PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμενο σποτακι led SMD. Απορια



Mixalis xania
17-05-11, 21:29
Καλησπερα και παλι. Αυτο εδω στην φωτογραφια ειναι ενα σποτ με led smd
Εχει ομως ενα προβλημα. Οταν μπαινει σε λειτουργια δεν αναβει κανονικα αλλα ελαχιστα. Εχω κανει ελεγχο στις αντιστασεις και στον πυκνωτη και δεν εχουν προβλημα. Δεν ξερω ομως τι ειναι αυτο το μπλε υποθετω πως ειναι πυκνωτης. Γραφει πανω 334κ-400v.
Πως θα ελεξω αν λειτουργει και τι ειναι? Και θελω να ελεξω τις διοδους που ειναι 1ν1007 και ειναι 4 δημιουργωντας μια γεφυρα ανορθωσης. Πως θα δω αν εχουν καει? :001_smile:




20259

xampos
17-05-11, 21:52
Πυκνωτήε είναι στα 330nF στα 400 V

Mixalis xania
18-05-11, 12:31
Και γιατι γραφει 334κ και οχι nf? Πως ξερω τι εχει χαλασει?

FILMAN
18-05-11, 12:40
334 = 33 και 4 μηδενικά = 330 000 pF = 330nF. Τον μετράς με καπασιτόμετρο. Άσε που είναι επικίνδυνος να σκάσει.
Οι δίοδοι πάλι αποκλείεται να είναι 1Ν1007, μάλλον ήθελες να γράψεις 1Ν4007. Τις ελέγχεις με πολύμετρο στην κλίμακα ελέγχου διόδων.

-nikos-
18-05-11, 13:31
Καλησπερα και παλι. Αυτο εδω στην φωτογραφια ειναι ενα σποτ με led smd
Εχει ομως ενα προβλημα. Οταν μπαινει σε λειτουργια δεν αναβει κανονικα αλλα ελαχιστα. Εχω κανει ελεγχο στις αντιστασεις και στον πυκνωτη και δεν εχουν προβλημα. Δεν ξερω ομως τι ειναι αυτο το μπλε υποθετω πως ειναι πυκνωτης. Γραφει πανω 334κ-400v.
Πως θα ελεξω αν λειτουργει και τι ειναι? Και θελω να ελεξω τις διοδους που ειναι 1ν1007 και ειναι 4 δημιουργωντας μια γεφυρα ανορθωσης. Πως θα δω αν εχουν καει? :001_smile:




20259

καταρχην θα δεις αν φερνει ρευμα στα λεντ μετρωντας τις
επαφες,,κατι αλλο ειναι οτι τα λεντ ειναι εν δυναμη διωδοι και αν τροφωδοτιθουν
αναποδα δεν αναβουν και τελικα γνωριζωντας ποσο ειναι τα βολτ λιτουργειας του
λεντ το τροφωδοτεις απευθιας [με συνεχες ρευμα]για να δης αν το προβλημα
ειναι στην πλακετα η στα λεντ.

her
18-05-11, 14:43
καταρχην θα δεις αν φερνει ρευμα στα λεντ μετρωντας τις
επαφες,,κατι αλλο ειναι οτι τα λεντ ειναι εν δυναμη διωδοι και αν τροφωδοτιθουν
αναποδα δεν αναβουν και τελικα γνωριζωντας ποσο ειναι τα βολτ λιτουργειας του
λεντ το τροφωδοτεις απευθιας [με συνεχες ρευμα]για να δης αν το προβλημα
ειναι στην πλακετα η στα λεντ.

Μέσω μιας αντίστασης για περιορισμό του ρεύματος φυσικά.

minusplus
18-05-11, 16:27
Το κύκλωμα ανορθώνει τα 220V (με ένα γρήγορο υπολογισμό) στα 24V περίπου. Πιθανόν να έχει κ μια zener στην έξοδο. Τσέκαρε τη τάση εξόδου, με προσοχή με τα led και χωρίς

FILMAN
18-05-11, 16:32
Δημήτρη ρόλο ζένερ παίζουν τα ίδια τα LED. Καλό είναι να μην το τροφοδοτήσει χωρίς τα LED πάνω, γιατί μάλλον θα εκραγεί ο ηλεκτρολυτικός καθώς θα φορτιστεί στα 325V.

minusplus
18-05-11, 16:51
Φίλιππε εγώ χρησιμοποιώ παρόμοιο κύκλωμα για τροφοδοσία μ/ε. Ο πυκνωτής είναι παράλληλα με μία αντίσταση 1Μ και σε σειρά με το υπόλοιπο κύκλωμα. Δεν υπάρχει φόβος υπερφόρτωσης , αλλά θέλει προσοχή.

