PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχομονωμένο - κρεβάτι



Arnoldone
29-05-11, 21:23
Θα ήθελα τις πολύτιμες ιδέες - συμβουλές σας , έτσι ώστε πρίν ξεκινήσω την κατασκευή να προλάβω πιθανά λάθη ...Το όλο concept είναι το εξής :

Εξ΄αιτίας υπερβολικού θορύβου, τόσο έξω όσο και μέσα απο το σπίτι , και μετά απο επεμβάσεις , αλλαγή παραθύρων - μπαλκονόπορτας ( αλουμίνιο με 3πλό τζάμι ) σκέφτηκα οτι η μοναδική λύση που θα μου επιτρέψει να θυμηθώ πως είναι να κοιμάσαι αδιάλυπτα για 3 ,4 ,5 ,6 ώρες είναι η κατασκευή ενός κρεβατιού (όσο απίστευτο και αν ακούγεται ) το οποίο είναι μέσα σε ένα γυάλινο κουτί με μια πόρτα για να μπαίνω και εξαερισμό για είσοδο έξοδο του αέρα.

Η κατασκευή όταν ολοκληρωθεί, θα ανεβάσω φωτογραφίες στο site για σχολιασμό και παρατηρήσεις ...

Σαν ενα πολύ πρόχειρο υπολογισμό των υλικών σκέφτηκα ό,τι θα χρειαστώ :

-2λπό τζάμι πάχους 2 εκαστών , που θα είναι το κυρίως υλικό του κουτιού,

-2 εύκαμπτους αεραγωγούς αλουμινίου (είσοδος - έξοδος αέρα ) ,

-2 βεντιλατέρ ,

-1 κύκλωμα προειδοποίησης διακοπής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος έτσι ώστε να ανοίγω την πόρτα όταν αυτή συμβαίνει ,

-1 κομμάτι λάστιχο που θα τοποθετηθεί περιμετρικά της πόρτας ,
και μάλλον μέταλο ή ξύλο για το πλαίσιο της πόρτας και της κάσας αυτής.
(η πόρτα θα είναι και αυτή απο 2πλό τζάμι που θα πλαισιόνεται από ξύλο ή μέταλο )

Επίσης οι αεραγωγόι θα μονωθούν εξωτερικά και θα προσπαθήσω όσο γίνεται να μην ακουμπάνε σε στοιχεία μεταφοράς "θορύβου"(τοίχους ... ) και η κόλα που θα χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να είναι έχει και ηχομονωτικές ιδιότητες .

Ενα απο τα προβλήματα που βλέπω είναι το κλέισιμο - σφράγισμα της πόρτας ...θα προτιμούσα το μηχανισμό που έχουν οι πόρτες των υποβρηχίων :laugh::laugh: αλλά κάτι τέτοιο θα θέλει κάποιο πάχος πόρτας και χώρου περιμετρικά αυτής.


Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα και ελπίζω αν δουλέψει "σωστά" να βοηθήσει και άλλους με πιθανά προβλήματα " θορύβου- ύπνου "...

Xarry
29-05-11, 22:32
Ολα ενταξει με τους αεραγωγους αλλα το καλοκαιρι η θα σκασεις απ' τη ζεστη η θα βαλεις κλιματιστικο μεσα στην καμπινα.

leosedf
29-05-11, 22:33
Δίπλα σε δοκιμαστές κομπρεσέρ μένεις?
Δυό λύσεις έχω,
1) Παίρνεις ένα κράνος, αφαιρέις το σκληρό φελιζόλ η οτιδήποτε άλλο έχει, το γεμίζεις με ηχομονωτικό υλικό στη θέση του παλιου και κοιμάσαι με αυτό.
2) Παράτα τα όλα και πάνε να μείνεις σε ένα χωριό.

Στην περίπτωση που θέλεις όντως να προχωρήσεις στην κατασκευή θα σου πρότεινα να βάλεις σύστημα ανίχνευσης κλανιάς με ανεμιστήρα και σύστημα αυτοκαταστροφής. Πάντως υπάρχει και η μηχανική μεταφορά θορύβου επειδή πατάει στο πάτωμα, οπότε κάνε ότι κάνουν και στα studio του BBC σε κάθε γωνία βάλε αλυσίδες και κρέμασε το στον αέρα.

leeperik
29-05-11, 22:50
Μαλλον θες αυτο το......βιβλιο !!!:001_smile::001_smile::001_smile: (http://www.youtube.com/watch?v=VYuRo_o_xv8)
Τοση φασαρια εχεις στο σπιτι; γιατι δεν κανεις μια ηχομονωση στον τοιχο,απο το να φτιαχνεις ολοκληρη ιστορια με τζαμι,παντως εχω την εντυπωση οτι για να γινει σωστη ηχομονωση σε υαλοπινακες με διπλο ή τριπλο τζαμι ενδιαμεσα πρεπει να εχουν κενο αερος ή βαζουν και αεριο(αργκον νομιζω θα σε γελασω) το οποιο ειναι θερμομονωτικο και ηχομονωτικο καθως επισης δεν δημιουργουνται και υδρατμοι. Αρα ο κλωβος που θα φτιαξεις θα πρεπει να εχει 2-3 τζαμια και κενο ενδιαμεσα,στα χρηματα που θα δωσεις για την κατασκευη σε συμφερει ηχομονωση στον τοιχο.

Arnoldone
29-05-11, 22:53
Ολα ενταξει με τους αεραγωγους αλλα το καλοκαιρι η θα σκασεις απ' τη ζεστη η θα βαλεις κλιματιστικο μεσα στην καμπινα.

Θα βάλω το κλιματιστικό του δωματίου να βαράει απευθείας πάνω στη καμπίνα :laugh:

Thansavv
29-05-11, 22:58
Χάρη με οτωασπίδες δοκίμασες?

GeorgeVita
29-05-11, 23:17
Η βασική αιτία διαταραχής ύπνου δεν είναι ο θόρυβος, κυρίως αν είναι επαναλαμβανόμενος στον ίδιο χώρο τις ίδιες ώρες. Τα μισά σπίτια έχουν υπνοδωμάτια δίπλα στο δρόμο, περνάνε λεωφορεία και μηχανάκια κάθε τόσο. Συνήθως τα απορριμματοφόρα έχουν μεταμεσονύκτια δρομολόγια κλπ. Παλιά το αεροδρόμιο ήταν στο Ελληνικό, δίπλα το Π.Φάληρο, η Γλυφάδα κλπ. Τα τρένα περνούν μέσα από την πόλη και ο ΗΣΑΠ έγινε λιγότερο θορυβώδης εντός των βαγονιών!

Περισσότεροι από τους μισούς κατοίκους έχουν πρόβλημα θορύβων αλλά λίγοι έχουν πρόβλημα στον ύπνο τους (εννοώ παίρνοντας τα απλά μέτρα ηχομόνωσης). Πιθανότερη αιτία είναι πάντα το ... άγχος αλλά πού να το βρεις στις μέρες μας!

Για να φτάσεις στο σημείο να δημιουργήσεις θέμα σε forum και να αναλύσεις την κατασκευή και τα υλικά ... δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

α. κάνεις πλάκα
β. έχεις πιθανό πρόβλημα "διαταραχής ύπνου"

Στο (α) περνάμε ευχάριστα λίγη ώρα στο PC μας ενώ στο (β) χρειάζεσαι γνώμη ειδικού. Μπορεί απλά να πίνεις πολύ καφέ ή να δουλεύεις πολύ ώρα στον υπολογιστή.

Φιλικά,
Γιώργος

Arnoldone
29-05-11, 23:19
Δίπλα σε δοκιμαστές κομπρεσέρ μένεις?
Δυό λύσεις έχω,
1) Παίρνεις ένα κράνος, αφαιρέις το σκληρό φελιζόλ η οτιδήποτε άλλο έχει, το γεμίζεις με ηχομονωτικό υλικό στη θέση του παλιου και κοιμάσαι με αυτό.
2) Παράτα τα όλα και πάνε να μείνεις σε ένα χωριό.

Στην περίπτωση που θέλεις όντως να προχωρήσεις στην κατασκευή θα σου πρότεινα να βάλεις σύστημα ανίχνευσης κλανιάς με ανεμιστήρα και σύστημα αυτοκαταστροφής. Πάντως υπάρχει και η μηχανική μεταφορά θορύβου επειδή πατάει στο πάτωμα, οπότε κάνε ότι κάνουν και στα studio του BBC σε κάθε γωνία βάλε αλυσίδες και κρέμασε το στον αέρα.

Δυστυχώς το δωμάτιο μου βρίσκεται ανάμεσα σε δοκιμαστικό πεδίο βολών :laugh:...δηλαδή μεσοτειχία με πυλωτή πολυκατοικίας(γκαράζ) ,ο διπλανός τείχος είναι τουαλέτας με υδραυλικές ενώσεις χύμα μέσα στο τοίχο που κάνουν τον απίστευτο θόρυβο ...απέναντι απο την παλκονόπορτα μου στα 8 μέτρα Μ-Α**Κ-Α-Σ κάφρος με κομμένη εξάτμιση απο το λαιμό της μηχανής σε ford siera 1,8 παρκαρισμένο μέσα σε πυλωτή κλειστή με έξοδο στα 6 μέτρα απο εμένα ,που ξεκιναέι στις 6 το πρωί αφού πρώτα χτυπήσει τις πόρτες 20 φορές και μετά πατήσει το γκάζι τέρμα και μετά γυρίσει το κλειδί στη μίζα ... μη συμπληρώσω για σκύλους στα μπαλκόνια και άλλα λοιπά ...:cursing::cursing:

Για το 1) δε παίζει να μπορείς να κοιμηθείς με κάτι τέτοιο λόγο ζέστης κλπ...
2) Αυτή η λύση είναι στο πίσω μέρος του μαυλού μου μιας και γνωρίζω 2 πράγματα για το πως θα κινηθώ εκεί και είμαι άνθρωπος που ζω χωρίς πολυτέλειες και σύνδρομα στέρησης ...
Για μηχανική μεταφορά προς το παρόν μάλον όχι, οι περισσότεροι είναι αερομεταφερόμενοι ...

