PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασια απο υγρασια σε καλωδια εξωτερικου χωρου



audakias
02-06-11, 00:06
Εχω βαλει κανονικα ηλεκτρολογικα κουτακια αλλα περναει η υγρασια μεσα!

σε διπλες ενωσεις μπορω να παιξω και με θερμοσυστελλομενο. στις τρειπλες ενωσεις (ταφ) εχω το προβλημα!

Ιδεες please!!:001_unsure:

aalekos
02-06-11, 00:15
Κατ αρχήν γιά τι εγκατάσταση μιλάμε;Όταν λες ηλεκτρολογικά κουτάκια ενοείς κυτία διακλάδοσης(μποάτ);Αν ναι τι IP έχουν και σε τι περιβάλον βρίσκονται;πχ είναι εκτεθημένα σε βροχή κλπ.

audakias
02-06-11, 00:19
εξωτερικα φωτα! ναι μποάτ με ip 44 απ'οτι θυμαμαι. Ειναι εκτεθιμενα σε βροχη και καποια τα εχω κατω απο το χωμα!

aalekos
02-06-11, 00:49
Θα σου συνηστούσα να μην έχεις ενώσεις μέσα στο χώμα αν αυτό είναι δυνατό βέβαια.Αν πάλι είναι απαρέτητο να υπάρχουν υπόγειες ενώσεις θα μπορούσες να βάλεις ένα πλαστικό φρεάτιο και μέσα σ αυτό να τοποθετήσεις το κυτίο διακλάδοσης.Ακόμα γιά υπόγεια εγκατάσταση χρειάζεται να έχεις βάλει ανάλογο καλόδιο (ΝΥΥ) ενώ η χρήση εξωτερικού σωλίνα για προστασία από μηχανικές καταπονίσεις είνια απαρέτητη.
Βάση κανονισμού με IP44 έχεις προστασία απο την πτώση νερού απ όλες τις μεριές αλλά χωρίς πίεση και ταυτόχρονα προστασία από στερεά σώματα μεγαλύτερα των 7mm.Κανονικά δε θα πρεπε να χεις πρόβλημα αλλά αν τα κυτία είναι μάρκα μ έκαψες ή δεν εγκαταστάθηκαν σωστά,είναι λογικό να περνάει η υγρασία στο εσωτερικό τους.
Γενικά θα σου πορότεινα να ανέβεις μία κλίμακα και να επιλέξεις IP55 όπου έχεις προστασία από τη σκόνη και προστασία από τη ρίψη νερού υπό πίεση απ όλες τις πλευρές του.
Αν ένα κυτίο με ΙP55 συναρμολογηθεί σωστά με όλα τα έξαρτήματα(στιπιοθλίπτες κλπ)δε νομίζω να χεις πρόβλημα.
Επιπλέον υπάρχει μία καλή λαστιχοταινία της 3Μ που χρησιμοποιείται γιά μόνωση-στεγανοποίηση ενώσεων.

lepouras
02-06-11, 02:22
Για να κάνεις συνδέσεις μέσα στο χώμα γίνετε με κουτί και ρητίνη που είναι ο καλύτερος. Διότι έχει και μηχανική αντοχή και τέλια στεγανότητα.
Μειονέκτημα είναι ότι άμα έχει γίνει κάνα λάθος κόβεις τα καλώδια και ξανά από την αρχη.
Άλλη λύση είναι κάποιο καλό κουτί όπως τα Κουβίδη και μετά βάζεις μέσα αυτό το τζελ.
http://www.elematiccablingsystems.com/catalog/product_info.php?cPath=204_233&products_id=450&osCsid=84331174c10c8c82af33b3474deb4292 .
πλεονέκτημα έχει ότι άμα χρειαστεί να προσθέσεις να αλλάξεις κάτι η ακομα και να διορθώσεις λάθη απλά την σκίζεις και την ανοίγεις κάνεις την δουλεία σου και συμπληρώνεις όση χάλασες. το μειονέκτημα της δεν έχει μηχανική αντοχή ( είναι μαλακή σαν ζελές) αλλά έχει τέλια στεγανότητα ΙΡ68 και είναι διαφανές.
Με ταινία καουτσούκ και θερμοσυστελλομενα επενδυμένα εσωτερικά με θερμοσιλικόνη κάνεις μόνο συνδέσεις 2 καλωδίων .Για καλώδιο και σωλήνα ισχύουν τα λεγόμενα του Αλέκου.

lepouras
02-06-11, 02:25
να προσέχεις και να θυμάσαι, το ρεύμα δεν συγχωρεί λάθει.

aalekos
02-06-11, 07:34
να προσέχεις και να θυμάσαι, το ρεύμα δεν συγχωρεί λάθει.
Ακριβώς γι αυτό το λόγο καλό θα ήταν να υπάρχει ξεχωριστός αντιηλεκτροπληξιακός διακόπτης γιά το φωτισμό της αυλής-κήπου.
Ετσι εξασφαλίζουμε περισσότερη ασφάλεια και σε περίπτωση σφάλματος στην συγκεκριμένη εγκατάσταση δε σβήνουν τα φώτα όλου του σπιτιού,κάστι το οποίο προκαλεί πανικό.

audakias
02-06-11, 12:12
Ακριβώς γι αυτό το λόγο καλό θα ήταν να υπάρχει ξεχωριστός αντιηλεκτροπληξιακός διακόπτης γιά το φωτισμό της αυλής-κήπου.
Ετσι εξασφαλίζουμε περισσότερη ασφάλεια και σε περίπτωση σφάλματος στην συγκεκριμένη εγκατάσταση δε σβήνουν τα φώτα όλου του σπιτιού,κάστι το οποίο προκαλεί πανικό.

