PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση μπουτονιέρα σε θυροτηλέφωνο



LordOfRings
06-05-11, 21:20
καλησπέρα παιδιά ..

Με φώναξε ο θείος μου να δω την μπουτονιέρα απο το θυροτηλεφωνό του γιατι εβγαλε λεει καταλάθος κατι καλώδια και τα έβαλε οπου νάνε. ..

απο οτι το άνοιξα είδα οτι εχει μέσα παρα πολλά καλώδια ..

ειναι σε 2 διαμερίσματα το μόνο που παρατήρησα ειναι οτι το ενα το button εχει μονο ενα καλώδιο συνδεμένο και το αλλό button 1 καλώδιο πανω και 4 ιδια ασπρα κάτω. .

τωρα σχέδιο δεν υπάρχει .. τι δοκιμές να κάνω να δώ ? ..

ευχαριστώ

briko
06-05-11, 21:37
Τον σταυρό σου
Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και πολύ σχέση με το αντικείμενο.
Καταρχάς ψάχνεις τι μάρκα είναι ,
Και τι μοντέλο είναι.
Από εκεί και πέρα ψάξιμο.
Α νομίζεις ότι κάποιος θα σου πει βαλε το άσπρο εδώ η το μαύρο εκεί είναι αδύνατον.
Η κάθε πολυκατοικία έχει διαφορετικά χρώματα και πολλές φορές το κάθε διαμέρισμα το ίδιο οπότε η ψάχνεις η βρίσκεις κάποιο εμπειρότερο.

rf radio takis
06-05-11, 22:45
τωρα σχέδιο δεν υπάρχει .. τι δοκιμές να κάνω να δώ ? ..

Κατ' αρχάς καλησπέρα σ' όλους.Όπως λέει και ο φίλος μας ο briko πές μας τι μάρκα είναι το σύστημα του θυροτηλεφώνου, όπως επίσης τι μοντέλο ειναι ο ενισχυτής του (θα βρίσκεται κάπου μέσα σε κοινόχρηστο χώρο) και τι μοντέλο είναι η μπουτονιέρα. Αν το σύστημα είναι bpt έχεις πολλές πιθανότητες να το πετύχεις μ' αυτά που θα σου 'πώ αν έχεις πρόσβαση στον ενισχυτή. Σωστα είναι από ενα καλώδιο σε κάθε μπουτόν, αυτά έρχονται απ'ευθείας απ'το τηλέφωνο κάθε διαμερίσματος αλλά αν έχει πειράξει κι αυτά ο θείος σου τότε πρέπει να μου πείς και το μοντέλο του τηλεφώνου στα διαμερίσματα. Έχω σχεδόν όλα τα σχέδια(λόγω επαγγέλματος).

JOUN
07-05-11, 12:39
Με φώναξε ο θείος μου να δω την μπουτονιέρα απο το θυροτηλεφωνό του γιατι εβγαλε λεει καταλάθος κατι καλώδια και τα έβαλε οπου νάνε. ..


Aν τα εβγαλε καταλαθος και σε φωναξε να βγαλεις εσυ το φιδι απο την τρυπα τι να σου πουμε..Αν δεν εχεις σχεση με το αντικειμενο θα παιδευτης.