Υ.Γ Η zener όντως δε χρειάζεται, βιάστηκα.

Mixalis xania
18-05-11, 22:35
Δεν υπαρχει καμια ζενερ διοδος. Μονο 4 διοδους. Για το τι τυπου ειναι θα το ελεξω αυριο. Στο πολυμετρο στο σημα που εχει την διοδο πως ελεγχω αν λειτουργει?

klik
19-05-11, 00:02
Φίλιππε εγώ χρησιμοποιώ παρόμοιο κύκλωμα για τροφοδοσία μ/ε. Ο πυκνωτής είναι παράλληλα με μία αντίσταση 1Μ και σε σειρά με το υπόλοιπο κύκλωμα. Δεν υπάρχει φόβος υπερφόρτωσης , αλλά θέλει προσοχή.
Για να μην έχει ζένερ (ή led), θα πρέπει όταν το κύκλωμα σου καταναλώνει το ελάχιστο ρεύμα (όταν π.χ. ο μ.ε. κοιμάται) να δημιουργεί αρκετή πτώση τάσης στον πυκνωτή ώστε να μην ξεφύγεις από τα όρια του ηλεκτρολυτικού.
Ακόμα και τότε όμως, καλά είναι να βάζεις zener για λόγους ασφαλείας, γιατί τι θα γίνει αν ο μ.ε. μεταβεί σε κατάσταση "πλήρους ύπνου" λόγω σφαλμάτων στο oscillation block; (π.χ. οι pic18f μικροελεγκτές έχουν nanoWatt κατανάλωση σε κάποιες καταστάσεις λειτουργίας).

Αν βγάλεις τον μ.ε. (ή τα led) και δεν έχεις zener, ο πυκνωτής δεν θα είναι ... χαρούμενος!

klik
19-05-11, 00:15
Δεν υπαρχει καμια ζενερ διοδος. Μονο 4 διοδους. Για το τι τυπου ειναι θα το ελεξω αυριο. Στο πολυμετρο στο σημα που εχει την διοδο πως ελεγχω αν λειτουργει?

Δες εδώ (http://www.electroniccircuits.gr/diodoi.html) (στην παράγραφο "3. Έλεγχος διόδων με πολύμετρο").
υγ. τη σελίδα την βρήκα στο γοογλη, έχει λάθη θεωρίας, αλλά στη μέτρηση θα σε βοηθήσει.

FILMAN
19-05-11, 10:57
Για να μην έχει ζένερ (ή led), θα πρέπει όταν το κύκλωμα σου καταναλώνει το ελάχιστο ρεύμα (όταν π.χ. ο μ.ε. κοιμάται) να δημιουργεί αρκετή πτώση τάσης στον πυκνωτή ώστε να μην ξεφύγεις από τα όρια του ηλεκτρολυτικού.
Ακόμα και τότε όμως, καλά είναι να βάζεις zener για λόγους ασφαλείας, γιατί τι θα γίνει αν ο μ.ε. μεταβεί σε κατάσταση "πλήρους ύπνου" λόγω σφαλμάτων στο oscillation block; (π.χ. οι pic18f μικροελεγκτές έχουν nanoWatt κατανάλωση σε κάποιες καταστάσεις λειτουργίας).

Αν βγάλεις τον μ.ε. (ή τα led) και δεν έχεις zener, ο πυκνωτής δεν θα είναι ... χαρούμενος!
Δεν είναι μόνο έτσι, αφού ανάλογα με το ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα θα παίζει και η τάση τροφοδοσίας! Και σίγουρα ένας ηλεκτρολυτικός με τάση εργασίας 35V θα τη βγάλη καθαρή στα 20V, ο μ/ε όμως όχι! Να γιατί μπαίνει η ζένερ. Έτσι το περισσότερο ή λιγότερο ρεύμα που απομένει αν αφαιρέσουμε το ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα από αυτό που δίνει ο πυκνωτής, διέρχεται από τη ζένερ, και έτσι η τάση τροφοδοσίας δεν ανεβοκατεβαίνει καθόλου.

