PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με υπολογιστη acer



fm344
01-06-11, 08:19
καλημερα.
εκει που ο υπολογιστης ηταν ανοικτος,ξαφνικα εσβυσε.
τον αναψα και μετα απο 1ωρα εσβυσε παλι.
τον ανοιξα παλι και μετα απο 45 λεπτα εσβυσε.
εινια λαπτοπ ο υπολογιστης.
τι φταει και πως διορθωνεται?

Costis Ni
01-06-11, 09:49
Μάλλον η σκόνη. Δοκίμασε να φυσήξεις τις εισαγωγές και εξαγωγές αέρα, με πίεση.

BESTCHRISS
01-06-11, 14:37
βαλε πρωτα το everest για να δεις τις θερμοκρασιες του hardware
αν ειναι ανεβασμενες τοτε πρεπει να καθαρησεις καλα το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη σε πρωτη φαση

Κωστης
01-06-11, 15:31
Καπως ετσι ξεκινησε και το δικο μου λεπτοπ, θελει καθαρησμα η ψυκτρα και γενικα ολος ο χορος που αεριζετε.

takisegio
01-06-11, 17:53
συμφωνω:wiink::wiink:

Riggs
01-06-11, 18:41
καλημερα.
εκει που ο υπολογιστης ηταν ανοικτος,ξαφνικα εσβυσε.
τον αναψα και μετα απο 1ωρα εσβυσε παλι.
τον ανοιξα παλι και μετα απο 45 λεπτα εσβυσε.
εινια λαπτοπ ο υπολογιστης.
τι φταει και πως διορθωνεται?

Τι μοντέλο είναι το λάπτοπ σου?
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-346389.html)

leosedf
01-06-11, 19:33
Ένα πρόβλημα που είχε κάποιος με την εταιρία δεν πιστεύω να έχει και τόση μεγάλη σχέση.
Όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω δές τις θερμοκρασίες που είναι πολύ σημαντικό και μετά προχώρα. Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικό πράμα πλέον στα φορητά, παλιότερα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Riggs
01-06-11, 20:48
Ένα πρόβλημα που είχε κάποιος με την εταιρία δεν πιστεύω να έχει και τόση μεγάλη σχέση.
Όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω δές τις θερμοκρασίες που είναι πολύ σημαντικό και μετά προχώρα. Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικό πράμα πλέον στα φορητά, παλιότερα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Εννοείται ότι πρώτα θα ελέγξει τις θερμοκρασίες!
Το λινκ το έβαλα όχι γιατί κάποιος είχε ένα πρόβλημα με την εταιρεία αλλά γιατί κάποια μοντέλα
αυτής της μάρκας για κάποια ημερομηνία παραγωγής έτυχε να είναι ελλατωματικά...

leosedf
01-06-11, 20:53
Καλα η ACER γενικώς βγήκε προβληματική ολόκληρη. Μια ζωή με προβλήματα τη θυμάμαι.

Nikos Anagnostou
01-06-11, 20:55
Δεν γράφεις όταν το λάπτοπ το δουλεύεις το έχεις στην πρίζα με την φόρτιση η δουλεύεις μόνο με την μπαταρία!γιατι και εγώ λάπτοπ έχω τον acer και όταν κλείνει (ενοειται ότι τον δουλεύω με μπαταρία μονο)μερικες φορές κλείνει ανεξάρτητα εάν η στάθμη τις μπαταρίας δείχνει ακόμα πράσινο γιατί εάν έχει σκόνη και ζεσταινεται π επεξεργαστης και κλείνει θα το έκανε μετά από κανά λεπτό και όχι ώρα

BESTCHRISS
02-06-11, 11:53
Ένα πρόβλημα που είχε κάποιος με την εταιρία δεν πιστεύω να έχει και τόση μεγάλη σχέση.
Όπως είπαν και τα παιδιά πιό πάνω δές τις θερμοκρασίες που είναι πολύ σημαντικό και μετά προχώρα. Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικό πράμα πλέον στα φορητά, παλιότερα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.
φυσικα τα παλια ηταν χοντροκομενα και μπορουσαν να παρουν μεγαλυτερες ψυχτρες τωρα τα κανουν slim και παιρνουν ψυχτρες μονο για ομορφια δεν κανουν τιποτα
βεβαια αν εχουν χαλκου ψυχτρα ειναι καλυτερη απο αλουμινιου αλλα και heatpipes
αλλα μεγαλο ρολο παιζει στους επεργαστες η κατασκευη τους δηλαδη στα ποσα nm ειναι κατασκευασμενος 32,45,65,95 κλ.π
και τελος ο καλος εξαερισμος του laptop
εγω εχω δυο acer απο τους παλιους μονοπυρινους και δεν εχω προβλημα με την θερμοκρασια
φιλικα

gcreator
02-06-11, 12:19
Αντε πάλι με αυτούς τους ACER!
Πάντα ήταν φόλα!
Κλασικά προβλήματα της acer και ειδικά σε πιο παλιά μοντέλα...
Η θα καίγονταν το τσιπ της κάρτας γραφικών(5 στα 10 προβλήματα)
Η θα χάλαγε κάτι σχετικό με την οθόνη(inverter,λάμπες,Pixel Κλπ....3 στα 10 προβλήματα)
Η θα τα επαιζε η μπαταρία και θα έσβηνε μόνο του στα καλά καθούμενα...όπως και σε σενα φαντάζομαι....

Μακριά απο acer/...τα πιο αξιόπιστα ήταν και θα είναι HP και SONY ....Πλέον και τα καινουργια ASUS είναι καλά.


Οσο τώρα για το πρόβλαμά σου δοκίμασε μην τυχόν και φταίει καμιά μνήμη.....(αν και λογικά θα έκανε επανεκίνηση-δεν θα έσβηνε)...


Τέλος πές μου το μοντέλο σου γιατί έχω ένα καμμένο acer στο σπίτι ...

BESTCHRISS
02-06-11, 12:49
τους εχω 10 χρονια και δεν εχω προβλημα οσο για sony για ρωτα να δεις ποσες επιστροφες εχουν γινει
οι καλυτεροι εναι oi TOSHIBA (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%D6%CF%D1%C7%D4%CF%C9+%D5%D0%CF%CB%CF%C3% C9%D3%D4%C5%D3&filter-162=1)

Riggs
02-06-11, 13:29
Αντε πάλι με αυτούς τους ACER!
Πάντα ήταν φόλα!
Κλασικά προβλήματα της acer και ειδικά σε πιο παλιά μοντέλα...
Η θα καίγονταν το τσιπ της κάρτας γραφικών(5 στα 10 προβλήματα)
Η θα χάλαγε κάτι σχετικό με την οθόνη(inverter,λάμπες,Pixel Κλπ....3 στα 10 προβλήματα)

Συμφωνώ.
Δυο φίλους που έχω με acer laptop ο ένας έχει καμένη κάρτα γραφικών και ο άλλος πάνω στο χρόνο πρόβλημα με υπερθέρμανση!
Παρόλα αυτά ο πατέρας μου πήρε netbook acer και ο αδερφός μου laptop acer πριν ενάμισι χρόνο.
Ακόμα παίζουν καλά. (Εγώ σταθερός με desktop :wiink: )