PDA

Επιστροφή στο Forum : καλωδιο τηλεωρασης



yanis
16-05-11, 15:58
ενα παραξενο προβλημα...
σε μια οικοδομή ο ηλεκτρολόγος εχει βάλει 2 διαφορετικά καλώδια..
δηλαδη στο μποατ ερχεται ενα καλωδιο και συνδεεται με αλλο καλώδιο, πάνω στα καλώδια δέ γραφει τίποτα, απλα το ένα είναι επίχρυσο κ το άλλο απλό,
το πρόβλημα είναι πως οταν συνδέω τη δορυφορική το σήμα παιζει 5% 50% 5% 50% (βαζω μόνο τη δορυφορικη)

χρησιμοποιώ τη γραμμή μόνο για ένα σπιτι, έβγαλα πριζες και το καλώδιο πλέον δεν πάει πουθενά αλλα απ'ευθείας απο το lnb στον δέκτη.
δοκιμασα τα πάντα, εβγαλα τα μποατ, έκανα ξανα συνδέσεις, δε βραχυκυκλωνει πουθενα.

μήπως παίζει τα καλώδια να έχουν διαφορετική αντίσταση?
ξέρει κανείς πως μπορω να καταλάβω την αντίσταση του καλωδίου.

FILMAN
16-05-11, 16:04
Έκανε διακλάδωση στο ομοαξονικό; Έβαλε και καπς για να το μονώσει, ή το άφησε γυμνό με κίνδυνο να πάθεις ηλεκτροπληξία; :hammer:

Βάλε ένα φις F σε κάθε καλώδιο, και ένωσέ τα μεταξύ τους με ένα αντάπτορα από F θηλυκό σε F θηλυκό.

yanis
16-05-11, 16:17
αυτο σκεφτηκα να κανω, και ειχα πάρει Τ ενώσεις...
αλλα πρίν ήθελα να βεβαιωθω οτι δεν υπάρχει θέμα με τα καλώδια...
υπάρχει μήπως τρόπος?

yanis
16-05-11, 16:21
:)
ο ηλεκτρολόγος τα συνδεσε με τον απλό τρόπο, και τα μόνωσε με ταινία...
πολλοί το κάνουν.. και τα πληρώνω εγώ μετα.. (αστα να πανε)

FILMAN
16-05-11, 16:30
Ώπα! Από ένα δορ. καλώδιο θέλει να δώσει σε 2;

yanis
16-05-11, 16:31
οχι, έχω καταργήσει τα πάντα..
η γραμμή πάει μόνο σε ένα σημείο..

yanis
16-05-11, 16:36
κανονικά απο το μποάτ πήγαινε σε 3 σημεία (πρίζες tv) τα έχω αποσυνδέσει, και πάει κατέυθείαν στον δέκτη. και συνδέω μόνο δορυφορική..
επίγεια δέν έχω συνδέσει ακομα.

FILMAN
16-05-11, 16:37
Τότε γιατί μίλησες για Τ;

yanis
16-05-11, 16:44
ειπα οτι έχω αγοράσει Τ, αν τελικά δουλέψει σωστα απ'ευθείας, τότε θα προσθέσω και τήν αναλογική στην γραμμη...
αλλα αυτο ειναι για μετα...

yanis
16-05-11, 16:46
εγω θέλω να μάθω αν τα καλώδια είναι του ίδιου τύπου...

her
16-05-11, 19:36
Η χαρακτηριστική αντίσταση είναι 75Ω και είναι κοινή για όλα τα καλώδια TV – Δορυφορικά.
Κάτω υπάρχει πρίζα; Το σήμα από το κάτοπτρο είναι σιγάρα εντάξει ;
Ο Τ που λες ελπίζω να μην είναι απλό Τ αλλά να είναι μίκτης sat + uhf.

takisegio
16-05-11, 21:25
το πιπο πιθανο ειναι απο το τραβηγμα με την ατσαλινα να περασει το καλωδιο να εχει κοπει ή μισοκομμενο ή βραχυκυκλωμενο.δωστου ταση να δεις αν τη βλεπεις στο αλλο ακρο-

yanis
16-05-11, 21:48
το τ ειναι για μετα (εφ΄οσον ειναι το καλωδιο οκ) ο πελατης θέλει προσωρινά τη δορυφορικη... μετα θα καταργηθεί και θα ξαναμπουν οι πρίζες για να είναι μόνο η αναλογική...
δεν ηθελε να τρυπησω ντουβαρια και να περασω δευτερο καλώδιο.... (υπαρχουν κ περιεργοι)
δοκιμασα τα παντα, δεν είναι βραχυκυκλωμένο, πριν εκει ημουν και έκανα μονώσεις που ούτε στη νασα δε κανουν, με σιλικόνες, ιστορίες και δε συμμαζευεται.. πλέον δέν έχω κέρδος (ευρω) αλλα το έχω πάρει προσωπικά...
ανοιξα μποατ, αλλαξα ένα καλώδιο... και είχα αποτέλεσμα... πιάνει και αναλογική (πολύ καλα) και η δορυφορική δείχνει καλύτερα με λιγο καλύτερο και σταθερο σήμα... βέβαια δέν ποιάνει όλους τους αναμεταδώτες.. (την δορυφορική την εγκατέστησε άλλος και άλλαξα μόνο το lnb έβαλα twin και πάει και σε άλλο σπίτι που και εκεί δέν έποιανε και παλιά τους συγκεκριμένους αναμεταδότες)
το παράξενο είναι πως όταν τραβάω δικό μου καλώδιο απο τη κεραία μέχρι τον δέκτη ποιάνει όλους τους αναμεταδότες...

και μιάς και θα μου ξαναχρειαστεί... ξέρει κανείς πώς να μάθω την αντίσταση του καλωδίου.... εαν δε το γράφει στο καλώδιο βέβαια ;)

her
16-05-11, 23:38
και μιάς και θα μου ξαναχρειαστεί... ξέρει κανείς πώς να μάθω την αντίσταση του καλωδίου.... εαν δε το γράφει στο καλώδιο βέβαια ;)


Η χαρακτηριστική αντίσταση είναι 75Ω και είναι κοινή για όλα τα καλώδια TV – Δορυφορικά.


Πιθανά σενάρια.
Το καλώδιο δεν είναι καλής ποιότητας. Δηλαδή δεν κάνει για δορυφορικά. Τα δορυφορικά είναι σε υψηλότερες συχνότητες και έτσι έχουμε μεγαλύτερη εξασθένηση.
Αν το καλώδιο έχει μεγάλο μήκος υπάρχει περίπτωση να θέλει ενίσχυση το σήμα.
στο καλώδιο σε κάποιο σημείο, ίσως εσωτερικά σε κουτιά, υπαρχή διακλάδωση

Το πρόβλημα είναι σίγουρο ότι εντοπίζεται στην καλωδίωση; Αν όχι δες το LNB. Κοίτα την κλήση του και ανάγκη άλλαξε το σε ένα απλό lnb για αρχή.

FILMAN
17-05-11, 10:22
Όλα αυτά τα καλώδια είναι 75Ω. Η διαφορά στην ποιότητα είναι στην εξασθένηση που προκαλούν. Επίσης αν το καλώδιο είναι κάπου τσακισμένο, θα έχει μεγάλη εξασθένηση.

yanis
17-05-11, 11:06
τα καλωδια δέν ειναι παντου τα ιδια... (αυτο ειναι το παραξενο)

αυτα που που δεν ηταν επιχρυσα τα αλλαξα.. (ανοιξα τα μποατ)



με καινουργιο καλωδιο απο την ταρατσα μεχρι τον δεκτη ποιανει πολυ καλα, τα παντα. αρα δεν εχω προβλημα με lnb, κ η κλιση ειναι οκ.

spiroscfu
17-05-11, 12:48
Πιστεύω να συνδέεις το δέκτη κατευθείαν με το καλώδιο ή να έχεις βάλει μπρίζα sat, γιατί αν δίνεις από την μπρίζα tv έχει φίλτρο.
Αν είναι έτσι άλλαξε το καλώδιο είναι μάπα, και πάνω απο 40 μέτρα να είναι δεν έχεις πρόβλημα με καλώδιο λίγο της προκοπής.
Τώρα μπορείς να βάλεις έναν μίκτη tv/sat πάνω, και κάτω μια μπρίζα tv/sat με αυτό το τρόπο με ένα καλώδιο περνάς δορυφορικά (σε μια μπρίζα) και συμβατικά (σε όσες μπίζες θέλεις).

yanis
17-05-11, 14:22
εννοειται οτι εβγαλα ολες τις πριζες... :)
και το συνδεσα με μικτες tv/sat

spiroscfu
17-05-11, 14:30
Αν έβγαλες της μπρίζες γιατί έβαλες μίκτη, για να περάσεις και συμβατικά σε άλλες μπρίζες (tv-sat)?

yanis
17-05-11, 14:32
δουλευει καλονικα τωρα, απλα 2 δορυφορικα καναλια δεν δειχνει...

και η καλωδίωση δέν μπορει να βελτιωθει αλλαξα μονο ενα καλώδιο 3 μετρα..., δε θελει ο ιδιοκτητης γιατι η καλωδιωση θα είναι μόνο για αναλογικη και η αναλογικη δείχνει πολυ καλα..


δηλαδη το θέμα έχει κλείσει..

η ποιότητα του σήματος βελτιώθηκε απο 43%+-10 σε 53%+-2

yanis
17-05-11, 14:35
στο καλώδιο περνάω και δορυφορική και αναλογικη.. οπότε πανω εχω δυο μίκτες (φιλτρα) πάνω στη σκεπή και κάτω....

spiroscfu
17-05-11, 16:05
Στήν δοκιμή που έκανες με το νέο καλώδιο, είχες συνδέσει και τα combiner ή σκέτο το καλώδιο?

yanis
17-05-11, 20:53
ναι συνδεσα το μικτη στο νεο καλωδιο..
αλλα λογικο είναι να είχε καλυτερη ποιοτητα..

εχει λυθει το θέμα, εφ'οσον η ποιότητα του σηματος πλεον δεν παίζει και είναι σταθερη, ειμαι οκ.
και η αναλογική δειχνει πολυ καλα..
αλλαξα ένα καλωδιο (κακής ποιότητας) 3μετρα μονο, και αρχισε να δουλεύει σωστα..
ευχαριστω για το ενδιαφέρον παιδια :thumbup1:

spiroscfu
17-05-11, 21:01
Να σε καλά γιάννη, το συμπέρασμα λοιπόν που βγήκε το καλώδιο μάπα, ε τώρα και τα combiner μπορεί να σύμβαλαν και αυτά λίγο (quality 51% λίγο δεν είναι)!