PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτονομο συστημα Φ/Β στο εξοχικο...του κουμπαρου



dalai
10-06-11, 01:10
Ας παρουσιάσω και γω μια δουλεια μου...


Ειναι λοιπόν το εξοχικο του κουμπάρου,στο Φαναρι Ροδοπης, ένα προκατ και ενα τροχοσπιτο σαν βοηθητικός χώρος που του έκανα εγκατάσταση Φ/Β .
Απο ενεργειακός άποψης έχουμε ηλιο για ζεστό νερο , υγραέριο για φαι και φυσικα Φ/Β για ρευμα .
Το σύστημα ειναι απλο:
4 Χ 80 watt pannels
2 X 210 Ah η καθε μια ,μπαταριες μολυβδου ανοιχτου τυπου
1500Watt (3000 watt peak -1 sec) inverter 12 to 230 Volt true sine wave που συνδεθηκε απευθειας στο πινακα
30 A controller για την φορτιση

Απο αποψης καταναλωσης εχουμε τα minimum. Μια TFT τηλεοραση, ενα ψυγειο μικρο και 6 λαμπες οικονομιας (2 LED 4 φθοριου)

Για την ωρα το σύστημα δουλεύει αψογα . Το βράδυ η μπαταρια δεν πεφτει κατω απο τα 12,6Volt και το πρωι κατα τις 11 ειναι και παλι πλήρως φορτισμενες.

Ολα το συστημα ειναι float ,δηλ δεν βλεπει πουθενά γειωση.Το σκέφτομαι να βαλω ,αλλα και ετσι δεν εχω πρόβλημα ,και ειναι και πιο ασφαλές

Υ.Γ. μηπως επρεπε να το βαλω στις ανανεωσημες το θεμα...? αν ειναι ας το μεταφερει ο admin
κατα τα αλλα ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!! ... (χωρις ΔΕΗ)

_ab
10-06-11, 09:35
Συνχαρητηρια για την κατασκευη!Ποση ωρα χρειαζεται να φορτιστουν πληρως οι μπαταριες?Επισης εχεις μετρησει την ολικη καταναλωση που καταναλωνεις?η στο περιπου?τα πανελς ποσο κοστισαν?

ILI
10-06-11, 10:48
Καλημέρα,
Πιστεύω ότι μιά γείωση ξεχωριστή από αυτή των 220V θα ήταν μια καλή κίνηση.
Τουλάχιστο τα σασί που πιριβάλουν συνεχές.
Ο inverter δεν είναι γειωμένος???
Συνχαρητήρια για το έργο σου.
Και πάλι μπράβο. Μακάρι όλοι λίγο πολύ να μπορούσαμε να ανεξαρτητοποιηθούμε από την ΔΕΗ έστω και για τα απολύτως απαραίτητα.
Ηλίας

arismihalos
10-06-11, 11:08
μπραβο σου, αυτο ειναι ενα ολοκληρωμενο συστημα , αν θελεις πες μας ποσο κοστισε , μηπως επειδη στις 11 το πρωι εχουν φορτισει οι μπαταριες να εβαζες κι αλλες

Xarry
10-06-11, 11:14
Ωραια κατασκευη! Απο κοστος ποσο πηγε; Χωρις φορτιση οι μπαταριες που εχεις ποσο κρατανε;

sv4lqcnik
10-06-11, 11:54
συνονοματε γεια σου

μπραβο και παλι μπραβο ετσι πρεπει να κανουμε ολοι μας και να πεταξουμε απο πανω μας τον βραχνα της εξαρτησης απο την Δ.Ε.Η.
αλλα οπως αναφερθηκε και ποιο πανω βαλε ενδικτικο κοστος του ολου θεματος αν υπαρχουν μεγαλυτερα συστημματα σε αποδοση => 3kw, διαρκεια μπαταριων σε καταναλωση ,οι ανοικτου τυπου ειναι πακετο με το συστημα η ειναι απο καμια βιοτεχνια τοπικη;; οποτε μορεις να επισκευαζεις καθε στιχειο που βγαινει εκτος η σιγα σιγα να φτιαξεις ξεχωρη συστιχια απο τα απαιτουμενα σε συνολο volt αλλα και αμπερωρια καθοτι 6 στιχεια επι 2 βολτ χοντρα χοντρα = 12 βολτ ' καταλαβαινεις που το παω ' και δεν πετας την μπαταρια αν χαλασει ενα στιχειο που ετσι γινεται τις περισωτερες φορες.
σε αναμονη απαντησεων
Φιλικα Νικος

dalai
10-06-11, 15:30
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

Οι μπαταριες φορτιζουν απο τις 7:30 που βγαινει ο ηλιος εως περιπου στις 11:00 το πρωι.
Ακομη δεν εχουμε δει τι γινεται χωρις ηλιο (ποσση αυτονομια εχουμε δηλαδη)
Η καταναλωση σε wattωρες δεν εχουν υπολογιστει .Αλλα απο τις συσκευες μπορειτε να υπολογισετε στο περιπου.Παντως το συστημα ειναι πολυ πιο τουμπανιασμενο απο τις γενικες καταναλωσεις για να αντεχει 2-3 μερες το χειμωνα.
Η γειωση αν μπει θα μπει μονο στα πανελ .Στο θετικο πολο,για του κεραυνους. Στα 220 δεν χρειαζεται γιατι ειναι αιωρουμενο το φορτιο .

Το καθε πανελ εχει περιπου 300 ευρω 4*300=1200 (οι τιμες εχουν αλλαξει)
μπαταρίες 2*250=500
κοντρολλερ 70
inverter 170
Καλωδια κλπ = 100
κόπος για το κουμπάρο =ανεκτίμητος ;P
Δηλαδη ολο μαζι κοστισε περιπου 2100 ευρω.

dalai
10-06-11, 15:45
ολα ειναι κομματι κομματι απο ebay. Εκτός απο πανελ και μπαταριες.
Σχετικα με τις μπαταριες ειναι του εμποριου μολυβδου βαθεως εκφορτισης απο φορτηγα.Παρολλα αυτα οταν θα χρειαστει να τις αλλαξουμε μετα απο 3-6 χρονια , μαλλον θα παρουμε μολύβδου στοιχείων PzS poy έχουν διπλάσια τιμη αλλα εγγυημένη ζωη πανω απο 12 χρονια

spiroscfu
10-06-11, 15:48
Δεν θα ήταν κακό να βάλεις μια γείωση και ένα ρελέ διαφυγής για προστασία,
κατά τα άλλα πολύ καλή κατασκευή και το κυριότερο δεν εξαρτόμαστε από την δεη.

agis68
10-06-11, 17:21
Συγχαρητηρια, πολύ καλη δουλεια....Μηπως ειναι ευκολο να μας δωσεις και το διαγραμμα/σχεδιο υλοποίησης ( σε χοντρες γραμμες)

arismihalos
10-06-11, 18:27
οι τιμες των πανελ και των μπαταριων που μας λες ειναι οι αναμενομενες, καπου εκει τις εχω βρει και εγω εδω κι εκει που εχω κοιταξει. το ινβερτερ ομως και ο ρυθμιστης φορτισης μου φαινονται πολυ φθηνα. ειναι σιγουρα καθαρου ημιτονου το ινβερτερ;
αν ειναι τοτε το πηρες σε πολυ καλη τιμη.
αν θες δωσε κανα λινκ για ινβερτερ και ρυθμιστη.
ολα τα παραπανω οπως σωστα λες εχουν μια τιμη ,η βοηθεια προς τον κουμπαρο σου ανεκτιμητη

dalai
10-06-11, 20:48
χτυπα στο ebay : inverter sine wave .στις 140 λιρες...

taxideytis
10-06-11, 21:11
https://sslrelay.com/s74222713.oneandoneshop.co.uk/sess/utn;jsessionid=154df248a118660/shopdata/index.shopscript

..η κάτι πιο επώνυμο...

taxideytis
10-06-11, 21:29
...προσοχή στην έξοδο 220-240 VAC

Manthosvf
10-06-11, 22:04
Πολυ καλο μπραβο, πληντηριο με ποσα βατ ινβερτερ μπορουμε να δουλεψουμε? και εχεις καθολου παρασιτα στην τηλεοραση π,χ?

taxideytis
10-06-11, 22:08
πληντηριο με ποσα βατ ινβερτερ μπορουμε να δουλεψουμε

πολλά, δεν συμφέρει. Θές 5-6 KW.
Αλλά αν το κάνεις φρόντισε να έχεις πλυντήριο με διπλή είσοδο νερού, ζεστού απο ηλιακό και κρύου, οπότε γλυτώνεις τα θερμαντικά και σου μένουν μόνο τα μοτέρ.
Προσωπικά θα πρότεινα γεννήτρια για τις ώρες πλυντηρίου...

Manthosvf
10-06-11, 22:13
μαληστα οταν μασο λιγα λεφτα θα φτιαξο και εγω ενα ισχυρο συστημα.... μπορουμε να το συνδεσουμε και παραλληλα στην δεη και πως? πχ για της ωρες πλυντηριου και καποιες αλλες βαριες δουλιες...?

dalai
10-06-11, 22:26
το πλυντηριο χωρισ θερμανση καει 800W max . οποτε αν ειχα θα το συνδεα στον ηλιακο και θα επλενε ανετα με το υπαρχον συστημα.Φυσικα μονον μεσσημεριανες ωρεσ για να μην τρωει μπαταρια

taxideytis
10-06-11, 23:17
το πλυντηριο χωρισ θερμανση καει 800W max ..δεν γνώριζα πόσα watt είναι το μοτέρ των πλυντηρίων. Αλλά μην ξεχνάμε και την εκκίνηση.

sv4lqcnik
10-06-11, 23:50
..δεν γνώριζα πόσα watt είναι το μοτέρ των πλυντηρίων. Αλλά μην ξεχνάμε και την εκκίνηση.

τοτε μην το φωρτονεις μεχρι τα μπουνια ρουχα βαλε λιγοτερα και εισαι οκ ειναι για 5 κιλα βαλε 3 αντε και τεσερα να γινωνται με το νερο 5 και οχι 7 σε νορμαλ κατασταση θα μου αρεσε για φωτισμο παντως ειναι ανταγωνιστικο με τοσα kw

TheKostis
12-06-11, 00:04
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

Οι μπαταριες φορτιζουν απο τις 7:30 που βγαινει ο ηλιος εως περιπου στις 11:00 το πρωι.
Ακομη δεν εχουμε δει τι γινεται χωρις ηλιο (ποσση αυτονομια εχουμε δηλαδη)
Η καταναλωση σε wattωρες δεν εχουν υπολογιστει .Αλλα απο τις συσκευες μπορειτε να υπολογισετε στο περιπου.Παντως το συστημα ειναι πολυ πιο τουμπανιασμενο απο τις γενικες καταναλωσεις για να αντεχει 2-3 μερες το χειμωνα.
Η γειωση αν μπει θα μπει μονο στα πανελ .Στο θετικο πολο,για του κεραυνους. Στα 220 δεν χρειαζεται γιατι ειναι αιωρουμενο το φορτιο .

Το καθε πανελ εχει περιπου 300 ευρω 4*300=1200 (οι τιμες εχουν αλλαξει)
μπαταρίες 2*250=500
κοντρολλερ 70
inverter 170
Καλωδια κλπ = 100
κόπος για το κουμπάρο =ανεκτίμητος ;P
Δηλαδη ολο μαζι κοστισε περιπου 2100 ευρω.

Ουσιαστικά θα λειτουργεί σαν αλεξικέρυνο, έτσι; Οπότε το συρμα΄τσκινο που θα συνδεθεί στη γη θα πρέπει να είναι κάπου που να μη μπορεί να το ακουμπήσει κάποιος κατά λάθος.
Βέβαια θα μπορούσες να χρησημοποιήσεις ως γήωση 4 σειρματόσκοινα που θα τοποθετηθόυν στα ''πόδια'' της στέγης ώστε να μηράζεται το φορτίο, αλλά ακόμα καλήτερα και με περισότερα συρματόσκοινα σε διάφορα σειμία τοποθετημένα για μεγαλήτερη συγουρια για ασφάλεια. (Βέβαια τα συρματόσκοινα θα είναι συνδεδεμένα παράλληλα).

dalai
14-06-11, 00:29
Να πω την αληθεια δεν θα κανουμε τιποτα με την γειωση.Παρολλα αυτα αν ειμαι επικυνδυνα λαθος θα μπορουσα να ακουσω αποψεις.
Το inverter είναι εγγυημένα καθαρου ημίτονου απο δοκιμη σε παλμογράφο με φορτίο 500 watt. Tο ιδιο το μηχάνημα του εχω βαλει πιστολάκι 1400 watt gia 1 λεπτό και δεν διαμαρτυρήθηκε.
Για 160 ευρω εμενα μου κανει μια χαρα.

bikas
16-06-11, 22:35
πολύ καλό.να κάνω και μια ερώτηση.

υπάρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες αν δεν εκφορτίζονται τόσο συχνά.αν δηλαδή βάζουμε φορτίο για κατανάλωση μια φορά το μήνα ή το δίμηνο?

dalai
16-06-11, 23:11
Οχι. Αν η μπαταρια βρισκεται απο 11,6 εως 12,8 Volt πορει να αποθυκευτει οσο καιρο θελουμε.Οποτε αν την φορτιζουμε πληρως (12,8) μπορουμε να την εχουμε σε "ακινησια" εως οτου πεσει κατω απο τα 11,6 V .Αυτος ο χρονος εξαρτατε απο τις εσωτερικες διαροες, αλλα αν φορτιζονται απο Φ/Β δεν χρειαζονται τιποτε εκτος απο περιοδικο ελενχο υγρων.