Αλήθεια αυτό πως ακριβώς δουλεύει ??:biggrin:σύστημα ανίχνευσης κλανιάς με ανεμιστήρα και σύστημα αυτοκαταστροφής.

SIERA
29-05-11, 23:22
Δίπλα σε δοκιμαστές κομπρεσέρ μένεις?
Δυό λύσεις έχω,
1) Παίρνεις ένα κράνος, αφαιρέις το σκληρό φελιζόλ η οτιδήποτε άλλο έχει, το γεμίζεις με ηχομονωτικό υλικό στη θέση του παλιου και κοιμάσαι με αυτό.
2) Παράτα τα όλα και πάνε να μείνεις σε ένα χωριό.

Στην περίπτωση που θέλεις όντως να προχωρήσεις στην κατασκευή θα σου πρότεινα να βάλεις σύστημα ανίχνευσης κλανιάς με ανεμιστήρα και σύστημα αυτοκαταστροφής. Πάντως υπάρχει και η μηχανική μεταφορά θορύβου επειδή πατάει στο πάτωμα, οπότε κάνε ότι κάνουν και στα studio του BBC σε κάθε γωνία βάλε αλυσίδες και κρέμασε το στον αέρα.

χαχαχαχαχχαχχα με εκανες και γελασα leosedf...
τοτε κανε και ενα καταφυγιο χαρη για κανα αδεσποτο βλημα....:lool::lool:

leosedf
29-05-11, 23:28
Αυτό με το κράνος το είχα προτείνει σε γείτονα οταν κάναμε φασαρία σε ενα κλαμπαδικο που έπαιζα μουσική παλιότερα.

Η αλήθεια είναι Χάρη οτι σε αυτή την περίπτωση θα μετακόμιζα εντός πόλεως αλλα κάπου πιό ύσηχα, είναι λίγο ασύμφορο να κάνεις όλα αυτά τα έξοδα τα οποία μπορεί να μη λειτουργήσουν κιόλας, γιατί απ την τρύπα του ανεμιστήρα θα μπαίνει θόρυβος (εκτός αν κάνεις ηχομονωτικό θάλαμο και γι αυτόν.)

Μπορεί να γίνει δεν είναι ακατόρθωτο απλα θα πετύχεις σημαντική μείωση του θορύβου και όχι εξάλειψη του.

Arnoldone
29-05-11, 23:30
Μαλλον θες αυτο το......βιβλιο !!!:001_smile::001_smile::001_smile: (http://www.youtube.com/watch?v=VYuRo_o_xv8)
Τοση φασαρια εχεις στο σπιτι; γιατι δεν κανεις μια ηχομονωση στον τοιχο,απο το να φτιαχνεις ολοκληρη ιστορια με τζαμι,παντως εχω την εντυπωση οτι για να γινει σωστη ηχομονωση σε υαλοπινακες με διπλο ή τριπλο τζαμι ενδιαμεσα πρεπει να εχουν κενο αερος ή βαζουν και αεριο(αργκον νομιζω θα σε γελασω) το οποιο ειναι θερμομονωτικο και ηχομονωτικο καθως επισης δεν δημιουργουνται και υδρατμοι. Αρα ο κλωβος που θα φτιαξεις θα πρεπει να εχει 2-3 τζαμια και κενο ενδιαμεσα,στα χρηματα που θα δωσεις για την κατασκευη σε συμφερει ηχομονωση στον τοιχο.

καλά προσωπικά αν αυτός ο τύπος είχε να κοιμηθεί ενα μήνα τον λυπάμαι πραγματικά :) ...
σωστός τα τζάμια θα τα παραγγείλω με αυτό το αέριο μέσα για καλύτερα αποτελέσματα ....
Η κατασκευή μέσα στη κατασκευή θα γίνει αν δεν πάρω την απόσβεση που επιθυμώ ...ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως ...όσο αφορά την ηχωμόνωση του δωματίου θα πρέπει να γίνει περιμετρικά και θα μου μειώσει το χώρο αν πρόκειται για καλή ηχομόνωση (πάχος - μάζα ....)

Arnoldone
29-05-11, 23:35
Χάρη με οτωασπίδες δοκίμασες?

Yeap για ενα διάστημα όντος καλά αποτελέσματα αλλά κατάλαβα ό,τι έπαθα κάποιου είδους μόλυνση απο αυτές στο έξω αυτί αν το λέω σωστά ...
,χώρια που με τον καιρό άρχισε να πονάει το σημείο που εφάρμοζαν οι ωτασπίδες εσωτερικά στο δέρμα του αυτιου και έτσι αναγκαστικά δεν τις ξανάχρησιμοποίησα ..επίσης δεν ακούς ούτε την αναπνοή σου ...
Γενικά οι ωτασπίδες δεν είναι για μακροχρόνια λύση ....

Arnoldone
29-05-11, 23:40
Η βασική αιτία διαταραχής ύπνου δεν είναι ο θόρυβος, κυρίως αν είναι επαναλαμβανόμενος στον ίδιο χώρο τις ίδιες ώρες. Τα μισά σπίτια έχουν υπνοδωμάτια δίπλα στο δρόμο, περνάνε λεωφορεία και μηχανάκια κάθε τόσο. Συνήθως τα απορριμματοφόρα έχουν μεταμεσονύκτια δρομολόγια κλπ. Παλιά το αεροδρόμιο ήταν στο Ελληνικό, δίπλα το Π.Φάληρο, η Γλυφάδα κλπ. Τα τρένα περνούν μέσα από την πόλη και ο ΗΣΑΠ έγινε λιγότερο θορυβώδης εντός των βαγονιών!

Περισσότεροι από τους μισούς κατοίκους έχουν πρόβλημα θορύβων αλλά λίγοι έχουν πρόβλημα στον ύπνο τους (εννοώ παίρνοντας τα απλά μέτρα ηχομόνωσης). Πιθανότερη αιτία είναι πάντα το ... άγχος αλλά πού να το βρεις στις μέρες μας!

Για να φτάσεις στο σημείο να δημιουργήσεις θέμα σε forum και να αναλύσεις την κατασκευή και τα υλικά ... δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

α. κάνεις πλάκα
β. έχεις πιθανό πρόβλημα "διαταραχής ύπνου"

Στο (α) περνάμε ευχάριστα λίγη ώρα στο PC μας ενώ στο (β) χρειάζεσαι γνώμη ειδικού. Μπορεί απλά να πίνεις πολύ καφέ ή να δουλεύεις πολύ ώρα στον υπολογιστή.

Φιλικά,
Γιώργος
Σίγουρα δε πίνω καθόλου καφέ , είμαι ήρεμος άνθρωπος αλλά έχω τα όρια μου , ναι κάθομαι αρκετές ώρες στο πληκτρολόγιο μπροστά αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν έχω ύπνο ...αν σου πω τι μου είπε φίλος γιατρός να κάνω στον γείτωνα με το ford θα άλλαζες γνώμη για τα περί προβλήματα διαταραχής ύπνου :)
σου έχουν ξεφύγει οι ειδικές περιπτώσεις ... που ξεφεύγουν απο τον κανόνα ...και όμως συνεχίζουν να υπάρχουν

Το να φτάσω να θέλω να μοιραστώ μια ιδέα που ίσως αν πετύχει η υλοποιήσή της , να βοηθήσει και άλλους , φαντάζομαι ό,τι δεν έχει αφετηρία το Εγώ αλλά το Εμείς ...
...φιλικά πάντα :)

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
29-05-11, 23:57
Ενδιαφερομαι για ηχομονωμενο δωματιο, με εχουν πριξει τα κωλοπαπα το βραδυ και η τηλεοραση της θειας απο επανω ΗΜΑΡΤΟΝ

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
29-05-11, 23:58
Μολις τελειωσεις με το κρεβατι στειλε και απο εδω καμια φωτογραφια :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

GeorgeVita
30-05-11, 00:00
Δυστυχώς το δωμάτιο μου βρίσκεται ...

...σου έχουν ξεφύγει οι ειδικές περιπτώσεις

Σίγουρα είσαι στην "ειδική περίπτωση" και έχεις δίκιο!
Το σχόλιο το έκανα λίγο πρίν κάνεις την περιγραφή με το γείτονα, κλπ.
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις αποτέλεσμα με συζήτηση μαζί του.

G

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
30-05-11, 00:03
Σίγουρα είσαι στην "ειδική περίπτωση" και έχεις δίκιο!
Το σχόλιο το έκανα λίγο πρίν κάνεις την περιγραφή με το γείτονα, κλπ.
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις αποτέλεσμα με συζήτηση μαζί του.

G

πλακα πλακα πως γινεται να κανεις ενα καλα ηχομονωμενο δωματιο? εγω με την κυρια απο πανω εχω προβλημα η οποια ειναι σκετος βρικολακας μιλαμε! Το πρωι κοιμαται και το ββραδυ βαζει τηλεοραση...

Arnoldone
30-05-11, 00:03
Μολις τελειωσεις με το κρεβατι στειλε και απο εδω καμια φωτογραφια :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Ευχαρίστως .... :)

ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
30-05-11, 00:07
φανταστειται δηλαδη οτι η τηλεοραση της ανοιγει μετα τις 12 και κλεινει στις 4 μονο αυτο σας λεω, ακου τα παντα.. ακομα και ποιο καναλι και τις διαφημισεις, μερικοι ανθρωποι δεν εχουν το θεο τους...