Εδώ όμως υπάρχει μια διαφορά! Δεν υπάρχει περίπτωση να τροφοδοτούμε τη λάμπα και ταυτόχρονα να θέλουμε τα LED να είναι σβηστά! Οπότε η ζένερ είναι πραγματικά άχρηστη εδώ - την ίδια δουλειά κάνουν τα ίδια τα LED. Άλλωστε όπως είπε ο φίλος πράγματι, ζένερ δεν έχει. Βγάζοντας λοιπόν εκτός κυκλώματος τα LED, ο ηλεκτρολυτικός θα σκάσει γιατί θα φτάσει σε τάση 325V.

-nikos-
19-05-11, 11:07
το εν λογο σποτακι μηπως δεν περνει 220V αλλα μετα απο μετασχηματιστη [36-42 βολτ]
και εχει καει το προτευων ?
κατα τα αλλα εφωσων εχει εναλασομενο στην αρχικη του τροφωδοσια δεν εξαρτατε απο τον
πυκνωτη αμεσα.

klik
19-05-11, 11:15
Δεν είναι μόνο έτσι, αφού ανάλογα με το ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα θα παίζει και η τάση τροφοδοσίας! Και σίγουρα ένας ηλεκτρολυτικός με τάση εργασίας 35V θα τη βγάλη καθαρή στα 20V, ο μ/ε όμως όχι! Να γιατί μπαίνει η ζένερ. .. μικροελεγκτής χωρίς regulator (ή ζενερ) δεν γίνεται φυσικά.

για τα led έχω συμφωνήσει στο αρχικό μου μήνυμα ότι αρκεί:


Για να μην έχει ζένερ (ή led)...

GeorgeVita
19-05-11, 11:33
...Πως θα ελέγξω αν λειτουργεί και τι είναι;

Προτείνω στον Μιχάλη να ΜΗΝ προσπαθήσει να επισκευάσει το spotάκι!
Αν θέλει μπορεί να το δει σαν εξαρτήματα και ανεξάρτητα LED και να πειραματιστεί με μικρές τάσεις DC για να μάθει πως λειτουργούν τα LED.

Εφόσον δεν έχει εμπειρία με τα εξαρτήματα είναι αρκετά επικίνδυνο να δοκιμάσει "τι πέτυχε" στα 230VAC!

Επιπλέον μάλλον "κάηκε" γιατί είναι χαμηλής ποιότητας (1η γενιά κινεζικής σχεδίασης...), άρα τι νόημα έχει η επισκευή του; Ενα νέο spot θα φέγγει καλύτερα, περισσότερο, με μικρότερη κατανάλωση και είναι ήδη φθηνό. Αν είναι για να αποκτήσει γνώσεις ας ξεκινήσει από τα σχεδόν ακίνδυνα 12V.

G

Mixalis xania
19-05-11, 11:33
Τελικα εχει διοδους 1n4007. Εγω τι μπορω να κανω για να το επισκευασω? Τι μπορω να αντικαταστησω?

-nikos-
19-05-11, 11:47
Τελικα εχει διοδους 1n4007. Εγω τι μπορω να κανω για να το επισκευασω? Τι μπορω να αντικαταστησω?

να βρεις τι χαλασε

BESTCHRISS
19-05-11, 13:26
παντως οτι θα κανεις προσεχε σε περιπτωση που συνδεεται αυτο στο δικτυο 230V γιατι εκει βλεπω στην πλακετα στην εισοδο γραφει Ν και L (ουδετερος-φαση)
αν εχει μ/ε πριν δεν υπαρχει προβλημα (που μαλλον δεν εχει)
επισης μετρησε οπως ειναι επανω στα led αν πηγαινει ταη 3,3 volt περιπου για να δεις αν δεν εχουν προβλημα
η αν θες παρε ενα τροφοδοτικο και συνδεσε στο +(κιτρινο καλωδιο) +12volt και γειωση -(μαυρο καλωδιο) το αποσυνδεεις βεβαια απο το κυκλωμα σου
εφοσον εχουν αντιστασεις τα led (θα δεις κατω αποτην πλακετα των led)θα πρεπει να εχει smd αντιστασεις

