PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για 555



kplgr
20-05-11, 19:17
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα για το 555, αλλά πρώτα μια μικρή
εισαγωγή: Θέλω τετράγωνους παλμούς συχνότητας περίπου 1KHz (1,27κατι δλδ).
Το duty cycle μου είναι "αδιάφορο", επομένως μιλάμε μόνο για R1, R2 και τον πυκνωτή.

1) Έχω επιλέξει για τα R1, R2, C αντίστοιχα τιμές 1k, 5k, 100nF.
Υπάρχει κάποιος λόγος για να χρησιμοποιήσω μεγαλύτερο/μικρότερο πυκνωτή (και
αντίστοιχα να αλλάξω τις τιμές των αντιστάσεων)?

2) Σε βάθος χρόνου, αν για παράδειγμα το 555 "τρέχει" 2 μέρες σερί, θα υπάρχει
σοβαρή απόκλιση στην συχνότητα της ταλάντωσης ή δεν το επηρεάζει ο χρόνος
λειτουργίας?

ptisi110
21-05-11, 19:58
Από το datasheet (http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf) δίνει για Threshold Current (Note 6) 0.1μΑ - 0.25 μA.. Στο Note 6 δίνει, Note 6: This will determine the maximum value of RA + RB for 15V operation. The maximum total (RA + RB) is 20MΩ.. Άρα για δεδομένο άθροισμα αντιστάσεων < 20ΜΩ στα 15V υπολογίζεις τον πυκνωτή που θες για την συχνότητα που επέλεξες.

FILMAN
23-05-11, 11:54
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα για το 555, αλλά πρώτα μια μικρή
εισαγωγή: Θέλω τετράγωνους παλμούς συχνότητας περίπου 1KHz (1,27κατι δλδ).
Το duty cycle μου είναι "αδιάφορο", επομένως μιλάμε μόνο για R1, R2 και τον πυκνωτή.

(Πάντως ίσως να σε ενδιαφέρει ότι μπορείς να αφήσεις το πιν 7 ασύνδετο, και το άκρο της R2 που πήγαινε εκεί να το βάλεις στο πιν 3. Η R1 φεύγει τελείως. Το duty cycle θα είναι ακριβώς 50%.)

1) Έχω επιλέξει για τα R1, R2, C αντίστοιχα τιμές 1k, 5k, 100nF.
Υπάρχει κάποιος λόγος για να χρησιμοποιήσω μεγαλύτερο/μικρότερο πυκνωτή (και
αντίστοιχα να αλλάξω τις τιμές των αντιστάσεων)?

(Κοίτα, τα 100nF είναι πάντα μια όμορφη τιμή πυκνωτή. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με R1 = 1kΩ θα έχεις σχετικά αυξημένο ρεύμα λειτουργίας, κακό αν έχεις μπαταρία για τροφοδοσία. Ίσως λοιπόν τιμές 10kΩ, 50kΩ και 10nF να είναι τελικά πιο λογικές. Αλήθεια πού βρήκες αντίσταση 5kΩ; )

2) Σε βάθος χρόνου, αν για παράδειγμα το 555 "τρέχει" 2 μέρες σερί, θα υπάρχει
σοβαρή απόκλιση στην συχνότητα της ταλάντωσης ή δεν το επηρεάζει ο χρόνος
λειτουργίας?
Αυτό εξαρτάται από τα υλικά σου. Π.χ. αν ο πυκνωτής χρονισμού είναι κεραμικός, θα έχεις πολύ μεγαλύτερες αποκλίσεις λόγω θερμοκρασίας από ότι με έναν πολυεστερικό.

kplgr
23-05-11, 19:40
...

Φίλιππε για 50% duty cycle εγώ ήξερα κάτι για δίοδο παράλληλα στην R2 (δηλαδή R1=R2 και δίοδο παράλληλα στην R2, για να ακριβολογούμε),
ωστόσο ευχαριστώ για την πληροφορία, ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί! 5kΩ έχω μια σύρματος αλλά θα την φυλάξω για τίποτα καλύτερο, προς
το παρόν είναι στο breadboard με 2 παράλληλες 10kΩ. Στο τελικό κύκλωμα μάλλον θα γίνει 4,7kΩ + σχετικό τριμμεράκι 1kΩ σε σειρά για να έχω
ένα μικρό εύρος ρύθμισης της συχνότητας. Η τροφοδοσία δεν θα είναι με μπαταρία, αλλά θα δω μήπως και ακολουθήσω το 10/50/10 που προτείνεις,
αν έχω πρόχειρα τα υλικά!

FILMAN
24-05-11, 10:44
Φίλιππε για 50% duty cycle εγώ ήξερα κάτι για δίοδο παράλληλα στην R2 (δηλαδή R1=R2 και δίοδο παράλληλα στην R2, για να ακριβολογούμε),

(Ναι, γίνεται και έτσι. Αλλά απαιτεί περισσότερα υλικά! )

ωστόσο ευχαριστώ για την πληροφορία, ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί! 5kΩ έχω μια σύρματος αλλά θα την φυλάξω για τίποτα καλύτερο, προς

(Ε, ναι, μάλλον της αξίζει μια καλύτερη τύχη! )

το παρόν είναι στο breadboard με 2 παράλληλες 10kΩ. Στο τελικό κύκλωμα μάλλον θα γίνει 4,7kΩ + σχετικό τριμμεράκι 1kΩ σε σειρά για να έχω
ένα μικρό εύρος ρύθμισης της συχνότητας. Η τροφοδοσία δεν θα είναι με μπαταρία, αλλά θα δω μήπως και ακολουθήσω το 10/50/10 που προτείνεις,
αν έχω πρόχειρα τα υλικά!Καλή επιτυχία!