Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : πλακετα για lcd ρολόι



gnt
18-05-11, 17:59
Γεια και χαρα

Για ένα project χρειάζομαι να τοποθετήσω το lcd ενός ρολογιού χειρός σε καινούριο pcb. Μέτρησα τις επαφές που 'πάταγε' (2 σειρές των 14 επαφών), το σχεδίασα, το τύπωσα, το σιδέρωσα και το αποχάλκωσα. Το καινούριο pcb δηλαδή έχει ίδιες επαφές με την αρχική πλακέτα, οι οποίες με καλωδιοταινίες συνδέονται στην αρχική πλακέτα.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: όποτε πρέπει να ανάψει κάποιο segment στο ψηφείο των δεκάδων στην ώρα όλα τα σεγμεντς γίνονται αχνά, δηλαδή όταν η ώρα είναι πχ 9:59 όλα ωραία και καλά, εάν πάει 10:00 γίνεται αυτό που περιέγραψα προηγουμένος.
Επίσης ανάβει το μεσαίο οριζόντιο ενώ δεν θα έπρεπε όταν δείχνει 1 (-| αντί για |).

Έχω ελέγξει ότι υπάρχει συνεχεία απο τις επαφές του νέου pcb έως τις επαφές της μαμάς πλακέτας, και έχω προσπαθήσει να διορθώσω τις αποκλείσεις από το σιδέρομα/αποχάλκωση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το πως να βρώ τι φτάει? Είμαι στο τσακ να το παρατήσω κ να βρω ενα ρολόι με πιο απλη οθόνη...

ΥΓ Συγνώμη αν έκανα ποστ σε λάθος θεματική.

leosedf
18-05-11, 22:44
Έλα πές την αλήθεια.... Προσπαθείς να φτιάξεις βόμβα με στύλ :)

Δεν το κόβω να παίξει γιατί τράβηξες μισό χιλιόμετρο καλώδια (με τα δεδομένα του ρολογιού). Το ρολοί είναι φτιαγμένο με την προυπόθεση η οθόνη να έχει πολύ κοντύτερες γραμμές. Τα καλώδια απλα δημιουργούν πτώση τάσεως

klik
18-05-11, 23:47
Έλα πές την αλήθεια.... Προσπαθείς να φτιάξεις βόμβα με στύλ :)...
:lool:


...Επίσης ανάβει το μεσαίο οριζόντιο ενώ δεν θα έπρεπε όταν δείχνει 1 (-| αντί για |)...
έχεις δηλαδή ένα ψιλοβραχυκυκλωματάκι (καθάρισε ακόμα και το flux)

gnt
19-05-11, 10:19
Έλα πές την αλήθεια.... Προσπαθείς να φτιάξεις βόμβα με στύλ :)
:D


Δεν το κόβω να παίξει γιατί τράβηξες μισό χιλιόμετρο καλώδια (με τα δεδομένα του ρολογιού). Το ρολοί είναι φτιαγμένο με την προυπόθεση η οθόνη να έχει πολύ κοντύτερες γραμμές. Τα καλώδια απλα δημιουργούν πτώση τάσεως
Το σκεύτηκα κι εγώ αυτό, αλλά γιατί δουλεύει... "ρολόι" όταν δεν έχει ψηφείο δεκάδων στην ώρα?



:lool:
έχεις δηλαδή ένα ψιλοβραχυκυκλωματάκι (καθάρισε ακόμα και το flux)
Λές να είναι αυτό? Είχα μετρήσει με πολύμετρο ότι δεν υπάρχει συνεχεία σε γειτονικές επαφές... Θα ξαναξεψειρίσω τις πλακέτες να δω... Είναι και τόσο μικρές οι αποστάσεις που δύσκολα το δουλεύεις....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

klik
19-05-11, 11:19
:D


Το σκεύτηκα κι εγώ αυτό, αλλά γιατί δουλεύει... "ρολόι" όταν δεν έχει ψηφείο δεκάδων στην ώρα?



Λές να είναι αυτό? Είχα μετρήσει με πολύμετρο ότι δεν υπάρχει συνεχεία σε γειτονικές επαφές... Θα ξαναξεψειρίσω τις πλακέτες να δω... Είναι και τόσο μικρές οι αποστάσεις που δύσκολα το δουλεύεις....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

μην μετράς για συνέχεια στην κλίμακα των 200Ωμ, ακόμα και 10ΚΩ αντίσταση θα σου κάνουν ζημιά στην εμφάνιση. Οι γραμμές αυτές διαρρέονται από nanoAmpere!

FILMAN
19-05-11, 14:39
μην μετράς για συνέχεια στην κλίμακα των 200Ωμ, ακόμα και 10ΚΩ αντίσταση θα σου κάνουν ζημιά στην εμφάνιση. Οι γραμμές αυτές διαρρέονται από nanoAmpere!
Έτσι, και ακριβώς γι αυτό δεν γίνεται να φταίει η πτώση στα καλώδια, ούτε και η αυτεπαγωγή ή η χωρητικότητά τους, γιατί οι συχνότητες εκεί είναι μερικές 10δες ή 100ντάδες Hz.

gnt
19-05-11, 20:26
Ευχαριστω παιδια, αφου τα ξαναειδα/μετρησα ολα και εξυσα κ οτι flux και καταλοιπα ειχαν μεινει καλυτερα, δουλεψε. Ξελάσπωσε το project...

Jimakos_Sn
21-05-11, 12:35
Το μελάνι που έχει κολλήσει απο το σιδέρωμα πρέπει να το ξύνουμε ή δεν υπάρχει προβλημα και προφυλάσσει και απο την οξείδωση?