FILMAN
19-05-11, 14:19
το εν λογο σποτακι μηπως δεν περνει 220V αλλα μετα απο μετασχηματιστη [36-42 βολτ]
και εχει καει το προτευων ?
κατα τα αλλα εφωσων εχει εναλασομενο στην αρχικη του τροφωδοσια δεν εξαρτατε απο τον
πυκνωτη αμεσα.

Όχι, παίρνει 220 εξ ου και ο πυκνωτής των 400V

Η φωτεινότητα φυσικά και εξαρτάται από τη χωρητικότητα του πυκνωτή αυτού, διότι αυτός καθορίζει το ρεύμα που θα περάσει

BESTCHRISS
23-05-11, 11:59
εγω φιλε φιλιππα πιστευω οτι καταβαζει την ταση δικτυο με την βαττικη που ειναι αν δεν κανω λαθος 6,8ΚΩ
στην συνεχεια κανει ανορθωση με τα δυοδακια και εχει για εξομαλυνση των ηλεκτρολυτικο
που πρεπει να ειναι 16V/1000μf μαλλον
και βγαζει περιπου 12volt στην εξοδο
400volt πρεπει να ειναι ο μπλε πυκνωτης που ειναι στο δικτυο 230volt
φιλικα

FILMAN
23-05-11, 12:27
Εγώ πάλι δεν λέω απλώς, αλλά έτσι είναι: Ο πυκνωτής των 330n είναι σε σειρά με την παροχή των 230V~ και αυτός με τη χωρητική του αντίσταση είναι που βασικά ελέγχει το ρεύμα που περνάει από τα LED

Η βατική αντίσταση (που δεν πρέπει να είναι 6.8kΩ αλλά μερικά Ω ή μερικές δεκάδες Ω - η συγκεκριμένη μοιάζει να είναι 68Ω) είναι κι αυτή σε σειρά με την παροχή, και α) περιορίζει το ρεύμα ζεύξεως που θα ήταν μεγάλο λόγω του αφόρτιστου πυκνωτή 330n, και β) περιορίζει το ρεύμα των αρμονικών

Μετά έχουμε γέφυρα ανόρθωσης, πυκνωτή εξομάλυνσης και τα LED χωρίς αντίσταση περιορισμού - δεν χρειάζεται, υπάρχει ήδη περιορισμός ρεύματος κυρίως λόγω του εν σειρά πυκνωτή 330n

Πρέπει να υπάρχει και μια αντίσταση μερικών 100ντάδων kΩ έως μερικών ΜΩ (φαίνεται να είναι 470kΩ) παράλληλα στον πυκνωτή 330n για εκφόρτισή του κατά την αποσύνδεση της λάμπας

Αυτά.

minusplus
23-05-11, 12:41
Όπως τα λέει ο Φίλιππος είναι το κύκλωμα.
Ο πυκνωτής παίζει το βασικότερο ρόλο. Είναι ιδανικό και οικονομικό κύκλωμα για φορτία μερικών 10δων mA.

BESTCHRISS
23-05-11, 12:55
εγω πιστευω οτι πολυ επικυνδυνο το κυκλωμα αυτο και βεβαια πολυ φθηνο στην κατασκευη
πιστευω καλυτερα χρειαζοταν και κανενα πηνιο στα 230volt και στο δικτυο καμια varistor
και καλυτερα και κανενα optocoupler για ασφαλεια
φιλικα

FILMAN
23-05-11, 13:00
Φυσικά και είναι επικίνδυνο. Αφού το ανοίξεις βέβαια. Αλλά και πάλι ο ΜΚΤ πυκνωτής εκεί δεν είναι καλός. Αυτός είναι για DC. Το βαρίστορ δεν θα είχε να προσφέρει και πολλά. Τώρα το πηνίο που λες και το optocoupler πώς φαντάστηκες ότι θα μπορούσαν να συνδεθούν, μόνο εσύ ξέρεις.

Mixalis xania
24-05-11, 21:04
Λοιπον μετρησα την ταση που βγαζει χωρις να ειναι συνδεμενα τα λεντ και ειναι 62 βολτ dc. Ενω με συνδεμενα τα led 52v dc. Τελικα υπαρχει καποια λυση? Δεν εχει καει κανενα απο τα εξαρτηματα απο οτι καταλαβα και απο της μετρησεις. Υπαρχει καποιο κυκλωμα παρομοιο για να το αντικαταστησω? Να αλλαξω καποιο εξαρτημα?

minusplus
04-06-11, 00:40
Κάνε ένα κόπο και δοκίμασε τα Led ένα-ένα, όπως είναι με 3V (2x1,5)

BESTCHRISS
04-06-11, 12:54
τα led smd που εχεις ειναι τριπλο
δηλαδη το καθε led smd περιλαμβανει 3 led λειτουργεια το καθενα 3,3volt
μέτρα αντικριστα τα ποδαρακια σε καθε smd chip και θα πρεπει να ειναι 3,3 volt
τρεις μετρησεις δηλαδη σε καθε led smd
αν φθανει ταση τοτε ειναι καμενα τα led
αν δεν φθανει ταση στα led τοτε ειναι καμενες οι smd αντιστασεις στην κατω πλευρα της πλακετας

βεβαια μετρα και την ταση στο ac volt
μηπως δεν εχεις απολυτα dc ταση αλλα και κυματωση

Mixalis xania
04-06-11, 14:22
Δεν υπαρχουν smd αντιστασεις κατω απο την πλακετα εκτος αν ειναι κρυφες.

BESTCHRISS
04-06-11, 18:03
αρα ολα τα led smd συνδεονταια στην σειρα 7Χ3=21 Χ 3 VOLT περιπου 63 volt συνολικα
αρα θα πρεπει στο καθε led στα αντικριστα ποδαρακια να εχει 3volt
αρα αν η ταση πεφτει στα 52 volt οταν τα συνδεεις
τοτε το καθενα ανιστοιχει ταση 52/21=2,48volt

BESTCHRISS
04-06-11, 18:08
συνεπως αν ενα led εχει προβλημα δεν θα αναβουν και τα υπολοιπα ειναι περιπου κυκλωμ στα led χριστουγενιατικου δεντρου που ολα στην σειρα
και αν καει ενα δεν λειτουργουν τα υπολοιπα
παντως πολυ χαλια συνδεσμολογια εχουν επρεπε αν τρια led να συνδεονται παραλληλα με αντιστασεις βεβαια
αλλα γινονται ολα λογο οικονομιας

μια καλη λυση να ξακανοκoλησεις τα led με νεα κολληση με κολητηρι
μηπως κανενα δεν εχει κολληθει καλα

Mixalis xania
04-06-11, 22:10
Τα λεντ ειναι συνδεμενα οπως λετε σε σειρα. Ελεξα και εχουν κοληθει ολα σωστα. Δεν εχουν καει απλα αναβουν ελαχιστα. Τι φταιει αραγε?

minusplus
04-06-11, 23:06
Μιχάλη, δοκίμασες αυτό που σου είπα πρίν (#27)? ή ο BESTCHRISS (#28 )?

mrelectro
05-06-11, 10:29
Αφου ειναι σε σειρά...η ταση τροφοδοσίας τους ειναι χαμηλότερη απ την κανονική.Μέτρα στην έξοδο της ανόρθωσης +- τι τάση τους δίνεις ή Αλλαξε τα διοδακια κατ ευθείαν.Χαρα στην υπομονή σου.

Mixalis xania
05-06-11, 20:04
Μιχάλη, δοκίμασες αυτό που σου είπα πρίν (#27)? ή ο BESTCHRISS (#28 )?

Δοκιμασα τα λεντ ενα προς ενα και αναβουν. Μετα θα δοκιμασω την ταση σε καθε λεντ.
Μπουρδες βασικα τι καθομαι και ασχολουμε μονο και μονο για να δω τι εχει χαλασει!!

FILMAN
06-06-11, 11:26
Άλλαξε τον πυκνωτή των 330nF.

Mixalis xania
06-06-11, 11:37
Να τον αλλαξω με ενα ιδιο στην ιδια ταση ετσι? Δεν εχει καει ομως γιατι τον εχω μετρησει...

FILMAN
06-06-11, 12:03
Τον μέτρησες με καπασιτόμετρο και πόσο έδειξε;

BESTCHRISS
06-06-11, 13:19
εγω πιστευω oτι φταιει ο πυκνωτης ο μαυρος στην εξοδο ποσα volt ειναι φίλε
πρεπει να ειναι στα 63volt τουλαχιστο ΕΙΝΑΙ;

FILMAN
06-06-11, 14:01
Δηλαδή αν είναι 63V τα LED θα ανάβουν κανονικά ενώ αν είναι 50V θα ανάβουν λιγότερο;
Επειδή κάποιοι ακόμα δεν το έχουν καταλάβει, το ρεύμα ήτοι τη φωτεινότητα την καθορίζει κυρίως ο πυκνωτής των 330nF. Αν έχει χάσει μέρος της χωρητικότητάς του τα LED θα ανάβουν πιο αμυδρά.

minusplus
06-06-11, 16:06
Μιχάλη, έχω κατέβει για δουλειά στα Χανιά. Απο το πρωί θα είμαι στα Κτελ. Αν θέλεις στείλε π.μ να τα πούμε.

BESTCHRISS
06-06-11, 19:15
Δηλαδή αν είναι 63V τα LED θα ανάβουν κανονικά ενώ αν είναι 50V θα ανάβουν λιγότερο;
Επειδή κάποιοι ακόμα δεν το έχουν καταλάβει, το ρεύμα ήτοι τη φωτεινότητα την καθορίζει κυρίως ο πυκνωτής των 330nF. Αν έχει χάσει μέρος της χωρητικότητάς του τα LED θα ανάβουν πιο αμυδρά.


[Λοιπον μετρησα την ταση που βγαζει χωρις να ειναι συνδεμενα τα λεντ και ειναι 62 βολτ dc. Ενω με συνδεμενα τα led 52v dc. Τελικα υπαρχει καποια λυση? Δεν εχει καει κανενα απο τα εξαρτηματα απο οτι καταλαβα και απο της μετρησεις. Υπαρχει καποιο κυκλωμα παρομοιο για να το αντικαταστησω? Να αλλαξω καποιο εξαρτημα? ] mixalhs-xania

που σημαινει αν ειναι στα 50 volt αντι στα 63 volt εχει παθει διαρροη με αποτελεσμα μεγαλη κυματωση στην ταση εξοδου
αν μετρησει στο a.c στην εξοδο την ταση και οχι στο d.c δεν θα ειναι κοντα στο μηδεν

εδω εγω εβαλα στα 16v/4700μF στο αυτοκινητο και επαθε διαρροη
και τον αλλαξα με 25v/4700μF και ειναι ολα ενταξει

Σταύρος Απο
14-02-13, 00:19
Γεια σου φιλε..Αυτο το προβλημα που ειχες εσυ το εχω εγω τωρα ( ακριβως ),με παρόμοιο led spot http://www.ebay.com/itm/150839314425?var=450093065014&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 .Τελικα εβγαλες ακρη??

Mixalis xania
18-02-13, 12:00
Κοιτα να δεις εγω δεν το εφτιαξα τελικα αλλα μου εστειλε καινουρια ο πωλητης τζαμπα...αλλα αυτο που χρειαζεσαι ειναι νεο τροφοδοτικο
μεσα στο σποτακι ι καποια πατεντα.
Ορισμενα απτα σποτ toy ebay δεν κανουν τιποτα το τροφοδοτικο που εχουν μεσα ειναι φτηνιαρικο...!

Σταύρος Απο
20-02-13, 20:13
Κοιτα να δεις εγω δεν το εφτιαξα τελικα αλλα μου εστειλε καινουρια ο πωλητης τζαμπα...αλλα αυτο που χρειαζεσαι ειναι νεο τροφοδοτικο
μεσα στο σποτακι ι καποια πατεντα.
Ορισμενα απτα σποτ toy ebay δεν κανουν τιποτα το τροφοδοτικο που εχουν μεσα ειναι φτηνιαρικο...!
Ευχαριστώ φίλε