηλωνει ο ηχος οταν πατας το mic. H ιδια ρυθμιση υπαρχει και στα jingles.Κατι αλλο που θα μπορουσες να δοκιμασεις ειναι καποιο directx plugin οπως το blue line 2 ειναι compressor limiter equalizer κτλ, δεν ξερω κατα ποσο τα υποστηριζει το zara το radioboss δεν τα υποστηριζει το raduga ναι.

FOTIS 1525
15-03-12, 01:35
Θεοδωση καλησπερα
Για το breakaway πιστευω οτι και η .0.49 μια χαρα ειναι, δουλευει σωστα και απροβληματιστα για πολλες ωρες συνεχομενα.
Το airomate που εχω ειναι το 2.1.1.146.Αν θελεις γραψε mail να στο στειλω.
Το καλο με τα 2 παραπανω ειναι οτι εδω...http://www.claessonedwards.com/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=75 εξηγει πως σε 1 pc με 1 καρτα και με 1 προγραμμα αυτοματισμου [jazler,zara,bpm,radioboss οπως θελεις πεστο] μπορεις να
εχεις τα παντα.Για να ειμαι ειλικρινης τελικη δοκιμη εστω και σε dummy load δεν εχω κανει γιατι 1.την ημερα δουλεια και μετα παιδια και 2.την νυχτα το ρημαδι το blues κανει φασαρια λογω blower.Πολυ συντομα ομως.......
Και οταν φτιαξει και ο καιρος, περιμενει [απο πριν τα Χριστουγεννα] και η j pole στην ταρατσα για ρυθμιση.
Ακομα, ομως, ρωτω: στο ιδιο αυτο παραπανω 1 pc ,στην εισοδο του mic,συνδεοντας 1 η 2 μικροφωνα, ποιο ειναι αυτο το προγραμμα που
ειτε ειναι απο μονο του και radio automation ειτε θα μπει καπου "παραλληλα" με τα αλλα, και με μιξη θα μιλησει ο ποιητης και θα ακουστει
στον αερα???

sakhs75
15-03-12, 16:08
Tο radioboss θα κανει τη δουλεια σου γιατι περναει και το mic απο το brekaway ετσι οταν μιλας λειτουργει σαν talkover

FOTIS 1525
18-03-12, 00:26
Θεοδωση ειχες δικιο.Επρεπε να "φωναξεις" για να ψαξω για το παραξενο.Τελικα: radioboss 4.4.0.541 advanced.
Και αναθεωρω τα γραφομενα μου: το zara ειναι σαφως υποδιαιστερο του radioboss και σε δυνατοτητες και σε ευκολιες.
Το θεμα που με μπερδευε ειναι οτι το κουμπι mic στο zara δεν συνδεοταν με καποιο μικροφωνο απλα εριχνε την ενταση
ενω στο radioboss ολα δουλευουν οπως πρεπει.Thanks a lot.

FOTIS 1525
19-03-12, 01:51
Θεοδωση και κατι αλλο αν δεν γινομαι πολυ κουραστικος
Λες πως...... Το συγκεκριμενο δουλεβει στο λεω με σηγουργια το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο περιπου.....[το breakaway]
Διαχωρισμο εχει καλο?
Για rds τι του εχεις?
Ρωτω γιατι στην πρωτη μου προσπαθεια στο blues ειχα αστοχια
μονο λαμπακι stereo χωρις διαχωρισμο και το airomate τιποτα.Μαλλον ισχυει αυτο που ειπες καποια στιγμη...

JOUN
19-03-12, 08:01
Φωτη οσο καλο λαπτοπ και να εχεις η καρτα ηχου του δεν κανει.Δες εδω http://www.claessonedwards.com/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=56 ποιες προτεινουν.Εγω εχω την ESI MAYA44 (http://www.esi-audio.com/products/maya44/) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Εχει φοβερο διαχωρισμο και ποιοτητα ηχου.Φυσικα δουλευει κανονικα και το RDS.

sakhs75
19-03-12, 16:17
Εχει καλο διαχωρισμο.Προηποθεση για να δουλεψει σωστα ειναι η καρτα ηχου να ειναι HD και να την ρυθμισεις στην μεγιστη αποδοση της 192khz.Το ιδιο πρεπει να κανεις και στο breakaway χρησιμοποιοντας σαν εξοδο το mpx out.Για rds εχω το stereo tool.

sakhs75
19-03-12, 16:23
Φιλε joun οι καρτες που εμφανιζονται εκει λεει απλα οτι εχουν δοκιμαστει.Ακριβως απο πανω λεει οτι καθε καρτα που υποστιριζει 192khz ειναι συμβατη.

FOTIS 1525
25-03-12, 05:33
Τελικα μαλλον ο joun πρεπει να εχει δικιο γιατι δεν καταφερα να παρω σωστο διαχωρισμο με κανενα απ τα 2 laptop μου.Οταν βαζω ηχο στο
rvr σε 2 καναλια χρησιμοποιωντας την γεννητρια του, ο διαχωρισμος ειναι απιστευτος: βγαζοντας το 1 καναλι απλα δεν ακους τιποτε απο αυτο στο ραδιο.Ενω στην mpx εισοδο του, βαζοντας το breakaway να δινει αυτο stereo, κανοντας το ιδιο test ηχος ακουγεται εστω και αν αυτος ειναι σιγανος.Και rds δεν καταφερα να δω ουτε με airomate ουτε με stereo tool.
Μαλλον παω για εξωτερικη καρτα ηχου.Καμια προταση?

JOUN
25-03-12, 09:39
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=ESI%20MAYA44%20pci&_sop=15 Δοκιμασμενη και σε καλη τιμη.
Προσοχη:Μονο PCI οχι USB!

FOTIS 1525
25-03-12, 16:34
Στο laptop pci?Γινεται?
Και γιατι οχι usb?

sakhs75
25-03-12, 18:18
3112031121311223112331124 Φωτη πριν αγορασεις καρτα δες αν εχες κανει της ρυθμισεις που φενονται εδω

FOTIS 1525
26-03-12, 02:36
Δεν καταφερα να ανεβασω εικονες Θεοδωση για να δεις οτι ειναι παρομοιες οι ρυθμισεις εκτος του οτι εχω 16 bit στο line 2 ενω εσυ 24 και ακριβως το αναποδο στα ηχεια.Αλλα ομως στο stereo tool
6.21 μου βγαζει στο rds signal:error samplerate too low οποτε .......
Παντως σ ευχαριστω

JOUN
26-03-12, 08:04
Στο laptop pci?Γινεται?
Και γιατι οχι usb?
Σωστα ξεχασα οτι εχεις laptop..To USB δεν κανει γιατι η ταχυτητα του ειναι πολυ μικροτερη απο του PCI.Παντως απο την στιγμη που σε διαφορα σαιτ εχουν πινακα με το ποιες καρτες 192Khz κανουν και ποιες οχι προφανως δεν ειναι μονο θεμα συχνοτητας δειγματοληψιας αλλα και αλλων υλικων (πυκνωτων κλπ και γενικα ποιοτητας) που κοβουν το σημα..

Νομιζω καπου στο forum του Breakaway ελεγαν σαν hint οσον αφορα μια καρτα,να κοιταξεις σε forum ανθρωπων που ασχολουνται με ηχο επαγγελματικα.
Αν τους αρεσει καποια καρτα τοτε σιγουρα κανει για την δουλεια που μιλαμε.Αν δεν την αναφερουν καθολου τοτε αστο.

sakhs75
27-03-12, 19:32
3121631217Αν διορθωσεις τιν διαφορα που φενετε στης δυο φοτο θα δουλεψει το rds ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ. Στερεο πηρες απο το breakaway ?.Το sereo tool που εχεις ειναι αυτονομο προγραμμα η plugin tou winamp ? Kαι η δικια μου καρτα ηχου ειναι της μητρικης η αξια ολης τις μητρικης ηταν λοιγο πανω απο 40ε

FOTIS 1525
28-03-12, 01:42
....Στερεο πηρες απο το breakaway ?....
Ναι.
.....Το sereo tool που εχεις ειναι αυτονομο προγραμμα η plugin tou winamp ?.....
Ειναι plugin του winamp και το καλω μεσα απ τα encoder plug ins του breakaway.
Παρουσιαζει και ενα αλλο παραξενο: οταν υπαρχει μουσικη το rds στελνει καποιο σημα το οποιο το βλεπω στο rds level του breakaway.Οταν σταματησει η μουσικη σταματαει και το rds.
Τοσο ξενυχτι κι ακομα τιποτα......

FOTIS 1525
28-03-12, 03:08
Και κατι ακομη:Θεοδωση στο 2 συνημμενο σου απο 25/03 φαινεται μεν rds level 9% αλλα απο πανω λεει External pilot: ABSENT
Το ιδιο μου βγαζει κι εμενα ενω στο site του breakaway λεει πως πρεπει να γραφει PRESENT.
Δεν σημαινει κατι αυτο???

FOTIS 1525
28-03-12, 03:43
.....Νομιζω καπου στο forum του Breakaway ελεγαν σαν hint οσον αφορα μια καρτα....
Γιωργο JOUN ναι οντως εκει προτεινουν και εσωτερικες αλλα και usb καρτες που μαλιστα τις εχουν δοκιμασει.
Αν τελικα δεν καταφερω τιποτε με τοhardware που εχω, για καπου εκει με βλεπω....

sakhs75
29-03-12, 02:04
Οχι στο setreo tool δεν σημαινει τιποτα πρεπει να δουλευει . Αν χρησιμοποιεις το airomate θα δειχνει present το level ποι βλεπεις ειναι τυπικο ανεβενει κι αλλο

FOTIS 1525
17-04-12, 01:15
Κατ αρχην Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη σ ολο το forum μελη και αναγνωστες.
Το θεμα μου λυθηκε.Τελικα εφταιγε το laptop.Εκανα ολες τις δοκιμες μου με ενα HP pavilion g series το οποιο ενω εδειχνε οτι ειχε
samplerate 192khz στην audio της motherboard του, ουσιαστικα δεν ειχε με αποτελεσμα να μισοπερναει το stereo απ το breakaway
[φτωχος διαχωρισμος] και να μην περναει καθολου το rds.Οταν ομως εβαλα ενα αλλο laptop, ενα Sony vaio με intel i3 και realtek
motherboard, ολα τελεια: το stereo τρομερο και το rds απο το stereo tool [ευγενικη χορηγια φιλου, μελους του forum] τελειο.
Σκεφτομαι ομως να στησω ενα desktop pc "απ την αρχη" για να μην ζοριζω το φορητο
και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καμια φθηνη motherboard με 192khz να προτεινει.
Ο sakhs75 κατι ειχε αναφερει-θυμιζω....
Kαι η δικια μου καρτα ηχου ειναι της μητρικης η αξια ολης τις μητρικης ηταν λοιγο πανω απο 40ε ....
ειχες πει Θεοδωση.Αν μπορεις απαντησε ποια ειναι αυτη η καρτα, εδω, να μαθαινουν κι αλλοι τυχον ενδιαφερομενοι.

JOUN
17-04-12, 09:39
Σου ειπα και προηγουμενως:http://www.ebay.com/itm/NIB-ESI-4-in-4-out-PCI-Audio-Interface-MAYA44-24BIT-96K-/130554590327?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e65a8f477#ht_2398wt_1185
Στην Ελλαδα εχει γυρω στα 90 Ε, εδω γυρω στα 60.. Τωρα για κατω απο τοσα δεν πιστευω να υπαρχει(να ειναι δοκιμασμενη ετσι; οχι απλως 192Khz)

FOTIS 1525
17-04-12, 18:42
Γιωργο JOUN απ οτι καταλαβα εσυ προτεινεις μια οτι ναναι motherboard και την MAYA καρτα ηχου. Ο.Κ.
Σκετη motherboard δεν????

