PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά motherboard & CPU!



lordi
31-05-11, 13:34
Καλησπέρα, σχεδιάζω την αγορά καινούριου πύργου και θέλω μερικές απόψεις σχετικά με την motherboard και την CPU!

Λίγα πράγματα για το τι ψάχνω! Το εν λόγο σύστημα δεν θα παίζει καθόλου παιχνίδια! Προγράμματα όπως AutoCAD, Sonar (ήχου), Matlab κλπ θα είναι τα κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούμενα! Με μνήμη, ξεκινάω στα 4GB με προοπτική ανόδου στα 8-16GB στο μέλλον! Η οθόνη μου είναι μια LG E2260S-PN 22" (1920x1080)!

Είμαι ανάμεσα στην αγορά intel cpu με ενσωματωμένα γραφικά (με αντίστοιχη motherboard που υποστηρίζει αυτήν την δυνατότητα) και στην αγορά AMD στην οποία περίπτωση θα χρειαστώ και επιπλέον κάρτα γραφικών!

Από Intel μου έκατσε αυτή η CPU:
http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.558331

και από AMD αυτή:
http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.559621

Γενικά θέλω αρκετά καλές επιδόσεις δεδομένου του βάρους των προγραμμάτων ήχου (ειδικά όταν τρέχουν πολλά plugin ταυτόχρονα τριγύρω)! Σχετικά με το κόστος μην σας απασχολεί σε πρώτη φάση (εννοείται να μείνουμε σε λογικά πλαίσια πάντα )!

Σημείωση: Η οθόνη μου έχει μόνο D-SUB σύνδεση!

gcreator
31-05-11, 13:42
Πες μας max τιμή για να μπορέσουμε να προτείνουμε ....

gcreator
31-05-11, 13:45
Σε γενικές γραμμές πάντως εγώ θα έψαχνα συγκριτικά τεστ στο net για επεξεργαστές στα χρήματα που διαθέτω....

lordi
31-05-11, 13:45
Ας μείνουμε στα 500euro σύνολο δηλαδή γύρω στα 300-350 για mobo και CPU! Αν όμως υπάρχει κάτι που ξεπερνά τα χρήματα αυτά θα ήθελα να το ακούσω! Μπορεί να κόψω από αλλού στην ανάγκη!

Αυτό που λες θα το κάνω προς το τέλος όταν θα έχω καταλήξει σε λίγους επεξεργαστές (2-3)! Ακόμη δεν έχω καταλήξει στο αν θα ακολουθήσω τον συνδυασμό με ή χωρίς κάρτα γραφικών! Αν κάποιος έχει και προσωπική εμπειρία από τα γραφικά της Intel θα ήταν ακόμα καλύτερα!

Ευχαριστώ για την απάντηση! :001_smile:

gcreator
31-05-11, 14:03
Σε γενικές γραμμές δεν φθάνουν τα επίπεδα μιας μεμονωμένης κάρτας γραφικών....
Αλλά μπορείς να δεις βίντεο Hd ,το περιβάλλον Αερο των win7 και dx10 υποστήριξη...ίσως και να παίξεις και παιχνίδια με χαμηλές απαιτήσεις σε χαμηλές ρυθμίσεις ....κλπ

lordi
31-05-11, 14:06
Δεν σε καταλαβαίνω, τι εννοείς ακριβώς?! Τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν καθόλου! Πιστεύεις ότι τα γραφικά που προσφέρει ο i5 δεν θα είναι αρκετά για το Aero πχ?! Για βίντεο κλπ δεν έχω κανένα πρόβλημα!

gcreator
31-05-11, 14:14
Eννοώ ότι οι επεξεργαστές της intel Με ενσωματωμένα γραφικά είναι για εντάξει τις απαιτήσεις σου.....στην τελική αργότερα αν δεν είσαι ικανοποιημένος βάζεις μια κάρτα γραφικών και είσαι κομπλέ.....

Ο επεξεργαστής i5 που είχες στο πρώτο ποστ είναι πολύ καλός και μια καλη μητρική που να τον υποστηρίζει είναι αυτή: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526044

Paris
31-05-11, 14:36
Γενικά θέλω αρκετά καλές επιδόσεις δεδομένου του βάρους των προγραμμάτων ήχου (ειδικά όταν τρέχουν πολλά plugin ταυτόχρονα τριγύρω)!
Έχεις ήδη κάρτα ήχου με ASIO Drivers? Άν όχι, δεν νομίζω απο εκεί και πέρα να παίξει μεγάλο ρόλο η CPU και η RAM. Και οι δύο επεξεργαστές είναι πολύ δυνατοί πάντως, όποτε με μια καλή κάρτα ήχου θα πηγαίνεις πολύ άνετα...

Με μνήμη, ξεκινάω στα 4GB με προοπτική ανόδου στα 8-16GB στο μέλλον!
Για να πας πάνω απο τα 3.4 GB πρέπει να βάλεις 64-bit windows. Με το sonar δεν θα έχεις πρόβλημα το υποστηρίζει, μπορούν όμως να προκύψουν θεματάκια με τα plugins η το rewire... (το Reason πχ σε rewire δεν τρέχει στα 64 bit )

lordi
31-05-11, 15:16
@Paris
Έχω ένα interface της M-AUDIO (Fast Track Pro)! Για τα Windows και εγώ για 64bit σκεφτόμουνα! Reason με Rewire δεν χρησιμοποιώ! Αν ποτέ χρειαστεί (σίγουρα σε αρκετό καιρό από τώρα) ελπίζω να τρέχει και σε 64 (τότε)! :001_tt2: ! Τα plugins είναι ένα θέμα αν και με μια γρήγορη ματιά τα περισσότερα θα ναι κομπλέ (τα βασικά τουλάχιστον)! Έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ τρελά πράγματα!

@gcreator
Έχεις δίκιο σε αυτό! Η motherboard που έβαλες έχω την εντύπωση ότι δεν έχει D-SUB σύνδεση!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όσοι άλλοι πιστοί προσέλθετε και ειδικά αν έχει κανείς δει εν δράσει τα γραφικά της Intel από τον συγκεκριμένο επεξεργαστή ή άλλον! Ευχαριστώ και πάλι! :001_smile:

lordi
05-07-11, 19:24
Μια τελευταία ερώτηση, είμαι ανάμεσα στις δυο αυτές motherboard και δεν μπορώ να διαλέξω!!!!

MSI: http://www.msi.com/product/mb/H67MA-E45.html
Intel: http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/db-DH67GD/DH67GD-overview.htm

Καμία ιδέα?! :biggrin: Ευχαριστώ!

navar
05-07-11, 20:19
αν και με θλίβει αφάνταστα η επιλογή σου να καταπέσεις στα κατάπτυστα intel , ελπίζω τώρα στο τέλος να καταφέρεις να σώσεις ότι απέμεινε !!
αγαπάω MSI και την θεωρώ μία απο τις καλύτερες στις επιδόσεις !!!
οπότε θέλοντας και μή σου προτείνω αυτήν !
(αν και αν μας έλεγες πόσο έχει και η κάθε μία,ίσως να άλλαζα γνώμη λόγω τις τρομερής αξιοπιστίας που έχουν τα Intel board)

lordi
05-07-11, 22:32
105 η Intel και 104 η MSI!! Μέχρι τώρα κλίνω πιο πολύ προς την Intel!

navar
05-07-11, 22:48
και μάλλον καλά κάνεις
το βασικό που έχεις να συγκρίνεις είναι αξιοπιστία VS ταχύτητα !
και όσο και αν αγαπάω και εγώ την MSI , για την intel θα σου έλεγα καλύτερα να πάρεις

lordi
05-07-11, 23:02
OK!!Σε ευχαριστώ πολύ!:)

takisegio
06-07-11, 00:21
γιατι οταν μιλατε για υπολογιστες αναφερεστε 99% στο eshop;;;το ξερετε πως εχει κατατεθει αιτηση πτωχευσης;;

navar
06-07-11, 12:04
γιατι οταν μιλατε για υπολογιστες αναφερεστε 99% στο eshop;;;το ξερετε πως εχει κατατεθει αιτηση πτωχευσης;;
ναί Παναγιώτη , τουλάχιστον εγώ το ξέρω ,
απλά
1)ήταν πάντα ένα καλό μέτρο σύγκρισεις για τις τιμές λιανικής , τόσο καλό που μερικοί προμηθευτές σε πολλά προιόντα είχαν χειρότερες τιμές
2) είχε πολύ μεγάλη ποικιλία
3)είχε σχεδόν σε κάθε πόλη ενα e-shop point , με αποτέλεσμα να ψωνίζεις με αντικαταβολή , να μήν πληρώνεις τίποτα επιπλέον στην αντικαταβολή και να έρχεται και την επόμενη μέρα αυτό που ήθελες αν ήταν ετοιμοπαράδοτο !

απλά ίσως ακόμα τα παιδιά που βάζουν λινκ απο το συγκεκριμένο σιτε , εκμεταλέυονται την μεγάλη ποικιλία για να δείξουν τι ψάχνουν !

-nikos-
06-07-11, 13:44
γιατι οταν μιλατε για υπολογιστες αναφερεστε 99% στο eshop;;;το ξερετε πως εχει κατατεθει αιτηση πτωχευσης;;

γιαυτο αργουν τοσο πολυ και εχουν παααααρα πολλες ελιψεις,,,,,τωρα ξερω γιατι.

lordi
06-07-11, 16:52
Το έχω υπ όψιν αυτό, ας ελπίσουμε ότι θα προλάβω να παραλάβω!!! Έτσι κι αλλιώς νομίζω τα αποτελέσματα για την υπαγωγή στο άρθρο θα βγουν τον Σεπτέμβρη!

takisegio
06-07-11, 20:52
Το έχω υπ όψιν αυτό, ας ελπίσουμε ότι θα προλάβω να παραλάβω!!! Έτσι κι αλλιώς νομίζω τα αποτελέσματα για την υπαγωγή στο άρθρο θα βγουν τον Σεπτέμβρη!

και να τα αγορασεις που θα εχεις εγγυηση αφου θα κλεισουν;;;;
οι εισαγωγες οι περισσοτερες ειναι δικες τους

k_palios
11-07-11, 23:55
Λοιπον φιλτατε, εφ οσον θες να τρεχεις autocad το οποιο ειναι προγραμμα που τραβαει πολυ γραφικο, θα σου ελεγα να αποφυγεις τα πολλα εξοδα για αγορα γρηγορου cpu, i7 ας πουμε, και αντι αυτου να αγορασεις μια καρτα γραφικων nvidia η οποια να υποστηριζει cuda. Το cuda θα εκτοξευσει τις επιδοσεις σου σε προγραμματα γραφικων και βιντεο οπως autocad photoshop κτλ.... Σε συνδυασμο ειδικα με εναν solid state σκληρο θα πετας. Ανακεφαλαιωνοντας, μια μητρικη (ειμαι λατρης msi) 80-90 ευρα, εναν i5 ας πουμε αλλα 150 ευρα, μια καρτα nvidia που να τρεχει cuda 140-170ευρα (μια gtx460 ας πουμε). Ο solid state σκληρος ειναι ειδος πολυτελειας εχει γυρω στα 140-150. Κανε τα μαθηματικα!! Τωρα οτι το eshop παει για φουντο μπορει και να ειναι ετσι, αλλα και παλι ρε παιδια ριξτε μαι ματια και σε αλλα μαγαζια στο skroutz, το eshop εχει καταντησει πολυ ακριβο συγκριτικα με πολλα μαγαζια στο ιντερνετ, εγω εχω πολυ καιρο να ψωνισω αο κει.

lordi
12-07-11, 11:39
Ευχαριστώ πολύ!! Θα το έχω υπ όψιν για την CUDA στο μέλλον αν δω ότι δεν με ικανοποιεί το τρέχον set up που έχω παραγγείλει!