PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιάζοντας έναν αισθητήρα κίνησης.



picdev
29-05-11, 12:21
επειδή θέλω να φτιάξω έναν ασύρματο αισθητήρα κίνησης , θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το πως δουλεύουν οι ασύρματοι συναγερμοί.¨Ενα ρανταρ στέλνει σήμα στη κεντρική μονάδα ανά μία μονάδα χρόνου οτι όλα είναι οκ? αν δεν στείλει χτυπάει ο συναγερμός? με το θέμα της μπαταρίας τι γίνεται? πως γίνεται στα ασύρματα ραντάρ ή παγίδες να κραταει η μπαταρία τους για τόσο πολύ καιρό , ευχαριστώ

GeorgeVita
29-05-11, 13:52
...θέλω να φτιάξω έναν ασύρματο αισθητήρα κίνησης...
Νομίζω είναι καλύτερο να δημιουργήσεις νέο θέμα "σχεδιάζοντας ένα ασύρματο αισθητήρα κίνησης" γιατί υπάρχουν πολλά σημεία που χρειάζονται συζήτηση/προσοχή και αφορούν καθαρά την ασύρματη ζεύξη (ασφάλεια, αντιγραφή, κλπ) παρά γενικά το θέμα "DIY σύστημα ασφαλείας".
G

picdev
29-05-11, 14:21
θα πάρω έτοιμο έναν αισθητήρα κίνησης και θα βάλω πάνω ένα ασύρματο module, το οποίο κάνει κρυπτογράφηση ,έλεγχο λαθών κτλ , δηλαδή υλοποιεί δικό του πρωτόκολλο επικοινωνίας, το να κάτσω να γράψω ένα δικό μου πρωτόκολο και μάλιστα ασύρματο είναι εξαιρετικά χρονοβόρο και δύσκολο ,εγώ θα ήθελα να μείνω στο κομμάτι της επικοινωνίας με τον μΕ

GeorgeVita
29-05-11, 14:49
θα πάρω έτοιμο έναν αισθητήρα κίνησης και θα βάλω πάνω ένα ασύρματο module...
Καλύτερα να πάρεις ασύρματο αισθητήριο κίνησης για σύστημα ασφαλείας μαζί με τον δέκτη του (δεν έχω να προτείνω κάτι).

Αν χρησιμοποιήσεις σύστημα ασύρματης ζεύξης για "δεδομένα" και όχι για "σύστημα ασφαλείας", δεν θα έχει προβλευθεί κρυπτογράφηση, anti-jamming, ίσως αλλαγή συχνότητας (ή 2η συχνότητα), μπορεί να εκπέμπει "τακτικά" και να είναι ανιχνεύσιμο κλπ.

ΔΕΝ είναι απλό και ασφαλές να φτιάξεις μόνος σου τη διαδικασία εκπομπής-λήψης (το πρωτόκολλο εννοείται ότι θα είναι έτοιμο).
G

picdev
29-05-11, 15:00
κρυπτογράφηση θα υπάρχει, αλλαγή συχνότητας αυτόματα δεν υπάρχει,ολα αυτά τα θέλω για πτυχιακή εργασια , δεν με νοιάζει να είναι εμπορικό.
Εγώ σκεφτόμουν να εκμπέμπει τακτικά στη βάση οτι όλα είναι Οκ, θα υπάρχει και κρυπτογράφιση του μηνύματος απο τους μΕ, άρα θα είναι δύσκολη η αντιγραφή του μηνύματος.Αν υπάρξει παρεμβολή θα υπάρξει και αδυναμία αποστολής του μηνύματος άρα και ειδοποίηση.Βέβαια αυτό είναι δαπανηρό για τις μπαταρίες,
Δηλαδή η φιλοσοφία των ασύρματων συναγερμών είναι ότι υπάρχει anti-jamming , άρα εκμπέμπει σε αραιά διαστήματα και μόνο όταν ανιχνευτεί κίνηση? έτσι κρατάνε και πολύ οι μπαταρίες τους?

GeorgeVita
29-05-11, 15:06
Δηλαδή η φιλοσοφία είναι ότι υπάρχει anti-jamming, άρα εκμπέμπει σε αραιά διαστήματα και μόνο όταν ανιχνευτεί κίνηση; Eτσι κρατάνε και πολύ οι μπαταρίες τους;
Κάθε εταιρεία ακολουθεί διαφορετική φιλοσοφία. Γενικά είναι όπως τα λές και μερικές φορές υπάρχουν δεύτερες συχνότητες στην ίδια ή άλλη μπάντα για επιπλέον ασφάλεια. Τα ρυθμίζεις αν είναι "τακτικά" στην ενημέρωση "ΟΚ" και τι θα κάνουν σε περίπτωση alarm. Στη δική σου περίπτωση της εργασίας κάνεις σχεδόν ότι νομίζεις... Αν βρεις μερικά datasheet από έτοιμα ασύρματα συστήματα θα πάρεις και άλλες ιδέες, όχι για να τις εφαρμόσεις αλλά για να τις περιγράψεις στην εργασία σου.
G

picdev
29-05-11, 15:36
για να υπολογίσω στο περίπου20523 την ενέργεια που δαπανά το module...
Εδώ πχ λέει οτι δαπανά 6mA στα 0dbm στη μετάδοση δεδομένων, αυτή σημαίνει οτι τα 6mA θα τα δαπανά οταν στέλνει δεδομένα για μία ώρα συνεχόμενα? Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!

GeorgeVita
29-05-11, 15:55
για να υπολογίσω στο περίπου την ενέργεια που δαπανά το module...
Αν υποθέσουμε ότι θα το έχεις διαρκώς σε 'power down' και θα το ανάβεις κάθε 30sec για να εκπέμψεις ένα κωδικό με διάρκεια 5mSec, η συνολική κατανάλωση θα είναι:

power down = 700nA
TX = 6mA

μέσος όρος κατανάλωσης:
[ (0.0007mA x 30000mSec) + (6mA x 5mSec) ] / 30005mSec = 0.0017mA (1.7μΑ)

άρα σε μια ώρα θα καταναλώσεις 1.7μΑ x 1h = 1.7μAh δηλαδή "μηδενική κατανάλωση"

Στο τελικό κύκλωμά σου θα υπάρχει και ένας μC που θα ρυθμίζει το power down/TX. Η κατανάλωσή του θα προστεθεί στην παραπάνω. Το ίδιο θα ισχύσει και με το βασικό κύκλωμα του ανιχνευτή κίνησης. Εδώ τα ρεύματα είναι μεγαλύτερα και στην ουσία αυτά θα καταναλώνουν την μπαταρία.

Αν υποθέσουμε ότι υπολόγισες μια συνολική μέση κατανάλωση 0.3mAh, διαιρείς την ενέργεια της μπαταρίας δια τη μέση κατανάλωση υπολογίζοντας ώρες -> ημέρες λειτουργίας:

Για μέση κατανάλωση 0.3mAh σε μπαταρία 1000mAh το κύκλωμα θα λειτουργήσει για 1000mAh/0.3mA=3333h=138 ημέρες

G

machine22
29-05-11, 22:05
κρυπτογράφηση θα υπάρχει, αλλαγή συχνότητας αυτόματα δεν υπάρχει,ολα αυτά τα θέλω για πτυχιακή εργασια , δεν με νοιάζει να είναι εμπορικό.
Εγώ σκεφτόμουν να εκμπέμπει τακτικά στη βάση οτι όλα είναι Οκ, θα υπάρχει και κρυπτογράφιση του μηνύματος απο τους μΕ, άρα θα είναι δύσκολη η αντιγραφή του μηνύματος.Αν υπάρξει παρεμβολή θα υπάρξει και αδυναμία αποστολής του μηνύματος άρα και ειδοποίηση.Βέβαια αυτό είναι δαπανηρό για τις μπαταρίες,
Δηλαδή η φιλοσοφία των ασύρματων συναγερμών είναι ότι υπάρχει anti-jamming , άρα εκμπέμπει σε αραιά διαστήματα και μόνο όταν ανιχνευτεί κίνηση? έτσι κρατάνε και πολύ οι μπαταρίες τους?
Οι ανιχνευτές της paradox δουλεύω περισσότερο πέφτουν σε sleep mode για 3 λεπτά αν εντοπίσουν 2 φορές κίνηση μέσα σε 5 λεπτά. Έτσι εξοικονομούν μπαταρία γιατί δεν στέλνουν συνέχεια σήμα όποτε πιάνουν κίνηση.

Stratos Aggelarhs
30-05-11, 08:10
καλημερα,
και τα συστηματα τησ napco kai της univel πεφτουν σε sleep mode και στελουν τα σηματα στο κεντρο αν 2 λεπτα
εκτος φυσικα την περιπτωση του συνεγερμου απο ταμπερ και της παρεμβολης
τροφοδοτουντε με 2 μπαταριες αα 1,5v λιθιου με αυτονομια πανω απο 2 χρονια αν οι μπαταριες ειναι οκ.

GeorgeVita
30-05-11, 08:46
Οι ανιχνευτές της paradox ..

... και τα συστήματα της napco και της univel ...
Γειά σας, επειδή ο meandjerrygr σχεδιάζει ένα τέτοιο αισθητήριο (πτυχιακή εργασία) θα ήταν χρήσιμο να βρίσκαμε τα τεχνικά φυλλάδια (pdf) των έτοιμων ανιχνευτών, έστω τη γενική περιγραφή τους. Μήπως μπορείτε να αναφέρεται τουλάχιστον κάποιο κωδικό είδους για να ψάξει πιο εύκολα;
G

manolena
30-05-11, 08:59
Αγαπητέ meandjerrygr, καλημέρα. Η εταιρία Microchip έχει στις βιβλιοθήκες των application notes της αυτό:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00714a.pdf

Αφορά ένα σύστημα οικιακού συναγερμού με ασύρματα αισθητήρια επαφών όμως, αλλά φαντάζομαι πως σε συνδιασμό με έναν PIR ανιχνευτή,
μπορεί να γίνει κάτι σαν κι αυτό που ψάχνεις. Υπάρχει και appendix με τον (σχεδόν όλο) κώδικα σε C με HITECH PICC compiler και εξαιρετικό
σχολιασμό που νομίζω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά πράγματα.

picdev
30-05-11, 09:19
πολύ καλές οι πληροφορίες σας,
Αρα αν παρεμβάλω το συνναγερμό,με μια συσκευη παρεμβολης θα κάνει 2 λεπτά να χτυπήσει.
Η πτυχιακή δεν είναι μόνο αυτό, θα ελέγχω ένα σπίτι μέσω internet , οπότε θελω να βάλω και συναγερμό.
Μεσα στη βδομαδα θα μπορώ να ανοιγοκλείνω κάποια ρελε μέσω ιντερνετ, μετά θα κανω δοκιμές με τα ασύρματα module και τελος θα φτιαξω το ρανταρ

GeorgeVita
30-05-11, 10:54
... αν παρεμβάλλω το συναγερμό,με μια συσκευή παρεμβολής θα κάνει 2 λεπτά να χτυπήσει...

Σε "κανονικά συστήματα" αυτό θα γίνει όταν καταστρέψεις το αισθητήριο και δεν μπορεί να εκπέμψει το "εδώ είμαι".
Η παρεμβολή πρέπει να ανιχνευτεί από το δέκτη του κέντρου που έχει "anti-jamming" και θα έχεις συναγερμό αντίστοιχο της παραβίασης "tamper".

G

picdev
30-05-11, 17:06
Σε "κανονικά συστήματα" αυτό θα γίνει όταν καταστρέψεις το αισθητήριο και δεν μπορεί να εκπέμψει το "εδώ είμαι".
Η παρεμβολή πρέπει να ανιχνευτεί από το δέκτη του κέντρου που έχει "anti-jamming" και θα έχεις συναγερμό αντίστοιχο της παραβίασης "tamper".

G
Μου φένεται δύσκολο να κάνω κάτι τέτοιο , αλλα μια που το φερε η κουβέντα πως περίπου γίνεται? δηλαδή το κέντρο περιμένει το οκ, αλλα πως ανιχνεύει θόρυβο στα κανάλια επικοινωνίας αφου δεν θέλει να στείλει τίποτα? Μήπως ένας τρόπος είναι το κέντρο να στέλνει και να λαμβάνει μόνο του? :wiink:

picdev
30-05-11, 17:11
Αγαπητέ meandjerrygr, καλημέρα. Η εταιρία Microchip έχει στις βιβλιοθήκες των application notes της αυτό:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00714a.pdf

Αφορά ένα σύστημα οικιακού συναγερμού με ασύρματα αισθητήρια επαφών όμως, αλλά φαντάζομαι πως σε συνδιασμό με έναν PIR ανιχνευτή,
μπορεί να γίνει κάτι σαν κι αυτό που ψάχνεις. Υπάρχει και appendix με τον (σχεδόν όλο) κώδικα σε C με HITECH PICC compiler και εξαιρετικό
σχολιασμό που νομίζω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αρκετά πράγματα.
πολύ καλό το pdf αν και λίγο παλίο , αυτό που κοιτάξω πιο αναλυτικά είναι ο κώδικας μιάς και τα συστήματα ασφαλείας έχουν αρκετό ζουμί στο τρόπο λειτουργίας
Που το βρήκες το pdf μεσα στο site της microchip? εχει και άλλα τέτοια project?

picdev
30-05-11, 17:36
Αν υποθέσουμε ότι θα το έχεις διαρκώς σε 'power down' και θα το ανάβεις κάθε 30sec για να εκπέμψεις ένα κωδικό με διάρκεια 5mSec, η συνολική κατανάλωση θα είναι:

power down = 700nA
TX = 6mA

μέσος όρος κατανάλωσης:
[ (0.0007mA x 30000mSec) + (6mA x 5mSec) ] / 30005mSec = 0.0017mA (1.7μΑ)

άρα σε μια ώρα θα καταναλώσεις 1.7μΑ x 1h = 1.7μAh δηλαδή "μηδενική κατανάλωση"

Στο τελικό κύκλωμά σου θα υπάρχει και ένας μC που θα ρυθμίζει το power down/TX. Η κατανάλωσή του θα προστεθεί στην παραπάνω. Το ίδιο θα ισχύσει και με το βασικό κύκλωμα του ανιχνευτή κίνησης. Εδώ τα ρεύματα είναι μεγαλύτερα και στην ουσία αυτά θα καταναλώνουν την μπαταρία.

Αν υποθέσουμε ότι υπολόγισες μια συνολική μέση κατανάλωση 0.3mAh, διαιρείς την ενέργεια της μπαταρίας δια τη μέση κατανάλωση υπολογίζοντας ώρες -> ημέρες λειτουργίας:

Για μέση κατανάλωση 0.3mAh σε μπαταρία 1000mAh το κύκλωμα θα λειτουργήσει για 1000mAh/0.3mA=3333h=138 ημέρες

G

Το datasheet δίναι κατανάλωση σε Α σκέτο και οχι σε Ah, η κατανάλωση είναι ανα sec?
δεν κατάλαβα είναι γιατί διαιρείς με το / 30005mSec

GeorgeVita
31-05-11, 00:40
...πως ανιχνεύει θόρυβο στα κανάλια επικοινωνίας;
Δεν είναι απλό να περιγραφεί η διαδικασία anti-jamming. Περιληπτικά το σύστημα αναλύει στατιστικά τα σήματα λήψης στον δέκτη (επίπεδο κανονικών σημάτων, παρασίτων, το λόγο τους, τη διάρκειά τους κλπ.). Αν κάτι δεν είναι στα αναμενόμενα σύμφωνα με τον σχεδιαστή σημαίνει "πιθανό πρόβλημα".


Το datasheet δίναι κατανάλωση σε Α σκέτο και οχι σε Ah, η κατανάλωση είναι ανα sec;
Δεν κατάλαβα είναι γιατί διαιρείς με το / 30005mSec
Το ρεύμα μετράται σε σε A και τις υποδιαιρέσεις: mA, μA, κλπ.
Η ισχύς είναι τάση επί ένταση (ρεύμα), με μονάδα μέτρησης το W (ή και μW, mW, KW, MW).
Η ενέργεια είναι ισχύς "στη διάρκεια του χρόνου", δηλαδή "επί χρόνο". Μονάδα η Wsec ή (Wh, KWh ακόμη και mWsec).

Το ηλεκτρικό φορτίο που έχει αποθηκευτεί στις μπαταρίες αναφέρεται σε Ah (ή mAh, μAh, κλπ). Σωστότερο θα ήταν να αναφερόμαστε σε μονάδες ενέργειας αλλά επικράτησε ο πρακτικός ορισμός.

Κάθε μπαταρία λοιπόν, έχει ορισμένα Ah αποθηκευμένα έως η τάση της να φτάσει στο κάτω επιτρεπτό όριο.

Κάθε κύκλωμα καταναλώνει διαφορετικό ρεύμα στη λειτουργία του. Στη δική σου περίπτωση έχεις περιόδους "ηρεμίας", "ελέγχου", "ύπνωσης", "εκπομπής", κλπ. Αν γνωρίζεις την διάρκεια, την επαναληπτικότητα και το ρεύμα κάθε κατάστασης μπορείς να βρεις τον μέσο όρο κατανάλωσης. Για να γίνει αυτό αναγάγεις όλους τους χρόνους και τα ρεύματα στις ίδιες μονάδες. Τυπικά θα υπολόγιζες τους χρόνους σε h (ώρες) και το ρεύμα σε mA (λόγω μικρής μπαταρίας) αλλά έτσι θα είχες πράξεις με πολύ μικρά νούμερα ...

Για τους μC μια καλή μονάδα μέτρησης χρόνου είναι το mSec και για ρεύμα το mA. Αναγάγεις όλες τις μετρήσεις σε mA και mSec, κάνεις τις πράξεις και τέλος υπολογίζεις τον μέσο όρο κατανάλωσης ρεύματος σε mA (πρόσεξε: όχι Μ.Ο. ενέργειας ούτε Μ.Ο. ηλεκτρικού φορτίου). Μετά απλά διαιρείς το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας με το μέσο ρεύμα κατανάλωσης και έχεις το αποτέλεσμα σε χρόνο (συνήθως ώρες επειδή το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας αναφέρεται σε mAh).

Στο παράδειγμα που έδωσα σε προηγούμενο σχόλιο, το 30005 mSec είναι η αθροιστική διάρκεια 30sec (30000mSec) + 5 mSec. Διαιρώ για να βρω τη μέση κατανάλωση ρεύματος. Αν είχα χρησιμοποιήσει παντού mA και h θα διαιρούσα διά 0.008334722h ...

Φιλικά,
Γιώργος

manolena
31-05-11, 08:21
πολύ καλό το pdf αν και λίγο παλίο , αυτό που κοιτάξω πιο αναλυτικά είναι ο κώδικας μιάς και τα συστήματα ασφαλείας έχουν αρκετό ζουμί στο τρόπο λειτουργίας
Που το βρήκες το pdf μεσα στο site της microchip? εχει και άλλα τέτοια project?

Πριν πολύ καιρό, αποφάσισα να ασχοληθώ με την κατασκευή ενός συστήματος συναγερμού για το σπίτι. Έχοντας υπ' όψιν οτι ο εγκαταστάτης "ηλεκτρολόγος" είχε βάλει καλωδιώσεις μόνο για PIR ανιχνευτές και σειρήνα και μια που ασχολούμαι και αρκετά με προϊόντα ελεγκτών της Microchip, είπα μήπως και μπορούσα να κάνω κάτι με τέτοια εφαρμογή. Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτό το app note, το οποίο παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον απο σχεδιαστικής και προγραμματιστικής πλευράς. Βέβαια ο τύπος που το συνέγραψε, επιμελώς έχει αποκρύψει κάποια βασικά source & header files για να μην γίνει εμπορική η κατασκευή. Ας είναι όμως, εμένα με βοήθησε πολύ σε άλλα πράγματα ο κώδικάς του. Δεν έχω βρεί πουθενά κάτι αντίστοιχο και αναλυτικό για τέτοια κατασκευή, εκτός απο μια παρελκόμενη, που είχε δημοσιεύσει η πάλαι ποτέ κραταιά ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΛΟΓΗ πριν αιώνες (!), που αφορούσε έναν ψηφιακό τηλεφωνητή (τον ονόμαζε τηλεπιτηρητή) για συναγερμούς, που εγώ του προσάρμοσα ένα ISD2560 για να λέει κονσέρβα μηνύματα. Πέραν αυτού, ουδέν...

picdev
31-05-11, 11:37
Για τηλεφωνα , μπορεις να παρεις ενας gsm modem με 35ε απο ebay και να το συνδεσεις με τον pic, για το μυνημα ειτε μπορεις να το συνδεσεις με το pwm του pic, και να αποθηκευσεις ηχητικο μνμ με PCM encoding.
ΣΙγουρα μπορεις να φτιαξεις κατι αλλα σου ξεφευγουν πολλες συμαντικες λεπτομερειες , που δεν τις εχεις σκεφτει

GeorgeVita
31-05-11, 12:21
... το μυνημα ειτε μπορεις να το συνδεσεις με το pwm του pic, και να αποθηκευσεις ηχητικο μνμ με PCM encoding...

Αυτή η διαδικασία αν είναι για μήνυμα φωνής καλύτερα να είναι ανεξάρτητη (όχι στον κεντρικό μC του συστήματος ελέγχου).
G

manolena
02-06-11, 15:39
Εως στιγμής, δεν έχω βρεί καλύτερο, απλούστερο και φθηνότερο τρόπο για αναπαραγωγή μηνυμάτων σε τέτοιες εφαρμογές, πέραν των μνημών της Windbond. Μάλιστα, τα νεώτερα μοντέλα της έχουν επικοινωνία με μ/ε μέσω I2C bus και όχι με διευθυνσιοδότηση, που τα κάνει πολύ ελκυστικά. Αναπαραγωγή κατευθείαν απο controller θα μπορούσε να γίνει για παράδειγμα απο έναν ARM πυρήνα, στα 8bit μέσω D/A με πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγής...

picdev
09-07-11, 16:23
επανέρχομαι στο θέμα μετά απο καιρό, μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στους μποποδέκτες RFM22B της hope rf,
υλοποιούν κάποιο πρωτόκολλο με χειρισμό πακέτων , επανεκπομπή κτλ, και κάνουν μόνο 5,5$
O George vita,πιο πάνω μου έκανε ένα παράδειγμα υπολογισμού κατανάλωσης για αποστολή δεδομένων,θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να
κάνω ανάλογο υπολογισμό στη λήψη δεδομένων, δηλαδή 5msec σε receive mode και τα υπόλοιπα 30,000ms σε power down mode
είναι αρκετά για να λάβει ένα πακέτο δεδομένων?
(στον αποστολέα μπορεί να ρυθμίστεί πόσες επαναλήψεις μπορεί να κάνει εάν αποτύχει η αποστολή του πακέτου)
*έχω τυπώσει το datasheet και θα ξεκινήσω το διάβασμα αλλά έχω αγωνία αν θα μπορώ να το δουλέψω με μπαταρίες:001_rolleyes:

GeorgeVita
09-07-11, 16:47
... παράδειγμα υπολογισμού κατανάλωσης για αποστολή δεδομένων,θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να
κάνω ανάλογο υπολογισμό στη λήψη δεδομένων, δηλαδή 5msec σε receive mode και τα υπόλοιπα 30,000ms σε power down mode είναι αρκετά για να λάβει ένα πακέτο δεδομένων;
Ο δέκτης δεν μπορεί να είναι διαρκώς "power down" και να έρχεται σε "receive mode" κάθε 30sec για να λάβει τον κωδικό του πομπού αν δεν συγχρονιστεί. Το απλούστερο είναι να ξέρει το ρυθμό που στέλνει τον κωδικό του ο πομπός και να έρχεται σε "receive mode" για διάστημα τουλάχιστον 2 εκπομπών (λύση #1). H εξελιγμένη λύση είναι πρώτα να συγχρονίζεται και μετά να προβλέπει το σωστό χρόνο για λήψη (λύση #2).

Παράδειγμα #1: ο πομπός στέλνει τον κωδικό του κάθε 30sec αλλά ο δέκτης ενδιαφέρεται να ελέγχει την "ύπαρξη του πομπού" κάθε 5 λεπτά.
Λύση #1: Ο δέκτης έρχεται σε κατάσταση λήψης κάθε 4,5 λεπτά και παραμένει ανοικτός για 35sec. Εχει πιθανότητα να λάβει το σήμα του πομπού 1 ή 2 φορές

Παράδειγμα #2: ο πομπός στέλνει τον κωδικό του κάθε 30sec και θέλουμε να αντιληφθεί κάθε πρόβλημα ο δέκτης το ταχύτερο δυνατό.
Λύση #2: αφού γίνει η λήψη του κωδικού (όπως στη λύση #1) ο δέκτης περιμένει και 2ο κωδικό χρονομετρώντας τον ενδιάμεσο χρόνο. Ας υποθέσουμε ότι είναι 30sec. Μετά μπαίνει σε κατάσταση "power down" για 28sec και όταν "ξυπνήσει" περιμένει την λήψη του κωδικού. Παράλληλα μετρά την πιθανή απόκλιση διορθώνοντας τον ενδιάμεσο χρόνο. Αν η απόκλιση είναι μεγάλη κάνει πάλι τη ρύθμιση περιμένοντας 2 κωδικούς και εφόσον αυτό επαναλαμβάνεται το λαμβάνει ως τεχνικό πρόβλημα ή προσπάθεια παραβίασης επικοινωνίας.

Η τελική κατανάλωση θα υπολογιστεί με τον τρόπο που γράψαμε παραπάνω αλλά οι χρόνοι θα υπολογιστούν σύμφωνα με τον αλγόριθμο λήψης που θα επιλέξεις.

G

picdev
09-07-11, 18:24
Χιλια ευχαριστώ george vita, τις επαγγελματικές σου απαντήσεις δεν μπορώ να τις βρω ούτε στη σχολή μου πολλές φορές από καθηγητές,
προσφέρεις πάρα πολλά στο φόρουμ και στους νέους ειδικά.
Θα διαβάσω καλά το datasheet σε μία βδομάδα που θα μου έρθουν τα module θα αρχίσω δοκιμές,
τη συγκεκριμένη λειτουργία την θέλω για να ανοίγω φώτα ,( ο δέκτης θα ελέγχει το φως του δωματίου) άρα τα 30sec είναι πολλά
δεν φένεται να έχω πολλές ελπίδες για μπαταρίες... είναι κ το ρελέ μαζί που θα τροφοδοτείται όση ώρα είναι ανοιχτά τα φώτα...
για pic έχω παραγγείλει πολύ χαμηλής κατανάλωσης