Arnoldone
30-05-11, 00:17
Σίγουρα είσαι στην "ειδική περίπτωση" και έχεις δίκιο!
Το σχόλιο το έκανα λίγο πρίν κάνεις την περιγραφή με το γείτονα, κλπ.
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις αποτέλεσμα με συζήτηση μαζί του.

G

Ο "γείτονας" είναι μακρινός συγγενής που τον άφησε ο παπούς μου να κτίσει πολυκατοικία το 1980 σε τυφλό οικόπεδο, και τα παιδιά του "μπουμπούκια", γι αυτό είναι το "παράνομο" απέναντι απο τις κρεβατοκάμαρες μας ...διαφορετικά απλά , δεν θα υπήρχε τώρα ...να τι παθαίνεις εσύ ή τα παιδιά σου αν είσαι καλός με όλους .... :) μπα αυτός θέλει διαφορετική αντιμετώπιση σε στιλ αδιαφορία... και γίνεται τούρκος ... :) (μέχρι και εξάτμιση του αλλάξαμε για να μη κανει θόρυβο με δικά μας λεφτά και μετά απο ενα χρόνο την έσπασε πάλι ... ) ...

klik
30-05-11, 00:22
Όταν γίνει σεισμός και έχεις τζάμια πάνω από το κεφάλι, κινδυνεύεις να γίνεις κιμάς!
Βάλε ρικοφόν στους τοίχους και τα τζάμια στα κουφώματα να είναι ηχομονωτικά (ίδια τζάμια, άλλη κατασκευή).
Κάνε μια βόλτα σε ένα ακουολογικό εργαστήριο νοσοκομείου να δεις πως είναι μέσα.
Απ' έξω τσιρίζει η κουτσή Μαρία και μέσα κοιμάσαι άνετα!

Για τους πιτσιρικάδες, βάλε έναν ενισχυτή να σφυρίζει σε 17KHz (για να μην το ακούνε οι μεγαλύτεροι - και η αστυνομία αν την καλέσουν) και να τους σπάει τα νεύρα.
Ο ενισχυτής να παίρνει μπροστά με το επίπεδο θορύβου του χώρου...

Xarry
30-05-11, 01:09
Δυστυχώς το δωμάτιο μου βρίσκεται ανάμεσα σε δοκιμαστικό πεδίο βολών :laugh:...δηλαδή μεσοτειχία με πυλωτή πολυκατοικίας(γκαράζ) ,ο διπλανός τείχος είναι τουαλέτας με υδραυλικές ενώσεις χύμα μέσα στο τοίχο που κάνουν τον απίστευτο θόρυβο ...απέναντι απο την παλκονόπορτα μου στα 8 μέτρα Μ-Α**Κ-Α-Σ κάφρος με κομμένη εξάτμιση απο το λαιμό της μηχανής σε ford siera 1,8 παρκαρισμένο μέσα σε πυλωτή κλειστή με έξοδο στα 6 μέτρα απο εμένα ,που ξεκιναέι στις 6 το πρωί αφού πρώτα χτυπήσει τις πόρτες 20 φορές και μετά πατήσει το γκάζι τέρμα και μετά γυρίσει το κλειδί στη μίζα ... μη συμπληρώσω για σκύλους στα μπαλκόνια και άλλα λοιπά ...:cursing::cursing:
Μηπως να δοκιμαζες πριν το ηχομονωμενο κρεβατι τη λυση της καραμπινας;

Arnoldone
30-05-11, 14:18
Όταν γίνει σεισμός και έχεις τζάμια πάνω από το κεφάλι, κινδυνεύεις να γίνεις κιμάς!
Βάλε ρικοφόν στους τοίχους και τα τζάμια στα κουφώματα να είναι ηχομονωτικά (ίδια τζάμια, άλλη κατασκευή).
Κάνε μια βόλτα σε ένα ακουολογικό εργαστήριο νοσοκομείου να δεις πως είναι μέσα.
Απ' έξω τσιρίζει η κουτσή Μαρία και μέσα κοιμάσαι άνετα!

Για τους πιτσιρικάδες, βάλε έναν ενισχυτή να σφυρίζει σε 17KHz (για να μην το ακούνε οι μεγαλύτεροι - και η αστυνομία αν την καλέσουν) και να τους σπάει τα νεύρα.
Ο ενισχυτής να παίρνει μπροστά με το επίπεδο θορύβου του χώρου...

Έχεις δίκιο για τα τζάμια σε περίπτωση σεισμού τον ήπια κανονικά αν αρχίσουν και πέφτουν ταβάνια και άλλα θα κάνω χαρακίρι με 2πλό τζάμι :) ...
Το ρικοφόν είναι άριστη λύση αλλά 1ον θα μετατρέψω το δωμάτιο σε στούντιο ακουστικής που θα τείνει πρός το ανηχοϊκό και 2ον θα σκοτεινιάσει πάρα πολύ το δωμάτιο και θα είναι μάλλον λίγο μελαγχολικό με γύρω γύρω μαύρα ήχο-απορροφητικά ρικοφόν ...
Θέλω η επέμβαση που θα κάνω να είναι το δυνατόν και αισθητικά "καλή" για το χώρο.Το ξέρω είμαι λίγο "απαιτητικός" στη λύση του προβλήματος αλλά έχει μεγάλη αξία η επιτυχία της , χωρίς πολλαπλές επιδιωρθώσεις ...

Arnoldone
30-05-11, 14:33
Μηπως να δοκιμαζες πριν το ηχομονωμενο κρεβατι τη λυση της καραμπινας;

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές ,( μέχρι και όνειρο το έχω δεί :) ) ό,τι θα εύρησκα πιο ήσυχο κρεββάτι και δωρεάν φαγητό αν του έριχνα μια δυο , αλλά τόσο καιρό υποφέρω, θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή και πιστεύω θα ανακαλύψω την άκρη που θα παει ...και μακάρι να γίνει ωραία κατασκευή και να το υλοποιήσουν και άλλοι με ανάλογο προβλήμα ...

Η αλήθεια είναι ό,τι η εκδίκηση δε τελειώνει ποτέ ...η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία όταν έχεις να κάνεις με κακό γείτονα - άνθρωπο ...

kpap
30-05-11, 14:49
Για τους πιτσιρικάδες, βάλε έναν ενισχυτή να σφυρίζει σε 17KHz (για να μην το ακούνε οι μεγαλύτεροι - και η αστυνομία αν την καλέσουν) και να τους σπάει τα νεύρα.
Ο ενισχυτής να παίρνει μπροστά με το επίπεδο θορύβου του χώρου...

Η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί κάτι παρόμοιο με τη λύση του klik για τα πιτσιρίκια. Έχω κάτι γείτονες οι οποίοι είναι πολύ φωνακλάδες μερικές φορές, οπότε έχω σκεφτεί κατευθυντικά μικρόφωνα να τους στοχεύουν και ηχεία στην ταράτσα να αναμεταδίδουν στα γύρω τετράγωνα τις συνομιλίες τους! Να δεις για πότε σταματάνε .. :001_smile:

spyropap
30-05-11, 15:52
Γεια σου Χάρη. Θα σου έλεγα να αρχίσεις με πιο απλή λύση.
Νομίζω ότι οι ήχοι που σε ενοχλούν προέρχονται από έξω.
Εγώ θα έκανα τοποθέτηση μόνωσης τύπου dow στους εξωτερικούς τοίχους
και τοποθέτηση διπλών ή τριπλών τζαμιών σε μπαλκονόπορτες.

Καλύτερα να μην κάνεις τόσα έξοδα και να επενδύσεις αλλού.
Δεν είναι κακή λύση οι λαστιχένιες ωτοασπίδες. Πουλάνε σε φαρμακεία και είναι
αποτελεσματικές.

Ακόμα σου προτείνω να δεις την ταινία ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ -ALTERED STATES
με Γουίλιαμ Χαρτ (1980). Εκεί φαίνεται ένας πειραματικός θάλαμος απομόνωσης.

Arnoldone
30-05-11, 19:23
Γεια σου Χάρη. Θα σου έλεγα να αρχίσεις με πιο απλή λύση.
Νομίζω ότι οι ήχοι που σε ενοχλούν προέρχονται από έξω.
Εγώ θα έκανα τοποθέτηση μόνωσης τύπου dow στους εξωτερικούς τοίχους
και τοποθέτηση διπλών ή τριπλών τζαμιών σε μπαλκονόπορτες.

Καλύτερα να μην κάνεις τόσα έξοδα και να επενδύσεις αλλού.
Δεν είναι κακή λύση οι λαστιχένιες ωτοασπίδες. Πουλάνε σε φαρμακεία και είναι
αποτελεσματικές.

Ακόμα σου προτείνω να δεις την ταινία ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ -ALTERED STATES
με Γουίλιαμ Χαρτ (1980). Εκεί φαίνεται ένας πειραματικός θάλαμος απομόνωσης.

