PDA

Επιστροφή στο Forum : επαναφορά συστήματος;



Χρήστος2011
14-05-11, 10:18
Καλημερα σε ολους..πηγα να εγκαταστησω τα linux opensuse και απο βλακεια μου(μεγαλη ομως),δεν προσεξα και αποτι φαινεται εσβησα το προηγουμενο λογισμικο- windows vista μαζι με ολα οσα αρχεια ειχα
υπαρχει καποιος τροπος να τα επαναφερω ξανα,προσπαθω να κανω επαναφπρα συστηματος αλλα μου βγαζει ενα σφαλμα και μια ειδοποιηση οτι δεν μπορει να κανει το συστημα read στη μνημη
δυσκολο ε;πρεπει να κανω εγκατασταση τα vista απτην αρχη τωρα;

ευχαριστω πολυ

GeorgeVita
14-05-11, 10:23
Κατά την εγκατάσταση δεν επέλεξες "dual boot";
Μήπως υπάρχουν και τα δυο λειτουργικά συστήματα και απλά δεν γνωρίζεις να επιλέγεις "boot windows";
Μπορείς να "φωτογραφήσεις"τις επιλογές που έχεις στο boot να τις δούμε;
G

Χρήστος2011
14-05-11, 10:27
δεν μπορω να καταλαβω γιατι εγινε ετσι..παρολο που εκανα δημιουργια δισκου κατα την εγκατασταση οταν εκκινω το pc μου βγαζει το λογισμικο για opensuse και απο κατω γραφει windows που ειναι λογικα για τα vista ..οταν το επιλεγω με παει αμεσως σε system defrag και μου βγαζει παραθυρο για να κανω επαναφορα συστηματος και μετα τα γνωστα που ειπα παραπανω δεν κανει επαναφορα...αλλα ανοιγοντας τα opensuse και βλεποντας τον δισκο παρατηρω οτι στον δισκο δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος opensuse

GeorgeVita
14-05-11, 10:37
Αρκετοί φορητοί υπολογιστές έχουν ένα μικρό partition για "επαναφορά τους στην αρχική κατάσταση", όπως όταν το αγόρασες. Δεν είναι το ίδιο με την "επαναφορά συστήματος σε παλαιότερη ημερομηνία" (λειτουργία των windows). Σε ένα "multi boot", αν υπάρχει αυτό το partition, εμφανίζεται ως "recovery partition". Επιπλέον θα εμφανίζονται τα windows και 2-3 επιλογές για το linux. Πάρε φωτογραφία με το κινητό σου την αρχική οθόνη να τη δούμε.
G

Χρήστος2011
14-05-11, 10:55
ευχαριστω φιλε μου....αργοτερα θα βαλω φωτο απο αρχικη οθονη

greektech80
14-05-11, 14:57
αυτό μου βγάζει όταν ανοιγω το pc..

GeorgeVita
14-05-11, 15:31
Επιλέγοντας το "windows" θα τρέξει τα Vista ή το "recovery partition" (αν υπάρχει τέτοιο).
Διάλεξε το "windows" και δείξε τις επόμενες οθόνες ΧΩΡΙΣ να προχωρήσεις σε "επαναφορά".
G

Χρήστος2011
14-05-11, 19:32
αυτες ειναι οι επομενες φωτογραφιες .....

Χρήστος2011
14-05-11, 19:35
επειδη δεν φαινεται πολυ καλα...εχει τις εξης επιλογες....βγαζοντας το recovery manager μου λεει επαναφορα υπολογιστη σε εργαστασιακη κατασταση και εχει 2 επιλογες
επιλογη για προχωρημενους οπου βγαζει ελεγχο υπολογιστη και επαναφορα και η αλλη επιλογη ειναι αμεσως επαναφορα συστηματος οπου αν το κανω μου βγαζει ενα σφαλμα 100α και λεει οτι δεν μπορει να η μνημη να κανει read
αυτο .ελπιζω νανι αναστρεψιμο αν και πολυ αμφιβαλλω

GeorgeVita
14-05-11, 19:48
... recovery manager μου λέει επαναφορά υπολογιστή σε εργοστασιακή κατάσταση ...
Αρα το πιθανότερο είναι πως διέγραψες το λειτουργικό και έμεινε η "επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση" η οποία αν λειτουργήσει θα στο κάνει "όπως όταν αγοράστηκε" χωρίς τα data και τα προγράμματά σου.

Αν αυτά δεν τα καταλαβαίνεις ή δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα να έχεις βοήθεια από πιο έμπειρο. Τι μάρκα/μοντέλο έχεις (για να ψάξουμε και στο site της εταιρείας);

G

Χρήστος2011
14-05-11, 20:00
φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.. έχω Compaq presario cq60-140ev με μνημη 3 gb

GeorgeVita
14-05-11, 20:11
Σαν τελευταία προσπάθεια για τα data και τα προγράμματα, μπορείς να ψάξεις μέσα από το Open Suse (εγκατάσταση ή liveCD) ίσως και με τη βοήθεια του φίλου σου που ανέφερες στο άλλο θέμα (γενικά κάποιον να γνωρίζει linux).

Αν έχεις σιγουρέψει πως πας για "επαναφορά στην αρχική μορφή", διάβασε το:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=buh07342&tmp_track_link=ot_faqs/top_issues/en_gr/buh07342/loc:4&lc=en&dlc=el&cc=gr&product=3836067#N92

Εκεί αναφέρει μιά διαδικασία με F10 ή F11 κατά το boot για να ξεκινήσει το "recovery partition".
Σε κάθε περίπτωση ανατρέχεις στη συσκευασία για να βρεις manuals ίσως και κάποιο recovery CD/DVD.

Επόμενη κίνηση αν αποτύχουν όλα αυτά, είναι να ψάξεις στο internet για να κατεβάσεις ένα τέτοιο CD/DVD για το δικό σου part# (cq60...). Αν αυτό δεν βρεθεί, ψάχνεις άλλο χρήστη με ίδιο ή επικοινωνείς με την αντιπροσωπεία

Ελπίζουμε και σε βοήθεια από κάποιο IT-expert του forum μας!

G