εννοειται..τα φωτα του κηπου ειναι σε ξεχωριστο υποπινακα με την δικη τους ασφαλεια. Αυτο με την ρητυνη μου το ειπαν και μενα στον Καυκα αλλα το πουλαει πανακριβα! Ποση χρειαζομαι για 4-5 κουτακια?

lepouras
03-06-11, 00:37
η ρητίνη η κλασική είναι σε δοσολογίες ανάλογα με το κουτί που έχουν μέσα. για τα κουτιά που λες ίσος χρειαστεί 2 με 3 συσκευασίες. καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς ότι δεν έχουν απώλειες γιατί θα τρέξει η ρητίνη . και από μια τρυπούλα μπορεί να φύγει όλη. επίσης να έχει κάποια αντοχή στην θερμοκρασία γιατί κατά την διάρκεια που η ρητίνη κάνει την χημική ένωση ανεβάζει αρκετή. δοκίμασε και την άλλη που σου έστειλα στο λινκ. την πουλά ένας στον Νέα Σμύρνη . θα βρω την διεύθυνση του και θα στην πω. έχει περίπου 45 ευρό το λίτρο. αλλά έχει και μικρότερες. και δεν ανεβάζει θερμοκρασία καθόλου και φτιάχνεις όση θέλεις.



τον βρήκα
ΧΑΛΚΙΑΣ - ΜΕΙΔΑΝΗΣ Α.Ε.

Ν. ΠΛΑΣΤΗΡΑ 71
Ν.ΣΜΥΡΝΗ, 17121 ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Tel: 210-9321696
Fax: 210-9321695


πάρε τηλέφωνο και ρώτα τον να σου πει.

sv4lqcnik
03-06-11, 02:51
φυλαγε τα ρουχα για να 'χεις τα μισα
ολλα καλα και αγια με τα προσθετα μεσα προστασιας μς jel και οτι δηποτε αλλο.
Αναφερθηκε ποιο πανω και το επαναλαμβανω φιλε Πανο βαλε αντιηλεκτροπληξιακο διακοπτη ,χρησημοποιησε μετασχηματιστη 1 προς 1 αν ειναι δυνατον καλυτερα να χρησημοποιηθει μετασχηματιστης 42 βολτ και ετσι εχουμε και την πιτα αλακερη και τον σκυλο χωρτατο.
καλυτερα λιγα λευτα παραπανω παρα να τρεχω και να μη φτανω
συμφωνειτε η διαφωνειτε αγαπητοι μου συνοδοιποροι

audakias
09-06-11, 00:57
σκεφτηκα κατι διαφορετικο και ανεξοδο.

Μηπως στις ενωσεις βαλω μονοτικη και θερμοσυστελλομενο και την ενωση να την βαλω σε ενα κουτακι και να την γεμισω με μπετο.

Τι λετε?

lepouras
09-06-11, 01:08
η ρητίνη και τα υπόλοιπα κόλπα δεν είναι για να μην σπάσει το κουτί. το μπετόν και υγρασία θα μαζέψει και δεν είναι μονωτής. αν είναι να βάλεις μπετόν τότε καλύτερα άστα χύμα στο κουτί πιο ασφαλές θα είναι από αυτό που λες. και μην νομίζεις ότι επειδή θα μονώσεις τις συνδέσεις με το μπετό δεν θα πάθουν τίποτα . ζημιά θα κάνει παρά καλό. σου πρότεινα το ζελ γιατί είναι πιο φθηνό από την ρητίνη. αν δεν θέλεις να ξοδέψεις λεφτά ούτε για ζελ τότε καλύτερα φτιάξε φρεάτια με τούβλα και λάσπη και βάλε και ένα πλακάκι η κάτι για καπάκι και άσε μέσα το κουτί με την ένωση. αλλά όχι τέτοια πειράματα.

dalai
09-06-11, 01:18
Η απλη σιλικονη δεν κανει ρε παιδια? και αυτη τελεια επικαλυψη θα εχει
Και επισης θα μπορουσα να σκεφτω και το γρασσο ,αλλα δενξερω ποσσο διιλεκτικο ειναι

lepouras
09-06-11, 01:29
αν δεν είναι καμιά που μόλις πάρει λίγη υγρασία να μουχλιάζει κάνει. αλλά κατά πόσο θα πετύχει την τέλεια κάλυψη δεν ξέρω. πολλές φορές έχω δει κουτιά που τα έχουν πήξη στην σιλικόνη αλλά δεν κατάφεραν να κάνει τέλειο κλείσιμο και άφησε τριχοειδή περάσματα και θαλάμους εσωτερικά. με αποτέλεσμα μετά από καιρό να περάσει υγρασία και να τα έχει κάνει μαντάρα.