Οι πηγές των του θορύβου είναι πολλαπλές και σε διαφορετικά σημεία εντοπισμού στο χώρο και απο εσωτερικά δωμάτια και απο εξωτερικούς τείχους ...ένα πρόβλημα είναι στις ηχογέφυρες μπαλκονόπορτα - παράθυρο που αντικαστάθηκαν πέρσυ αλλά δυστηχώς ο αλουμινάς ήταν απάτη, γιατί άλλο του παράγγειλα και άλλο μου έφερε και τα μασαγε μετά ...
η μπαλκονοπόρτα είναι με 3πλό τζάμι αλλά δεν κουμπώνει περιμετρικά αλλά μόνο στη μέση ...Τέλος πάντων όπως και να έχει είναι ανθυγιεινό να "κοιμάμαι" με κλειστα τα παράθυρα και τις πόρτες χειμώνα - καλοκαίρι , καλύτερα να μπεί και το σύστημα εξαερισμού για πέρνω και φρέσκο αέρα ...
οι ωτασπίδες κάνουν το αυτί να ιδρώνει και απο αυτό έπαθα μια μόλυνση στο αυτί μετά απο κάποιο διάστημα χρήσης ...

για την ταινεία δε τη ήξέρα καθόλου απο ytube μια ματιά που έριξα και δείχνει ενδιαφέρουσα, μόλις μπορέσω θα την κατεβάσω και θα την δω .Σε ευχαριστώ !

-nikos-
30-05-11, 20:11
πρεπει να θυμασε δυο αρχες της ηχομονοσης =
1---ο ηχος αντανακλαται
2---ο ηχος αποροφιεται
και να προχωρησεις στις αναλογες εργασιες και υλικα
αν μπορεις να επεμβεις στον τοιχο εξωτερικα πρεπει να τον επενδισεις
με ενα αντανακλαστικο υλικο οπως εποξικη ριτηνη [βαφωμενη]η φαιμπεργκλας που θα εχει και
θερμομονοση.
αν δεν μπορεις να επεμβεις εξωτερικα πρεπει να ξερεις οτι εκτος του ηχου
που διαπερνα τον τοιχο σου υπαρχει και ο ηχος που δωνει τον τοιχο σου και
μεταδιδει την δωνηση[ηχο]και στα υπολυπα σημεια οπωτε πρεπει να χρεισιμοποιησεις
πλακες που να εχουν το ηχοαποροφυτικο υλικο απο την πλευρα του τοιχου και
το σκληρο[αντανακλαστικο]απο την πλευρα του δωματιου.ετσι δεν θα εχεις προβλημα
να το βαψεις σαν φυσιολογικο δωματιο + την θερμομονοση που θα κερδισεις.

The Professor
30-05-11, 21:48
Για τους πιτσιρικάδες, βάλε έναν ενισχυτή να σφυρίζει σε 17KHz (για να μην το ακούνε οι μεγαλύτεροι - και η αστυνομία αν την καλέσουν) και να τους σπάει τα νεύρα.
Ο ενισχυτής να παίρνει μπροστά με το επίπεδο θορύβου του χώρου...

Κlik μπορεις να το αναλυσεις λιγακι αυτο περι ενισχυτη ? μπορει να μην την ακουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ανθρωποι αλλα ισχυει ?

mihalas2
30-05-11, 22:19
καλησπερα χαρη

βασικα η επιτυχια μιας ηχομονωσης εξαρταται απο το τι φασμα συχνοτητων σε ενοχλει και ποσα db

χρειαζεσαι ενα ντεσιμπελομετρο και ενα αναλαιζερ

απο τις μετρησεις που θα παρεις δηλ(Ηz-KHz και db ) θα προχωρησεις στην αποφαση το ποσο μειωση θελεις να επιτυχεις,σε -db και σε τι φασμα.
αυτο θα σου δειξει τον δρομο για την επιλογη του συνδυασμου των υλικων,(γιατι μονο με συνδυασμο υλικων θα επιτυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα)
που χωριζονται σε δυο κατηγοριες

1 υλικα ηχοαπορροφητικα
2 υλικα ηχοαντανακλαστικα

τα μειονεκτηματα αυτων ειναι
τα ηχοαπορροφητικα ειναι διαπερατα
τα ηχοαντανακλαστικα παραγουν ιδιοσυχνοτητες
οποτε απαιτειται σωστος συνδυασμος των υλικων

πχ εαν σε ενοχλουν συχνοτητες κατω των 120Hz
θα πρεπει να ξερεις οτι,
οσο χαμηλωνει η συχνοτητα τοσο δυσκολευει η κατασταση
απαιτωντας πιο δυνατη κατασκευη στημενη σε πλωτο δαπεδο .
εκει πανω θα στησεις τα πλωτα τοιχεια και την οροφη
που θα πρεπει να εχεις προυπολογισει τα φορτια της ολης κατασκευης μαζι με τα οποια επιπλα .

σοβαρο σημειο ειναι και το θεμα του εξαερισμου και κλιματισμου του χωρου με αναλογες ηχοπαγιδες
με δυνατοτητες αποδοσης του συνολικου αποτελεσματος του συνδυασμου της ηχομονωσης
χωρις να υστερουν στην δυνατοτητα των κυβικων αερα που πρεπει να προσαγεις και να απαγαγεις
αυτα τα ολιγα .

εδω μεσα υπαρχουν δυνατα μυαλα που θα σε βοηθησουν σε ολους τους τομεις
δωσε πληροφοριες και εδω ειμαστε

ΥΓ ( προσεχε μην σε πιασουνε κοροιδο προκειμενου να πουλησουνε)

φιλικα Μιχαλης

klik
30-05-11, 22:23
Κlik μπορεις να το αναλυσεις λιγακι αυτο περι ενισχυτη ? μπορει να μην την ακουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ανθρωποι αλλα ισχυει ?


...Ο Ήχος που δεν ακούνε οι ενήλικες.



Είναι επιστημονικά μελετημένο γεγονός ότι ο μέσος άνθρωπος χάνει την δυνατότητα να ακούει ένα φάσμα ήχων όσο μεγαλώνει.
Η απώλεια μάλιστα δεν είναι γενική και αφηρημένη: Υπάρχει ένα συγκεκριμένο φάσμα ήχων υψηλής συχνότητας (στα 17.4 kHz) που οι μόνο οι έφηβοι και τα παιδιά ακούνε. Είναι ένα πράγμα παρόμοιο με εκείνες τις ειδικές σφυρίχτρες που καλούν τους σκύλους.

Συνέπεια αυτού του γεγονότος, εκτός από το σχετικό πείραγμα, είναι μια σειρά από καινοτομίες. Η πιο σαχλή ήταν μια εφαρμογή για κινητό τηλέφωνο ώστε να ακούει κανείς τον σχετικό ήχο.

Η πιο σημαντική, σε όλα τα επίπεδα, είναι το “Κουνούπι”, “Mosquito”:
Το Mosquito είναι μια συσκευή που εφευρέθηκε το 2005 στην Ουαλία από το Howard Stapleton και λέει πολλά για το κοινωνικό σύνολο. Το “Κουνούπι” έχει αποκλειστικό σκοπό να διώχνει νεαρά άτομα. Εκπέμπει στην προαναφερόμενη συχνότητα σε υψηλή ένταση (85 dB) και αποθαρρύνει ομάδες νεαρών ατόμων να μαζεύονται κοντά σε καταστήματα, δημόσιους χώρους κτλ. όπου δεν είναι “επιθυμητά”. Ο ήχος γίνεται σταδιακά όλο και πιο ενοχλητικός και τελικά μη ανεκτός. Το σύστημα φαίνεται να λειτουργεί μειώνοντας συναθροίσεις που οδηγούν σε βανδαλισμούς και αντικοινωνική συμπεριφορά σύμφωνα με σχολεία, δήμους και διάφορους οργανισμούς που υποστηρίζουν με ενθουσιασμό την εφεύρεση.

Η εταιρία έχει τέτοια επιτυχία που έχει πουλήσει πάνω από 6.000 συσκευές...

αναφορά από μια πρόχειρη αναζήτηση (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=viewPost&pid=24299)

Arnoldone
30-05-11, 22:44
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και το χρόνο σας για να βοηθήσετε ....!

Arnoldone
30-05-11, 23:01
πρεπει να θυμασε δυο αρχες της ηχομονοσης =
1---ο ηχος αντανακλαται
2---ο ηχος αποροφιεται
και να προχωρησεις στις αναλογες εργασιες και υλικα
αν μπορεις να επεμβεις στον τοιχο εξωτερικα πρεπει να τον επενδισεις
με ενα αντανακλαστικο υλικο οπως εποξικη ριτηνη [βαφωμενη]η φαιμπεργκλας που θα εχει και
θερμομονοση.
αν δεν μπορεις να επεμβεις εξωτερικα πρεπει να ξερεις οτι εκτος του ηχου
που διαπερνα τον τοιχο σου υπαρχει και ο ηχος που δωνει τον τοιχο σου και
μεταδιδει την δωνηση[ηχο]και στα υπολυπα σημεια οπωτε πρεπει να χρεισιμοποιησεις
πλακες που να εχουν το ηχοαποροφυτικο υλικο απο την πλευρα του τοιχου και
το σκληρο[αντανακλαστικο]απο την πλευρα του δωματιου.ετσι δεν θα εχεις προβλημα
να το βαψεις σαν φυσιολογικο δωματιο + την θερμομονοση που θα κερδισεις.

Νίκο ο θόρυβος εξωτερικά έρχεται απο απόσταση 6 εώς 8 μέτρα συνεπώς σκέφτομαι ό,τι δεν υπάρχει άλλη μετάδοση ενέργειας εκτός του αέρα ... Άρα το πρόβλημα το έχουν οι ηχογέφυρες που είναι κυρίως η μπαλκονόπορτα ...Αν η ενέργεια αυτή είναι ικανή να δονήσει ενα τείχο 30 εκατοστών πάχους και να τον κάνει να σμπεριφέρεται σαν αντιχείο πραγματικά είναι κάτι που δεν το γνωρίζω αλλα θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σ΄αυτό ειδικά ...π.χ. οι συχνότητες και η ένταση ενός αυτοκινήτου που μαρσάρει στα 6 m ίσως θα μπορούσε να είναι απο 35 hz εώς 1300 hz και σε joule πραγματικά δε γνωρίζω ( 5 joule ... ? ) ...

