PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία 0-20 mA σε inverter



high frequency
16-05-11, 20:14
Καλησπέρα σας, θέλω να ρυθμίζω τις στροφές ενός μοτέρ χρησιμοποιώντας έναν inverter. Στον inverter θέλω να δίνω σαν είσοδο 0-20 mA, όχι από κάποιο αισθητήριο, αλλά από ένα κύκλωμα που θα ρυθμίζεται με κάποιο ποτενσιόμετρο.
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό κύκλωμα για αυτή τη δουλειά ;
Ευχαριστώ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
17-05-11, 12:44
Για την ακρίβεια , χρειάζεσαι κάτι από 4-20mA DC , μιας και τα 4mA αντιστοιχούν σε 0% περιστροφή.
Σε σχέση με τα 20mA = 100%

Και βέβαια χρειάζεσαι και ανάλογο βιομηχανικό πολύμετρο , που να έχει την κατάλληλη κλίμακα.
Ωστε να μπορείς να ελέγχεις εάν το κύκλωμα συμπεριφέρεται σταθερά.

Εαν πρόκειται για ερασιτεχνική εφαρμογή , μπορεις να πειραματιστής με έναν σταθεροποιητή τάσης 5V (7805) ,
και με ένα κάλο ποτενσιόμετρο σύρματος + μια αντίσταση μπροστά από αυτό .
Για να παράγεις τα mA που θες.
Για τις ακριβείς τιμές , παίζεις με το νόμο του Ohm.

Εαν πρόκειται για επαγγελματική χρήση , τότε το ανάλογο κύκλωμα χρησιμοποιεί υλικά υψηλής ποιότητας και κόστους,
μιας και μιλάμε για κατασκευή που ανήκει στον εξοπλισμό αναφοράς . ( μεγάλη σταθερότητα σε σχέση με την μεταβολή θερμοκρασίας)

Ελπίζω να βοήθησα κάπως .

spiroscfu
17-05-11, 13:49
Καλησπέρα σας, θέλω να ρυθμίζω τις στροφές ενός μοτέρ χρησιμοποιώντας έναν inverter. Στον inverter θέλω να δίνω σαν είσοδο 0-20 mA, όχι από κάποιο αισθητήριο, αλλά από ένα κύκλωμα που θα ρυθμίζεται με κάποιο ποτενσιόμετρο.
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό κύκλωμα για αυτή τη δουλειά ;
Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω ακριβώς τη θέλεις να κάνεις αλλά αυτό το κύκλωμα κάνει αυτό που ζητάς.

20251

FILMAN
17-05-11, 13:50
Κυριάκο, υπάρχουν συστήματα τόσο 0 - 20mA, όσο και 4 - 20mA.

Μια απλή προσέγγιση θα μπορούσε να είναι ένας σταθεροποιητής τάσης, μια αντίσταση, και ένα ποτενσιόμετρο.

Mια πιο σοβαρή λύση είναι ένας μετατροπέας τάσης σε ρεύμα. Θέλει ένα σταθεροποιητή τάσης, έναν τελεστικό, 5 αντιστάσεις και μερικούς πυκνωτές απόζευξης.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
17-05-11, 22:31
Φίλιππε , εαν θέλεις να βάλεις την μπάλα στα δίχτυα :biggrin:

Πρέπει να μας πετάξεις και το σχέδιο, και το τυπωμένο . :001_tt2:

gsmaster
17-05-11, 23:23
Τα περισσότερα Inverter έχουν διάφορες επιλογές λειτουργίας. Μέσα σε αυτές είναι και ο έλεγχος 0-10V, και πολλές φορές σου δίνει και την σταθεροποιημένη τάση 10V για να την συνδέσεις κατευθείαν σε ποτενσιόμτερο. Άλλα έχουν και ποτενσιόμετρο ενσωματωμένο. Επίσης μπορεί να σε βολεύει να έχεις 3-4 στάνταρ ταχύτητες και να τις επιλέγεις με ανάλογες επαφές σε εισόδους.

Όλα εξαρτάνται απο το τι θες να κάνεις, και πόση απόσταση έχει ο χειρισμός απο το inverter

FILMAN
18-05-11, 09:51
Φίλιππε , εαν θέλεις να βάλεις την μπάλα στα δίχτυα :biggrin:

Πρέπει να μας πετάξεις και το σχέδιο, και το τυπωμένο . :001_tt2:
Ότι μισώ τον αθλητισμό σ' τό 'χω πει, δεν σ' τό 'χω πει; :001_tt2:

MacGyver
18-05-11, 11:01
Τα περισσότερα Inverter έχουν διάφορες επιλογές λειτουργίας. Μέσα σε αυτές είναι και ο έλεγχος 0-10V, και πολλές φορές σου δίνει και την σταθεροποιημένη τάση 10V για να την συνδέσεις κατευθείαν σε ποτενσιόμετρο. Άλλα έχουν και ποτενσιόμετρο ενσωματωμένο. Επίσης μπορεί να σε βολεύει να έχεις 3-4 στάνταρ ταχύτητες και να τις επιλέγεις με ανάλογες επαφές σε εισόδους.

Όλα εξαρτάνται απο το τι θες να κάνεις, και πόση απόσταση έχει ο χειρισμός απο το inverter
Όλα τα ανωτέρω σωστά.
high frequency (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34131) για την περίπτωση που περιγράφεις, λογικά δεν χρειάζεται κάποια κατασκευή εξωτερικά, αφού μπορείς να εκμεταλευτείς αυτά που σου παρέχει η συσκευή.
Άν οπωσδήποτε απαιτείται έλεγχος-παροχή 4-20ma και δεν υφίσταται ανάλογη είσοδος η δυνατότητα αλλαγής μέσω jumper μπορεί κανείς να εκμεταλευτεί την αναλογική είσοδο (0-10V) μετατρέποντάς την σε 4-20 με την ανάλογη shunt.
Εδώ ένα τυπικό drive. (pin 1,2,7)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-05-11, 23:54
Ότι μισώ τον αθλητισμό σ' τό 'χω πει, δεν σ' τό 'χω πει; :001_tt2:

Είσαι Κακός !! :laugh:

Αλλά έχεις το σεβασμό μου .. :wiink:

FILMAN
19-05-11, 14:43
Είναι μια επιτυχία κι αυτή...