PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρδούλα από led...



TsikalidisAlexis
31-05-11, 18:24
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια κατασκευή αλλά θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας...
Θα ήθελα λοιπόν να κατασκευάσω πάνω σε μια πλακέτα ένα σχήμα καρδούλας από led χρώματος πράσινο ή κόκκινο...και με την βοήθεια ενός ποτενσιόμετρου να ρυθμίζεται η ταχύτητα που θα αναβοσβήνουν τα ledάκια...δεν ξέρω αν είναι κάτι δύσκολο...αλλά θα ήθελα να μου πείτε αναλυτικά τι υλικά θα χρειαστώ και το σχήμα (δηλαδή πως θα γίνει η σύνδεση μεταξύ τους...) με την δημιουργία της πλακέτας δεν έχω πρόβλημα...έγώ αυτό που θέλω είναι να μάθω τι υλικά θα χρειαστώ και πως να τα συνδέσω...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...:001_rolleyes:

spirakos
31-05-11, 18:31
Yπαρχει το κιτ 1162 της smart kit
http://www.quasarelectronics.com/images/smart-kit/1162.jpg
Πολυ πιθανο να εχω και το σχεδιο θα το ψαξω μηπως το βρω

Xarry
31-05-11, 18:32
Λοιπον εχω κανει κατι αντιστοιχο μονο που η ταχυτητα ειναι σταθερη. Χρησιμοποιησα το 4017 στο οποιο εδινα παλμο απο ενα 555. Στις εξοδους του 4017 τοποθετεις τα λεντ.
20579

spirakos
31-05-11, 18:37
Nα το το βρηκα στο νετ
http://www.quasarelectronics.com/images/smart-kit/1162d.gif
Η 1η εικοσαδα ειναι η εξω καρδια και η 2η 20αδα η εσωτερικη καρδια
Η καρδια του κυκλωματος ειναι ενα 555 που παραγει παλμους και τα 2 τρανσιστορ οδηγουν τα λεντ αναλογως την ημιπεριοδο
Tα transistor ειναι bc237(pnp) & bc548(npn)

TsikalidisAlexis
31-05-11, 18:59
Ευχαριστώ πάρα πολύ...αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν κατάλαβα τίποτα :saad: μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να καταλάβω...
- Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω από το κατάστημα ηλεκτρονικών...;
- Δεν έχω καταλάβει πως θα τα συνδέσω...
- Πόσα volt τάση πρέπει να δώσω για να λειτουργήσει...?

Συγνώμη που σας βασανίζω έτσι...

Xarry
31-05-11, 19:03
Δε μας βασανιζεις...
Θα σου κανω ενα σχηματικο πως το εκανα εγω απλα τωρα δεν εχω χρονο. Αργα το βραδυ η αυριο λογικα θα στο κανω.

TsikalidisAlexis
31-05-11, 19:05
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ...να 'σαι καλά...:001_rolleyes::biggrin::scared:

Thanos10
31-05-11, 20:33
Ευχαριστώ πάρα πολύ...αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν κατάλαβα τίποτα :saad: μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να καταλάβω...
- Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω από το κατάστημα ηλεκτρονικών...;
- Δεν έχω καταλάβει πως θα τα συνδέσω...
- Πόσα volt τάση πρέπει να δώσω για να λειτουργήσει...?

Συγνώμη που σας βασανίζω έτσι...
Παρτο ειτοιμο και το συναρμολογεις μονος σου 16 ευρω εχει αλλιως θα πρεπει να κανεις και τυπωμενο.

TsikalidisAlexis
31-05-11, 21:23
Δεν έχω πρόβλημα με το τυπωμένο...θέλω να ασχοληθώ μόνος...ασε που δεν ξέρω που να το βρω έτοιμο...και τι εννοείς να το πάρω έτοιμο και να το συναρμολογήσω...? Δεν είναι ήδη έτοιμο;

TsikalidisAlexis
31-05-11, 21:24
Επίσης θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να φτιάξω το τροφοδοτικό KIT 1061 για να τροφοδοτώ την καρδούλα...; η γίνεται και με άλλο τρόπο;
Και κάτι τελευταίο...αν αγοράσω ξεχωριστά τα υλικά και το συναρμολογήσω βγαίνει πιο φθηνά...;

Thanos10
31-05-11, 21:30
Οταν λεω να το παρεις ετοιμο εννοω σε κιτ που εχει ολα τα υλικα και το συναρμολογεις.