Arnoldone
30-05-11, 23:30
καλησπερα χαρη

βασικα η επιτυχια μιας ηχομονωσης εξαρταται απο το τι φασμα συχνοτητων σε ενοχλει και ποσα db

χρειαζεσαι ενα ντεσιμπελομετρο και ενα αναλαιζερ

απο τις μετρησεις που θα παρεις δηλ(Ηz-KHz και db ) θα προχωρησεις στην αποφαση το ποσο μειωση θελεις να επιτυχεις,σε -db και σε τι φασμα.
αυτο θα σου δειξει τον δρομο για την επιλογη του συνδυασμου των υλικων,(γιατι μονο με συνδυασμο υλικων θα επιτυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα)
που χωριζονται σε δυο κατηγοριες

1 υλικα ηχοαπορροφητικα
2 υλικα ηχοαντανακλαστικα

τα μειονεκτηματα αυτων ειναι
τα ηχοαπορροφητικα ειναι διαπερατα
τα ηχοαντανακλαστικα παραγουν ιδιοσυχνοτητες
οποτε απαιτειται σωστος συνδυασμος των υλικων

πχ εαν σε ενοχλουν συχνοτητες κατω των 120Hz
θα πρεπει να ξερεις οτι,
οσο χαμηλωνει η συχνοτητα τοσο δυσκολευει η κατασταση
απαιτωντας πιο δυνατη κατασκευη στημενη σε πλωτο δαπεδο .
εκει πανω θα στησεις τα πλωτα τοιχεια και την οροφη
που θα πρεπει να εχεις προυπολογισει τα φορτια της ολης κατασκευης μαζι με τα οποια επιπλα .

σοβαρο σημειο ειναι και το θεμα του εξαερισμου και κλιματισμου του χωρου με αναλογες ηχοπαγιδες
με δυνατοτητες αποδοσης του συνολικου αποτελεσματος του συνδυασμου της ηχομονωσης
χωρις να υστερουν στην δυνατοτητα των κυβικων αερα που πρεπει να προσαγεις και να απαγαγεις
αυτα τα ολιγα .

εδω μεσα υπαρχουν δυνατα μυαλα που θα σε βοηθησουν σε ολους τους τομεις
δωσε πληροφοριες και εδω ειμαστε

ΥΓ ( προσεχε μην σε πιασουνε κοροιδο προκειμενου να πουλησουνε)

φιλικα Μιχαλης

Μιχάλη σ ευχαριστώ πολύ για την ανάλυσή σου !

Έχω σκεφτεί να φτιάξω πόρτα (μπαλκονόπορτα συγκεριμένα) τύπυ Club που μέσα γίνεται χαμός και έξω υπάρχει ησυχία ....ουσιαστικά πρόκειται για 3 πόρτες μαζί κολημένες σε μια, με βαρέως τύπου μεντεσέδες και λοιπά ...

αλλά αν το κάνω αυτό θα απαλλαγώ απο τον εξωτερικό θόρυβο σίγουρα (χαμηλές συχνότητες ), αλλά θα παραμείνει και θα τονιστεί ο εσωτερικός θόρυβος των διπλανών δωματίων, ( πιο συγκεκριμένα ενα μπάνιο με σωλήνες που περνάνε μέσα στους τείχους του δωματίου μου ....:cursing:) που εδώ πάμε στις μεσουψηλές ...
Άρα θα έχω κάνει μόνο ενα βήμα τη μόνωση του δωματίου απο εξωτερικούς θορύβους.Το ζητούμενο είναι κάπως πιο περίπλοκο απο τη στιγμή που υπάρχουν πολλαπλες πηγές θορύβου μέσα και έξω διαφορετικού δυστηχώς φάσματος ...

Σίγουρα η κατασκευή που μου προτείνεις με το πλωτό πλατό και τον υπολογισμό των φορτίων είναι επαγγελματική και υψηλού επιπέδου υλοποίησης και σίγουρα πιο περίπλοκη και πιο ακριβή ...

οι εαραγωγοί ευτυχώς θα οδηγηθούν απο άλλο δρόμο μακριά ως προς τις κύριες πηγές θορύβου ...

Για εμένα προσωπικά σημαίνει πάρα πολλά αν δουλέψει το όλο Project πραγματικά ...:001_smile:!

vagelisda
31-05-11, 00:55
Ποσο σε νιωθω...μενω σε πολυ θορυβωδες περιβαλλον και σχεδον ποτε δεν κοιμαμαι καποιες ωρες σερι...μακαρι να δειξεις το δρομο στους αυπνους της αθηνας:001_smile:

Hary Dee
31-05-11, 03:39
-1 κύκλωμα προειδοποίησης διακοπής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος έτσι ώστε να ανοίγω την πόρτα όταν αυτή συμβαίνειΕλπίζω να φροντίσεις αρκετά το θέμα της ασφάλειάς σου γιατί κανένα ηλεκτρικό σύστημα δεν είναι αλάνθαστο. Δεν ξέρεις τι γίνεται :(


Αλήθεια αυτό πως ακριβώς δουλεύει ??:biggrin:σύστημα ανίχνευσης κλανιάς με ανεμιστήρα και σύστημα αυτοκαταστροφής.Ρώτα αυτούς (http://courses.cit.cornell.edu/ee476/FinalProjects/s2009/rac82_mos22/rac82_mos22/index.htm). Παίζει να ξέρουν...

mihalas2
31-05-11, 15:59
η πορτες για club αν εχεις προσεξει στις περισοτερες περιπτωσεις εχουν προθαλαμο που ειναι πολυ βασικος
μην ξεχνας οτι η δυνατοτερη πορτα που υπηρχε ηταν -41db και ηταν πανακριβη

GeorgeVita
31-05-11, 18:01
... μεσοτοιχία με πυλωτή πολυκατοικίας (γκαράζ)
... τείχος τουαλέτας με υδραυλικές ενώσεις χύμα μέσα στο τοίχο
... απέναντι από την μπαλκονόπορτα μου ... κομμένη εξάτμιση
... σκύλους στα μπαλκόνια και άλλα λοιπά

"Ρε παιδιά, να οργανωθούμε λίγο" (που λέει και το ανέκδοτο)!
Αν αναλύσουμε τα προβλήματα ένα-ένα ίσως έχουμε καλύτερες ιδέες.

Στοιχεία ηχομόνωσης μπορούν να τοποθετηθούν εξωτερικά, εσωτερικά και "ανάμεσα" δηλαδή εντός του τοίχου. Για παράδειγμα στην πυλωτή, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν μονωτικά DOW με κάποια "εικαστική μετατροπή" για να είναι καλαίσθητα και αποδοτικά. Επιπλέον δικαιολογία για τους δίπλα είναι ότι γίνεται και για λόγους "μείωσης ενεργειακής σπατάλης" (θερμομόνωση).

Ο τοίχος με τα υδραυλικά μπορεί να γεμίσει με αφρό πολυουρεθάνης μέσα από τρύπες στα τούβλα (χρειάζεται γνώμη υδραυλικού αν έχει πρόβλημα διαρροής) και μετά να αλλάξει η ηχητική συμπεριφορά του με ηχομόνωση (επίχρισμα, ricofon, κλπ).

Οτι είναι "απέναντι" μπορεί να "κοπεί" ελαφρά με εξωτερικά ανακλαστικά όπως τα πλαστικά/γυάλινα αντιθορυβικά πετάσματα που βάζουν στους πολυσύχναστους δρόμους. Επειδή είναι ακριβά ή αντιαισθητικά, λύση μπορεί να δώσει ένα πυκνό φυτό ή ... ένα απλωμένο ρούχο. Βελτιώσεις στα κουφώματα θα μειώσουν ακόμη το θόρυβο από το μπαλκόνι.

Ηχοι από το ταβάνι μπορούν να μειωθούν μόνο με ψευδοροφή, αλλά νομίζω ότι τις ώρες κοινής ησυχίας δεν θα έχεις πολύ θόρυβο από πάνω (εξαίρεση τα party).

Στο τέλος μπορεί να αλλάξει ο εσωτερικός χώρος (τοίχοι) για μείωση αντανακλάσεων με σταθερά τοποθετημένα ηχοαπορροφητικά (κάδρα, κουρτίνες, διακοσμητικά). Την "χαριστική βολή" στο θόρυβο θα δώσουν κάποια κινητά "ηχο-παραβάν" (μαξιλάρια) που θα έρχονται δίπλα στο κρεβάτι για τον ύπνο.

Να σημειώσω ότι μερικές φορές η απόλυτη ησυχία μπορεί να εκνευρίζει. Κάποιοι χρησιμοποιούν ηχητικά εφέ σε πολύ χαμηλή ένταση για ψευδαίσθηση εξωτικού ή έστω ήρεμου (όχι σιωπηλού) περιβάλλοντος.

Νομίζω ότι αν πετύχεις έστω αν βελτιώσεις ένα από τα προβλήματα, η συνέχεια θα είναι πιο απλή. Σίγουρα δεν πρέπει να χαλάσεις/σμικρύνεις τον ζωτικό χώρο σου!

Φιλικά,
Γιώργος

mihalas2
31-05-11, 22:20
Γιωργο ακουγεται πολυ ευκολο για να ειναι αληθινο
πιστεψε με ,δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την πραγματικοτητα
απο προσωπικη πειρα ..... μαλον ο χαρης θελει επιδοσεις της ταξης του -50db+
ας μας πει τι ζηταει και θα ανεβασω μερικα κατασκευαστικα σχεδιακια

JOHNY+
31-05-11, 23:44
Φτιάξε έναν ακυρωτή θορύβων , πως είναι τα στερεωφονικά ακουστικά που ακυρώνουν τον εξωτερικό θόρυβο μέσω ανάδρασης .

elettronica
03-06-11, 18:47
έχω φίλο έναν από τους ολυμπιονίκες μας και έμενε πάνω σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας . Αυτοί για να πετύχουν σε αυτό που κάνουν έχουν μετρημένη ζωή με υποχρεωτικές ώρες προπόνησης κάθε ημέρα πράγμα που προϋποθέτει πολύ καλό ύπνο.
Το υπνοδωμάτιο λοιπόν ήταν πλήρως ηχομονωμένο είχε λοιπόν διπλή μπαλκονόπορτα με απόσταση 30 ~40cm περίπου η μια από την άλλη, διπλούς τοίχους , πατώματα, ταβάνια με ηχομονωτικό ενδιάμεσα ακόμη και η ενδιάμεση πόρτα ήταν διπλή.

-nikos-
03-06-11, 20:11
Νίκο ο θόρυβος εξωτερικά έρχεται απο απόσταση 6 εώς 8 μέτρα συνεπώς σκέφτομαι ό,τι δεν υπάρχει άλλη μετάδοση ενέργειας εκτός του αέρα ... Άρα το πρόβλημα το έχουν οι ηχογέφυρες που είναι κυρίως η μπαλκονόπορτα ...Αν η ενέργεια αυτή είναι ικανή να δονήσει ενα τείχο 30 εκατοστών πάχους και να τον κάνει να σμπεριφέρεται σαν αντιχείο πραγματικά είναι κάτι που δεν το γνωρίζω αλλα θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σ΄αυτό ειδικά ...π.χ. οι συχνότητες και η ένταση ενός αυτοκινήτου που μαρσάρει στα 6 m ίσως θα μπορούσε να είναι απο 35 hz εώς 1300 hz και σε joule πραγματικά δε γνωρίζω ( 5 joule ... ? ) ...

προσεξα οτι ο γειτονας σου εχτισε το 1980 οποτε το δικοσου ειναι προγενεστερο
ισως το 74-76 οποτε σιγουρα δεν εχει υαλοβαμβακα μεσα ο τοιχος σου και πολυ πιθανο
να μην ειναι καν δυπλος με φελιζωλ,,,,,οποτε μην το δενεις κομπο το οτι ο ηχος μπενει μεσα
ΜΟΝΟ απο τα κουφωματα

Arnoldone
04-06-11, 21:48
Ελπίζω να φροντίσεις αρκετά το θέμα της ασφάλειάς σου γιατί κανένα ηλεκτρικό σύστημα δεν είναι αλάνθαστο. Δεν ξέρεις τι γίνεται :(

Ρώτα αυτούς (http://courses.cit.cornell.edu/ee476/FinalProjects/s2009/rac82_mos22/rac82_mos22/index.htm). Παίζει να ξέρουν...

Το θέμα της ασφάλειας διαδοχικά θα βελτιωθεί ώστε να πληρεί κάποια συστήματα προδιαγραφών ...για να μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος ...
Απ' 'οτι βλέπω κάποιοι ασχολούνται και με τις κλανιές σοβαρα :) ....

Arnoldone
04-06-11, 21:55
η πορτες για club αν εχεις προσεξει στις περισοτερες περιπτωσεις εχουν προθαλαμο που ειναι πολυ βασικος
μην ξεχνας οτι η δυνατοτερη πορτα που υπηρχε ηταν -41db και ηταν πανακριβη

Σύμφωνοι ο προθάλαμος είναι βασικό στοιχείο στην όλη υπόθεση ηχομόνωσης δωματίου , αλλά συγκεκριμένα για εμένα η μπαλκονόπορτα αν γίνει ιδίου τύπου θα κόψει πολύ απο τον εξωτερικό θόρυβο και μάλλον δε θα χρειαστούν ηχο-πετάσματα και άλλες επεμβάσεις εξωτερικά του δωματίου ...

Arnoldone
04-06-11, 22:13
"Ρε παιδιά, να οργανωθούμε λίγο" (που λέει και το ανέκδοτο)!
Αν αναλύσουμε τα προβλήματα ένα-ένα ίσως έχουμε καλύτερες ιδέες.

Στοιχεία ηχομόνωσης μπορούν να τοποθετηθούν εξωτερικά, εσωτερικά και "ανάμεσα" δηλαδή εντός του τοίχου. Για παράδειγμα στην πυλωτή, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν μονωτικά DOW με κάποια "εικαστική μετατροπή" για να είναι καλαίσθητα και αποδοτικά. Επιπλέον δικαιολογία για τους δίπλα είναι ότι γίνεται και για λόγους "μείωσης ενεργειακής σπατάλης" (θερμομόνωση).

Ο τοίχος με τα υδραυλικά μπορεί να γεμίσει με αφρό πολυουρεθάνης μέσα από τρύπες στα τούβλα (χρειάζεται γνώμη υδραυλικού αν έχει πρόβλημα διαρροής) και μετά να αλλάξει η ηχητική συμπεριφορά του με ηχομόνωση (επίχρισμα, ricofon, κλπ).

Οτι είναι "απέναντι" μπορεί να "κοπεί" ελαφρά με εξωτερικά ανακλαστικά όπως τα πλαστικά/γυάλινα αντιθορυβικά πετάσματα που βάζουν στους πολυσύχναστους δρόμους. Επειδή είναι ακριβά ή αντιαισθητικά, λύση μπορεί να δώσει ένα πυκνό φυτό ή ... ένα απλωμένο ρούχο. Βελτιώσεις στα κουφώματα θα μειώσουν ακόμη το θόρυβο από το μπαλκόνι.

Ηχοι από το ταβάνι μπορούν να μειωθούν μόνο με ψευδοροφή, αλλά νομίζω ότι τις ώρες κοινής ησυχίας δεν θα έχεις πολύ θόρυβο από πάνω (εξαίρεση τα party).

Στο τέλος μπορεί να αλλάξει ο εσωτερικός χώρος (τοίχοι) για μείωση αντανακλάσεων με σταθερά τοποθετημένα ηχοαπορροφητικά (κάδρα, κουρτίνες, διακοσμητικά). Την "χαριστική βολή" στο θόρυβο θα δώσουν κάποια κινητά "ηχο-παραβάν" (μαξιλάρια) που θα έρχονται δίπλα στο κρεβάτι για τον ύπνο.

Να σημειώσω ότι μερικές φορές η απόλυτη ησυχία μπορεί να εκνευρίζει. Κάποιοι χρησιμοποιούν ηχητικά εφέ σε πολύ χαμηλή ένταση για ψευδαίσθηση εξωτικού ή έστω ήρεμου (όχι σιωπηλού) περιβάλλοντος.

Νομίζω ότι αν πετύχεις έστω αν βελτιώσεις ένα από τα προβλήματα, η συνέχεια θα είναι πιο απλή. Σίγουρα δεν πρέπει να χαλάσεις/σμικρύνεις τον ζωτικό χώρο σου!

Φιλικά,
Γιώργος

Το να πάω στη πυλωτή του απένατνι κάφρου και να του βάλω ηχομονωτικές πλάκες πάει πάρα πολύ ...! θα πρέπει να φτιάχει την εξατμισή του πρώτα...

Ο τείχος με τα υδραυλικά για να γίνει αυτό που λές με τον αφρό πολυουρεθάνης χρειάζεται οι σωλήνες να μονωθούν και να επαναεγκατασταθούν ...και όχι ολόκληρος ο τείχος ....

Δεν θα ήθελα να κάνω εξωτερικές επεμβάσεις προς το παρόν ...

Θόρυβος δεν υπάρχει απο το ταβάνι προς το παρόν .

Εντός του δωματίου ηχοαπορροφητικά πλαίσια μαξιλάρια κλπ. ναι θα λειτουργήσουν πιστέυω αρκετά ...

Δε ψάχνω την απόλυτη ησυχία ...αλλά όταν για 10 χρόνια ξυπνάς με τρόμο και νιώθεις τη καρδιά σου να χτυπάει περίεργα και καταλαβαίνεις ό,τι κάποιος το κάνει για εσένα εκέι αλλάζει η ζωή σου ....

Ναι και γω αυτό θέλω να πιστέυω ...

Arnoldone
04-06-11, 22:19
Φτιάξε έναν ακυρωτή θορύβων , πως είναι τα στερεωφονικά ακουστικά που ακυρώνουν τον εξωτερικό θόρυβο μέσω ανάδρασης .

Φαντάζομαι ό,τι αυτό είναι κάτι ανάλογο με συσκευές που χρησιμοποιούν στα αεροδρόμια για να ακυρώνουν τον θόρυβο..αλλά οι μισοί θόρυβοι δεν είναι σταθερά απαναλαμβανόμενοι συνεπώς για να εχω αντίθετη φάση κυμματομορφής θα μάλλον θα πρέπει πρώτα να έχω κάνει καταγραφή (sample) και μετά να το αντιστρέψω ...

Arnoldone
04-06-11, 22:22
έχω φίλο έναν από τους ολυμπιονίκες μας και έμενε πάνω σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας . Αυτοί για να πετύχουν σε αυτό που κάνουν έχουν μετρημένη ζωή με υποχρεωτικές ώρες προπόνησης κάθε ημέρα πράγμα που προϋποθέτει πολύ καλό ύπνο.
Το υπνοδωμάτιο λοιπόν ήταν πλήρως ηχομονωμένο είχε λοιπόν διπλή μπαλκονόπορτα με απόσταση 30 ~40cm περίπου η μια από την άλλη, διπλούς τοίχους , πατώματα, ταβάνια με ηχομονωτικό ενδιάμεσα ακόμη και η ενδιάμεση πόρτα ήταν διπλή.

Αυτή είναι η ιδανική λύση ...βέβαια επηρεάζονται οι διαστάσεις του δωματίου και είναι το τελευταίο χαρτί αν όλα τα άλλα αποτύχουν ... :)

gsmaster
04-06-11, 22:27
Παρακολούθα τις ώρες που κοιμάται-ξυπνάει ο λατρεμένος σου γείτονας και πάρτον τηλέφωνο να τον ρωτήσεις τι καιρό θα κάνει αύριο ας πούμε... αν οι ώρες που κοιμάται είναι περίεργες, να ξέρεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν νυχτερινή βάρδια και δεν έχουν πώς να περάσουν την ώρα τους, εκεί κατα τις 4-5 το πρωί... ;)

Arnoldone
04-06-11, 22:29
προσεξα οτι ο γειτονας σου εχτισε το 1980 οποτε το δικοσου ειναι προγενεστερο
ισως το 74-76 οποτε σιγουρα δεν εχει υαλοβαμβακα μεσα ο τοιχος σου και πολυ πιθανο
να μην ειναι καν δυπλος με φελιζωλ,,,,,οποτε μην το δενεις κομπο το οτι ο ηχος μπενει μεσα
ΜΟΝΟ απο τα κουφωματα

Εν μέρη έχεις δίκιο , γιατί το μισό σπίτι είναι απο το 1950-60 ( με το τείχο του μπάνιου ) και το άλλο μισό είναι του 1990 ( υπνοδωματίο μου ).Βέβαια όλο το παλιό σπίτι έχει υπερμπατικό τούβλο μιλάμε για απίστευτο πάχος τείχου ...Αλλά ο πιο δυνατός θόρυβος είναι ο προερχόμενος απο το αυτοκίνητο του απέναντι ...συνεπώς μπαλκονόπορτα ...

Arnoldone
04-06-11, 22:40
Παρακολούθα τις ώρες που κοιμάται-ξυπνάει ο λατρεμένος σου γείτονας και πάρτον τηλέφωνο να τον ρωτήσεις τι καιρό θα κάνει αύριο ας πούμε... αν οι ώρες που κοιμάται είναι περίεργες, να ξέρεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν νυχτερινή βάρδια και δεν έχουν πώς να περάσουν την ώρα τους, εκεί κατα τις 4-5 το πρωί... ;)

Δε ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει απο την αρχή τη συζήτηση , αλλά όλοι οι άνθρωποι δουλεύουν διαφορετικές ώρες και πολλοί είναι αυτοί που ξεκινούν ή γυρνούν στο σπίτι τους την ώρα που οι άλλοι κοιμόυνται στα βαθιά τους...Δεν εχω πρόβλημα με αυτό κανένα , αλλού είναι το πρόβλημα :) ...

Υ.Σ: Ξέρω και τι ώρα σηκώνεται και τι ώρα κατουράει ... και τι ώρες δουλεύει και που δουλευεί , ξέρω τα "πάντα" γι αυτόν ! :wiink:

Arnoldone
04-06-11, 22:55
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έτρεχα λίγο με διάφορες δουλειές ... με ενα πρόσφατο googlarisma βρήκα αυτό ...

βέβαια είναι για τους υπερ-εργαζόμενους που χρειάζονται ενα διάλειμμα μέσα στη δουλειά τους ,για να συνεχίσουν ορεξάτοι μετά... (κάτι ας πούμε σαν τους δικούς μας δημόσιους υπάλληλους όπου θα τους ήταν πάρα πολύ χρήσιμο ... :) ]

http://www.datensatz.de/coolest-sleeping-pods-for-some-serious-napping-job.html

το οποίο δίνει μια γεύση για το πως μπορεί να είναι τουλάχιστον αισθητικά ...

gsmaster
05-06-11, 04:29
Δε ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει απο την αρχή τη συζήτηση , αλλά όλοι οι άνθρωποι δουλεύουν διαφορετικές ώρες και πολλοί είναι αυτοί που ξεκινούν ή γυρνούν στο σπίτι τους την ώρα που οι άλλοι κοιμόυνται στα βαθιά τους...Δεν εχω πρόβλημα με αυτό κανένα , αλλού είναι το πρόβλημα :) ...

Υ.Σ: Ξέρω και τι ώρα σηκώνεται και τι ώρα κατουράει ... και τι ώρες δουλεύει και που δουλευεί , ξέρω τα "πάντα" γι αυτόν ! :wiink:

Δεν με κατάλαβες, εννοώ να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ξυπνήσεις την ώρα που κοιμάται για τα καλά. Και αν και εσύ εκείνη την ώρα κοιμάσαι, για να μην ξυπνάς βάλε κάποιον που δουλεύει νύχτα να τον πάρει

Arnoldone
05-06-11, 12:14
Δεν με κατάλαβες, εννοώ να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ξυπνήσεις την ώρα που κοιμάται για τα καλά. Και αν και εσύ εκείνη την ώρα κοιμάσαι, για να μην ξυπνάς βάλε κάποιον που δουλεύει νύχτα να τον πάρει

Ναι οκ σίγουρα είναι κάτι:) αλλά πραγματικά δε του αξίζει κάτι τόσο χαρούμενο όπως ενα ντρίν ντρίν , για να καταλάβεις στο περίπου για τι πράμα μιλάμε ο τύπος ξυπνάει το πρωϊ και κατεβάζει με τον γιό του ενα μπουκάλι ουίσκι για να του πάει καλά η μέρα ...κηπουρός στο δήμο τελειωμένος γύρω στα 55 , με καταγωγή απο την τουρκία ...

ό,τι καλύτερο να σου κάτσει για γείτονας ...μια φορά έπαιζε ξύλο η μισή γειτονιά με το φίλο του γιού του γιατί έιχαν γίνει φέση απο το ουόσκι και άρχισαν να πέφτουν πάνω στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα δεξία και αριστερά και έιχε έρθει αστυνομία ..

.είναι να μην αρχίσεις να απασχολείς τη δημιουργική σου φαντασία για κακό σκοπό και εκδίκηση , γιατί τότε γίνεσαι άρρωστος ...αυτό είναι που επιθυμεί ο άλλος όταν είναι "κακός" (άνθρωπος) και βλέπει εσένα που είσαι "οκ" , επιθυμεί να σε κάνει να ασχοληθείς μαζί του ...

απο την επειρία που έχω ως τώρα έχω καταλάβει ό,τι τέτοια άτομα συνήθως παρεξηγούνται με το παραμικρό και είναι κομπλεξικοί και μικρόψυχοι ,με μηδαμινή άισθηση γέλιου πλάκας ...

cloud_constructor
06-06-11, 17:35
γαμηστρωνα θες να φτιαξεις αστα αυτα... να μην ακουνε οι γειτονες της κραυγες ηδονης..

κοιτα.. Παρε ωτοασπιδες πολλα ζευγαρια για να μη μολυνονται κ ετσι δε παθαινεις μολυνση.. σαφως και υπαρχουν πολυ καλες...

Αλλιως τραβα βρες αυτον με τις ακραπες και πες του , μαγκα.. μη κανεις θορυβο .Και μολις κανει θορυβο σκασε με αλυσιδα και ενα φιλο σου με κανα παλιο χτ να μαρσαρει , μπες μπροστα του ,, παρατετανε την αλυσιδα (δεν υπαρχει τετοια λεξη) και πες.. Με θυμασαι ρε πουστη?

leosedf
06-06-11, 21:02
Χαχαχαχαχα, λες να θέλει ηχομόνωση γι αυτό? Χάρη δεν μας το είπες απο την αρχή..


http://www.youtube.com/watch?v=ZPrerPsc-jg

xifis
06-06-11, 21:20
ενας ειπε παραπανω για φιλο ολυμπιονικη κ το ηχομονωμενο δωματιο του.ακριβως αυτο θες.

εχεις παει ποτε σε στουντιο ηχογραφησεων κλπ?απο αυτα που πηγαιναμε αρκετοι στα εφηβικα μας χρονια για να παιζουμε με τις μπαντες που ειχαμε.εκει συνηθως ειχαν ενα δωματιο χτισμενο μεσα σε ενα αλλο δωματιο.με διπλες πορτες,μια να ανοιγει μεσα κ μια εξω.διπλα παραθυρα κλπ.ετσι μεσα γινοταν χαμος απτα κλαμπατσιμπαλα κ εξω δεν περναγε ουτε κιχ.λογικα δουλευει αμφιδρομα.κατι τετοιο θες,ολα τα αλλα περι κλουβιου υπνου,μονωσεις κλπ ειναι ημιμετρα.βαζεις κ ενα aircondition κ εισαι κομπλε.

αν το εξοδο ειναι βαρυ πολυ απλα μετακομισε.ετσι κ αλλιως το να ζεις με ενα τοσο γραφικο προβλημα οσο το περιγραφεις ειναι βασικος λογος μετακομισης.το σπιτι πρεπει να μας παρεχει ησυχια ζεστη ασφαλεια.κ η ησυχια ειναι ζωτικης σημασιας.

