PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος στροφών κινητήρα



markisi13
13-05-11, 16:55
Παιδια θα ηθελα κάποια βοηθεια για ενα κυκλωματακι που θελω να φτιαξω...

Θελω να κανω έλεγχο στροφων σε ενα μοτερακι 12V και θελω να του βάλω και μια αναδραση απο μια ταχογεννητρια για να μπορεσει να κραταει τις επιθυμητες στροφες μονο του και οχι να το ρυθμιζω εγω με ποντεσιομετρο..

Εχω βρει το παρακατω κυκλωματακι που ειναι βεβαια χωρις αναδραση και το ρυθμιζεις μεσω ποντεσιομετρου και σκεφτομαι να του προσθεσω αναδραση για να κανω αυτο που θελω.

το κυκλωμα αυτο παραγει μια τριγωνικη και τετραγωνικη κυματομορφη οπου περνανε απο ενα buffer και μετα πανε στην είσοδο ενος συγκριτη...
Ο συγριτης ελεγχει την κυματομορφη με την ταση που πειραζουμε απο το ποντεσιομετρο και απο κει οδηγει τους παλμους σε ενα τρανζιστορ και μετα στο μοτερακι...

Για πειτε αξιζει αυτο το κυκλωματακι;Πειτε καμια ιδεα για το πως να συνεχισω και βεβαια αν εχετε καποια ιδεα για κατι καλυτερο...
ευχαριστω

FILMAN
16-05-11, 11:18
Μμμμμμμ... Θα χρειαστείς έναν διαφορικό ενισχυτή ο οποίος θα έχει ως εισόδους το ποτενσιόμετρο ρύθμισης και την έξοδο της ταχογεννήτριας (αν αυτή είναι DC. Αν η έξοδός της είναι σχνότητα, θα χρειαστείς και έναν FVC, όπως είναι π.χ. τα παλιά - καλά LM2907 - LM2917). Η έξοδος του διαφορικού θα πάει στον τελεστικό εκεί που πήγαινε ο δρομέας του ποτενσιόμετρου. Πάντως πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις συστημάτων ελέγχου, διότι οι κλειστοί βρόχοι όπως αυτός που θες να φτιάξεις πολλές φορές πέφτουν σε αστάθεια ή έχουν κακές επιδόσεις αν δεν έχουν υπολογιστεί και βελτιστοποιηθεί σωστά!

markisi13
16-05-11, 20:45
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντση σου Φίλιππε.
Ναι, η ταχογεννητρια θα ειναι DC..
Πιο πολυ ηθελα να ξερω απο καποιον πιο εμπειρο αν η λογικη αυτου του κυκλωματος ειναι οκ και αν ειμαι σε καλο δρομο να προχωρησω...
Ναι ξερω τι ενοεις οντως η ανατροφοδοτηση θελει υπολογισμους για να το πετυχεις....οσο πιο γρηγορο κανεις το συστημα τοσο πιο ασταθες τεινει να γινει.. θα κανω και προσομειωση στο matlab

Το αλλο που ειχα ως ιδεα ηταν να εμπαινε ενας αναλογικος ελεγκτης..

FILMAN
17-05-11, 14:55
Μα και αυτό που θα (πρέπει να) φτιάξεις τελικά, κάτι σαν PID θα είναι. Από ότι βλέπω ξέρεις τι σε περιμένει. Μπράβο σου πάντως, λίγοι εδώ μέσα θα μπορούσαν να καταφέρουν κάτι τέτοιο!

markisi13
17-05-11, 17:57
ναι οποτε σκεφτομαι πως χρειαζεται και ενας αναλογικος ελεγκτης μετα τον διαφορικο που ειπες παραπανω οποτε πειραζοντας το ποντεσιομετρο που θα εχει ως εισοδο θα μεταβαλεται το κερδος..Ετσι θα μπορω να αυξομειωνω την σταθερα χρονου και να κανω το συστημα μου πιο γρηγορο.

Με το ποντεσιομετρου που ειπες να μπει ως εισοδος στον διαφορικο ελεγκτη θα μπορω να μεταβαλω το H(s) δηλ την ανατροφοδοτηση ωστε να εχω περισοτερες δυνατοτητες ελεγχου?ή λεω μπουρδες?

FILMAN
18-05-11, 11:35
Μα δεν χρειάζεσαι έξτρα βαθμίδα ενίσχυσης. Μπορεία απλά να ρυθμίζεις το κέρδος Κ από τη βαθμίδα του διαφορικού. Ο κλάδος του Η(s) περιλαμβάνει τη συνάρτηση μεταφοράς της ταχογεννήτριας (V/rpm).

markisi13
18-05-11, 11:46
Ναι έχεις δίκιο..
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

markisi13
24-05-11, 16:50
Φιλλιπε με τον τροπο που ειπες να γινει η ανατροφοδοτηση οταν θελουμε να ρυθμισουμε τις στροφες του κινητηρα...(τις επιθυμητες) πειραζοντας το ποντεσιομετρου του διαφορικου ενισχυτη που θα βαλουμε θα μεταβαλεται η H(s) κατι που δεν ειναι οτι καλυτερο και το αποφευγουμε αν δεν κανω λαθος...
Θα υπηρχε καποιο καλυτερος τροπος για να ρυθμιζουμε την επιθυμητη ταχυτητα του κινητηρα?

FILMAN
25-05-11, 10:45
Όχι. Το ποτενσιόμετρο ρύθμισης δεν έχει να κάνει με την ανατροφοδότηση!

markisi13
25-05-11, 11:11
Θα το φτιάξω σε σχέδιο για να στο δείξω γιατί έχω καταλάβει πως πειραζεται και η ανατροφοδοτηση.
Γιατί στον διαφορικο που έρχεται η ταχογεννητρια θα μεταβαλουμε την αντίσταση κάθε φορά.
Η ταχογεννητρια μαζί με τον διαφορικο είναι ο κλάδος της ανατροφοδοτησης.

Σε λίγο θα το βάλω σε σχέδιο για να φαίνεται καλύτερα εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος

markisi13
25-05-11, 12:58
20411

αυτη την συνδεσμολογια δεν λες εσυ;

FILMAN
25-05-11, 13:16
Όχι... Δεν καταλαβαίνω τι έχεις κάνει... Το σήμα της ταχογεννήτριας πρέπει να πηγαίνει μόνο στον ενισχυτή σφάλματος. Εσύ το στέλνεις σε 3 βαθμίδες, δεν καταλαβαίνω γιατί...

markisi13
25-05-11, 14:47
δεν το στελνω σε 3 βαθμιδες..
στον διαφορικο ενισχυτη το στελνω μονο που εχει και ως αλλη εισοδο το ποντεσιομετρο..
ισως στο σχημα φαινεται πως το στελνω και στον ολοκληρωτη που ειναι η πρωτη βαθμιδα?αυτο καταλαβες;
γιατι αν ειναι ετσι δεν εχει βγει καλα η φωτογραφια και φαινεται ετσι

FILMAN
25-05-11, 14:50
Ναι, φταίει που είχε γραμμές το χαρτί...
Σωστό το βλέπω, το ποτενσιόμετρο δεν συμμετέχει στην H(s), διότι πάει στην άλλη είσοδο του ενισχυτή του σφάλματος. Δεν περιλαμβάνεται στην ανατροφοδότηση.

markisi13
25-05-11, 15:01
20414

να μια λιγο πιο καλη εικονα....

και εγω το θεωρουσα σωστο αλλα ειπα την ιδεα στον καθηγητη μου και μου πε πως αυτο θα πειραζει την H(s)

Kαι σς ασκησεις που εχουμε κανει δεν ειχε ποτε ποντεσιομετρο στην ανατροφοδοτηση...
δηλαδη στον διαφορικο που ερχοταν ανατροφοδοτηση παντα ειχαμε σταθερες αντιστασεις και καταλληλλες τις πιο πολλες φορες ωστε η Η(s) να ειναι 1.

Με μπερδεψε ολο αυτο....

FILMAN
25-05-11, 15:38
Και πώς ρυθμίζατε την επιθυμητή τιμή του μεγέθους της εξόδου;

markisi13
25-05-11, 16:00
βαζαμε μετα τον διαφορικο ενα ενισχυτη που πειραζε το κερδος..

markisi13
25-05-11, 16:05
20420
καπως ετσι

FILMAN
25-05-11, 16:07
Όχι, δεν ρυθμίζεται έτσι η επιθυμητή έξοδος!

markisi13
25-05-11, 16:13
θα ξαναρωτησω τον καθηγητη....
ισως δεν καταλαβε....αλλα μου πε πως με αυτον τον τροπο θα επιρεαζεται το H(s)
θα του το παω με σχηματικο

FILMAN
25-05-11, 16:34
Αυτό δεν είναι το διάγραμμα ενός Σ.Α.Ε.; Ο ενισχυτής σφάλματος συγκρίνει την επιθυμητή τιμή (όπως αυτή ορίζεται από το ποτενσιόμετρο) με την πραγματική (όπως αυτή φαίνεται μέσω του δικτυώματος ανατροφοδότησης). Από τη σύγκριση αυτή προκύπτει ένα θετικό ή αρνητικό σήμα σφάλματος που οδηγεί το σύστημα. Το ποτενσιόμετρο ρύθμισης είναι άσχετο με την ανατροφοδότηση.

markisi13
26-05-11, 16:14
Έχεις δίκιο..την τάση εισόδου πειράζεις όχι την H(s)...
Θα το πάω κανονικά με το σχέδιο γιατί του το είχα πάει σε μπλοκ διάγραμμα και μπορεί να μην το κατάλαβε...

θοδωρης46
01-06-11, 10:20
Εχει δίκιο και ο καθηγητής σου αλλα και ο filman.Σκέψου οτι ετσι οπως προσπαθείς να το κάνεις θές να έχεις 3 εισοδόδους στο σύστημα κλειστου βρόγχου: την V γεννητ. την V αναφοράς(που ρυθμίζεις με το ποτενσιόμετρο) και την ανατροφοδότηση.Πρέπει να έχεις 2.μία ειναι η ανάδραση και το αλλο η αναφορά σου

θοδωρης46
01-06-11, 10:27
20414

να μια λιγο πιο καλη εικονα....

και εγω το θεωρουσα σωστο αλλα ειπα την ιδεα στον καθηγητη μου και μου πε πως αυτο θα πειραζει την H(s)

Kαι σς ασκησεις που εχουμε κανει δεν ειχε ποτε ποντεσιομετρο στην ανατροφοδοτηση...
δηλαδη στον διαφορικο που ερχοταν ανατροφοδοτηση παντα ειχαμε σταθερες αντιστασεις και καταλληλλες τις πιο πολλες φορες ωστε η Η(s) να ειναι 1.

Με μπερδεψε ολο αυτο....

Σ'αυτο το σχήμα ο διαφορικός ενισχυτής είναι στο κλάδο ανάδρασης

markisi13
01-06-11, 15:06
Οπότε τι πρέπει να κάνω δηλ;
Για δώστε λίγο τα φώτα σας

θοδωρης46
05-06-11, 15:45
Ας το πάρουμε λιγο απο την αρχη εχεις 2 σήματα στο συγκριτή.1) μια τριγωνικη κυματομορφή(μου φαίνεται οτι αυτή η γεννήτρια βγάζει τρίγωνο) και 2) την έξοδο της ταχογεννήτριας που νομίζω οτι είναι DC τάση ανάλογα με την ταχύτητα του μοτέρ.Άρα αυτό που κάνεις είναι να μεταβάλεις την DC στάθμη του σήματος εισοδου ανάλογα με την ταχύτητα του μοτέρ.Με αποτέλεσμα να παίρνεις μεγαλήτερο ή μικρότερο ρεύμα απο το τρανζίστορ.
Έχω μερικές ερωτήσεις:
1.Γιατί τριγωνική και όχι τετραγωνική κυματομορφή για είσοδο του τρανζίστορ;
2.Τι τιμές τάσεις έχει η κυματομορφή και τι τιμές η ταχογεννήτρια;(Για να αποφασήσουμε αν θα μπεί ενισχυτής και που)

Αν μου απαντήσεις σε αυτά θα μπορώ να σε βοηθησω

FILMAN
06-06-11, 11:47
Το τρίγωνο αποσκοπεί στη δημιουργία PWM στην έξοδο του συγκριτή πρκειμένου ο κινητήρας να τροφοδοτηθεί με παλμούς μεν, με διαφορετική μέση τιμή τάσης δε.

θοδωρης46
06-06-11, 18:40
το ξέρω γιατι όμως τρίγωνο και οχι τετράγωνο;οσα pwm έχω δεί και έχω κάνει δουλέυουν με τετραγωνική κυματομορφή

markisi13
06-06-11, 21:11
Ναι τριγωνική κυματομορφή παράγεται....
Η τάση της ειναι 12Vp-p
H τάση της ταχογεννήτριας είναι κάπου στα 60mv/στροφές

markisi13
06-06-11, 21:19
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που παράγεται τριγωνική κυματομορφή;
Τι θα άλλαζε αν ήταν τετράγωνο;

Εγώ συνήθως νόμιζα πως χρησιμοποιούσαν τριγωνικές κυματομορφές στην είσοδο συγκριτών...

Ο καθηγητής μου πε να το φτιάξω και να δούμε αν τα αποτελέσματα είναι αναμενόμενα....αλλά κάτι έχει δει που δεν του αρέσει...απλά θέλει να το δω μόνος μου ότι δεν θα κάνει αυτό που πρέπει:001_tt2:

Το έφτιαξα εγώ αύριο θα γίνει δοκιμή

θοδωρης46
07-06-11, 11:15
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που παράγεται τριγωνική κυματομορφή;
Τι θα άλλαζε αν ήταν τετράγωνο;


Το tranzistor σκεφτομουν οταν σου ελεγα για τετραγωνικη.Δοκιμασετο και πεσμας,βαλε και σε ενα παλμογραφο την εξοδο του συγκριτη να δεις τι βγαζει

markisi13
07-06-11, 18:28
Βάλαμε ένα ανεμηστηράκι να δουλέψει χωρις ταχογεννήτρια προς το παρον...
Στην έξοδο του συγκριτη βγαίνει τετραγωνικός παλμός....

Το δούλευε το ανεμηστηράκι μια χαρά...
Βέβαια δεν είχα μεγάλη κλίμακα στο ποντεσιόμετρο...σχεδόν στο τέρμα του άρχιζε και δούλευε.....
Είπαμε να προσθέσουμε μια αντίσταση ανάμεσα στην γη και το ένα άκρο του ποντεσιομέτρου για να μπορώ σε όλη την κλίμακα του ποντεσιομέτρου να γυρνάει ο ανεμηστήρας....

Μετρώντας την τάση στο ποντεσιόμετρο στην οποία αρχίζει να κινείται ο ανεμηστήρας παρατήρσα το εξής παράξενο...
στα 2,5V άρχιζε να κινείται και στα 0V ήταν τέρμα οι στροφές του...
Πως γίνεται αυτο?
μετρούσα την τάση στο μεσαίο πόδι του ποντεσιομέτρου!!!!

FILMAN
09-06-11, 12:59
το ξέρω γιατι όμως τρίγωνο και οχι τετράγωνο;οσα pwm έχω δεί και έχω κάνει δουλέυουν με τετραγωνική κυματομορφήΤρίγωνο υπάρχει στην είσοδο του συγκριτή. Στην έξοδό του (PWM) υπάρχει τετράγωνο.

FILMAN
09-06-11, 13:11
Βάλαμε ένα ανεμηστηράκι να δουλέψει χωρις ταχογεννήτρια προς το παρον...
Στην έξοδο του συγκριτη βγαίνει τετραγωνικός παλμός....

Το δούλευε το ανεμηστηράκι μια χαρά...
Βέβαια δεν είχα μεγάλη κλίμακα στο ποντεσιόμετρο...σχεδόν στο τέρμα του άρχιζε και δούλευε.....
Είπαμε να προσθέσουμε μια αντίσταση ανάμεσα στην γη και το ένα άκρο του ποντεσιομέτρου για να μπορώ σε όλη την κλίμακα του ποντεσιομέτρου να γυρνάει ο ανεμηστήρας....

Μετρώντας την τάση στο ποντεσιόμετρο στην οποία αρχίζει να κινείται ο ανεμηστήρας παρατήρσα το εξής παράξενο...
στα 2,5V άρχιζε να κινείται και στα 0V ήταν τέρμα οι στροφές του...
Πως γίνεται αυτο?
μετρούσα την τάση στο μεσαίο πόδι του ποντεσιομέτρου!!!!
Αν θες να ανεβαίνουν οι στροφές καθώς ανεβαίνει η τάση που δίνεις από το ποτενσιόμετρο, θα πρέπει το ποτενσιόμετρο να συνδεθεί στη μη αναστρέφουσα είσοδο του συγκριτή και το τριγωνικό σήμα στην αναστρέφουσα. Στο σχήμα είναι ανάποδα. Το φορτίο μπαίνει στη θέση της R5. Αν είναι μοτέρ, θέλει επίσης μια κατάλληλη δίοδο παράλληλα. Επίσης χρειάζεται οπωσδήποτε μια κατάλληλη αντίσταση σε σειρά με τη βάση του τρανζίστορ εξόδου. Αν οι τελεστικοί τροφοδοτούνται και με αρνητική τάση, καλό είναι να μπει και μια δίοδος παράλληλα ανάμεσα στη βάση και τον εκπομπό του τρανζίστορ. Επίσης το U4 είναι άχρηστο. Δεν κάνει απολύτως τίποτα εκεί. Α, και το πιο βασικό: Για μια πλήρη περιοχή ρύθμσης πρέπει η τάση που σου δίνει το ποτενσιόμετρο να είναι μέσα στα όρια του τριγώνου. Αν δηλ. το τρίγωνο κυμαίνεται από 2 - 5V (λέω δυο τυχαίες τιμές), το ποτενσιόμετρο θα πρέπει να σου δίνει από 2 - 5V. Αν δίνει περισσότερα ή λιγότερα, η έξοδος θα είναι - αντίστοιχα - σε σταθερές λογικές καταστάσεις, ήτοι το φορτίο σου θα δουλεύει στο φουλ ή θα είναι σβηστό.

markisi13
09-06-11, 20:15
Το U4 που το είδες;
μάλλον λες για το πρώτο πρώτο κύκλωμα που είχα ανεβάσει..
Το έχω μετατρέψει όπως δείχνει παρακάτω...
20414

Δεν με πειράζει αν ανεβαίνει η τάση που δίνω από το ποντεσιόμετρο να ανεβαίνουν και οι στροφές...απλά για να μπορώ να φτιάξω το ποντεσιόμετρο να μην έχει "νεκρή περιοχή" μέτρησα για να δώ σε ποιά τάση αρχίζει να κουνιέται το μοτέρ και σε ποια σταματάει...
ωστε με τον τυπο (Vmax-Vmin)/10k που είναι το ποντεσιόμετρο να βρω το ρέυμα οπότε να βάλω μια αντίσταση κατάληλη ανάμεσα στην γείωση και το ποντεσιόμετρο για να κάνω όλο αυτό.
οπότε μου άρχιζε να δουλεύει στα 2,5V και πήγαινε τέρμα στα 0V οπότε μπερδεύτηκα με τον τύπο..
Βέβαια παίζει ρόλο και η τάση που μου δίνει το τρίγωνο έχεις δίκιο...

Στον ταλαντωτή στο U2 δηλ με τις αντιστάσεις που έχουμε 2κ και 1κ δηλ η R1 και R2 δεν είναι για να πειράζουν το πλάτος του τριγώνου ή λέω βλακείες;

FILMAN
10-06-11, 16:35
Το U4 που το είδες;
μάλλον λες για το πρώτο πρώτο κύκλωμα που είχα ανεβάσει..

(Ναι! )

Το έχω μετατρέψει όπως δείχνει παρακάτω...
20414

(Ωραία. Πάλι θέλει αντίσταση σε σειρά με τη βάση του ΤΙΡ31.)

Δεν με πειράζει αν ανεβαίνει η τάση που δίνω από το ποντεσιόμετρο να ανεβαίνουν και οι στροφές...

(Ε ναι, δεν είναι καλύτερα έτσι; )

απλά για να μπορώ να φτιάξω το ποντεσιόμετρο να μην έχει "νεκρή περιοχή" μέτρησα για να δώ σε ποιά τάση αρχίζει να κουνιέται το μοτέρ και σε ποια σταματάει...
ωστε με τον τυπο (Vmax-Vmin)/10k που είναι το ποντεσιόμετρο να βρω το ρέυμα οπότε να βάλω μια αντίσταση κατάληλη ανάμεσα στην γείωση και το ποντεσιόμετρο για να κάνω όλο αυτό.
οπότε μου άρχιζε να δουλεύει στα 2,5V και πήγαινε τέρμα στα 0V οπότε μπερδεύτηκα με τον τύπο..

(Θα μπορούσες απλώς να δεις το τρίγωνό σου στον παλμογράφο με DC σύζευξη βέβαια.)

Βέβαια παίζει ρόλο και η τάση που μου δίνει το τρίγωνο έχεις δίκιο...

Στον ταλαντωτή στο U2 δηλ με τις αντιστάσεις που έχουμε 2κ και 1κ δηλ η R1 και R2 δεν είναι για να πειράζουν το πλάτος του τριγώνου ή λέω βλακείες;
Ναι, εξαρτάται από την υστέρηση του 2ου τελεστικού. Επίσης τη R7 γιατί την έβαλες; Σου μεγαλώνει το στατικό σφάλμα. Καλό είναι να βάλεις σε σειρά με αυτή ένα πυκνωτή και να παίξεις με τις τιμές R - C για να μην έχεις "νευρική" αντίδραση του μοτέρ (compensation).

ts0gl1s
04-07-11, 21:43
Καλησπέρα σας θέλω να ρωτήσω άμα αυτό το κύκλωμα με βοηθήσει στην οδήγηση από ένα κινητήρα 12 βολτ στο να ρυθμίζω τις στροφές και θα θελα να μπορώ να το γυρίζω και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα ο κινητήρας είναι αυτός http://cgi.ebay.com/12V-800RPM-Torque-Gear-Box-Electric-Motor-New-/260782707432?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item3cb7dc52e8

ts0gl1s
05-07-11, 11:09
κανεις? :(

FILMAN
05-07-11, 11:19
Όχι. Αυτό είναι για περιστροφή προς μια κατεύθυνση.