JOUN
17-04-12, 19:15
Aπ' οτι εχω δοκιμασει με τρεις motherboard που βγαζαν 192 Khz (απ'οτι λεγαν)αλλα και απ'οτι εχω διαβασει στα διαφορα φορουμ(breakaway,stereotool ), δεν..

sakhs75
21-04-12, 06:38
Φιλε Φωτη. Ο σωστος τροπος για να χτισεις ενα καινουργιο desctop pc ειναι ξεκινωντας απ την επιλογη της cpu (επεξεργαστη) οποτε να σου πω παρε την ταδε motherboard θα ειναι αχρηστο αν δεν δεχεται την cpu που θελεις να αγορασεις.

FOTIS 1525
21-04-12, 20:02
Γεια σου Θεοδωση.Κοιτα αυτη την προσφορα που μου εδωσαν ,για ενα pc, χωρις οθονη, με τις προδιαγραφες που τους ζητησα, χωρις βεβαια να τους πω για ποια χρηση ακριβως το θελω32025

FOTIS 1525
21-04-12, 20:12
Μιλαμε για 535 ευρω χωρις ΦΠΑ και χωρις οθονη, υποτιθεται καλη τιμη, για εναν επεξεργαστη 2ετιας, σε περιοδο οικονομικης κρισης.Δεν παμε καλα.

sakhs75
21-04-12, 21:47
H προσφορα φενεται καλη,φυσικα μπορεις να κανεις το ιδιο συστημα με λιγοτερα χρηματα αρκει να πιανει λιγο το χερι σου και να ξοδεψεις λιγο χρονο για την επιλογει τον υλικων του pc.Για παραδειγμα εχω κανει στα προχειρα ενα συστημα σχεδων σαν αυτο της προσφορας ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.526062) GIGABYTE GA-H61M-D2-B3 52.45 €


ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558338) INTEL CORE I3-2120 3.3 GHZ LGA1155 - BOX 119.00 €


ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552690) KINGSTON KVR1333D3N9/4G DDR3 4GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM 22.44 €


ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.663428) DEER DR-8500BTX 500W 12CM FAN 36.90 €


ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.911052) ASUS VENTO TA-822 28.90 €


ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.305830) HITACHI 500GB DESKSTAR 7K1000.D HDS721050DLE630 SATA3 89.00 €


ΟΘΟΝΗ (PER.169603) LG W1946S-BF 18.5'' TFT BLACK 76.19 €


ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (PER.575172) LOGITECH MK120 DESKTOP 16.85 €


Αξία προϊόντων: 441.73 €
οι τιμες αυτες ειναι με φπα και οπος 8α δεις εχω βαλει και οθονη

FOTIS 1525
22-04-12, 01:03
Αν βγαλεις την οθονη [76 e],γαιτι εχω μια lcd -παλια μεν αλλα δουλευει- και βαλεις μια καρτα ηχου π.χ. maya44 [90 e] και λειτουργικο windows [130 e] το συνολο Θεοδωση παλι το ιδιο δεν ειναι?

sakhs75
22-04-12, 02:35
H μητρικη καρτα που εχω βαλει εχει hd καρτα ηχου οποτε αν αφαιρεσεις τα 90 και τα 76 απ τιν οθονη η τιμη κατεβαινει ακομη πιο πολυ

FOTIS 1525
23-12-12, 13:08
Χρονια πολλα και καλες γιορτες σ ολη την κοινοτητα.
Λοιπον ο κυβος εριφθη.Εφτιαξα ενα desktop που με καλυψε πληρως.Motherboard Gigabyte GA-B75M-D3H με εναν i5 3330
στα 3 Ghz και ολα τελεια γιατι η μητρικη αυτη εχει realtek audio drivers με codecs alc 887 ωστε υποστηριζει ανετα 192 Kzh
samlperate για να δουλευει κανονικα και το stereo απ το breakaway και το rds απ το stereo tool,και λογω i5 δουλευει χαλαρα στο 23% max με ολα τα προγραμματα ανοικτα.Ουτε extra καρτες ηχου
ουτε πολλα εξοδα:ολο το πακετο του pc πληρες [μονο λειτουργικο και οθονη δεν πληρωσα] δεν ξεπερασε τα 350e.Ο Αγιος Βασιλης ηρθε για μενα λιγες μερες νωριτερα
Καλη χρονια και ευτυχισμενο το 2013......

electron
23-12-12, 16:18
Φώτη καλορίζικο το μηχάνημα. Ένα παρόμοιο έφτιαξα και γω προ ημερών. Έχω μια απορία όμως. Αυτό το άτιμο το rds από το stero tool πως κατάφερες και το δουλεύεις; Σε μια απόπειρα που είχα κάνει παλιότερα, για να δουλέψει απαιτούσε έξοδο από την digital output. Από τα phones υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς έξοδο;

FOTIS 1525
23-12-12, 22:13
Γιαννη, εγω, καθ υποδειξη αλλων μελων του forum, περναω το stereo tool μονο για το rds του, μεσα απο τα pipelines του breakaway και μετα μαζι με τον ηχο και το stereo απ το breakaway περνανε κανονικα στην εξοδο των ακουστικων.Δες εδω
τις ρυθμισεις μου......40100Ελπιζω να βοηθησα

electron
24-12-12, 06:26
Φωτη ευχαριστω για την απαντηση,ωστοσο αυτο δεν με βοηθα γιατι η δικη μου απορια ειναι διαφορετικη. Αν δηλαδη υποθεσουμε οτι εχουμε μια κανονικη στερεογεννητρια και οχι καποιο software, πως θα καταφερουμε μονο με το stereo tool να βγαλουμε rds;

FOTIS 1525
24-12-12, 11:26
Το πρωτο που θα πρεπει να εχεις ειναι πολλες εισοδοι στο pll ικανες να δεχτουν τα αντιστοιχα σηματα: δηλ. mpx εισοδο για την γεννητρια και εισοδο για το rds.Ετσι ομως δεσμευεις ενα pc για να παρεις απ αυτο το rds μεσω του stereo tool.
Δεν ξερω αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου αλλα αυτος ο τροπος εννοειται πως δεν συμφερει.

electron
24-12-12, 12:19
Κατάλαβα τι εννοείς. Επομένως αν έχουμε ένα σύστημα αποτελούμενο από ένα Pll που διαθέτει είσοδο μόνο για audio και σ αυτήν μεσολαβεί μια στερεογεννήτρια η οποία έχει πηγή ήχου ένα pc, τότε με το stereo tool δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε rds.

FOTIS 1525
24-12-12, 16:48
Δυστυχως ετσι πιστευω Γιαννη.Και στην δικη μου περιπτωση εχω στο pll ενσωματομενη stereo γεννητρια αισθητα καλυτερη αυτης του breakaway, αλλα αναγκαζομαι να την παρακαμπτω εφοσον θελω να εχω το rds, και βεβαια εφοσον
θελω να χρησιμοποιω μονο ενα pc.....
Αν καποιος αλλος εχει καποια αλλη αποψη ας μας διαφωτισει.

HamRadio
12-01-13, 15:40
http://hamradio.listen2mymusic.com/
https://www.facebook.com/pages/HamRadio-Web/172979656160355

HP Mini 110-1100, SAM Broadcaster, Prodigy CUBE USB και δουλευει υπεροχα!!!

FOTIS 1525
13-01-13, 15:24
http://hamradio.listen2mymusic.com/
https://www.facebook.com/pages/HamRadio-Web/172979656160355

HP Mini 110-1100, SAM Broadcaster, Prodigy CUBE USB και δουλευει υπεροχα!!!
αναφερεσαι σε internet "σταθμο" ενω η κουβεντα γινεται για rf καταστασεις
παντως μπηκα στο site σου και μου αρεσε
καλη συνεχεια

sakhs75
18-02-13, 19:08
Φωτη ευχαριστω για την απαντηση,ωστοσο αυτο δεν με βοηθα γιατι η δικη μου απορια ειναι διαφορετικη. Αν δηλαδη υποθεσουμε οτι εχουμε μια κανονικη στερεογεννητρια και οχι καποιο software, πως θα καταφερουμε μονο με το stereo tool να βγαλουμε rds;

Δοκιμασε να ρυθμισεις την καρτα ηχου και το stereo tool οπως φαινεται στης φωτο.4156441565

41566 κανονικα πρεπει να περασει το rds και απο την στερεο γεννητρια.

electron
18-02-13, 19:29
Θεοδόση σ ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με τις παρατηρήσεις μου.

electron
23-02-13, 15:25
Θεοδόση κατέβασα την έκδοση του stereo tool 7.03, είναι λίγο διαφορετική στο γραφικό περιβάλλον, ωστόσο δεν κατάφερα να περάσω σήμα rds. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

FOTIS 1525
23-02-13, 16:43
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Πες μας ποιος ειναι ακριβως ο εξοπλισμος σου για να δουμε τι μπορει να γινει.
Οσον αφορα το stereo tool 7.03 αυτο τι ειναι, αυτονομο η plugin?

electron
23-02-13, 16:46
To laptop έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου ρυθμισμένη στους 192khz, όσο για το το πρόγραμμα είναι κανονικά εγκατεστημένο.Ούτε plugin ούτε αυτόνομο.

FOTIS 1525
23-02-13, 16:57
είναι κανονικά εγκατεστημένο

δηλ. αυτονομο.Σου βγαζει το σημα του rds41657???Κι αυτο του εχεις πει να το στελνει στην εξοδο ηχειων του pc σου?

electron
23-02-13, 17:01
Εδώ είναι το θέμα. Το σήμα της εικόνας που ανέβασες το παίρνω και γω,επίσης μπορώ να παίρνω στην έξοδο των ακουστικών και το δοκιμαστικό σήμα τόνου. Παρόλα αυτά το rds ,ενώ το έχω ενεργοποιημένο, δεν μου βγαίνει.

FOTIS 1525
23-02-13, 17:12
Αν δεις στο post 41 αυτου του θεματος ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα επειδη η καρτα μου ελεγε αλλα δεν ηταν 192khz.Μηπως κι εσυ εισαι στην ιδια κατασταση???

electron
23-02-13, 17:27
Αν έχω πέσει και γω στην περίπτωση αυτή, τότε δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, απλώς έλεγα μήπως κάτι απο πλευράς ρυθμίσεων του προγράμματος κάτι μου διαφεύγει.

FOTIS 1525
23-02-13, 17:52
To stereo tool εκτος απο rds εχει και γεννητρια stereo.To πρωτο ειναι 57 και η δευτερη 19 khz.Αν η καρτα σου δεν ειναι σωστη τοτε το stereo της θα ψιλοπερναει δηλ. θα σου αναβει το led στο δεκτη αλλα δεν θα εχει διαχωρισμο καναλιων.Μπορεις πρακτικα να την ελεγξεις λοιπον ετσι.Δες το και τα ξαναλεμε

για την ωρα χαιρετω....παω σε παιδικο αποκριατικο party

electron
23-02-13, 17:57
Σ ευχαριστώ.Καλά να περάσετε.

sakhs75
24-02-13, 01:44
Nομιζω οτι η εκδοση του stereo tool που κατεβασες ειναι demo.Σ αυτη την περιπτοση το rds δεν λειτουργει. Αν ειναι ευκολο βαλε φωτο με τις ρυθμισεις που εχεις κανει στο προγραμα και την καρτα ηχου.Και δευτερο πες μου αν η στερεογενητρια που εχεις δεχεται σημα για rds.

electron
24-02-13, 10:17
Την εν λόγω έκδοση την έχω ενεργοποιήσει. Σχετικά με τις ρυθμίσεις θα έχω την επόμενη εβδομάδα κάποια screenshots, ωστόσο όπως ανέφερα και πιο πάνω, η ενσωματωμένη κάρτα ήχου έχει ρυθμιστεί σε ανάλυση 192khz, ως πηγή ήχου έχω επιλέξει το microsoft mapper, ως έξοδο την fm output και τα ASIO απενεργοποιημένα. Από τις ρυθμίσεις του rds δεν έχω πειράξει κάτι, έχω αφήσει τις default ρυθμίσεις. Να πω τέλος ότι η στερεογεννήτρια δεν δέχεται σήμα rds.

FOTIS 1525
26-02-13, 18:00
η ενσωματωμένη κάρτα ήχου έχει ρυθμιστεί σε ανάλυση 192khz, ως πηγή ήχου έχω επιλέξει το microsoft mapper, ως έξοδο την fm output και τα ASIO απενεργοποιημένα. Από τις ρυθμίσεις του rds δεν έχω πειράξει κάτι, έχω αφήσει τις default ρυθμίσεις. Να πω τέλος ότι η στερεογεννήτρια δεν δέχεται σήμα rds.
Μαλλον μπερδευτηκες λιγο.41714Αν δεις εδω στο proccessed output δεν υπαρχει ν γιατι δεν χρησιμοποιουμε το stereo tool σαν επεξεργαστη ηχου, αν και εχει και τετοια δυνατοτητα και μαλιστα πολυ καλη απ οτι εχω μαθει, οποτε δεν παιζει ρολο τι sound card εχει απο κατω.Και στο enable fm transmitter... εκει πρεπει να εχει ν και στο sound card απο κατω να επιλεξεις την σωστη εξοδο της καρτας σου απ οπου το σημα θα παει στο pll.

electron
26-02-13, 18:10
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φώτη στην ενεργοποίηση του fm transmitter δεν έχω επιλογή για (Line 2 breakaway pipeline). Θα με βοηθούσε ωστόσο αν κάποιος ανέβαζε κάποια screenshots με τις επίμαχες ρυθμίσεις από την νέα έκδοση του προγράμματος 7.03 γιατί σ αυτή την έκδοση έχουν γίνει αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον του προγράμματος.

FOTIS 1525
27-02-13, 02:04
Γιαννη electron Πρεπει να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα:1] εγω χρησιμοποιω μια παλια εκδοση του stereo tool την 5.02. 2]απ αυτο περνω μονο το rds και τιποτε αλλο 3]μετα εχω το breakaway broadcast οπου εκει μεσα περναει η μουσικη και το rds, το breakaway δημιουργει και το stereo και ολα μαζι multiplexed τα βγαζει στην εξοδο των ακουστικων του pc, και πηγαινουν στην mpx εισοδο του pll και ολα καλα.
Γι αυτο τα screenshots που βλεπεις ειναι "παλια", γι αυτο βλεπεις και breakaway pipelines.
Τωρα οσον αφορα την εκδοση 7.03 στο original site λεει καθαρα οτι η δωρεαν ειναι trial εκδοση που σημαινει διαφημισεις καθε τοσο κ.τ.λ. αλλιως πληρωνεις και εισαι o.k.
Υπαρχει αυτη η εκδοση και στα "δωρεαν μαγαζια" [pirate bay, isohunt, etc] με cracks, με οδηγιες κ.α. αλλα δεν εχω προσωπικα δοκιμασει κατι απ αυτα. Τα γραφικα της δε, ειναι σαφως καλυτερα απ τα δικα μου και φανταζομαι οτι ως συνηθως σαν software θα ειναι βελτιωμενο σε παρα πολλα σημεια.
Αν καποιος εχει δοκιμασει αυτην την 7.03 πολυ θαθελα να ενημερωσει και μενα, και αν καποιος εχει συγκρινει απο αποψη επεξεργασιας ηχου το BREAKAWAYBROADCASTPROSSESOR VS STEREOTOOL κι αυτο ειναι κατι να διαφωτισθω.

electron
27-02-13, 06:29
Φωτη την νεα εκδοση του stereo tool την εχω κανονικα αγορασμενη, επομενως δεν τιθεται θεμα μη λειτουργικοτητας λογω trial.
Σχετικα με το breakaway ειναι απαραιτητο να το εχεις; Δηλαδη stereo & rds δεν ειναι ικανο να σου δωσει μονο του το stereo tool; Επισης απ οτι ειδα rds μπορει να δωσει και το airomate. Τι γνωμη εχετε γι αυτο;

FOTIS 1525
27-02-13, 08:02
Φωτη την νεα εκδοση του stereo tool την εχω κανονικα αγορασμενη, επομενως δεν τιθεται θεμα μη λειτουργικοτητας λογω trial.
Σχετικα με το breakaway ειναι απαραιτητο να το εχεις; Δηλαδη stereo & rds δεν ειναι ικανο να σου δωσει μονο του το stereo tool; Επισης απ οτι ειδα rds μπορει να δωσει και το airomate. Τι γνωμη εχετε γι αυτο;
Αφου ειναι ετσι με γεια σου το stereo tool.Εσυ θα μας πεις για την λειτουργικοτητα του.Και βεβαια, οπως εχω πει παλιοτερα το stereo tool κανει επεξεργασια ηχου,δινει stereo,δινει rds, τα κανει ολα.Το airomate απλα δεν το χρειαζεσαι, και ,ουτως η αλλως δεν ειναι καλυτερο απ το stereo tool.

electron
27-02-13, 08:33
To ζητούμενο είναι να μπορεί να συνεργαστεί και με τον υπολογιστή που το έχω εγκαταστήσει, διαφορετικά δεν μπορώ να πω τίποτα σχετικά με την λειτουργικότητα του.

FOTIS 1525
03-03-13, 00:28
To ζητούμενο είναι να μπορεί να συνεργαστεί και με τον υπολογιστή που το έχω εγκαταστήσει,

τελικα τι εκανες Γιαννη; εβγαλες ακρη;

electron
03-03-13, 19:53
Δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι. Δοκίμασα ακόμα και το airomate όπου και με αυτό δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.Πιθανόν Φώτη να έπεσα στην περίπτωση που είχες πέσει και συ.

FOTIS 1525
04-03-13, 00:26
Η μονη περιπτωση για να μπορεσω να σε βοηθησω ειναι να ανεβασεις screenshots απ ολες τις ρυθμισεις σου-και στον ηχο και στο stereo tool- μπας και δουμε τι δεν ειναι σωστα setαρισμενο στο laptop σου.Και ισως και μια καλυτερη αναλυση του τι υπαρχει μετα: τι γεννητρια, τι pll.....
Διοτι κι αν δεν περναει το rds μεσα απ την γεννητρια τοτε την παρακαμπτεις και παιρνεις stereo απ το rds

sakhs75
05-03-13, 12:35
Δυστυχως ετσι πιστευω Γιαννη.Και στην δικη μου περιπτωση εχω στο pll ενσωματομενη stereo γεννητρια αισθητα καλυτερη αυτης του breakaway, αλλα αναγκαζομαι να την παρακαμπτω εφοσον θελω να εχω το rds, και βεβαια εφοσον
θελω να χρησιμοποιω μονο ενα pc.....
Αν καποιος αλλος εχει καποια αλλη αποψη ας μας διαφωτισει.
Γεια σου φιλε Φωτη και καλοριζικο το νεο pc. Το rds πρεπει να περναει φυσιολογικα και απο την στερεο γενητρια του pll .Εγω εχω μια C&A απο την οποια περναει κανονικα.

sakhs75
05-03-13, 12:37
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φώτη στην ενεργοποίηση του fm transmitter δεν έχω επιλογή για (Line 2 breakaway pipeline). Θα με βοηθούσε ωστόσο αν κάποιος ανέβαζε κάποια screenshots με τις επίμαχες ρυθμίσεις από την νέα έκδοση του προγράμματος 7.03 γιατί σ αυτή την έκδοση έχουν γίνει αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον του προγράμματος.

41906419074190841909419104191141912

electron
05-03-13, 13:08
Θεοδόση σ ευχαριστώ για τα screenshots. Θα εφαρμόσω τις ρυθμίσεις όπως ακριβώς τις έχεις και συ και θα σας ενημερώσω. Δυστυχώς λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να ανεβάσω δικά μου screenshots,ωστόσο με μπούσουλα αυτά που προτείνει ο Θεοδόσης, θα προσπαθήσω να βρω άκρη.
Να επαναλάβω ότι ο ήχος του pc περνάει από μίκτη με ενσωματωμένο equalizer, στην συνέχεια ακολουθεί η στερεογεννητρια. Για να σας προλάβω σε τυχόν σχόλιο σχετικά με τον μίκτη, έχω δοκιμάσει και με τo equalizer εκτός,χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

FOTIS 1525
06-03-13, 03:01
Γεια σου φιλε Φωτη και καλοριζικο το νεο pc. Το rds πρεπει να περναει φυσιολογικα και απο την στερεο γενητρια του pll .Εγω εχω μια C&A απο την οποια περναει κανονικα.

Γεια σου και χαρα σου φιλε Θεοδοση και να σαι παντα καλα.
Αλλα για πες μου: αν καταλαβα καλα λες οτι ριχνεις αρχικα την μουσικη στο pipeline 1, το rds στο pipeline 2 και μετα περνας κανονικα 2 καναλια L και R μαζι με το rds στην γεννητρια;;; Αν ειναι ετσι τοτε εδω41926 θα πρεπει να αντιστραφουν οι ρυθμισεις, αλλα και παλι το rds σε ποσα καναλια θα υπαρχει;;

Επισης, ειδα δικα σου screenshots απ την 7.03.
Εχεις φορτωσει αυτην;
Μηπως εχεις συγκρινει και το stereo tool με το bbp σε θεμα ηχου;;
Περιμενω νεα σου.

FOTIS 1525
06-03-13, 03:33
Να επαναλάβω ότι ο ήχος του pc περνάει από μίκτη με ενσωματωμένο equalizer, στην συνέχεια ακολουθεί η στερεογεννητρια. Για να σας προλάβω σε τυχόν σχόλιο σχετικά με τον μίκτη, έχω δοκιμάσει και με τo equalizer εκτός,χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Αυτο το εχω διαβαζει ξανα απο αλλον συνforumιτη στο παρελθον,και ελεγε πως λειτουργουσε, και ειλικρινα απορησα.Δεν το εχω δοκιμασει ποτε, αν και θα με βολευε λογω μηδενικου πλεον delay στο μικροφωνο, γιατι αφενος ο μικτης μου ειναι ενας phonic του καποτε41927και αφετερου νομιζω πως και ο ηχος[με ολη την επεξεργασια απ το bbp] μα και το rds θα αλλοιωθουν, ασχετως αν επιλεξω flat χρηση στο equaliser...αυτης της σειρας τα μηχανηματα δεν ειναι και για πολλες απαιτησεις
...σωστα;;;;

electron
06-03-13, 06:29
Φωτη αυτη ειναι και δικη μου απορια,αν και θεωρητικα δεν θα πρεπει το σημα να υφισταται καποια αλλοιωση.

FOTIS 1525
06-03-13, 10:01
Σωστα Γιαννη...θεωρητικα.Στην πραξη καποια αλλοιωση στο σημα θα συμβαινει και ολο και καποιος θορυβος θα περναει ,και λιγο φυσημα και.....Βεβαια για να ειμαι σωστος θα πρεπει να ξαναπω οτι δεν το εχω δοκιμασει.Ρε λες να αξιζει ο κοπος να κανω μια δοκιμη;; Θεοδοση περιμενω απαντηση για μα μην κοπανιεμαι τσαμπα

sakhs75
06-03-13, 12:59
Γεια σου και χαρα σου φιλε Θεοδοση και να σαι παντα καλα.
Αλλα για πες μου: αν καταλαβα καλα λες οτι ριχνεις αρχικα την μουσικη στο pipeline 1, το rds στο pipeline 2 και μετα περνας κανονικα 2 καναλια L και R μαζι με το rds στην γεννητρια;;; Αν ειναι ετσι τοτε εδω41926 θα πρεπει να αντιστραφουν οι ρυθμισεις, αλλα και παλι το rds σε ποσα καναλια θα υπαρχει;;

Επισης, ειδα δικα σου screenshots απ την 7.03.
Εχεις φορτωσει αυτην;
Μηπως εχεις συγκρινει και το stereo tool με το bbp σε θεμα ηχου;;
Περιμενω νεα σου.

