PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορεί ένα site να δει τον τηλεφωνικό αριθμό μου;



Panoss
13-05-11, 15:31
Μπαίνω σε ένα site, ελληνικό.
Επειδή με μπάναραν, έβγαλα το ρουτερ από την πρίζα και τον ξανάβαλα, και άλλαξε η ip μου, οπότε το μπαν ακυρώθηκε.
Τώρα με ξαναμπάναραν, αλλάζω ip με τον ίδιο τρόπο, κι όμως το μπαν δεν ακυρώνεται.
Μπήκα και με ένα linux live-cd (μπας και ήταν κάποιο cookie που με πρόδιδε!:biggrin:), αλλά όχι.
Υποπτεύομαι ότι πλέον μπορούν να δουν τον αριθμό της τηλεφωνικής γραμμής των χρηστών και όχι μόνο την ip τους.
Υπάρχει περίπτωση κάποιο site να βλέπει τους αριθμούς τηλεφώνου των χρηστών;
(κάτι που θα γίνεται μόνο με συνεργασία των internet providers, υποθέτω).

GeorgeVita
13-05-11, 15:49
Το πιό πιθανό είναι ότι τα επόμενα IP που πήρες είναι ήδη 'ban-αρισμένα' για λογαριασμό κάποιων άλλων. Επίσης πιθανό είναι με στατιστική καταμέτρηση να ban-άρεται ο provider (ομάδα IPs) ή ... το κράτος αν πρόκειται για διεθνές site.
G

PCMan
13-05-11, 15:56
Έτσι όπως τα λες, καταλαβαίνω ότι αρχικά banαραν την ΙΡ σου και την δεύτερη φορά το username σου.
Τον αριθμό σου δεν μπορούν να τον δούν.

Κάνε logoff, πάρε καινούρια ΙΡ και μετά φτιάξε καινούριο username αν το ban είναι μόνιμο και επιμένεις να μπεις.

Xarry
13-05-11, 15:59
ΤΕπίσης πιθανό είναι με στατιστική καταμέτρηση να ban-άρεται ο provider (ομάδα IPs)

Ετσι γινεται αν ηταν να μπαναρουν την ΙΡ που εχεις αυτη τη στιγμη δεν εχει κανενα απολυτως νοημα αφου ετσι κι αλλιως ειναι δυναμικη και μπορεις μεσα σε μια μερα να αλλαξεις οσες θες.

Panoss
13-05-11, 16:02
Έγινε παιδιά ευχαριστώ.

Γιώργος Ανώνυμος
13-05-11, 16:07
ή κάνε hide-IP και δες αν σταμάτησε η παρενόχληση...!

Panoss
13-05-11, 16:08
Πώς; Μέσω proxy server; Δεν με αφήνει να μπω μέσω proxy server. (το χουν σκεφτεί πριν από μας για μας :biggrin:)

Γιώργος Ανώνυμος
13-05-11, 16:16
Κατέβασε το hide ip από 4shared!

paul333
13-05-11, 16:34
υπαρχουν πολυ τροποι για ban δεν ειναι μονο IP.

επισης σα σου πω οτι το router εχει σταθερη mac address

plouf
13-05-11, 16:36
υπάρχει περίπτωση να βανάραν se DNS δηλαδή έχεις την x ip αλλά και dns name 123user.athens.otenet.gr (παράδειγμα) na βαναραν xyz.athens.otenet.gr βέβαια αποκλείεις και πόλους άλλους έτσι ... αλλα το κάνουν όταν κάποιο ενοχλητικοί και επίμονοι πρήζουν πολλές φορές
αλήθεια εσένα γιατί σε σούταραν ? ;-)

Panoss
13-05-11, 16:41
Μιλάμε για το site του Δημοσιογράφου (νομίζω ότι όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Δημοσιογράφος . Ταρζάν, ζούγκλα κλπ).
Τον χαρακτήριζα ως <<αριστερό>>, με εισαγωγικά δηλαδή, δεν του άρεσε και με μπάναρε.
Την προηγούμενη φορά είπα για το γιλέκο που πουλάει (ότι ένας δημοσιογράφος δεν μπορεί να πουλάει και προιόντα) και πάλι παρεξηγήθηκε και με μπάναρε.
Τέλος πάντων, τώρα μπορώ να μπω.
Θα πρέπει να βρω κανένα πρόγραμμα του στιλ hideip (:001_rolleyes:) για λίνουξ, καθότι μόνο λίνουξ έχω, ή κανένα που να τρέχει μέσω του wine.

kpap
13-05-11, 17:03
επισης σα σου πω οτι το router εχει σταθερη mac address

Την οποία δεν μπορεί να ξέρει το site όμως ..

paul333
13-05-11, 17:20
Την οποία δεν μπορεί να ξέρει το site όμως ..

το site οχι αλλα ο provider ανετα το πρωτο που βλεπει μολις κανει log ειναι η mac οποτε και 100 ip να αλλαξεις

παλι σε βρισκουνε.

Panoss
13-05-11, 17:25
Το site με ενδιαφέρει, ο provider φυσικά και μπορεί να δει τα πάντα.

edgar
13-05-11, 17:28
δεν ξερω αν βοηθαει και πολυ το hideip, στις δικιες μου προτιμησεις ειναι το "κρεμμυδι" (tor)

paul333
13-05-11, 17:30
ναι αλλα μην ξεχνας οι δημοσιογραφοι εχουν ακρες παντου και ο συγκεκριμενος ακομα περισσοτερες.

Αποστόλης1
13-05-11, 20:37
Για τη mac address μπορεί να αλλάξει ρούτερ και για IP/mac address να παει σε ίντερνετ-καφέ.

kpap
13-05-11, 20:45
Ρε παιδιά, για όνομα!
Ακόμα και να βρει το mac address πως θα το χρησιμοποιήσει για να κόψει την είσοδο; Εκτός και αν υπονοείτε ότι ο provider θα τα κάνει πλακάκια με τον ιδιοκτήτη του site για να του κόβει την πρόσβαση. Άλλη δουλειά δεν είχαν, να ασχολούνται με τα ban του καθενός ..

herctrap
14-05-11, 08:42
εγω ειχα ποσταρει εδω
http://www.lfsforum.net/showthread.php?p=1448600#post1448600

το κοντερακι που ειχα φτιαξει

και με εκαναν ban γιατι ειχα το full game ενω δεν ειχα δωσει το serial στο forum

με αλλη IP συνεχιζει το ban
με εκαθαριση των cookies συνεχιζει το ban
με φορματ στο pc συνεχιζει το ban
με αλλο pc πανω στην ιδια συνδεση που δεν ειχα μπει ποτε στο φορουμ συνεχιζει το ban
με αλλο modem συνεχιζει το ban

πως?????????????????????????

klik
14-05-11, 11:59
...
με αλλη IP συνεχιζει το ban
με εκαθαριση των cookies συνεχιζει το ban
με φορματ στο pc συνεχιζει το ban
με αλλο pc πανω στην ιδια συνδεση που δεν ειχα μπει ποτε στο φορουμ συνεχιζει το ban
με αλλο modem συνεχιζει το ban

πως?????????????????????????

με άλλο username;

herctrap
14-05-11, 13:38
ναι αν δεν εχω κανει log in με herctrap δεν εχω προβλημα

οταν ομπως κανω log in μετα δεν εχει επιλογη ουτε για Log out ουτε για log in ωστε να μπει καποιος αλλος

jimk
14-05-11, 13:56
υπαρχει περιπτωση να βλεπουν τους κωδικους μου οταν μπαινω με proxy δηλαδη το προξυ να τους βλεπει οταν τους γραφω και να τους κλεψει...

classic
31-05-11, 00:33
Δοκιμασε να αλλαξεις το email που δινεις. Ειναι μια παγιδα που την πατανε πολλοι.