PDA

Επιστροφή στο Forum : βιβλιθηκη ιδρυματος ευγενιδου



p.gabr
25-05-11, 00:01
ψαχνοντας και αναζητωντας ανακαλυψα αυτο
http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=500&cnode=81
ειναι τα βιβλια που μεγαλωσαν και εγιναν ολοι οι παλιοι μαστορες σε μορφη PDF


Βιβλιοθήκη του Τεχνικού
1962-1994

Στην Βιβλιοθήκη του Τεχνικού περιλαμβάνονται 47 βιβλία, τα οποία δεν απευθύνονται μόνο στους μαθητές των Σχολών Μηχανολόγων και Ηλεκτρολόγων Εργοδηγών, αλλά και στους μαθητές των Μέσων Σχολών Δομικών Έργων. Συνεγράφησαν και εξεδόθησαν από το 1962-1975. Η συγγραφή τους ανετέθη στο Ίδρυμα από το Υπουργείο Παιδείας το 1959. Και για τα βιβλία αυτά, κατά την συγγραφή τους, οι συγγραφείς ακολούθησαν τους ίδιους κανόνες που ίσχυαν για τα βιβλία της Βιβλιοθήκης του Τεχνίτη.


KΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Τρελός Επιστήμονας
25-05-11, 00:11
Η βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου είναι ίσως η καλύτερη στο είδος της στην Ελλάδα. Εκτός από τεχνικά βιβλία έχει επιστημονικά, λογοτεχνικά, καλλιτεχνικά και μια μεγάλη συλλογή επιστημονικών και τεχνικών περιοδικών στην Ελληνική και Αγγλική. Είμαι μέλος της από τις αρχές του '80 όταν η βιβλιοθήκη στεγαζόταν σε έναν όροφο. Τώρα είναι τριώροφη και δεν φθάνει... Ήταν και θα είναι πάντα δανειστική και δωρεάν για τα μέλη της. Η εγγραφή είναι ελεύθερη.

dovegroup
25-05-11, 00:25
Ακόμη εχω την κάρτα της (χαρτάκι) μετά απο 30+++ χρόνια...
Εκεί πρωτοδιάβασα ARRL...
Με τα πόδια πηγαίναμε ώρες δρόμο...
Τι καλά...

p.gabr
29-08-12, 22:53
Να προσθεσω-και να υποδειξω ,ενα πολυ καλο βιβλιο

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_j00052.pdf

Βιβλιο του ιδρυματος για την Α.Δ.Σ.Ε.Ν
Περιεχει βασικες αρχες ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΕΥΚΟΛΟ αλλα και πολυ αναλυτικο, καθως και προχωρημενο ,για οποιον επιθυμει

Σιγουρα ολοι οι παλαιοι πρεπει να τα ξαναφρεσκαρουμε , και οι νεοι να το συμβουλευονται
Οι 418 σελιδες αυτες ,ειναι οτι καλλυτερο υπαρχει

nikknikk4
29-08-12, 23:16
υπάρχει σχετικο θεμα απο 08-01-10

Δωρεάν Βιβλία από το ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48685&highlight=%E5%F5%E3%E5%ED%E9%E4%EF%F5


πολύ καλό site

p.gabr
29-08-12, 23:21
Βεβαιως και το εχουμε πει πολλες φορες

Εγω προτεινω το θεμα ,γιατι ειναι και λιγο δυσκολο να το βρεις

nikknikk4
29-08-12, 23:32
Βεβαιως και το εχουμε πει πολλες φορες

Εγω προτεινω το θεμα ,γιατι ειναι και λιγο δυσκολο να το βρεις

λυπάμαι αλλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

p.gabr
29-08-12, 23:42
λυπάμαι αλλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

nikknikk
Kαι το παρων θεμα ειναι περσινο.Απο τοτε πολλες φορες, εχουν αναφερθει τα βιβλια του ιδρυματος

Ομως αυτο το βιβλιο, εγω το βρηκα σημερα ,μεσα στα τοσα που υπαρχουν εκει
Το θεωρησα πολυ καλο και ειπα να το αναφερω ,γιατι εδω τσακωνομαστε μεχρι και για την ονομασια των πυκνωτων

Τωρα εαν εκανα λαθος που το αναδειξα ,αν αυτο το συγκεκριμενο βιβλιο, το γνωριζαν ολοι εκτος εμου....λαθος μου

nikknikk4
30-08-12, 00:00
σιγά μην ειναι λάθος το να δίνεις πληροφορίες... απλά λόγο του οτι εχει συζητηθεί και αλλού...!
καλο διαβασμα σε ολους


το link σε μενα ανοίγει.

nikknikk4
30-08-12, 00:04
ανοιξε και εκανες διορθωση ?