Θα ρυθμισεις OUTPUT στο breakaway L/R out την καρτα ηχου , στο RDS θα το βαλεις disable .Στο stereo tool απλα αλαξε το LINE 2 τις εξοδου και διαλεξε την καρτα ηχου του pc.Mε αυτο τον τροπο θα παρεις και L/R καναλια για την στερεο γενητρια σου και ταυτοχρονα μεσα απ τον ηχο θα περναει και το rds .

sakhs75
06-03-13, 13:13
[QUOTE=FOTIS 1525;587221]Αυτο το εχω διαβαζει ξανα απο αλλον συνforumιτη στο παρελθον,και ελεγε πως λειτουργουσε, και ειλικρινα απορησα.Δεν το εχω δοκιμασει ποτε, αν και θα με βολευε λογω μηδενικου πλεον delay στο μικροφωνο, γιατι αφενος ο μικτης μου ειναι ενας phonic του καποτε41927και αφετερου νομιζω πως και ο ηχος[με ολη την επεξεργασια απ το bbp] μα και το rds θα αλλοιωθουν, ασχετως αν επιλεξω flat χρηση στο equaliser...αυτης της σειρας τα μηχανηματα δεν ειναι και για πολλες απαιτησεις
...σωστα;;;;[/QUOTE


Και αυτο γινεται Ομως εδω για να εχεις αδιακοπο σημα στο rds θα χρειαστεις δευτερη καρτα ηχου η οποια θα στελνει αποκλειστικα το σημα του RDS σε ενα καναλι στον μικτη το οποιο φυσικα θα πρεπει να ειναι παντα ανοιχτο.Αλλοιωση στο σημα του rds λογο μικτη δεν θα εχεις.

FOTIS 1525
06-03-13, 14:08
Με τα 2 τελευταια μηνυματα σου φιλε Θεοδοση μ εβαλες για τα καλα στην πριζα.
Αντε παλι δοκιμες και ξενυχτια.Πανω που νομιζα οτι ηταν ολα οκ και μονο εμενε
να κανω κατι με την ενταση και την καθυστερηση του μικροφωνου [επαιζε χαμηλα
λογω radio boss και ειχε delay 1 sec λογω bbp] τωρα μου ανοιγεις τα ματια για νεες
προοπτικες.Εισαι φοβερος.
Περιμενω απαντηση σου και για 7.03.

be good... always

FOTIS 1525
06-03-13, 14:22
Ενα ενα τα θυμαμαι: Θεοδοση και αλλη μια ερωτηση
καλυτερο stereo [διαχωρισμο] τι δινει;
To bbp η c&a η το stereo tool;;;

μποζονιο
06-03-13, 19:45
κατι ασχετο ποιος ειναι ο φθηνοτερος τροπος για να δημιουργησεις μια συχνοτητα? θελω 5w σε 1 τετραγωνικο μετρο αποσταση..

FOTIS 1525
07-03-13, 10:21
κατι ασχετο ποιος ειναι ο φθηνοτερος τροπος για να δημιουργησεις μια συχνοτητα? θελω 5w σε 1 τετραγωνικο μετρο αποσταση..

Πουλαει φθηνες ο Κατουμας.Τις εχει ομως μονο σε μπλε χρωμα.

μποζονιο
07-03-13, 11:08
Πουλαει φθηνες ο Κατουμας.Τις εχει ομως μονο σε μπλε χρωμα.

αυτο προοριζοταν για αστειο?

FOTIS 1525
07-03-13, 11:20
Ναι.Σου αρεσε;

electron
09-03-13, 11:13
Επανέρχομαι με θετικά αποτελέσματα. Να ευχαριστήσω προκαταβολικά των Φώτη που ασχολήθηκε αλλά και τον Θεοδόση που με τα screenshots με υποψίασε για το που βρισκόταν το πρόβλημα. Τελικώς έπρεπε από τις ιδιότητες του ήχου και συγκεκριμένα από το tab των βελτιώσεων να απενεργοποιήσω τα εφέ του ήχου τα οποία και ήταν εντός.
Από κει και πέρα για όποιον ενδιαφέρεται να τον ενημερώσω ότι το πρόγραμμα βγάζει κανονικότατα το rds ακόμα κι αν ο υπολογιστής περνά μέσω μίκτη που μπορεί να έχει και ενσωματωμένο equalizer. O μίκτης στον οποίο έγιναν οι δοκιμές είναι ΑΥΤΟΣ (http://b.scdn.gr/images/sku_images/000045/45161/RYM-333.jpg). (RYM-333).

FOTIS 1525
09-03-13, 13:19
Μπραβο σου λοιπον Γιαννη που τελικα τα καταφερες.Συμπερασματικα εσυ αν καταλαβα καλα: δημιουργεις ηχο στο labtop, μαζι δημιουργεις και rds οπου με μιξη απ την καρτα ηχου τα βγαζεις απ τα ακουστικα σε L και R ,μετα τα περνας απ τον μικτη σου και μετα απ την γεννητρια stereo ....και μετα στο pll. Σωστα;;
Διορθωσε με αν κατι καταλαβα λαθος

electron
09-03-13, 13:29
Πολύ σωστά κατάλαβες Φώτη.

JOUN
09-03-13, 16:32
Kαι περνανε απο τον μικτη οι 57 KHz του RDS;Δεν κοβει τιποτα ο μικτης;

electron
09-03-13, 17:33
Γιωργο περνανε κανονικοτατα με τον συγκεκριμενο μικτη.

sakhs75
09-03-13, 22:19
Γεια σου και χαρα σου φιλε Θεοδοση και να σαι παντα καλα.
Αλλα για πες μου: αν καταλαβα καλα λες οτι ριχνεις αρχικα την μουσικη στο pipeline 1, το rds στο pipeline 2 και μετα περνας κανονικα 2 καναλια L και R μαζι με το rds στην γεννητρια;;; Αν ειναι ετσι τοτε εδω41926 θα πρεπει να αντιστραφουν οι ρυθμισεις, αλλα και παλι το rds σε ποσα καναλια θα υπαρχει;;

Επισης, ειδα δικα σου screenshots απ την 7.03.
Εχεις φορτωσει αυτην;
Μηπως εχεις συγκρινει και το stereo tool με το bbp σε θεμα ηχου;;
Περιμενω νεα σου.

Την 7.03 την περασα για δοκιμη, δεν ειδα καμια τρομερη διαφορα εκτος απο την αλαγη στην εμφανιση του προγραμματος και δευτερο ειναι κατα πολυ πιο βαρυ σαν προγραμμα στην χρηση cpu.Συγκρισει στα δυο προγραμματα σε θεμα ηχου δεν μπορω να κανω γιατι το bbp εχει συγκεκριμενες προ ρυθμισεις που μπορεις να επιλεξεις ενω το s.t πρεπει να το ρυθμισεις εσυ

sakhs75
09-03-13, 22:23
Ενα ενα τα θυμαμαι: Θεοδοση και αλλη μια ερωτηση
καλυτερο stereo [διαχωρισμο] τι δινει;
To bbp η c&a η το stereo tool;;;

Καλυτερο διαχωρισμο απο τα δυο προγραματα εχει το s.t ομως σε καμια περιπτωση δεν φτανει τον διαχωρισμο της στερεογενητριας

FOTIS 1525
04-04-13, 00:08
Επανερχομαι στο θεμα αυτο για να ανακοινωσω οτι μετα απ τις υποδειξεις του Θεοδωση (sakhs75) και με σοβαρο παραγοντα το οτι η motherboard που ετυχε να φοραει το pc (#52) "ανακαλυψα" οτι ειχε διπλη καρτα ηχου (δηλ. σαν να εχεις 2 καρτες) κατορθωσα ολα οσα προσπαθουσα τον τελευταιο χρονο.Κατ αρχην να πω οτι σε μενα περναγε το rds κανονικα μεσα απ τον μικτη!!!!!, αυτον τον αρχαιο phonic MRT70 (#87) , χωρις προβλημα, αλλα, δεν περναγε απ την ενσωματομενη γεννητρια stereo του pll μου (rvr blues 30nv) οποτε βρηκα την παρακατω συνδεσμολογια σαν την ιδανικη λυση για την περιπτωση μου42707σημ:οτι ειναι σε οβαλ ειναι software οτι ειναι σε παραλληλογραμμο ειναι hardware, οι διακεκομμενες δειχνουν πραγματα μεσα στο pc.Ετσι καταφερα να εχω stereo (τελικα και ο διαχωρισμος του BBP ειναι πολυ καλος), rds απο το stereo tool αψογο, ποιοτητα ηχου ωραιοτατη (για το #103 του Θεοδωση να πω οτι στο BBP , στα default settings μπορεις να κανεις επιπλεον ενα σωρο μικρορυθμισεις αναλογα με το style της μουσικης που παιζεις, αφενος , αλλα και αφετερου στο stereo tool εκτος απο τις mannual ρυθμισεις εχει και αυτο καποια presets, οποτε απλα διαλεγει ο καθενας οποιο του αρεσει.Εγω διαλεξα το BBP γιατι, ειδικα για fm, αυτο το plutonium ειναι απιστευτο) και με τον μικτη ελυσα το προβλημα της χαμηλης σταθμης στο μικροφωνο(λογω radio boss) αλλα κυριως το προβλημα της καθυστερησης ηχου στα ακουστικα(λογω BBP): οταν ακουγες απο tuner υπηρχε delay 1 sec περιπου και απλα δεν γινοταν να ακους τι λες γιατι μπερδευοσουνα.Με τα ακουστικα στον μικτη ακους realtime αυτο που στον αερα θα ακουστει μετα απο 1 sec.Ομορφα πραγματα.
Να συμπληρωσω ακομη οτι μ αυτην την συνδεσμολογια καταφερα επισης χρησιμοποιωντας ενα μακρυ καλωδιο μικροφωνου (25 μετρα) να απομακρυνω επιτελους τις μοναδες audio απ αυτες του rf ωστε να μην ακουγονται τα blowers πια απ το μικροφωνο.
Αυτα.

radioamateur
28-04-13, 00:55
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιο radio automation software προτείνετε που μπορεί να λέει την ώρα στα ελληνικά ανά μισή ώρα;

Νίκος-Λάρισα
07-12-13, 13:03
καλημερα σε ολους σας....τελευταια παιζω με το zara,και κατα καιρους εχω πειραματιστει με διαφορα software...θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου υποδειξει ενα καλο΄΄΄μαγαζι΄΄ για να κατεβασω και να δοκιμασω και το radioboss οχι demo....

ευχαριστω.....
http://radiostation-noname.webs.com/

sakhs75
12-01-14, 13:56
Μπορεις να ψαξεις εδω . http://website.informer.com/visit?domain=general-search.com . Θα βρεις οτι χρειαζεσαι

ellinaras007
27-01-14, 22:30
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιο radio automation software προτείνετε που μπορεί να λέει την ώρα στα ελληνικά ανά μισή ώρα;

Μπορεις να κανεις τα δικα σου spot-ακια και να ορισεις απλα την ωρα που θα παιζει! Πιο προγραμμα τρέχεις?

electron
07-02-15, 20:00
Επανέρχομαι στο εν λόγο θέμα για να ρωτήσω πως μπορώ από το stereo tool να περάσω τον ήχο ένος προγράμματος ραδιοφωνικού αυτοματισμού. Με άλλα λόγια από ένα Pc να περνά ήχος και rds μέσω stereo tool.

electron
08-02-15, 16:30
Τελικώς απαντώ ο ίδιος στην χθεσινή μου απορία, κυρίως για να το ξέρουν όσοι διαβάσουν το συγκεκριμένο νήμα. Για να επιτευχθεί αυτό, θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή κάποιο πρόγραμμα εικονικής εισόδου όπως το Virtual Audio Cable 4.13.0.5912 (http://www.filecluster.com/downloads/Virtual-Audio-Cable.html). Στη συνέχεια ρυθμίζετε το πρόγραμμα αυτοματισμού που έχετε, να βγάζει έξοδο σε μια από τις εικονικές εισόδους που έχει εγκαταστήσει το virtual audio cable. Τέλος στο stereo tool δηλώνετε στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου, ως είσοδο την virtual που βάλατε ως έξοδο για το πρόγραμμα αυτοματισμού.

munter
10-08-23, 08:33
εχει περασει καιρός απο το τελευταιο μηνυμα ,αλλά .
Ποια ειναι καλα επαγγελματικά προγραμματα ?
|Για radio aytomatition μιλαμε πάντα.
Ευχαριστώ.

electron
11-08-23, 06:40
Jazzler, Raduga, Otsav, είναι μόνο μερικά. Αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα