PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελό Προβλημα με ηλεκτρικη συσκευη



epilas
13-05-11, 12:02
Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το εξής τρελό πρόβλημα . Εχω μια καφετιέρα Krups την οποία και συνδέω σε μια πρίζα στην κουζίνα μου. Δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα εως ότου το χειμώνα σε κάποια καταιγίδα και μετά από πτώση του ρεύματος η καφετιέρα σταμάτησε να δουλείυει. Θεωρώντας οτι "καηκε" την πήγα για επισκευή ( σε εξουσιοδοτημένο) όπου ο τεχνικός δοκιμάζοντας την μου είπε οτι δεν εχει τίποτα και δουλεύει κανονικά. Αφού την πήρα σπίτι την δοκίμασα χωρίς επιτυχία. Πάλι η καφετιέρα στο σέρβις. Και πάλι ο τεχνικός ΜΠΡΟΣΤΆ ΜΟΥ την βάζει στην πρίζα και δουλέυει κανονικά. Ξαναπάιρνω την καφετιέρα στο σπίτι και πάλι καμία επιτυχία. Μετα όμως από λίγες μέρες η καφετιέρα ω του θαυματος επανήλθε μόνη της.

Αυτό έγινε και δεύτερη φορα. Πτώση ρεύματος-σερβις-καμία επιτυχία-αναμονή 5-10 ημερών-δουλείυει κανονικά.

Τη τρίτη φορά απλά την έβγαλα από την πρίζα. Βρισκομαι ακόμα στη φάση της αναμονής.

Η καφετιέρα αν την πάς σε άλλο σπίτι σε άλλη περιοχή δουλείυει. Σε μένα οχι. Μετά από λίγες μέρες δουλευεί. Όποτε θελήσει αυτη????

Τσέκαρα τις πρίζες και ενδέχεται το κύκλωμα να ειναι φορτωμένο. Αλλα πάλι αφου δουλέψει όσο και να το φορτώασω δεν παθαίνει τίποτα. Μόνο αμα τη βγλάλω από την πρίζα.

Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα?

Εχω 'ηδη φωνάξει ηλεκτρολόγο και δεν βρίσκει κατι.

FILMAN
13-05-11, 12:08
Όταν λες δεν δουλεύει τί εννοείς, ρίχνει κάποια ασφάλεια;

Xarry
13-05-11, 12:22
Σε αλλη πριζα σπιτι σου δουλευει; Σε πριζα που δουλευει συσκευη μεγαλης ισχυος πχ πλυντηριο;

makis.civ
15-05-11, 01:11
μπορεί να έχει προβληματικό φις ή η πρίζα σου να μην δουλεύει σωστά. ή κάποια προβληματική επαφή μέσα στην καφετιέρα.

Πανάγος
15-05-11, 11:40
Τσέκαρα τις πρίζες και ενδέχεται το κύκλωμα να ειναι φορτωμένο. Αλλα πάλι αφου δουλέψει όσο και να το φορτώασω δεν παθαίνει τίποτα. Μόνο αμα τη βγλάλω από την πρίζα.

Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα?

Εχω 'ηδη φωνάξει ηλεκτρολόγο και δεν βρίσκει κατι.

Τη εννοείς φορτωμένο και πως τσέκαρες τις πρίζες;.μήπως η ταση στην συγκεκριμένη πρίζα δεν είναι αυτη στην οποία μπωρει να δουλέψει η καφετιέρα;

RF.123
15-05-11, 12:24
φιλεμου ειχα και εγω μια τετοια περιπτωση με τηλεοραση ηλεκτρονικος ειμαι εαν εχει μεσα ηλεκτρονικη πλακετα μπλοκαρουν απο διαφορα παρασιτα θορυβος που δημιουργουνται απο μετασχηματιστες που δουλευουν σε κοντινες αποστασεις
στην δικημου περιπτωση υπηρχε στο ισογειο της πολυκατοικιας ενας μετασχηματηστης που διμιουργουσε θορυβο και ηταν στην ιδια φαση με τον πελατημου που ηταν στον τριτο οροφο το αποτελεσμα στο εργαστηριο δουλευε στο σπιτητου δεν δουλευε εαν εχεις πριζα σε αλλη φαση δοκιμασε εκει

epilas
19-05-11, 12:32
Όταν λες δεν δουλεύει τί εννοείς, ρίχνει κάποια ασφάλεια;

Όταν λέω δεν δουλεύει ενοώ οτι δεν παίρνει μπρός. Είναι νεκρή σαν καμμένη. Καμμένη ΔΕΝ είναι όμως γιατι μετα από μερικές μέρες επανέρχεται.


Σε αλλη πριζα σπιτι σου δουλευει; Σε πριζα που δουλευει συσκευη μεγαλης ισχυος πχ πλυντηριο;

Έκανα αυτό που λές αλλα δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Πάλι δεν ανάβει.


μπορεί να έχει προβληματικό φις ή η πρίζα σου να μην δουλεύει σωστά. ή κάποια προβληματική επαφή μέσα στην καφετιέρα.

Η πρίζα δεν έχει πρόβλημα. Σύνδεσα και άλλεσ συσκευές επάνω και δουλεύουν.


Τη εννοείς φορτωμένο και πως τσέκαρες τις πρίζες;.μήπως η ταση στην συγκεκριμένη πρίζα δεν είναι αυτη στην οποία μπωρει να δουλέψει η καφετιέρα;

Φορτωμένο ενοώ οτι στο ίδιο καλώδιο εχει βάλει ο ηλεκτρολόγος αρκετές πρίζεσ. Αυτός που τσέκαρε την πρίζα πάντως μου είπε οτι δεν έχει πρόβλημα.


φιλεμου ειχα και εγω μια τετοια περιπτωση με τηλεοραση ηλεκτρονικος ειμαι εαν εχει μεσα ηλεκτρονικη πλακετα μπλοκαρουν απο διαφορα παρασιτα θορυβος που δημιουργουνται απο μετασχηματιστες που δουλευουν σε κοντινες αποστασεις
στην δικημου περιπτωση υπηρχε στο ισογειο της πολυκατοικιας ενας μετασχηματηστης που διμιουργουσε θορυβο και ηταν στην ιδια φαση με τον πελατημου που ηταν στον τριτο οροφο το αποτελεσμα στο εργαστηριο δουλευε στο σπιτητου δεν δουλευε εαν εχεις πριζα σε αλλη φαση δοκιμασε εκει

Χμμμ. Μετασχηματιστή στο ίδιο πολύπριζο έχει ενός laptop. Θα το δοκιμάσω χωρίς για να δω τι παίζει. Όταν λές σε κοντινές αποστάσεισ τι ενοείς? λοσ ο όροφος ειναι σε μία φάση δηλαδη αμα κάπου έχω μετασχηματιση σε όλο τον όροφο δεν θα δουλεύει. Τελος πάντων θα δοκιμάσω να τη δουλεψω έτσι και ελπ[ίζω να πάρει μπρός.


Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεισ σας ελπίζω κάπου να βρώ την άκρη.

diwattos
19-05-11, 12:40
απιστευτο χαχαχα :laugh: ισως η μπριζα σου απο μεσα θα ειναι κλεμαρισμενη για πλακα και δε θα επιτρεπει μεγαλα ρευματα .. τσεκαρισε το.λυσε τη μπριζα να δεις τι γηνεται

FILMAN
19-05-11, 14:37
Τότε μάλλον κάτι γίνεται με το καλώδιο της συσκευής, λύγισέ το σε διάφορα σημεία ακόμα και εκεί που μπαίνει στο φις ή στη συσκευή να δεις μήπως ανάψει.