PDA

Επιστροφή στο Forum : Eλεος πια....ελεος....!!!!!



GREG
10-05-11, 13:05
ποση σημασια δινουμε πλεον στις ειδησεις...ας δουμε μια σημερινη.....


Νεκρός έπεσε στο κέντρο της Αθήνας από τις μαχαιριές αγνώστων ένας 44χρονος άνδρας την ώρα που ετοιμαζόταν να μεταφέρει την ετοιμόγεννη γυναίκα του στο μαιευτήριο.
Σύμφωνα με την αστυνομία το περιστατικό συνέβη στις 5 τα ξημερώματα, στην οδό Γ' Σεπτεμβρίου 57, στο κέντρο της Αθήνας.
Όπως έγινε γνωστό ο 44χρονος, ελληνικής υπηκοότητας, δέχθηκε την επίθεση τριών ατόμων την ώρα που κατευθυνόταν προς το αυτοκίνητό του, το οποίο ήταν σταθμευμένο σε πάρκινγκ στην οδό Ιουλιανού προκειμένου να μεταφέρει την γυναίκα του που θα γεννούσε το δεύτερο παιδί τους.
Οι δράστες πιθανότατα επιτέθηκαν στον άτυχο άντρα για να του πάρουν την κάμερα που εκείνη την ώρα κρατούσε στα χέρια του.
Μάλιστα όπως αναφέρει η αστυνομία, οι δράστες του κατάφεραν πολλαπλές μαχαιριές στο στήθος και τον θώρακα.
Το περιστατικό έγινε γνωστό όταν η γυναίκα του και η πεθερά του, που τον περίμεναν στο διαμέρισμα, ανησύχησαν από την αργοπορία του και βγήκαν από το διαμέρισμα για να δουν τι συμβαίνει, με αποτέλεσμα να τον αντικρίσουν αιμόφυρτο στο δρόμο.
Οι δύο γυναίκες έπαθαν ισχυρό σοκ, ενώ γείτονες κάλεσαν ασθενοφόρο που τον μετέφεραν στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Η ασφάλεια διεξάγει έρευνα για τον εντοπισμό και τη σύλληψή των δραστών βάσει των περιγραφών που έδωσαν αυτόπτες μάρτυρε



ελεος πια......!!!!!!!!!!ελεος....!!!!!!!!!!!!!!!!!

-nikos-
10-05-11, 13:23
να δουμε ποτε θα ξαναμπει η ποινη του θανατου για τετεια εγκληματα.
η ζωη του ανθρωπου αυτη τη στιγμη στην ελλαδα προσμετραται οσο ενα κινητο η
μια βιντεοκαμερα.

SV1JRT
10-05-11, 14:16
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ, ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - Τ - Ω - Ρ - Α !!!
ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ. ΝΙΩΘΩ ΞΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ Μ-Ο-Υ. ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ !!!
ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.
ΑΡΚΕΤΑ ΩΣ ΕΔΩ.

spirakos
10-05-11, 14:30
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ, ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - Τ - Ω - Ρ - Α !!!
ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ. ΝΙΩΘΩ ΞΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ Μ-Ο-Υ. ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ !!!
ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.
ΑΡΚΕΤΑ ΩΣ ΕΔΩ.

+1000000

nitako
10-05-11, 14:40
να δουμε ποτε θα ξαναμπει η ποινη του θανατου για τετεια εγκληματα.
η ζωη του ανθρωπου αυτη τη στιγμη στην ελλαδα προσμετραται οσο ενα κινητο η
μια βιντεοκαμερα.


Δυστυχώς ίσως και λιγότερο...τι να πει κανεις.

kentar
10-05-11, 16:08
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ, ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΠΛΟΚ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - Τ - Ω - Ρ - Α !!!
ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ. ΝΙΩΘΩ ΞΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ Μ-Ο-Υ. ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ !!!
ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.
ΑΡΚΕΤΑ ΩΣ ΕΔΩ.

+1000 αφου βεβαιως συμπεριληφθουν και τα ομογενη μπουμπουκια σαν κι αυτα που δολοφονησαν τους δυο αστυνομικούς.

aeonios
10-05-11, 17:09
Υπάρχει λύση:

Να δεσμευτούν οι μισθοδοσίες των 300 ηθικών αυτουργών του κάθε φονικού (και όχι μόνο) από εδώ και πέρα κάθε μήνα.

Ακολούθως με αυτά τα χρήματα κάθε μετανάστης να παίρνει τζάμπα βίζα, ταξιδιωτικά έγγραφα και εισιτήρια για όποια χώρα της Ε.Ε. θέλει καθώς και bonus χρήματα αν προτιμήσει την Γερμανία ή την Αγγλία. Έτσι για να νιώσουν και οι χαρτογιακάδες εντός και εκτός συνόρων το πρόβλημα.

babys
10-05-11, 17:41
αυτές οι χώρες έχουν νόμους που επιτρέπουν μέχρι το 10%
του πληθυσμού τους σε ξένους
μετά σφραγίζουν τα σύνορα
διότι αλλοιώνονται ήθη, έθιμα, τοπικές συνήθειες κ.τ.λ
εξαίρεση αποτελούν αυτοί
που αν τους στείλουν πίσω κινδυνεύει η ζωή τους


Υ.Γ
Και έχουν και μια ωραία παροιμία
αφού η βάρκα χωράει 10 άτομα
εμείς αν βάλουμε 12 θα πνιγούμε όλοι μαζί

this boat is full




Υπάρχει λύση:

Ακολούθως με αυτά τα χρήματα κάθε μετανάστης να παίρνει τζάμπα βίζα, ταξιδιωτικά έγγραφα και εισιτήρια για όποια χώρα της Ε.Ε. θέλει καθώς και bonus χρήματα αν προτιμήσει την Γερμανία ή την Αγγλία. Έτσι για να νιώσουν και οι χαρτογιακάδες εντός και εκτός συνόρων το πρόβλημα.

paul333
10-05-11, 18:52
εγω με ορισμενα συμφωνω με αλλα διαφωνω δηλαδη πρεπει και μης να δουμε ποιους ψηφιζαμαι τοσα χρονια

γιατι αυτη φταινε και οχι αυτη που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα, εαν η χωρα μας ηταν σοβαρη ειδη θα ειχαν φυγει.

Αφου λοιπον τα εκαναν θαλασσα τωρα βαζουν το κοσμακι μπροστα.

-nikos-
10-05-11, 20:02
αραγε στην γερμανια ειναι καλυτερα τα πραγματα ??
ισως στην γαλλια ??
μηπως στην αγγλια ??
μηπως στην ρωσσια ??
εβλεπα ενα βιντεακι απο την αγγλια που 2 τυποι μαχερωσαν εναν εφηβο στην
καρδια για να του παρουν το κινητο στο κεντρο του λονδινου οπου φυσικα καταγραφικαν
απο καμερες,,,,τους πτοεισε οτι υπηρχαν καμερες ?? οχι
σημειωση οτι και οι δραστες και το θυμα ηταν αγγλοι.
στο κεντρο της αθηνας πριν μερικους μηνες ενας νιοπαντρος 25αρης επεσε
νεκρος μπροστα στην εμβροντητη γυναικα του απο το μαχαιρι ενως ισοβοιτη
που ειχε παρει αδεια ο καημενος και οπως ετρωγε σουβλακια θεωρησε καλο
να κολυσει στην γυναικα του θυματος και να σφαξει τον αντρα της.
να εχει κατι να δειηγηται οταν ξαναμπηκε μεσα βρε αδερφε.

SRF
10-05-11, 20:36
αραγε στην γερμανια ειναι καλυτερα τα πραγματα ??
ισως στην γαλλια ??
μηπως στην αγγλια ??
μηπως στην ρωσσια ??
εβλεπα ενα βιντεακι απο την αγγλια που 2 τυποι μαχερωσαν εναν εφηβο στην
καρδια για να του παρουν το κινητο στο κεντρο του λονδινου οπου φυσικα καταγραφικαν
απο καμερες,,,,τους πτοεισε οτι υπηρχαν καμερες ?? οχι
σημειωση οτι και οι δραστες και το θυμα ηταν αγγλοι.
στο κεντρο της αθηνας πριν μερικους μηνες ενας νιοπαντρος 25αρης επεσε
νεκρος μπροστα στην εμβροντητη γυναικα του απο το μαχαιρι ενως ισοβοιτη
που ειχε παρει αδεια ο καημενος και οπως ετρωγε σουβλακια θεωρησε καλο
να κολυσει στην γυναικα του θυματος και να σφαξει τον αντρα της.
να εχει κατι να δειηγηται οταν ξαναμπηκε μεσα βρε αδερφε.

Σίγουρα το γενικότερο έγκλημα έχει ξεφύγει!
Αλλά θα πω ένα παράδειγμα.
Έχεις ένα χωράφι που αμέλησες τα τελευταία χρόνια να φροντίζεις, γιατί σου έβγαζε αρκετά από όσα έσπερνες. Έστω και αν κάποια, λίγα όμως, από αυτά που έσπερνες ήταν χαλασμένα και άχρηστα!
Κάποια στιγμή διαπιστώνεις ότι στο χωράφι έχουν φυτρώσει ζιζάνια, και άλλα μη παραγωγικά φυτά, που ως παράσιτα, εμποδίζουν την σωστή ανάπτυξη όσων σπέρνεις. Μάλιστα επειδή είναι εντελώς άλλου είδους, στην ουσία με την αυθαίρετη είσοδό τους & την ανεξέλεγκτη ύπαρξή τους στο χώρο του χωραφίου, μεγαλώνουν συνέχεια σε αριθμό, καταπνίγωντας τα χρήσιμα σπαρτά σου, κλέβοντας κάθε χρήσιμη ουσία του χώματος, σκοτώνοντας τα στην ουσία. Μάλιστα έχουν γίνει τόσα πολλά τα ζιζάνια, και τόσο ανεξέλεγκτα που δεν αναπνέουν πλέον τα σπαρτά σου, και σύντομα το χωράφι σου θα είναι παντελώς άχρηστο για παραγωγή, αφού θα έχουν γίνει τόσα πολλά που δεν θα αφήνουν να φυτρώνει τίποτα άλλο εκτός από τα ίδια!

Εσύ ως θεωρητικά νοήμων γεωργός, θα ξεκινήσεις να καθαρίζεις το χωράφι σου πρώτα από τα λίγα χαλασμένα σπαρτά σου που υπάρχουν μέσα στα όποια καλά, και τα οπόια ολα (καλά & χαλασμένα) έχουν πνιγεί από τα ζιζάνια που έχουν φυτρώσει παντού?

Η θα ξεκινήσεις με πρώτο πράγμα από ότι θα κάνεις, να ξεχερσώνεις από ρίζας κάθε ζιζάνιο που αυθαίρετα φύτρωσε μέσα στο χωράφι σου, κλέβοντας κάθε χώρο που θα πάει να φυτρώσει ένα χρήσιμο σπαρτό σου, σκοτώνοντας συνεχώς κάθε σπόρο που θα ρίξεις, πριν καν αρχίσει να φυτρώνει?
Αφού θα καθαρίσεις πρώτα ΕΝΤΕΛΩΣ το χωράφι σου από κάθε ΞΕΝΟ ζιζάνιο, παράσιτο που καταστρέφει το χωράφι σου αυθαίρετα, τότε πλέον θα μπορέσεις να ξεκαθαρίσεις και τα όποια χαλασμένα σπαρτά σου από τα καλά, και είτε θα τα θεραπεύσεις είτε θα τα βγάλεις μόνιμα πλέον στην άκρη ως άχρηστα!

Αλλά αυτά επειδή είναι του ίδιου είδους με τα σπαρτά που θέλεις θα τα αφήσεις για να τα ελέγξεις στο τέλος! Αφού θα έχεις ξεκαθαθαρίσει ΠΛΗΡΩΣ με τα ξένα ζιζάνια & παράσιτα που έχουν σχεδόν καταλάβει πλήρως το χωράφι σου!!!

Δεν βλέπεις καμία ομοιότητα, με το χωράφι μας που λέγεται Ελλάς?

jimk
10-05-11, 20:46
βαφτισανε τους κατοικους τις περιοχης ακροδεξιους τα ΜΜΕ -- ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΔΙΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ!!!!!!μην πω τιποτα χειροτερο!

βγηκε και ο ΠΑΠΑΡΑΤΣΙ Ο τζεφρυ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΝ ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ!!!ΕΛΕOΣ ΦΛΟΜΩΣΑΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣΣ

SRF
10-05-11, 20:55
Και επι τη ευκαιρεία όποιος θέλει ας διαβάσει και αυτό το άρθρο...

"Δεν ήθελαν μόνο να κλέψουν. Ηθελαν να σκοτώσουν"


Με περιμένει στην αυλή του σπιτιού του στο Μετς. Είναι ντυμένος, όπως πάντα, στα μαύρα. Περπατά αργά: οι συνέπειες της επίθεσης που δέχθηκε τον περασμένο Οκτώβριο στο σπίτι του, το οποίο λεηλατήθηκε από τέσσερις αλλοδαπούς που παραλίγο να τον σκοτώσουν, είναι εμφανείς.


Ωστόσο ο Νίκος Κούνδουρος νιώθει και δείχνει βράχος. Δεν κρύβει την οργή του, λυπάται για όσους οδήγησαν την πατρίδα του στην κατάντια, αλλά είναι έτοιμος ακόμη και σήμερα να πολεμήσει. Ισως όχι με ένα τουφέκι, όπως έκανε στον ΕΑΜ, αλλά με μια καινούργια ταινία.

- Πριν από μερικούς μήνες ζήσατε ακόμη μία τρομερή περιπέτεια στην ούτως ή άλλως περιπετειώδη ζωή σας.Κατ΄ αρχάς,πώς αισθάνεστε σήμερα;
«Βράχος. Το συμβάν βέβαια έχει ακόμη την “ουρά” του γιατί τα άτιμα τα πλευρά θέλουν μήνες να κολλήσουν. Επτά-οκτώ μήνες. Κατά βάθος όμως οφείλω να πω ότι χαίρομαι που το πέρασα».

- Για ποιον λόγο μπορεί κάποιος να χαίρεται που παραλίγο να πεθάνει;

«Το γεγονός με έκανε να δω την πραγματικότητα. Είχα μια ανόητη ευαισθησία και γενναιοδωρία με την είσοδο ή μάλλον την εισβολή των ξένων στην Ελλάδα. Ελεγα ότι της ίδιας γης παιδιά είμαστε, να μπει ο κόσμος στην Ελλάδα, να ευφρανθεί, να νιώσει ασφάλεια, να φάει, να πιει ελληνικό νερό. Ε, από την ώρα του περιστατικού τέρμα όλες αυτές οι εφηβικές μαλακίες. Τέσσερα κτήνη, τέσσερις βάρβαροι που ούρλιαζαν και βρωμούσαν και φορούσαν μάσκες με έκαναν να δω την πραγματικότητα».

- Από εκείνη τη βραδιά τι δεν θα ξεχάσετε ποτέ;

«Εκείνο το “μην τον κρατάς, πνίξ΄ τον, τον πούστη! ” που φώναζε ο μόνος που άκουσα να μιλάει τσάτραπάτρα ελληνικά. Εγώ πούστης; Καλά το “πνίξ΄ τον”, το “πούστης” τι το θέλανε; Από εκεί κινήθηκε ένας μηχανισμός από σκέψεις μου που πέταξε έξω από την Ελλάδα όλους τους μετανάστες. Δεν είναι σωστό όμως και ως κοινωνική συμπεριφορά η Ελλάδα να ανοίγει τις πόρτες της σαν την πουτάνα που ανοίγει τα πόδια της: 1.400.000 ξένοι μέσα στη χώρα; Το 15% της χώρας μετανάστες; Πόσοι Ελληνες μπορούν να απορροφήσουν αυτό το νούμερο; Και όμως, έγινε. Αυτά είναι συνέπειες του κόμπλεξ κατωτερότητας που έχουν οι Ελληνες. Να ΄ναι καλά οι κυβερνήσεις. Οι Γερμανοί θα έπρεπε να έχουν το κόμπλεξ, όχι εμείς».

- Τι το ιδιαίτερο είχε το περιστατικό και σας κάνει να αισθάνεστε έτσι;

«Δεν ήθελαν μόνο να κλέψουν. Ηθελαν να σκοτώσουν. Εναν άλλον κύριο εδώ παρακάτω τον έπνιξαν με μαξιλάρι. Εγώ μόλις που γλίτωσα. Κρατούσαν το μαξιλάρι στο πρόσωπό μου και ίσα που ανέπνεα λίγο από το πλάι. Είδα μια εκδικητικότητα φυλετική, ταξική, κοινωνική, εθνική, όπως θες πες το. Ηταν μίσος. Γιατί αυτό που ήθελαν να πάρουν το είχαν πάρει. Τους το έδωσα. Πήγα στο χρηματοκιβώτιο και τους έδωσα ό,τι είχα. Μπήκαν σε ένα σπίτι που για εκείνους ήταν το Λούβρο και εγώ τους πήγα στο χρηματοκιβώτιό μου να τους δώσω ό,τι λεφτά είχα. Από την ταραχή μου δεν μπορούσα να θυμηθώ τον αριθμό του κωδικού και έκανα ένα λάθος. Μου κοπάνησαν το κεφάλι στο ατσάλι. Μια και δυο και τρεις φορές. Επί δεκαπέντε ημέρες το πρόσωπό μου ήταν μαύρο από το σκοτωμένο αίμα».

- Ετυχε να συναντηθείτε με αλλοδαπό μετά το περιστατικό; Και αν ναι,τι έγινε;

«Μετά το επεισόδιο βρέθηκα συνεπιβάτης στο αυτοκίνητο ενός φίλου δικηγόρου. Ηρθε ένας Πακιστανός να καθαρίσει τα τζάμια. Του λέει ο φίλος “όχι”. Εγώ, που είχα περάσει αυτά που είχα περάσει, του λέω “δώσ΄ του κάτι του νεαρού, δεν πειράζει”. Του έδωσε λοιπόν ένα κέρμα. Το παίρνει ο Πακιστανός, το κοιτάζει και μας το πετά στα μούτρα. Πήδηξα έξω σαν να ΄μουν 18 χρόνων, τον έπιασα από τον σβέρκο και τον έσυρα με μια κακία, με ένα μίσος, στο αυτοκίνητο και του ΄πα “βρες το”. Από πίσω ο κόσμος έβλεπε την εικόνα ενός λευκού που έσουρνε έναν φουκαρά Πακιστανό σαν να ήταν σκύλος. Η εντύπω ση που έδωσα ήταν ότι η λευκή ράτσα ταλαιπωρούσε έναν φουκαρά πακιστανό σκύλο. Και όμως συνέβαινε το ανάποδο. Η παρεξήγηση είναι μέσα στη ζωή μας».

- Θα πρέπει να είναι πολύ παράξενο για έναν άνθρωπο που έχει δει τόσο πολλά: Εμφύλιο,Κατοχή, εκτελέσεις, εξορία στη Μακρόνησο...

«Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το περιστατικό που έζησα κακιά στιγμή, αλλά έτσι θα το εξευτέλιζα. Δεν ήταν σαν το τραμ που με πάτησε στον δρόμο εξαιτίας μιας αδεξιότητάς μου. Ηταν το γέννημα ενός στάτους πολύ ευρύτερου που κυριαρχεί σε όλη την Ελλάδα. Η ταπείνωση ενός έθνους σε σημείο να μην μπορεί να κυκλοφορήσει κανείς στον δρόμο χωρίς το καρδιοκτύπι μη τυχόν του τύχει το απρόσμενο κακό. Οπως μου είπε ο αστυνομικός διευθυντής που με βρήκε τότε, “η Αθήνα είναι μια ανοχύρωτη πόλη όπου κυριαρχούν ο φόβος, η ανησυχία και το απρόσμενο”. Ο καθένας μπορεί να κάνει το οτιδήποτε και ο καθένας μπορεί να υποστεί το οτιδήποτε. Η Αστυνομία, σύμφωνα με τα λόγια του, μπορεί να κάνει πάρα πολύ λίγα πράγματα και ακόμη λιγότερα να κυνηγήσει, πόσω μάλλον να καταδικάσει. Και έτσι είναι. Κακό τέλος είχε η ηρωική ελληνική φυλή μετά το αλβανικό, μετά τον ανταρτοπόλεμο, μετά το ασικλίκι, μετά τη νίκη της Δεξιάς, μετά το Μακρονήσι. Ολα αυτά τα πράγματα σφράγισαν το κακό μέρος από τη μοίρα του Ρωμιού. Ισως μας προόριζε η μοίρα για μια καλύτερη ζωή. Για ελευθερία».


Πηγή ΒΗΜΑ (http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433) 3/4/2011

-nikos-
10-05-11, 21:30
ας πουμε πως ειμαστε εμεις οι δυο
εσυ την ανεχεια της κοινωνιας την αντιμετοπηζεις σαν αδυναμια
και εγω την ανεχεια την αντιμετοποιζω σαν πολυτισμο
εγω εχω αυτη την αντιμετοποιση μεχρι να με κλεψουν η να σκοτοσουν
ενα μελος της οικογενειας μου η εμενα τον αφελη.
εσυ εχεις αυτη την αντιμετοποιση μεχρι να ρθεις απεναντι στο νομο
τοτε αλαζεις γνωμη και ψαχνεις τα ευεργετικα παραθυρα του νομου ευγνωμον
που υπαρχει τροπος να την σκαπουλαρεις.
Το θεμα ομως και των δυο ειναι η υπαρχουσα ανεχεια στα εγκληματα.
δεν μπορουμε να περιμενουμε αλαγες χωρις να υπαρξει ενας τριτος ο νομοθετης
ο οποιος θα αναλαβει να εξαλιψει την ανεχεια με δρακοντιους νομους που
εγω θα σεβομαι και εσυ θα φοβασε.
οσο δεν υπαρχει ο νομος ,παντα η ανεχεια μιας κοινωνιας θα φανταζει αδυναμια
στα ματια καποιων.
οταν περνουμε την δυναμη απο τα χερια της αστηνομιας η την χρεισιμοποιουμε για
την καταστολη αοπλων και αμαχων ενω η εγκληματικοτητα οργιαζει κατω απο
την ανεχεια του νομοθετικου κωδικα,τι περιμενεις να γινει ??
ο καθενας μας μπορει να γινει θυτης οσο ευκολα γινεται θυμα.
σας αρεσει η ελλαδα οπως ηταν ??
τοτε ομως ο διαρηκτης θα ελιωνε στο ξυλο
τα ισωβεια ηταν ισωβεια και
οποιος οπλοφορουσε πεθαινε ορθιος.
δεν μπορει μια χωρα με συνορα σαν τα δικα μας να λιτουργησει με
την ανεχεια του πολυτισμου.

lepouras
11-05-11, 00:17
SRF καλά τα λες ΑΛΛΆ η διαφορά είναι ότι δεν ανέλαβες εσύ το χωράφι αλλά έβαλες τον πιο φθηνό βλάκα που βρήκες να κάνει την δουλειά και εσύ αραξες στο καφενείο. διοτι σκέφτηκες ότι ο δούλος κάνει την δουλειά και εγώ κονομαω. και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι ο βλάκας αντί τα ζιζάνια που έπρεπε να κόβει και να τα πετά έξω από αυτό τα έκοβε και τα ξαναεριχνε στο χωράφι. αποτέλεσμα έκοβε ενα αλλά τα σπόρια του ζιζανίου φύτευαν 10. οπότε εσύ θα τα βάλεις με τα ζιζάνια ή με τον βλάκα που σου έκανε το χωράφι χειρότερα? οπότε ξεκινάς πρώτα από τον βλάκα γιατί όσο τον αφήνεις θα στο κάνει μπ@υρδελο και μετά η ασχολείσαι με τα ζιζάνια γιατί όντως πρέπει να τα ξηλώσεις.

leeperik
11-05-11, 02:41
Ωπα,Παυλο εν μερει εχεις δικιο,βασικα φταιμε ολοι μας,γιατι : Οταν ξεκινησαν να ερχονται οι πρωτοι μεταναστες λεγαμε βρε τον κακομοιρη κοιτα τον πως ειναι τους κοροιδευαμε καθως επισης ολοι μας εκμεταλευομενοι την φτωχια τους στην οικοδομη δεν παιρναμε τον Ελληνα αλλα τον αλβανο γιατι τοτε απο 15000δρχ κοστιζε 2000δρχ ημερησιως ουτε ικα σικα μικα εναντι του Ελληνα,Για να φυλαξει ενα παιδακι η εναν ηλικιωμενο παιρναμε την βουλγαρα-ρουμανα γιατι απο 150000δρχ το μηνα κοστιζε 50000δρχ και μαυρα,στα χωραφια παιρναμε βουλγαρους ρουμανους πακιστανους για τους παραπανω λογους, τους εκμεταλευτηκαμε τοσο πολυ που ακομη και να μας ξεσκατιζουν τους παιρναμε. Αποτελεσμα; Αφου βλεπανε οτι η Ελλαδα δινει δουλειες ερχοντουσαν για να παρουν ενα κομματι ψωμι(και μεις στην θεση τους το ιδιο θα καναμε αν πεινουσαμε) αποτελεσμα;εκμεταλευομενοι την δικι μας ανοχη(καλομαθαμε τοτε εμεις στο να δινουμε λιγα χρηματα με πολη αποδοση εργασιας) εχουν γινει αυτοι αφεεντικα και μεις εργατες και ακομη και τωρα δεν κανουμε τις δουλειες που κανουν αυτοι.Αυτοι που ψηφιζαμε το μονο που πρεπε να κανουν ειναι να κλεισουν τα συνορα(το οτι δεν εγινε δεν ειναι το θεμα μας) και να παρουν μετρα περιορισμου (πχ να μην ξεπερναει ενα ποσοστο του πληθισμου,οπως εκαναν οι αλλοι)αλλα για να δεις τι σκαταδε ημαστε και μεις,παλιοτερα αν ενας πολιτης εβγαινε και φωναζε να παρουν μετρα για τους μεταναστες και να τους διωξουνε για αυτον κ αυτον το λογο μαζευοντουσαν αλλοι 10 και τον λεγανε φασιστα και ρατσιστη. Ε,τωρα καλως η κακως ας κολυμπησουμε στα σκατα που καναμε οι ιδιοι. Γιατι τοτε που ερχοντουσαν με το τσουβαλι ακομη οι ξενοι,το 80% απο αυτους που φωναζει σημερα να τους διωξουμε,ελεγε ρατσιστες και φασιστες τους υπολοιπους που δεν τους θελαμε.

Πλεον Ελληνικος λαος δεν υπαρχει υπαρχει μοναχα ενας οχλος και σε εναν οχλο που τον ελενχουν τα ΜΜΕ οτι θελει ο καθε τζεφρι τζαντ μινεικο περναει ανα πασα στιγμη,αν ημασταν λαος με εστω και σταλα μυαλο τοσο καιρο που γιινονται ολα αυτα(ΔΝΤ,προδοσια-ξεπουλημα πατριδος κτλ) θα τους περναμε με τις πετρες και τα καδρονια οπως κανανε καποτε οι οικοδομοι(παλιες καλες εποχες οπου αγωνιζομανταν ολοι μαζι και οχι καποιοι ). Επισης γιατι να τους βουλιαξεις και να λερωσεις την ψυχη και την συνηδηση σου;Παρε ενα νομο που να λεει : κυριοι οισοι κατοικοι της Ελλαδος ειναι αλλοδαποι θα πλρωνουν φορο στο κρατος το 80% οπο οσο βγαζουν,και αντε να δεις για ποτε θα φυγουν οι νομιμοι,οι αλλοι κανε μια σκου ρε φιλε και να δεις τι ωραια κ καλα.

-nikos-
11-05-11, 10:14
ας πουμε πως ειμαστε εμεις οι δυο
εσυ την ανεχεια της κοινωνιας την αντιμετοπηζεις σαν αδυναμια
και εγω την ανεχεια την αντιμετοποιζω σαν πολυτισμο
εγω εχω αυτη την αντιμετοποιση μεχρι να με κλεψουν η να σκοτοσουν
ενα μελος της οικογενειας μου η εμενα τον αφελη.
εσυ εχεις αυτη την αντιμετοποιση μεχρι να ρθεις απεναντι στο νομο
τοτε αλαζεις γνωμη και ψαχνεις τα ευεργετικα παραθυρα του νομου ευγνωμον
που υπαρχει τροπος να την σκαπουλαρεις.
Το θεμα ομως και των δυο ειναι η υπαρχουσα ανεχεια στα εγκληματα.
δεν μπορουμε να περιμενουμε αλαγες χωρις να υπαρξει ενας τριτος ο νομοθετης
ο οποιος θα αναλαβει να εξαλιψει την ανεχεια με δρακοντιους νομους που
εγω θα σεβομαι και εσυ θα φοβασε.
οσο δεν υπαρχει ο νομος ,παντα η ανεχεια μιας κοινωνιας θα φανταζει αδυναμια
στα ματια καποιων.
οταν περνουμε την δυναμη απο τα χερια της αστηνομιας η την χρεισιμοποιουμε για
την καταστολη αοπλων και αμαχων ενω η εγκληματικοτητα οργιαζει κατω απο
την ανεχεια του νομοθετικου κωδικα,τι περιμενεις να γινει ??
ο καθενας μας μπορει να γινει θυτης οσο ευκολα γινεται θυμα.
σας αρεσει η ελλαδα οπως ηταν ??
τοτε ομως ο διαρηκτης θα ελιωνε στο ξυλο
τα ισωβεια ηταν ισωβεια και
οποιος οπλοφορουσε πεθαινε ορθιος.
δεν μπορει μια χωρα με συνορα σαν τα δικα μας να λιτουργησει με
την ανεχεια του πολυτισμου.

ετσι τους θελω εγω τους αστυνομικους
http://www.youtube.com/watch?v=BWhUh8RkRfg&feature=related
νομοθετες-δικαστες-και εκτελεστες,,,ολα σε ενα.
βεβαια μεχρι στιγμης ειναι μονο επιστημονικη φαντασια αλλα και
το αισθημα ασφαλειας ειναι επιστημονικη φαντασια.
ας μην θαυμαζουμε τους αρχαιους σπαρτιατες αν δεν εχουμε τα κοτσια
να τους αντιγραψουμε.
στην κοινωνια μας το χρημα εχει αντικαταστησει το ηθος.
αλλα ο λακος της φαβας ειναι αλλου.ΓΙΑΤΙ ο νομοθετης δεν θεσπιζει νομους
που θα προστατευσουν την κοινωνια μας ?????
Ειναι λιπηρο αυτο που θα πω αλλα ετσι ειναι,,,,,για μια ακομη φωρα μεθωδευονται
οι ανυψωσεις των ακροδεξιων κοματων λιγο πριν τον τριτο παγκοσμιο πολεμο.
Λογοτεχνια του τυπου ''ο αγων μου'' θα εμφανιστουν σαν εβαγγελια και για ολα
θα μας φταινε οι μεταναστες,και μετα η σπιθα [οχι αυτη του θωδορακη]αλλα του
πολεμου με την μορφη μιας συνχρωνης σταυρωφοριας εναντια στην τρομοκρατια
που απειλει ''τον ομορφο κοσμο που ζουμε''θα σκασει σαν μια ατομικη βομπα που υπουλα
οι τρομοκρατες πηραν απο τους ''φιλειρινικους κατασκευαστες της''.
ΑΠΟΠΛΗΘΙΣΜΟΣ=Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
μην το πολεματε,,,απλα δεν γινεται,,,μονο επιβιωστε.

SRF
11-05-11, 10:58
SRF καλά τα λες ΑΛΛΆ η διαφορά είναι ότι δεν ανέλαβες εσύ το χωράφι αλλά έβαλες τον πιο φθηνό βλάκα που βρήκες να κάνει την δουλειά και εσύ αραξες στο καφενείο. διοτι σκέφτηκες ότι ο δούλος κάνει την δουλειά και εγώ κονομαω. και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι ο βλάκας αντί τα ζιζάνια που έπρεπε να κόβει και να τα πετά έξω από αυτό τα έκοβε και τα ξαναεριχνε στο χωράφι. αποτέλεσμα έκοβε ενα αλλά τα σπόρια του ζιζανίου φύτευαν 10. οπότε εσύ θα τα βάλεις με τα ζιζάνια ή με τον βλάκα που σου έκανε το χωράφι χειρότερα? οπότε ξεκινάς πρώτα από τον βλάκα γιατί όσο τον αφήνεις θα στο κάνει μπ@υρδελο και μετά η ασχολείσαι με τα ζιζάνια γιατί όντως πρέπει να τα ξηλώσεις.

Δεν αναφέρθηκα στο παράδειγμα στο πως & γιατί φυτρώσαν ξαφνικά τόσα ζιζάνια στο χωράφι του καθενός μας!
Το παράδειγμά σου δεν είναι ακριβές ως συνέχεια του δικού μου. Θα στο θέσω λοιπόν ως εξής.

Δεν είχα βάλει κανέναν να μου κάνει την δουλειά & εγώ ήμουν στο καφενείο του χωριού! ϊσως κάποιοι να το έιχαν κάνει αυτό που εννοείς, αλλά εγώ, και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ "γεωργοί" δουλεύαμε νυχθημερών στο χωράφι, επί 25-30 χρόνια, και μάλιστα σφίγγαμε και συνέχεια εμείς το ζωνάρι λόγο μιας ασαφούς αέναης λιτότητος που μας επιβάλλαν οι Γεωπόνοι!!!

Ψαχνοντας να δεις πως στο καλό φυτρώσαν τόσα πολλά ζιζάνια στο χωράφι σου, καταλαβαίνεις ότι φταίει ο γεωπόνος που επέλεξες & ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΕΣ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟ για να σου προμηθεύσει τα όποια φυτοφάρμακα χρειάζονταν για την κάλύτερη προστασία των σπαρτών σου από ΚΑΘΕ ΚΙΝΔΥΝΟ που θα προέκυπτε! Μάλιστα επειδή τον ίδιο γεωπόνο είχαν & άλλοι συγχωριανοί σου και λόγο ότι στην περιοχή σου υπήρχαν μόνο 2 γεωπόνοι που είχαν δυνατότητα για άδεια εξασκήσεως & πλέον εξ'ορισμού λειτουργούσαν & με αποκλειστικότητα, τις αντιπροσωπείες κάθε φυτοφαρμάκου, δεν είχες δυνατότητα, ακόμα και να ήθελες άλλον γεωπόνο εσύ, να απευθυνθείς σε τρίτο η άλλον τέταρτο, γιατί αυτοί είτε ήταν πολύ μικροί & ακόμα σπουδάζαν, είτε δεν είχαν καμμία δυνατότητα να σου παρέχουν νομίμως τα φυτοφάρμακα που απαιτούνταν, γιατί δεν είχαν τόσο μεγάλο ποσοστό της αγοράς ώστε να τους δοθεί έστω μιά πιθανότητα να διαχειριστούν και αυτοί τα επικίνδυνα φυτοφάρμακα! Μάλιστα, ακόμα & αν πήγαινες σε αυτούς τους άλλους γεωπόνους, ακόμα και αυτοί θα σε συμβουλεύαν μόνο, αλλά τα φυτοφάρμακα θα στα παρείχαν αποκλειστικά & κατά την κρίση τους πάντα οι 2 μεγάλοι γεωπόνοι, ήθελες δεν ήθελες!!!

Ο ένας μεγάλος γεωπόνος λοιπόν που συνεργαζόταν ως καρτέλ με τον άλλο επίσης μεγάλο γεωπόνο, σου παρείχαν για πολύ καιρό φυτοφάρμακα ΑΧΡΗΣΤΑ και μάλιστα τέτοια που αντί να εμποδίζουν την εισβολή & ανάπτυξη των ζιζανίων, τα βοηθούσαν κιόλας!!!
Όταν εσύ ανησυχώντας καμιά φορά, έλεγες ότι κάτι δεν πάει καλά και φυτρώνουν ζιζάνια με αυτά τα φυτοφάρμακα, πετάγωνταν οι ΑΛΛΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΓΕΩΠΟΝΟΙ, και σου έλεγαν ότι είσαι "κακοήθης" γιατί και αυτά φυτά είναι και πρέπει να ριζώσουν κάπου, και ότι δεν πειράζει να έχεις στο χωράφι σου τέτοια, και άλλα ανάλογα!!! Μάλιστα κάποιοι ΜΙΚΡΟΙ ΓΕΩΠΟΝΟΙ σου είπαν ότι πρέπει να βοηθάς κιόλας στην ανάπτυξη των εν λόγο ζιζανίων, & άλλων παρασιτικών φυτών, να τα ποτίζεις και αυτά, να τα προσέχεις μην μαραθούν, μην πάθουν τίποτα από κανένα σπαρτό σου, κ.α. τέτοια, γιατί είναι και αυτά δημιουργήματα της φύσης, και χρειάζονται και αυτά χώμα για να φυτρώσουν! Όταν τους έλεγες, ότι θα κάνουν κακό στα σπαρτά σου και κατ'επέκταση σε όλο το χωράφι σου, σε λέγανε υπερβολικό, γραφικό, ακόμα & φασίστα επειδή δεν συμφωνούσες με τα σπουδαία λόγια τους!
Έτσι έμενες ξεκρεμασμένος τόσο από τους 2 μεγάλους γεωπόνους, όσο και από τους μικρούς παρατρεχάμενους γεωπόνους που αντί να κοιτάξουν να βοηθήσουν τους γεωργούς στηρίζοντά τους πρώτα αυτούς, κοιτούσαν να επιζήσουν τα ζιζάνια, ελπίζοντας ότι άυριο θα γίνουν τόσα πολλά που τελικά θα τους αναδείξουν αυτά ως σπουδαίους και μεγάλους γεωπόνους, και θα πάρουν την θέση των 2 μεγάλων του σήμερα... Κάτι δηλαδή σαν το "θέλω να γίνω Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη" του Ιζ-ΝΟ-ΓΚΟΥΝΤ!!!

Εσύ εμπιστεύοσουν λοιπόν όποιον μπορούσες από τους 2 μεγάλους γεωπόνους, η εν πάσει περιπτώση επειδή δεν υπήρχε άλλη διεξόδος, η λόγο αναγκαιότητας, η και λόγο υποτάγής σου στους νόμους που λέγαν ότι όποιος γεωπόνος έχει τους πιό πολλούς πελάτες, αυτός θα δίνει & τα φυτοφάρμακα κατ'αποκλειστικότητα!!!

Αυτοί όμως οι 2 μεγάλοι γεωπόνοι, λειτουργώντας ως ΚΑΡΤΕΛ!!! σε απόλυτη συνεννόηση μεταξύ τους, αλλά και με τους μικρότερους επίσης γεωπόνους!!! στους οποίους δίναν & ένα ποσοστό κέρδους, για να τους έχουν ήσυχους, και να σε καθησυχάζουν επίσης... λειτουργούσαν αντίθετα προς τα συμφέροντα των γεωργών, και αργά, σταθερά & ΔΟΛΙΩΣ & ύπουλα διαλύαν το χωράφι όλων όσων τους θέλαν αλλά και αυτών που ΔΕΝ τους ήθελαν επίσης!!!
Παίρναν τα λεφτά όλων των γεωργών της ευρύτερης περιοχής του χωραφιού σου, και τα τρώγανε, φέρνοντας & δίνωντας σε κάθε γεωργό ότι σκουπίδι φυτοφάρμακου τους ερχόταν στο μυαλό τους, χωρίς καν να δουν αν θα κάνει καλό η κακό τελικά!

Επειδή λοιπόν έφτασε πλεόν η στιγμή που το χωράφι σου είναι σχεδόν ολοκληρωτικά κατεστραμμένο, χρειάζεται να ξεκινήσεις δυναμικά να το σώσεις, ώστε αύριο να υπάρχει μιά ελπίδα έστω να σου δώσει ένα σπαρτό σωστό να φας κάτι, και ίσως σε λίγο καιρό, να βγάζεις και καμμιά παραγωγή από αυτό, να πουλήσεις κιόλας πάλι!!!

Πρώτα πρώτα λοιπόν θα ξεριζώσεις κάθε ζιζάνιο, καθαρίζοντας το χωράφι σου από τα ξένα παράσιτα!

Μετά (η και ταυτόχρονα) θα πάς να πιάσεις τον Γεωπόνο 1 & 2 που σου καταστρέψαν το χωράφι σου, παίρνοντας τα λεφτά σου επί σειρά ετών, για να σε προστατέψουν από την καταστροφή του χωραφιού σου, και αυτοί με δόλο φρόντισαν ακριβώς το αντίθετο, ΕΞΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΕ, δηλαδή ΠΡΟΔΩΝΟΝΤΑΣ στην ουσία ευθέως ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!! Θα τους συλλάβεις, και θα τους ΔΙΚΑΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ για Γεωπόνους που με ΔΟΛΟ, & ΚΛΟΠΗ, ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ & ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΩΝ ΓΕΩΡΓΩΝ, ΑΦΗΣΑΝ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ & ΕΣΠΕΙΡΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΖΙΖΑΝΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ & ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΣ, ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΓΕΩΡΓΩΝ, το σύνολο των χωραφιών της έκτασης που επιβλέπαν !!!
Μαζί με τους δύο μεγαλογεωπόνους θα δικάσεις όμως και τους μικρότερους γεωπόνους, που με τις πρατκτικές τους επίσης ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΑΝ αλλά κοιτούσαν να σώσουν τελικώς τα ζιζάνια, και μάλιστα πήγαιναν και τα προστάτευαν κιόλας όποτε τους δινόταν η ευκαιρεία!!! Μάλιστα πολλές φορές ήταν αυτοί που επιβάλλαν στους μεγαλογεωπόνους να μην ζηλώσουν κανένα ζιζάνιο, ούτε κατά λάθος, γιατί απειλούσαν & εκβίαζαν ότι θα καρφώναν τους μεγαλογεωπόνους στο τι απάτη κάναν με τα φυτοφάρμακα στους γεωργούς!!!



Καλημέρα μας συνχωριάτες μου!

SRF
11-05-11, 11:41
ετσι τους θελω εγω τους αστυνομικους
http://www.youtube.com/watch?v=BWhUh8RkRfg&feature=related
νομοθετες-δικαστες-και εκτελεστες,,,ολα σε ενα.
βεβαια μεχρι στιγμης ειναι μονο επιστημονικη φαντασια αλλα και
το αισθημα ασφαλειας ειναι επιστημονικη φαντασια.
ας μην θαυμαζουμε τους αρχαιους σπαρτιατες αν δεν εχουμε τα κοτσια
να τους αντιγραψουμε.
στην κοινωνια μας το χρημα εχει αντικαταστησει το ηθος.
αλλα ο λακος της φαβας ειναι αλλου.ΓΙΑΤΙ ο νομοθετης δεν θεσπιζει νομους
που θα προστατευσουν την κοινωνια μας ?????


Ειναι λιπηρο αυτο που θα πω αλλα ετσι ειναι,,,,, για μια ακομη φωρα μεθωδευονται οι ανυψωσεις των ακροδεξιων κοματων λιγο πριν τον τριτο παγκοσμιο πολεμο. Λογοτεχνια του τυπου ''ο αγων μου'' θα εμφανιστουν σαν εβαγγελια και για ολα θα μας φταινε οι μεταναστες, και μετα η σπιθα [οχι αυτη του θωδορακη]αλλα του
πολεμου με την μορφη μιας συνχρωνης σταυρωφοριας εναντια στην τρομοκρατια
που απειλει ''τον ομορφο κοσμο που ζουμε''θα σκασει σαν μια ατομικη βομπα που υπουλα
οι τρομοκρατες πηραν απο τους ''φιλειρινικους κατασκευαστες της''.
ΑΠΟΠΛΗΘΙΣΜΟΣ=Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
μην το πολεματε,,,απλα δεν γινεται,,,μονο επιβιωστε.

Δεν ισχυρίζεται κανένας ότι ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!!!

Αλλά, όταν έχεις στο σπίτι σου ξένους, δεν μπορεί να κάθεσαι να βγάζεις ότι λεφτά έχεις να τα μετρήσεις να δεις τι έξοδα έχεις, τι χρωστάς, τι φαγητό υπάρχει να φας, να γδυθείς εντελώς πχ. για να κάνεις μπάνιο, να δεις τηλεόραση με τα πόδια στο τραπεζάκι, να πας για ύπνο ελεύθερα, να γαμ... να μαλώσεις με τους συνοίκους σου, να σκουπίσεις, να φτιάξεις τα ηλεκτρικά & υδραυλικά της οικίας σου, να βάψεις τους τοίχους & τις οροφές, και ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ & ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΝ ΤΩ ΟΙΚΟ ΣΟΥ!!!
Πρώτα θα χρειαστεί απαραιτήτως να διώξεις ευγενικά (ως οφείλεις) τους ΞΕΝΟΥΣ! για να πάνε ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ! Και μετά είσαι πλέον σε θέση να τακτοποιήσεις τα του οίκου σου ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

Και επειδή πολλοί γράφουν για αρχαίους κλπ, το τι καλοί ήταν με τους ξένους, και πόσο σπουδαίο πολιτισμό έχουν αφήσει στον κόσμο σήμερα, όπου μάλιστα σε αυτόν βασίζεται ΟΛΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ των σημερινών πολιτισμένων & ανθρωπιστικών μεγάλων κρατών, θα υπενθυμήσω, ότι η αρχαίοι Έλληνες αναπτύξαν την ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ που επικαλούνται όλοι οι υποστηρικτές των ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ για την προστασία τους & την ανεξέλεγκτη εισδοχή τους στην κοινωνία μας, τα δικαιώματά τους, κλπ!

Η λέξη ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ είναι σπουδαία όντως! Και μοναδικής παγκοσμίως έννοιας & απόδοσης μιας πραγματικά ευγενούς πράξεως!
Αλλά είναι σπουδαία επίσης διότι από μόνη της ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ τον εαυτό της, την πράξη που είναι ευγενής, τα όρια & τις προϋποθέσεις της πράξεως αυτής, και τον προσδιορισμό τελικώς κάθε πράξεως που την επικαλείται τόσο από τον φιλοξενών όσο & πολύ σαφέστερα δε από τον φιλοξενούμενο!
Είναι ΣΥΝΘΕΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ! Αποτελείται από το ΦΙΛΩΝ & το ΞΕΝΩΝ!!!
Δηλαδή ΞΕΝΩΝ ΦΙΛΩΝ!!!

Καθορίζει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ λοιπόν ότι παρέχει μιά φιλία σε ΞΕΝΟΥΣ!!! Το δεύτερο συνθετικό της λέξεως είναι απολύτως καθοριστικό & προσδιοριστικό του τρόπου & της αντιμετώπισης που τυγχάνει η θα τύχει εσ'αεί ο προσδοκών αυτής, ο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ δηλαδή!
Αυτός είναι ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ πάντα ΞΕΝΟΣ!!! Δεν ήταν ή θα μπορεί να γίνει ΟΙΚΕΙΟΣ ποτέ! Δεν έχει κανένα δικαίωμα, ούτε μπορεί να απαιτήσει κανένα δικαίωμα η να διεκδικήσει την αναγνώρισή του ως μέλος της κοινωνείας της οικο-γένειας που τον ΦΙΛΟ-ΞΕΝΕΙ!!!

Η φιλοξενεία ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ όπως και δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από τον φιλοξενούμενο! Η φιλοξενεία προσφέρεται σε ΞΕΝΟΥΣ που έχουν όμως απολύτως γνωστοποιήσει το ποιοί είναι ΑΚΡΙΒΩΣ (όνομα, καταγωγή), και τον σκοπό της παρουσίας τους στον τόπο που θα φιλοξενοηθούν πιθανώς!
Οι κανόνες της φιλοξενείας ορίζονται από τον φιλοξενών κατά την κρίση του, και ο χρόνος της φιλοξενείας επίσης από αυτόν! Ο σεβασμός των κανόνων, των αρχών, της ηθικής, της θρησκευτικής, αλλά και κάθε συνθήκης διαβίωσης του φιλοξενώντος ΔΕΝ επιδέχονται καμμίας κριτικής η αναθεώρησης από τον ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟ, ο οποίος υποχρεούται σε απόλυτο σεβασμό τους, πλήρη & ΑΚΡΙΤΗ αποδοχή τους, και υποταγή στους νόμους του οίκου που τον φιλοξενεί, για όσο διάστημα θα φιλοξενηθεί εκεί! Άλλωστε ο φιλοξενούμενος έχει απόλυτο δικαίωμα, είτε να αρνηθεί την φιλοξενεία, είτε να αποχωρήσει όποτε εκείνος κρίνει ότι δεν επιθυμεί να φιλοξενείται πλέον κάπου!
Ταυτοχρόνως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΩΝΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ & ΤΑ ΗΘΗ, ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥ!!! Μάλιστα, ΑΝ του ζητηθεί να αποχωρήσει απο τον φιλοξενών, έχει υποχρέωσει να το πράξει χωρίς αντίδραση σε εύλογο χρονικό διάστημα. Αυτό μάλιστα ήταν δεδομένο ότι θα μπορούσε να το πράξει ο φιλοξενών αφού η ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ έχει ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ ΑΡΧΗ & ΤΕΛΟΣ! Άλλως δεν νοείται φιλοξενεία, αφού ο ΞΕΝΟΣ δεν μπορεί να εγκατασταθεί μονίμως στον φιλοξενών αυτού, καθ'ότι τότε θα είναι μετοικών και όχι ΞΕΝΟΣ οπότε ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑΣ!
Η διάρκεια που παρείχε κάποιος την φιλοξενεία, ήταν απολύτως στην διακριτική του ευχέρεια και ο φιλοξενούμενος ΔΕΝ είχε καμμία δυνατότητα, η δικαίωμα να αποφασίσει εκείνος για την διάρκεια που θα φιλοξενηθεί!!!
Επίσης ο φιλοξενούμενος, καθ'όην την διάρκεια της φιλοξενείας του, ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ, ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ!!! ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΥ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΛΕΣΘΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝ, ΩΣ ΥΠΟΨΙΑ Η ΛΟΓΟ ΑΣΑΦΕΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ - ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ-ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΟ!!!

Όταν ο φιλοξενών ζητήσει από τον φιλοξενούμενο να αποχωρήσει πλέον, και αυτός αρνηθεί, απαιτώντας κιόλας δικαίωμα μόνιμης παραμονής, δικαίωμα λόγου & ισότιμης συμμετόχής του στα κοινά του οίκου η πόλεως - κράτους, ο φιλοξενών είχε δικαίωμα ακόμη και θανάτωσής του, στην αρχαιότητα, αφού πλέον ο φιλοξενούμενος έχανε κάθε προστασία του Φιλόξενου Διός, και μετατρεπόταν σε εισβολέα στην οικία!!!
΄
Μάλιστα ΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΔΙΕΠΡΑΤΤΕ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ ΤΟΥ, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΩΝΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΤΑΝ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ!!!
Εδώ πλέον σε παραπέμπω να διαβάσεις πολύ καλά το άθρο του Βήματος με την συνέντευξη του Κούνδουρου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56502&p=432570&viewfull=1#post432570) που έβαλα πρίν! Ιδαίτερη βάση δώσε στο τέλος αυτής τη παραγράφου του

Είχα μια ανόητη ευαισθησία και γενναιοδωρία με την είσοδο ή μάλλον την εισβολή των ξένων στην Ελλάδα. Ελεγα ότι της ίδιας γης παιδιά είμαστε, να μπει ο κόσμος στην Ελλάδα, να ευφρανθεί, να νιώσει ασφάλεια, να φάει, να πιει ελληνικό νερό. Ε, από την ώρα του περιστατικού τέρμα όλες αυτές οι εφηβικές μαλακίες

Αυτό καλό έιναι να το ξέρουμε, γιατί κάποιοι 'γατούληδες' έχουν μετατρέψει την έννοια της φιλοξενείας σε έννοια μαζικής μαλ..ίας!

lepouras
11-05-11, 12:29
κατάλαβα πολύ καλά και τα 2 παραδείγματα σου. και είναι πολύ σωστά αλλά υπάρχει μια διαφορά. Ότι τα ζιζάνια που λες ήταν πευκάκια και σου λέγαν οι μικροί γεωπόνοι που τώρα κατηγορείς ότι μην τα αφήνεις να φυτρώσουν στο χωράφι σου αλλά δεν τους άκουγες. Γιατί? Γιατί η 2 μεγάλη σου λέγαν ότι θα είχες όφελος από τα πευκάκια επειδή θα είχες να πάρεις από αυτά και το ρετσίνι τους . Δεν θα χάσεις τίποτα από το χωράφι και θα έχεις και σκιά .
Δεν άκουγες τους μικρούς γιατί σε έπειθαν οι μεγάλοι.
Τώρα που έγινε το χωράφι δάσος σου φταίνε οι μικροί που σε προειδοποιούσαν να μην τα αφήσεις να φυτρώσουν.
οι μικροί τώρα σου λένε ότι δεν μπορείς να το ξηλώσεις το δάσος γιατί υπάρχουν άλλοι τόσοι νόμοι που σου το κατοχύρωσαν δάσος και θα πας και φυλακή.
Δεν πήρες χαμπάρι ότι οι μεγάλοι το κάναν επίτηδες για να σου αχρηστεύουν το χωράφι ώστε να μην μπορείς να έχεις εισόδημα από αυτό και να αναγκαστείς να φτάσεις στο σημείο να το πουλήσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι τώρα για να το ξηλώσεις το δάσος πρέπει να βάλεις την μπουλντόζα μέσα με αποτέλεσμα να πρέπει να καταστρέψεις και αν όχι όλη τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος και τον σπαρτών σου.
Είσαι σε θέση να μπορέσεις να δεχτής τέτοια καταστροφή? το αποτέλεσμα ξέρεις πιο θα είναι? να πηδήξουν επάνω σου από τα δίπλα χωράφια και να βρεθείς ότι καταστρέφεις το δάσος και να σε πετάξουν έξω από το χωράφι σου. διότι αυτοί οι πριν φίλοι και συγχωριανοί σου πρόσεξαν να μην γίνουν δάση τα δικά τους χωράφια και πέταγαν τα κλαριά στο δικό σου. οπότε εσύ βολεύτηκες και άκουγες του μεγάλους 2 γιατί σε βόλευαν αυτά που σου έλεγαν και δεν έδωσες προσοχή ποτέ στα λεγόμενα τον μικρών διοτι αυτά που έλεγαν και λένε ακομα τα ακούς μέσω των φίλων τον δυο μεγάλων οπότε ποτέ δεν έμαθες αυτά που αλήθεια σου λέγαν αλλά αυτά που θελαν οι άλλοι μόνο να σου μεταφέρουν και συνεχίζουν το ίδιο.
Το χωραφάκι σου θα καταλήξει στο τέλος να γίνει καφενείο και ξενώνας των δίπλα χωραφιών γιατί δέχτηκες πολλά παραμύθια, όπως ότι πρέπει να έχουμε όλοι μαζί μαζεμένα τα χωράφια μας σε έναν συνεταιρισμό αλλά δεν είδες ότι ο συνεταιρισμός εκμεταλλεύτηκε εσένα για να κάνει την δουλειά του μέσα στο δικό σου χωράφι.
όταν θα χάσεις το χωράφι σου τότε οι νομοταγείς διπλανοί χωρικοί να δεις για πότε θα αλλάξουν τον νόμο περί δάσους για να το ξηλώσουν και να χτίσουν μέσα ότι θέλουν και εσύ να καταντήσεις υπάλληλος στο πρώην χωράφι σου.
τόσα χωράφια τριγύρω πάρτε και κάνα παράδειγμα τη έπαθαν εκείνα.

πάντως μου αρέσει που με τέτοιο παράδειγμα που άρχισες πώς μπορούμε και παρομοιάζουμε τα πάντα μέσα.:001_rolleyes:
καλημέρα!!!.

GREG
11-05-11, 16:30
kαλα ολα αυτα....αλλα.....

το παιδί που γεννήθηκε σήμερα χωρίς πατέρα; Ποιος θα το βάζει στους ώμους του να το πάει στο κρεβάτι του;Αδυναμία

σκοτεινιά, απόγνωση, τέλμα. Μέγγενη.

Αύριο; Ελπίδα; Ποιος να στην εμφυσήσει;

SRF
11-05-11, 17:42
Greg αν και ανεφάρμοστο το καλύτερο θα ήταν αυτό που πρότεινε ο aeonios!!!
Εδώ δώσαν σπίτι σε άτομο που του ρίξαν βιτριόλι... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΑΜΟΙΡΗΣ ΑΥΤΗΣ αφού καλά κάναν στην τελική, που ήταν ηθικοί αυτουργοί αφού δεν ελέγχαν το τι γινόταν εκεί που δούλευε ως σκλάβα εν ολίγοις, αλλά καλό είναι να φροντίσει επιτέλους & η πολιτεία μας τους παθόντες Έλληνες πρωτίστως, από την παντελή έλλειψη αστυνόμευσης που έχει φέρει στις γειτονιές μας!!!

kokolokor5
11-05-11, 19:44
Καλησπερα σε ολα τα μελη.Αν και συνηθιζω να διαβαζω,παρα να γραφω,αυτο το θεμα με αγγιξε.
Για να μην αρχισω να λεω και γω για ολους τους μεταναστες,επειδη τους βλεπω καθε μερα στην οικοδομη και ξερω τι ... *@&^φάρα ειναι... ενα θα πω. Ειμαστε ξενοι στην πατριδα μας.Αυτοι εχουν περισσοτερα δικαιωματα απο εμας τους Ελληνες.Εγω αν παω στο νοσοκομειο,θα πληρωσω.Αυτοι οχι.Αυτο ειναι το κρατος μας...

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:24
Δουβλίνο 2. Τους μετανάστες-πρόσφυγες που έχουν μπει στην Ελλάδα και μετά πηγαν σε άλλη χώρα να ζητήσουν άσυλο, μας τους
ξανά έστελναν πίσω βάση της συμφωνίας αυ΄της που υπέγραψε το 2003 ο Φόρεστ Γαπ.

''Ας υποθέσουμε ότι ένας Αφγανός εντοπίζεται στη Βιέννη χωρίς χαρτιά. Με μεγάλη ευγένεια και σεβόμενοι όλα τα ανθρώπινα δικαιώματα, τον ξαποστέλνουν από εκεί που ΄ρθε. Οχι στην Καμπούλ· στην Αθήνα, στο πρώτο ευρωπαϊκό χώμα που πάτησε. Θα επιστρέψει κάπου στον αφιλόξενο Αγιο Παντελεήμονα. Αν βέβαια πρόκειται για τραγική περίπτωση, μια μάνα με τρία παιδιά, αναλαμβάνουν εκείνοι να εκδώσουν το άσυλο:

το δικαστήριο προ μηνός έκανε δεκτή την προσφυγή μιας τέτοιας μάνας επειδή στα ελληνικά κέντρα υποδοχής μεταναστών θα της φέρονταν απάνθρωπα και ταπεινωτικά. Για να μη λέμε λόγια του αέρα: οι Αυστριακοί στέλνουν στην Ελλάδα περί τους 20 λαθρομετανάστες τον μήνα. Γιατί; Επειδή έχει υπογραφεί ο «Κανονισμός Δουβλίνο 2». Αδρομερώς: ο μετανάστης που μπαίνει στην Ευρώπη είναι υποχρεωμένος να κάνει τα χαρτιά στην πρώτη χώρα που τον υποδέχεται. Αν τον πιάσουν αλλού, τον στέλνουν στην αρχή της διαδρομής, όπως στο επιτραπέζιο «φιδάκι». Δεδομένου ότι έρχονται ποδαράτα ή βαρκάδα, οι περισσότεροι μπαίνουν στην Ελλάδα. Για να μη λέμε λόγια του αέρα: το 90% των ξένων που εισέρχονται παρανόμως στην Ευρώπη μπαίνουν από την Ελλάδα.

Αυτά λέει η κυρία Αννα Νταλάρα, που ταξιδεύει από ΄δώ και από ΄κεί, που συναντά υπουργούς της Ευρώπης αλλά και παράγοντες του ΟΗΕ. Τους λέει ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε όσα ορίζει το «Δουβλίνο 2». Χρειάζεται αναθεώρηση. Η υφυπουργός Εργασίας, αρμόδια για ζητήματα Μετανάστευσης, δείχνει μια πολιτική ωριμότητα την οποία δεν ανέμεναν όλοι- προέρχεται από τον παρδαλό κόσμο του θεάματος, πώς άραγε κατέχει την αλήθεια για τους ανυπόδητους του Τρίτου Κόσμου; Η κυρία Νταλάρα βάζει κάτι ακόμη στην ατζέντα, κάτι που οι προκάτοχοί της προσπερνούσαν αδιάφορα. Λέει σε κάθε κατεύθυνση ότι η Τουρκία πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Η γείτων χώρα επιτρέπει και ευνοεί τη διάσχιση των εδαφών της από άτομα χωρίς ταυτότητα που κατευθύνονται στην Ευρώπη. Υπάρχει πρόοδος όμως και στη φύλαξη των συνόρων καθώς και εκεί έγινε σωστή δουλειά με την ευρωπαϊκή οικογένεια. Στον Εβρο, τη μεγαλύτερη πύλη λαθρομεταναστών της Ευρώπης, φυλάσσουν εδώ και έναν μήνα 200 άνδρες της Frontex, του οργανισμού δηλαδή που είναι αρμόδιος για την προστασία των εξωτερικών συνόρων της Ενωσης.

Kαλές είναι οι περιπολίες, όμως είναι ανίκανες να αναχαιτίσουν τα κύματα της λαθρομετανάστευσης. Η τακτική είναι απλή. Οι ξένοι εισέρχονται χωρίς χαρτιά, δηλώνουν ένα όνομα- όποιο να ΄ναι- και στη χειρότερη περίπτωση θα κρατηθούν για κάποιες ημέρες. Δεν χωρούν στα κρατητήρια. Οπότε ελευθερώνονται, παίρνουν το λεωφορείο και κατεβαίνουν άνετοι στην Αθήνα, με ένα ημιπαράνομο καθεστώς παραμονής. Να σημειώσουμε ότι όταν στους προκατόχους της κυρίας Νταλάρα είχε προταθεί να ανακαινιστούν εγκαταλειμμένα στρατόπεδα, για να έχουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ένα κρεβάτι να κοιμηθούν, οι διάφοροι επαγγελματίες ακτιβιστές τα περιέγραφαν ως «Νταχάου»: προτιμούσαν να προσφέρουν στους ανέστιους ένα αθηναϊκό παγκάκι. ''

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=373016

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:32
Έτσι η Ελλάδα μετατράπηκε σε στρατόπεδο συγκέντρωσης προσφύγων.
Θυμίζω ότι το 2003 άρχισε η κατοχή του Ιράκ από τους Αμερικανούς και το μεταναστευτικό-προσφυγικό ρεύμα ήταν νομοτέλεια.
ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΝΤΕ ΦΑΚΤΟ ΤΟ ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2


''Στην καταδίκη της Ελλάδας και του Βελγίου προχώρησε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, μετά από προσφυγή Αφγανού. Τι καταλογίζει στη χώρα μας σχετικά με τη χορήγηση ασύλου και τις συνθήκες κράτησης των μεταναστών
Δημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 22 2011 12:38 Ενημερώθηκε: Ιανουάριος 22 2011 12:47 Ελλάδα και Βέλγιο καταδικάστηκαν από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν οι αιτούντες άσυλο. Η απόφαση αφορά προσφυγή Αφγανού αιτούντα πολιτικό άσυλο, που είχε ζητήσει πολιτικό άσυλο στο Βέλγιο και είχε επαναπροωθηθεί στην Ελλάδα.
Το ΕΔΔΑ, καταδίκασε καταρχήν την Ελλάδα για τις συνθήκες κράτησης και διαβίωσης των αιτούντων πολιτικό άσυλο στη χώρα μας και διότι το υπάρχον σύστημα πολιτικού ασύλου στην Ελλάδα θέτει σε κίνδυνο τη ζωή των αιτούντων πολιτικό άσυλο.
Καταδίκασε επίσης το Βέλγιο για παραβίαση των ίδιων άρθρων διότι με την απόφαση επαναπροώθησης στέρησε από τον αιτούντα πολιτικό άσυλο τη δυνατότητα πρόσβασης σε ένδικα μέσα.
Η υπόθεση του Αφγανού πρόσφυγα
Όσον αφορά τον Αφγανό πρόσφυγα, το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων αναφέρει πως η Ελλάδα δεν μπορεί να εξετάσει τα αιτήματα για άσυλο και μάλιστα προβαίνει σε απελάσεις ακόμα και αν γνωρίζει πως τα άτομα αυτά κινδυνεύουν αν επιστρέψουν.
Για τον ίδιο λόγο καταδικάστηκε και το Βέλγιο το οποίο έστειλε πίσω στην Ελλάδα τον Αφγανό πρόσφυγα βάσει του κανονισμού «Δουβλίνο ΙΙ». Ο άνδρας θα λάβει αποζημίωση για την ταλαιπωρία που υπέστη, 32.250 ευρώ από το Βέλγιο και 5.725 ευρώ από τη χώρα μας.
Υπενθυμίζεται πως ο Αφγανός, είχε πάει στο Βέλγιο μέσω Ελλάδας το 2008 και ζήτησε άσυλο. Η πρώτη χώρα βάσει του κανονισμού «Δουβλίνο ΙΙ» επαναπροώθησε τον Αφγανό πίσω στην Ελλάδα. Ο άνδρας ωστόσο υποστηρίζει πως βίωσε απάνθρωπες συνθήκες κράτησης στην Ελλάδα καθώς είχε περιορισμένη πρόσβαση σε χώρους υγιεινής και σε τροφή.
Μεταξύ των άλλων, ο Αφγανός απέδειξε πως η Ελλάδα θα τον έστειλε πίσω στην χώρα καταγωγής του παρόλο που οι αρμόδιες αρχές γνώριζαν πως οι Ταλιμπάν ήθελαν να τον σκοτώσουν λόγω συνεργασίας του άνδρα με ξένες δυνάμεις.
Η καταδίκη του Βελγίου και της Ελλάδας πήρε δημοσιότητα καθώς χαρακτηρίστηκε η απόφαση ως οδηγός για τα θέματα ασύλου στις υπόλοιπες χώρες της Γηραιάς Ηπείρου.


http://news247.gr/ellada/katadikh_gia_to_asylo.756450.html



''Δευτέρα, Ιανουάριος 24, 2011
«ΦΡΕΝΟ» ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΩΘΗΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ…
Την απόφαση να πάψουν να επαναπροωθούν πρόσφυγες στην Ελλάδα στο πλαίσιο του Δουβλίνου ΙΙ έλαβαν την Κυριακή η Βρετανία, η Σουηδία, η Νορβηγία, η Γερμανία, η Φινλανδία και η Δανία, περιμένοντας από την Αθήνα να βελτιώσει τις συνθήκες υποδοχής τους.
Η απόφαση ήρθε μετά την καταδίκη του Βελγίου από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) επειδή απέλασε εκεί έναν Αφγανό που ζητούσε άσυλο.
Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο επικαλέσθηκε για την καταδίκη τις παραλείψεις στη διαδικασία χορήγησης ασύλου και τις συνθήκες υποδοχής των μεταναστών στην Ελλάδα, η οποία επίσης καταδικάσθηκε.
«Στην Ελλάδα, οι αιτούντες άσυλο τίθενται συστηματικά υπό κράτηση, ακόμη και κακοποιούνται από την αστυνομία», αποφάνθηκε το Δικαστήριο του Στρασβούργου σε απόφαση που εξέδωσε την περασμένη Παρασκευή.
Η Αθήνα το 2009 δέχθηκε 16.000 πρώτες αιτήσεις ασύλου και δεν χορήγησε το καθεστώς του πρόσφυγα παρά μόνο στο 0,3% αυτών που το ζητούσαν, έναντι ενός μέσου όρου 31% στην Ευρώπη, ενώ 46.000 αιτήσεις εκκρεμούν εδώ και χρόνια.
"Είναι σαφές ότι σε όρους συνθηκών ζωής και διαδικασίας (ασύλου), η Ελλάδα δεν είναι ικανή να κάνει σεβαστά τα δικαιώματα των προσφύγων", δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο αξιωματούχος των φινλανδικών υπηρεσιών μετανάστευσης.
Από την πλευρά της, η υπουργός Προσφύγων, Μεταναστών και Ενσωμάτωσης της Δανίας Μπίρτε Ρεν Χόρνμπεχ, δήλωσε ότι ζήτησε από την Υπηρεσία Μετανάστευσης να "εξετάσει τα αιτήματα για άσυλο των προσφύγων" που έχουν φθάσει από την Ελλάδα και οι οποίοι βρίακονται "εν αναμονή της επαναπροώθησής τους" προς τη χώρα αυτή.
"Οι υποθέσεις τους θα εξεταστούν όπως και οι άλλες και μια εξέταση ενός αιτήματος για άσυλο δεν αποτελεί εγγύηση για χορήγηση ασύλου", υπογράμμισε η υπουργός, η οποία κάλεσε την Αθήνα να καταβάλει προσπάθειες "ώστε να είναι σε θέση, το συντομότερο, να χειριστεί τις υποθέσεις των προσφύγων στο έδαφός της".
Η δανή υπουργός πρόσθεσε ότι "θα ζητήσει να εγγραφεί το θέμα αυτό στην ημερήσια διάταξη του προσεχούς συμβουλίου των υπουργών Δικαιοσύνης και Εσωτερικών της ΕΕ
http://prezatv.blogspot.com/2011/01/blog-post_6119.html

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:37
ΤΟ ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2 ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ
Η ΕΕ εκδίδει οδηγία που ουστικά καταργεί το Δουβλίνο 2 και επίσημα


Προς….κατάργηση της Συμφωνίας “ Δουβλίνο ΙΙ” !!!


Τις βάσεις για την κατάργηση της Συμφωνίας «Δουβλίνο ΙΙ» που προβλέπει την επαναπροώθηση των αιτούτων άσυλο στην πρώτη χώρα εισόδου τους στην Ευρώπη, έβαλε με σημερινό της Ψήφισμα η Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Εγκρίνοντας, με 314 ψήφους υπέρ, 306 κατά και 48 αποχές την έκθεση της Γαλλίδας Σοσιαλίστριας Ευρωβουλευτού Σιλβί Γκιγιόμ, η Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου τάχθηκε υπέρ της αναθεώρησης της υφιστάμενης Κοινοτικής Οδηγίας στον τομέα της… παροχής ασύλου, υποστηρίζοντας ότι πρέπει να καθιερωθεί μία ενιαία πανευρωπαϊκή διαδικασία χορήγησης και ανάκλησης του καθεστώτος του πρόσφυγα, συμπεριλαμβανομένων των κοινών διασφαλίσεων για τους αιτούντες άσυλο.
Η εισηγήτρια της έκθεσης υπεραμύνθηκε της άποψης ότι η ισχύουσα κοινοτική νομοθεσία για το άσυλο δεν προστατεύει αφενός τα δικαιώματα των αιτούντων άσυλο στην Ευρώπη, ενώ προκαλεί, αφετέρου, πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ των κρατών-μελών σε ό, τι αφορά την μεταχείριση των αιτούντων άσυλο και των προσφύγων.
Στο Ψήφισμα συνιστάται στα κράτη-μέλη να μην εφαρμόζουν την αρχή της επαναπροώθησης των αιτούντων άσυλο στην πρώτη χώρα εισόδου τους στην Ευρώπη και να παρέχουν στους πρόσφυγες κάθε δυνατότητα εκκίνησης διαδικασίας ασύλου για κάθε πρόσωπο που επιθυμεί να ζητήσει άσυλο και ευρίσκεται στη δικαιοδοσία τους.
Στο Ψήφισμα υπογραμμίζεται ακόμη ότι πρέπει να γίνεται, εντός έξι μηνών η λήψη των πρωτοβάθμιων αποφάσεων, καθώς και ότι πρέπει να υπάρξει ενίσχυση των διαδικαστικών εγγυήσεων για έγκυες πρόσφυγες, ασυνόδευτους ανήλικους και άτομα που έχουν υποστεί βασανιστήρια ή άλλες σοβαρές πράξεις βίας.
Στο Ψήφισμα αποσαφηνίζεται η έννοια των «ασφαλών τρίτων χωρών» και προτείνεται το Ευρωκοινοβούλιο και το Συμβούλιο να εγκρίνουν σύντομα έναν κοινό κατάλογο τρίτων χωρών, οι οποίες θεωρούνται ως ασφαλείς χώρες καταγωγής.
Μέσω τροπολογιών που προστέθηκαν στο τελικό Ψήφισμα αναγνωρίζεται ότι στα κράτη μέλη που δέχονται δυσανάλογα μεγάλο αριθμό αιτήσεων ασύλου σε σχέση με τον πληθυσμό τους, θα πρέπει να αξιοποιείται άμεσα η παροχή οικονομικής υποστήριξης αλλά και διοικητικής/τεχνικής υποστήριξης από το Ευρωπαϊκό Ταμείο, για τους Πρόσφυγες και την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Υποστήριξης για το Άσυλο αντίστοιχα, προκειμένου να μπορέσουν να συμμορφωθούν με τις προβλέψεις της παρούσης οδηγίας.


http://filologos10.wordpress.com/2011/04/07/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%C F%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%BB%CE%AF/

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:41
Και ενώ έχει καταργηθεί το Δουβλίνο 2, οι ελληνικές αρχές το τηρούν εμποδίζοντας τους μετανάστες-πρόσφυγες
να φύγουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.


''Υπό επιτήρηση η Ελλάδα και για τη Σένγκεν
Φόβοι για το ενδεχόμενο επαναφοράς των διαβατηριακών ελέγχων

Σύμφωνα πάντως με στελέχη του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη διαβουλεύσεις μεταξύ ΕΛ.ΑΣ., Λιμενικού και ΕΥΠ για τη βελτίωση του μεταξύ τους συντονισμού, όπως απαιτεί η Ε.Ε. «Θετικές» χαρακτηρίζουν οι ίδιες πηγές και τις εξελίξεις σε ό,τι αφορά τη φύλαξη των εξωτερικών συνόρων. Οπως μάλιστα σημειώνουν, η βελτίωση της αποτελεσματικότητας των ελέγχων έχει ως συνέπεια παράνομοι αλλοδαποί που έχουν πρόθεση να ταξιδέψουν στη δυτική Ευρώπη να «εγκλωβίζονται» στα λιμάνια της Πάτρας και της Ηγουμενίτσας. «Εμπρόθεσμα» υποστηρίζουν οι ίδιες πηγές ότι θα συγκροτηθούν και οι περιφερειακές επιτροπές ασύλου για την έγκαιρη ταυτοποίηση όσων παράνομα εισέρχονται στην Ελλάδα από τρίτες χώρες.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 011_440725

Στις παρυφές του λιμανιού, της πόλης και της ανθρωπιάς, ένα δασωμένο βουνό. Στα «σωθικά» του, πάνω από 600 παράνομοι μετανάστες περιμένουν τη σειρά τους για να ανέβουν κρυφά σε ένα φορτηγό με προορισμό την Ιταλία και την «Ευρώπη». Ελάχιστοι τα καταφέρνουν, οι περισσότεροι εγκλωβίζονται για μήνες ζώντας σε πρωτόγονες συνθήκες και υποβαθμίζοντας την περιοχή. Στην Ηγουμενίτσα η αδιαφορία της κεντρικής διοίκησης και η ανικανότητα των τοπικών αρχών παγιώνουν σταδιακά μια απάνθρωπη και επικίνδυνη κατάσταση.
http://www.inews.gr/88/ekriktiki-i-kata ... kai-ee.htm

Στη σύλληψη 34 αλλοδαπών και του διακινητή τους προχώρησαν σήμερα τα ξημερώματα (02.00) οι άνδρες του Λιμεναρχείου Ηγουμενίτσας, όπως αναφέρει το http://www.newsbomb.gr (http://www.newsbomb.gr/)
Πρόκειται για έναν 46χρονο οδηγό φορτηγού οχήματος, ο οποίος, όπως διαπιστώθηκε σε έλεγχο που διενεργήθηκε μετέφερε σε ειδικά διαμορφωμένη κρύπτη εντός του φορτίου, που αποτελούνταν από μονωτικά υλικά, αλλοδαπούς χωρίς νόμιμα ταξιδιωτικά έγγραφα.
http://www.onsports.gr/politikes-eidhse ... goymenitsa

Αναβρασμός στην Ηγουμενίτσα για τους μετανάστες
Αναβρασμός επικρατεί στην Ηγουμενίτσα σχετικά με την παρουσία εκατοντάδων μεταναστών και τα συχνά επεισόδια, που προκαλούνται στην πόλη αυτή της Ηπείρου, η οποία αποτελεί και τη δυτική πύλη της χώρας.
Σύμφωνα με το e-Igoumenitsa οι κάτοικοι του Γκραικοχωρίου και του Λαδοχωρίου του Δήμου Ηγουμενίτσας, αποφάσισαν να ενεργήσουν μόνοι τους, παίρνοντας στα χέρια τους την τύχη του τόπου τους.
Τα Τοπικά Συμβούλια των δυο περιοχών αποφασίζουν «την κλιμάκωση του αγώνα τους και τον συντονισμό των ενεργειών τους, για τα προβλήματα που δημιουργούν οι εκατοντάδες εξαθλιωμένοι αλλοδαποί».
http://www.newsbomb.gr/politikh

Το ερώτημα είναι εύλογο.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ;
Είναι πιο έξυπνοι οι Τούρκοι που τους στέλνουν σε εμάς κι εμείς τους κρατάμε εδώ ''εγκλωβισμένους;''
Δεν μπορούμε να τους αφήσουμε να φύγουν για να μειωθεί ο αριθμός τους;

ΥΓ. Τα λινκ δεν ανοίγουν, αν θέλετε κάντε αναζήτηση με τους τίτλους των άρθρων.

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:50
Η περίπτωση της Ιταλίας.
Ο κουτοπόνηρος Σαρκοζί ήθελε να εφαρμόζεται το Δουβλίνο 2.
Ο Μπερλουσκόνι εξέδωσε ταξιδιωτικά έγγραφα στους μετανάστες-πρόσφυγες για να πάνε στην Γαλλία και η Γαλλία απείλησε με αναθεώρηση της Σένγκεν.

''Γαλλία: «Κρατήστε» στην Ιταλία τους μετανάστες
Γαλλία — Να «κρατήσουν» στο έδαφός τους, τους μετανάστες που έχουν φτάσει από την Τυνησία από τον Ιανουάριο και προσπαθούν να περάσουν από την Ιταλία στη Γαλλία, ζήτησε από τις ιταλικές αρχές ο Γάλλος υπουργός Εσωτερικών, Κλοντ Γκεάν.
«Επιθυμούμε να λάβουμε διαβεβαιώσεις από τους Ιταλούς φίλους μας ότι θα συμμορφωθούν με τους ευρωπαϊκούς κανόνες. Είναι ευθύνη της χώρας υποδοχής. Τους ζητάμε να κρατήσουν τους ανθρώπους που παρουσιάζονται στο έδαφός τους και να δέχονται αυτούς που τους στέλνουμε πίσω», δήλωσε ο Γκεάν σε συνέντευξη Τύπου από τη Νίκαια.
Ο Ιταλός υπουργός Εσωτερικών είχε διευκρινίσει νωρίτερα ότι από τους 436 παράνομους μετανάστες, η πλειονότητα των οποίων είναι Τυνήσιοι, που συνελήφθησαν τον Φεβρουάριο στο διαμέρισμα των Θαλάσσιων Άλπεων, πρωτεύουσα του οποίου είναι η Νίκαια, οι 250 έχουν επιστρέψει στην Ιταλία.
Ο Γκεάν έχει μεταβεί στα γαλλοϊταλικά σύνορα εξαιτίας της ιδιαίτερης αύξησης του αριθμού των Τυνήσιων μεταναστών που προσπαθούν να περάσουν από την Ιταλία στη Γαλλία εδώ και ένα μήνα.
http://news.pathfinder.gr/world/eu/691670.html

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 19:57
Τα χρυσάυγουλα νεοναζί για το Δουβλίνο 2.

''
Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ.
Η ουσία του προβλήματος της παράνομης μετανάστευσης στην Ελλάδα είναι η «Συνθήκη του Δουβλίνου II». Ο Κανονισμός Δουβλίνο ΙΙ καθιστά την Ελλάδα μία χώρα που αναγκάζεται να αντιμετωπίσει μοναχική και αδύναμη ένα τεράστιο κύμα παράνομης μετανάστευσης, χωρίς να υπάρχουν μηχανισμοί πραγματικής ευρωπαϊκής κοινοτικής αλληλεγγύης. Διότι υπάρχει ένα διεθνές πρόβλημα. Υπάρχουν χώρες υψηλού κινδύνου, που ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών και η ίδια η Ευρωπαϊκή Ένωση χαρακτηρίζουν ως χώρες υψηλού κινδύνου. Υπάρχουν χώρες, όπως η Σομαλία, υπάρχουν''.
http://xryshaygh.wordpress.com/2010/12/15/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%C E%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE% B7-%C2%AB%CE%B7-%CF%83%CF%85/

Οι 5 βουλευτές του ΛΑ.Ο.Σ. για το Δουβλίνο 2.(αφού είχε καταργηθεί)

Αθήνα, 01/02/2011
Επείγουσα παρέμβαση Βουλευτών του ΛΑ.Ο.Σ. προς τους
Προέδρους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του Ευρωπαϊκού
Συμβουλίου και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για ανάληψη
πρωτοβουλίας, σχετικά με την άμεση κατάργηση του
Κανονισμού "ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2"

Επείγουσες επιστολές προς τους κ. κ. Μπαρόζο, Βαν Ρομπάι
και Μπούζεκ (επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του
Ευρωπαϊκού Συμβουλίου και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου,
αντιστοίχως) απέστειλαν οι Βουλευτές του ΛΑ.Ο.Σ Κ.
Αϊβαλιώτης, Β. Αποστολάτος, Η. Πολατίδης, Α.
Κολοκοτρώνης και Π. Μαρκάκης με αντικείμενο την άμεση
ανάληψη πρωτοβουλίας εκ μέρους των τριών αυτών
θεσμικών παραγόντων της ΕΕ για κατάργηση του επιζήμιου
για την Ελλάδα Κανονισμού "ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2".
Οι επιστολές αναφέρουν τα εξής:

Αξιότιμε κ. Πρόεδρε,
Η Ελλάδα δέχεται επί 20 συνεχή χρόνια τεράστιες ροές
λαθρομεταναστών με αποτέλεσμα το ποσοστό τους να
αγγίζει πλέον το 20% του πληθυσμού της χώρας μας.
Ο Κανονισμός "Δουβλίνο 2" έχει αποδειχθεί
καταστροφικός για την Ελλάδα, ενώ η συμβολή της ΕΕ για
την ανάσχεση της παραπάνω ροής ήταν σχεδόν αμελητέα
και μόνο πρόσφατα παρέχεται μια εντελώς αναιμική και
ανεπαρκής βοήθεια με την δραστηριοποίηση της FRONTEX.
Η οικονομική αιμορραγία όλα αυτά τα χρόνια για την
Ελλάδα ήταν τεράστια και οι κυβερνήσεις των υπολοίπων
κρατών-μελών της ΕΕ παρέμεναν απαθείς ενώ όλα τα
Όργανα της ΕΕ αποδείχθηκαν κατώτερα των περιστάσεων
αφού η δραστηριοποίησή τους δεν ήταν η ενδεδειγμένη.
Ζητούμε, Κύριε Πρόεδρε, να αναλάβετε επείγουσα
πρωτοβουλία ώστε να καταργηθεί ο Κανονισμός "Δουβλίνο
2" ο οποίος έχει βλάψει καθοριστικά την χώρα μας η οποία
αντιμετωπίζει μια πρωτοφανή οικονομική κρίση και
αναγκάζεται παράλληλα να επωμισθεί που θα έπρεπε
κανονικά να είχαν επωμισθεί από χρόνια οι πλούσιες χώρες
της Ένωσης.
Είμαστε στην διάθεσή σας και ευελπιστούμε ότι θα
αναλάβετε γρήγορα την πρωτοβουλία για κατάργηση του
επιζήμιου αυτού Κανονισμού που τόσα δεινά έχει
επισωρεύσει στην πατρίδα μας η οποία αγωνίζεται να
ισορροπήσει δημοσιονομικά και παράλληλα αιμορραγεί
οικονομικά για να τρέφει, να στεγάζει και να περιθάλπει επί
χρόνια εκατομμύρια λαθρομεταναστών στο έδαφός της, κάτι
που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνεται στο έδαφος των
πλούσιων χωρών της Ένωσης.

Με εκτίμηση
Κ. Αϊβαλιώτης, Βουλευτής Β΄ Αθηνών - Εκπρόσωπος ΛΑ.Ο.Σ
Β. Αποστολάτος, Βουλευτής Α΄ Πειραιώς & Νήσων -
Αντιπρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων
Η. Πολατίδης, Βουλευτής Ν. Σερρών
Α. Κολοκοτρώνης, Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης
Π. Μαρκάκης, Βουλευτής Ν. Μαγνησίας

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΕ.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=306784&cid=6

Αδικεί την Ελλάδα η συμφωνία «Δουβλίνο 2»

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 9 Μαΐου 2011, 11:43


Απάντηση σε προσφυγή 5 βουλευτών του ΛΑΟΣ έδωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναγνωρίζοντας ότι η συμφωνία «Δουβλίνο 2» δημιουργεί προβλήματα σε ορισμένες χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

Σε ανακοίνωσή του ο ΛΑΟΣ αναφέρει:

«H Προσφυγή 5 Βουλευτών του ΛΑ.Ο.Σ. (των Κ. Αϊβαλιώτη, Β. Αποστολάτου, Η. Πολατίδη, Β. Κολοκοτρώνη και Π. Μαρκάκη) προς την ΚΟΜΙΣΙΟΝ σχετικά με το «ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2» και την αδικία που υφίσταται η Ελλάδα έφερε άμεσα αποτελέσματα: η Διευθύντρια Μετανάστευσης και Ασύλου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. MARTA CYGAN απάντησε γραπτώς (και σε άψογα Ελληνικά) στην Προσφυγή των 5 Βουλευτών του ΛΑ.Ο.Σ. και στην λεπτομερή επιστολή της παραδέχεται ότι η λειτουργία του «ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2» οδηγεί «σε επιπλέον βάρη για ορισμένα κράτη - μέλη με περιορισμένες δυνατότητες υποδοχής και απορρόφησης, τα οποία υφίστανται ιδιαίτερες μεταναστευτικές πιέσεις λόγω της γεωγραφικής τους θέσης».

Η κ. CYGAN προσθέτει επίσης ότι «είναι απαραίτητη η αξιολόγηση, σε τακτά διαστήματα, της εφαρμογής του Κανονισμού του Δουβλίνου», ενώ σημειώνει, και ότι «η πρώτη αξιολόγηση κατέδειξε μια σειρά από τομείς στους οποίους απαιτούνταν βελτιώσεις». Η Δ/ντρια της Ευρωπαϊκής Επιτροπής παραδέχεται ότι πράγματι «το σύστημα του Δουβλίνου δεν επινοήθηκε ως μηχανισμός αλληλεγγύης και η ΚΟΜΙΣΙΟΝ αξιολογεί επί του παρόντος ποιοι μηχανισμοί αλληλεγγύης θα μπορούσαν να αποτελέσουν την πλέον εφικτή και δίκαιη λύση». Αναφορικά με τα άμεσα μέτρα της ΕΕ η κ. CYGAN ενημερώνει τους κ.κ. Αϊβαλιώτη, Αποστολάτο, Πολατίδη, Κολοκοτρώνη και Μαρκάκη ότι θα υπάρξει «χρηματοδοτική αλληλεγγύη (χρηματοδότηση έκτακτου ανάγκης), διευκόλυνση της εσωτερικής επανεγκατάστασης δικαιούχων διεθνούς προστασίας από ένα κράτος - μέλος σε άλλο σε περίπτωση υπερβολικών πιέσεων, αποτελεσματικότερη διαχείριση συνόρων, πολιτικές επαναπατρισμού και ενίσχυση του FRONTEX».

Η επικεφαλής της Διεύθυνσης Μετανάστευσης και Ασύλου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής προσθέτει ότι η ΚΟΜΙΣΙΟΝ «δεσμεύεται να καταβάλλει ουσιαστικές προσπάθειες για την παροχή βοήθειας στην Ελλάδα», ενώ προσθέτει ότι «η στήριξη» αυτή συνδυάζει την παροχή σημαντικής οικονομικής και πρακτικής βοήθειας, την «διαχείριση των συνόρων και του επαναπατρισμού και την αποτελεσματικότερη συνεργασία με γειτονικές χώρες και συγκεκριμένα την Τουρκία», ένα ζήτημα που οι 5 Βουλευτές του ΛΑ.Ο.Σ. είχαν θέσει με ιδιαίτερη έμφαση με επιστολή τους προς τον Πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μπαρόζο».

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 20:06
Οι θέσεις του ΛΑ.Ο.Σ. από τον Καρατζαφέρη πριν το Πάσχα (πάντα αφού είχε καταργηθεί το Δουβλίνο 2)
Όταν κατάλαβαν την γκάφα τους κατέβασαν το λινκ.

Τετάρτη, 20 Απριλίου 2011
Παρουσίασε τη θέση του κόμματός του για το μεταναστευτικό και είπε ότι θα καλούσε την ΕΕ και θα ζητούσε να μοιραστούν τους μετανάστες με τα κράτη μέλη. «Διαφορετικά, θα καταγγείλω τη Συμφωνία Δουβλίνο ΙΙ και θ' αρχίσω να σφραγίζω, να εκδίδω ταξιδιωτικά έγγραφα στους λαθρομετανάστες, όπως έκανε και ο κ. Μπερλουσκόνι. Οι λαθρομετανάστες βρίσκονται τράνζιτ στην Ελλάδα. Για σας προορίζονται κι εγώ τους κόβω, λόγω Συνθήκης Σένγκεν. Έτσι θα μπορούν να ταξιδέψουν σε όλη την Ευρώπη. Εγώ δεν μπορώ να έχω άλλους», είπε.
http://newpost.gr/politiki/item/39911-% ... nt&print=1


Ο Πλεύρης για το μεταναστευτικό.
http://www.youtube.com/watch?v=M7PPN-lUkf0

Αυτά λέει στο 1.13
''Το μεγάλο πρόβλημα είναι η Ασία και η Αφρική μην κοροϊδευόμαστε.Δεν είναι θέμα απλώς κουλτούρας, μιλάμε για σκληρούς ισλαμιστές που έρχονται επιθετικά προς την Ευρώπη και έρχονται με τάσεις εποικισμού της Ευρώπης. Ένα δισεκατομμύριο κόσμος βρίσκεται στα όρια της φτώχειας και τους στέλνουνε μαζικά στην Ευρώπη. Συνεπώς η Ευρώπη πρέπει να προστατευτεί.Κι εγώ δεν είμαι απ' αυτούς τους οπαδούς που θαωρούν ότι απλώς και μόνο η καταγγελία του Δουβλίνο 2 δηλαδή να μην υποχρεούμαστε να τους κρατάμε εδώ πέρα αλλά να τους στέλνουμε στην Ευρώπη θα είναι η λύση. Εάν τα ευρωπαικά κράτη δούνε το πρόβλημα της μετανάστευσης πώςθα αντιμετωπίσω εγώ το πρόβλημα κι ας πάει δίπλα, τότε θα καταρρεύσει όλη η Ευρώπη.Είναι θέμα χρόνου.Έρχονται με άγριες διαθέσεις μουσουλμάνοι της Ασίας και της Αφρικής που γεννοβολούν κυριολεκτικά.''


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

SRF
13-05-11, 20:13
Καταπληκτικό!!! 553 ήδη σε μερικά λεπτά της ώρας!!! Ακατάσχετη λογο-διάρροια ολυμπιακού επιπέδου!!!
Κατά τα διαλλείματα μεταξύ των κενών από χρυσό ρεκόρ σε χρυσό ρεκόρ, διάβαζε και την άλλη πλευρά του νομίσματος!!!
Καταργείται το Δουβλίνο 2 και... επανέρχονται οι συνοριακοί εκτενείς έλεγχοι στα ενδιάμεσα Ευρωπαϊκά σύνορα!!! Δηλαδή, ακόμα και εσύ για να πας να παραλάβεις τα χρυσά μετάλια ως Ολυμπιονίκης που είσαι, θα περνάς διασυνοριακό έλεγχο, παρ'ότι Ευρωπαίος πολίτης και μάλιστα ιθαγενής της Ευρώπης (ΕΕ)!!! Και πιστεύεις 'γατούλη' ότι τους "φίλους σου" θα τους αφήνουν να εισέρχονται ελεύθερα στις χώρες εκεί, αφού πιστεύεις ότι όντως θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα και να πάνε σε αλλες χώρες της ΕΕ να περάσουν καλύτερα, και δεν θα τους σταματάνε από τα εισέλθουν έστω και ένα μέτρο μέσα από το συνοριακό΄σημείο ελέγχου που πλέον θα ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ και στα ενδιάμεσα εσωτερικά σύνορα της ΕΕ? Άστους εσύ να φύγουν, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, και θα δούμε αν μπορούν... τελικώς!!!

«Σπάει» η Δανία τη Συνθήκη Σένγκεν, επαναφέροντας τους συνοριακούς ελέγχους



Κοπεγχάγη
Η κυβέρνηση της Δανίας ανακοίνωσε την Τετάρτη ότι πρόκειται να επαναφέρει «το συντομότερο δυνατό» τους συνοριακούς ελέγχους στους ταξιδιώτες που εισέρχονται από τη Γερμανία και τη Σουηδία, «παγώνοντας» και επίσημα την εφαρμογή της Συνθήκης του Σένγκεν.

Οι έλεγχοι θα επανέλθουν στη μεθοριακά περάσματα στα σύνορα με τη Γερμανία, καθώς και στα λιμάνια για τους ταξιδιώτες που προέρχονται από τη Σουηδία. Το ίδιο ισχύει και για όσους χρησιμοποιούν τη γιγάντια γέφυρα Όρεσουντ, που ενώνει την Κοπεγχάγη με το Μάλμε της Σουηδίας.

Η Κοπεγχάγη δήλωσε την Πέμπτη ότι δεν επιθυμεί να παραβιάσει τους κανονισμούς του Σένγκεν και διαβεβαίωσε ότι δεν θέλει να επανεισαγάγει τους ελέγχους διαβατηρίων, αλλά ενισχυμένους τελωνειακούς ελέγχους στα σύνορά της, υποστηρίζοντας ότι θέλει να καταπολεμήσει τη διασυνοριακή εγκληματικότητα.

Ο υπουργός Οικονομικών της Δανίας εξήγησε ότι το μέτρο κρίθηκε αναγκαίο, καθώς έχει αυξηθεί σημαντικά η εγκληματικότητα στη μεθόριο.


Και εδώ ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ και καλά επαγγελματία τρολλεϋτζή του φόρουμ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

Πετρος Πετριδης
13-05-11, 20:13
Κοινώς, μας δουλεύουν.Ποσοστώσεις και μ@@@@κίες.
Η Ελλάδα είναι το ανάχωμα της εισόδου των μεταναστών-προσφύγων στην Ευρώπη.
Γεγονός είναι ότι ακόμα και οι επαγγελματίες ρατσιστές δέχονται αυτό τον ρόλο.
Αντί να τους αφήνουν να φύγουν, τους κρατούν εδώ.
Η Ιταλία έκανε το αντίθετο και μάλιστα για μικρότερο αριθμό απ' όσους
έχουμε μαζέψει εμείς τα τελευταία 8 χρόνια.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ;

Οι ακροδεξιοί του ΛΑ.Ο.Σ. και οι νεοναζί της χρυσής αυγής δεν έκαναν συγκεντρώσεις και δεν έδειξαν την
ίδια ευαισθησία στον άδικο χαμό των ΔΙΑΣ που δολοφονήθηκαν γιατί εκεί οι δράστες είναι ρωσοπόντιοι.

spyropap
16-05-11, 23:54
Να γράψω κι εγώ την χαζομάρα μου, με το συμπάθιο μην αρπάζεστε..
Βασικά διαφωνώ με τον τίτλο “ Eλεος πια....ελεος....!!!!! ”.

Δεν νομίζω ότι με έλεος θα αλλάξει κάτι ούτε ότι θα λυθούν τα μεγάλα προβλήματα όπως αυτό των μεταναστών.
Αυτό γράφω διότι πιστεύω πως όσο και να ζητάς δεν θα πάρεις αυτό που θέλεις με ελεημοσύνη.

Για να πάρεις αυτό που θέλεις (όχι αυτό που έχει ευχαρίστηση ο κάθε παπάρας εξουσιαστής),
Θα πρέπει να το πάρεις εσύ, όχι μόνος αλλά συλλογικά μαζί με τον λαό.

Εάν δεν είσαι άξιος να πάρεις αυτό που θέλεις τότε θα προσπαθείς να ζεις μες στη σκλαβιά που
σου παρέχουν σαν έλεος. Δεν θα γράψω παραδείγματα, Τα λένε στις ειδήσεις με άλλα λόγια..

Εάν σκεφτεί κανείς ότι η Γη δεν θα έπρεπε να ανήκει σε κανέναν τότε πιο το νόημα της λέξης μετανάστης;
Γεγονός είναι ότι δίχως βασικά αγαθά, δίχως παιδεία, δίχως υγεία, δίχως σύστημα, δίχως εργασία, δίχως ελπίδες, δίχως, δίχως,
είναι και οι Έλληνες αλλά και οι μετανάστες.

Πως σας φαίνεται ότι η Γη των πατέρων Ελλήνων ξεπουλιέται σήμερα;
Εσείς αφήσατε αυτήν την κατάσταση όσο ζητούσατε έλεος και τρώγατε μπάτσες.

Εγώ δεν έχω παιδιά για να σκέφτομαι το μέλλον τους. Ούτε το δικό μου μέλλον με προβληματίζει.
Το σίγουρο είναι πως όταν πεθάνω άλλοι θα έρθουν να πάρουν το κομμάτι γης που τώρα κατέχω,
Θα γκρεμίσουν το σπίτι μου, θα πάρουν τα αποκτήματα μου. Κανείς δεν τα παίρνει μαζί του.

Τι με νοιάζει εμένα εάν έρθουν μετανάστες και τα πάρουν; Μήπως αυτοί δεν είναι άνθρωποι;
Ξέρω αρκετούς που είναι καλύτεροι από άλλους Έλληνες.
Λοιπόν όποιος είναι άξιος και τυχερός θα πάρει. Θα πάρει με ή χωρίς Ελληνική υπηκοότητα.
Αυτοί που δεν θα πάρουν αλλά χάνουν είναι αυτοί που ψηφίζουν-συντηρούν το υπάρχον σύστημα.

fmav
17-05-11, 01:09
...Βασικά διαφωνώ με τον τίτλο “ Eλεος πια....ελεος....!!!!! ”....

Εγώ πάλι, γιατί αισθάνομαι ότι ο τίτλος με εκφράζει απόλυτα...

Τόσο που μου 'ρχεται να φωνάξω: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΕΛΕΟΣ! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ...:head:

GREG
20-05-11, 09:42
και η σφαγη συνεχιζεται .....μιλαμε για σφαγη..................
Καμπούλ θυμίζει η Αθήνα μετά τα απανωτά κρούσματα εγκληματικότητας.
Ένας ακόμα Έλληνας πολίτης πυροβολήθηκε εν ψυχρώ στο λαιμό κατά πάσα πιθανότητα από δύο αλλοδαπούς όταν οι τελευταίοι στις 2 περίπου το μεσημέρι χτύπησαν το τζάμι της πόρτας του μαγαζιού του και το θύμα τους απάντησε.

Οι τρείς σφαίρες βρήκαν τον άτυχο Έλληνα στο λαιμό και αμέσως μετά μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Παμμακάριστος σε κρίσιμη κατάσταση.

Το περιστατικό συνέβη στην οδό Ευγενίας Καραβία 56 στα Κάτω Πατήσια μία περιοχή ιδιαίτερα επιβαρυμένη από την συσσώρευση μεγάλου αριθμού λαθρομεταναστών.

Γιώργος Ανώνυμος
20-05-11, 10:51
Την εκτίμησή του ότι τα μέτρα δημοσιονομικής λιτότητας που έχει υιοθετήσει η ελληνική κυβέρνηση δεν θα μπορέσουν να αποτρέψουν την χρεοκοπία, ενώ εάν συνεχιστούν για πολύ καιρό ακόμα θα οδηγήσουν σε διάλυση της δημόσιας τάξης, εξέφρασε κορυφαίος Γερμανός οικονομολόγος, ο Hans-Werner Sinn, επικεφαλής του Ινστιτούτου IFO, όπως αναφέρει ρεπορτάζ του Ambrose Evans-Pritchard στην εφημερίδα TELEGRAPH.

Άσχετο το παραπάνω με το θέμα?

Δεν νομίζω: υπό το βάρος της σοβαρότητας, το θέμα τείνει να εξελιχθεί σε προσωπική αντιπαράθεση! Αναμενόμενη αντίδραση για την κουλτούρα του Έλληνα.

After all ποιός εξυπηρετείται?

moutoulos
20-05-11, 22:15
Διαγράφτηκαν τα εκτός θέματος ποστ ...




Τελικά ...

Εξιχνιάστηκε η στυγνή δολοφονία
**(Συνελήφθησαν δύο Αφγανοί)**


Οι δύο Αφγανοί, 20 και 27 ετών οι οποίοι ομολόγησαν την ενοχή τους, εισήλθαν παράνομα στην Ελλάδα
πριν από 1,5 και 3 χρόνια αντίστοιχα ...
... Στο σχετικό δελτίου Τύπου που εξέδωσε χθες η ασφάλεια αναφέρεται ότι οι δράστες πούλησαν τη
βιντεοκάμερα στο Μοναστηράκι αντί ποσού 120 ευρώ.

Πηγή (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_20/05/2011_442748)

-nikos-
25-06-11, 11:00
πριν δυο μερες στην περιοχη λεχωνια βολου στην γεφυρα για τον αγιο βλασιο
ενα ζευγαρακι εφηβων ακινητοποιηθηκε απο ομαδα 12αλοδαπων[πακιστανων] και
βιαστικε βαναυσα [βιαστηκε και η κοπελα και το αγωρι της]και απο τους 12αλοδαπους
με αποτελεσμα να καταληξουν μεχρι αυτη την στιγμη στην εντατικη με ριξη μητρας και ορθου εντερου
και χτηπηματα στα γενητικα οργανα.
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΙΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΟΥ
ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ.
τα συμπερασματα δικα σας.

klik
25-06-11, 12:11
Απάτη είναι που έχει κυκλοφορήσει και για άλλες περιοχές (Γιάννενα (http://www.epirus-ellas.gr/2011/05/blog-post_5396.html), Πάτρα (http://www.infospoudes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3840:2011-06-05-16-11-03&catid=24620:koinonia&Itemid=1035) κλπ (http://manostravel.blogspot.com/2011/06/blog-post_6917.html)). http://www.taxydromos.com/ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ/ΠΑΛΑΙΟΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥΔ/tabid/159/articleType/ArticleView/articleId/36524/---.aspx

Ο εμπνευστής είχε επηρεαστεί προφανώς από τη μάνα του Φρέντυ Κρούγκερ:001_rolleyes:
(http://www.taxydromos.com/ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ/ΠΑΛΑΙΟΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥΔ/tabid/159/articleType/ArticleView/articleId/36524/---.aspx)

-nikos-
25-06-11, 12:36
και το ραψιμο της πισω τρυπας πασιγνωστης τραγουδηστριας στο υποκρατιο θεσσαλονικης
πριν απο αρκετα χρωνια τελικα διαψευτικε ηταν ομως ψεματα ??
μερικες φωρες οι ειδησεις που διαρεουν απο τους νοσυλευτες των νοσοκομιων εχουν την
ιδια βαρυτητα με το πιο εγκηρο δελτιο ειδησεων.
περνω πισω ΜΟΝΟ το παραπονο μου για την μη διμοσιευση αφου δεν εχει γινει καταγγελια
σε αστηνομικο τμημα.Κατα τα αλλα ΦΥΛΑΧΘΗΤΕ.

navar
25-06-11, 13:22
πριν δυο μερες στην περιοχη λεχωνια βολου στην γεφυρα για τον αγιο βλασιο

στο Α.βλάσσιο θα πάω για διήμερο στις 9-10 /7 !!!

Danza
26-06-11, 20:11
Που να ακούσετε τι γίνεται στον πειραιά, πέραμα κλπ.... Γυρνάνε με παπάκια πιτσιρικάδες και όπου δούνε πακιστανούς και γενικά αλλοδαπούς τον στέλνουν με συνοπτικές διαδικασίες στα νοσοκομεία.....

Όσο για τα υπόλοιπα, προτιμήστε κανα ξενοδοχείο παρά στις ερημιές με το αίσθημα και ας έχετε καλού κακού καμιά καστάνια μέσα στο αμάξι για παν ενδεχόμενο. Πάρτε τα μέτρα σας γιατί δεν μας βλέπω καλά και η αστυνομία τι να πρωτοκάνει?