PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ RCA



gt1
30-05-11, 14:01
Καλησπέρα σε όλους έχω αυτό τον ενισχυτή 2053320534
τον οποίο τον είχα αγοράσει πριν 10 χρόνια περίπου και μου είπαν ότι είναι χειροποίητος είναι μονοφωνικός και το πρόβλημα του είναι ότι πλέων έχει γίνει πολύ ευαίσθητος δηλαδή ακόμα και το rca αν βγάλω την ώρα που παίζει σε χαμηλή ένταση καίγονται τα 2 από τα τέσσερα τρανζίστορ (BD 317) γιατί γίνετε αυτό? ο ενισχυτής δεν έχει καν ποτενσιόμετρο ούτε γείωση μήπως φταίει αυτό? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..

spirakos
30-05-11, 15:15
Το σημα οταν ειναι στον αερα (ασυνδετο) πρεπει να βλεπει δυναμικο 0.Δοκιμασε να το περασεις μεσω μιας αντιστασης 1ΜΩ στη γη
Οταν λες δεν εχει γειωση? Απο το φις δε δεχεται γειωση? Το τροφοδοτικο?

gt1
30-05-11, 16:08
Καταρχήν να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πάρα πολλές γνώσεις από ηλεκτρονικά και ιδικά από ορολογίες αλλά τα χέρια μου πιάνουν αρκετά δηλαδή αυτό με το δυναμικό 0 δεν το κατάλαβα.. Όσο για την γείωση υπάρχει στο φις αλλά δεν συνδέεται πουθενά 20536 αν το πιάσω το καλώδιο της γείωσης με ένα βίδακι πάνω στο σασί θα ήταν σωστό? Επίσης την αντίσταση που θα την βάλω? Α! και κάτι ακόμα όταν ανοίγω τον ενισχυτή τα ηχεία κάνουν ένα (πατ) και όταν τον κλείνω συνεχίζει να παίζει για περίπου 20 δευτερόλεπτα.. Μακάρι να καταλάβατε...

Thanos10
30-05-11, 16:44
Μετρα με ενα πολυμετρο στα βολτ μηπως εχει ταση στο κουτι μαλλον απο κακη μονωση στα τρανζιστορ εξοδου.

gt1
30-05-11, 17:08
Το μέτρησα φίλε μου αυτό που λες αλλά δεν μου δείχνει κάτι και τα τρανζίστορ τα μέτρησα αν κάνουν επαφή με την ψήκτρα η το κουτί και δεν κάνουν όλα δείχνουν νορμάλ εκτός από το κουτί που μόλις ακούμπησα δοκιμαστικό κατσαβίδι μου έδειξε ότι έχει ρεύμα και πιστεύω ότι οφείλετε στην γείωση.. τελικά τι να κάνω να ακουμπήσω την γείωση στο κουτί με ένα βίδακι η θα τα κάψω όλα?? :confused1:

Thanos10
30-05-11, 17:16
Μα κατι γινεται δεν μπορει να καιγονται ετσι κοιτα πρεπει να εχεις διαρροη μαλλον απο τον μετασχηματιστη.

gt1
30-05-11, 17:57
Ίσως δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε και σε ηλεκτρονικό που το πήγα δεν έβγαλε άκρη μου τον έδωσε έτσι και μου είπε είναι έτοιμος ποιο παλιά όμως δεν γινόταν αυτό.. Μήπως ξέρει κάποιο να μας πει..??

Thanos10
30-05-11, 18:05
Σου ειπα ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας εχει μαλλον διαρροη κανε δοκιμη να μην ακουμπαει στο κουτι.

gt1
30-05-11, 18:12
Εβαλα την γείωση στο κουτί και παίζει χειρότερα τι να πω.. τώρα θα δοκιμάσω αυτό που μου λες θάνο και θα σου πω σε λίγο..

gt1
30-05-11, 18:29
Λοιπόν.. Τον έβγαλα τον μετασχηματιστή δεν ακουμπούσε πουθενά στο κουτί και κάνει ακριβώς τα ίδια.. Τι κάνουμε τώρα??

Thanos10
30-05-11, 18:56
Κοιταξε μηπως εχεις καποια επαφη καποιο καλωδιο με το κουτι.

spiroscfu
30-05-11, 19:04
Αυτός ο ενισχυτής είναι από την smartkit και δεν έχει καν συμμετρική τροφοδοσία, μήπως σου παίρνει γείωση δικτύου από τα rcr,
όσο για τα άλλα που λες


και κάτι ακόμα όταν ανοίγω τον ενισχυτή τα ηχεία κάνουν ένα (πατ) και όταν τον κλείνω συνεχίζει να παίζει για περίπου 20 δευτερόλεπτα.. Μακάρι να καταλάβατε...

αυτά τα κάνει γιατί δεν έχει ούτε κύκλωμα προστασίας/καθυστέρησης στην έξοδο.

gt1
30-05-11, 19:05
Το κοίταξα και αυτό εκτός από την γείωση που μόλις έβαλα δεν ακουμπάει κανένα άλλο καλώδιο το έλεγξα με το μπιπ του πολύμετρου..

gt1
30-05-11, 19:14
Αυτός ο ενισχυτής είναι από την smartkit και δεν έχει καν συμμετρική τροφοδοσία, μήπως σου παίρνει γείωση δικτύου από τα rcr,
όσο για τα άλλα που λες
Δεν το γνωρίζω αυτό πάντως τα rca δεν ακουμπάνε στο κουτί καθόλου.


αυτά τα κάνει γιατί δεν έχει ούτε κύκλωμα προστασίας/καθυστέρησης στην έξοδο.
μπορώ να προσθέσω κάποιο κύκλωμα είναι εύκολο? και αν δεν προσθέσω θα υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα αργότερα?

spiroscfu
30-05-11, 19:18
Φίλε μου αυτός ο ενισχυτής είναι εντελώς μάπα κυρίως η ποιότητά του, δεν νομίζω να αξίζει να πετάξεις χρήματα πάνω του.

gt1
30-05-11, 19:32
Εντάξει μπορεί να μην έχει την τέλεια ποιότητα αλλά παίζει αρκετά δυνατά και με την προσθήκη equalizer κάτι γίνετε από θέμα ποιότητας, το θέμα είναι να βρούμε το πρόβλημα.. αν ξέρει κάποιος η έστω αν υποψιάζεται κάτι ας το πει.. ούτως η άλλος πόσο χειρότερα μπορεί να γίνει..