Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με το μετρητη βενζινης σε παπι



dant3
08-06-11, 13:47
Εχω ενα κινεζικο παπακι και προσφατα μου παρουσιασε προβλημα η ενδειξη της βενζινης.οταν το γεμιζω παει κανονικα ο δεικτης πανω αλλα οταν σταματαω σε φαναρι πχ τοτε κατεβαινει και παιζει πανω κατω.οταν ξαναδωσω γκαζι τοτε επιστρεφει ξανα στην κανονικη θεση.οταν δεν ειναι γεματο δεν εχω προσεξει να το κανει και δειχνει κανονικα την σταθμη.σε τι μπορει να οφειλεται αυτο?

agis68
08-06-11, 18:27
Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις ασφαλεια για να ειμαστε σίγουροι. Αν συνεχίσει προφανως καπου υπαρχει προβλημα στη παροχη ρευματος οταν ειναι σε ρελαντι ο κινητηρας. Συνήθως η διαταξη ειναι ενα φλοτερ που καταλήγει σε ένα πηνιο και πυκνωτη. Μήπως ο πυκνωτης δεν φορτιζει για να σου δωσει την ενδειξη και απλα φορτιζει απο το δυναμο οταν πατας γκάζι.

PCMan
08-06-11, 18:57
Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις ασφαλεια για να ειμαστε σίγουροι. Αν συνεχίσει προφανως καπου υπαρχει προβλημα στη παροχη ρευματος οταν ειναι σε ρελαντι ο κινητηρας. Συνήθως η διαταξη ειναι ενα φλοτερ που καταλήγει σε ένα πηνιο και πυκνωτη. Μήπως ο πυκνωτης δεν φορτιζει για να σου δωσει την ενδειξη και απλα φορτιζει απο το δυναμο οταν πατας γκάζι.
Μάλλον θες μπαταρία..

agis68
08-06-11, 19:08
εγω ή το παπι?:lool::lool:

PCMan
08-06-11, 19:20
εγω ή το παπι?:lool::lool:
Χεχεχε!!

XALOULIS90
08-06-11, 19:20
τιποτα δεν ειναι φιλε κι εμενα το δικο μου ετσι κανει και νομιζω ειναι απλο και οχι ηλεκτρονικο σαν τα αλλα (μπορει να κανω και λαθος)αυτην ειναι η αποψιν μου και επειδη μετραει καλα τοτε δεν εχω προβλημα απλα οταν παει να αδειασει με ζαλιζει λιγο οταν κουνιεται και το κοιτω αχααχχαχα:001_tt2:

leosedf
08-06-11, 21:01
Μήπως απλά δεν έχει καθυστέρηση στο σύστημα ένδειξης? Συνήθως έχουν μια καθυστέρηση οι βελόνες κλπ ωστε να αποφεύγεται αυτό.

dant3
08-06-11, 21:59
Μπαταρια δεν νομιζω να θελει,γιατι το παπι δουλευει και χωρις μπαταρια(το εχω δοκιμασει) και ηταν μια χαρα τοτε η ενδειξη.να σημειωσω επισης οτι οταν το εχω κλειστο μενει σταθερος ο δεικτης και δεν κατεβαινει(το λεω μπας και χρησιμευει καπου).
τι να κοιταξω τωρα?την ασφαλεια ποια να κοιταξω αν ειναι?

taxideytis
08-06-11, 22:07
το φλοτέρ...