KOKAR
06-06-11, 22:00
Θα ήθελα τις πολύτιμες ιδέες - συμβουλές σας , έτσι ώστε πρίν ξεκινήσω την κατασκευή να προλάβω πιθανά λάθη ...Το όλο concept είναι το εξής :

Εξ΄αιτίας υπερβολικού θορύβου, τόσο έξω όσο και μέσα απο το σπίτι , και μετά απο επεμβάσεις , αλλαγή παραθύρων - μπαλκονόπορτας ( αλουμίνιο με 3πλό τζάμι ) σκέφτηκα οτι η μοναδική λύση που θα μου επιτρέψει να θυμηθώ πως είναι να κοιμάσαι αδιάλυπτα για 3 ,4 ,5 ,6 ώρες είναι η κατασκευή ενός κρεβατιού (όσο απίστευτο και αν ακούγεται ) το οποίο είναι μέσα σε ένα γυάλινο κουτί με μια πόρτα για να μπαίνω και εξαερισμό για είσοδο έξοδο του αέρα.

Η κατασκευή όταν ολοκληρωθεί, θα ανεβάσω φωτογραφίες στο site για σχολιασμό και παρατηρήσεις ...

Σαν ενα πολύ πρόχειρο υπολογισμό των υλικών σκέφτηκα ό,τι θα χρειαστώ :

-2λπό τζάμι πάχους 2 εκαστών , που θα είναι το κυρίως υλικό του κουτιού,

-2 εύκαμπτους αεραγωγούς αλουμινίου (είσοδος - έξοδος αέρα ) ,

-2 βεντιλατέρ ,

-1 κύκλωμα προειδοποίησης διακοπής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος έτσι ώστε να ανοίγω την πόρτα όταν αυτή συμβαίνει ,

-1 κομμάτι λάστιχο που θα τοποθετηθεί περιμετρικά της πόρτας ,
και μάλλον μέταλο ή ξύλο για το πλαίσιο της πόρτας και της κάσας αυτής.
(η πόρτα θα είναι και αυτή απο 2πλό τζάμι που θα πλαισιόνεται από ξύλο ή μέταλο )

Επίσης οι αεραγωγόι θα μονωθούν εξωτερικά και θα προσπαθήσω όσο γίνεται να μην ακουμπάνε σε στοιχεία μεταφοράς "θορύβου"(τοίχους ... ) και η κόλα που θα χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να είναι έχει και ηχομονωτικές ιδιότητες .

Ενα απο τα προβλήματα που βλέπω είναι το κλέισιμο - σφράγισμα της πόρτας ...θα προτιμούσα το μηχανισμό που έχουν οι πόρτες των υποβρηχίων :laugh::laugh: αλλά κάτι τέτοιο θα θέλει κάποιο πάχος πόρτας και χώρου περιμετρικά αυτής.


Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα και ελπίζω αν δουλέψει "σωστά" να βοηθήσει και άλλους με πιθανά προβλήματα " θορύβου- ύπνου "...

μήπως ενα ζευγάρι ωτασπίδες βιομηχανικού τύπου ( σαν και αυτές που έχουν στα μηχανοστάσια των καραβιών ) θα ήταν πιο εύκολη λύση ?
δες το λινκ http://www.7sevens.gr/Prostasias/Bilsom/BilsomOB.htm

patridas595
06-06-11, 22:37
Ή πολύ πιο απλά 20742

Arnoldone
07-06-11, 23:19
γαμηστρωνα θες να φτιαξεις αστα αυτα... να μην ακουνε οι γειτονες της κραυγες ηδονης.. LOL :001_tt2:

κοιτα.. Παρε ωτοασπιδες πολλα ζευγαρια για να μη μολυνονται κ ετσι δε παθαινεις μολυνση.. σαφως και υπαρχουν πολυ καλες... Θα ξαναδοκιμάσω μήπως ήμουν άτυχος πριν ...

Αλλιως τραβα βρες αυτον με τις ακραπες και πες του , μαγκα.. μη κανεις θορυβο .Και μολις κανει θορυβο σκασε με αλυσιδα και ενα φιλο σου με κανα παλιο χτ να μαρσαρει , μπες μπροστα του ,, παρατετανε την αλυσιδα (δεν υπαρχει τετοια λεξη) και πες.. Με θυμασαι ρε πουστη?

Το τελευταίο μου θύμισε σκηνή απο michale jackson ... I m bad του 80 :laugh:...

Arnoldone
07-06-11, 23:21
Χαχαχαχαχα, λες να θέλει ηχομόνωση γι αυτό? Χάρη δεν μας το είπες απο την αρχή..


http://www.youtube.com/watch?v=ZPrerPsc-jg

LOL :lool: ... μ΄αρέσει πάντως σαν ιδέα πολύ... !

Arnoldone
07-06-11, 23:27
ενας ειπε παραπανω για φιλο ολυμπιονικη κ το ηχομονωμενο δωματιο του.ακριβως αυτο θες.

εχεις παει ποτε σε στουντιο ηχογραφησεων κλπ?απο αυτα που πηγαιναμε αρκετοι στα εφηβικα μας χρονια για να παιζουμε με τις μπαντες που ειχαμε.εκει συνηθως ειχαν ενα δωματιο χτισμενο μεσα σε ενα αλλο δωματιο.με διπλες πορτες,μια να ανοιγει μεσα κ μια εξω.διπλα παραθυρα κλπ.ετσι μεσα γινοταν χαμος απτα κλαμπατσιμπαλα κ εξω δεν περναγε ουτε κιχ.λογικα δουλευει αμφιδρομα.κατι τετοιο θες,ολα τα αλλα περι κλουβιου υπνου,μονωσεις κλπ ειναι ημιμετρα.βαζεις κ ενα aircondition κ εισαι κομπλε.

αν το εξοδο ειναι βαρυ πολυ απλα μετακομισε.ετσι κ αλλιως το να ζεις με ενα τοσο γραφικο προβλημα οσο το περιγραφεις ειναι βασικος λογος μετακομισης.το σπιτι πρεπει να μας παρεχει ησυχια ζεστη ασφαλεια.κ η ησυχια ειναι ζωτικης σημασιας.

Θα ξαναδοκιμάσω να κοιμάμαι πάλι λίγο με ωτασπίδες και αν δεν αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα θα ξεκινήσω να μονώνω περιοχές εσωτερικά και να παρατηρώ τις ακουστικές αλλαγές... και ίσως τα καταφέρω,

Για να μετακομίσω δύσκολο ως και πολύ για πολλούς και διαφορετικούς λόγους ...

Arnoldone
07-06-11, 23:33
μήπως ενα ζευγάρι ωτασπίδες βιομηχανικού τύπου ( σαν και αυτές που έχουν στα μηχανοστάσια των καραβιών ) θα ήταν πιο εύκολη λύση ?
δες το λινκ http://www.7sevens.gr/Prostasias/Bilsom/BilsomOB.htm

Δε ξέρω που το ανακάλύψες, αλλά πρέπει να είσαι αλεπού :) και το ξετρύπωσες το συγκεκριμένο ! φαίνεται υποσχόμενο πολλά ..μόλις το χρησιμοποιήσω θα υπάρξει και αναφορά μου σχετικά ... ίσως να δουλέψει κάτι τέτοιο μάλλον χρειάζομαι ....

Arnoldone
07-06-11, 23:35
Ή πολύ πιο απλά 20742

ναι έχω και απ΄αυτές ... ;) αλλά του Kokar φαίνονται να είναι καλύτερες ... :)

Arnoldone
07-06-11, 23:42
Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις σας , αποτελούν πραγματικά σημαντική βοήθεια ..!!!

KOKAR
08-06-11, 09:39
Δε ξέρω που το ανακάλύψες, αλλά πρέπει να είσαι αλεπού :) και το ξετρύπωσες το συγκεκριμένο ! φαίνεται υποσχόμενο πολλά ..μόλις το χρησιμοποιήσω θα υπάρξει και αναφορά μου σχετικά ... ίσως να δουλέψει κάτι τέτοιο μάλλον χρειάζομαι ....

ενα φιλαράκι μου δουλεύει σε επισκευές πλοιων

Hary Dee
13-06-11, 01:15
Ένα ενδιαφέρον απόσπασμα από την Διπλωματική της Μ.Πολίτου με θέμα "Σύστημα Παραγωγής Ηχητικού Λευκού Θορύβου" (http://artemis.cslab.ntua.gr/Dienst/UI/1.0/Display/artemis.ntua.ece/DT2007-0202):

[...] Μια άλλη πολύ σημαντική εφαρμογή του λευκού θορύβου είναι η ηχομόνωση. Ο ήχος του λευκού θορύβου θα μπορούσε να παρομοιαστεί με τον ήχο χιλιάδων φωνών που ακούγονται συγχρόνως. Αποτέλεσμα αυτού είναι να έχει την ικανότητα να «καλύψει» μεμονωμένες πηγές θορύβου (“noise masking”). Ο πραγματικός λευκός θόρυβος περνάει σχεδόν απαρατήρητος από το ανθρώπινο αυτί «παρασύροντας» μαζί του και κάθε άλλο ανεπιθύμητο θόρυβο. Γεννήτριες λευκού θορύβου ή CD με ηχογραφημένο λευκό θόρυβο χρησιμοποιούνται ως βοηθήματα για καλύτερο ύπνο και σε χώρους γραφείων και χώρους μελέτης ως βοηθήματα για υψηλότερη αυτοσυγκέντρωση. Από την σκοπιά της Ιατρικής, ο λευκός θόρυβος ως ηχομονωτικό μέσο, βοηθά άτομα τα οποία πάσχουν από έλλειψη συγκέντρωσης (“Attention Deficit Disorder”) ενώ αποτελεί μια μορφή θεραπείας για το φαινόμενο της εμβοής (“Tinnitus”). Το φαινόμενο της εμβοής είναι το γνωστό «κουδούνισμα» των αυτιών το οποίο συνήθως προκαλείται από έκθεση σε θόρυβο μεγάλης έντασης, αλλά μπορεί να είναι επίσης αποτέλεσμα τραυματισμού ή φαρμακευτικής αγωγής [...]