Xarry
01-06-11, 00:02
Λοιπον ξεκιναω απο το θεμα του παλμου. Οπως ειπα μπορεις με ενα 555 να φτιαξεις παλμο αλλα εγω για οικονομια χωρου χρησιμοποιησα μια πυλη NAND με μια αντισταση και εναν πυκνωτη.
20590
Απο την εξοδο της NAND παιρνεις τον παλμο τον οποιον οδηγεις στο 4017. Με τις παραπανω τιμες αντιστασης-πυκνωτη εγω καλυφτηκα ως προς τη συχνοτητα.
Με το 4017 μπορεις να "τρεξεις" μεχρι 10 λεντ. Αν θες παραπανω μπορεις ειτε να βαλεις και αλλο 4017 ειτε να βαλεις 2 η περισσοτερα λεντ παραλληλα ωστε να αναβουν μαζι.
20591
Εδω παραλειπεις το τμημα με τα τρανζιστορ τις αντιστασεις και τους πυκνωτες αφου εχεις ηδη τον παλμο. Τον παλμο τον οδηγεις στο πιν 14 οπως φαινεται και στο σχημα. Το πιν 16 ειναι η τροφοδοσια του ολοκληρωμενου και τα 13 15 8 οπως βλεπεις ειναι γειωμενα. Οι εξοδοι ειναι τα 3 2 4 7 10 1 5 6 9 11. Αν βαλεις τα λεντ σει σειρα αυτη θα αναβει το ενα και μετα το διπλα αλλιως αν τα βαλεις ανακατεμενα θα αναβουν και ανακατεμενα. Διοδους δεν εβαλα, επισης τα ολοκληρωμενα τα τροφοδοτησα με 5V και στα λεντ δεν εβαλα καποιο τρανζιστορ για οδηγηση ουτε καποια αντισταση.

Αυτα γενικα οτι δεν καταλαβαινεις ρωτας.
Α και τα λεντ τα εβαλα ετσι
20592

aser
01-06-11, 01:10
ασε που δεν ξέρω που να το βρω έτοιμο...και τι εννοείς να το πάρω έτοιμο και να το συναρμολογήσω...? Δεν είναι ήδη έτοιμο;

Εδω θα βρεις με πληρει υλικα για συναρμολογηση, αν το θες ετοιμο βαλε αγγελια μηπως καποιος το πουλαει. http://www.smartkit.gr/index.php/isi-i/various/double-heart-flasher-m.html

kobi
01-06-11, 08:25
εγω εχω φτιαξει το κιτ 1104 http://www.smartkit.gr/index.php/isi-i/sweet-little-heart.html . ανάβει ένα ένα τα λαμπακια κ όταν ανάψουν όλα μετά σβίνουν διαδοχικα. και πάλι απο την αρχη. αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πεσ μου να δώσω το κύκλωμα και τα υλικά.

TsikalidisAlexis
01-06-11, 17:13
Καλησπέρα ναι Kobi με ενδιαφέρει...επίσης αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω...
- Πόσο σου βγήκε (Τιμή); (Γιατί ένας από την δουλειά μου είπε ότι συμφέρει να το πάρω έτοιμο γιατί θα κοστίσει λιγότερο...):001_unsure::blink:
- Τι τάση πρέπει να συνδέσω ώστε να λειτουργήσει...;

Xarry
01-06-11, 17:23
Σε καμια περιπτωση δεν θα σου κοστισει λιγοτερο το ετοιμο. Γυρω στα 2,5-3 ευρο το πολυ συν δυο μικρα κομματια διατρητη. Εγω εβαλα ενα πακακι πριζας 12V και με ενα 7805 τρ τροφοδοτησα ολα. 5V δηλαδη στην ουσια.

TsikalidisAlexis
01-06-11, 19:20
5Volt είναι η τάση για το συγκεκριμένο κιτ έτσι: κιτ 1104 http://www.smartkit.gr/index.php/isi...tle-heart.html (http://www.smartkit.gr/index.php/isi-i/sweet-little-heart.html) ;;;

TsikalidisAlexis
01-06-11, 20:04
Παιδιά σας παρακαλώ μπορείτε να γράψετε αναλυτικά τα υλικά
π.χ. τρανζίστορ τέτοια μάρκα, αντιστάσεις τόσα ωμ...και παει λέγοντας...επείσης την τάση της μπαταρίας, και πως να ζητήσω τα led, δηλαδή πόσα watt/volt θα είναι;;;
μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό...;

kobi
01-06-11, 20:28
επειδη το σκανερ μου κατι επαθε τα εβγαλα φωτο για να τα δειτε. γραφει και πως λειτουργει και πως συναρμολογειτε. επισης γραφει και τα υληκα.2061320614

TsikalidisAlexis
01-06-11, 20:39
εγω εχω φτιαξει το κιτ 1104 http://www.smartkit.gr/index.php/isi-i/sweet-little-heart.html . ανάβει ένα ένα τα λαμπακια κ όταν ανάψουν όλα μετά σβίνουν διαδοχικα. και πάλι απο την αρχη. αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πεσ μου να δώσω το κύκλωμα και τα υλικά.

Καλησπέρα αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω...
- Πόσο σου βγήκε (Τιμή); :001_unsure::blink:
- Τι τάση πρέπει να συνδέσω ώστε να λειτουργήσει...;


ααααα...τα βρήκα σε ευχαριστώ πάρα πολύ...μήπως έχεις τα ανάλογα χαρτιά και για την διπλή καρδιά;;;

TsikalidisAlexis
01-06-11, 20:41
επειδη το σκανερ μου κατι επαθε τα εβγαλα φωτο για να τα δειτε. γραφει και πως λειτουργει και πως συναρμολογειτε. επισης γραφει και τα υληκα.2061320614

Αχχχχ...δεν φαίονονται και τόσο καλά...πάντως ευχαριστώ για το κόπο σου...μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσο σου βγήκε (Τιμή);

kobi
01-06-11, 20:51
εγω το αγορασα απο τη σμαρτ κιτ οσο λεει στο σιτε.οταν το εφτιαξα ομως μονοσ μου δεν βγηκε τοσο πολυ.το μονο ''ακριβο'' ειναι η διατρητη που ειναι περιπου 3-4 ευρω.τα υπολουπα υλικα δεν κωστιζουν πανω απο 2 ευρω.

TsikalidisAlexis
01-06-11, 21:10
επειδη το σκανερ μου κατι επαθε τα εβγαλα φωτο για να τα δειτε. γραφει και πως λειτουργει και πως συναρμολογειτε. επισης γραφει και τα υληκα.2061320614

εεε έχω μια απορία...γιατί στο σχήμα έχει IC1 & IC2 ενώ στο σχέδιο έχει μόνο το IC1?

επίσεις γιατί το IC2 λέει N1-N6

TsikalidisAlexis
01-06-11, 21:17
και κάτι τελευταίο γιατί δεν το βλέπω καλά στα υλικά το D1 είναι 1Ν400 και το τελευταίο γράμμα είναι 1 ή Ι;;;

kobi
01-06-11, 21:31
1) το ΙC2 ειναι τα μικρα κουτακια που εχουν το νουμερο 1 μεσα Ν1-Ν6. επισης μέσα του εχει 6 ιδια πραγματα, γι αυτο κ Ν1-Ν6.επιδη δεν φαινοντε κ τοσο καλασου λεω οτϊ: το Ν4 ειναι τα ποδαρακια 5-6, το Ν5 ειναι τα 9-8, το Ν6 ειναι τα 11-10,το Ν3 ειναι τα 12-13, το Ν2 ειναι τα 3-4 και το Ν1 τα 1-2.
2) το D1 ειναι μια διοδος 4001 (στο εμπρειο συνιθος υπαρχουν οι 4007, ειναι το ιδιο).

TsikalidisAlexis
01-06-11, 21:38
αα δηλαδή είτε το ζητήσω 4001 ή 4007 είναι το ίδιο έτσιιι;;;

kobi
01-06-11, 21:42
ναι το ιδιο ειναι ακριβως

minusplus
01-06-11, 21:52
Φούλ ερωτευμένος έτσι Αλέξανδρε? Πάντως όπως κ ν' έχει καλή αρχή.

TsikalidisAlexis
01-06-11, 22:06
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη...έχω αρκετές απορίες...αλλά δεν βρίσκω και πολλούς για να ρωτάω...πήγα χθες στο μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη στην Κομοτηνή και ο πωλητής με το ζόρι μιλούσε...τον ρωτούσα εγώ και ήταν σαν να βαριότανε που ζει...οτι να 'ναι...λοιπόν έχω κι άλλες ερωτήσεις...
- Το σημαδάκι που είναι σαν Ι έντονο με μια παύλα από πάνω τι ακριβώς συμβολίζει...;
- Το VDD τι είναι;
- Στο 1 και 2 συνδέω την τάση σωστά ποιο από τα 2 είναι + και ποιο -;

Μπορεί να είναι χαζές οι ερωτήσεις αλλά ευχαριστώ για την υπομονή σας...:001_unsure:

minusplus
01-06-11, 22:46
[QUOTE=TsikalidisAlexis;438213]
- Το σημαδάκι που είναι σαν Ι έντονο με μια παύλα από πάνω τι ακριβώς συμβολίζει...;
- Το VDD τι είναι;
- Στο 1 και 2 συνδέω την τάση σωστά ποιο από τα 2 είναι + και ποιο -;


-Ποιο έντονο Ι?
-Έτσι ονομάζουμε θετικό (+) της τροφοδοσίας. Μπορεί να το δείς και ως Vcc
-Όπου βλέπεις ανάποδο Τ, να ξέρεις είναι η "γείωση" δηλ το (-) του κυκλώματος.

TsikalidisAlexis
01-06-11, 23:09
Αχαα...σε ευχαριστώ πολύυυυυυ...εεε το Ι με πάνω παύλα http://www.smartkit.gr/index.php/catalog/product/gallery/id/290/image/650/ είναι δίπλα στο + VDD επίσης τι είναι το 1 και 2 στο σχήμα? την τάση θα την συνδέσω στο 2 ή στο + VDD και το - στο 1;;;

minusplus
01-06-11, 23:43
Ααα... αυτό το Ι εννοείς. Δεν είναι Ι είναι πυκνωτής συνδεμένος στη γείωση (-). Στο 2 θα συνδέσεις το + κ στο 1 το -. Θα σου έλεγα να το πάρεις έτοιμο απο τη smart kit αλλά που να τη βρείς στη Κομοτηνή. Πάντως αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς, θα σου πρότεινα να μάθεις τα σύμβολα του κυκλώματος αλλιώς δε πρόκειται να σου δουλέψει.

kobi
01-06-11, 23:48
τοκυκλωμα εγο το εχω τροφοδοτησει με μια μπαταρια 9 βολτ. συνδεσα το - στο 1 και το + στο 2. τορα το (Τ) που λεσ δεν καταλαβα ποιο εννοεις.....:001_unsure:

minusplus
02-06-11, 00:06
Αυτά που σου έχω σηνιώσει είναι γείωση (-). Πρέπει να συνδεθούν μαζί. Κοίτα κ θα καταλάβεις.

TsikalidisAlexis
02-06-11, 18:00
Ευχαριστώ πολύυυ και πάλι...και κατάλαβα τώρα...λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα στο κατάστημα και πήρα τα υλικά σε λίγο θα ξεκινήσω...καλή μου επιτυχία...αν δυσκολευτώ, θα βοηθήσετε έτσι...άντε ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας...